Haarhuis wacht kans geduldig af Capiot gebelgd over sprint van Van Heeswijk Sport Rugbybondscoach Van Altena beticht van ronselen Ivantsjoek koploper Ballerini durft niet meer verder Schultz vlucht weg na zware nederlaag DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1996 983 23 chef willem spierdijk, 071-5356464, plv -chef rob onderwater. 071-5356463 Wereldrecord Boardman 5- Manchester Chris Boardman heeft gisteren bij de opening van de wereldtitelstrijd op de baan een wereldrecord gereden op de *5 achtervolging. De Britse prof uit de GAN-ploeg reed tijdens de -6. kwalificatie 4 minuten en 13,353 seconden over de vier kilome- ter. Dat was ruim zes seconden sneller dan de Italiaan Andrea Collinelli, die op 24 juli in Atlanta 4.19,699 neerzette. Op de ach- tervolging in Manchester doet geen Nederlander mee. Peter Pie- ters, bij de Olympische Spelen zonder succes actief op het num- mer, kon zich niet plaatsen voor het toernooi in Manchester. Ilis 3 Wereldtitel kilometer naar Kelly ner manchester» Shane Kelly heeft gisteren op de openingsdag van >-4 de WK baan de kilometer gewonnen. De Australische titelverde- i diger legde de 1000 meter af in 1.02,777, een baanrecord. Zilver - was er voor de Duitser Sören Lausberg in 1.02,795, brons voor diens landgenoot Jan van Eijden in 1.04,541. Dirk-Jan van Ha- meren, op deze discipline twaalfde in Atlanta, besloot af te zien van een start. Hij was nog niet volledig hersteld van een zware jn! valpartij een week eerder op de baan in Alkmaar. De Amerikaan ie: Martin Nothstein veroverde de wereldtitel keirin. De baanrenner ef. was op het uit Azië overgewaaide sprintnummer te sterk voor de Australiër Gary Neiwand en de Fransman Frederic Magnien. Noteboom-Wibier verrassen ïfy new york Stephen Noteboom en Fernon Wibier hebben giste- ren tijdens de open Amerikaanse tenniskampioenschappen voor een verrassing gezorgd. De Nederlanders wonnen in de eerste ronde van het mannendubbelspel met 2-6 6-4 6-3 van Byron «v- Black (Zim) en Grant Connell (Can), de nummers twee van de wereldranglijst. ■N Delibas in bijprogramma Tuur den haag Orhan Delibas bokst op 6 september in het bijpro- gramma van Regilio Tuur in Atlantic City. De Rotterdammer o| verdedigt zijn titel in het supervedergewicht tegen José Vida Ra ti: mos uit de Dominicaanse Republiek. Delibas neemt het in een partij van maximaal acht ronden op tegen de Amerikaan Leo Edwards. De bokser uit Philadelphia heeft tot nu toe elf gevech- e- ten gewonnen en zes verloren. Delibas is nog ongeslagen in ze ven partijen. Raymond Joval bokst op 6 september in Liverpool, r/v De Beneluxkampioen in het middengewicht ontmoet de Hon gaar Jozsef Nagy. Hij heeft tot nu toe vijftien partijen gewonnen e, en acht verloren. Joval is ongeslagen in vijftien wedstrijden. ol I u. Brentjens wint eerste etappe Tour mende Mountainbiker Bart Brentjens heeft gisteren de eerste etappe van de Tour de France gewonnen. De olympische kam- pioen reed de 17 kilometer lange tijdrit in Mende in 48 minuten en 29 seconden, goed voor een gemiddelde van ruim 21 kilome- ter per uur. De Fransman Cyrille Bonnand eindigde op 34 se- ïe conden als tweede, diens landgenoot Miguel Martinez als derde op 1.03. Brentjens verdedigt zijn titel in deze Tour de France, die op 4 september eindigt. Roeier Redgrave wil vijfde goud n londen De befaamde roeier Steven Redgrave overweegt toch deel te nemen aan de Speleh van Sydney. Hij gaat daar dan op jacht naar de vijfde opeenvolgende gouden medaille. De Brit is één van de vijf atleten die goud wonnen op vier Spelen op rij. In Atlanta won hij, met Matthew Pinsent, in de twee zonder. Daar- na verklaarde hij een punt achter zijn imposante loopbaan te 1- willen zetten. Nu twijfelt hij: „In Sydney ben ik 38 jaar, dat is niet te oud voor nog een topprestatie. Roeien is een uithoudings- sport. Als ik het kan opbrengen intensief te blijven trainen, ga ik d verder". Titelgevecht Smulders gaat door Rotterdam Het Europese titelgevecht tussen Eddy Smulders en Crawford Ashley gaat op 30 september definitief door. Het boks- duel in het halfzwaargewicht is die avond de hoofdpartij tijdens y de derde Bep van Klaveren-memorial in de Rotterdamse Schut- tersveldhal. Smulders heeft een contract getekend met promotor Aad Veerman, dat hem zo'n 35.000 gulden oplevert. Veerman 1 heeft een aparte overeenkomst getekend met Henk Ruhling, die - de laatste jaren optrad als manager van Smulders. De Brabantse bokser weigert echter nog zaken te doen met de Zandvoorter en zal dus geen contracten tekenen waarop ook de naam van - Ruhling prijkt. Bokser betrapt op doping buenos aires» De Amerikaanse bokser Frankie Randall heeft posi- tief gereageerd bij een dopingcontrole. Hij werd twee weken ge leden betrapt nadat hij in de partij tegen de Argentijn Juan Mar tin Coggi de wereldtitel in het lichtweltergewicht (WBA-versie) j had veroverd. Franco Ballerini is gisteren niet meer gestart voor de tweede etappe in de Ronde van Neder land. De officiële lezing heette dat de Italiaanse Mapei-renner ziek was, maar de werkelijkheid was anders: hij dorst de formele schorsing voor onbepaalde tijd van de Italiaanse profliga niet te negeren. Ballerini kreeg dins dagavond bericht dat zijn do- pingzaak uit de GP Wallonië (eind april) had geresulteerd in een onmiddellijke schorsing. Gisterochtend liet de UCI hem weten, dat hij vrij bleef om te fietsen tot het beroep (begin ok tober) had gediend. Ballerini: „Maar ik ga geen conflict aan met de Italiaanse federatie." AMSTERDAM ANP Vassili Ivantsjoek is in de voor laatste ronde van de Donner Memorial alleen aan de leiding gekomen. De schaker uit de Oekraïne won gisteren van de Rus Alexander Morozevitsj. De Amerikanen Gata Kam sky en Nick DeFirmian, leiders na de negende ronde, verloren van respectievelijk de Bosniër Soko- lov en de Peruviaan Granda Zu- niga. Ivantsjoek bewees eindelijk niet alleen goed. ook interessant te kunnen schaken. Eerder in het toernooi had hij vooral de gelijk gespeeld, tegen Moroze vitsj liet hij een flitsende aan- valspartij zien. In een Franse verdediging kreeg de met wit spelende Ivantsjoek al spoedig alle positionele troeven in han den, het kostte hem weinig moeite deze voordelen om te zetten in een gevaarlijke ko- ningsaanval. Met enkele fraaie stukoffers reet hij de verdedi gende linies van zijn Russische tegenstander open en beëindig de de partij met een originele slotzet. Kamsky kwam tegen Sokolov in een Benoni al snel in de pro blemen, hij moest een kwaliteit inboeten. Na een lange reeks verwikkelingen kwam er een eindspel op het bord waarin de Bosnische grootmeester het voordeel van de toren tegenover de loper na 83 zetten bekwaam in winst wist om te zetten. Jan Timman won in een gave positionele partij van Valeri Sa- lov. Met de zwarte stukken kreeg de Amsterdammer in een Nimzo-Indiër al snel een pretti ge stelling, op de 21ste zet won Timman een pion, even later een vol stuk. Het volle punt liet niet lang meer op zich wachten. Timman kon het succesje wel gebruiken, hij staat na tien ron den op de voorlaatste plaats. De andere twee Nederlanders bleven in de buurt van de mid denmoot. Ix>ek van Wely kwam vlot tot remise met de Brit Ju lian Hodgson, Leiderdorper Jeroen Piket moest wat harder werken voor zijn halve punt te gen de Indonesiër Utut Adianto. Het bestuur van de rugbyclub Eem- land heeft ernstige beschuldigingen neergelegd bij het bestuur van de Ne derlandse Rugby Bond (NRB), bij de rugbyclub Hilversum en bij het subsi dieverstrekker NOCNSF aan het adres van de bondscoach John van Altena. De Hilversumse garagehouder wordt door de Amersfoortse vereni ging ervan beticht dat hij op oneigen lijke wijze spelers benadert voor Hil versum. De coach is ere- en bestuurs lid van die club en hij zou spelers voorhouden dat ze sneller in aanmer king kunnen komen voor een plaats in de nationale ploeg. Eén van de spelers van Eemland, John Bisschof, die reeds was geselec teerd voor de Nederlandse B-ploeg, heeft gevolg gegeven aan de lokroep om voor Oranje te kunnen spelen. Hij heeft inmiddels overschrijving aange vraagd naar Hilversum. Met een an dere speler is Van Altena, volgens Eemland. nog in bespreking. Het bestuur van Eemland wil dat het bondsbestuur maatregelen treft. „We eisen niet dat Van Altena moet opstappen, maar vinden wel dat hij onmiddellijk moet stoppen met deze praktijken. Als bondscoach vermengt hij bondsbelangen met die van de club, en dat kan echt niet", aldus Leo van Herwijnen, voorzitter van Eem land. Volgens Van Herwijnen was de bondscoach al eerder gewaarschuwd. „Maar hij blijkt zich nergens wat van aan te trekken, want er worden nog steeds spelers benaderd met mooie beloftes. En dan heb ik het niet alleen over spelers van onze club". Van Altena vertoeft momenteel met een vijftiental spelers in Maleisië voor een toernooi. Peter Bus, directeur van het bondsbureau, kende gistermiddag nog niet de inhoud van de brief die Eemland heeft verstuurd. „Ik vermoed dat ze eerste de pers op de hoogte hebben gesteld. Hier is nog niets bin nen". Voorzitter Van Diessen van Hilver sum is onaangenaam verrast door de heisa. „Dinsdagavond werd voor het eerst geconfronteerd met de beschul digingen. Maar, wij hebben nog geen brief ontvangen, dus ik voel me niet geroepen te reageren. Dat hoeft ook niet want de rugbyclub Hilversum heeft niks misdaan". Van Diessen snapt niet dat zijn col lega van Eemland zich zo kwaad maakt. „We zijn altijd goed met elkaar omgegaan. Ik had graag gezien dat hij me eerst gebeld had, voor hij zo van leer was getrokken. Van Herwijnen moet namelijk beseffen dat het niet het beleid van Hilversum is, en ook nooit zal worden, spelers te ronselen bij andere clubs. Wat heb je aan één of twee sterke teams, en een heleboel mindere? Niks toch?" „Wat ik me wel kan indenken is dat een speler de faciliteiten van de diver se clubs naast elkaar legt. en daarna de afweging maakt. Wellicht kiest zo iemand dan voor Hilversum. Ik kan me niet voorstellen dat Van Altena heeft geroepen dat Bisschof naar Hil versum moest komen om meer kans op Oranje te maken. Van Altena is coach van het Nederlands team en geen leden werver van Hilversum". Brenda Schultz was boos en te leurgesteld. Maar gelukkig wel op en in zichzelf. Zo boos was Brenda Schultz dat ze na haar 2-6, 1-6 nederlaag tegen Barba ra Rittner in de tweede ronde van de US Open niet eens zin had om uit te leggen waarom ze nou zo boos was. Na de veeg- partij van 52 minuten pakte ze haar tas, snelde ze naar echtge noot Sean en weg was Brenda. Weg van het park, weg van de pers. weg van de lastige vragen. Dat kostte haar wel 1875 dollar boete, zo'n drieduizend gulden. Die wordt afgetrokken van de 15.000 dollar die ze in New York toch nog verdiende met twee partijtjes. Ze had helemaal niet hoeven vluchten, want iedereen die er bij was, kon zien wat er gebeur de. Als Schultz naderhand had gezegd dat haar eerste opslag toch haar belangrijkste wapen finaal had gehaperd, dan had iedereen ja geknikt. Ze sloeg de helft in en de andere helft mis. Als ze had gezegd dat ook haar tweede opslag te zwak was, had weer iedereen ja en amen ge zegd. Ze sloeg er 28 en won daar maar vijf punten mee. Als ze vervolgens had gezegd dat ze eigenlijk geen bal lekker raakte, was ze klaar geweest. Want in tennis is de papierwinkel goed verzorgd en na afloop kon ie dereen in de statistieken zien dat ze 41 ballen onnodig fout had geslagen. Als ze dat alle maal had gezegd, dan was ze in drie minuten weer bij Sean te ruggeweest en had ze 3000 gul den bespaard. Daarmee had ze weer iets leuks, kunnen doen voor het huis aan zee dat ze in Delray Beach in Florida laat bouwen. Maar dat deed Brenda alle maal niet. Ze vluchtte. De enige conclusie die kon worden ge trokken, was dat ze boos moet zijn geweest op zichzelf. Dat ze na die mooie kwartfinaleplaats van vorig jaar in New York nu weer zo n knullige nederlaag leed in de tweede ronde, tegen nummertje 63 van de wereld, notabene vijftig plaatsen lager dan zijzelf. Domme Brenda, zo iets zal ze hebben gedacht. Veel meer ruimte voor een conclusie liet ze niet. Het mooiste van het sprinten? Max van Heeswijk moest er een beetje om grinniken. „Dat is na tuurlijk het winnen. Maar dat gevecht vooraf, dat gedrang en gedrang, dat geduw en getrek, hian tegen man, dat is ook enerverend." De 23-jarige Noordlimburger uit Baexem, de winnaar van de tweede etappe in de Profronde van Nederland, zei het nadat een protest van Johan Capiot tegen de voorlopige uitslag was afgewezen. Van Heeswijk waaierde in zijn laatste 300 meter van de weg kant vloeiend naar het midden, maar onreglementair? Kom, er fcijn wel grotere misdaden be gaan op kop van een afsprin- tend peloton. Na het bestude ren van de film zag de jury geen aanleiding de jonge Nederlan der te diskwalificeren. Capiot boos, Van Heeswijk blij. Wie hem later op een stoel in de raadszaal van Almere zag ritten, voelde de onschuld nóg Van hem afstralen. Jong en on bedorven, geen moment zou het in hem opkomen een con current een kwak uit te delen, laat staan hem tegen de hekken Ie zetten. .►Als ze gaan gooien en smij ten, ben ik de eerste die in zijn remmen knijpt. Niet dat ik al Vaak gevallen ben, maar ik zie er ook niet naar uit." Het ont viel hem spontaan, en ook dat hij 'eigenlijk helemaal niet zo'n held' was. „Het beste ben ik als ik rechtuit kan sprinten. Ik moet het hebben van hard aanzetten, bel er graag bij gehad. Maar nu het niet doorgaat gaan wij niet aan een andere topsprinter trekken. Wij hebben vertrouwen in de ontwikkeling van Van Heeswijk en McEwen. Beiden zullen nog veel groeien. Dat wij ons zo opstellen is hopelijk een goed signaal naar hen." Van Heeswijk bevestigde dat amper vijf uur later. Sinds hij in 1994 als stagiair bij de ploeg van Hennie Kuiper aanschoof pluk te hij al negentien keer de over- winingsbloemen. „Eigenlijk tel ik alleen de rit in Luxemburg vorig jaar, en de drie etappes in Gallicië, vorig jaar en dit jaar. Daar had ik tegenstand." Van Heeswijk klopte al eens Jalabert, Leoni, en nu Capiot, Teuten- berg (3) en Zabel (4). En: op het vlakke. Van Heeswijk: „Ik had tot nu mijn beste uitslagen op een oplopen de weg geboekt. Maar ik ben dit jaar voor het eerst met een 11 - kransje gaan sprinten. Veel meer kracht, die ik op deze vlakke aankomst prima kon ge bruiken." De frêle streekgenoot van oud-prof Frans Maassen is nog 'in de groei'. Fysiek, maar ook qua wielerintelligentie. Ploeglei der Hennie Kuiper: „Hij moet nogal eens naar voren worden gestuurd. Maar zo iets kun je le ren. En die kracht, die komt er met de jaren ook wel." Om die reden gaat Van Heeswijk eind volgende week naar de Vuelta. Drie weken buf felen in een grote ronde, daar wordt een renner coureur. Ei genlijk had hij al moeten debu teren in de Tour de France, dit jaar. Maar door privé-besognes, en wat ellende met een zich op dringende trainer was hij niet op tijd gereed voor het grote werk. Van Heeswijk: „Ik heb me er bij neergelegd, ik krijg nog kansen genoeg voor een Tour. Ik vond het alleen jammer, dat ik ook voor Atlanta buiten de boot viel. Maar ik reed ook niet goed op het moment van selec tie." Geen Zabel dus bij de ploeg- Raas, maar wel Van Heeswijk. De ritwinnaar - op één seconde van oranje trui Colonna: „Het zal wat meer druk geven. Meer dan nu bij Motorola, waar ik rustig heb kunnen rijpen. Maar zo'n ploeg krijg ik ook nooit meer terug. Ik hoop alleen dat ook Rabo beseft dat ik nog in de groei ben. Dat ik niet meteen al le verantwoordelijkheid op me krijg. Ik ben klaar voor een Ne derlandse ploeg, voor meer aandacht, voor gerichter preste ren en al wat erbij komt, maar ik ben nog geen Zabel. Etappes winnen in de Tour, dat is nog een paar trapjes hoger." Kuiper hoorde het allemaal met gemengde gevoelens aan. Motorola ontdekte Van Heeswijk, maar nu hij in het voorportaal van een wellicht grote carrière staat, gaan de we gen van de ploeg en de renner uiteen. Bij gebrek aan een spon sor rekent niemand meer op een vervolg van de ploeg-Ocho- wicz. Kuiper: „Enerzijds ben je blij, zeker voor Van Heeswijk; anderzijds had ik graag nog een poos met hem door willen wer ken. Ik had hem nooit laten gaan, want hij kan er wat van." Ook Schalken dringt door tot tweede ronde US Open Max van Heeswijk gaat als eerste o kondigt net voordat een ander het wil. Ik weet niet waar Capiot het overheeft." Van Heeswijk is een jonge pa rel, die zich nu ook in een Ne derlandse etappekoers manifes teert. Olympia's Tour heeft hij nooit gereden, de Profronde evenmin, gisteren was hij er pas aan zijn tweede etappe toe. Hij rondde die af op een manier die ïr de meet, terwijl Johan Capiot met de 'zaak-Erik Zabel' meteen naar de achtergrond drong. De sprinters blijven het beeld en de discussies bepalen in de Prof ronde. Gisterochtend ging het eerst vooral nog om Zabel, het slotakkoord was voor Van Heeswijk. Van Heeswijk is nu nog bij Motorola, maar tekende vorige week een tweejarig contract bij opgeheven arm al een protest aan- FOTO ANP de Rabobank. Hij zou daar met de Australische 'youngster' Robbie McEwen, de schaduw- sprinter achter Zabel worden. Maar Zabel schikt zich in de op tie van Telekom, blijft waar hij was, zodat Rabo voor de sprints en de ritjes nu plotseling moet bouwen op twee jonkies. Ploegleider Theo de Rooy 's ochtends nog: „Wij hadden Za- Een doorsnee Amerikaan aanwezig bij de US Open is een prachtig portret. Die koopt een mega-patatje, een enor me cola, spuit een fikse klodder ketchup op zijn karton nen wegwerpdienblad en beklimt dan de tribune. Liefst bij een landgenoot. Daar roept hij dan om de haverklap 'you can do it'. Soms helpt dat. Soms niet. Bij Linda Wild wel en dat ging ten koste van Krystie Boogert. Bij Michael Joyce niet. Omdat Paul Haarhuis het net iets beter kan. new york rené van hattumSlam-toemooien en zeven eer- gpd-verslaggever dere US Opens weet Haarhuis hoe met kansen moet omgaan. Sjeng Schalken speelde gisteren Bij een 40-15 voorsprong storm - in zijn eerste ronde van de US de de 30-jarige op de eerste op- Open niet tegen een Amerikaan, slag van Joyce naar het net. Hij Maar met een maxi-friet op won het punt, daardoor ook de schoot vonden ze het bij hem game en zeven minuten later ook best uit te houden, omdat ook de wedstrijd, na drie uur en de 19-jarige Limburger tegen de twaalf minuten sloopwerk. Oostenrijker Gilbert Schalier In de tweede ronde speelt puik tennis liet zien (6-3, 6-4, 6- Haarhuis morgen tegen Michael 7,6-3). Tebbutt.de nummer 110 van de Amerikanen zijn chauvinis- wereld. Een beest van een ten- tisch, maar ook gek op vecht- nisser uit Australië. „In Key Bis- lust. Daarom kon het duel cayne veegde hij me van de Haarhuis-Joyce ze bekoren, al baan." verloor hun landgenoot uitein- Dat Sjeng Schalken op het delijk met 7-6, 6-7, 6-1, 2-6 en hard court van Flushing Mea- 3-6. dow goed uit de voeten kan, be- Haarhuis kenden ze nog wel. wees hij in 1994 al eens door Hij is de jongen van die gedenk- het juniorentoemooi te winnen, waardige partijen bij 'hun' Vorig jaar bij zijn eerste US Open; winst op Jdhn McEnroe Open als prof verloor hij direct in een eerste ronde; een over- van Cedric Pioline. Dat was winning op Boris Becker, op dat geen schande, want Pioline was moment de nummer één van er in 1993 nog finalist. Tegen de wereld; en in 1991 die gewei- Gilbert Schalier begon Schalken dige avondpartij tegen Jimmy zijn tweede US Open gisteren Connors, die ten koste van indrukwekkend. Niet alleen Haarhuis uiteindelijk de halve vanwege de cijfers, maar ook finale bereikte. Haarhuis is altijd door zijn krachtige baselinespel. goed voor spektakel in New Schalken, nummer 48 van profs, York. liet de Oostenrijkse nummer 46 Hun eigen Michael Joyce, 23 van de wereld alle hoeken zien pas, kennen ze na gisteren ook. van baan twintig. Een vechtersbaas met een le- Jongeling Schalken lootte in vensgevaarlijke backhand. Al- zijn tweede US Open niet verve- leen wat te weinig conditie, lend. De Tsjech David Rikl, Daardoor verloor hij onlangs in 134ste prof van de wereld, is Washington ook al van Haar- zijn volgende tegenstander. De huis en daardoor verloor hij gis- eerste geplaatste speler op zijn teren weer. weg zou de Spanjaard Mantilla Haarhuis wist dat dat kon ge- kunnen zijn in de derde ronde, beuren. In Washington was het Maar die is veel gekker op 46 graden geweest en zag hij gravel dan op hard court. De Joyce na anderhalve set in el- volgende geplaatste speler die kaar storten toen de Amerikaan zijn weg zou kunnen kruisen is notabene met 6-4 en 4-1 voor- Pete Sampras, maar dat is pas stond. Daarom had hij gehoopt in de kwartfinale, dat het gisteren ook bloedheet Tennissers kijken en praten zou worden. Dat werd het niet. liever niet verder vooruit dan Ze speelden tot Haarhuis' spijt één wedstrijd, maar Schalken zelfs in de schaduw van het gro- gaf toe dat hij stiekem wel ver te stadion. Maar toen hij 1-1 in der had gespiekt. Hij had ook sets maakte dacht Haarhuis: gezien dat Wayne Ferreira 's „Nu gaat het lang duren en heb morgens uit zijn speelhelft was ik de beste kans." verdwenen. „Als zo iets gebeurt Die kwam uiteindelijk bij 3-2 houdt dat je aandacht er extra in de vijfde set. Na 29 Grand bij. Meer moet ik er eigenlijk Brenda Schultz liet zich niet meer zien na haar kansloze nederlaag op Flushing Mea dow. foto RTR niet over zeggen. Maar ik ruik genstanders gaat overslaan.'' snel en hij gaat zo ongeveer bij wel kansjes nu. Het gevaar is al- Maar Rikl, dat moet toch wel ieder punt uit zijn dak. Maar ik leen dat je in je gedachten te- kunnen, gaf hij toe. „Rikl speelt ben beter, dat weet ik wel."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 23