Carthago Travel ontkent aantijgingen HSL-tracé Verbijsterd over sloop lilili Gemeenten 'onaangenaam verrast' Rijn Veenstreek VIOS speelt toneel in Zuiderzeemuseum Alphenaar bekent overval Rijndijkers niet aan 'Zonnewende' Subsidie voor renovatie tennisbanen Kaageiland 29 AUGUSTUS 1996 17 Bromfietsster ten val gebracht hazerswoude-dorp» Een 25-jarige automobilist uit Waddinxveen verleende gisteravond op de Hogeveenseweg geen voorrang aan een 16-jarige bromfietsster uit Hazerswoude en bracht haar en haar passagiere ten val. De bestuurster liep een gebroken arm en verwondingen aan het hoofd op. Ook de 15-jarige passagiere liep hoofdwonden op. Beiden zijn overgebracht naar het Elisa- bethziekenhuis in Leiderdorp. Gewond bij val in kruipruimte alphen aan den rün/voorhout Een 46-jarige man uit Voorhout is gisteren gewond geraakt toen hij in een twee meter diepe kruip ruimte van een woning aan de AJida de longstraat in Alphen aan den Rijn viel. De man, een werknemer van een bouwbedrijf in Koudekerk aan den Rijn, was bezig met de verbouwing van de woning. De man is met verwondingen aan zijn hoofd, sleutel- been en ribben overgebracht naar het AZL. Alphenaar opgepakt na steekpartijen i alphen aan den run Een 34-jarige Alphenaar is gisteravond aan- J gehouden omdat hij ervan wordt verdacht 's morgens zijn 32-ja- j rige broer te hebben neergestoken in de Herculesstraat. Hevig j bloedend werd hij overgebracht naar het Elisabethziekenhuis. j Gistermiddag zou de verdachte nog twee bekenden van hem hebben gestoken of bedreigd. Het gaat hier om twee Alphenaren J van 39 en 29 jaar oud. Aanleiding voor de steekpartijen waren j ruzies over verdovende middelen en geld. ALPHEN AAN DEN RUN» 1 ien 23-jarige Alphenaar heeft [isteren bekend dinsdag een ge- c vapende overval te hebben ge- ileegd op een tabakszaak in woonplaats. Hij meldde vrijwillig bij de politie. n De man was op dinsdag in de Vooravond de tabakswinkel aan Ale Emmalaan binnengegaan en de verkoopster met Aen vuurwapen. Zij moest de ecassalade openen. De buit be droeg enkele honderden gul lens. De politie stelde kort na Ie overval een buurtonderzoek in en verhoorde diverse getui gen. Aan de hand van het zo verkregen signalement en de achtergebleven vingerafdrukken kon de technische recherche vaststellen dat het om een 23- jarige man uit Alphen ging. Die meldde zichzelf de vol gende dag op het politiebureau. Hij bekende de overval te heb ben gepleegd en zei van het geld drugs te hebben gekocht. Het vuurwapen gooide hij weg. Inmiddels heeft de politie het wapen teruggevonden in de Rijn ter hoogte van de Albert Schweizerbrug. hazerswoude-runduk Zelf de naam kiezen van de straat waaraan je woont dat leek de toekomstige bewoners van de milieuwonin gen in Hazerswoude-Rijndijk wel wat Samen met de bewonersvereniging Zonneveld bo gen zij zich over de dorpsplattegrond. De wijk heeft namen die betrekking hebben op het heelal, zoals Melkweg en Steenbokstraat. De milieuwoningen liggen aan het verlengde van de Watermanhof, maar de toekomstige be woners vonden die naam ongepast. Zonne wende, dat was een straatnaam die ze graag in hun briefhoofd wilden zetten. De gemeen te Rijnwoude voelt daar echter niets voor. De straatnaam, huisnummering en postcode zijn al vergeven. Bovendien is het duidelijker als een weg over de hele lengte dezelfde naam heeft, vindt de gemeente. FOTO HENK BOUWMAN CHEF HANS JACOBS. 071-5356414, PLV CHEF RUDOLF KLEUN. 071-5356429 oud ape kees van kuilenburg Eigenlijk hebben de leden van toneelvereniging VIOS uit Oud Ade nog vakantie. Maar ze repe teren dat de stukken er af vlie gen. Niet omdat er binnenkort in het plaatselijke dorpshuis een uitvoering op het programma staat, nee VIOS geeft zondag 1 september in het Zuiderzeemu seum in Enkhuizen vier voor stellingen van gedeelten uit 'De Jantjes'. Spelend in een decor van zo'n 130 historische huizen, winkels en werkplaatsen langs de vroegere Zuiderzee en ge kleed in historische kostuums. „In het museum begint zondag een internationaal filmfestival. Wij zijn gevraagd om daar van de partij te zijn. Het is de be doeling dat we op vier locaties in het museum een voorstelling geven", vertelt Pieter van Rui ten. De Oudadenaar is lid van VIOS en fungeert tevens als pr- man van de vereniging. „Voor zo'n 5000 bezoekers uit binnen en buitenland. Dat is toch schit terend voor ons clubje." Pieter van Ruiten is door zijn werk in contact gekomen met mensen van het Zuiderzeemu seum. „Dan praat je over het een en ander en op een gegeven moment kwam ook ter sprake dat wij ter gelegenheid van ons 30-jarig bestaan De Jantjes heb ben gespeeld. Ze vonden het geweldig dat een amateurvere niging dat aandurfde. Vandaar dat verzoek om te komen spe len. Dat toneelstuk geeft een beeld van de jaren dertig in de Amsterdamse Jordaan. Jaren lang is dat met veel succes op de planken gebracht door het Amsterdamse Volkstoneel van Beppie Ndoy", legt hij uit. „Ook bij ons jubileum kregen wij enorm veel reacties op de uitvoering", vertelt Van Ruiten die in het stuk een kroegbaas speelde en speciaal voor die rol stage liep in het plaatselijke ca fe Inmiddels heeft VIOS met de oud-Hoütindse liedjes en sketches uit De Jantjes de afge lopen maanden al zo'n twintig optredens in en buiten de regio achter de rug. Volgens Van Ruiten is het unie ke van de vereniging dat alles in eigen handen wordt gehouden. „Onze regisseur Pieter Pouw jr. ontwerpt bijvoorbeeld alle de cors, die door de leden worden gemaakt. Zo bezitten we ook zo'n 200 oude kostuums en veel ander materiaal. Deels zelf ge maakt of bij eikaar gebietst Toen ik dat vertelde in Enkhui zen vond men dat fantastisch. Zo is ook een beetje de sfeer in het museum. Als je daar rond loopt ga je echt terug in de tijd. Zoals u-ij met Dc Jantjes ook te rug gaan in de tijd." Inmiddels hoeft VIOS al zoveel verzameld dat de zolder van het dorpshuis dreigt te bezwijken. „Als iemand een bankstel weg doet of een schilderij wordt eerst aan VIOS gevraagd of we het kunnen gebruiken. De be heerster heeft ons al gemaand dat we eindelijk eens de zolder moeten opruimen. De balken buigen door. Maar zo weggooi- erigzijn we niet." f De reisorganisatie Carthago Travel uit Alphen aan den lijn ontkent de aantijging, dat het reisagenten bewust jpleidt om vliegtuigmaatschappijen, hotelketens en au- overhuurders te misleiden. De vertrouwelijke handlei- iing voor de reisagenten, waar de beschuldigingen op :ijn gestoeld, is ook helemaal geen geheim stuk, zegt ad- Ij riseur G. Alberts van Carthago Travel. „Wij zijn geen op- ichters. We laten iemand anders onze reizen verkopen. 'tyVat is daar nou verkeerd aan?" In de handleiding staat: „Om de beste kans te hebben op een upgrade naar BiifcihéSs of First Class in een vliegtuig (voor het zelfde geld een betere stoel zien te krijgen), loont het de moeite het volgende te proberen. Vraag een upgrade uitsluitend aan bij de persoon achter de computer 'I kLPHEN AAN DEN RIJN tOBBERTMINKHORST iqo na Jfiqsoirno 91£>DflB P1 fet Alphense bedrijf spoort in derdaad zijn medewerkers aan jij diverse maatschappijen een o hoog mogelijke korting te trijgen, maar aan dat streven is Tiiets misleidends, vindt Alberts. bij de gate en nooit aan de per soon die de tickets verkoopt of bij de incheck-balie." Een bewezen tactiek volgens de handleiding is om eerst te kijken hoe de situatie bij de gate is. Als die het toelaat, kan de travel agent vragen of er nog plaatsen in de eerste klasse vrij zijn. „Als gezegd wordt dat ze totaal uitverkocht zijn, dan is dat ook zo. Einde verhaal. Als men echter zegt nog ruimte te hebben, laat dan uw Carthago Travel identiteitskaart en uw vi sitekaartje zien en zeg: 'Mooi, is er een mogelijkheid om een up grade te krijgen? Dat zou ik erg op prijs stellen'. Indien men uw vliegtickets aanneemt, apart legt en zegt dat men u zo dade lijk roept, betekent dat 'Ja'. Ga dan zitten en wacht rustig af. Men wil namelijk ophef en 'Ik ook'-reacties van anderen voor komen." De overkoepelende reisorga nisatie ANVR had nadrukkelijk haar vraagtekens gezet bij het reilen en zeilen van Carthago Travel. Ook vreesde de ANVR dat reizigers en de reisagenten nergens op terug konden vallen als hun vakantie in het water zou vallen of als het bedrijf fail liet zou gaan. Dat is niet waar, aldus Alberts. „We hebben hel lidmaatschap bij de ANVR aan gevraagd, maar dat is gewei gerd. In Engeland zijn we wel aangesloten bij een overkoepe lende organisatie. Ik garandeer dat reizigers ook bij ons hun geld terug kunnen krijgen." Het hoofdkantoor van Cart hago Travel staat in Gibraltar. Ook in Londen heeft het bedrijf een kantoor. De Nederlandse vestiging van de organisatie staat in Alphen aan den Rijn. Carthago Travel gebruikt zijn reisagenten als tussenpersoon. Andere reisbureaus moeten hun geld aan de reizen verdienen, Carthago Travel verdient aan het inschrijfgeld van de travel agents. Dat bedraagt zo'n 900 gulden. Alberts: „We werken volgens een Amerikaanse methode, die daar heel gebruikelijk is. De reisbranche is nogal huiverig voor deze werkwijze. De ANVR ziet ons als een indringer. Dat is puur branchebescherm ing. De Stichting Garantiefonds Reisgelden (SGR), die gedupeer de reizigers financieel tegemoet komt, staat 'neutraal' tegenover Carthago Travel, laat adjunct directeur H. Scheffers weten. Het gros van de Nederlandse reisbureaus is bij de SGR aange sloten, alleen Carthago Travel niet. „We staan neutraal tegen over dat bedrijf zolang het maar niet de suggestie wekt dat zijn reizen door ons worden ge dekt." Jacht- en Scheepswerf Van Lent krijgt van de gemeente Alkemade 5000 gulden voor de onlangs voltooide renovatie van de tennisbanen op Kaag eiland. Dat blijkt uit een voor stel van burgemeester en wet houders aan de gemeenteraad. De kosten voor de opknap beurt bedragen in totaal 35.000 gulden. Alkemade heeft wel 5000 gulden over voor de renovatie omdat eigenaar Van Lent nu en in het verleden al veel heeft geïnvesteerd in de tennisbanen. Bovendien ver vult deze accommodatie een belangrijke functie voor de Kaagse gemeenschap, stellen B en W vast. Een derde reden voor het verlenen van een eenmalige fi nanciële bijdrage is dat dc ten nisvereniging minder leden heeft dan verenigingen in Rijpwetering of Roelofarends- veen en dus ook minder in komsten binnen kan halen. Woordvoerder Van der Geest van de scheepswerf vindt de bijdrage aan de ma gere kant. „Het gaat hier om een accommodatie voor de hele gemeenschap. Maar als het geld op Is, is het op." In dien de raad eind september het collegevoorstel overneemt, betaalt Van Lent de rest. (i Woningen boven tunnel moeten wijken INWOUDE/LEIDERDORP» ies8eth buitink Eftiet kwam maandagavond als een donderslag bij heldere he- nel voor de bewoners van het Vesteinde in Hazerswoude- plDorp. Ook de mensen die pre cies op het tracé een woning of ht jedrijf hebben, zagen hun hoop rervliegen. De tunnel voor de mhogesnelheidslijn spaart dan het Groene Hart, bebou- lg^ving precies boven het tracé in noet toch wijken. Bovendien lal mtstaat in de Leiderdorpse 1 ïospolder en aan het Westeinde tifeen forse bouwput, ie De bewoners van het West- ntyinde hadden er tot deze week op gerekend dat de flitstrein :ven ten zuiden van hun straat >nder de grond zou duiken en <*iiet voor verdere overlast zou borgen. „Er is telkens gezegd hij tussen de tweede en de £*derde tocht onder de grond zou ;aan", gebaart M. Kortekaas laar het polderlandschap ach- er haar woning. „Dus wij dach- en: joepie. We hebben echt ge- lacht dat het ver achter ons huis zou komen." „We wisten 25 jaar geleden al zeker dat we hier wilden wonen en tien jaar geleden kregen we de kans om dit te kopen", vult haar man aan. „Wij vallen on der de twijfelgevallen: of hier komt de bouwput, of het huis kan nèt blijven staan. Als dat zo is, zullen we wel vijf jaar flinke overlast hebben. Maar dan is het een kwestie van slikken en stikken en hopen dat daarna weef een situatie ontstaat waar mee we verder kunnen. Want als het kan blijven we hier wo nen. Zelfs als de bouwput hier komt, wil ik wel terug als er na afloop net zo'n huis wordt ge bouwd." Hun overbuurman D. Bol is minder rooskleurig over de toe komst. Hij heeft aan het West einde een boomkwekerij. „Als ik echt zou willen, zou ik ook tij dens de aanleg van die tunnél hier kweker kunnen blijven op de gronden die ik aan weerszij den van de bouwput heb. Daar na zou ik het bedrijf dan weer kunnen opbouwen. Maar dan kan ik niet op mijn tuin komen. dus dat is in de praktijk onmo gelijk om te doen. Dan moet je wel heel sterk emotioneel ge bondenzijn." Bol vreest daarom dat hij uit moet kijken naar andere gron den en zijn bedrijf moet ver plaatsen. „Ik ben realistisch ge noeg om te weten dat ik daar geen geld aan overhoud. Boven dien is er ook emotionele scha de: ik ben hier geboren en geto gen en heb de grond van mijn vader overgenomen. Ik hoop dat ik voldoende heb om uit te kijken naar andere grond. Want nu is nog steeds niets zeker. Het is altijd nog mogelijk dat de Ka mer toch een ander tracé kiest." Woningen die loodrecht bo ven het tracé staan, moeten waarschijnlijk eveneens worden gesloopt. Zo dreigt een woon blok van twee doorzonwonin gen aan het Patrimoniumpark in Leiderdorp tegen de vlakte te gaan. Bewoonster J. Hozee is er echter niet door aangedaan. „Ik vond het zelfs wel jammer dat die trein niet bovengronds over onze woning kwam, want dan De Frederikshoeve ligt schijnbaar onbedreigd in het landschap bij Groenendijk. Omdat de tunnel boerderij waarschijnlijk worden gesloopt voor de Hogesnelheidslijn precies onder het tuiniersbedrijf door komt te lopen, moet de FOTO HIELCO KUIPFBS konden we tenminste verhui zen. Nu kunnen we toch weg en moet de woningbouwvereni ging ons een andere huis aan bieden." Veehandelaar J. Sman in de Bospolder is evenmin erg ver ontwaardigd. „Mijn huis en mijn bedrijf vallen precies op die blauwe lijn", wijst hij op het kaartje dat het tracé aangeeft. „Wij moesten dus toch wel weg. En als hier een bouwput van enkele tientallen hectare komt merkeu wij dat toch niet meer. Maar het is wel zonde van die mooie natuur hier. En voor mij wordt het straks verschrikkelijk moeilijk om ergens anders op nieuw te beginnen." rtjnwoude/leiderdorp uesbeth buitink Rijnwoude en Leiderdorp zijn 'uiterst te leurgesteld' door het nieuws dat woningen bovenop de boortunnel voor de hogesnel heidslijn toch moeten worden gesloopt en dat aan weerszijden van de tunnel grote bouwputten ontstaan. „We moeten echt ons best doen om ervoor te zorgen dat de boortunnel ten zuiden van het Westeinde komt te liggen. Want het leven daar moet gewoon door kunnen gaan", verklaart de Rijnwoudse wethouder G. Hoogendoom (CDA/ruimtelijke ordening). De tunnel onder het Groene Hart blijkt aan beide kanten te bestaan uit een gegra ven gedeelte, waarop uiteindelijk weer grond komt te liggen. Daarvoor moet bij het Westeinde en de Does een forse bouw put worden gegraven. „We willen overleg gen of het mogelijk is om de boortunnel langer te maken, zodat het gegraven ge deelte niet precies onder het Westeinde ligt." Ook de Leiderdorpse wethouder C. Hui gen (WD/hogesnelheidslijn) wil overleg met het ministerie van verkeer en water staat. „We zijn er niet gelukkig mee dat er is gesuggereerd dat woningen aan het Patrimoniumpark moeten worden ge sloopt, omdat ze precies boven de tunnel liggen. Nu blijkt dat we geen volledige in formatie hebben gekregen. We waren al onaangenaam verrast doordat het geboor de gedeelte van de tunnel zoveel korter bleek dan de negen kilometer waarover steeds was gepraat. Dat heeft allerlei on aangename gevolgen, zoals die bouwput." Rijkswaterstaat-woordvoerster R. Haags- ma benadrukt dat het niet absoluut zeker is dat de woningen pal boven het spoor moeten worden gesloopt. „Het is voor 75 procent zeker dat ze weg zullen moeten. Het is afhankelijk van de diepte van de tunnel. Waarschijnlijk ontstaan er verzak kingen en dan wordt de druk op gebouwen te groot. En er ontstaan trillingen. Maar we kunnen nog niet zeggen of het theekopje van het schoteltje glijdt of dat je alleen een lichte trilling voelt. HSL-tunnel spaart mensen niet De regio slaakte een zucht van verlichting toen minister-president Wim Kok op 3 mei de beslissing van 'paars op z'n best' mee deelde. Een tunnel tussen Hoogmade en Benthuizen leek voor veel mensen het beste compromis. Leiderdorp haalde opgelucht adem. omdat de Hogesnelheidslijn niet langs de rijksweg 4 en daarmee dwars door de bebouwde kom zou razen. Zelfs de be woners van het Westeinde in Hazerswoude- Dorp wisten zich het zweet van het voor hoofd. Nu blijkt de boortunnel echter een dode mus. De flitstrein onder de grond spaart wel de natuur, maar niet de mensen. Alle mooie plaatjes van boortunnels ten spijt, het is niet zo dat aan het begin van de tunnel een reusachtige boormachine komt te staan die de weg voor de flitstrein vrij maakt, zonder dat de bewoners op het tracé daar gevolgen van ondervinden. De Bospol- ACHTERGROND der wordt naar verwachting één grote bouwput, waar in vijf jaar tijd een miljoen kubieke meter zand uit de grond wordt ge haald. Een iets kleinere bouwput komt mid den op het Westeinde te liggen en nood zaakt de sloop van woningen en bedrijven daar. En gebouwen die precies bovenop de tunnel staan, moeten naar verwachting eveneens tegen de vlakte. Want Rijkswater staat verwacht dat de ondergrondse flit strein zulke trillingen veroorzaakt, dat een theekopje misschien spontaan van het schoteltje af kan dansen. „De geboorde tunnel is natuurlijk niet in de eerste plaats bedacht om daar zo hard mo gelijk te kunnen rijden, maar die is juist be dacht om de kwaliteit van het Groene Hart te ontzien", zei Kok direct na het kabinets besluit in een televisie-Interview. De vraag is nu wat het kabinet verstaat onder die 'kwaliteit'. De aanleg van de tunnel zal het gezicht van de Bospolder, een gedeelte van de Achtho- venerpolder en dc omgeving van het West einde onherroepelijk veranderen. Jndanks de ondergrondse route die de snelle trein neemt, sneuvelen bovendien tien woningen en bedrijven die schijnbaar onbedreigd in het landschap stonden. De 'kwaliteit van het Groene Hart' die door de tunnel wordt beschermd, lijkt vooral te bestaan uit de uitgestrekte weilanden en de stiltegebieden. Zonder mensen om daarvan te genieten, neemt de kwaliteit van het kabinetsbesluit echter zienderogen af, uesbeth buitink

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 17