Meer publiek door langere openingstijden Birza-mannetjes op z'n Scholtes i;m; Cor Bakker: 'Ik ben een echt zond Cultuur Kunst AANBIEDINGEN David Röell Prijs voor Bertien van Manen H Habbema weer directeur bij Van den Ende Schenking voor Museum Volkenkunde Rotterdam WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1996 941 7 Jordaan- en Wibautprijs toegekend amsterdam Het Amsterdamse Fonds voor de Kunst kent de LJ. Jordaanprijs toe aan Frans van de Staak voor zijn speelfilm 'Schijnsel'. De architecten Jan Benthem en Thijs Veldman wor den onderscheiden met de Wibautprijs voor hun aandeel in de uitvoering van het Masterplan Schiphol 1988-2003. Het fonds bekroont Hans Timmer met de aanmoedigingsprijs voor zijn opwaardering van de openbare ruimte in de Amsterdamse wijk De Pijp. De prijzen worden op 25 oktober in Paradiso in Amster dam uitgereikt. De L.J. Jordaan- en Wibautprijs bestaan elk uit 15.000 gulden. Aan de aanmoedigingsprijs is een bedrag van 7500 gulden verbonden. The Dubliners naar Nederland den haag De Ierse folkgroep The Dubliners komt voor een tour nee naar Nederland. Die begint op 25 september in Eindhoven, eindigt op 12 oktober in Bergen op Zoom en voert langs Rotter dam, Utrecht, Groningen, Zaandam, Amsterdam en Enschede en Arnhem. Zanger Ronnie Drew heeft de groep inmiddels ver laten. Zijn plaats is ingenomen door de fameuze vertolker van ballades Paddy Reilly. Inzicht in monnikenwerk den haag Het Museum van het Boek/Museum Meermanno Westreenianum in Den Haag krijgt een scriptorium, een middel eeuws schrijfatelier, waar bezoekers kennis kunnen maken met de wereld van het middeleeuwse boek. Zij kunnen daar ook meer inzicht krijgen in de achtergronden van het monniken werk. Dat sluit aan bij de belangrijke collectie middeleeuwse handschriften van het museum. Staatssecretaris Nuis van Cul tuur opent morgen het scriptorium. 'Elektra' bij Nederlandse Opera amsterdam 'Elektra' van Richard Strauss gaat als nieuwe pro ductie van De Nederlandse Opera op 3 september in première in het Amsterdamse Muziektheater. De muzikale leiding heeft Hartmut Haenchen, de regie is in handen van Willy Decker. Eva- Maria Bundschuh heeft de titelrol, Anne Gjevang is Klytem- nestra, Inga Nielsen Chrysothemis, Walter Raffeiner Aegisth en Jukka Rasilainen is Orestes. Het Nederlands Philharmonisch Or kest begeleidt. Fotografe Bertien van Manen krijgt de David Röell Prijs 1996. Het Prins Bernhard Fonds heeft de onderscheiding voor beel dend kunstenaars in 1963 inge steld. Elke twee jaar wordt ze op een ander gebied toegekend. Van Manens werk is onder meer opgenomen in de collecties van het Stedelijk Museum en het Rijksmuseum in Amsterdam, La Maison Europeenne de la Pho tographic in Parijs en The Mu seum of Modem Art in New York. Het prijzengeld bedraagt 100.000 gulden. Een kwart mag de fotografe vrij besteden. De resterende 75 procent is be stemd voor een of meer projec ten in haar vakgebied. Van Manen begon haar carri ère in de jaren zeventig als mo defotografe. Al snel stapte ze over naar de documentaire-fo tografie. Op haar exposities in Londen liet ze foto's zien, ge maakt tijdens reizen naar Boed apest en New York. Sociale on derwerpen, hebben altijd haar speciale aandacht gehad. Haar eerste publicatie bevatte foto's van migrantenvrouwen in Ne derland (Vrouwen te Gast, 1979). Daarna maakte ze repor tages over Nicaragua, mijnwer kers, staalarbeiders, normen in Nederland en vrouwen in Po len. In het boek A hundred summers, a hundred winters, doet zij verslag van het dagelijk se leven van honderden Russen. Prins Bernhard zal de prijs 25 oktober in de Westerkerk in Amsterdam aan Van Manen overhandigen. Dan vindt ook de uitreiking plaats van onder meer de Martinus Nijhoff Prijs voor vertalers. Stedelijk verlengt tentoonstelling Gerrit Komrij Het Stedelijk Museum in Amsterdam verlengt de door Gerrit Komrij samen gestelde tentoonstelling 'Kijken is be keken worden'. De expositie duurt nu tot en met 6 oktober. Sinds de opening op 15 juni zagen 113.000 mensen Komrijs keuze uit de kelders van het museum. De ongeveer honderd wer ken zouden aanvankelijk tot en met 25 augustus blijven hangen. Komrij stelde de expositie samen op verzoek van museumdirecteur Rudi Fuchs. Hij koos vooral figuratieve schilderijen. De nadruk ligt op werk van kunstenaars rond de eeuwwisse ling. Beelden, installaties en collages ontbreken. „Kunst hoort op een spij ker", meent Komrij. De schrijver, dichter en criticus pre senteert de schilderijen thematisch. El ke zaal kent een ander onderwerp; er zijn naakten, ontklede dames voor de spiegel, zelfportretten, bloemstillevens en opgetutte matrones. De tentoon stelling valt deels samen met de rui mere openingstijden. Sinds 1 april is het museum dagelijks tot zeven uur 's avonds open, twee uur langer dan nor maal. De bezoekcijfers over de afgelo pen maanden zijn fors hoger dan die van vorig jaar. Van april tot en met juli 1995 trok het museum 105.000 men sen. Dit jaar registreerde het er 169.000. De toename is mede te dan ken aan de Komrij-tentoonstelling. Ongeveer 8 10 procent van de bezoe kers kocht een kaartje na vijf uur. On geveer de helft van het publiek bestaat uit buitenlandse toeristen. Het experiment met de ruimere ope ningstijden duurt tot 1 oktober. Daar na volgt een evaluatie. Het Stedelijk herhaalt de proef mogelijk in aange paste vorm. De extra openstelling van 14 uur in de week kost drie ton. Het geld komt uit de eigen begroting. Gezamenlijke werken van Rob en Rob in Heerlense Stadsgalerij Ze behoren tot de beste kunstenaars die Nederland op dit moment bezit. Rob Birza (34), de 'echte' schilder die wordt bejubeld door mannen als Wim Beeren en Rudi Fuchs. En Rob Scholte (37), kunstenaar-manager, tegen wil en dank de lieveling van de roddelpers. Voor de Heer lense Stadsgalerij maakten zij samen acht schilderijen. Gemeenschappelijke werken die tot 27 oktober te zien zijn. De aanjager van deze ontmoeting is kunstcriticus EUy Stegeman. Zij bracht de kunstenaars op verzoek van de conservator van de Stadsgalerij, Anke van der Laan, bijeen. Stegeman koos voor twee uitersten om zo tot 'vuurwerk' te komen. Nee, ze kenden elkaar hiervoor helemaal niet Jaren geleden hebben ze elkaar één keer ge sproken. Toen klikte het wel tussen Rob en Rob. Dat doet het na 10 dagen samenwerken bij Scholte thuis op Tenerife nog steeds. Het resultaat is acht doeken van twee volstrekt ver schillende persoonlijkheden, twee volstrekt verschillende kunstenaars. Rob Birza is een schilder 'pur sang'. Voor hem werd al snel de rode loper uitgelegd. Exposities in binnen-en buitenland. Wer ken in de belangrijkste particu liere en museale collecties. Ie mand die met het eeuwenoude mengsel eitempera schildert en werkt op Atelier '63 bij Jan Dib- bets. In zichzelf gekeerd maar ook de man die over zijn eigen werk zei: „De criticus die dit wil afbreken moet van goeden hui ze komen." Rob Scholte ontpopte zich als een 'yuppie-kunstenaar'. Een man die op cartoonachtige wij ze schaamteloos uit de kunstge schiedenis citeert. Inmiddels professor in de schilderkunst te Kassei. Snel, zakelijk, goed van de tongriem gesneden. Hij ver tegenwoordigde Nederland on der meer op de Biënnale in Ve netië en beschilderde in Japan een wand (met koepel) van achthonderd vierkante meter in een replica-op-ware-grootte van Huis ten Bosch. Na een autobomaanslag in 1994 verloor hij beide benen. Sindsdien wordt hij om de verkeerde rede nen achtervolgd door de pers. Chemie Twee kunstenaars die niet te vergelijken zijn en toch voor korte tijd in hun beeldend werk elkaar hebben gevonden. Of zoals Scholte het formuleert 'ge- wopn bot laten zien hoe ze op elkaar reageren'. Een beetje Scholte hier en wat Birza daar. Communiceren via het doek, weinig praten en vooral veel schilderen. Dat heeft volgens Birza geleid tot een goede, inte ressante en leuke samenwer king. Schilderlol waarvan het re sultaat de moeite van het tonen waard is. Goed geconstrueerde doeken, van grote helderheid, te danken aan de juiste chemie tussen beide heren op de juiste plek. Ook Elly Stegeman heeft haar 'spanningsvolle ontmoeting' waar ze in de catalogus voort- Rob Scholte en Rob Birza tijdens hun gezamenlijke openingsact in de Heerlense Stadsgalerij. durend over rept. De ontmoe ting heeft het vuurwerk opgele verd waar ze op had gehoopt. Ze wijst op het schilderij dat So theby's Up heet. De veiling heeft de 'zakenman' Scholte voor zijn rekening genomen. De schilderijtjes die worden geveild zijn van Birza 'de schilder'. Grijnzend vertellen ze dat ze elkaar ook hebben geïmiteerd. Schaamteloos eikaars hand schrift hebben gebruikt. Soms zelfs vervalst. Een Japans man netje van Birza op zijn Scholtes geschilderd. Ze zijn benieuwd wie er in trapt. „Zo zie je dat ui tersten elkaar raken, elkaar te genkomen", zegt Scholte. Wat ze nu over elkaar den ken? Dat ze hele bijzondere jon gens zijn die niet gedacht had den dat samenwerken met el kaar zo leuk kon zijn. Over el- kaars werk zijn ze het ook eens. Scholte over Birza: „Dom. In de beste zin van het woord. Hij is FOTO GPD/VINCENT VAN DEN HOOGEN zo betrokken bij zijn werk dat hij schildert zonder na te den ken." Birza over Scholte :„Dom. Vanuit intellectueel opzicht harstikke dom maar daardoor ook intrigerend. En de schilderijen na dit ge zamenlijk project scheuren ze waarschijnlijk doormidden. AAN8IEDIN6EH 6EL0I6 VAN 19 T/M 31 AUGUSTUS HET LEKKERSTE HERTJE UIT MEXICO NORMAALS 6 FLESJES A 33 CL RE 1994 L PELLATION SANCERRE COi NORMAAL UAS HU 12.95 OLE sstH 72.50 0.70 LTR NORMAAL v mm S L I J T E R I i E LEIOEN OEGSTGEESTALPHEN AAN OEN RIJN HEEMSTEDE HOOFOOOIP LISSE WASSENAAR KATWIJK AAN ZEE amsterdam mike beunfante Cor Bakker was op school het prototype van een onhandig kind. Het type lulletje rozewa- ter. Braaf doch broos liet hij zich de pesterijen welgevallen, maar toen hij in één jaar liefst 25 centimeter groeide, was Bak ker de wanhoop nabij. „Ik stootte me overal. Liet alles uit mijn handen vallen. Gymles was vreselijk. Mijn schooltijd was een ramp. Gelukkig had ik een aardige muziekleraar. Tij dens de pauzes zaten we altijd bij elkaar in zijn lokaal. We speelden, of luisterden naar muziek. Hij heeft me er uitein delijk toe overgehaald om naar het conservatorium te gaan. En omdat hij wist dat ik hem toch niet zou geloven, belde hij Louis van Dijk, mijn idool. Kun je het voorstellen: ik als 17-jarige puisterige puber bij de grote Louis bibberend op de bank En weet je wat mijnheer van Dijk zei, nadat ik mijn mini-concert had gehouden. 'Bakker, je bent een lui als je niet naar het con servatorium gaat. Dan ben je het doodschoppen niet waard'. Zo is het dus gekomen." Cor Bakker staart dromerig door de ramen van zijn magni fiek verbouwde stolpboerderij naar het groene West-Friese land. Tot zijn verrassing heeft hij het toch gemaakt. De inmid dels 35-jarige benjamin van een acultureel gezin uit Landsmeer heeft er geen kapsones van ge kregen. „Ik zal wel nooit veran deren", zegt de aardige, verle gen huisvader, die als één van de beste pianisten van Neder land te boek staat. „Ik ben een gelukkig man. Ik hou van lol, van de fijne dingen in het leven, maar waardeer ook simpele za ken. Fietsen met mijn dochters bijvoorbeeld. Of lekker met mijn vrouw in ons lelijke eendje toeren door het land. Het ein de." ,,Ach, ik ben nu een bekende Nederlander, maar dat heb ik zelf niet door", zegt hij. „Het is allemaal zo snel gegaan. Het is nog maar twaalf jaar geleden dat ik ben afgestudeerd aan het conservatorium. Sindsdien sta ik alleen maar jongensdromen te verwezenlijken. Lekker pinge len op de piano. Sterren bege leiden als Jasperina de Jong, Jenny Are an, Conny Stuart, Adèle, en natuurlijk Paul de Leeuw, van wie ik mijn 'Corkestje' kreeg waarmee ik op slag bekend werd." Bakker schudt het hoofd. „Ik had nooit gedacht dat ik bij het Metropole Orkest zou komen. Ik treed op voor radio en televi sie. Vanaf zondag ben ik vier weken lang met mijn radiopro gramma 'Music Minded' elke zondag vanaf 15.00 uur live vanuit het Kurhaus te horen. In september ga ik op toemee met mijn idool Louis van Diik. Bin nenkort komt er een cd uit en alsof ik ga ook nog een eigen tv- programma voor de Tros pre senteren. En dan vergeet ik nog bijna de optredens met mijn combo. Soms moet ik mezelf echt knijpen: gebeurt dit nu al lemaal werkelijk? Ik ben een echt zondagskind. Bakker heeft geluk gehad, zo beseft hij. „Ik wilde radiotechni cus worden, maar werd niet aangenomen omdat ik te jong was. Uiteindelijk ben ik naar het conservatorium gegaan. On danks alle lof, had ik altijd zo iets van: dat kan ik nooit. Tot mijn verbazing kon ik sommige dingen kennelijk wel. Waarom zouden ze me anders bij de Tros hebben gevraagd om vaste pianist te worden? En ik had het geluk dat ik op het goede mo ment op de juiste plaats was. Tijdens een van de sessies bij de Tros kwam ik Paul de Leeuw te gen. Paul was nog niet bekend. We raakten aan de praat en hij zei: 'kun je eens naar mijn mu ziek luisteren'. Ik ben naar zijn theatershow gegaan en oordeel de: het klinkt aardig, maar alles is in C en in hetzelfde tempo. Paul zei: 'kun jij het beter dan?' En ik hoorde mezelf iets van ja' roepen. Niet veel later zat ik met mijn combo in 'De Schreeuw." Cor Bakker is Paul de Leeuw dankbaar. „Door zijn program ma werd ik op slag beroemd. De impact van televisie is onwaar schijnlijk. Ik had honderden ra dio-uitzendingen gemaakt, dui zenden optredens gedaan, maar niemand zag me staan. Nadat ik een keer op de televisie was ge komen en dan ook nog eens door Paul smalend als een lulle tje rozewater werd getypeerd, wist iedereen wie ik was. De show was een enorm succes. Paul en ik waren een twee-een heid. Toen in Wognum bekend werd dat ik bezie was een huis te zoeken, stond het dorp op stelten. 'Heb je het al gehoord', zeiden ze. 'Paul de Leeuw en Cor Bakker komen hier wonen'. Om je rot te lachen. Niemand wist van mijn vrouw en kinde ren. Ik heb het maar zo gela ten." aalsmeer anp Eddy Habbema (48) wordt creatief directeur van Joop van den Ende Theaterpro- dukties B.V. Hij werd vorig jaar benoemd tot artistiek di recteur, maar werkt vanaf 1 augustus op freelance basis voor het bedrijf. De samenwerking is her zien, zodat Habbema zich meer op de creatieve ontwik keling van de organisatie kan concentreren. Als creatief directeur regis seert hij musicals als West Si- de Story en Joe, en treedt hij op als adviseur van verschil lende projecten, waaronder Schakels, Hoera, we zijn nor maal en de vertaling van Miss Saigon. Habbema houdt zich ook bezig met de artistieke ont wikkeling van toekomstige musicals en adviseert de to neel- en musicalafdeling van Joop van den Ende Theater- produkties. Het Museum voor Volkenkunde Rotterdam heeft een particulie re collectie kunst uit West- en Centraal-Afrika gekregen. Het echtpaar Sanders heeft de inter nationaal vermaarde cöllectie in ruim dertig jaar opgebouwd. De kostbare maskers, sculp turen en gebruiksvoorwerpen zijn vanaf 29 augustus te zien in de Kunsthal in Rotterdam. De tentoonstelling bevat ook de be langrijkste stukken uit de Afri- ka-collectie van het Museum voor Volkenkunde Rotterdam. De collectioneurs vulden on langs nog hun verzameling aan met een masker van het Ibo- volk. Na aankoop bij galerie Le- loup in Parijs schonken ze het aan de museum. Het masker van hout en spiegelglas is meer dan twee meter Tang en wordt gedragen bij waterrituelen. Op de tentoonstelling is ook een recente aanwinst van het museum te zien, een spleet- trommel die het museum met financiële steun van de Sanders verwierf. Het muziekinstru ment, ook afkomstig van de lbo uit Nigeria, is 2.15 meter lang. De trommel is versierd met ce remoniële tekens en materialen die het contact met de voorou ders tijdens rituelen kunnen versterken. De hoogtepunten uit het Mu seum voor Volkenkunde Rotter dam zijn tot en met 5 januari te zien. Daarna maakt de expositie een internationale toemee. i FOTO GPD/JACQUES ZORGMAN Cor Bakker „Soms moet ik mezelf echt knijpen, gebeurt dit nu allemaal werkelijk?"

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7