Leiden Lorentzschool mikt op overname Streekschool Hillegomse kon alleen in Haags ziekenhuis terecht 'Er moest wel gelazer van komen Nieuwe Interliner niet angs Leiden Centraal Gehandicapten maken ondergronds uitstapje Provincie draagt bij aan autovrije Beestenmarkt Leidenaar: tbs voor moord W ..mm. 1 Riskant ritje in auto zonder rem fOENSDAG 21 AUGUSTUS 1996 971 13 iEF HANS JACOBS, 071 -5356414. PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071 -5356429 Naaktstrand Q Op het naakt- I J strandje in Vlietland is er volgens de politie dit jaar niks verdachts te be speuren Taximoord /t a De politie wil van 11 journalist Peter Lou- werse weten wie informa tie over de Rotterdamse taximoord heeft gelekt Treinverkeer omgeleid eiden Wie aanstaande zondag met de trein naar het zuiden of josten van het land wil, doet er goed aan niet de gebruikelijke •oute over Utrecht te nemen. Voor het vernieuwen van overwe- en in Houten en Schalkwijk en voor werkzaamheden aan de ekbrug bij Culemborg, rijden er van zaterdag 23.00 uur tot zon- lag 15.30 uur bussen tussen Houten en Culemborg. Door het jverstappen op de bus wordt de reistijd op dit traject met een ïalf uur verlengd. Reizigers naar Eindhoven en Limburg reizen laardoor tijdens de stremming sneller via Rotterdam en Breda. \uto-inbreker betrapt eiden Een 40-jarige Hagenaar is gistermiddag aan de Molen- werf in Leiden in de kraag gegrepen, nadat hij had ingebroken in een geparkeerde auto. Een agent in burger merkte de man op en vaarschuwde zijn collega's. De Hagenaar wilde zich net uit de roeten maken met een autoradio. Bejaarde fietser gewond bden Een 71-jarige Leidenaar is gisterochtend gewond geraakt aan heup en bovenbeen toen hij op de Lange Mare in Leiden tverd aangereden door een 22-jarige automobilist uit Zoeter- kvoude. Deze wilde inparkeren, maar zag daarbij de bejaarde man, die net voorbij fietste, over het hoofd. Duim gebroken na val :N Een 27-jarige Leidse heeft gistermiddag haar duim ge- iroken na een botsing met een 15-jarige fietser bij een over steekplaats op de Voorschoterweg in Leiden. De jongen wilde voorsorteren, maar had geen oog voor de 27-jarige vrouw, die op de fiets achter hem kwam aanrijden. Daardoor kwam zij ten val. NNQ1896 NNQ1971 en Interliner tussen Haarlem Den Haag. Die moet vanaf ivember in de plaats komen n de Interliner tussen Haar- m en Leiden (de 391) en de ewone' lijn 95 tussen Noord- ijk en Den Haag. Dat is ten- inste het plan van busonder- iming ZWN om het publiek t de auto de bus in te krijgen. Anders dan de huidige Interli- ir mijdt de nieuwe busdienst ation Leiden Centraal. Onder- lek heeft namelijk uitgewezen i, it die halte maar weinig pu- iek trekt. In- en uitstappen ijft wel mogelijk bij de halte I4/Tjalmaweg. Daar gaat de is de parallelweg op richting en Haag, de terugweg gaat er de snelweg. Rijkswaterstaat moet de plan- ;n nog goedkeuren, maar de imeente Valkenburg heeft al- den paul van der koou De Lorentzschool aan de Van Vollenhovenkade heeft haar zinnen gezet op overname van de Streekschool aan de Asserstraat. Met dat gebouw erbij kan de grootste openbare basisschool van Leiden (en op drie na grootste van Nederland) alle 25 klaslokalen centreren op één plek. „We hebben dan één hectare aaneengesloten basison derwijs", zegt directeur E. Filemon. leiden hans koenekoop De Lorentzschool huisvest de ruim zevenhonderd leerlingen nu in drie verschillende gebou wen in de Professorenwijk: Van Vollenhovenkade, Asserstraat en Oppenheimstraat. „Een lap pendeken die organisatorisch veel problemen geeft. Juist op zo'n grote school als de onze is het belangrijk om samenhang in het lerarenteam te hebben. Met veel improviseren gaat het nu nog wel, maar op den duur vrees ik dat er toch wrijvingen en irritaties ontstaan. En ik wil er voor waken dat ik straks drie aparte schooltjes draaiende moet houden." Filemon heeft zijn visie voor gelegd aan 'zijn' bestuur, de ge meente Leiden. „Als er moet worden onderhandeld over de huisvesting, dan moet de ge meente dat doen." Wat hem be treft wacht de gemeente daar niet te lang mee. „De school is niet de enige die van deze rom melige toestand afwil. Ik weet dat de wijk ook blij zal zijn met een wat compacter complex. Als je drie kinderen op school hebt is de kans groot dat je die op drie verschillende locaties moet halen en brengen." Aan overname van de Streek school en bijkomende verbou wingen op de hectare tussen Vredeskerk en Asserstraat hangt een hoog prijskaartje. Toch denkt Filemon dat deze oplos sing op de lange termijn goed koper is dan het in stand hou den van drie gebouwen. „Alle bestaande gebouwen zijn toe aan een stevige opknapbeurt. Renovatie van de school aan de Oppenheimstraat kost alleen al zeven tot acht ton. Als je dat weet, denk ik dat nieuwbouw een verantwoorde investering is voor de komende veertig jaar." Adjunct-directeur P. Dobben van de Streekschool kan File mon nog geen goed nieuws brengen. „Er worden op dit mo ment geen gesprekken gevoerd over verkoop van ons gebouw." Hetgeen volgens Dobben niet betekent dat verkoop onbe spreekbaar is. „Alleen verwacht ik niet dat wij een van de ko mende jaren de Asserstraat kunnen afstoten." De Streekschool is onderdeel van het onlangs opgerichte Re gionale Opleidingscentrum (ROC), een fusie van vijf scho len voor beroeponderwijs in de Leidse regio. „Het ROC moet nog bekijken welke gebouwen nodig zijn. Het is dus ook wach ten op de resultaten van dat huisvestingsonderzoek." Vrijdag 21 Augustus e laatste trein van de Staatsspoorlijn Leiden Utrecht onder- jnd gisteren, naar mens ons meldt, tusschen Alfen en Hazerswou- eenige vertraging, doordien hij een koe aanreed, die zich op de oorbaan bevond. De passagiers, w.o. leden van „Tuinbouw en antkunde" alhier, gevoelden dientengevolge een schokje, waar- n zij door een groot kwartier rust konden bekomen. Het moet ;n vet dier geweest zijn! zaterdag 21 augustus et optreden van De Springbokken, het officieuze Zuidafrikaanse aterpoloteam, in Nederland, heeft heel wat emoties losgeslagen. Oegstgeest is de wedstrijd tijdens een toernooi van LGB/de Zijl, inder problemen verlopen. Maandag in Bodegraven zijn er de- onstraties te verwachten door medewerkers van de derde wereld- inkel. Een pikant detail van deze verwikkelingen is het feit, dat de anager van het Zuidafrikaanse team één van de leidinggevende juren uit de oppositiebeweging is, welke strijdt voor gelijke ras- nrechten. Hij kan onder de negerbevolking geen speler vinden n voldoende sterkte voor zijn ploeg... vast protestbrieven gestuurd naar de minister van verkeer en waterstaat. Volgens de gemeen te verslechtert het openbaar vervoer voor Valkenburgers wanneer de Interliner, anders dan de huidige lijn 95, niet lan ger ter hoogte van de gemeente stopt. Behalve de twee haltes in Val kenburg en Katwijk, wil de bus maatschappij ook de haltes Noordwijk-Rederijkersplein, Noordwijk-Estec en de voorma lige dierentuin in Wassenaar schrappen. Het laten vallen van 5 van de 14 haltes moet er, sa men met verkeerslichtenbeïn vloeding en busstroken, voor zorgen dat de Interliner slechts 43 minuten over het ritje Noordwijk-Den Haag doet, 6 minuten minder dan de '95' van nu. Een ritje van Haarlem naar Den Haag duurt een kleine an derhalf uur. De bouw van de tweede tunnelbuis van de Stationspleintunnel ligt op schema. Het graven is geschied, momenteel wordt over een lengte van vijfhonderd meter het beton gestort. Projectleider B. Smits verwacht dat auto's in het voorjaar van 1997 gebruik kunnen maken van de tweede tunnelbuis. De eerste buis gaat dan overigens weer even dicht om de muren te kunnen betegelen. Daarna is de tweede buis aan de beurt voor betegeling. Juni 1997 zal de Stationspleintunnel helemaal gereed zijn. foto hielco kuipers leiden hans koenekoop Voor één keer heer en meester zijn over de auto. Dat is toch wel de belangrijkste drijfveer voor gehandicapten om eens een kijkje te nemen in de twee de buis van de Stationsplein- tunnel. „Het idee dat je onder de grond bent in een ruimte waar je nooit meer zal komen. Voelen en ruiken aan de tun nel, dat lijkt ons ontzettend leuk", zegt Jan Meerpoel, lid van het dagelijks bestuur van het Overlegorgaan Gehandi capten in Leiden (OGL). Het verzoek van het OGL om binnenkort op excursie te gaan in de tweede tunnelbuis, die momenteel wordt gebouwd, is positief ontvangen op de bouwplaats. Projectleider B. Smits wil wel even de tijd ne men om het bezoekje van de naar verwachting 25 gehandi capten voor te bereiden. Onder andere om obstakels voor rol stoelers uit de weg te ruimen. „Maar we moeten natuurlijk ook het één en ander kunnen vertellen over de tunnelbouw. Het OGL kijkt uit naar het ondergrondse uitstapje. Meer poel: „We vinden het een hele leuke geste. De aannemer van de tunnel heeft goed begrepen dat het voor blinden, slecht zienden en mensen in een rol stoel de laatste maanden niet erg gemakkelijk is geweest om over te steken op het Stations plein. De verkeerssituaties veran deren er steeds. Wat dat betreft zien wij uit naar het moment dat het plein helemaal autovrij is. En als je dan als gehandi capte over de tunnels gaat, is het toch leuk om te weten dat je daar beneden bent geweest." den haag/leiden Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben gisteren besloten 150.000 gulden bij te dragen aan de kosten van de herinrichting van de Beesten markt in Leiden. Het geld komt uit de pot voor toeristi sche projecten. De herinrichting van de Beestenmarkt, die net voor de bouwvak werd afgerond, is on derdeel van de opknapbeurt van het hele gebied tussen het station Leiden Centraal en de binnenstad. Voor het provinciebestuur heeft dat project een dusdani ge waarde dat zij voor het maximale bedrag van ander halve ton in de buidel tast. De totale herinrichting van Bees tenmarkt en omgeving kost overigens ruim tweeënhalf miljoen. leiden caroline van overbeeke Ze ligt al enige dagen eenzaam in het Haagse Westeinde Zie kenhuis, ver van vrienden en fa milie. De schoonvader van haar zoon, P. Blokker, doet alle mo gelijke moeite om de 65-jarige Hillegomse weer naar een Leids ziekenhuis te krijgen. Tot nu toe zonder resultaat. Blokker is ge schokt dat de vrouw uiteindelijk in Den Haag terecht kwam met een gebroken heup en been. Na uren wachten in het Acade misch Ziekenhuis I-eiden (AZL) kon ze alleen in het Westeinde Ziekenhuis worden geopereerd. Het AZL verklaarde met een 'budgetoverschrijding' te kam pen te hebben. „Een onbegrij pelijke wantoestand", zegt Blokker. „Het is toch schandalig dat in onze zogenaamde verzorgings staat waar criminelen in de wat ten worden gelegd, iemand die veertig jaar ziekenpremie heeft betaald op deze manier wordt behandeld", zegt Blokker. „De moeder van mijn schoonzoon is die dag thuis gevallen. Door sui kerziekte is ze praktisch blind. We moesten al veel moeite doen om een arts te laten ko men. Die stuurde haar naar het ziekenhuis. Omdat ze patiënt is van het AZL is ze daar naartoe gebracht." „In het AZL werden wc vrien delijk behandeld. Er zijn foto's gemaakt en na lang wachten, kregen we te horen dat ze moest worden geopereerd. Maar dat kon niet in het AZL. De verklaring van de specialist van de afdeling orthopedie: budgetoverschrijding. Ze mo gen dus niet meer opereren. En dat terwijl ze wel de kennis, de ruimte en de spullen in huis hebben. Wij dachten dat we in de maling werden genomen, maar dat bleek niet zo te zijn." Het AZL heeft vervolgens de ziekenhuizen in de regio gebeld om een plek voorde Hillegomse te vinden. „Het is ongelooflijk maar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp, het Diaconessen- huis in Leiden en de ziekenhui zen in Haarlem en Heemstede hadden geen plaats. Uiteinde lijk kon ze alleen in Den Haag terecht. Om half elf 's avonds - ze was om half zes het AZL bin nengebracht - is ze per ambu lance naar het Westcinde ver voerd. Daar is ze meteen gehol pen. Maar nu ligt ze er moeder ziel alleen: haar familie is ook niet meer zo jong en die kan onmogelijk regelmatig naar Den Haag om haar te bezoeken." De woordvoerder van het AZL verklaart dat de 'productie-af spraken met de ziektekosten verzekeraars' dreigen te worden overschreden. „Dat betekent dat wij het rustig aan moeten doen en ons moeten concentre ren op onze taak als acade misch ziekenhuis: topklinische zorg. Dat geldt voor al onze af delingen", aldus P. van Dam. „Het is natuurlijk vervelend voor patiënten zoals deze vrouw, maar wij beschouwen een heup- en beenbreuk als een routine-ingreep. Dergelijke in grepen kunnen ook in een an der ziekenhuis worden behan deld. Alleen als het echt niet an ders kan, de situatie spoedei send of levensbedreigend is. helpen wij. We laten iemand natuurlijk niet aan zijn lot over. In de zomermaanden zitten de ziekenhuizen bovendien extra krap vanwege de vakanties. Dat betekent dat dergelijke situaties vaker voor kunnen komen." den haag/leiden De 33-jarige Leidenaar die vorig jaar december zijn 41-jarige echtgenote met messteken om het leven bracht, is gisteren door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot tbs. De straf is con form de eis die officier van justi tie E. Kole twee weken geleden NAAR VAN DER PLOEG! Hèt adres dat samen met u de beste oplossing zoekt voor RAMEN EN DEUREN SCHUIFPUIEN SERRES,ETC. Maatwerk voor nieuwbouw en renovatie, uitgevoerd in onverwoest- kunststof van het kwaliteitsmerk Van der Valk wil eerst karwei nog klaren r Onderhoudsarm - Diverse fraaie keuren - Volledige garantie Met Komo-certiflcaat/VKG-keur In onze showroom ziet u alles. Kom praten! KUNSTSTOF OM V TE BOUWEN HLBI AC/*_ TLVCU Fabriek en showroom: De Lasso 60, Roetofarendsveen U. (071) 3315361 - tax (071) 3315202 kcauakicil BI «OTER WEG Een 50-jarige !e woner van de Snippenhoek Leiden mist sinds maandag- zo icht een scooter 'met een tarde van 2100 gulden en een irtij gereedschap. De spullen a )ndcn in zijn schuur. De deur n de schuur bleek te zijn ge- rceerd. leiden maarten keulemans vervolg voorpagina De crisis bij De Sleutels brak uit toen er in mei plotseling een brief bij de huurders in de bus viel. Daarin werd aangekondigd dat de huurverhoging van juli een kwart procent lager zou uit vallen dan aanvankelijk was verklaard. Omdat niet duidelijk was wie opdracht had gegeven tot het schrijven van de brief ontstond er een ruzie, die uit eindelijk uitmondde in de schorsing van Van der Valk. En kele weken later maakte de Al gemene Ledenvergadering de schorsing van Van der Valk weer ongedaan. Ruzie Maar daarmee is de crisis niet ten einde: drie bestuurders zijn inmiddels opgestapt en de drie bestuursbijeenkomsten die sinds begin juli werden belegd, liepen allemaal uit op ruzie. Be gin vorige maand deed een deel van de overgebleven bestuur ders opnieuw een poging om Van der Valk, die 'arrogant, ei genzinnig en autoritair zou zijn, te wippen. Van der Valk denkt dat er een heel andere reden is voor het feit dat een aantal collega-be stuurders zijn hoofd eist. Terwijl de bestuursleden de vereniging om wilden vormen tot een stichting-achtige structuur, wil Van der Valk dat de vereniging met zijn door sommigen als on handig ervaren Ledenvergade ring blijft bestaan. Zo stemde Van der Valk vorig jaar als enige bestuurder tegen de omvor ming van De Sleutels tot stich ting. „Dat hebben een heleboel bestuursleden me uiterst kwa lijk genomen." Volgens de voorzitter woedt er sindsdien een machtsstrijd binnen het bestuur. Een recente wijziging van de verenigingssta tuten zou veel bestuurders in het verkeerde keelgat zijn ge schoten, omdat de wijziging de macht van het bestuur verder aan banden legde. „De climax werd bereikt toen de Ledenvergadering een selec tiecommissie benoemde die de leden van het nieuwe bestuur moet voordragen", vertelt Van der Valk. „Sommige bestuur ders wilden zelf bepalen wie er wel en niet in het nieuwe be stuur zou komen, maar ze ble ken buitenspel te staan. Een aantal bestuursleden wist toen hoe laat het was. Hun tijd was over. En dat steekt als je al tien, twintig jaar in het bestuur zit, dat is heel logisch. Dat is een kant van het verhaal, die ik mis in het rapport van de Wo ningraad. Het kon niet uitblij ven dat er in de slotfase gelazer zou komen." Van een zuivering is volgens Van der Valk dan ook geen sprake. „Ik had het plezierig ge vonden als er juist meer leden van het oude bestuur hadden gesolliciteerd." Sollicitatie In de selectiecommissie hebben behalve een onafhankelijk advi seur ook P. Pardon van de Be wonersraad van De Sleutels en Van der Valk zelf zitting. Zodat Van der Valk en Pardon - al thans formeel - zichzelf als be stuursleden voordragen. Van der Valk: „We wisten dat die constructie vragen zou oproe pen. Maar we hebben gewoon gesolliciteerd, net als de andere bestuursleden. En we proberen het probleem te ondervangen door te vertrouwen op de onaf hankelijke expert van Marco Polo Advies. Die heeft al een heel groot aantal besturen hel pen formeren." Het werk van de commissie wordt achteraf bo vendien nagelopen door een notaris. Doodknuffelen Van der Valk zelf twijfelt er niet aan dat hij de juiste man op de juiste plaats is. „Toen ik in '92 aantrad als voorzitter, stonden directie en bestuur op voet van oorlog met de bewoners. Ik heb toen gezegd: je moet bewoners niet doodknuppelen, je moet ze doodknuffelen. Inmiddels werken we in goed vertrouwen samen met de Be wonersraad. We zijn aan een proces begonnen, en dat moet afgemaakt worden. Dan pas kan ik weg." Bestuursvoorzitter T. van der Valk: „F zer zou ontstaan." it kon niet uitblijven dat er gela- foto hielco kuipers formuleerde. Uit onderzoek bij hel Pieter Baan Centrum was komen vast te staan dat de man schizofreen, psychotisch en pa ranoïde was, terwijl hij leed aan hallucinaties. De Leidenaar verklaarde in dertijd tegenover de politie dat hij zijn vrouw op haar eigen verzoek had gedood. leiden «judvnihof Een ritje in de auto van zijn pa zal een 22-jarige I.eidenaar nog lang heugen. De man, die geen rijbewijs bezit, was gistermid dag zonder toestemming in de wagen van zijn vader gestapt. Op het Levendaal kwam hij in problemen, toen bleek dat de rem niet werkte. Om een overstekende vrouw te ontwrijken, gaf hij daarom maar een ruk aan het stuur. Daardoor ramde hij een gepar keerde auto en een papiercon tainer. Hij reed verder aan de verkeerde kant van de weg. Daarbij kon een tegemoetko mende taxi hem ternauwer nood ontwijken. De brokkenpi loot parkeerde de auto in de Rijnstraat en ging lopend ver der. Omdat iemand het kenteken had genoteerd, kon hij even la ter worden aangehouden. De vader van de Leidenaar kreeg een bekeuring omdat de APK van zijn auto was verlopen. Vol gens de politie was ook de kop peling van de wagen nagenoeg versleten.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13