Kikkerbaas moet het wat kalmer aan doen 'Relipop hoeft niet verkondigend te zijn' Leiden Regio Kerk Samenleving DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1996 972 Als de laatste bezoeker uit Duinrell is vertrokken, komt de Kikkerbaas tevoorschijn. Althans, zo verhaalt het liedje dat bij attractiepark Duinrell uit het antwoordapparaat klinkt. „De Kikkerbaas doet dan alle lichtjes aan, en speelt totdat hij niet meer kan staan." De Raad van State oordeelde vorige week dat de Kikkerbaas het wat kalmer aan moet doen. Het Wassenaarse pretpark mag na elf uur 's avonds niet meer dan 35 decibel voortbrengen en mag ook overdag geen geluidhinder meer veroorzaken. De buurtbewoners, die al jaren klagen over de overlast van het pretpark, zijn in hun nopjes. De gemeente en de directie van Duinrell vreemd genoeg ook. De achtbaan. Die is toch wel het ergste, vinden de omwo nenden. Mevrouw Feenstra be schrijft het geluid dat de attrac tie voortbrengt als het krassen van nagels op het schoolbord, terwijl meneer Den Boer bij het horen van het lawaai altijd moet denken aan een tram die haast uit de bocht vliegt. „Wi- iihiii!", doet Den Boer het ge luid na. „Werkelijk, het is een zenuwslopend geraas." De achtbaan is volgens de be woners van west-Wassenaar nog maar het topje van de ijs berg. „Bij westenwind waait er een permanente golf lawaai over onze huizen heen", weet Feenstra. „En 's avonds hoor je soms stampende discomuziek. Of stemmen van mensen die in Duinrell kamperen. Andere buurtbewoners maken gewag van gillende mensen in de Wa terspin, van nachtelijke feesten, dichtslaandeautoportieren. jazzbands en zelfs complete fanfarekorpsen. „Je moet hier maar eens in de tuin gaan zit ten". zegt D. Schönbach. „We hebben niets tegen Duinrell. Maar wel tegen de overlast." Schönbach is de voorzitter van de buurtvereniging van Duin rell. In 1991 tekende zijn ver eniging samen met enkele an dere buurtorganisaties protest aan tegen de milieuvergunning die de gemeente aan het pret park wilde toekennen. Er ver scheen een vernietigend rap- MAARTEN KEULEMANS port van de Adviseur Beroepen Milieubeheer, en nu. vijf jaar nadat de eerste protestbrief bij de gemeente in de bus viel, heeft de Raad van State zich over de zaak uitgesproken. Schönbach is tevreden. „De ge meente is teruggefloten", vindt hij. „Men is tot de conclusie ge komen dat de gemeente de vergunning van Duinrell des tijds veel te lichtvaardig heeft afgegeven. Vandaar dat er scherpere normen zijn ge steld." De Raad vindt dat de Storm van 's Gravezandelaan en de andere straten rond Duinrell als een 'rustige woon wijk' moeten worden be schouwd. En daarbij horen rus tige geluidsnormen: 45 decibel overdag, 40 decibel in de avond en 35 decibel 's nachts. De ou de normen lagen op respectie velijk 70,65 en 60 decibel. Vreemd genoeg lijkt ook de ge meente tevreden met de uit spraak. „Het ziet er in eerste in stantie wat lelijk uit", erkent ambtenaar I. van der Tuin. „Maar uiteindelijk zijn er maar een paar kleine voorschriftjes aangepast. De vergunning is verder helemaal in stand geble ven. En dat betekent dat we ons werk goed hebben ge daan." Ook de directie van Duinrell is blij met de duidelijkheid. „We moeten de zaak nog eens goed bekijken, maar zeer waar schijnlijk voldoen we al aan de normen die de Raad van State stelt", zegt R. van Zuylen van Nijevelt, die invalt voor zijn va kantievierende vader, pretpark eigenaar Graaf H. van Zuylen van Nijevelt. „En dat betekent dat er vooralsnog niets hoeft te veranderen." Ambtenaar Van der Tuin kan zich daar in vinden. „We heb ben al jaren tegen de omwo nenden gezegd dat het wel meevalt met die geluidsover last. Pas nu de rechter het zegt, gelooft men dat misschien." Het vooruitzicht dat er wellicht niets aan de bestaande situatie zal veranderen is voldoende om de feeststemming in de buurt volkomen te doen om slaan. „Geklets", vindt Den Boer de uitlatingen van Van Zuylen en Van der Tuin. „De normen bepalen niet of we last van geluidhinder hebben. Dat bepalen wij." En Schönbach vindt dat gemeente en pretpark 'lachen als een boer met kies pijn'. „Die adviseur die de vloer heeft aangeveegd met de ver gunning heeft dat toch niet voor niets gedaan?" Gezwel Het conflict over de decibellen van Duinrell is de zoveelste episode uit de ruzie tussen de buurtbewoners en de graaf. De buurtverenigingen trokken in de tachtiger jaren ten strijde te gen de verkeersstromen van en naar het park, nadat de bezoe Raad van State beschouwt omgeving van Duinrell als 'rustige woonwijk De achtbaan. Die is toch wel het ergste, vinden de omwonenden. kersaantallen door de aanleg van het Tikibad explosief toe namen. In 1986 verzamelden omwonenden 2200 handteke ningen om te protesteren tegen de verkeersdruk. Er werd een parkeerlus aangelegd op het terrein van Duinrell en er kwam een extra ingang. Maar een maand geleden zorgde de komst van een grote groep fiet sers naar het pretpark opnieuw voor opschudding: enkele be woners konden hun huisdeur FOTO DICK HOGEWONING niet meer goed bereiken door het woud van gestalde fietsen. De conflicten hebben het pret park in de buurt bijnamen be zorgd als 'het gezwel van de duinen' en 'de vijand van Was senaar'. „Het komt erop neer dat we niet zo gelukkig zijn met een pretpark in de bebouwde kom", vat B. Kreszner van Buurtvereniging Oost-West- Thuis-Best de problemen sa men. Duinrell trekt ieder jaar ruim 1,2 miljoen bezoekers. Een aantal, dat de laatste jaren min-of-meer gelijk is gebleven. Toch zijn de buurtverenigingen niet eens zozeer kwaad op de Kikkerbaas zelf. „Die probeen ook maar uit hoe ver hij kan gaan", vindt Den Boer. „Wat ons veel meer irriteert, is dat de gemeente zo laks is. De ge meente is al jaren op de hand van Duinrell, en wij worden als lastposten beschouwd. Terwijl wij de gemeente betalen om voor onze belangen op te ko men." Wassenaar derft jaarlijks minstens 600.000 gulden aan toeristenbelasting van Duinrell. Daarnaast levert het attractie park de gemeente nog een on bekend aantal tonnen aan indi recte inkomsten op. „Maar zulke argumenten zijn absoluut geen reden om ie mand voor te trekken", bena- druktgemeente-woordvoerder T. Roosjen.Alle belangen tel len mee, het belang van de buurt net zo goed als dat van Duinrell." Roosjen benadrukt dat de gemeente altijd geluids metingen laat doen als er een nieuwe attractie bij komt. „Toch is het altijd heel moeilijk om te bepalen hoeveel lawaai een attractie precies gaat ma ken", zegt J. Bertus van de Eu ropese Federatie van Attractie parken. „Mensen zitten er niet met hun mond dicht in. Van daar dat het geluid veel onver wachte pieken oplevert." Vol gens Bertus hangt de overlast bovendien samen met zaken als de windrichting en de mate waarin mensen zich ergeren aan geluid. „Wat voor de één een lust voor het oor is, vindt de ander niet om aan te ho ren." Tennisbal De pretparkdirectie lijkt inmid dels vastberaden de lieve vrede te herstellen. „Als we maar enigszins merken dat er over last is", zegt woordvoerder P. Wijnen, „dan gaat bij ons de geluidsinstallatie zacht." Wij nen wijst erop dat Duinrell geen popconcerten meer orga niseert en op topdagen het per soneel op pad stuurt om het verkeer te regelen. Intussen heeft het park de plannen voor de volgende at tracties al klaar liggen. Nieuwe attracties zijn nodig om het pu bliek terug te laten komen. Het aantal bezoekers van de Neder landse pretparken stijgt nauwe lijks, zodat parken als Duinrell steeds meer zijn aangewezen op dergelijke 'herhalingsbezoe kers'. Wijnen: „Het is nu eenmaal een gegeven dat er een attrac tiepark in Wassenaar ligt. En de één vindt dat vervelender dan de ander. Maar zo onderhand liggen er steeds meer spelregels op tafel. En dat betekent dat er voor alle partijen meer duide lijkheid is." Sommige buurtbewoners zet ten daar vraagtekens bij. „We vechten al jaren tegen de bier kaai", zegt Feenstra. „Duinrell wordt bijgestaan door een leger van juristen en wij hebben het gevoel dat het pretpark voort durend wordt gepaaid door de gemeente. We worden doodge gooid met decibellen, maar wat zeggen die cijfers uiteindelijk? Op het moment krijg ik het ge voel dat iedereen uit de uit spraak van de Raad van State pikt wat hij eruit wil halen. En ik zie het er al helemaal van ko men wat er vervolgens gebeurt: als wij klagen dat de norm wordt overschreden, laat Duin rell geluidmetingen doen op een dag waarop de wind van de huizen af staat, zodat je niets van het pretpark hoort. Eigen lijk moeten er nog maar eens wat mensen met verstand van zaken naar die uitspraak kij ken." Volgens het antwoordapparaat in het pretpark maakt de Kik kerbaas van Duinrell nog steeds elke avond volop plezier in zijn park. „En dat, terwijl de echte kikkers en de Vlaamse Gaaien allang zijn verdreven door al dat kermisgedoe", zegt Kreszner. „Het enige wat er nog vliegt in Duinrell, is een tennisbal." REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 5356481 Eerste Nederlandse Gospelencyclopedie verschenen LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10 00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBUC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9 30-11.30 uur of per post REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden AJ B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen. chef binnen-, buitenland, eco TELEFAX Advertenties 071-532 Familieberichten: 023- 531 023-532 Redactie: 071-532 Hoofdredactie: 071-531 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uui 071-535 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uui 071-514 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) 3 Abonnees die ons een machtiging ver ken tot het automatisch afschrijven va abonnementsgeld, ontvangen 1,- kt per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) 1 LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBA! Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere lee dicap hebben), is een samenvatting va regionale nieuws uit het Leidsch Dagbl geluidscassette beschikbaar. Voor infor 0486-486486 (Centrum voor Gesprokei tuur. Grave) Auteursrechten voorbehouden i Dagbladuitgeverij Damiate INTERNET: http://www.tref.nl/9010/html/thuis.htm E-MAIL: LeidschdOtr ZIEKENHUIZE ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en v woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor par bovendien van 10.30- 11.15uuren van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 uur e overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleeg dige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St Elisabeth (tel 071-5454545) dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse I daarnaast ook 11.15—12 00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaderstot 21.00 l Kinderafdeling: 14 30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uu 18.30-19.OOuur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse I daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uu 18.30-19 30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(A Partners/echtgenoten met kinderen Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitend partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruimi zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorhee de en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en kunde 14 15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.0C babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. WIM SCHRIJVER Met dank aan Hans Loeve kun nen de gospelminners een in drukwekkend. ruim zeshonderd pagina's tellend naslagwerk in de kast zetten: de Fisk Gospe lencyclopedie (Boekencentrum Zoetermeer, ƒ49,90), waarin je alles over gospelmuziek en re lipop uit binnen- en vooral bui tenland kunt nazoeken. Fisk. legt eindredacteur Loeve uit. is de naam van de eerste fulltime gospelgroep, eind vori ge eeuw in Amerika. Hij heeft de naam geadopteerd als vlag voor zijn inspanningen op het gebied van de populaire reli gieuze muziek, waarop hij in middels een autoriteit is. Loeve is al ruim tien jaar be zig met het verzamelen met in formatie over gospelartiesten. „Niet fulltime, dat laat mijn werk in Sjofar (een christelijke muziek- en boekhandel in het Utrechtse Hoog-(^atharijne) niet toe, maar wel fullspeed. in miin vrije tijd." De echte lief hebbers wisten voor informatie allang de weg te vinden naar zijn computerbestanden, maar uiteindelijk heeft hij zich met een groepje medewerkers over gegeven aan het monnikenwerk om een heuse encyclopedie samen te stellen. Het is een uiterst bont gezelschap dat in de gospelencyclopedie de revu passeert. De traditio nele gospel staat erin, variërend van Mahalia Jackson tot streekkoren. maar Fisk bevat veel en veel meer. Veel genoemde groepen maken typi sche Amerikaanse rock (soft noch al te ruig), maar ook oorverdovende heav(en)ly metal, punk, rap. house en verder alles wat je ook in het 'secu liere' circuit kunt beluisteren. En ook zien. qua uitdossing en stijl van optredens, zoals onlangs weer bleek op het Flevo Totaal Festival dat Youth for Christ jaarlijks organiseert. In Fisk wisselen bekende namen als die van Adrian Snell (zelfs Oor schreef eens positief over deze maker van The Passion) en obscure arties ten elkaar af. Alice Cooper staat erin. omdat ie tot bekering gekomen zou zijn en James Brown om dat hij ook gospelplaten maakte. U2 Ook de rockband U2 wordt uitvoerig vermeld, hoewel nog steeds niet geheel duidelijk is hoe christelijk Bono en de zijnen eigenlijk zijn. Fisk vermeldt dan ook fijntjes: „Er bestaan geen ande re rockteksten. die door zoveel christenen met een vergrootglas bekeken worden, op zoek naar een aanwijzing, die inzicht geeft in het geloof van de bandleden (behalve misschien teksten van Bob Dylan." Wat onder gospel wordt verstaan, is dus veel breder dan de traditionele negro spirituals, waar het woord oorspronkelijk op sloeg. Het is een ver gaarbak. beaamt Loeve. die echter wel twee cate gorieën onderscheidt: naast de gospelmuziek spreekt hij zelf van relipop. Met gospel bedoelt hij alles wat ook wel Contemporary Christian Music (CCM) heeft en op christelijke labels verschijn: „Gospel in alle soorten en maten, praise, instru mentaal en wat niet al." Relipop gaat wat verder, legt hij uit. „Gospel is allereerst verkondigend of lofprijzend, relipop is allereerst popmuziek." Hij voorspelt dat de grens tussen gospel en relipop steeds vloeiender zal worden. „Want ook de verkondigende muziek krijgt steeds meer aandacht voor muzikale ont wikkelingen. En veel relipop heeft teksten waar van de doordacht-christelijke inhoud er niet om liegt.' Overigens zijn er net zoveel controverses in het Wat hebben de gerespecteerde gospelgroep Lord's Moor Singers uit Heerenveen en de beruchte Amerikaanse rocker Alice Cooper gemeen? En wat delen de inmiddels op leeftijd gekomen ideale schoonzoon Cliff Richard en (T'm a sexmachine') James Brown? Ze hebben allemaal een plekje gekregen in de eerste Nederlandse en waarschijnlijk ook eerste Europese gospelencyclopedie. Alice Cooper staat in de encyclopedie omdat hij tot bekering zou zijn gekomen. ARCHIEFFOTO GPD gospelcircuit als binnen de christelijke wereld. Terwijl ge zaghebbende gospelartiesten uit met name Amerika al te we reldse muziek van de hand wij zen, roepen relirockers het hun grote voorman Larry Norman na: „Waarom zou de duivel alle goede muziek hebben?" Som migen als de cynische zanger Steve Taylor gaan zelfs zo ver dat ze zelfs op hun albums het „juk" van CCM op de korrel ne men. Psalmen Loeve vindt het ook onzin dat alleen verkondigende muziek christelijke muziek genoemd mag worden. „Muziek kèn ver kondigend zijn. Dan is muziek een machtig middel voor evan gelisatie. Muziek kan lofprij zend zijn. Dan is het een mid del voor toewijding aan God. Maar in de CCM-scene wordt het vaak omgedraaid. Als mu ziek niet verkondigend is, is ze niet goed." Het gebeurt regelmatig dat CCM-labels artiesten weigeren die niet expliciet Hallelujah' roepen en zelfs allerlei ellende bezingen. „Als artiesten daar niet over mogen zingen dan krijgen ze een oneigenlijke beperking opgelegd. Soms bekruipt je de gedachte dat de bijbel realistischer is dan gospelmuziek. Zouden alle psalmen erdoor komen bij de tekstscreening? En het Hooglied?", aldus Loeve. Ondanks het enorme aanbod, zijn heel veel cd's nauwelijks in de winkel te krijgen. Voor de gewone platenzaken zijn ze niet in beeld, terwijl veel evangelische boekhandels al te 'werelds' klinkende muziek niet in de bakken willen heb ben. De betrokkenheid van Loeve gaat zo ver, dat hij aan die patstelling eigenhandig wat wil doen. Via eigen distributie is Fisk volgens hem in staat 'alle gaten dicht te metselen die door de versplin tering van de markt zijn ontstaan'.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 14