Vrouw in broek leidt tot breuk in kerk 'Doelgroep verbreden tot jongeren' Leiden Regio Kerk Samenleving Onvoldoende voor dienstverlening ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1996 12 Directeur Lisa Johnson van Studentenhuisvesting Leiden: CHEF HANS JACOBS, 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071-5356429 LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Ruim eenderde van 578 huurders en woningzoekenden geeft de SLS een onvoldoende voor haar dienstverlening. De Stichting Leidse Studentenhuisvesting wordt dan ook 'kritisch' beoor deeld, zo blijkt uit een begin dit jaar door de SLS gehouden en quête. De SLS moet vooral het één en ander verbeteren aan de infor matievoorziening en de staat van onderhoud van de woonruim ten, zo geven de ondervraagden aan. Slechts een kwart van de woningzoekenden en 17 procent van de huurders vindt dat de stichting waarmaakt wat zij belooft. Desondanks vindt tweeder de van de woningzoekenden de SLS 'onmisbaar' bij het zoeken naar een kamer. „Uit de enquête blijkt dat we het een en ander moeten doen aan ons imago", reageert directeur L. Johnson. „Studenten zijn kritisch en mondig. We hebben al veel zaken verbeterd, maar we houden onze dienstverlening in de gaten." BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren Alida Maria dv. A.P. Perdok en P.E. Molendijk Inge dv. R. Kalshoven en H.F. Huis man Baszv. R. Kalshoven en H.F. Huisman Sara dv. S.H. Dahsh en K.K. Abbas Floor Elisabeth An toinette dv. T. van Ameijde en M.E.A. Roorda Carlozv. J.G. van Britsum en J.C. Moenen Doniel Kevin zv. M.R. Thomas Jan Pieter Gerardus zv. W.H. van der Wal en J.H. Bekooij Sven Jo'hanneszv. P.J.T. Hoogenboom en M.E.M. Bak ker Marissa Marijke Selina dv. R.N. Kroezen en M.C. van Leeuwen Age zv. A. Vredeveld en A. ter Veen Menno Simeon zv. D.J.M. Bakker en JJ. Borst Cheyenneh Celeste Maxime dv. J.W.C. van Meijgaarden en M. Eradus Benjamin Michaël zv. N.W. van den Haak en T. Levy Ensar zv. E. Arikan en H. Arikan Jesse Milan zv. A.P. de Bruijn en Y.E. Boer Joeri zv. P.G.M. Kraan en J. Iskes Emma dv. J. Castellsaguer Petit en J. Kas Awa dv. A. Fooladi en M. Bipar Tommy zv. P.A. van Delft en E. Kottman Miara dv. R.H. Fraikin en E.C. van der Reijden Sebastiaan Johannes zv. J.S.J, van Haastregt en G.A. van der Spek Nina Anna Henrica dv. R L M Strengen M.K.M. Pot* Hugo Maximiliaan zv. R.W. Beentjes en P.Y.B. Kopmels Tom zv. F.A. Ouwerkerk en A.M. Meiman Thom zv. M. Munneke en G. Schenk Jo- chem Jacobus zv. J.W. van Rhijn en A.E. van Mersbergen Natasha dv. R.J. Zuidmeer en P.H. Kort Yorick Pieter Matthijszv. R.P. Mierop en P.Y.H. de Klerk Mike Theodorus zv. L.L. Jacobs en S.A.M. Heems kerk Pim Peter zv. J.J. van de Geijn en B.S. Janssen Dorien Hen- drika Maria dv. H.J.W.C. Laarhoven en I. Bokma Jelle zv. G. Hoek en P. van Beelen Jan Jacob zv. A.J. van der Plas en K.C. van den Oever Jim Jari zv. I.L.E. van der Mast* Joep zv. F.H. van der Laan en R. Sattler* Maria Johanna zv. B.C. Labuschag- ne en M.F.A. van Hoffen - Harold Hendrlkus zv. J.H. de Moo'ij en G.A. Kuiken Melanie dv. J. Marks Jur- re zv. C. Dirkzwager en A. Kauderer: Jazz Isabeau dv. P.J. van der Vliet; en P.M. Konings Moira Patricia Hugo dv. G.T.B. Dicks en J.C.C. Peeters Lieke dv. E.F. van der Blom en A.J.M. van Kesteren Si- mone Helena dv. J.H.W.M. Mentinli en B.E. Krijger Floris Leendert zv.; F. Verdoes en P.C. Ouwehand Bianca Charlotte dv. R.P. Heems kerk en A.M.P. Groeneveld. Gehuwd A.T.M. van der Meer en J.M. van Alphen L. Jansen en M. Otto A.W. Blom en Iten Hoeve W.P.F. Devileeen A.P.E. Bakker* R.G.J.A. Versluis en C. van den Wijngaard J.B. van der Klugt en L. Meijer A.R. Stam en P.J. Sabelis.; Overleden M.J. van Weeren, geb. 7 febr 1898, geh. gew. met A. Gordijn T. de Ru, geb. 12 april 1922, geh. gew. met M. de Wekker M. Bakker, geb. 20 nov 1920, man W. Eedens,geb. 11 maart 1929, mank R.R. Jaggoe, geb. 27 jan 1992, dochter G. Bergman, geb. 27 febr 1907, man M.A. van der Born, geb. 21 april 1924, man H. Miere- met, geb. 7 maart 1900, man H. van Gulik, geb. 26 aug 1942, man M.E. Nihot, geb. 26 jan 1919, geh. gew. met L. van Weeren M. Noor denbos, geb. 29 april 1912, geh. gew. met C. Bleiji S. Amatdasim, geb. 7 dec 1933, man H. Moek- moedshek, geb. 24 april 1931, geh. gew. met W. Joemai B. Kuipers, geb. 13 aug 1996, dochter Th.P. de Hollander, geb. 24 juli 1933, man S.M. van Werkhoven, geb. 23 nov 1911geh. gew. met W.C. Rem merswaal. VOORSCHOTEN Geboren Jets- ke Anna dv. J.A.M. Mulder en A.J. Bakker Rens Johannes Cornelis zv. R. de Mooij en I.Ch.W. Scha pendonk. Gehuwd A. JBerger en HMVar- kevisser O. Naamani en M.A. de Vrijer. Overleden G.P. den Hollander, oud 88 jaar M.B. van de Velde, oud 68 jaar J.G. van der Sluijs, oud 73 jaar. REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -5356481 Afscheiding bij vergadering van gelovigen Vrouwenemancipatie is nog niet doorgedrongen in alle kerken en geloofsgemeenschappen. Zo is in de Vergadering van Gelovigen, met 9000 aanhangers een relatief kleine denominatie in het land, verdeeldheid ontstaan over de kledij waarin de vrouwelijke gelovigen de zondagse samenkomsten bezoeken. In toenemende mate begeven vrouwen zich op zondag in pantalon naar de kerk. Dat is volgens een groep bezwaarden, die inmiddels met de Vergadering heeft gebroken om eigen samenkomsten te houden, strijdig met Deuteronomium 22:5. KOOS BIJLSMA Het gaat om de bijbeltekst waarin staat 'dat een vrouw geen mansklederen zal dragen en een man geen vrou wenkleed aantrekken, want ieder die deze dingen doet, is de Here uw God een gruwel.' Volgens de Friese evangelist Joh. Ph. Fijnvandraat Jac.zn (76). afkomstig uit Sneek. leggen de bezwaarde gelovi gen dit bijbelvoorschriftten onrechte uit als een mode- en cultuurvoorschrift. Dit bijbelgedeelte is in de ogen van Fijnvandraat bedoeld als waar schuwing tegen, wat hij noemt, ongezond driftle ven. „Het is een voorschrift tegen travestie.' Maar de broek die vrouwen in toenemende mate dragen is niet de enige splijtzwam. Volgens een woordvoerder van de bezwaarden die zijn naam liever niet in de krant ziet vermeld, is een andere trend dat vrouwen steeds vaker het woord voeren tijdens de samenkomsten. Dat is in zijn ogen strijdig met de woorden van de apostel Paulus die blijkens 1 Corinthiërs 11 vrouwen 'zwijgplicht' in de gemeente heeft opgelegd. Fijnvandraat ont kent dat hier sprake is van een algemene trend. „Ik ken slechts twee kringen in den lande, waar bijvoorbeeld zusters tijdens de samenkomst een lied mogen opgeven De Friese evangelist Joh. Ph. Fijnvandraat Jac.zn.: „Het Is een voor schrift tegen travestie." foto gpd De verdeeldheid binnen de Vergadering van Ge lovigen gaat geen provincie voorbij. Op zo n 90 plaatsen in den lande is de Vergadering actief. In Bijna al die plaatsen komen afgesplitste gelovi gen. die een behoudender koers voorstaan, sinds kort op zondag bijeen in aparte samenkomsten. De afgescheiden gelovigen verbinden principieel geen naam aan de nieuw opgerichte groepering. „Christenen noemen wij onszelf. De bijbel rept toch ook niet over katholieken, gereformeerden of hervormden?", stelt een woordvoerder namens de afgesplitste gelovigen. Volgens rondtrekkend evangelist Johannes Fijn vandraat (76) uit Sneek. die het beleid van de Vergadering van Gelovigen verdedigt, gaat het verspreid over het hele land om enkele honder den gelovigen die zich hebben losgeweekt. Hij zegt de afscheiding, die in veel gevallen dwars door families loopt, ernstig te betreuren. De Vergadering van Gelovigen is sterk vertegen woordigd in Noord en Zuid-Holland en ook in Friesland, waar zo n tien plaatselijke kringen te vinden zijn. Gemiddeld doen aan een plaatselijke kring zo n honderd gelovigen mee. Johannes Fijnvandraat. niet te verwarren met zijn twee jaar jongere broer Jacobus Fijnvandraat die in Leeuwarden woont en eveneens evangelist is, is in evangelische kring in Groningen en Drenthe bekend. Hij is actief op het gebied van straatpre- diking en houdt geregeld bijbelstudies. De Friese evangelist schetst de afgesplitste gelovi gen als „star en zeer behoudend". Velen hebben om principiële redenen geen televisie in huis. Fijnvandraat heeft zelf in zijn woning in Sneek wel een toestel staan, al onderkent hij de gevaren. „Een gezin met kleine kinderen doet er verstan dig aan er geen televisie op na te houden. Als de kinderen ouder worden is het beter wel een ap paraat aan te schaffen, zodat de opgroeiende kin deren leren hiermee verantwoord om te gaan", meent hij. Moraal De Vergadering van Gelovigen kent geen lidma ten. Elke zondagmorgen viert men het avond maal dat toegankelijk is voor een ieder die bereid is zich in morele zin te onderwerpen aan het Schriftgezag. Verder wordt veel gedaan aan bij belstudie en is het bekleden van kerkelijke amb ten. zoals het predikantschap, maar ook het ambt van ouderling en diaken, in deze kring taboe. De samenkomsten van de Vergadering hebben een spontaan karakter. Een ieder die iets in het hart krijgt ingegeven, kan dat naar voren brengen. Kerkvergaderingen als synodes en dergelijke kent men niet. Volgens Fijnvandraat is de groep afgesplitste be zwaarden bang dat de Vergadering van Gelovigen steeds meer toegroeit naar een kerkelijk instituut. Dat druist tegen de eigen principes in. Voorts wordt een deel van de bezoekers van deze ge meenschap een zekere 'wereldgelijkvormigheid' verweten, wat bijvoorbeeld blijkt uit televisiebe- zit. Een bezwaarde gelovige afkomstig uit Den Helder, die liever zijn naam niet ziet afgedrukt in de krant, legt uit dat voorlieden als Fijnvandraat en prof. Ouweneel, vijfde op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer van de Reformatorische Politieke Federatie (RPF), zich steeds toleranter opstellen ten aanzien van allerlei maatschappelij ke ontwikkelingen. ..Zij gaan in bepaalde gevallen zelfs verder dan in de hervormde en gereformeer de kerk praktijk is. Het lijkt wel of alles tegen woordig moet kunnen. Zo heeft prof. Ouweneel tegenover jongeren zich onlangs vergoelijkend uitgelaten over drugsgebruik en ook gezegd dat gokken niet zo erg is. Als u weet hoe verslavend dat soort dingen is, kunt u begrijpen dat wij van zulke uitspraken heel erg schrikken." Rugby De 'reformatorische koers' van Ouweneel en Fijn vandraat zit de bezwaarden niet lekker. Zij stellen vast dat de beide redactieleden van 'De Bode van het Heil van Christus', een tijdschrift dat al sinds 1854 verschijnt en daarmee het oudste orgaan op geestelijk terrein is in ons land uit zijn op het ver leggen van de koers. „Zij zijn verantwoordelijk voor de scheuring. Als je lid bent van een voetbal club kun je toch niet zomaar rugby gaan spelen!" Fijnvandraat op zijn beurt distantieert zich hier van. „Uitspraken van onze kant worden door de ze groep stelselmatig uit hun verband gerukt. Vervolgens worden er conclusies aan verbonden die gespeend zijn van iedere nuance. Dat Ou weneel gebruik van drugs en gokken zou goed praten is absurd en volstrekt uit de lucht gegre pen." Als vrouwelijke gelovigen een broek willen dra gen, heeft Fijnvandraat hiermee geen moeite. In tegenstelling tot wat de bezwaarden beweren, hecht hij daarentegen wel degelijk aan de zwijg plicht van \TOuwen in de gemeente, zoals die door apostel Paulus is bevolen. „In de Schep pingsorde is bepaald dat mannen in de samen komst het woord moeten voeren. Dit mag vol gens Fijnvandraat niet als discriminatie jegens \Touwen worden opgevat. „Vrouwen hebben an dere capaciteiten. Die zijn in negen van de tien gevallen veel meer intuïtief ingesteld dan man nen. Ook kunnen vrouwen vaak veel beter om gaan met kinderen, 's Zondagsschoolwerk is hun op het lijf geschreven. En als vrouwen tijdens kof fieochtenden bijeen wil komen, leggen wij hen geen strobreed in de weg. c o wêêêêêêêêêêêkêë F O N LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P Arnold (adjunct). J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBUC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.DPaauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30-11.30 uur of per post REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W F Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023-5317 337 023-5320216 Redactie: 071-5321921 Hoofdredactie: 071^5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-5356230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-5143 545 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) 32,30 per kwartaal (acceptgiro) 91,20 per jaar (acceptgiro) ƒ351,05 Abonnees die ons een machtiging verstrek ken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld, ontvangen ƒ1,- korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) 141,90 LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND Voor mensen die moeilijk lezen, slechte ogen hebben of blind zijn (of een andere leeshan- dicap hebben), is een samenvatting van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar. Voor informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lec tuur, Grave). Auteursrechten voorbehouden© Dagbladuitgeverij Damiate INTERNET: http://www.tref.nl/9010/html/thuis.htm II: LeidschdOtref.nl ZIEKEN HUIZEN ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanef woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 8,p0 tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 uur en na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegkun dige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse I en II daarnaast ook 11.15—12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.00 uur). Kinderafdeling: MJO-^.OO uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur en 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse I en II daarnaast ook 11.15—12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(Alleen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitend voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime be zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorheelkun de en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en heel kunde 14 15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.00 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. De belangstelling voor een kamer van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting loopt terug. Het aantal eerstejaars daalt en veel studenten komen op een andere manier onderdak. Reden voor de SLS om zich te bezinnen op haar toekomst. Een nauwe samenwerking met de Leidse Stichting Huisvesting Werkende Jongeren en de Rijksuniversiteit die meer studenten uit het buitenland wil halen, ligt in het verschiet. De stichting wil bovendien de particuliere markt verkennen. CAROLINE VAN OVERBEEKE veer duizend, monumentale panden in de Leidse binnen stad: felbegeerde locaties aan onder meer het Rapenburg, de Herengracht. Hogewoerd. Hooi gracht en de Nieuwe Rijn. Hoe wel het onderhoud van deze huizen kostbaar is. wil de SLS er voorlopig niet vanaf. „Tot de aantrekkelijke kanten van wo nen en studeren in Leiden be horen die prachtige panden. Een paar jaar geleden liep het nog storm en had de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) lange wachtlijsten. Nu zijn die wachtlijsten flink geslonken: een kleine tweehonderd eerste jaars die te ver van de universi teit af wonen om op en neer te reizen, wachten op een kamer. „En dat terwijl er dit jaar 1650 jongeren in Leiden gaan stude ren", zegt Lisa Johnson, direc teur van de SLS. „En met de ouderejaars meege rekend zijn dat zelfs zo'n 16.000 jongeren. Van deze groep huis vesten wij ongeveer eenderde in 5500 kamers. Waar wonen de anderen? Gaan ze liever de par ticuliere markt op? En als dat zo is, waarom doen ze dat? Is ons bestaan niet bekend of zijn stu denten ontevreden met ons ka mer-aanbod?" Lisa Johnson, sinds half april di recteur van de SLS, wil ant woord op vragen die haar zicht geven op de doelgroep en de positie van de SLS op de Leidse woningmarkt. „Het aantal stu denten zal nog verder teruglo pen de komende jaren. Vanwe ge de tempobeurs zullen meer studenten thuis blijven wonen en sneller afstuderen. Daarom willen we een strategie uitzetten voor de toekomst waarin we ons ook richten op nieuwe markten en doelgroepen. Maar dan moeten we wel weten wie dat zijn." „Ik ben in onderhandeling met onderzoekbureaus voor een en quête onder huurders en poten tiële huurders. We willen weten wat voor eisen jongeren stellen aan woonruimte. Hebben we genoeg panden en is ons aan bod gevarieerd genoeg? Moeten er misschien meer wooneenhe den komen met zelfstandige voorzieningen zoals keuken en toilet? We willen ook naar de particuliere woningmarkt kijken en praten met verhuurbureaus en makelaars." De SLS stelt nieuwbouw en de verbouwing van bestaande pan den daarom even uit. „We wil len eerst weten wèt huurders willen. Bovendien is de staat van onderhoud van ons bezit op dit moment redelijk." De SLS heeft relatief veel. onge- Het is voor ons een soon recla me waarmee we ons kunnen profileren. Zo'n groot complex fiats zoals Uilenstede in Amster dam vind ik geen lonkend per spectief." Voor studenten en universitair personeel uit het buitenland heeft de SLS zo'n 130 Short Stay Facilities (SSF-panden) beschik baar. Deze onderkomens zijn meestal duurder dan de studen tenkamers. „Maar ze zijn zeer in trek: er zijn wachtlijsten van twee jaar." Johnson volgt Bas Maassen op, directeur ad interim. De SLS heeft vorig jaar moeilijke tijden doorgemaakt. De vorige direc teur, A. Hübben, is ontslagen na onenigheid met de Raad van Toezicht over zijn functioneren. Maassen heeft de SLS in een half jaar tijd ingrijpend gereor ganiseerd. Zo zijn de openings tijden van de balie veruimd met maar liefst 25 uur per week. Daarnaast is het ingewikkelde systeem van servicekosten afge schaft en kregen studenten hun borgsom terug. De nieuwe toverwoorden bij de SLS zijn klantvriendelijkheid en informatie, bevestigt Johnson. „We doen het werk ook efficiën ter. En we willen studenten, die mondig genoeg zijn, serieus ne men. We bestuderen op dit mo ment ook een ander systeem van woningverdeling waarbij de woningzoekende zelf actief is en reageert op concreet aanbod. „Na een tijd van verandering zitten we nu in rustiger vaarwa ter", zegt Johnson. „Maar dat betekent niet dat we stilstaan. We kijken wel degelijk naar de toekomst. Maar om dat te kun nen doen, willen we eerst onze positie bepalen." Financieel gaat het goed met de SLS. „Dus de noodzaak van een fusie met een partner op de wo ningmarkt is er niet direct. Maar het kan geen kwaad ons op mo gelijke samenwerking te oriën teren. Volgend jaar ligt er een strategisch plan op tafel voor de toekomst. Wellicht dat we onze doelgroep binnenkort verbre den tot jongeren. Maar we blij ven doen waar we goed in zijn: goede en betaalbare huisvesting voorstudenten aanbieden." Lisa Johnson van de SLS: „We blijven doen waar we goed in zijn: goede en betaalbare huisvesting regelen voor studenten." foto dick hocewoninc

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 12