Weg met het koperpoetsen Einde aan de farce Cowboytje spelen in camouflagepak 1 Feiten &Meningen Stuur geen beroepsleger, maar geld Laatste dienstplichtigen SLECHT Mieuiils! WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1996 152 COLUMN De dienstplicht in Nederland is voltooid verle den tijd en een belangrijk land als Frankrijk volgt onze natie binnenkort met een soortgelij ke daad. Het leger van dienstplichtigen lijkt in de wereld zijn langste tijd te hebben gehad, want ook Rusland is van plan zijn leger in te krimpen tot een leger van beroepsmilitairen. De dienstplicht kent in Europa een relatief korte geschiedenis. Napoleon is er in 1795 mee begonnen en voerde hem ook in in de landen die hij veroverde. De motivatie was zoals ge woonlijk nobel en uiterst pragmatisch tegelijk. De Franse revolutie had, in het jargon van die tijd, het volk aan de macht gebracht en wat lag dan meer voor de hand om ook het leger uit en door het volk te vormen. Prettige bijkomstig heid was dat de generaals door een dergelijke manoeuvre over een schier eindeloos reservoir van kanonnenvlees beschikten. Napoleon bracht dat onbeschroomd in de praktijk. Voor die tijd was eeuwenlang het beroepsle ger in Europa de normale praktijk geweest. Een leger van beroepssoldaten en officieren, ook wel huurleger en huurlingen genoemd. Erg be trouwbaar waren die legers dikwijls niet. Als niet op tijd soldij werd betaald, sloeg men snel aan het muiten. Geen enkele vorst of andere statelijke autoriteit liet zijn persoonlijke veilig heid dan ook over aan zo'n huurleger. Daar voor werden elite-troepen gerecruteerd in vaste dienst. Na de napoleontische overheersing ging Eu ropa een nieuwe fase van staats- en natievor ming in. Standaard werd het leger van dienstplichtigen. Het is naast een goedkope manier om een sterk le ger in stand te houden, ook in vredestijd een manier om aan natie vorming te doen. De jongens kwamen uit al le regionen van het land bijeen op een dikwijls voor hen vreemde plaats. Dat tilde hen uit boven de regio van af komst. Er werd een na tionaal gevoel aange kweekt. Ze beseften dat ze in een staat leefden. Na de diensttijd werkte dat door in hun maatschappelijke handelen en hun cultxtrele besef als ze in hun eigen regio te rugkeerden. Het leger beschermde op die ma nier niet alleen de natie tegen een aanval door een vreemde mogendheid, maar bracht de be volking ook het nationale gevoel bij. Europa heeft inmiddels een navrante ge schiedenis achter de rug van doorgeschoten nationalisme, in een uiterst zwarte periode van onze geschiedenis zelfs gemengd met morbide rascisme en anti-semitisme. Twee wereldoorlo gen zijn gevoerd en heel veel Europese jongens hebben het leven gelaten voor de staat die zij wilden c.q. moesten verdedigen. Na de Tweede Wereldoorlog heeft het leger van dienstplichtigen opnieuw zijn diensten be wezen. In het kader van de bi-polaire wereldor de werd het dienstplicht-leger niet alleen ge handhaafd, maar ook verder uitgebouwd. Het goddeloze communisme moest een halt wor den toegeroepen en in toom worden gehou den. Het vrije democratische en kapitalistische Westen zette daartoe op grote schaal zijn dienstplichtigen-leger in. Dat was relatief goed koop en trainde de jongens ook in de juiste ka pitalistisch-democratische ideologie en bracht het besef van het gevaar van het wereldcom munisme als een bedreiging van onze vrije or de bij. Na de ineenstorting van de Muur in 1989 en de teloorgang van het communisme als we reldsysteem in staatkundig, politiek, militair en economisch opzicht diende de vraag zich aan of de handhaving van een leger van dienst plichtigen nog wel relevant was. Het is duur en in de huidige situatie gewoon te groot. Daar komt nog eens bij dat de militaire technologie steeds meer het inzetten van deskundigen ver eist die dat wat langer doen dan alleen gedu rende hun dienstplicht. Beroepsmilitairen, al dan niet in kortverband. worden al meer inge zet. Voorts wordt het leger niet meer zozeer ge bruikt voor de verdediging van de landsgren zen. het communistische gevaar is tenslotte ook militair geweken, maar voor het blussen van brandhaarden elders in de wereld. Ook dat vereist deskundigheid die wat langer dan gedu rende de vervulling van de dienstplicht kan worden ingezet. Het antwoord op al deze nieuwe ontwikke lingen lijkt te zijn niet langer een beroep te doen op dienstplichtigen en een leger te vor men van louter beroepsmilitairen. Dat gebeurt in elk geval in Nederland en Frankrijk. Of het een juist antwoord is valt nog te be zien. Een belangrijk instrument van natievor ming valt nu weg. zonder dat daar iets anders voor in de plaats komt De invoering van een sociale dienstplicht, een gedachte ook geop perd door de Franse president Chirac, komt noch in Frankrijk noch in Nederland echt van de grond. Wat er aan gedachten leeft is boven dien nogal mager. Men denkt aan een sociale dienstplicht, ook voor meisjes, van enkele we ken. Veel en veel te kort om het besef van na tionale identiteit bij te brengen en om een groepsgevoel onder de dienstplichtigen te laten ontstaan. De vraag is of het voor ons land wel zo'n ver standige zet is een beroepsleger in te stellen. Ons militaire acteren in brandhaarden van de wereld leert dat we daar onveranderlijk de speelbal zijn van de grote landen, de VS voor op. We hebben niet meer in te brengen dan le ge briefjes. Srebrenica heeft dat overduidelijk aangetoond. Natuurlijk hebben we onze bijdra gen te leveren, maar kunnen we dat niet beter realiseren door het trekken van het cheque boek en gewoon betalen voor deze interventies, uit te voeren door de grote landen? Voorts valt te overwegen datgene wat we nog aan leger willen en moeten handhaven te con centreren op onze marine. Gewoon één leger, zonder onderscheid naar zee-, land- en lucht macht. door de uitbouw van de Koninklijke Marine met elementen van de huidige lucht en landmacht. Goedkoper, duidelijker en het land van De Ruyter. Hein en Tromp waardig. PIM FORTUYN medewerker De dienstplicht zit erop. Morgen zwaaien de laatste dienstplichtigen van de landmacht af. Minister Voorhoeve van defensie en de be velhebber van de landmacht, luitenant-gene raal Schouten, nemen in de Trip van Zout- landtkazerne in Breda afscheid van de laatste lichtingen. De dienstplicht werd in 1814 ingevoerd door koning Willem I. In 1993 stemde het parle ment in met het voorstel van de toenmalige minister van defensie Ter Beek om de op komstplicht op te schorten en de krijgsmacht om te vormen tot een vrijwilligersleger. Deze maand slaan ongeveer 1.400 dienst plichtigen de kazernedeur achter zich dicht. Enkele honderden jongens hebben er echter voor gekozen de dienst tot de laatste snik uit te dienen. Onder hen bevinden zich 160 man in Bosnië (voornamelijk chauffeurs) die pas begin oktober naar Nederland terugkeren. Veertien maanden in dienst. Veer tien schoten gelost. Het kunnen er ook iets meer zijn. Met zo'n dienstfiets op m'n neus kan ik niet richten. Op de schietbaan van de Harskamp tellen mijn buren stee vast meer treffers dan dat ze kogels hebben afgevuurd. Veertien scho ten, denk je eens in, dan ben je toch uitstekend voorbereid op de komst van de Rus. In die tijd, ik spreek van bijna ne gentien jaar geleden, waren de Russen onze aartsvijand. In je por temonnee zit zo'n mal kaartje met een afbeelding van een Russisch voertuig of een verdacht nummer bord, daar wil ik nu vanaf zijn. Je moet in elk geval direct Defensie waarschuwen als je zo'n geval on verhoopt tegenkomt, mocht Den Haag tenminste nog niet weten dat 'de Rus' in de achtertuin staat. Het kader probeert iedereen van het belang van die vaderlandslievende actie te overtuigen, maar de bood schap komt niet echt over. Het aanbod om op kosten van Defen sie de taal van de vijand te leren sla ik af. Soms heb ik daar wel eens spijt van. Maar na een intensieve cursus in Harderwijk zou ik nooit meer 'zo maar' naar Oost-Europa mogen, en dèt heb ik er niet voor over (gehad). Ik heb de Nederlandse dienstplicht nooit erg serieus kunnen nemen. Wat nou plicht? De lichting die twee maanden na mij in Ermelo opkomt telt meer soldaten dan de kazerne kan huisvesten. Na een kort 'iene miene mutte' mag een handjevol gelukkigen naar huis. Daar treffen ze honderden andere gezonde Hollandse knapen. De betovergrootvader van je buurman hoeft maar een eksteroog te heb ben gehad of je wordt in Neder land al afgekeurd, danwel 'buiten gewoon dienstplichtig' een eu femisme voor 'kanonnenvlees'. Je wordt dan pas opgeroepen wan neer 'de vijand' aan de poort staat en die veertien schoten kun je wel vergeten. Wanneer de familiekwalen of eeu wig durende studie niet meer hel pen om uit dienst te blijven is er nog de mogelijkheid langs te lopen bij het Leidse Juristencollectief. De jongens en meisjes van de vijfde colonne, die zich laten betalen om rotsmoezen te verzinnen voor wei- geryups. Ja, hier zit oud zeer. Je hebt een dienstplicht voor ieder een, of juist niet, maar je moet er geen klassenloterij van maken. Ik praat wel eens met vrienden in Israël over het leger. Het schaam rood komt dan op de kaken. Niks veertien maanden, maar ten min ste drie jaar en daarna elk jaar een paar maanden op herhaling. En niet alleen de jongens, maar ook maar dan iets korter de meis jes. Niks elke avond om vijf uur naar huis, niks bijna elk weekeinde vrij, niks riante onkostenvergoe ding en niks maar wat aan klooien. Veertien schoten? Per seconde zul je bedoelen, en elke week oefenen! Israël heeft dan ook al een paar keer indringers buiten de deur ge houden. Nederland zou dat (alleen althans, en met z'n slecht getrain de dienstplichtigen) nooit kunnen het is maar goed dat er een einde komt aan de dienstplichtfarce. Je doet het goed, en anders niet. Niet dus. LEIDEN «HANS JACOBS Soldaat Laurenz van Gaaien, registratienummer 76-05-08- 268, gelegerd in Ede, zwaait morgen aif. De Haarlemmer (20) maakte deel uit van de laatste lichting (95-12), die nog voor zijn nummer moest op komen. Hij diende de volle tijd uit, negen maanden. Van Gaaien beschrijft zijn ervarin gen als één van de laatste dienstplichtige militairen. Verloren tijd. Zinloos. Dat soort opmerkingen hoorde ik doorlo pend als mensen over hun diensttijd spraken. Velen zeiden met klem: „Jongen, zorg dat je er niet in hoeft. Ga lekker stude ren". Ik legde alle goedbedoelde adviezen naast me neer en trok de wapenrok aan. Negen maan den was ik onder de wapenen en ik vond het absoluut geen verspilling van tijd. Mijn diensttijd was op voor hand al bijzonder, omdat ik in een lichting zat die bijna twee eeuwen actieve dienstplicht zou afsluiten. Wij zullen ook de ge schiedenis ingaan als de best betaalde dienstplichtigen in de historie. Omdat bepaalde lich tingen niet hoefden op te ko men, was er geld over. En dat geld kregen wij extra bij onze wedde. Daardoor kreeg ik maandelijks rond de 1.700 1.800 gulden netto. O, wat zielig die laatste lichting. Wat lullig. Dat zeiden mensen meewarig over ons. Maar wij, de allerlaatsten, hadden het wel enorm naar onze zin. Het was opvallend dat een groot aantal maten uit mijn peloton er voor koos om na te dienen. Eén dienstplichtige werd zelfs be roeps. Nieuwsgierig begon ik eind no vember 1995 met mijn Algeme ne Militaire Opleiding, in het jargon AMO genoemd. Ik ver wachtte een keiharde opleiding, maar alles viel reuze mee. Onze Koninklijke Landmacht bleek over het algemeen zuinig te zijn op de laatste dienstplichtigen. Om onze voeten niet te veel pijn te doen mochten we maar twee uurtjes per dag op de be faamde kisten lopen. De rest van de dag liepen wij rond op zogenoemde Defensie-Nike's, degelijke sportschoenen ver strekt door het leger. Na een maand werd ik inge deeld bij de 119de verbindings- bedieningscompagnie. Hier viel ik van de ene verbazing in de andere. Op de AMO heerste strenge discipline. Jullie zijn de slechtste lichting sinds 1970, kregen we te horen. Maar bij mijn nieuwe eenheid niks geen donderspeeches en pesterijen van sergeanten. Alles ging heel gemoedelijk. Onze sergeanten en officieren waren oprecht blij met ons. Nou vormden wij ook een peloton dat van aanpakken wist. Het kader zei dat het vroeger al lemaal anders was. Toen moes ten zij dienstplichtige soldaten steeds in de gaten houden en corrigeren, vertelden ze. Maar dankzij de veranderingen bin nen Defensie en zeker ook door de afschaffing van de opkomst plicht is binnen het leger veel ten goede veranderd. Vooral de relatie tussen beroeps en dienstplichtigen is de laatste ja ren stukken beter geworden. Wij kregen, zo begreep ik, meer verantwoordelijkheid dan de soldaten van vroeger. Ik heb het gevoel dat onze motivatie ook groter was. En is het niet zo dat verantwoordelijkheid ook be trokkenheid schept? Nee, ik heb me niet vaak ver veeld bij de 119de. Oefeningen vond ik leuk. Tijdens die 'uit stapjes' waren we natuurlijk niet alleen met militair werk be zig. We voetbalden op de hei, vierden verjaardagen compleet met taart en slingers en speel den cowboytje in onze camou flagepakken. Tijdens één van onze oefeningen in de bossen werden we keurig door een vier- tonner opgehaald en naar een kazerne gebracht waar we de EK-voetbalwedstrijd Nederland tegen Engeland hebben gezien op een groot scherm. Daar za ten we dan, soldaten op oefe- 1 ning, met oranje petjes in plaal J van helmen op het hoofd. Het leger slankte af, eenheden" werden opgeheven. Na verloop van tijd werd duidelijk zichtbaa p dat wij de allerlaatste lichting - dienstplichtigen waren. Op on ze kazerne werd het steeds stil ler. Het wachten was op de komst van de nieuwe 'beroeps- Jj lichting'. De verandering van dienstplich tig naar louter beroepsperso- j. neel leverde nog een bijzonden ,j oefening voor ons op. Zo was bepaald dat alle beroepsmilitai y ren in de toekomst elk jaar de cursus Overleven op het Ge vechtsveldbij het Korps Com mando Troepen moesten vol gen. Wij moesten die oefening ook meedoen. Ik heb daar din- - gen gedaan en meegemaakt waarvan ik dacht dat ik ze nooi zou meemaken. Vers konijn eten, niet meer dan twaalf uur slapen in een week, 's nachts van bruggen abzeilen. Van na ture haat ik zwemmen, maar ook ik heb met min twee gradè Celsius naakt in de Maas rond gewandeld. Die week beant woordde aan mijn verwachtin- gen die ik had van militaire trai ningen. Ik had voor het eerst van mijn leven het gevoel grensverleggend bezig te zijn geweest. Pe IAATSTE DieNSrpi'CBTiSÉ. Wttfr ffio flo/Wirrtn" urrtqEH/WUi PAT HOW PE MJ^SÊMPV EN MIMSTEMS we MAAWPEMJ ZWAAÊ..'.. VAUPÉ Tpj. [AATSTB piÉWSTftiwja' x S0HW-6KJ WIE- G| Mr ^7—/MlMISTEP U l pazlemeht \,e(2reii£f0 m Vs misrpuCHr SuO-S- To'rt N0&1 ENKELE. SApSxH iTWINPEN LAMéiE£ TEKENING WIM STEVENHAGEN 'De smaak is braak', meldden beto gers van de WDM kort en krachtig over het eten in een kazerne. 'Geen censuur op de muur' bij het ophan gen van posters in slaapzalen, eis ten zij in een andere actie. En vorig jaar nog ageerde de bond kernach tig tegen 'dwangarbeid' voor dienst plichtigen. Het moest afgelopen zijn met hun gedwongen inzet bij grote evenementen. De WDM had de afgelopen dertig jaar geen gebrek aan ronde bewoor dingen om op te komen voor de be langen van dienstplichtigen. Het verlanglijstje van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (WDM) in augustus 1966 is duidelijk. Weg met het koperpoetsen. Afschaffen van de groetplicht. Geen speciale treinen voor militairen meer. Na diensttijd in burger mogen lopen. In de woelige, pacifistische en anti- autoritaire jaren zestig, toen vrijwel alle jongens nog gewoon in dienst gingen, was een vakbond voor dienstplichtigen onvermijdelijk. ,,Als ik het niet had gedaan, had ie mand anders het een week later wel gedaan aldus oprichter Loebas Oosterbeek later in interviews. „De tijd was er rijp voor." Directe aanleiding voor de oprich ting is een incident op de Elias Beeckmankazeme in Ede. Een sol daat die verklaart het ceremoniële hijsen van de vlag maar een lach wekkende vertoning te vinden, krijgt tot ontsteltenis van zijn me de-dienstplichtigen vijf dagen zwaar arrest. Zijn woedende kame raden broeden 's avonds het idee voor een speciale bond uit. De WDM haalt de kranten in de - onlangs weer opgelaaide - discussie over de haardracht van militairen. Dienstplichtige Rinus Wehrmann krijgt in 1971 twee jaar cel omdat hij weigert zijn haar af te knippen. De WDM maakt zich hard voor zijn zaak. Uiteindelijk besluit de Tweede Kamer de haardacht van militairen vrij te laten. Foto's van langharige Nederlandse militairen halen ook in het buitenland de kranten. Ook de acties om de ouderwetse groetplicht aan de kaak te stellen trekken publiciteit. Driejaar achter elkaar organiseert de WDM Natio nale Groetdagen. Daarbij groeten militairen alles wat zij op hun weg tegenkomen, burgers, barakken en legervoertuigen. Ook sturen zij hoogwaardigheidsbekleders de Groeten uit de Kazerne. De acties hebben resultaat. In augustus 1973 schaft PvdA-minister Vredeling de groetplicht af. Het maakt de bond ongekend populair. In 1972 is al ze ventig procent van alle dienstplich tigen lid van de WDM. Enkele jaren later komt het keer punt. De WDM brengt in februari 1974 in Utrecht in de grootste de monstratie van militairen die ooit is gehouden achtduizend manschap pen op de been voor de compensa tie van wachtdiensten, weekeind- diensten en langdurige oefeningen. F.en staking in de kazernes op 8 mei mislukt echter. De legerleiding slaagt erin de actie vrijwel overal in de kiem te smoren. De WDM con stateert achteraf dat zij de bereid heid van de soldaten om voor de compensatie door het vuur te gaan heeft overschat en moet genoegen nemen met een matige regeling. Het tij keert en zowel soldaten als politici vinden dat voldoende voor de dienstplichtigen is gedaan. De WDM verzandt gaandeweg in poli tieke discussies over het nut van dt NAVO en de stationering van kern wapens in Nederland. De in 1973 opgerichte Algemene Vereniging van Nederlandse Militairen (AVNM), die zich vooral pragma tisch en nadrukkelijk politiek-neu- traal opstelt, trekt gaandeweg steeds meer leden. In de jaren tachtig, als media spre ken van de verrechtsing van de jeugd en steeds meer jongeren er door de versoepelde regelingen in slagen uit dienst te blijven, over vleugelt de AVNM de WDM. Ver schillende keren wordt er over een fusie van de bonden gepraat, maar het komt er nooit van. Wel strijden beide bonden schou der aan schouder tegen de vervelin in de dienst. De laatste jaren staat de roep om de afschaffing van de dienstplicht centraal. Met de in krimping van het leger zijn steeds minder dienstplichtigen nodig. Nu nog maar een op de tien jon gens voor zijn nummer op moet, wordt de ongelijkheid in de maat schappij te groot, oordelen de bon den. In 1992 besluit PvdA-minister Ter Beek dan ook tot opschorting van de opkómstplicht. Voor de WDM en de AVNM zit de taak er op. De AVNM heeft zich al in juni opgeheven. De WDM gaat in september over in de Stichting Erfgoed WDM met als voornaam ste taak het kritisch en waakzaam volgen van het defensiebeleid. Een beroepsleger mag echter niet betekenen dat de kadaverdiscipline in de krijgsmacht terugkeert, waar schuwen de bonden. DEN HAAG JACO VAN LAMBALGEN

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 2