Russen blijven Grozny bestoken Justitie tempert optimisme over lot An en Eefje Buitenland Hongaren vieren feest 'Niet genoeg bewijzen tegen Tadic' Ministerie: 5000 nieuwe huizen op Jordaanoever Rusland streeft VS voorbij als grote wapenleverancier Aboriginals boos over bezuinigingen Elizabeth wil band kerk en staat losser maken WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1996 AfP* Agence France Press* ANP Algemeen Nederlands Reisbureau AP Associated Press DPA Deutsche Prwse Agentur GPD Geassocieerde Pen Diensten RTR Reutf-. Poelikovski: Schuilende burgers niet mijn probleem Boedapest» President Arpad Goencz doet olijk met een jongetje tijdens de viering van de Hongaarse na tionale feestdag. Het was gisteren 1100 jaar geleden, dat de Hongaarse staat werd gesticht in het ge bouw dat op de achtergrond zichtbaar is. foto epa BRUSSEL VERVOLG VOORPAGINA De Belgische justitie heeft gisteren gewaarschuwd te gen ongegrond optimisme omtrent het lot van de ver dwenen Hasseltse meisjes An Marchal (17) en Eefje Lambrecks (19). Volgens het gerecht zijn er geen con crete aanwijzingen dat de meisjes nog in leven zijn en is er derhalve geen reden voor euforie. Een mogelijk spoor naar Tsjechië blijkt niet intensief te worden onderzocht. Gisteren werd bekend dat de Tsjechische politie bijna een jaar geleden uit Brussel wel een verzoek tot opspofing van An en Eefje heeft ontvangen, maar geen foto van beide meisjes heeft. Van een actieve zoektocht naar An en Eefje in Tsjechië lijkt geen sprake te zijn. Procureur Michel Bourlet van Neufchateau, die het onderzoek naar de zedenzaak leidt, liet zich gister avond in opmerkelijk scherpe bewoordingen uit over de directeur van Interpol-Lyon, Raymond Kendall, die voor de Belgische televisie had verklaard dat de twee meisjes 'kennelijk nog in leven zijn en ergens blijkbaar worden geëxploiteerd in de prostitutie'. Bourlet: „Er is geen nieuws, ondanks voorbarige berichten uit hoge Interpol-kringen. Ik nodig iedereen uit kalm te blijven in deze zaak". Ook de Belgische minister van justitie Stefaan de Cle- rck waarschuwde gisteren voor te hooggespannen ver wachtingen: „De ontknoping van deze ontvoeringszaak kan gezien de complexiteit nog een hele tijd op zich la ten wachten". An en Eefje verdwenen vorig jaar augustus nabij Oos tende. De 39-jarige Mare Dutroux, hoofdverdachte in het zedenschandaal, heeft bekend de twee te hebben ontvoerd. De Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) in Ne derland onderzoekt momenteel een aantal nog onop gehelderde zaken van vermiste meisjes in ons land. De rechercheurs willen nagaan of verband bestaat tussen de vermissingen en de Belgische zedenzaak. Mochten er aanknopingspunten zijn, dan zal het Belgische on derzoeksteam daarvan op de hoogte worden gesteld. Procureur Bourlet zei gisteravond dat meer mensen en middelen zullen worden ingezet om het onderzoek te bespoedigen. De Britse inspecteur John Bennett heeft zijn medewerking toegezegd. Bennett heeft veel ervaring opgedaan bij een soortgelijke zaak in het zuid westen van Groot-Brittannië. Toen werden in het zoge heten gruwelhuis in Gloucester de lijken gevonden van twaalf meisjes, vermoord door Fred en Rosemary West De begrafenis van de twee vermoorde meisjes Julie en Melissa, morgen in Luik, lijkt uit te lopen op een wa re bedevaart. In de Belgische media worden de meisjes al 'martelaresjes' genoemd. Duizenden burgers hebben maandagavond en gisteren hun laatste eer betuigd aan de omgekomen meisjes. De plechtigheid op de begraaf plaats zal in besloten familiekring plaatshebben. Politie en familie rekenen op massale belangstelling voor de kerkdienst. Alle kerkklokken in Luik zullen morgenochtend om 11.00 uur luiden. Personeel van verscheidene bedrijven zal voor korte tijd het werk onderbreken, met instem ming van de directies. De werknemers kunnen zo on der meer de rouwdienst bijwonen. JERUZALEM Rtr-ANP Het Israëlische ministerie van Volkhuisvesting is bezig met plannen om 5000 nieuwe wo ningen te bouwen op de Weste lijke Jordaanoever, een gebied dat tijdens de Zesdaagse Oorlog in 1967 werd bezet. Dat heeft een woordvoerder van het mi nisterie gezegd. Het plan wordt later dit jaar aan de regering- Netanyahu voorgelegd. Eerder deze maand gaf minis ter van Defensie Mordechai toe stemming voor het plaatsen van 298 provisorische woningen in joodse nederzettingen in bezet gebied. Israël heeft gisteren voor het eerst een raket van het type Hetz gelanceerd. Het gaat om een anti-raket die gericht is te gen grond-grondraketten. Dat heeft de Israëlische radio be kendgemaakt. De naam van de raket is Pijl 2. Het is niet bekend of de proef geslaagd is. De test volgde een dag na het bericht op de Israëli sche televisie dat Syrië onlangs een geavanceerde Scud-C raket washington ap oor het eerst sinds het verdwij- van de Sovjetunie is Rus- d de Verenigde Staten vorig voorbijgestreefd als wapen- erancier aan de Derde We- d, zo heeft de onderzoeks- nst van het Amerikaanse ngres, de CRS, gisteren be- dgemaakt. In 1995 heeft Rusland con- ten gesloten voor de leve- g van wapens ter waarde van miljard dollar, een aanzien- e stijging ten opzichte van de miljard aan contracten van jaar eerder. De laatste keer Rusland voor dergelijke be- gen wapens wist te slijten in 1990, voor de ineenstor- lanceerde. De Scud is in staat Israëlische steden te treffen. Een Israëlische soldaat is gis teren omgekomen toen een groep Israëlische militairen in de bezettingszone in het zuiden van Libanon het vuur opende op een groep landgenoten. Een militair is gewond geraakt. De soldaten zagen hun landgeno ten aan voor islamitische guer rillastrijders. Kort na het incident bescho ten Israëlische militairen en hun Libanese bondgenoten het dorp Zibqeen, net buiten de be zettingszone. Zij verwoestten daarbij drie huizen. Er waren volgens de eerste berichten geen slachtoffers. Premier Netanyahu van Israël waarschuwde maandag tijdens een bezoek aan de zone de pro- Iraanse Hezbollah voor verdere acties in het gebied. Enkele uren daarna kwam een lid van het door Israël gesteunde Zuid- Libanese leger tijdens een pa trouille om door de explosie van een bom die vermoedelijk door Hezbollah was geplaatst. ting van de Sovjetunie. De Amerikaanse overheid verkocht in 1995 voor 3,7 mil jard aan wapens. Een jaar eer der was dat nog 6,2 miljard. Verkopen van bedrijven zijn niet in de telling opgenomen. Frankrijk, de grootste wapen handelaarvan 1994, verkocht in 1995 voor 2,4 miljard dollar aan wapens. Groot-Brittannië kwam in 1995 op de vierde plaats met 500 miljoen aan verkopen. Niet alle contracten worden echter uitgevoerd en wapens worden vaak jaren eerder be steld dan afgeleverd. De VS lig gen daarom nog steeds ver voor op Rusland wat betreft het uit voeren van contracten. moskou »Rtf-DPA-AFP De Russische aanvallen richtten zich op de buitenwijken van de stad, vooral op het zuidwesten. Ook zou de stad met tanks en artillerie zijn beschoten. Giste ren beschuldigden de rebellen de Russen ervan ongeveer hon derd vluchtelingen uit de stad te hebben gedood, toen ze een brug bij de hoofdstad opblie zen, maar dit bericht werd niet van onafhankelijke zijde beves tigd. De nieuwe Russische opper bevelhebber in Tsjetsjenië, ge neraal Tichomirov, dreigde van daag met 'uiterst vastbesloten maatregelen' tegen de Tsjetsjeense strijders die de hoofdstad Grozny bezetten. „Zij zullen geen verdere waarschu wingen van mij krijgen", zei hij. Daarmee lijkt hij het dreige ment over te nemen van zijn voorganger, commandant Poe likovski, die Grozny wilde bom barderen als de rebellen niet zouden vertrekken. Poelikovski had de Tsjetsjenen maandag 48 uur de tijd gegeven Grozny te verlaten. De Russische media gaan ervan uit dat zijn ultima tum om middernacht (22.00 uur Nederlandse tijd) afloopt. Dat nog tienduizenden bur gers in de stad schuilen die niet op de hoogte zijn van het Russi sche ultimatum, is voor Poelik ovski 'niet zijn probleem', zei hij gisteren tegen Interfax. De Russische veiligheidsadvi seur Lebed, die in opdracht van president Jeltsin een vredesplan moet opstellen, is niet erg inge nomen met de oorlogstaal van Poelikovski. Interfax meldde gisteren dat de commandant wordt vervangen door Tichomi rov, die al eerder het bevel voer de over de Russische troepen in Tsjetsjenië. Tichomirov kwam gisteren terug van 'verlof. Hij 'bestudeert' de situatie in Groz ny. Lebed vliegt vandaag naar Grozny in een poging het leger van een grootschalige aanval op de stad af te houden. Mogelijk kan hij gemakkelijker afspraken maken met Tichomirov, aange zien hij diens superieur was toen hij commandant van het 14de Leger in Moldavië was. Maar volgens een zegsman in kringen rond Lebed kan deze alleen maar trachten de Russi sche commandant in Tsjetsje nië te 'overtuigen', aangezien die niet onder Lebed, maar on der het ministerie van binnen landse zaken valt. LONDEN «ANP-KNA-Rtr Het voorstel van koningin Eliza beth dat het Britse staatshoofd niet langer symbolisch hoofd van de Anglicaanse Kerk moet zijn, zal in de praktijk weinig uitmaken. Kortgeleden besloot de Anglicaanse synode dat het toezicht op de eigendommen van de kerk (ongeveer tien mil jard gulden) wordt overgehe veld van een parlementaire commissie naar de synode zelf. De Anglicaanse Kerk ontstond in 1534. Dat gebeurde toen ko ning Hendrik VIII kerkelijke scheiding van Catharina van Aragon wenste. De paus weiger de dit, waarop Hendrik zich door het parlement liet uitroe pen tot hoofd van de Kerk van Engeland. De Britse vorst wordt ge kroond in een anglicaanse kerk dienst geleid door de aartsbis schop van Canterbury, legt de eed af dat hij de Kerk van Enge land in stand zal houden en mag volgens de wet niet met een rooms-katholiek huwen. Bisschoppen worden door de Engelse premier gekozen. Uit een tweetal dat een kerke lijke commissie voorlegt, draagt de premier één naam ter be noeming voor aan de koningin. Bovendien zijn 24 bisschoppen lid van het Hogerhuis. Ook heeft de synode het recht een wet te maken. Het parlement moet hieraan wel zijn goedkeu ring geven, maar kan geen wij zigingen in de tekst aanbren gen. Koningin Elizabeth wil nu dat er een einde komt aan het ver bod voor het staatshoofd om een rooms-katholiek te huwen. Die wet werd in 1701 ingevoerd om pauselijke invloed op het Engelse vorstenhuis te belem meren. De Britse troonopvolger mag overigens wel een moslim, een boeddhist, een hindoe of een jood huwen. Twee jaar geleden verwierp de Anglicaanse synode met gro te meerderheid een voorstel om de nauwe banden tussen kerk en staat te verbreken. DEN HAAG GPD De aanklagers van het Joegosla- vië-tribunaal hebben hun zaak tegen de van oorlogsmisdaden beschuldigde Bosnische Serviër Dusko Tadic onvoldoende hard gemaakt. Dat stellen Tadic' ad vocaten in een gisteren inge diende motie, waarin zij de rechters van het tribunaal vra gen grote delen van de aan klacht tegen hun cliënt 'bij ge brek aan bewijs' te schrappen. De verklaringen van de getui gen die in de eerste drie maan den van Tadic' proces zijn op geroepen, bevatten volgens de verdediging te veel tegenstrij digheden. Sommige beschuldi gingen worden bovendien door maar één getuige onderbouwd. En 'één getuige is géén getuige', aldus de motie. Een van de weinige punten in de aanklacht die de verdediging in haar motie niet bestrijdt, is de vermeende betrokkenheid van Tadic bij de deportatie van de Bosnische moslims en Kroaten tijdens de etnische zui veringen in Prijedor en bij mis handeling, moord en verkrach ting in met name het kamp Trnopolje. Tweede man van oppositie in Haïti vermoord PORT-AU-PRINCE EFE-AFP-Rtr Onbekenden hebben gisteren de tweede man van de Haïti- aanse rechtse oppositiepartij Beweging voor Nationale Ont wikkeling (MDN) vermoord. De politicus, Antoine Leroy, en een medestander werden voor het huis van Leroy in een buiten wijk van Port-Au-Prince dood geschoten. Dit hebben plaatse lijke radiozenders gemeld. Leroy en zijn kompaan wer den doodgeschoten door tien mannen, die in twee voertuigen werden vervoerd. Een van de slachtoffers zou zijn geboeid voordat hij werd doodgescho ten. De MDN is een ultra-recht se partij, die banden onder houdt met voormalige leden van het Haïtiaanse leger. De aanslag komt op een mo ment dat sprake is van groeien de onrust in Haïti. Politie Jakarta verhoort priester JAKARTA Rtr-ANP De Indonesische politie heeft gisteren een jezuïetenpriester drie uur lang ondervraagd over zijn contacten met de 'aanstich ters' van de bloedige rellen op 27 juli in Jakarta. Zij beschuldigt Ignatius Sandyawan Sumardi ervan na de rellen de leider van de verboden linkse partij PRD, Budiman Sudjatmiko, bij zijn broer te hebben verborgen. Ook zou de priester president Suhar to hebben beledigd. Vorige week had de geestelij ke in een open brief toegegeven dat hij Budiman en andere PRD-Ieiders aan onderdak had geholpen. Vandaag moet San dyawan zich weer bij de politie melden. De priester is secretaris van de Hulpgroep voor steun aan de slachtoffers van de 27ste juli. Laatste kiesronde president Suriname Paramaribo Het Surinaamse parlement zal op 5 september in de derde en laatste ronde een nieuwe president kiezen. De twee kandidaten zijn de zittende president Ronald Venetiaan en Jules Wijdenbosch van de NDP van Desi Bouterse. Bij de eerste twee rondes in de Verenigde Volksvergadering van Suriname (VW) begin augustus slaagde geen van hen erin een tweederde meer derheid te krijgen. In de laatste ronde is een simpele meerder heid voldoende. Weer walvissen op Australisch strand sydney» Meer dan tweehonderd walvissen zijn vanochtend aan gespoeld op een strand 200 kilometer ten zuiden van Perth in West-Australië. Hulpploegen en een groot aantal vrijwilligers slaagden erin om de meeste dieren terug in open zee te loodsen. Voor een twaalftal walvissen kwam de hulp echter te laat. Het is nog altijd onopgehelderd waarom walvissen stranden. Bom doodt minister in Dagestan moskou De minister van Financiën van de Zuid-Russische re publiek Dagestan, Gamid Gamidov, is gisteren bij een bomaan slag om het leven gekomen. De aanslag kostte aan nog drie an deren het leven. Acht mensen raakten gewond, hebben Russi sche media gemeld. Volgens ooggetuigen bevond Gamidov zich bij de ingang van zijn ministerie in de hoofdstad Machasjkala, toen de bom tot ontploffing werd gebracht. De verantwoorde lijkheid voor de aanslag is nog niet opgeëist. Hongerstakers beleven 47ste dag parus Afgevaardigden van de 300 illegale immigranten die de Parijse St. Bernard-kerk bezetten om deportatie te voorkomen hebben gisteren een ontmoeting gehad met de vice-voorzitter van het Franse parlement Gilles de Robien. De tien hongersta kers in de kerk weigerden ondertussen voor de 47ste dag voedsel in te nemen. Artsen zeiden dat drie van de hongerstakers er ern stig aan toe zijn. Weer vonnis in Whitewater-affaire uttle rock Een voormalige zakenrelatie van president Bill Clin ton, Susan McDougal, is gisteren veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstrafwegens haar betrokkenheid bij het zogeheten Whitewaterschandaal. Zij was in 1986 samen met haar ex-man James McDougal en het echtpaar Clinton betrokken bij een on roerend goed-project bij Whitewater in de Amerikaanse staat Ar kansas. Susan McDougal werd veroordeeld wegens het aanne men van een frauduleuze lening van 300.000 dollar. Buyoya ontslaat drie topmilitairen Bujumbura Pierre Buyoya, die op 25 juli de macht heeft gegre pen in Burundi, heeft gisteren de machtigste drie officieren van het leger ontslagen. Dat heeft Buyoya's woordvoerder bekendge maakt. Het door de Tutsi-minderheid gedomineerde leger wordt al jaren beschuldigd van gruweldaden tegen de Hutu-meerder- heid in het midden-Afrikaanse land. Buyoya, zelf Tutsi, zette een Hutu-president af. Japanse zelfmoord met toiletpapier tokyo» Een gevangene heeft in Toyohira in het noorden van Ja pan zelfmoord gepleegd door zich vol te proppen met toiletpa pier. De 45-jarige man zat vast omdat hij in beschonken toe stand zijn eigen winkel in brand had proberen te steken. Hij werd in zijn cel gevonden met vijf meter toiletpapier in zijn keel. Volgens de politie trokken de bewakers het papier uit zijn mond, maar leek hij al 'tamelijk versuft'. De gevangene werd naar een ziekenhuis gebracht, waar hij maandag overleed. 'Powell wordt minister onder Dole' louisville Newt Gingrich, de Republikeinse leider in het huis van Afgevaardigden, heeft gisteren gezegd dat generaal b.d. Co lin Powell ermee heeft ingestemd minister van buitenlandse za ken te worden als Bob Dole president wordt. Gingrich verwacht dat Dole in september, twee maanden voor de verkiezingen, zal aankondigen dat Powell minister wordt. Powell zelf ontkende echter dat hij een dergelijk aanbod had ontvangen. De voormali ge stafchef van het leger zei dat er nog niet over gesproken is. Israël lanceert nieuw type raket Russische gevechtsvliegtuigen hebben de afgelopen nacht onophoudelijk de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny bestookt. Dat meldt het Russische persbureau Interfax op gezag van de Tsjetsjeense chefstaf. Daarbij zouden ze olie-installaties hebben getroffen. Het Russische leger dreigt met zware bombardementen op Grozny als de Tsjetsjeense strijders de stad niet verlaten. De woede en verontwaardiging onder de Belgische bevolking zijn groot. Langs de weg zijn spandoeken opgehangen die vragen om de doodstraf voor de verdachten. NUMEGEN GPD De aboriginals, de oorpronkelijke bewoners van Australië, zijn woedend over de plannen van de Australische regering om een half mil jard gulden te bezuinigen op hun voorzienin gen. Zij namen deel aan een protestmars voor het parlementsgebouw in Canberra, die uit liep in felle gevechten met de politie. Ad Borsboom, cultureel antropoloog van de Ka tholieke Universiteit Nijmegen en onderzoeker van de aboriginal-cultuur, is verrast over de fel heid van de acties: „Sinds 1972 is er niet zo'n gewelddadig protest geweest". Onder vorige (Labour) regeringen is er vol gens Borsboom veel ten goede veranderd voor de aboriginals. „De politiek van betutteling die tot de jaren zeventig werd gevoerd, veranderde in een politiek van zelfbeschikking. Aboriginals hebben eigen politieke organisaties en rechts winkels. Ze hebben voor een deel hun land te ruggekregen. De vrees is nu dat de nieuwe con servatieve regering hen deze voorzieningen en rechten weer af wil nemen. Borsboom, die net is teruggekeerd uit Austra lië. houdt zich al sinds 1972 met aboriginals be zig toen hij als student naar Australië ging en daar drie jaar bleef. Sindsdien is hij een keer of acht voor korte en langere periodes naar dit continent afgereisd om de religie, de landrech ten en de sociale veranderingen van aboriginals te bestuderen. Hij noemt de voorgenomen be zuinigingen op de programma's voor aborigi nals fors. „De projecten waarop de regering wil bezui nigen, hebben betrekking op bijvoorbeeld huis vesting, gezondheidszorg, en werkgelegenheid. Waar de klappen precies vallen is nu nog niet duidelijk, maar een half miljard gulden is dra conisch, echt heel groot. Het geld voor al deze projecten wordt beheerd door een overkoepe lende aboriginal-organisatie. Ik kan me voor stellen dat de regering wil toezien op een mo gelijk effectievere besteding daarvan maar dit is gewoon snijden". De 270.000 aboriginals in Australië, anderhalf procent van de bevolking, hebben volgens Borsboom de extra hulp die ze nu nog krijgen hard nodig. „In het noorden leven aboriginals nog traditioneel, maar aboriginals in andere ge deelten zijn vaak verpauperd. Ze hebben een achterstand. Zo heeft een aboriginal kind bij voorbeeld vier keer meer kans om in zijn eerste levensjaren te sterven, dan een ander kind. Het zijn mensen uit een andere cultuur die de weg niet weten in onze bureaucratieën. Dat moet groeien en dat kost geld." De ongerustheid en woede over de voorgeno men bezuinigingen staat niet op zichzelf. Bors boom: De regering bespreekt ook de mogelijk heden om de landhervormingen terug te draai-

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5