Jongeren steken vaker sigaret op -A Gemeente gaat in hasjhandel om zaakjes te controleren Binnenland Drie jaar cel voor dronken spookrijder De Grave: Klein bedrijf betaalt lage WAO-premie Brabanders in november naar stembus VNO/NCW gaat de lucht in Edese politie heeft handen vol aan 'zigeuner-oorlog' LIDO di KRAS WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1996 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Heli duikt in Ketelmeer 3KKERHAVENEen helikopter met drie inzittenden is gisteren in het druk bevaren Ketelmeer gestort. Alleen de piloot raakte door het ongeval bewusteloos en is met een ernstige hoofdwond naar een ziekenhuis gebracht. Twee andere inzittenden, onder wie de hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat, kwamen er met wat snijwonden vanaf. De oorzaak van de crash is niet be kend. Ooggetuigen zagen dat de heli vlak voor ze neerstortte een zwabberende beweging met haar staart maakte. Verborgen camera aan banden amsterdam Journalisten mogen slechts in uitzonderlijke geval len, alleen als het op geen enkele andere manier lukt en het gaat om ernstige zaken, een verborgen camera of microfoon gebrui ken om vermeende misstanden aan de kaak te stellen. Dat blijkt uit een uitspraak van de Raad voor de Journalistiek naar aanlei ding van een tv-uitzending van de EO gemaakt met de verbor gen camera. Volgens de Raad moeten media voordat tot publi catie wordt besloten, een zorgvuldige afweging maken tussen het belang van de vrijheid van meningsuiting en het recht op privacy. In beginsel moeten journalisten aan de betrokkenen vooraf toestemming vragen om stiekem gemaakte opnamen uit te zenden. Jongen verdrinkt in recreatiepias bredevoortEen vijftienjarige jongen uit Lichtenvoorde is giste ren verdronken in een recreatiepias in het Achterhoekse Brede- voort. Het slachtoffer was samen met vrienden aan het zwem men toen hij plotseling in diep water verdween. Een zoekactie door andere zwemmers had geen resultaat. De jongen is uitein delijk door dreggende brandweerlieden boven water gehaald. Man slingert uit huis na explosie musselkanaal Een zware explosie in Musselkanaal (Groningen) heeft afgelopen nacht een woonhuis geheel verwoest. Een bewo ner is door de explosie naar buiten geslingerd en werd in de sloot gevonden. Hij is zwaar gewond naar een ziekenhuis in Groningen gebracht. De oorzaak van de explosie is nog niet be kend. Flevolandse vrouwen eisen praatpalen lelystad Het besluit om geen praatpalen langs de Flevolandse autowegen te plaatsen, heeft tot protesten geleid bij de Provicia- le Vrouwenraad Flevoland. Op de verlaten wegen van deze pro vincie is het in het donker niet prettig toeven bij autopech, om dat er amper boerderijen staan. De provincie wil geen geld uit geven aan de gele hulproepers omdat steeds meer automobilis ten beschikken over een zaktelefoon. Otter terug op trilveen zwolle Staatsbosbeheer wil de otter uitzetten in het natuurge bied De Weerribben. Daarvoor is Europese subsidie aange vraagd. De otters worden dan uitgezet in de kooi van Pen. Voor waarde is wel dat alle zes kooiplassen in het gebied worden uit gebaggerd. Het plan werd gisteren wereldkundig gemaakt, tij dens de uitreiking van het Europees Diploma voor Natuurgebie den aan Staatsbosbeheer. De dienst kreeg de prijs omdat ze het laagveenmoerasgebied De Weerribben zo goed beheert. Cel geeïst voor ontuchtige huisarts haarlem Tegen een 46-jarige huisarts uit Zaandam is gisteren voor de rechtbank in Haarlem negen maanden cel waarvan drie voorwaardelijk geëist wegens ontucht met drie vrouwelijke pa tiënten. De arts zou in twee gevallen de dijbenen en billen van vrouwen na inwendig onderzoek hebben gestreeld. Ook werden slachtoffers omarmd en gezoend. De arts zou een patiënte lang durig hebben gezoend om te kijken of ze nog geprikkeld kon worden door mannen. De arts gaf tijdens het proces toe, dat hij die therapie zelf had verzonnen. „Achteraf gezien medisch niet correct", gaf hij toe. delft. g Staatssecretaris De Grave van sociale zaken wil bij het bereke nen van de premie voor de nieuwe WAO, die per 1 januari 1998 wordt ingevoerd, onder scheid maken tussen grote en kleine bedrijven. De Grave wil directeuren en grootaandeel houders niet onder de nieuwe WAO laten vallen, maar onder de Wet arbeidsongeschiktheid zelfstandigen (WAZ). Volgens MKB-Nederland heeft de staatssecretaris deze toezeggingen gisteren gedaan tijdens een informeel overleg over de kabinetsplannen voor de nieuwe arbeidsongeschikt heidswet. MKB-Nederland is blij met de toezeggingen, al zijn nog niet alle wensen vervuld. De Grave wil volgens de on dernemersorganisatie bij de be rekening van de premie voor de nieuwe WAO een onderscheid maken tussen bedrijven met vijftien of minder werknemers en grotere bedrijven. MKB-Ne derland wil dat die grens bij 35 werknemers wordt gelegd. Tweehonderd banen op de tocht door accijnsverhoging Het aantal jongeren tussen tien en negentien jaar dat rookt, is licht gestegen in vergelijking met vorig jaar. In 1995 gaf 29 procent van deze groep aan regelmatig een sigaret op te steken, dit jaar is dat 31 procent. Dat blijkt uit cijfers van het onderzoeksinstituut NIPO onder vijf duizend jongeren in opdracht van de Stichting Volksge zondheid en Roken (Stivoro). den haag-joure gpo-anp De sterkste stijging vertoont de groep van vijftien tot negentien jaar. Vorig jaar rookte 46 pro cent van hen, dit jaar is dat 52 Justitie traag, zakenman vrijuit enschede gpd Een wegens verduistering en bankbreuk veroordeelde ex- zakenman uit Enschede gaat alsnog vrijuit, omdat het open baar ministerie in Arnhem te traag heeft gewerkt in het ho ger beroep in deze zaak. De rechtbank veroordeelde de man in november 1994 tot an derhalf jaar cel wegens verdui stering en bedriegelijke bank breuk voor zo'n drie miljoen gulden. Op die uitspraak moest hij al bijna twee jaar wachten: in december 1992 stond de politie voor de eerste keer bij hem op de stoep. De behandeling in hoger beroep liet nog eens 21 maanden op zich wachten en dat vond ook het Gerechtshof in Arnhem wel wat lang. „De zaak is nogal oud geworden", zei president mr. J. Röben. Volgens het OM is de zaak zo lang blijven lig gen wegens 'capaciteitsproble men'. Eerder dit jaar kwam het openbaar ministerie in Arn hem door onder meer de trage werkwijze in opspraak. Vier relschoppers Enschede nog in voorarrest almelo anp In de snelrechtprocedure tegen een groep Enschedese crossers zijn inmiddels in totaal elf ver dachten veroordeeld wegens openlijke geweldpleging. Er zit ten er nog vier in voorarrest. De verdachten hadden volgens de rechtbank in Almelo meege daan aan de ongeregeldheden die zaterdag ontstonden toen een peloton ME een einde maakte aan de wildcrosserij op een parkeerplaats in Enschede. De straffen die zijn uitgedeeld variëren van twee maanden cel wegens bedreiging van een po litieagent tot boetes wegens het negeren van sommaties van de politie om zich uit de voeten te maken. De berechting van de vier meerderjarige verdachten die nog in voorarrest zitten, zal via het reguliere traject gaan. Of zij voor de politierechter moeten verschijnen, dan wel voor de meervoudige strafkamer hangt af van de zwaarte van hun mis dragingen. procent. Dit is meer dan het ge middelde percentage volwassen rokers in Nederland: 35 procent. Maar ook onder jongeren tus sen tien tot veertien jaar stijgt het gebruik van sigaretten en shag fors. In 1991 stak zeven procent van die groep wel eens een rokertje op, nu doet dertien procent dat. De uitkomst van het onder zoek baan Stivoro zorgen. „Over de hele linie zien we de laatste jaren weer een groeiende populariteit van de sigaret zegt woordvoerder B. Baan. Sti voro pleit voor meer voorlich ting op scholen over de gevaren van het roken, verdere beper kingen van tabaksreclame en een forse prijsstijging van rook waren. De resultaten van het onder zoek komen Stivoro goed uit. Deze week bespreekt het kabi net het voorstel om de accijns op tabak met vijftig tot zeventig cent te verhogen. Als die accijnsverhoging doorgaat, zullen in de fabrieken van Douwe Egberts in Joure en Drachten tientallen arbeids plaatsen verdwijnen. De gehele tabaksindustrie zal bij een ver hoging van vijftig cent zeker tweehonderd arbeidsplaatsen verliezen. Douwe Egberts noemt een prijsverhoging van tabak dan ook onzinnig. Het aantal rokers in Nederland zal, net als na de prijsverhoging in '91-'92, niet afnemen. Wat groeit, is het ille gale circuit van goedkope siga retten uit het voormalige Oost blok. Die illegale handel wordt nu al geschat op 1,2 miljard si garetten per jaar. Volgens DE-woordvoerder Sluiter zet het bedrijf alles op al les om ambtenaren en politici te overtuigen van de gevolgen van een prijsverhoging. „Dit heeft absoluut niet het ge wenste effect. Wij zien slechts een verlies aan banen, niet aan rokers." Uit een onderzoek van Sti voro blijkt overigens dat de Ne derlander relatief goedkoop rookt. Alleen in de Zuid-Eu- ropese landen is de sigaret stuk ken goedkoper. Maar de schat kist houdt jaarlijks toch nog 2,6 miljard gulden over aan de con sumptie van tabak. den haag De werkgeversorganisatie VNO/NCW gaat liever de lucht in. Boven de Utrechtsebaan in Den Haag, de uitvalsweg naar Utrecht en Rotterdam, verrijst een zeventig meter hoog kantoorgebouw dat aan het eind van dit jaar klaar moet zijn. foto dijkstra fred steenman Man reed twee automobilisten dood arnhem-beesp»gpp Een 43-jarige dronken spookrij der uit Beesd die op 4 mei twee mensen doodreed, is gisteren door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot drie jaar cel straf, waarvan een jaar voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Ook mag de man vijf jaar niet achter het stuur. De rechtbank heeft de eis van de officier van justitie niet over genomen. Die eiste twee weken geleden een celstraf van vier jaar en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid wegens doodslag en zware mishande ling. Als je zóveel drinkt en dan nog de weg op gaat, dan is dat vooropzet", redeneerde officier van jusitie M. de Roos-Schoon makers. De rechtbank achtte doodslag echter niet wettig en overtuigd bewezen en veroordeelde de man wegens het 'lichtere' dood door schuld, waarvoor een ge vangenisstraf van maximaal drie jaar kan worden opgelegd. Een soortgelijke zaak speelde enige tijd geleden voor de rechtbank in Alkmaar. Ook hier legde de officier van justitie doodslag ten laste, maar de rechtbank veroordeelde de be stuurder in kwestie, die onder invloed van alchohol een dode lijk ongeval had veroorzaakt, voor dood door schuld. Inmid dels buigt de Hoge Raad zich over deze zaak. De uitspraak van dit hoogste rechtsorgaan wordt volgende maand ver-, wacht. De dronken spookrijder reed zaterdagavond 4 mei op de A15 bij Tiel frontaal in op de perso nenauto van een gezin uit Bem- mel, dat terugkeerde van een fa miliebezoek in Rotterdam. De 43-jarige vader en 14-jarige zoon kwamen bij de botsing om het leven. De 44-jarige moeder en 17-jarige dochter raakten zwaargewond. De spookrijder liep alleen licht hoofdletsel op. Aanleiding is ruzie over 13-jarig meisje ning van de andere binnen. Meubilair en muren werden met messen bewerkt en er wer den spullen gestolen, aldus de politie, die bij aankomst bij de flat moest constateren dat de daders al waren verdwenen. De aanleiding tot het geweld is de ruzie over een dertienjarig meisje, dat bij haar huwelijk (in eigen kring, geen wettelijk hu welijk) geen maagd meer bleek te zijn. De familie van het meis je beschuldigde daarop een lid van de andere familie van ver krachting. Die woordentwist liep uit op een gijzeling van de vermoedelijke dader door het gezin van het meisje. De politie heeft toen ingegrepen. Later hebben de zigeunerfamilies vol gens eigen traditie een zitting gehouden van de zigeuner rechtbank. De uitkomst daarvan is niet bekend. De politie volgt met argusogen een oplaaiend conflict tussen twee zigeunerfamilies in Ede. Wildwest-achtervolgingen met auto's, vechtpartijen, inbraken, vernielingen en bedreigingen nemen in snel tempo toe. Beide families hebben inmiddels ver sterkingen laten aanrukken. Bij de politie zijn ook signalen bin nen gekomen dat de zigeuner rechtbank mogelijk voor de tweede keer dit jaar in Ede bij eenkomt. De strijd tussen de families leidde afgelopen weekeinde tot een poging tot doodslag, waar bij een 23-jarige man na een wilde achtervolging door Ede van de weg werd afgereden en met zijn auto over de kop sloeg. De bestuurder bleef ongedeerd. Afgelopen maandag drongen le den van de ene familie een wo- De stemgerechtigde inwoners van 69 Brabantse gemeenten kunnen op 27 november hun stem uitbrengen voor een nieu we gemeenteraad. Dat is nodig in verband met een grootschali ge herindeling die het aantal ge meenten ruimschoots halveert. In de betreffende plaatsen wo nen ongeveer 1,1 miljoen men sen, bijna de helft van alle Bra- I banders. De nieuwe gemeenteraden treden overigens maar aan voor een periode van 2,5 jaar. In maart 1999 vinden tegelijkertijd met de verkiezing van provinci ale staten opnieuw raadsverkie zingen plaats, maar dan voor drie jaar. Dat betekent dat de nieuwe Brabantse gemeenten de landelijke gemeenteraads verkiezingen in maart 1998 overslaan. De herindeling doet zich voor vrijwel alle delen van de pro- icie. Grotere steden als Breda, jen op Zoom, Roosendaal (en Tilburg krijgen er kleine om- :nde plaatsen bij en tal van :elandsgemeenten worden lengevoegd. De herinde- ^operatie in het noord-oos- l'en van de provincie is al enige |rijd geleden afgerond. Blijft over Voost Brabant met als be- ijkste kemen Eindhoven elmond. Wat daar moet ge en, staat nog niet vast. Prachtige 10-daagse EXCURSIEREIS NIEUW EN BUITENGEWOON VOORDELIG!! Speciaal voor de LEZERS VAN DEZE KRANT or ganiseert KRAS Stervakanties een aantal heer lijke 10-daagse reizen naar één van de bekend ste badplaatsen van Italië, Lido di Jesolo Dank zij de uitstekende contacten van KRAS Sterva kanties in Italië, zijn wij er wederom in geslaagd om een heerlijk én VOORDELIG arrangement sa men te stellen Want zeg nu zeil698 - voor deze complete 10-daagse reis is eigenlijk BIJNA VOOR NIETS! Zeker als u beseft dat hierbii ook is INBEGREPEN een prachtig excursiepro gramma naar o a SLOVENIÉ. PAOUA. VICENZA. een bergtocht door de DOLOMIETEN en natuur lijk. het unieke VENETIË' Voeg daarbij het ver blijf in een alleraardigste hotel gelegen VLAKBIJ het strand, en u heeft een prachtige reft' UDO Dl JESOLO Lido di Jesolo is ongetwijfeld een van de leukste badplaatsen van Italië Door de gunstige ligging aan de kust is het er bijna altijd goed weer De plaats biedt u alles wat u van een leuke bestem ming mag verwachten, mooie, lange boulevards met tal van winkels, goudgeel strand, sportfaci liteiten, talloze eethuisjes, bars, nachtclubs en een heerlijke, ontspannen sfeer! alleraardigste New Hotel in Lido di Jesolo. Het hotel is op korte afstand van het strand gelegen. Het New Hotel beschikt over een receptie, bar. restaurant, lift en zwembad. Uw kamer is inge richt met min. bad of douche en toilet en (meestal) balkon. U verblijft hier op basis van halfpension d w z. met ontbijt en diner. eerst naar SLOVENIE Een bezoek aan het leuke plaatsje PORTOROZ mag daarbij natuurlijk niet ontbreken Onze volgende excursiebeslemmin- gen zijn PAOUA en VICENZA. Deze laatste plaats is wellicht niet zo bekend, maar zeker een be zoek waard! Prachtig >s bijv het historische centrum met de Dom, de Basilica Palladiana en de San Lorenzo. Tijdens deze week maken we ook een schitterende tocht door de 00L0MIE- TEN. We bezoeken daarbij om de bekende plaats CORTINA D AMPEZZO. En.. uiteraard ontbreekt de unieke stad VENETIË niet' Be roemd zijn de Rialtobrug, het Dogenpaleis en het San Marco-plein Bij voldoende belangstel ling gaan we bovendien nog een 2e keer naar Venetië (niet inbegr.) VERTREKDATA REIS HZ 940 Toeslagen p.p. September 13-20-27 ƒ698 - 1-persoonskamer 195.- Oklober 4-11 ƒ698 - tol/toeristenbel. 29.- INBEGREPEN heie reis «rvoer per comfortabele Tounst Class touringcar met oa toilet en airco diensten ervarer. chauffeur tussenovernachtig op heen- en terugreis op basis van i/o verbiijl in het New Hotel m Italië op basis van halfpension prachtig excursieprogramma aisdieidskolfietalei Niet inbegrepen overige maailijden, evt entrees, extra excursies, verzekeringen Min aantal deelnemers 35 Uiterste ann lermijn bij onvoid deem 10 dgn voor vertrek. In de touringcar mag niel gerookt worden VRAAG UITGEBREID PROGRAMMA. REIS HZ 940 BEL: 072-5 20 30 40 RITSEVOORT 52-1811 DP ALKMAAR ANVR den haag linda huusmans Cynische en verbaasde reacties waren onver mijdelijk toen de gemeente Heerhugowaard besloot de verkoop van softdrugs in eigen hand te nemen. In navolging van Bussum en Delfzijl is het bestuur van deze Noord-Hollandse ge meente begonnen met een alternatieve manier om de overlast en misbruik van drugs te beper ken. In het 37.000 inwoners tellende Heerhugo waard draait de hasjtent van de gemeente sinds de jaarwisseling. Volgens beleidsmedewerker J. Kambier loopt het als een trein. In jongeren centrum Het Komplex wordt gewerkt volgens de Bussumse opzet. Daar riep de gemeente vier jaar geleden een stichting in het leven, die op een centraal punt de softdrugs mocht verko pen. Op andere plaatsen werd dat verboden. Bij elke joint die wordt gedraaid, krijgt de klant gratis voorlichting. En net als in Bussum hou den in Heerhugowaard politie, buurtwerk, en gemeente toezicht op de handel. Kambier legt uit dat Heerhugowaard voor de ze vorm heeft gekozen, na de mislukking van het beleid waarbij de handel in het jongeren centrum werd gedoogd. „We merkten dat er steeds losser met de regels werd omgegaan. Dealers gingen onder de toonbank ook hard drugs verkopen. Bovendien zagen we dat er jongeren aan kapot gingen. Voor ons was het duidelijk dat er iets moest gebeuren." „Helemaal verbieden heeft geen zin. Jonge ren experimenteren toch, of je dat nou wil of niet. Wij willen op deze manier hard- en soft drugs gescheiden houden. En bovendien hoeft de sticnting geen winst te maken, dus kan de voorlichting en de preventie niet ten onder gaan aan commerciële belangen." Het is nog te vroeg om te weten of het werkelijk helpt, maar Kambier weet dat de professionele dealers in zijn woonplaats een gevoelige klap hebben ge kregen. Ook het Overijsselse Steenwijk, 21.000 inwo ners, heeft te maken met illegale handel in soft drugs. Ambtenaar J. van Ek, schrijver van de lo kale drugsnota, schrok vooral van de toename onder hele jonge gebruikers. „We kregen signa len dat dealers hun spul al verkochten aan kin deren van twaalf jaar. Vooral de verwevenheid van soft- en harddrugs baarde ons zorgen. Dea lers die hasj verkopen, hebben meestal ook wat sterkers in huis." In Steenwijk is geen coffee shop: de handel vindt plaats op straat en in uit- gaangsgelegenheden. De roep om deze handel te reguleren, is groot en komt voor een belang rijk deel van de jongeren zelf. Die zien dat dea lers geen scrupules hebben om ook aan hele jonge kinderen te verkopen: geld is geld. In Steenwijk moet de gemeenteraad nog kie zen tussen een absoluut verbod, of het in eigen hand nemen van de handel. Van Ek weet wel waar hij voor zou kiezen: „Als wij hier gaan ver bieden en de politie streng gaat controleren, verplaatst de handel en dus de overlast zich naar buurgemeenten. Ik denk niet dat dat een oplossing is." Ondanks het enthousiasme in Heerhugo waard, betwijfelt Kambier of de aanpak ook voor grote gemeenten geschikt is. „Zij tonen veel interesse, maar hebben toch met heel an dere problemen te maken. In grote steden is vaak al een heel netwerk van coffeeshops en dat krijg je niet zomaar weg." Volgens het Nederlands Instituut voor Alco hol en Drugs (NIAD), blijft het gebruik van soft drugs in Nederland stabiel rond de 675.000 mensen. Hoewel de laatste cijfers dateren uit 1992, heeft het NIAD de indruk dat het gebruik onder jongeren toeneemt. Babyboom onder bevers Biesbosch drimmelen anp De bevers in de Biesbosch heb ben dit jaar voor een recordaan tal jongen gezorgd. Volgens boswachter Feij van Staatsbos beheer zijn er dit jaar zeker zes tien jongen gesignaleerd. Zeker acht beverparen hebben voor nageslacht gezorgd. Met de nieuwe aanwas erbij nadert het aantal bevers in het gebied de vijfenzeventig. Acht jaar geleden werden de eerste zes exemplaren - afkomstig uit Oost-Duitsland - in de Bies bosch uitgezet. Asielkat drager kattenkrabziekte ruswuk anp Twee van de tien asielkatten dragen de bacterie die bij men sen de kattenkrabziekte veroor zaakt. blijkt uit een onderzoek van de Veterinaire Hoofdin spectie van de Volksgezondheid (VHI). Overdracht van de katten krabziekte resulteert bij mensen in ontstoken lymfeknopen, soms met koorts. De ziekte is op zichzelf niet ernstig, maar kan zich bij heel jonge kinderen ontwikkelen tot ontstekingen in het hele lichaam, in heel extre me gevallen zelfs tot hersen vliesontsteking. De Inspectie voor de Gezondheidzorg stelt een onderzoek in omdat hier zo'n twee miljoen katten rond lopen en mensen risico's lopen.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3