Cultuur Kunst I'Oudheden' krijgt veel Ivrienden Beperkt record televisiekijken De meiden van Goede tijden STAR TREK IN TREK Larry Hagman viert "hristie's Rotterdam ia jaar alweer dicht Zuid-Koreanen weigeren voorverkoop concert Jackson J. Andriessen (1925-1996) verjaardag transplantatie Chinese auteur Dai vermoord PONDERDAG 29 AUGUSTUS 1996 941 19 Voorverkoopadressen in Zuid- Korea weigeren kaartjes voor twee concerten van Michael Jackson te verkopen. Zij reage ren hiermee op de protesten van een collectief van 50 chris telijke, burgerlijke en consu mentenorganisaties die tegen de concerten te hoop zijn gelo pen. Het collectief is tegen de concerten die op 11 en 13 okto ber moeten plaatsvinden om dat de Amerikaanse zanger in 1993 is beschuldigd van kin dermisbruik. Ook noemen ze het geldverspilling om Jackson naar Zuid-Korea te halen. Het evenement stond al op de tocht omdat er geen bewa kingsfirma kan worden gevon den die voor de veiligheid tij dens de concerten wil zorgen. Het ministerie van cultuur heeft laten weten dat de ver gunning voor het concert zal worden ingetrokken als er niet 3.500 beveiligingsbeambten kunnen worden ingezet. DEN HAAG AAP VAN DER VEN Het was al geruime tijd wat stil rond Jurriaan Andriessen, wiens muziek tientallen jaren lang door professionele musi ci, maar ook ontzaglijk veel amateurs is gespeeld en die als vaste componist van de Haag se Comedie in muzikaal op zicht een stempel op dat ge zelschap heeft gedrukt. De amateurs bleven zijn werk uitvoeren en zij doen dat tot op de dag van vandaag. Zij zijn hem dankbaar voor de tal rijke stukken, die allemaal aantrekkelijk zijn en goed klin ken. Maar het leek of het 'offi ciële' muziekleven al enige tijd geen belangstelling meer had voor deze Haagse componist. Hij was op vele terreinen actief (ook film, toneel, hoorspel), waardoor hij zijn verbluffende veelzijdigheid en stilistische flexibiliteit ten volle kon uit buiten. Vier jaar geleden werd een dubbelinterview gepubliceerd, waarin Jurriaan en Louis An driessen niet alleen over zich zelf maar ook over hun onder linge verschillen praatten. De toen 53-jarige Louis een na komertje in het gezin An driessen zei over zijn oude re broer onder meer: „Jur doet veel meer waar hij zin in heeft. Ik lijd nog steeds aan de plicht om de muziek vooruit te hel pen. Om een bijdrage aan de geschiedenis te geven. Dat is een vorm van ijdelheid, terwijl Jur veel meer zijn eigen gang gaatHoe sterk hun muzikale inzichten en stijlen ook ver schilden, Jurriaan en Louis An driessen namen elkaar ten vol le serieus. Zijn eerste muzikale lessen kreeg Jurriaan Andriessen van zijn vader. Na zijn conservato riumopleiding ging hij achter eenvolgens in Parijs (1947/48) en de Verenigde Staten (rond 1950) studeren. De 'Berkshire Symphonies', die hij in Ameri ka schreef, was zijn eerste gro te succes als componist. Ba- lanchine baseerde er een bal let op. In de jaren vijftig haalde Cees Laseur hem naar dc Haagse Comedie. In die tijd kwam het voor, dat toneelge zelschappen een vaste compo nist hadden, die muziek schreef voor diverse produc ties en tevens adviezen gaf wat betreft de regie bij geluidsef fecten. Zijn werk voor de Haagse Comedie heeft zich tot ver in de jaren zeventig voort gezet. Hij schreef de muziek voor talrijke Shakespeare-pro- ducties, maar componeerde ook partituren bij eigentijdse stukken van onder anderen Anouilh. Miller en Weiss. Voor toneelregisseurs gold hij als een ideale partner, om dat hij altijd bereid was zijn muziek een complementaire functie te geven. Een heel an dere kant van zijn creativiteit kwam naar voren in de radio programma's, waarin hij on der het pseudoniem Leslie Co ol lichte muziek ten gehore bracht. Verder schreef hij de muziek voor talrijke films, waaronder 'Dorp aan de ri vier', 'De dans van de reiger' en 'Als twee druppels water'. Wie de catalogi van muziek uitgeverij Donemus raadpleegt kan vaststellen, dat weinigen van zijn collega's Jurriaan An driessen wat betreft muzikale productiviteit en geestelijke le nigheid hebben geëvenaard. Hij was geen componist die in zijn werk ultieme vragen over leven en dood aan dc orde wil de stellen. Hij vond waar schijnlijk, dat die taak bij an deren in betere handen was. a (CHEF GERT VISSER. 071 -5356441PLV -CHEF JAN RIJSDAM. 071 -5356444 I EÏ je overigens wel wat geld over hebben: 100 gulden voor één dag, 180 gulden voor twee da gen. Christine Kremer van evene mentenbureau Tranquility Base belooft meer. „We zijn ook be zig met een tv-programma over science fiction." Negen afleve ringen zijn er in de maak. De hoofdrol is weggelegd voor Lurch (de butler in de Adams- family), alias mr. Homm (acteur carel Struyken). Het zoeken is alleen nog naar een zendge machtigde. ERNA STRAATSMA Een jaar geleden redde een le vertransplantatie het leven van Larry Hagman, maar niet voor dat de Amerikaanse acteur zoals hij zelf heilig gelooft een voet in het hiernamaals had gezet. Deze week vierde hij deze medische en „spirituele" erva ring in Salt Lake City. De opera tie redde zijn leven, maar de spirituele ervaring vitaliseerde zijn bestaan, aldus Hagman. „Ik zag niet zoals veel mensen zeg gen een bron van licht, maar kreeg een heerlijk warm en ge lukzalig gevoel over me." De 64-jarige Hagman, vooral beroemd geworden met het personage van de oliebaron J.R. Ewing in 'Dallas', was jarenlang een zwaar drinker en leed aan leverkanker voordat hij op 23 augustus 1995 een nieuwe lever kreeg ingeplant tijdens een 15 uur durende operatie. Tijdens de operatie of in de uren daar na, dat weet Hagman niet pre cies, botste hij tegen de dood. Nu meent hij dat de operatie hem twee geschenken bracht: een nieuwe lever en de inspira tie om het beste van de rest van zijn leven te maken. ISS In de afgelopen jaren i d spraken stads- en de! streekgenoten op de donderdagse ii kunstpagina hun m bewondering uit over Ijl kunstvoorwerpen die esl hun in vervoering brengen. Voor een "jj aantal weken draaien vel we de zaken om en IKj vragen we mensen welke kunst hun met cH afgrijzen vervult. H Vandaag spreekt D66- *1 raadslid Egon Snelders vei zijn afschuw uit. Hij is cH de woordvoerder '„Jcultuur van zijn partij en :en maakt deel uit van het )v< bestuur van de stichting 15I dc Lcidsc School. „Dit is een sigarettenhouder waarin een mechaniekje zit dat het kolibrie-achtige vogeltje een sigaret uit de lade kan la ten oppikken. Er passen zo'n 25 sigaretten in. Ik heb dit ding twee jaar geleden van m'n grootvader aangeboden gekre gen. Het stond bij hem thuis en ik moet eerlijk bekennen dat het me fascineerde. M'n zoon was er zelfs door geobse deerd. Logisch, want het is een stuk speelgoed dat je niet vaak in je handen hebt. „Het is een verschrikkelijk lelijk ding, met al die krullen. Het is echt zo'n stuk kitsch dat zo van de kermis is komen rol len. Qua lulligheid is het nau welijks te overtreffen. Het lijkt van ijzer maar het is gewoon van plastic. Als het één keer valt, daar zijn we ons hier alle maal van bewust, is het afgelo pen." „Ik heb de sigarettenhouder voor de foto op tafel gezet maar normaal staat hij in de buffetkast. Gasten lopen er dikwijls linea recta op af. Kijk maar, de vriendin van mijn dochter, die nu net binnen komt, wordt er ook door aan getrokken." „Ik heb een haat-liefde-ver houding met het apparaat. Het is afkomstig van m'n grootva der. 89 jaar is hij nu. Met hem heb ik een vergelijkbare relatie. Misschien krijgt het nog een andere betekenis voor mij: dat het me stimuleert te stoppen met roken. Het besef dat roken mogelijke ellendige gevolgen heeft, is tot dusverre onvol doende om van m'n verslaving af te komen. Maar als je je zelf telkens een sigaret laat aanrei ken door zo'n kolibrietje dan word je wel heel erg nadrukke lijk geconfronteerd met je ei gen lullige gewoonte." TEKST «WIM KOEVOET FOTO HIELCO KUIPERS Volgend jaar gaat hij tot het ui terste. Dit jaar heeft Swen Kuck- sdorf (21) zich beperkt tot 75 uur onafgebroken televisie kijken. Een persoonlijk record weliswaar, waarmee de Leider dorper gisteren de derde prijs won in een door tv-verhuurbe- drijf Skala georganiseerde wed strijd. Hij had moeiteloos 110 uur kunnen halen, zegt 'ie stoer. „Of meer." Maar het personeel in de winkel waar hij zijn mara thon uitzat, in de Leidse Haar lemmerstraat, was na 75 uur echt afgepeigerd. „Ze waren he lemaal op, terwijl ik nergens last van had." En tja, hij wilde na tuurlijk geen ongelukken ver oorzaken. De tijd van de eerste prijswin naar (Jan Agterberg uit Zut- phen, 87 uur) vindt de Leider dorper maar een matige. „Nee. da s niet ver." Maar wie weet. was de Zutphenaar wel net zo vriendelijk voor zijn niet meer al te fitte verzorgers. G. Cauwen- berg uit Bergen op Zoom kreeg na 85 uur de tweede prijs. Alle drie hebben ze het record, dat vorig jaar was gezet op 68 uur, verbeterd. Kucksdorf heeft er geen vier kante ogen aan overgehouden. Integendeel, hij is ook buiten competitie een heavy user. „De televisie staat zo'n beetje 24 uur per dag aan." Jan des Bouvrie test een moderne schommelstoel uit. De meubelontwerper was een van de juryleden van de Nederlandse Meubelprijzen, die gisteren zijn uitgereikt. De wedstrijd haalde met 270 inzendingen een abso luut record. Alle ontwerpen zijn zondag, 'De Dag van het Wonen', te zien in de Utrechtse jaarbeurs. foto anp 1 JaJ -ATFnkele honderden liefhebbers van het Rijksmuseum van I^jDudheden (RMO) hebben zich gisteravond als lid aange- Ma>neld van de kersverse 'vriendenvereniging' van het Leid- foje museum. De deze week opgerichte club heeft de t«iaam RoMeO meegekregen, naar de 'grootste liefhebber Ier tijden'. Het RMO heeft zelf het initiatief genomen tot oprichting van de s 4/ereniging. Hiermee hoopt het ie ffnuseum meer bezoekers te ?eb|crijgen en een hechtere band )ertnet het publiek. De plannen g^yoor een vriendenvereniging ontstonden na de verzelfstandi- mbging van het museum, vorig jaar Juli. Om RoMeO op te richten ichenkt het museum de vrien denvereniging eenmalig een pijdrage van 27.000 gulden. Streepje voor .eden van RoMeO betalen 50 tilden per jaar en kunnen Baarvoor onder meer gratis het museum in. Daarnaast is het de bedoeling om excursies naar opgravingen, lezingen en voor bezichtigingen te organiseren. De leden van de vriendenvere niging hebben altijd een streep je voor. De oprichtingsbijeenkomst van de vriendenvereniging trok gisteravond honderden mensen naar het rijksmuseum aan het Rapenburg. Enkele honderden hebben zich als lid aangemeld. Voorzitter van RoMeO is D. Dolman (staatsraad: voormalig voorzitter Tweede Kamer). De overige bestuursleden zijn A. Berkhout (directeur Kamer van Koophandel Rijnland), C. Goe- koop (burgemeester Leiden), M. de Weert (ABN/AmRo), T. Mi- chels en M. Kleiterp (RMO). Het Rotterdamse bijkantoor van Amsterdamse veilinghuis fchristie's aan de Coolsingel is een jaar alweer gesloten. Hiertoe is besloten op grond commerciële overwegin gen. M. van Nispen van Christie's: l,Het liep aardig, maar de winst Icon de logistieke balast niet chtvaardigen. Als een buiten landse bezoeker voor een be paald schilderij naar Amster dam kwam en dat toevallig in Rotterdam bleek te hangen, bracht dat een hoop problemen met zich mee. De druk op de ketel in Amsterdam werd te groot." Voor de Rotterdamse cliënten van Christie's verandert weinig. De maandelijkse taxatiedagen zijn nu op andere locaties in Rotterdam. De drie telefonistes die het kantoor bemanden, ne men de telefoons mee naar huis, zodat ze informatie kun nen blijven verstrekken. De ex positieruimte verdwijnt. „Neem nooit een mooie meid, want je bent haar zo weer kwijt" LEIDEN MARINA VAN DEN BERG Om ze in het echt te zien. Daar om waren ze er, gisteravond, de meisjes van 12, de boomlange studenten, de dame van 74 en de Sjonnies Anita's. Niet om dat de dames uit 'Goede tijden, slechte tijden' zo goed kunnen zingen (want dat kunnen ze best) of omdat hun act zo leuk is (daar is namelijk niks aan). Zelfs manlief had plots belang stelling voor deze avondklus. Daniëlle van 12 lacht haar beugel bloot. Ze zit helemaal vooraan bij het podium te wachten op Babette, Guusje en Katja, de drie actrices die ook kunnen zingen. 'Alles of niets' vindt ze het mooiste nummer, roept ze tegen de herrie van een manshoge box in. Daniëlle is niet eens de jongste, want er zijn meisjes die niet ouder dan een jaar of zes lijken. Misschien komt dit door het hoge 'Kinde ren voor Kinderen'-gehalte van de liedjes. Het bekt allemaal lekker weg, 'Ik ga voor goud' en 'Ademloos'. De dame van 74 wil de meiden De Chines schrijfster Dai Houy- ing is zondag in haar woning in Shanghai vermoord. De 58-jari- ge Dai werd waarschijnlijk het slachtoffer van een roofoverval. Van Dai verscheen halverwege de jaren 80 de roman 'Mense lijkheid!', die in China een na tionaal debat over humanisme op gang bracht. In 1989 maakte ze deel uit van de bloedig neer geslagen democratiseringsbe weging. Ze werd niet streng ge straft voor haar deelname aan de protesten, schreef de krant Ming Pao. De laatste jaren werd weinig meer van Dai vernomen. van 'Goede tijden' in het echt zien, haar sterren uit de serie. En de studenten willen vooral Katja zien. Bij elke zwoele blik van haar klinkt geloei. Een grote zwarte jongen overbrugt een meter of twee om haar hand aan te raken. Katja weel wat mannen willen. Het kleine jo chie met de basketbalpet krijgt ook een hand en raakt helemaal in de war. Want o, wat is Katja mooi. Lang zwart golvend haar en die blote buik. „Neem nooit een mooie meid. want je bent haar zo weer foto loek zuyderduin kwijt", zingen ze. „Wat een on zin!" roept manlief op de terug weg, „Wij willen wél een mooie meid, wij willen Katja, met dat prachtige lijf en dat ringetje in d'r navel!" Ondanks alles wil de stemming er niet echt inkomen. Na één toegift, gaat floep het licht uit en zijn de meiden weg. „Nou, ik ben doof en ook nog blind", klinkt het in onvervalst Leids commentaar van een wat oudere dame. De zwarte jongen staart ademloos naar het lege podium. De droom is voorbij. Veel fans van Star Trek zijn net zo buitenissig als hun idolen. De televisie-serie bestaat 8 sep tember 30 jaar en heeft nog nooit zo'n grote schare volgelin gen gehad als nu. Thuis hebben trekkies het druk met het kaart spel (verzamelen, uitwisselen en het kaartsspelen zelf), de Kling-on-taal en natuurlijk het televisiekijken zelf. Behalve de serie konden de fans deze week bijvoorbeeld ook genieten van een zes uur durende Star Trek Night op de BBC. Al of niet gekleed in futuris tisch kostuum, met bijgepunte oortjes en een stel rode contact lenzen snellen de liefhebbers van feest naar feest, van congres naar congres en van beurs naar beurs. Het kan de laatste tijd niet op. Over twee weken staat hun een nieuw hoogtepunt te wachten: in de Rotterdamse Doelen wordt dan de tweede editie van de Tranquility Base Concentie gehouden. Acht acteurs maken 14 en 15 september hun opwachting in het Rotterdamse. Brent Spiner (alias Mr. Data), Dwight Schultz (Lt. Barclay), Robert O'Reilly Gowront) en James Doohan Scortyi zijn enkele van de cory feeën die de fans te woord zul len staan. Voor de toespraken en handtekeningesessies moet

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 19