'Zotte stap van gemeente' Bram Sijtsma 'model'werknemer EWR Sleutels probeert crisis te bezweren Keiharde crimineel' intkent drugshandel Jan Steen gratis naar Jan Steen Universiteit Leiden op zoek naar talenten Breestraat voorlopig nog niet 24 uur autovrij WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1996 971 11 Verbazing over aankoop rederij Sleutelstad leiden hans koenekoop De Breestraat moet komend najaar worden afgesloten met elektronische paaltjes. Maar het zal nog even duren voor dat die paaltjes 24 uur per dag werken. Het eerste halfjaar zullen de beweegbare pirami des alleen werken tussen 11.00 en 19.00 uur, dat zijn dezelfde uren waarop auto's nu ook al niet door de Breestraat mogen rijden. Deze tussenstap naar 24- uurs afsluiting moet Leiden noodgedwongen maken. Er ligt een wettelijke reden aan ten grondslag. De afsluiting van de Breestraat is een ver- keersbesluit dat moet worden goedgekeurd door hogere overheden. Ook moeten bur gers er hun zegje over kunnen doen. Voor de procedure staat gemiddeld een half jaar. De piramides komen aan de ene kant van de Breestraat ter hoogte van de Steenschuur en aan de andere kant ter hoogte van de Papengracht. De ge meente kiest voor piramides omdat ze bij een aanrijding niet onherstelbaar beschadigd worden. „Maar veel techni sche zaken over het systeem moeten nog worden geregeld. Zo weten we bijvoorbeeld nog niet of we met zendertjes gaan werken", zegt H. Goossensen, bestuursmedewerker van ver keerswethouder P. Langen- berg. Ook allerlei organisatorische zaken rond de afsluiting van de Breestraat moet de ge meente nog regelen. Binnen kort begint de gemeente ge sprekken met bewoners en be drijven over het gebruik en be heer van de piramidepaaltjes. Met de afsluiting wil Leiden allereerst bereiken dat auto's niet meer illegaal door de win kelstraat rijden. Voorts moet de straat autovrij worden ge maakt voor de komst van de sneltram na het jaar 2000. Ook wil de gemeente de stoepen verbreden en het straatmeubi- lair vernieuwen. hans koenekoop Veringa van rondvaartbedrijf 't Galgewater vreest oneerlijke tcurfentie van de gemeente den nu die rederij Sleutelstad de Beestenmarkt heeft ge- :ht. „Ik kreeg nog wel eens klusje van de gemeente, ar kan ik nu wel naar fluiten, ik ik zo. De Zijl Bedrijven een fstandig bedrijf? Kom nou. t is en blijft een gesubsidieer- instelling. En ik weet zeker de gemeente een succe- ïmmer wil maken van dit leiden kees van kuilenburg Leidsche Winkeliers. Iedere eta lage stelt zijn eigen verlich- tingseischen. Vraagt vakkundig advies. Een wervende tekst uit 1933 op een van de auto's van de Stedelijke Lichtfabrieken Lei den (SLF). „Prachtig zo'n tekst. Ook nu is dat nog volop actu eel", zegt Bram Sijtsma. De Lei- denaar werkt als relatiebeheer der bij Energie- en Watervoor ziening Rijnland. Daarnaast is hij betrokken bij het 'wagen park' van de EWR. Niet bij het huidige materieel, maar aan de hand van oude fo to's, films en advertenties tovert hij bestaande modellen minia tuurauto's om tot servicewa gens van gas-, water- en elektri citeitsbedrijven die in de loop rondvaartbedrijf. Dat gaat ten koste van andere zaken. Veringa meldt dat ook hij in teresse had voor rederij Sleutel stad. „Ik ben afgehaakt omdat ik de vraagprijs veel te hoog vond. Maar kennissen van mij hadden zeker belangstelling. Maar de gemeente heeft bij mij nooit geïnformeerd. Het is heel slecht voor de bedrijfstak. En dan al die ideeën, Realiseren ze zich wel dat de bruggen in Lei den maar 1 meter 20 hoog zijn? Je kunt dus niet zoveel met die rondvaartboten. Een toilet in- der jaren werden opgenomen in het EWR. Zoals bijvoorbeeld de Leidse Duinwatermaatschappij (LDM) en de Stedelijke Lichtfa brieken Leiden. „Je komt daar door ook in contact met het verleden van ons bedrijf. Het aardige daarbij is dat er maar heel weinig is weggegooid. Daar geniet ik van." Het maken van deze autootjes is begonnen als grap je. „Zelf verzamel ik al jaren mi niatuurtjes van het merk Lledo. Inmiddels heb ik er 500. Op een gegeven moment zag ik in ons archief prachtige foto's van ou de T- en A-Fords met daarop het logo van de SLF. Een van mijn auto's heb ik toen in de kleur van de SLF overgeschil derd en voorzien van het logo. bouwen is al niet mogelijk. K. Parmentier van Schuitje Vaart, die rondvaarten verzorgt vanaf de Stille Mare, is ook ver baasd over de koop. „Ik ben toch wel erg benieuwd wat nou precies die constructie is. Als de gemeente echt die zaak heeft opgekocht, heb ik daar toch wel moeite mee. Ik had zelf ook in teresse, maar de prijs was me te hoog. Toch verwacht ik er niet direct concurrentie van. Mijn product, als ik het zo mag zeg gen, is toch nog wel heel an ders. En ik ga er op voorhand niet van uit dat de gmeente mij een loer wil draaien Wethouder J. Laurier van werk en sociale zaken, tevens verantwoordelijk voor DZB, snapt al die commotie niet. „De rederij is te koop, het is toch zonde om die voor Leiden ver- Die liet ik aan collega's en mijn chef zien. Ook gaf ik er enkele cadeau. Dat was een succes. Op een gegeven moment kreeg ik de vraag voorgelegd of het niet mogelijk was om een serie voor het bedrijf te maken als relatie geschenk. Zo is het begonnen legt Bram Sijtsma uit. „Bij het afscheid van directeur Haikens heb ik een serie van 110 huidige VW's gemaakt." Dat sloeg aan. En niet alleen bij de EWR. Volgens Sijtsma viel het autootje ook als relatiege schenk in goede aarde. „Op een bepaald moment kregen ook de verzamelaars er lucht van. Kreeg ik telefoontjes en brieven met de vraag waar die autootjes te koop waren. Maar verkopen was er niet bij. Wij zijn een be- loren te laten gaan. Het is de bedoeling dat de gemeente geld leent aan DZB voor de aankoop. DZB zal dat uit de exploitatie moeten terugbetalen. In feite werkt het zo bij alle activiteiten van DZB. Wat ze nu in de rond vaart gaan doen, doen ze al ja ren op andere fronten." „De gemeente stimuleert na tuurlijk dit soort activiteiten. Wij vinden dat de sooiale werk voorziening, daar werken dus mensen met een handicap, op de gewone markt terecht moet. Er zit susbidie in, maar dat is geen subsidie om het bedrijf draaiende te houden, dat is geld dat het rijk in de loonkosten steekt omdat mensen met een handicap nu eenmaal wat min der productief zijn dan gezonde mensen. Verder is DZB gewoon commerciële onderneming die drijf dat water, gas, elektriciteit, kabel en adviezen levert, maar geen winkel waar miniatuur autootjes worden verkocht. Dat mag trouwens ook niet van mi nister Weijers", legt de relatie beheerder uit. „Mogelijk wel in de toekomst, zoals bij de Prima- foonwinkel. want daar verkopen ze wel modellen." Toch kunnen verzamelaars de modellen nu wel in hun bezit krijgen. Als tussenoplossing is besloten dat de EWR autootjes levert aan Toy Factory in Lei den. Ook nog voor een redelijke prijs, want Bram Sijtsma ont dekte namaak-Lledo's uit Chi na. „Die zijn een stuk goedko per dan de echte. Dat was dus een meevaller.". Volgens de Leidenaar is het de broek zelf moet ophouden. De angst voor oneerlijke con currentie noemt Laurier 'koud watervrees'. „Veringa en Par mentier doen het toch weer an ders dan Sleutelstad. Ik heb al tijd gevonden dat zij juist voor de variëteit in Leiden zorgen. Concurrentiestrijd is niet aan de orde." Oppositieleider A. Geert - sema van de WD heeft moeite met die uiüeg van Laurier. „De gemeente leent toch geld aan DZB. Dus is er wel degelijk een link. En als je je dan als ge meente begeeft op de markt van de rondvaartboten en er met fors geld op gaat zitten, dan moet je toch op zijn minst heb ben onderzocht of het rendabel is. De DZB heeft het over een jaar experimenteren, dus ik heb niet de indruk dat dat bedrijfs economische inzicht er is." niet de opzet om meer verkoop punten dan de Toy Factory- winkel op de Nieuwe Rijn in te schakelen. „Zoals we het nu doen is het exclusief. Vooral omdat wij het enige energiebe drijf zijn dat zelf de autootjes maakt. Bovendien is het voor mij een aardigheidje in de avonduren. Het is niet zo dat er wekelijks honderden autootjes worden gemaakt. Kan ook niet. Zo'n model bestaat uit 26 on derdelen. Het moet eerst uit el kaar worden gehaald. Daarna gespoten en uitgehard en ver volgens moet je het weer af monteren. Het moet wel een aardigheidje blijven. Uiteinde lijk is het wel de opzet dat ik er liefhebberij in blijf houden. Als ik eens geen zin heb. moet dat ook kunnen." MEOB yt 5 Onzekerheid over I J aantal arbeidsplaat sen MEOB duurt voort. Commissie brengt rapport uit over eventuele zelf standigheid. leiden ruud sep Een half zelfportret van de zeventiende-eeuwse schilder met daaronder de tekst Ge zocht: Jan Steen. Uit de rest van de advertentie blijkt slechts dat iemand via een anoniem 06-nummer op zoek is naar mensen die de zelfde naam hebben als de Leidse schilder van rommeli ge huishoudens. De telefoon wordt opgeno men door een dame van het GWK, oftewel het Grenswis selkantoor. Sinds wanneer plaatst een geldwisselaar op sporingsadvertenties voor langer dan drie eeuwen gele den overleden schilders? Het blijkt allemaal samen te han gen met de grote Jan Steen- tentoonstelling die vanaf 21 september te zien is in het Rijksmuseum in Amsterdam. Het GWK verkoopt kaartjes voor de tentoonstelling en wil daar via deze campagne de aandacht op vestigen. Maar wat moet het wissel kantoor met al die Jan Ste nen? De 06-dame komt niet veel verder dan een paar keer te herhalen dat daarover bin nenkort een persbericht wordt verspreid. Dan maar over een andere boeg. Wat zou er gebeuren als ik Jan Steen heette? „Dan zou u worden uitgenodigd voor een speciale introductiemid dag vóór de officiële ope ning. Het is een geheel ver zorgde middag met onder andere een geschenkenpak ket en natuurlijk een gratis kaartje voor de tentoonstel ling." Het is de bedoeling dat de Jan Steens zich aanstaande zondag verzamelen bij het GWK op het Centraal Station van Utrecht. leiden caroune van overbeeke De Rijksuniversiteit Leiden gaat op zoek naar jonge weten schappers om de vergrijzing on der professoren tegen te gaan. De universiteit heeft daartoe binnen het Stimuleringsfonds vier miljoen gulden vrijge maakt. Met dit geld kunnen de komende jaren zo'n vijftig jonge onderzoekers uit binnen- en buitenland worden aangetrok ken. Het stimuleringsfonds is vorig jaar door het college van be stuur in het leven geroepen voor vernieuwende en veelbelo vende onderzoeksprojecten. Met het fonds wil Leiden kwali teit op de universiteit stimule ren. Faculteiten kunnen voor stellen doen voor de extra plaat sen en het college van decanen adviseert over de aanvraag. Na ruggespraak met de universi teitsraad beslist het college van bestuur. Door de bezuinigingen van het ministerie van onderwijs en de gestage daling van het aantal studenten heeft de universiteit geen geld om nieuwe en veelbe lovende mensen aan te trekken. Daarom heeft ze een apart potje in het leven geroepen. De jonge talenten krijgen een baan ter ondersteuning van de huidige hoogleraren. Dat kan zijn omdat een faculteit alvast een goede vervanger wil bin nenhalen voor een binnenkort vertrekkende hoogleraar, of om dat de universiteit een talent volle onderzoeker wil onder steunen. Het fonds van de Leidse uni versiteit stemt overeen met het voornemen van minister Ritzen van Onderwijs om aan de uni versiteiten de komende jaren een paar honderd jonge hoogle raren extra aan te stellen. De maatregel moet voorkomen dat vakgroepen na de eeuwwisse ling plotseling met een leegloop van ervaren wetenschappelijk personeel te maken krijgen. Veel hoogleraren en universitair hoofddocenten gaan tussen de jaren 2002 en 2005 met (ver vroegd) pensioen. "1 leiden Doordat een 25-jarige automobilist uit Heythuysen gis termiddag op de kruising van de Flevoweg en de Gooimeerlaan verzuimde voorrang te verlenen, is een 16-jarige Leidse brom fietser in het ziekenhuis beland. De jongen werd aangereden en brak daarbij zijn been. De bromfiets van de onfortuinlijke Leide naar is voor technisch onderzoek meegenomen naar het politie bureau. Fietsendieven aangehouden leiden Twee Leidenaars van vijftien en zestien jaar oud zijn de afgelopen nacht aangehouden nadat zij op de Spaarnestraat een fiets hadden weggenomen. Bij één van de jongens thuis heeft de politie vervolgens een aantal gestolen bromfietsen aangetroffen. Het onderzoek wordt voortgezet. Mannen met geladen wapens leiden Drie Poolse mannen zijn gisteravond in een Leidse poli tiecel beland, omdat zij in hun auto twee geladen vuurwapens onder de stoelen hadden liggen. De mannen - 21,22 en 23 jaar oud - werden in de Sint Jorissteeg aangehouden en gecontro leerd door douanepersoneel. Na de ontdekking van het wapen tuig werd de hulp van de politie ingeroepen. De recherche be gint vandaag een onderzoek naar de handel en wandel van de Polen. ANNO 1896 Vrijdag 28 Augustus Een huisschilder in functie verkeerde hedenmorgen in eene zeer gevaarlijke positie. Toen hij in de Koornbrugsteeg tegen den zij gevel van de sigarenwinkel hoek Botermarkt op een hooge lad der stond, werd die ladder door een boerenwagen aangereden, ten gevolge waarvan zij viel. Gelukkig had de verver de tegen woordigheid van geest, om nog bijtijds de gootlijst te pakken, maar hing toen tusschen hemel en aarde. Hij mocht er echter in slagen zich op te werken en het dakvenster tq bereiken, door hetwelk hij weer op vast terrein kwam. ANNO 1971 zaterdag 28 augustus Telefoonnummer 33333 is voortaan niet meer alleen voor brandalarm, maar voor elk alarm. Het publiek belt nog te vaak het nummer van de politie: 44444. Men belt 5 maal 3 voor brand (gevaar), ongevallen, verdrinking(sgevaar), explosie(gevaar), ver keersongelukken en rampsituaties. Volgens brandweercomman dant Broeshart beschikt Leiden over prima materiaal. Hij wijst op de rampenwagen, die de tweede van Nederland is en vestigt de aandacht op de duikersploeg, die zich kan meten met de Haagse, die de beste van ons land is. )en aad rietveld lij woonde aan de Leidse Mid- lelweg een tijdje bij drugsdea- ers in huis en kende tal van verslaafden. Voor een van die verslaafden nam hij een keer - lit hulpvaardigheid en heie naal voor niks - twee bolletjes :ocaïne mee. Verder was de 23- arige Leidenaar, die gisteren voor de Haagse rechtbank ver- icheen, naar eigen zeggen to- aal onschuldig. Officier van ustitie F. Slits geloofde er niets van. In zijn ogen was de Leide naar een keiharde crimineel. ,Die zich totaal niet druk maakt om de ellende van drugsver Hij eiste twee jaar cel, waarvan zes maanden voor waardelijk. De Leidenaar, die in het drugscircuit de bijnaam 'de rat' droeg, was de laatste van vijf verdachten die wegens handel n harddrugs vanuit het pand tan de Middelweg voor de rech ter kwamen. Drie werden er eerder veroordeeld tot gevange- ïisstraf, één werd er vrijgespro- cen. De hoofdverdachte was de 23-jarige niet, maar wel een cri- nineel van zwaar kaliber, oor- I deelde Slits. Het onderzoek van de recherche naar het drugs- „Het is zot wat Leiden doet. De gemeente hoort zich niet bezig te houden met rondvaartboten. De Zijl Bedrijven (DZB) is een alleraardigst bedrijf, maar ik vrees dat daar toch de expertise ontbreekt voor het maken van rond vaarten. Is er daar bijvoorbeeld wel iemand met een groot vaarbewijs? Dat is namelijk wel een vereiste." leiden maarten keulemans De bestuurders van De Sleutels zullen een laatste poging ondernemen om de crisis bij de woningbouwvereniging uit te praten. Dat is de belangrijkste uitkomst van een be stuursvergadering, die gisteren gehouden werd. De ruziënde bestuursleden zullen hun vredesbesprekingen maandag voort zetten, 48 uur voor de Algemene Ledenver gadering van 4 september. Het overleg van gisterenavond betekent een overwinning voor voorzitter T. van der Valk. Een meerderheid van het bestuur zeg de in juni het vertrouwen in Van der Valk op na een hoogoplopend meningsverschil over de huurverhoging. De afvallige be stuurders hadden dan ook aangekondigd dat de vergadering van gisteren niet langer dan tien minuten zou duren. Maar nadat Van der Valk iets over achten de deur van de vergaderzaal achter zich had dichtge trokken, bleef het ruim twee uur stil in de gangen van het corporatiekantoor. Over wat er precies is besproken in de vergaderruimte wilde geen van de bestuur ders zich na afloop uitlaten. Van der Valk toonde zich voorzichtig optimistisch. „We hebben meer dan twee uur met elkaar zit ten praten, en dat is het belangrijkste resul taat: we hebben weer een dialoog aange knoopt. Het was een plezierige bijeen komst." De voorzitter vond het nog te voor barig om te spreken van het einde van de crisis. Onbekend is of de bestuursleden zich al hebben uitgesproken over het lidmaatschap van hun opvolgers. De bestuursleden die het vertrouwen in Van der Valk hebben op gezegd, waren van plan het lidmaatschap van de kandidaat-bestuursleden tegen te houden. Op die manier zou de Algemene Ledenvergadering van 4 september geen nieuw bestuur kunnen benoemen. Volgens de verenigingsregels moeten bestuurders immers eerst lid zijn van de bouwvereni ging. En van zeven aspirant-bestuurders zijn er nog maar twee lid: Van der Valk zelf en de voorzitter van de Bewonersraad, P. Pardon. Van der Valk toonde zich aan het begin van de bestuursvergadering vastberaden de crisis te bezweren. „Laten we in vredes naam proberen de gemoederen wat tot be daren te brengenluidde zijn boodschap. „Want al die verontrustende berichten over De Sleutels in de kranten brengen de ver eniging alleen maar schade toe." Hans Flustraat 18, Leiden Tel. 071 - 532 21 10 Tuinieren - In het laatste week einde van augustus houdt de Turnvereniging 'Ons Buiten' een tentoonstelling Tijdloos Tuinieren. Ons Buiten Iaat van vrijdag tot en met zondag zien wat het met een stukje grond kan. De tentoonstelling is te vinden op het volkstuinencom plex van de turnvereniging aan de Mamixstraat. Het clubge bouw is op vrijdag van 20 tot 22 uur, op zaterdag van 10 tot 18 uur en op zondag van 10 tot 16 uur geopend. pand werd stopgezet nadat uit een 'telefoontap" was gebleken, dat twee van de dealers aan de Middelweg een liquidatie voor bereidden. De man die gisteren voor de rechtbank stond zou één van die twee zijn geweest. „We hebben tal van verklarin gen van verslaafden dat zij drugs bij u hebben gekocht. En we hebben een verklaring van de hoofdbewoner van het pand, dat u voor hem hebt gedeald", hield rechtbankpresident S. Donker de verdachte voor. „Dertig tot veertig verslaafden hebben heroïne of cocaïne bij u gekocht." De verdachte deed in zijn bankje bijna niet anders dan heftig 'nee' schudden bij elke nieuwe beschuldiging. „Er zijn veel mensen die dezelfde voor naam hebben als ik, en er lijken zoveel mensen op mij; u hebt gewoon de verkeerde persoon." De officier van justitie vorderde van de verdachte 50.000 gulden. Dat was volgens zijn berekening nog maar de helft van de winst, die de map met zijn illegale handel minimaal had gemaakt. „Wat moet ik daarop zeggen", zei de verdachte. „Ik heb dat geld nooit gezien. De rechtbank doet op 10 sep tember uitspraak in de zaak. Bram Sijtsma: „Zo'n model bestaat uit 26 onderdelen. Dat vraagt nogal wat tijd bij het monteren." Relatiebeheerder maakt exclusieve miniatuurauto's voor bedrijf FOTO DICK HOGEWONING

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 11