19 22 'Dodelijke glycerine van Alphens bedrijf 'Ik ben slordig geweest' Baalbej!? 'Effect verkeer op gezondheid in Leiderdorp niet bewezen' üchurftmijt in luize Den Weeligenberg 'Natte' Hiswa in IJmuiden Duizenden in de puree OM laat incestzaak tegen groepschef politie vallen Pers neemt huize Diekstra onder vuur BSE zou rond 2001 vrijwel bedwongen zijn GOED NIEUWS (ONDERDAG 29 AUGUSTUS 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Binnenland Buitenland Metaal wil massaal staken voor cao Palestijnen leggen werk neer uit protest tegen regering Israël t Kunst Vriendenclub Rijksmuseum van Oudheden Dagblad iSport Olympisch zilver voor Zoeterwoudse Evelyn van Leeuwen NR 41171 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 1,95 Leidsch Op da 'mat... ■blad én op* het natf (http //www tref nl./9010/html/thuis.htm \)uitse t\' stelt Vos BV medeverantwoordelijk voor dood 80 kinderen Haïti Weer nieuwe beschuldiging van plagiaat Diekstra leiden cees van hoore lphen aan den run wim koevoet iet Alphense bedrijf Vos BV wordt vanavond op de Duit- e televisie mede-verantwoordelijk gesteld voor de dood an tachtig kinderen op Haiti. Vos heeft volgens de pro- rammamakers van de actualiteitenrubriek 'Monitor' terk verontreinigde glycerine geleverd. De glycerine, af- omstig uit China, is verwerkt in een koortswerend mid- el dat de kinderen hebben geslikt. Ellen Pauw, staflid bij Vos BV, zei vanmorgen dat de directie aan het vergaderen was over de publiciteit die nu is losgeko men. De directie stelt mogelijk een persbericht op, aldus Pauw. Dat was bij het ter perse gaan van deze krant in elk geval nog niet gebeurd, fn afwachting van het persbericht weigert het be drijf elk commentaar. Volgens de Duitse program mamakers heeft een Ameri- )irecteur E. Huisman van de lphense vestiging beperkt zijn ommentaar in Monitor tot de pmerking dat zijn bedrijf niets alt te verwijten. Vos BV is een hemische handelsonderne- ïing. De onderneming is een ochter van de Duitse handels- naatschappij Helm, bestaat ijftig jaar en heeft zeventig me- ewerkers in dienst. illegom kees van der linden kaans onderzoeksbureau vast gesteld dat er iets mis was met de grondstof - glycerine - van het koortswerende middel Afe- bril, het medicament waaraan de kinderen zijn overleden. Het Haïtiaanse farmaceutische be drijf Pharval heeft de vergiftigde glycerine bij Vos gekocht. De door Vos geleverde glyce rine zou tot twintig procent di- ethyleenglycol hebben bevat. Deze giftige stof wordt meestal als anti-vries gebruikt' en kan nieren en hersenen ernstig be schadigen. De Haïtiaanse slachtoffers zijn gevallen tussen eind 1995 en medio dit jaar. Nabestaan den zouden het Alphense be drijf reeds hebben bestookt met schadeclaims. Het nieuws over Vos was van ochtend nog nauwelijks bekend bij het in Den Haag zetelende Verbond van Chemische Han delaren in Chemische Produk- ten (VHCP). Hierbij zijn volgens secretaris F. Hes honderd voor aanstaande chemische handels bedrijven aangesloten. Vos BV is er daar één van. Volgens Hes is Vos 'een ui terst serieus bedrijf met een vlekkeloze reputatie'. Hes had vanmorgen nog geen contact gehad met het Alphense bedrijf. „Als het al klopt dat Vos zwaar vergiftigde grondstoffen heeft geleverd, dan is het toch vreemd dat deze niet zijn ge controleerd alvorens ze in dat koortswerende middel zijn ver werkt." caroline van overbeeke „Niemand heeft gedurende al die jaren ooit op enigerlei wijze erop gewezen dat het op deze manier gebruik maken van en verwijzen naar een bron rech tens verder afgedekt zou moe ten worden. Ik besef inmiddels zelf maar al te goed, gezien alles wat er in de afgelopen tijd op mij af is gekomen, dat dat een fout is geweest. Ik ben slordig geweest. Ik betreur dat." Aldus verklaart de van pla giaat beschuldigde Leidse psy choloog René Diekstra. De hoogleraar psychologie zit sinds gisteren ziek thuis. Naar zijn werk en de beschuldigingen dat hij grote delen zonder bronver melding zou hebben overge schreven, wordt een onderzoek ingesteld door een commissie van de Leidse Rijksuniversiteit. Hij verwerpt de beschuldiging van Vrij Nederland dat het grootste deel van zijn bestseller 'Als leven pijn doet' in feite het boek is van een ander. Wel is volgens hem duidelijk dat bij de totstandkoming van het boek 'Het onderste boven' „iets gron dig is misgegaan". Volgens Diekstra moest het boek op het allerlaatste moment veel dikker worden dan de geplande zestig pagina's. „Dat daarbij steken zijn gevallen, ontken ik niet. Dat ik opzettelijk steken heb laten vallen, bedrog heb willen plegen zoals sommigen nu suggereren, ontken ik ten stelligste. Volgens een verklaring van het college van bestuur van de universiteit zijn de beschuldi gingen evenwel reden om maatregelen te nemen tegen Diekstra: „Prof. dr. R.F.W. Diek stra is er in de pers wederom van beschuldigd dat hij in re cente, voor een breed publiek bestemde publicaties werk van derden heeft geciteerd zonder bronvermelding." „Ditmaal zijn de beschuldi gingen nog ernstiger van aard en meeromvattend. Hierover heeft de rector magnificus an dermaal met prof. Diekstra ge sproken. Uitgangspunt van dat )rie patiënten in verpleeghuis )en Weeligenberg in Hillegom ijn geïnfecteerd met schurft- ïijt. Van een nog onbekend antal patiënten wordt vermoed at zij de infectie ook bij zich ragen. Het verpleeghuis kampt anderhalf jaar met de schurft - ïijt, die met tussenpozen de op op steekt. De directie ver vacht de parasiet binnen af- ienbare tijd uit te kunnen ban- ;n. Tot nu toe bleef de versprei- ing beperkt tot één afdeling. )e afgelopen maanden slaagde iet verpleeghuis er niet in de nfectiehaard op te sporen. Van ijd tot tijd bleven er besmettin- en opduiken. De schurftmijt erspreidt zich via huidcontact n is moeilijk aantoonbaar. Bij eïnfecteerde patiënten is de esmetting niet altijd zichtbaar ip de huid. Wel hebben ze vage lukklachten. Inmiddels is de bron van de ïfectie gevonden, waardoor en gedegen aanpak kans van lagen heeft, zo meldde de di- ectie vanochtend. Een van de ewoners, die geen herkenbare lachten had, blijkt de infectie- laard te zijn. Volgende week vorden alle bewoners, familie eden, personeelsleden en vrij- villigers behandeld met een peciale zalf. In totaal gaat het >m een groep van ruim zeshon- lerd personen. Zijn moeten ich tot twee keer toe, met on- lerbreking van één week, van op tot teen insmeren met de nedicinale crème. De IJmuidense jachthaven is van dinsdag 3 tot en met zondag 8 september weer het decor voor de jaarlijkse Hiswa te Water. Ruim drie honderd schepen worden dan tentoongesteld. De bo- tenshow is in omvang tien procent groter dan vorig jaar, toen de 'natte Hiswa' voor het eerst op proef in IJmuiden werd gehouden. De beurs is dagelijks ge opend van 10.00 tot 18.00 uur. Op pagina 9 vandaag een uitgebreid overzicht van wat de Hiswa te bieden heeft. ESHWie Auping kent voelt zich KATWIJK. AMBACHTSWf CI I -1TEL 071 - «01» I 51 bunol. Het is het verschrikkelijkste tomatengevecht van de wereld; de 'tomatina' in Bunol. Gisteren was het weer zover. Duizenden Spanjaarden in dit normaal zo rustige Oost-Spaanse dorpje zagen vuurrood doordat zij elkaar met tomaten bekogelden en be smeurden. De hoofdstraat was tot enkelhoogte een en al tomatenpuree. Het halve eeuw oude evenement trekt jaarlijks steeds meer deelnemers en toeschouwers. Dit maal waren het er 20.000 onder wie veel buitenlandse toeristen. Voor de tomatina werdzo'n 100 ton aan tomaten gebruikt. Plaatselijke historici zeggen dat het evenement is ontstaan in 1945 toen op het jaarfeest van Bunol dorpelingen spontaan de priester en de burge meester met tomaten begonnen te bekogelenfoto reuters Provincie dringt aan op vervolgonderzoek groningen anp den haag monica wesseung Er moet nieuw onderzoek ko men naar de gevolgen voor de gezondheid van het wonen langs de snelweg A 4 in Leider dorp. Volgens het provinciebe stuur is onvoldoende bewezen dat kinderen in de Oranjewijk een verhoogde kans hebben op longaandoeningen, zoals eerder dit jaar is gemeld door de Land bouwuniversiteit Wageningen. De Landbouwuniversiteit on derzocht in opdracht van de provincie duizend kinderen in zes woonwijken in de provincie. Ook in Leiderdorp werden in de naast de snelweg A 4 gelegen Oranjewijk kinderen onder zocht. Het onderzoek wees uit dat veel vrachtverkeer nabij de woonwijk een vermindering van de longfunctie tot gevolg heeft. Méér vrachtverkeer geeft een grotere verslechtering; de kin deren in de Rotterdamse wijk Overschie hebben nog minder lucht dan die in Leiderdorp. Het was overigens de eerste keer dat er onderzoek is gedaan naar het effect van (vracht-)ver- keer op de gezondheid van kin deren. Het onderzoek geeft nog geen uitsluitsel over de ernst van de schade. Hoewel de provinciale poli tiek de uitkomsten van het on derzoek enkele maanden gele den als 'zeer ernstig' betitelde, werden er niet direct maatrege len genomen. Een landelijk on derzoek, zoals de provincie nu bepleit, zal uitsluitsel moeten geven over de blijvende effec ten. Dat betekent dat de kinde ren gedurende een aantal jaren gevolgd moeten worden. 11e PC-KOOPDAG Hardware, software, supplies, etc. tegen dumpprijzen. Za. 31 aug. 10-17 uur. PIETERSKERK Mét adv. 4 gratis disks! Het openbaar ministerie in Gro ningen is gestopt met het on derzoek tegen een groepschef van de politie op Schiermonni koog. Dat heeft persofficier van justitie J. de Valk vanmorgen bekendgemaakt. De man werd verdacht van incest met zijn dochter. Zij heeft haar verklaring geheel ingetrok ken. De Valk sluit niet uit dat de valse aangifte van de 17-jarige dochter nog een juridisch staartje krijgt. Justitie hield de groepschef afgelopen voorjaar met een spectaculaire actie aan. Een speciaal arrestatieteam vloog 's nachts met helikopters naar het eiland om de man van zijn bed te lichten. Vervolgens verbleef gesprek was opnieuw dat een auteur, ongeacht de aard van het product en de betrokken heid van derden bij het produc tieproces, de eindverantwoor delijkheid draagt voor hetgeen onder zijn naam wordt gepubli ceerd, anderzijds dat de Rijks universiteit Leiden wetenschap pelijk wangedrag in de vorm van het omvangrijk en veelvul dig citeren van derden zonder bronvermelding vanzelfspre kend niet tolereert." Overigens wordt Diekstra op nieuw van plagiaat beschuldigd. In zijn boek 'Het geestige li chaam' zou hij enkele bladzij den van een vertaling van een boek van Nathaniel Branden letterlijk hebben overgeschre ven. Uitgeverij Tirion wilde dit met de mantel der liefde bedek ken, „maar nu er zoveel geval len van plagiaat aan het licht komen", is de Amerikaanse au teur ingeseind. De column van Diekstra, Denkwijzer, zal de komende tijd niet verschijnen in deze krant. Pagina 2: Plagiaat: voer voor psycho logen 'Diekstra wil de mensen juist helpen' 'Ze laten René vallen als een baksteen' Diekstra blijft de professor van het volk 'Grootste deel van mijn boek heb ik zelf bedacht' leiden cees van hoore caroline van overbeeke Het statige huis van professor Diekstra, gelegen aan een lom merrijke Leidse singel, ligt al twee dagen onder vuur. Came raploegen proberen een glimp op te vangen van de bekende wetenschapper en tv-persoon- lijkheid, fotografen proberen door te dringen in zijn tuin en er wordt om de zoveel tijd aan gebeld door journalisten die met een verhaal ter redactie moeten komen. Diekstra wordt er zo onderhand wanhopig van. Slapen doet hij slecht en als hij 's morgens belt om te mel den dat er een verklaring aan komt, zegt hij dat hij bijna aan het eind van zijn latijn is. „Ik kan nu niet meer praten. Ik voel me even niet meer toereke ningsvatbaar. Verschrikkelijk. Ze geven me het gevoel alsof ik een misdadiger ben." De aandacht van de pers richt zich vooral op Diekstra. Dat stoort sommigen in zijn omge ving zeer. Vooral mensen bin nen de Rijksuniversiteit Leiden raken geïrriteerd door deze een zijdige aandacht. Er gaan ge ruchten dat rector-magnificus Lammert Leertouwer in een brief zijn „diepe weerzin" heeft uitgesproken tegen een collega van Diekstra, die de zaak bij Vrij Nederland zou hebben aange kaart. De sfeer binnen de facul teit sociale wetenschappen zou om te snijden zijn. Mevrouw Diekstra: „Hij heeft in zijn columns zoveel reclame gemaakt voor boeken. Uitgevers hebben daarvan profijt getrok ken. Maar daar hoor je nu nie mand meer over." HET WOORD IS AAN Fliegende Blatter Tijd Is geld, heet het. en toch wordt het meeste geld weg gesmeten om tijd te verdrij ven. "7ir *718* w/19" 60% 30% 30% E5S&S? 20% 40% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 24 PAGINA'S -5.7 Binnenland Buitenland Cultuur18,19,20 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,14,15,17 RTV/programma's11 Sport21,22,23 Strips10 Uitgaan12 Wetenschap Techniek 10 Een kortingsbon voor de Space Expo in Noordwijk met tentoonstellingen en voor stellingen die betrekking op de ruimtevaart. londen dra De runderziekte BSE in Groot- Brittannië zal in het jaar 2001 bijna bedwongen zijn. Dit blijkt uit een omvangrijk onderzoek waarbij wiskundige modellen zijn gebruikt, zo zegt een groep Britse en Amerikaanse weten schappers in de nieuwe editie van het Britse vakblad Nature. De epidemie van de gekke-koei- enziekte is volgens net onder zoek over haar hoogtepunt heen. Bovendien zijn in 1995 'prak tisch geen' door besmet voeder veroorzaakte ziektegevallen meer opgetreden, melden de wetenschappers. Alle 14.000 BSE-gevallen die vorig jaar wer den geregistreerd, zijn volgens het onderzoek terug te voeren op de overdracht van koe op kalf. De komende vijf jaar kan tot het verdwijnen van de epi demie een soortgelijk aantal nieuwe infectiegevallen worden verwacht met dezelfde besmet tingsbron als oorzaak. Maar de wetenschappers zijn er nog niet helemaal uit. „Zo lang er geen test bestaat die BSE aanwijst in levende dieren, is een duidelijk afnemen van de epidemie zonder het slachten van zeer veel dieren, slechts ui terst moeilijk te bereiken", al dus het artikel. de politieman twee weken in voorlopige hechtenis. Justitie baseerde de verden king tegen de politieman op ba sis van een aangifte van zijn dochter. De man zelf, zijn echt genote, hun oudste dochter en haar vriend zouden bij de in cestzaak betrokken zijn ge weest. Inmiddels heeft de dochter alle aanklachten teruggetrok ken. De Valk weet nog niet ze ker wat nu verder gebeurt. „Het doen van valse aangifte is straf baar. Het is ook mogelijk dat de politieman zelf zijn dochter aangeeft en ook wij kunnen ver volging instellen." De Valk zegt niet te weten waarom de dochter haar aangif te weer heeft ingetrokken. Tel NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. |a. dal Is goed nieuw». Du» neem Ik nu een abonnement. Il.v m. controle bezorging Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch if. 31,30) Q Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) J automatisch (f. 90,20) Nr. bank/giro: - - Handtekening N.B. Deze aanbieding geldt alleen als u in de afgelopen 3 maanden geen (procf)abonnement heeft gehad Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB leiden OF BEL 071-5128030 8 712141"4ÖÖÏÏ4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1