Lepelaars concentreren zich op Waddeneilanden Kanoetstrandlopers met een zender Natuur Milieu Lezing over dialoog met bomen w WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1996 8 Broedparen lepelaars op Scttemionnikoog in aantal nesten "89 -90 -91 '92 "93 '94 '95 -96 Oostertcwetder Doctoraalstudent Oscar Bos, assistent van bioloog Theunis Piers- ma, probeert kanoetstrandlopers die een zendertje bij zich heb ben, te peilen. fotos martijn de jonge De Bomenstichting houdt 24 oktober voor de tweede maal een Dierckx-lezing, over een bijzonder onder werp op bomengebied. De titel: 'In dialoog met bo men'. Dr. Maja Kooistra en dr. Marilou Creygthon zul len het een en ander uit de doeken doen over hun com municatie met bomen. Ze putten uit een jarenlange er varing. De Bomenstichting signa leen enerzijds dat mensen een groeiende belangstelling hebben voor het aangaan van een directe relatie en communicatie met bomen, terwijl anderen de gedachte aan 'praten met bomen' maar zweverige onzin vin den, waaraan geen aandacht moet worden besteed. Een bekende Nederlander die veel met het lover praat te is de ex-provo/kabouter Roel van Duijn. Over het verloop van zijn communi catie met een machtige rode beuk in een hoofdstedelijk park verscheen zelfs een boek met politieke lading. Het werd geen bestseller, en de rode beuk viel naderhand ten prooi aan kettingzagen. Naar men zegt hadden daar zijn vele politieke vijanden de hand in. Toch zijn er mensen die en thousiast oordelen over de mogelijkheden tot dialoog met bomen. Reden voor de Bomenstichting om over dit discutabele onderwerp eens een lezing te organiseren, die bedoeld is voor 'nuchte- ren' en 'spirituelen'. Volgens de dames die tijdens de le zing aan het woord komen zijn bomen levende organis men, waar wel degelijk we zenlijk contact mee kan worden gelegd. Het is geen trendy 'new age' gebeuren, maar gewoon een oud ge bruik. Volgens Maja Kooistra en Marilou Creygthon hebben bomen onder meer energie- harmoniserende kwaliteiten, wat een helende werking kan hebben op de jachtige, gestresste mens. Helaas springen die tegenwoordig verkeerd met de zuurstof- producenten om, waardoor ze er vaak slecht aan toe zijn en niet goed meer kunnen functioneren. Dat maakt de dialoog een stuk moeilijker. 99. Zaal open vanaf 19.30 uur. De toe gang is gratis, wel van tevoren (uiterU)k 23 september) aanmelden. Telefoon 030 - 23 40 77 8. DOOR JAN VISSER Nat. natter, natst of beter gezegd van kletsnat naar verzo pen! Dat is het motto tot en met vrijdag. Bepalend voor het weerbeeld is een actieve depressie die zich van noordelijk Duitsland naar ons land verplaatst. De druk in de kern van het systeem neemt daarbij af van 1010 naar 998 hPa. Hoewel er vanochtend hier en daar al wat buien vielen komt het echte gebied met zware onafgebroken regen (mo gelijk ook onweer) vooral vanmiddag en met name van avond en de komende nacht boven Nederland te liggen. Ook morgenochtend eerst nog regen. Pas later op de dag zou het een aantal uren droog kunnen worden. In totaal kan er zo'n 40-50 mm vallen en plaatselijk veel meer. Met de regen alleen zijn we er nog niet. De temperaturen ko men vanmiddag niet hoger dan 16-17 graden, morgen is het met 15-16 graden al bekeken. Alleen vlak aan zee is het, dankzij het warme water (19-20 graden), wat aange namer. Verder gaat het flink waaien. Boven land wordt de wind matig tot vrij krachtig, aan de kust krachtig tot hard en mogelijk een tijdje stormachtig uit noordelijke richtingen. Doordat de depressie enige tijd boven ons land komt te lig gen kan de wind tijdelijk sterk afnemen. Op vrijdag trekt het lagedrukgebied naar Denemarken. Toch kan er ook dan nog veel regen vallen uit een om de depressie heen gewikkelde wolkenband. Pas in het week einde wordt het minder slecht. Dan naast enkele buien droge perioden, ook af en toe zon en vooral minder wind. Met circa 17-18 graden blijft het te koel. Gisteren was het in westelijk Nederland een mooie dag met flink wat zon (vooral aan zee) en weinig of geen buien. De temperaturen liepen op tot 20-21 graden (Bloemen- daal aan Zee 21.0). In een strook van Brabant via het IJs- selmeergebied naar noorden wel zware buien. In Amers foort 45 mm in een uur en in Sexbierum schoof na een ha gelbui zoveel hagel van het dak van een schuur dat er te gen de wanden wel 20 centimeter lag. Bioloog Theunis Piersma, ver bonden aan het Nederlands In stituut voor Onderzoek van de Zee (NIOZ) op Texel, heeft nog lang niet alle levensgeheimen van de kanoetstrandloper ont rafeld. Deze qua grootte be scheiden steltloper levert mega- trekprestaties. waarvoor men sen diep de pet kunnen afne men. Een eerste golf komt aan het eind van de zomer vanuit Oost-Canada/Groenland naar de Waddenzee, tankt bij. en vliegt door naar een waddenge bied voor de kust van West-Afri- ka. Een tweede golf komt in de vToege herfst vanuit Siberië en overwintert in de Waddenzee. Piersma doet al jaren onderzoek aan kanoetstrandlopers. Hij wil meer aan de weet komen over onder andere het fourageerge- drag (wat eten ze, waar. wan neer, en hoeveel), trekgewicht (hoeveel brandstof hebben ze nodig voor hun monstervluch- ten), en onderlinge geslachts verschillen. De onderzoeker heeft al enorme verschillen ge vonden in het gewicht van ka noetstrandlopers die net in de Waddenzee zijn neergestreken (na de trek vanuit Canada of Si berië). en van vogels die 'bijge tankt' klaar staan om verder te vliegen. De 'lege' vogels wegen vaak amper een ons, terwijl 'volle' kanoeten 1,9 ons wegen. In het kader van zijn studie heeft Theunis Piersma afgelo pen week negentien ka noetstrandlopers gevangen en De lepelaars in Nederland con centreren zich meer en meer op de Waddeneilanden. Op Texel, Terschellingen Schiermonni koog groeien de broedkolonies snel. Ook op Ameland en Vlie land nestelen lepelaars. In to taal broedden er dit jaar in Ne derland ruim 830 paar, weer cir ca 20 meer dan in 1995. Dat is verrassend, want nadat dit voorjaar in één klap alle 330 paar lepelaars wegbleven uit de grootste broedkolonie van ons land, de Oostvaardersplassen (Flevoland), hielden vogelbe schermers rekening met een rampjaar voor deze soort. Thans is vastgesteld dat de uit geweken vogels hun geluk -en met succes- vooral op de Wad deneilanden hebben beproefd. Op Texel steeg het aantal broedparen van 122 naar 155, verdeeld over drie kolonies. Op 'Schier' was de groei spectacu lair van 47 naar 121. op Ter schelling van 65 naar 116. Ame land 11en Vlieland 16) deel den in de lepelaarsvreugde. Lepelaars blijken tamelijk op portunistische beesten. Als de 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1 schaakstuk: 2. klein café. ge lofte; 3. Italiaans eiland; 4. uit roep. kinbaardje; 5. muzieknoot, zandheuvel, lidwoord; 6. muziek noot. bolgewas; 7. voorzetsel, gravure, persoonlijk vnw.; 8. dop, hoeveelheid; 9. reukwater; 10. msekt. Europeaan; 11familie lid Verticaal: 1 opgerolde haring; 2 ongeveer, persoonlijk vnw.; 3 uiting van vrolijkheid, takje, 4. bid (Latijn), ontkenning, meteen; 5. voor (La tijn), gesloten; 6 vroeger, strik, afgelopen; 7. tocht, deel v.e. trap; 8 idem, bevestiging; 9. muziekinstrument Een vlucht kanoetstrandlopers, met de kop tussen de veren 'over- tijend' (wachten op eb) in de Waddenzee. voorzien van piepkleine zender tjes. Hij kan ze nu via een reeks peilpunten in de Waddenzee nauwkeurig volgen. Op zandbank de Richel is een vaste waarnemingspost neerge zet. Elk half uur worden peilin gen verricht vanuit dit zenuw centrum. Er zijn ook assistenten die de kanoeten die voorzien zijn van een zendertje vanaf schepen en vanaf het vogelei land Griend in de peiling probe ren te houden. omstandigheden ze niet aan staan, verkassen ze. Belangrijke factoren zijn de voedselsituatie en de (on)bereikbaarheid van de broedplekken voor predato- ren, zoals vossen, bunzings (en mensen). Bij het verdwijnen van de lepelaars uit de Oost vaardersplassen spelen vermoe delijk zowel de voedselsituatie als de predatorenkwestie een rol. Door de strenge winter vroor in het enorme moerasgebied veel lepelaarsvoedsel (onder andere stekelbaarsjes en slijkgarnaal- tjes) kapot. En door de grote droogte, in combinatie met ge wijzigd beheer, kwamen de ra- vonete broedplekken (rietvel den) binnen bereik van rovers. Dat laatste heeft waarschijnlijk de doorslag gegeven, want in het Waddengebied hebben le pelaars het in het vroege voor jaar qua voedsel evenmin mak kelijk. Hun lievelingsprooi bui tengaats -garnalen- zit dan nog te diep in de geulen (koud wa ter). Toch kozen de vogels eieren voor hun geld. Het overgrote OPLOSSING SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. stofverf; 2. pantalon; 3. on derwijl; 4. neerslag; 5. terstond; 6. andersom; 7. abattoir; 8. nok- vorst. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: SPON TAAN en ONDERDAK. Het sleu telwoord luidt: VOLKSPARTIJ. 140 120 100 80 60 40 20 Bron tellingen Natuurmonumenten deel vloog door naar de Wad deneilanden. Daar zijn geen vossen en bunzings, hoewel ze op bijvoorbeeld Terschelling wel belaagd worden door ver wilderde katten. En op Texel hebben ontsnapte fretten al eens lelijk huisgehouden in een lepelaarskolonie. Lepelaars houden rekening met de mage re voedselsituatie in de Wad denzee in het voorjaar. Ze gaan enkele weken later broeden. Vanaf de zomer tot diep in de herfst is hun kostje op het wad gekocht: garnalen zoveel ze be- Geven. De verschuiving van lepelaars kolonies op het vasteland rich ting Waddeneilanden is al heel lang gaande. Die houdt verband met de verdroging/ontginning van hun oude broedbiotopen, de laagveenmoerassen. Door die verdroging kunnen predato- ren op veel meer plaatsen dan voorheen kolonies op de grond broedende vogels bereiken. Niet alleen lepelaars ondervin den de gevolgen, ook meeu wensoorten en visdiefjes heb ben hun heil op een aantal plaatsen elders moeten zoeken. Als de oorzaak van deze proble matiek niet wordt aangepakt, blijft natuurbehoud via allerlei (soms heel krampachtige) soor tenbeheer dweilen met de kraan open. Verdroging en ontginning, in casu het verdwijnen van grote aaneengesloten moerasgebie den, is wellicht het grootste knelpunt waarmee de natuur in Nederland worstelt. De meeste soorten vogels, zoogdieren, am fibieën, planten en insecten die op allerlei rode lijsten staan (met uitsterven bedreigd), zijn juist afhankelijk van dergelijke wetlands'. Er bestaan verschil lende plannen voor het creëren van nieuwe, omvangrijke moe rassen. Maar de uitvoering van die plannen is moeilijk en stuit op veel verzet. Moerasvorming is niet populair, in tegenstelling tot de aanleg van bossen of wei devogelreservaten. Overigens zijn niet alle lepelaars uit Flevoland verdwenen. Circa 60 paren kwamen tot broeden in de (what's in a name) Lepe- laarsplassen, een natuurgebied vlak naast de Oostvaardersplas sen. In Noord-Holland broed den verder nog tientallen paar tjes lepelaars in het Zwanenwa- ter bij Callantsoog. Vossen wor den middels bejaging en me tershoog schrikdraad uit dit na tuurgebied geweerd. En er heb ben dit jaar 4 paar lepelaars ge broed op een buitendijks schor van het Balgzand, een natuur gebied tussen Den Helder en Wieringen. Heel opvallend ten slotte is de ontwikkeling van een lepelaars kolonie in de duinen van Oost- voome, in het zogeheten 'Quackjeswater'. Nadat in 1990 het eerste broedpaar werd be groet, zaten er afgelopen lente al zo'n 100 paar lepelaars op ei eren. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met donderdag. Noorwegen: Zonnige perioden, maar langs de westkust ook wol kenvelden. Morgen in het zuiden bewolkt en regen. Toenemende oostenwind. Middagtemperatuur tus sen 14 en 18 graden, in de omgeving van Oslo bo ven de 20 graden. Zweden: Zon, maar in het midden en noorden ook bewolking en af en toe regen. Morgen in het zuiden bewolkt en regen. Middagtempera tuur tussen 17 en 21 gra den. Denemarken: In de loop van de dag meer bewolking gevolgd door regen. Ook morgen lange tijd regen Middag- temperatuur rond 20 gra den. morgen enkele gra den lager. Mogeli|k een harde oosten wind. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zonnige perioden, maar ook nog een en kele bui. Morgen in Ierland grotendeels droog. Middagtemperatuur variërend van 14 graden in Noord-Schotland tot 19 in Zuid-Engeland. België en Luxemburg: Vrij veel bewolking en van tijd tot tijd re gen. Morgen hier en daar veel neerslag. Middagtemperatuur tussen 17 en 20 graden Noord- en Midden-Frankrijk: Wisselend bewolkt en buien. Kleine kans op onweer. In Midden-Frankrijk morgen wat meer zon. Temperatuur "s middags 16 tot 20 graden Portugal: Zonnige perioden en waarschijnlijk droog. Maxima meest tussen 23 en 30 graden. Madeira: Naast zon ook wolkenvelden en mogelijk wat regen. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Spanje: Geregeld zon maar vooral in het oosten ook bewolking en met name morgen een grote kans op enkele stevige regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur uit eenlopend van 20 graden vlak langs de Golf van Biskaje tot ruim 30 in het zui den Canarische Eilanden: Aan de zuidzijde zonnig met temperatu- ren van een graad of 28. Aan de noord zijde meer bewolking en mogelijk een enkelebui Marokko: Westkust: eerst vrij zonnig, later ook wolkenvelden. Waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur op de meeste plaat sen tussen 25 en 30 graden. Tunesië: Zon afgewisseld door bewolking en mo gelijk een onweersbui. Middagtempera tuur aan zee rond of boven 30 graden. Zuid-Frankrijk: Hier en daar zon maar ook wolkenvelden en kans op een enkele bui, in het oosten nog met onweer In het zuidoosten kan de Mistral tijdelijk opsteken. Tempera tuur 's middags rond 22 graden maar tij dens een bui frisser. Mallorca en Ibiza: Eerst nog wat zon maar later meer be wolking en een toenemende kans op een fikse regen- of onweersbui. Maxima van daag nog rond 28 graden, daarna min der warm. Italië: Vandaag zon. maar ook stapelwolken en enkele regen- of onweersbuien. Op Sici lië de minste buien, in het noorden de meeste en de zwaarste. Morgen meer zon en droger Middagtemperatuur uit eenlopend van 30 graden in het zuiden tot 23 in het noorden Corsica en Sardinië: Vandaag naast zonnige perioden ook een enkele regen- of onweersbui Mor gen afnemende buienkans en meer zon. Middagtemperatuur rond 27 graden. Malta: Vandaag kans op een bui. Verder meest zonnig. Middagtemperatuur rond 30 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig en warm. Middagtemperatuur 29 graden op de eilanden en 33 in het binnenland. Morgen met name langs de westkust grotere kans op een bui. Turkije en Cyprus: Kusten overwegend zonnig. Middag temperatuur ongeveer 30 graden Duitsland: Bewolkt en lange tijd regen Morgen vanuit het zuiden enkele opklaringen en later op de dag iets droger Middagtem peratuur 20 tot 22 graden, tijdens regen slechts 17 graden Vandaag mogeli|k stevige oostenwind in het noorden. Zwitserland: Bewolkt en langdurige regenval Morgen droger en enkele zonnige perioden. Mid dagtemperatuur 17 tot 21 graden Oostenrijk: Bewolkt en geruime tijd regen. Plaatse lijk veel neerslag. Morgen later op de dag vanuit het westen opklaringen en droger. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Polen: Vandaag zon afgewisseld met buien, soms ook onweer. Morgen vanuit het westen bewolkten regen. Middagtempe ratuur vandaag rond 26 graden, morgen enkele graden lager. Tsjechië en Slowakije: Vandaag geregeld regen- en onweersbui en. Morgen enige tijd regen Middag temperatuur tussen 20 en 23 graden, vandaag in Slowakije nog circa 28 gra den Hongarije: Vandaag enkele buien, soms met on weer. Morgen bewolkt en enige tijd re gen. Middagtemperatuur vandaag rond 28 graden, morgen 25. DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1996 Zon- en maanstanden Zon op 06.47 Zon onder 20.32 Maan op 20.42 Maan onder07.38 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.26 16.55 03.59 16.28 Laag 00.16 14.42 23.57 14.23 Weerrapporten 27 augustus 20 uur: station weer wind tem ip neersl max min mm Amsterdam zwaar bew. nno2 21 10 2.0 De Bilt half bew. ver 1 22 9 2.0 Deelen regenbui n 5 22 10 0.7 Eelde regenbui n4 23 8 1.0 Eindhoven half bew. wnw2 21 10 0.2 Den Helder regen zzo3 21 12 19.0 Rotterdam regenbui ver 1 21 10 0.1 Twente half bew wmw5 23 8 0.0 Vhsangen half bew nnw3 19 14 0.1 Maastricht regenbui n 4 21 11 0.1 Aberdeen halt bew n4 16 11 0.0 Athene hchtbew. no 4 33 22 0.0 Barcelona regen 05 27 20 0.1 Berlijn Boedapest halfbew. o2 22 15 0.0 onweer zo2 28 15 0.0 Bordeaux on bew wnw5 23 16 0.2 Brussel regenbui zzo2 22 11 7.0 Cyprus onbew. w5 30 23 0.0 Dublin hchtbew. nw3 18 10 0.2 Frankfurt half bew. o2 24 13 0.0 Genève zwaar bew. zw3 18 11 3.0 Helsinki zwaar bew. ol 21 16 3.0 Innsbruck half bew o2 21 14 3.0 Istanbul onbew. no 5 29 21 0.0 Klagenlurt half bew. ver 1 24 14 0.2 Kopenhagen hchtbew. 16 23 15 0.0 Las Paimas onbew nnolO 27 22 0.0 Lissabon onbew. nnw8 24 17 0.0 Locamo regen o2 22 17 6.0 Londen licht bew. wzw 2 21 10 08 Luxemburg regenbui w2 21 11 7.0 Madrid halfbew no 7 32 15 Oil Malaga onbew n2 27 20 0.0 Mallorca hchtbew ono 7 33 22 0.0 Malta onbew zw4 33 0.0 Moskou onbew w.s.0 22 8 0.0 München halfbew. ozo2 22 15 0.9 Nice licht bew. o2 26 19 1.0 Oslo onweer wzw 3 23 0.5 Pan js onweer w3 20 13 0.2 Praag onbew zo2 18 14 10.0 Rome half bew. z3 28 16 0.0 Split onbew. wzw 1 29 0.0 Stockholm onbew 23 24 16 3.0 Warschau zwaar bew OS 23 11 0.0 Wenen regenbui zo3 26 15 0.1 Zünch regen wl 21 13 2.0 Bangko. hchtbew wnw2 36 26 2.0 Buenos Aires onbew. wnw3 9 3 00 CasatKanca lichtbew n3 26 20 00 Johannesburg onbew zw 3 26 10 0.0 Los Angeles onbew wzw 5 27 18 0.0 New Oieans halfbew ver 3 31 23 00 New York zwaar bew nno3 27 23 0.0 Tel Avnr onbew now 3 33 21 0.0 Tokyo regen n3 26 21 0.1 Toronto zwaar bew o 3 21 15 0.0 Tunis onweer zzwll 40 25 0.0 Vancouver zwaar bew ozo6 18 12 0.0 HEINZ C&ST£A/£MZSJA/ OP. tPS /C(*VA/£*/ AS/£T MPPPPP - - TOM POES Heer Bommel en de Wezelkennis Rode Rippert staarde somber naar de snaren, die schommelend uit de pia no omhoog staken. De echo's van zijn spel rommelden nog steeds door het woud en stierven langzaam weg zonder hem genot te schenken. Inte gendeel. Een diepe neerslachtigheid maakte zich van hem meester, zodat hij het instrument na enig dubben opnam om het in een wilg te hangen. Nu was dat toevallig dezelfde boom waarachter heer Bommel zich gereed maakte om te voorschijn te treden. Ontzet sloeg de held de handelingen van de woesteling gade. Hij was niet in staat zich te bewegen, zodat hij geheel verkrampt te midden van neerstortend houtwerk en lossprin gend snarenspel bleef staan. Edelhart was vlugger. Met een hoge kreet dook hij in een nabij zijnd ko nijnenhol. „Help!" kon men hem vanuit de aar de horen roepen.Ach, hoe haat ik lijfelijk geweld. De wezel in mij is te sterk." Heer Bommel hield zijn hoofd tussen de handen geklemd en staarde tus sen allerlei piano-onderdelen door naar zijn neef. Aanvankelijk was hij jaloers op diens schuilplaats, doch plotseling trof hem het onwaardige in de houding van de ander. ,,Het is vreselijk wat deze Rippert doet", sprak hij tot zichzelf. ,,Maar een Bommel kan niet uit een konij nenhol steken als een kurk uit een fles. Ik moet tonen dat de oude graaf in mijn aderen klopt."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 8