Leiden Leiden voorop met chipknip Noodlijdend Mogen zoekt geldschieter Telefonische Hulpdienst op zoek naar vrijwilligers Leidse Tuinstadwijk haalt het tekort aan groen in Platen- en cd-beurs in Antonius Clubhuis Terras Zijloever wordt met ijsgala ingewijd Goedkoop lenen! f^T^j Stadsbank Leiden Parkje Meerburg opgeknapt Kabels leggen Gemakkelijk lenen! r^F Stadsbank Leiden Brill boekt meer winst Thuiszorg begint pedicure service Lenen bij de specialist! I Stadsbank Leiden Duidelijk lenen! f I Stadsbank Leiden DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1996 971 13 CHEF HANS JACOBS. 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071 -5356429 Diefstal portemonnee leiden Een onbekende man heeft gisteren de portemonnee van een 26-jarige vrouw uit Leiden gestolen. De vrouw stond bij de bushalte op de Stationsweg te wachten, toen de man toesloeg. Hij had al enige tijd achter haar gestaan. In de portemonnee za ten een bedrag van ongeveer 100 gulden en (bank-)pasjes, sleu tels en een gouden munthanger. ANNO 1896 Zaterdag 29 Augustus De verfrisschende drank bij uitnemendheid is Lemon-Squash, of in gewoon Hollandsch spraakgebruik „Kwast". Wordt deze drank in koffiehuizen bereid uit werkelijken citroen met water, zóó dat er zelfs wel eens pitjes der vrucht in aanwezig waren, de Engelschen begonnen den fabriekmatig vervaardigden drank in flacons te verkoopen. De heer M.C. Willebrands alhier heeft het zelfde gedaan, met niet minder goed succes wat de zuivere qua- liteit der samenstelling betreft. De liefhebbers van een Lemon- Squash of „Kwast" behoeven dus niet meer bij het buitenland ter markt te gaan. ANNO 1971 zaterdag 28 augustus Vertegenwoordigers uit de Leidse agglomeratie willen komen tot de oprichting van een streekenergiebedrijf voor Leiden en de ge meenten die nu door de SLF worden bediend. Men gelooft dat zo'n streekenergiebedrijf gemakkelijker aan geld zou kunnen ko men dan een gemeentelijk bedrijf. Een en ander is een uitvloei sel van de investeringsstop, die de SLF sinds kort toepast en waardoor reeds enkele gemeenten o.a. Koudekerk aan den Rijn en Alkemade in moeilijkheden zijn gekomen. Zo moge lijk moet het bedrijf al op 1 januari 1972 gaan functioneren. leiden Het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare is zaterdag 7 sep tember weer het decor voor een internationale platen- en cd- beurs. Volgens de organisatoren gaat het daarbij om de oudste in zijn soort in Nederland. Op de beurs zijn behalve Ne derlandse handelaren ook standhouders uit Duitsland, En- VRIJE TIJD 071 - 516 77 77 Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 leiden» Het parkje tussen Kasteelhof en Kanaalweg in Leiden wordt dit na jaar opgeknapt. De bankjes die nu nog her en der in het park staan worden gegroepeerd tot een zitje aan het water. Daar omheen wor den heuveltjes opgeworpen die worden ingezaaid met heesters. Aan de oever wordt een flauw talud gemaakt, waar waterplantjes kunnen groeien. Het werk aan het parkje moet dit najaar beginnen. Dat werk kan alleen vertraagd worden door een onderzoek van de stadsarcheoloog. Die gaat aan de Kasteelhof op zoek naar sporen van kasteel Rodenburg, dat ooit in die buurt stond. geland en België aanwezig met platen en cd's die over het alge meen niet in de gewone handel te koop zijn. Het gaat daarbij om 'collec tor's items' zoals singles, picture discs en andere speciale gelimi teerde uitgaven of historische platen in alle genres. Ook wor den boeken en bladen verhan deld. De beurs duurt van 10-16 LEIDEN Cursussen. In het nieuwe onderkomen 'Op eigen wieken' van de OAC gaan in september allerlei cursussen van start. De leeftijdsgrens voor de cursisten is verlaagd naar 50 jaar. In het onderkomen wor den lessen gegeven over yoga, pergamo, schilderen, creatieve hand vaardigheid en zang. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven via te- lefoonnummer071-5211382. Homo-gesprekken. De homo-jongerengespreksgroep van de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit (LWH) start begin septemberweer met een nieuwe cyclus van acht gespreksgroepen. Deze groepen zijn speciaal bedoeld voor homoseksuele mannen tot 27 jaar die aan het begin van hun 'coming out' staan of het gewoon leuk vinden op een vertrouwelijke manier andere homojongeren te leren kennen. Elke gespreksgroep heeft een ander thema. Inlichtingen: 071-5213045. De SOS Telefonische Hulp dienst Leiden e.o. (THD) is op zoek naar vrijwilligers om de telefoons te bemannen. Bij de organisatie werken momenteel drie beroepskrachten en een team van zeventig vrijwilligers maar de THD kan meer men sen gebruiken bij haar werk. De doelstelling klinkt betrek kelijk eenvoudig: er te zijn voor diegene die behoefte voelt om telefonisch en vertrouwelijk met iemand te praten, 24 uur per etmaal en 365 dagen per jaar. Maar het werk is zwaar en de nieuwe vrijwilligers moeten goed gemotiveerd zijn. Het werk houdt in dat de nieuwe kandidaten minimaal één dienst per twee weken kunnen draaien. Ook nachtdiensten horen bij het werk. De nieuwe vrijwilligers krij gen een opleiding van tien dagdelen en daarna worden herhaaldelijk vervolgtrainingen gegeven. Eens per maand komt de basisgroep van de vrijwilligers bijeen om de za ken te bespreken en te oefenen in het voeren van moeilijke ge sprekken. Want soms zijn de gesprekken zwaar, zien de bel lers de vrijwilliger van de THD als laatste strohalm. De THD biedt inmiddels zo n 10.000 maal per jaar een luisterend oor. Wie de uitdaging aandurft om aan te treden als nieuwe vrijwilliger, kan contact opne men met de administratie van de THD. maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van ne gen tot twee uur via telefoon nummer 5143578. Voor be langstellenden wordt er op 16 september een informatie avond georganiseerd in het pand van Stichting Ouderen werk aan de Hooglandse Kerk- gracht 32. De bijeenkomst be gint om 20 uur. leiden De lange sleuf die in de stoep van de Breestraat is gegraven is een kleine schakel in de werkzaam heden die de PTT op het ogenblik in Leiden laat verrichten. Er wordt een nieuwe telefoonkabel getrokken vanaf de Boommarktcentrale naar de Hoge Rijndijk. Die is noodzakelijk, vertelt een medewerker, om het aantal aansluitingen in Leiden te kunnen uitbreiden. FOTO LOEK ZUYDERDUIN De overname van het Belgische biotechnologiebedrijf PGS en kele weken geleden door de Duitse chemiereuzen Hoechst en Schering voor bijna een mil jard gulden, heeft branchege noot Mogen uit Leiden wakker gemaakt. Na 'enkele prikkels' van de aandeelhouders van Mo gen heeft de directie het bedrijf je in de etalage gezet. Een koper met veel geld zou de al jaren verlieslijdende Mogen een ster ke schouder kunnen bieden bij de ontwikkeling van nieuwe producten, zo liet het bedrijf gisteren via een persbericht we ten. Concrete contacten zijn er nog niet, maar Mogen-directeur A. Breure denkt dat al snel ko pers op zullen duiken. Mogen had oorspronkelijk de doelstel ling zelfstandig te blijven. Wel wilde het bedrijf op bepaalde gebieden allianties aangaan, maar een overname 'was niet onze missie', verklaart Breure desgevraagd. De een-mil jardovername van PGS echter 'veranderde het speelveld'. Vooral de aandeelhouders van Mogen kwamen in actie. „We kregen prikkels van de aandeelhouders. Ze belden mij na het PGS-nieuws op en vroe gen zich af, wat wij gaan doen", aldus Breure. Hij gaat nu samen met de commissarissen aan de slag om alles in goede banen te leiden. Al maanden sprak Mogen over samenwerking op deelge bieden. Dat was ook al in de aandeelhoudersvergadering aangekondigd. En elke keer weer verklaarden de potentiële kandidaten dat ze Mogen het liefst geheel over zouden willen nemen. Dat wilde Mogen toen nog niet, zo zegt Breure. De onderhandelingen echter werden subiet in de koelkast ge zet toen het nieuws over PGS bekend was geworden. „Ik heb de partijen gebeld met de me dedeling dat de gesprekken over allianties in de koelkast worden gezet", zegt hij. Het persbericht dat Mogen de mogelijkheden tot verkoop gaat onderzoeken, had een uur na de publicatie al het gewenste effect. Diverse partijen lieten Breure weten dat ze met een reactie zouden ko men. De directeur denkt niet dat zijn bedrijf een miljard gulden waard is, maar 'wij weten wel wat we willen'. Mogen, dat zich in 1987 losmaakte van de toen malige Amerikaanse moeder en biotechnologieconcem MCI, zou we! eens meer waard kun nen zijn dan de op Nasdaq ge noteerde MCI, zo filosofeert Breure. „Je, kan pas op Nasdaq komen als je een waarde hebt van meer dan vijftig miljoen dollar", verklaart hij. Mogen heeft nog nooit winst gemaakt. Volgens de oorspron kelijke plannen zou het acht miljoen gulden omzet tellende bedrijf ergens in 1997 quitte moeten spelen. Er werken 46 medewerkers bij het in Leiden gevestigde bedrijf. Het werkt sa men met Gist-Brocades, die on langs het Groningse bedrijf Bio Intermediair overnam. Daar naast werkt het samen met het zaadveredelingsconcems Van der Have, Sandoz Seeds, Avebe en Bejo Zaden. Zo worden schimmelresistente tomaten, aardappelen en maïs ontwik keld. Op de incourante markt van de Amsterdamse effectenbeurs 071 - 516 77 77 j Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 In beroep 1 K Het Leiderdorps I 3 college van B en W gaat in hoger beroep in de zaak tegen de ex-wethou der grondzaken. Verbijsterd s\ f Woningen, die op I t het tunneltracé van de HSL staan, moeten weg. De bewoners ervan zijn verbijsterd. is een feest uitgebroken. De koers van Mogen steeg woens dag met 3,40 op 15. In januari was een Mogen- aandeel nog te koop voor slechts f 3,60. De omzet was woensdag gigantisch. Maar liefst 360.000 stukken gingen er over de toonbank. Breure denkt overigens niet dat zijn samen werkingspartners al stiekem aandelen opkopen: „Dat mogen ze niet. We hebben dat per con tract vastgelegd." Arnhem en de omliggende gemeenten hadden dit voor jaar de primeur van aparte chipknip-passen, die alleen in speciale automaten gebruikt konden worden. Leiden heeft straks met een zestal andere middelgrote gemeen ten de primeur van de chipknip op de bankpas, die door PIN-apparaten kan worden afgelezen. Op 14 oktober moeten alle bankklanten in Leiden hun 'elektronische portemonnee' in huis hebben. leiden aad rietveld Niet voor niets starten de ban ken met het uitdelen van chip- knips in middelgrote steden, waar veel studenten wonen. „Studenten zijn nu eenmaal de klanten die dit soort nieuwe be taalmogelijkheden als eersten gaan gebruiken. Dat is ook ge bleken bij de invoering van de PIN-paszegt woordvoerder P. Bezemer van de ABN AMRO in Leiden. De banken investeren veel geld in de invoering van de De Leidse uitgeverij Brill heeft de eerste helft van dit jaar zowel omzet als resultaat flink zien groeiden. De omzet groeide met twaalf procent van 6,2 miljoen tot 7,0 miljoen. Het netto-half jaarresultaat steeg van 57.000 gulden tot 353.000 gulden. Het resultaat werd gunstig beïnvloed door valuta-fluctua ties. Vorig jaar drukten de ont wikkeling van de koersen de winst juist. Voor heel 1996 handhaaft de directie van Brill de verwachting van een verdere stijging van omzet (vorig jaar 14,7 miljoen) en winst (vorig jaar 0,9 miljoen). De wetenschappelijke uitge verij Brill richt zich met name op geschiedenis, religie en ori ëntalistiek. Daarnaast is er een fonds van biologie-publicaties. De uitgaven zijn overwegend Engelstalig en bestaan uit boe ken (series), dertig tijdschriften en een aantal andere media waaronder CD-ROM. Thuiszorg Groot Rijnland heeft per 1 september een samenwer kingscontract afgesloten met vijftien gekwalificeerde pedicu res in de regio De afdeling gezondheidsser vice van deze organisatie ver strekt informatie over voetver zorging aan huis, de gegevens van de aangesloten pedicures met eventuele kwalificaties als voetverzorging bij diabetici. De behandeling heeft thuis plaats of, wanneer de klant goed ter been is, in de behandelruim te van de pedicure. Leden van Groot Rijnland krijgen bij elke achtste behandeling twintig procent korting. Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met de gezondheidsservice van Thuiszorg Groot Rijnland, tel: 071-5161404. chipknip: zoveel dat de winsten en de winstverwachtingen voor het komende jaar danig achter blijven. Dat geld komt er later weer uit, als de chipknip ertoe leidt dat mensen minder met contant geld gaan betalen en er dus minder geteld en geadmini streerd hoeven te worden. Om dat doel te bereiken moe ten de banken niet alleen hun klanten zo'n slim kaartje geven, maar ook de winkeliers bewe gen een nieuw PIN-apparaat in hun winkel te zetten. Daarom houden de banken in de maand september in Leiden vier voor lichtingsbijeenkomsten voor winkeliers. Bezemer verwacht dat de meeste middenstanders wel overgaan op het nieuwe sys teem. „Zij willen ook graag van het contante geld af. Want de tarieven die banken in rekening brengen voor het afstorten van geld zijn bepaald niet kinder achtig." De chipknip is een chip op de PIN-pas, die kan worden 'opge laden' met geld vanaf de bank rekening. Met dat geld kunnen goedkope boodschappen in de winkel gedaan worden. Voor kleine betalingen met de PIN- pas brengt de winkelier vaak een bepaald tarief in rekening. Met de chipknip is dat niet no dig, omdat betalen daarmee veel goedkoper is. De gezamen lijke banken zullen in Leiden zo'n vijftigduizend passen met chipknip uitgeven. 071 -516 77 77 j Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 leipen kees van kuilenburg Met een ijsgala wordt maandag 2 september het Elfstegenterras van het dienstencentrum Zijloe ver geopend. Niet dat er langs de boorden van de Zijl een ijs vloer wordt aangelegd, maar het festijn staat in het teken van de Leidse Elfstegentocht. Rond half drie opent burgemeester Goe- koop het terras. Dankzij een gift van het Elf- stegencomité kon het terras worden aangelegd. Tevens is het ijsgala bedoeld als afronding van een verbouwing van het dienstencentrum. Er is onder meer een dagopvang voor men sen uit dat gedeelte van Leiden die nog zelfstandig wonen. In het centrum worden activiteiten voor hen gehouden. Mensen die uit hun isolement worden gehaald of wat vergeetachtig worden. Geen therapie, maar ontspanning. Zodat ze daardoor nog langer zelfstandig kunnen blijven wonen. Daarnaast wordt vanuit het centrum de zorg aan ouderen gecoördineerd. „Na de bouw zes jaar geleden voldeed het centrum zowel ar chitectonisch als financieel niet aan de verwachtingen. Er waren ruimten die we niet nodig had den en tevens drong de provin cie aan om de kosten omlaag te brengen", vertelt Piet van Leeu wen. Van Leeuwen is zorgbe- middelaar bij Zorgvoorziening Zijloever. „Besloten werd om het gehele gebouw te verkopen aan de wo ningbouwvereniging Rijn en Vliet. Wij huurden een gedeel ten terug en in de overtollige ruimte komen vier woningen voor 55-plu-ssers. Die worden in januari opgeleverd", aldus Van Leeuwen. Die ingreep betekende dat er enkele wensen konden worden gerealiseerd. „De dagopvang voor mensen die aan onze pro jecten meedoen was op de tweede etage. Geen ideale situa tie. Daardoor misten ze het contact met anderen. Door die veranderingen konden we de dagopvang verhuizen naar de begane grond. Nu zitten we in een ruimte langs de Zijl en is er volop contact met de buitenwe reld. Ie merkt ook dat de men sen dat uiterst plezierig vin den", aldus Mary Leune, de coo"rdinator van twee dagver- zorgingsprojecten in Leiden. Toch was naar het idee van Leune en Van Leeuwen de situ atie nog niet ideaal. „We misten bijvoorbeeld een terras aan de kant van het water voor de di recte aansluiting met de buiten wereld. Lekker buiten zitten als het mooi weer is. Maar de pot was leeg. Tot dat wc de oproep lazen van het Elfstegencomite dat geld beschikbaar stelde voor projecten in Leiden. Samen met onze cliënten en het personeel hebben we een brief gekregen. We werden genomineerd en uiteindelijk kregen we het meeste geld uit de pot. Een be drag van 2500 gulden. Boven dien wilde de gemeente ook helpen met de aanleg en inrich ting. Ook kregen we 750 gulden uit de pot sociale vernieuwing. Zoals het er nu naar uitziet be schikken we volgend jaar zomer overeen paleisje", lacht Leune. leiden aad rietveld Het tekort aan bomen in de Leidse Tuinstad/Staalwijk wordt in snel tempo wegge werkt. Werden er het afgelopen najaar al zo'n dertig bomen bij- geplant. binnenkort komen er daar nog eens meer dan vijftig bij. Het wijkcomité wordt met het bomenplan op zijn wenken be diend. Nog geen jaar geleden trok het comité bij de gemeente aan de bel, omdat het met na me in de Staalwijk treurig ge steld was met de groenvoorzie ningen. „In de Magdaiena Moonstraat is bijna geen boom meer te bekennen", klaagde woordvoerder N. Jasperse bij die gelegenheid. Het comité vond dat er in de hele wijk 120 bomen bij moesten komen. Volgens het plan worden er in de wijk vooral meelbessen en meidoorns geplant Verder ko men er kastanjes, prunussen, siera| wor< gouden regens, sierperen en appels bij. Het bomenplan dt dinsdag 10 september met de buurt besproken in wijk- gebouw De Linde aan de He renstraat. Die bijeenkomst be gint om half acht. 071 - 516 77 77 Breestraat 24, Lelden 24 uur per dag 071 - 514 71 41

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13