17 De Beaufort vrijuit in affaire rond IRT Politie: Bekeuren van een Duitser krijgt weer zin Samsung praat over overname Fokker Automobilist met wielklem op de snelweg Achtervolging van Ter Aar naar Arnhem Wachten op papieren Belgische politie vindt meer verborgen cellen Van der Valk wil voorzitter De Sleutels blijven PvdA-comité wil af van Wöltgens GOED NIEUWS WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad Feiten en Meningen De dienstplicht 2 marcheert definitief af Binnenland Buitenland Er zijn weer meer 3 jongeren die gaan roken Poelikovski trekt zich niets aan van burgers Sport Tumultueuze slotminuten op Kaalheide Commissie stelt officier Van der Veen verantwoordelijk De Haarlemse officier van justitie O. van der Veen en zijn voormalige Amsterdamse collega M. van Capelle zijn ver antwoordelijk voor het ontsporen van het inmiddels op geheven Interregionaal Rechercheteam Noord-Hollan d/Utrecht (IRT). De Haarlemse hoofdofficier van justitie De Beaufort treft geen blaam. Dit blijkt uit het vertrouwe lijke rapport van een werkgroep onder leiding van procu reur-generaal mr. C. Ficq. haarlem allard besse arthur maandag Beide officieren waren verbon den aan het IRT dat jacht maak te op zware georganiseerde misdaad. Van der Veen worden bovendien de wantoestanden bij de criminele inlichtingen dienst (CID) van de politie Ken- nemerland aangerekend. Het vertrouwelijke rapport- Ficq is gisteren aan minister amsterdam anp ter aar ruud sep Rijden met een auto die is voorzien van een wielklem is niet onmogelijk. Dat be wees een Israëlische auto mobilist gistermiddag. De politie trof de man op de A4 in een geleende, hobbe lende auto aan en zette hem ter hoogte van het knooppunt Badhoevedorp aan de kant. Aan het rech ter-achterwiel was door de Amsterdamse dienst Par keerbeheer de bekende ge le wielklem aangebracht De klem was aange bracht toen de man ergens in de hoofdstad aan het gokken was. Daarbij ver speelde hij zijn kapitaal. Eenmaal terug bij zijn auto zag hij dat de terugreis hem voorlopig fysiek on mogelijk was gemaakt Hij belde met Parkeerbeheer, ten einde zo spoedig mo gelijk verlost te worden. Volgens een woordvoerder van de Amsterdamse poli tie duurde het wachten de man te lang en vertrok hij. Het rechter achterwiel van de auto bleek volledig vernield, de klem daaren tegen is intact gebleven. De onverschrokken auto mobilist is meegenomen door de politie. Over een eventuele sanctie kon de woordvoerder nog niets Sorgdrager van justitie aange boden. Het past in het plan van de minister om met alle bij de IRT-affaire betrokken justitie ambtenaren gesprekken te voe ren. Ficq kon aan het werk na dat de procureur-generaal bij de Hoge Raad, mr. Th. ten Kate, had vastgesteld dat de betrok ken procureurs-generaal niets te verwijten viel. Met de officieren Van der Veen en Van Capelle, die nu in Groningen werkt, zullen op nieuw gesprekken worden ge voerd, waarna maatregelen dreigen. De Haarlemse officier Van der Veen wordt met name verweten dat hij zijn hoofdoffi cier en de toenmalige minister van justitie Hirsch Ballin in het zogeheten XTC-traject verkeerd heeft ingelicht. Van der Veen wil niet ingaan op de bevindingen van Ficq. „Ik geef hier geen enkel commen taar op. Dat hebben we intem afgesproken met alle betrokke nen. Het is een vertrouwelijk in tern stuk. Laat eerst de minister maar reageren", aldus Van der Veen. De Haarlemse officier kreeg eerder al kritiek in rapporten van de parlementaire enquête commissie-Van Traa en de rijksrecherche. Dat gold ook de Haarlemse hoofdofficier De Be aufort. Voorzitter Docters van Leeuwen van het college van procureurs-generaal stelde zelfs dat diens hoofd 'op het hakblok lag'. De commissie-Ficq stelt echter dat De Beaufort, net als zijn Amsterdamse collega Vrak- king, niets te verwijten valt. Bestuursvoorzitter T. van der Valk van wo ningbouwvereniging De Sleutels piekert er niet over om terug te treden. Sterker nog, hij wil ook de volgende termijn aanblijven. Dat stelt Van der Valk in reactie op het ver trouwelijke rapport van de Nationale Wo ningraad (NWR), waarover deze krant giste ren berichtte. In het rapport noemt de NWR het ver standig als het voltallige bestuur definitief het veld ruimt voor 'een nieuwe ploeg'. Dat zou nodig zijn om de crisis, die het vereni gingsbestuur al meer dan een maand ver lamt, het hoofd te bieden. Maar Van der Valk vindt de conclusie van de Woningraad 'ondermaats' en 'totaal niet onderbouwd'. „Dat dit bestuur zo niet ver der kan, daar ben ik het mee eens. Maar waarom moet de hele club opkrassen? De Woningraad zegt: 'eigenlijk snappen we er niets van, maar we hebben wel een oordeel. Laat ze allemaal maar opdonderen'. Zo werkt dat niet, dat vind ik te goedkoop. Volgens Van der Valk heeft NWR-onder- zoeker J. Pluim zich niet aan de opdracht gehouden. „Die was om uit te zoeken wat precies de gang van zaken is geweest rondom de huurverhoging 1996. Maar dit 'Eerste gesprek op redelijk niveau schiphol/den haag wim bank Samsung heeft opnieuw be langstelling voor overname van de failliete vliegtuigbouwer Fok ker. Vertegenwoordigers van het Koreaanse elektronica- en in- dustrieconcem hebben daar over gisteren met ambtenaren van economische zaken gespro ken. Bij het overleg waren ook de curatoren van de failliete vliegtuigbouwer, aldus een woordvoerder van het ministe rie. Ook het gezaghebbende luchtvaartblad Flight maakt in zijn editie van deze week mel ding van de hernieuwde Ko reaanse belangstelling voor Fokker Aircraft. Het plan voor ziet in het behoud van de pro ductie van de Fokker 70 en de Fokker 100 op Schiphol-Oost. Op langere termijn denkt Sams ung aan de afronding van de ontwikkeling van een vliegtuig met 130 zitplaatsen, de Fokker 130. De bouw van dat nieuwe toestel zou naar Korea gaan. De woordvoerder van econo mische zaken wijst erop dat er voor de eerste keer na het fail lissement sprake is van 'een ge sprek op redelijk niveau'. Wel benadrukt hij dat de gesprekken nog oriënterend van aard zijn. De Koreanen hebben kenbaar gemaakt ook een belangrijke rol voor de overheid te zien bij een doorstart van Fokker. Over twee weken is er opnieuw overleg. Fokker ging op 15 maart fail liet. Niettemin wordt er op Schiphol-Oost nog steeds door gewerkt aan een aantal toestel len. De bedoeling is dat tot be gin volgend jaar voort te zetten. Het voorlopig in stand houden van de vliegtuigbouw biedt de curatoren de mogelijkheid ver der te zoeken naar overname kandidaten. Direct na het faillis sement zou er van diverse kan ten belangstelling zijn voor Fok ker. Ook Samsung werd destijds genoemd. De overige activiteiten, verza meld in Fokker Aviation (vlieg- tuigonderhoud en defensie- werkzaamheden), zijn inmid dels bij machinebouwer en in dustriële dienstverlener Stork ondergebracht. Stork moet zijn medewerking verlenen bij een eventuele doorstart van de vliegtuigbouwer. Doet de on derneming dat niet, dan keert Fokker Aviation terug naar de boedel, zo hebben de curatoren bedongen. parus Kinderen van illegaal in Frankrijk verblijvende Afrikanen spelen bij de Saint Bemardkerk in Parijs. In de kerk verblijven driehonderd Afrikaanse immigranten die dreigen te worden uitgezet. Tien van hen gingen vandaag de 48-ste dag van hun hongerstaking in. Ze zeggen nog altijd niet te zullen eten voor de Franse regering hen verblijfspapieren geeft. foto epa pierre boussel Nederlandse zakenman weer vrijgelaten brussel paul koopman correspondent De hoofdverdachte in de Belgische zeden zaak, Mare Dutroux, werkte aan een hele keten van ondergrondse cellen waarin hij ontvoerde kinderen langdurig zou kunnen opsluiten. Bij een huiszoeking gisteren in één van zijn zeven woningen in de streek rond Charleroi vond de politie vier meter diep onder de grond nog vijf niet voltooide ruimten met een geheime toegang. De ra men in de achtergevel van het pand waren vrijwel geheel dichtgemetseld. Een onbekende informant zou het Luikse parket al in een vroeg stadium hebben ge waarschuwd dat Dutroux kinderen wilde ontvoeren om er geld aan te verdienen. „Hij is werken aan het uitvoeren met de bedoe ling kinderen vast te houden, in afwachting van hun overbrenging naar het buiten land", aldus een brief, gedateerd medio 1993. De Belgische krant De Morgen citeer de vandaag uit de brief. Dutroux zou de kinderen voor 100.000 tot 150.000 frank (vijf tot achtduizend gulden) hebben aangebo den. Het Luiks parket verrichtte tweemaal huiszoekingen bij Dutroux in Marcinelle, in augustus en december vorig jaar, maar trof er niets bijzonders aan. Dutroux heeft be kend dat hij tijdens de huiszoekingen Julie en Melissa in zijn 'huis der gruwelen' in Marcinelle gevangen hield. Deze onthullingen werpen een nieuw en schril licht op de zorgvuldigheid waarmee het onderzoek naar de reeds eerder veroor deelde kinderverkrachter werd verricht. Ook draagt het nieuwe bouwstenen aan voor de theorie dat de nog steeds vermiste An Marchal (17) en Eefje Lambrecks (19) zijn 'doorverkocht'. Hun lot is nog in neve- Een snelkraak bij een ijzerwa renhandel aan het Lindeplein in Ter Aar heeft vannacht geresul teerd in een wilde achtervolging .tot in Arnhem. De inbraak werd [S om half drie gepleegd. Een ge tuige zag hoe een personenauto tot twee keer toe de achterpui van de winkel ramde. Vervol gens gingen de twee verdachten er zonder buit in hun auto van door. Gealarmeerde politie-agenten zagen even later een verdachte auto rijden in de richting van Woubrugge. Het kwam tot een achtervolging waarbij de omlig gende korpsen assistentie verl- nj eenden. De achtervolging voer de van Hoogmade over de a4 naar Den Haag, Utrecht en Apeldoorn, om uiteindelijk in Arnhem te eindigen. Daar slaagde de plaatselijke politie erin de verdachten, twee 31-ja- inwoners van Huizen, tot staan te brengen. katwuk johan zwaan Net nu de meeste Duitse toeris ten zijn weggetrokken uit Kat wijk en Noordwijk, komt het nieuws dat het makkelijker wordt om parkeerboetes te in nen bij de oosterburen. Einde lijk, vindt de Noordwijkse agent Edwin Philippo. „We hadden wel eens het idee: waar doen we het voor? Dan schreven we bon nen uit, terwijl we wisten dat ze vaak niet werden betaald. Bij veel Duitsers is nu eenmaal be kend dat de gemeenten de bon nen nooit geïnd krijgen als zij ze in Nederland niet betalen. Het is nog op de Belgische televisie geweest, heb ik gehoord." Natuurlijk weet Philippo dat er ook andere mogelijkheden zijn. „Ik heb wel eens voorge steld om wielklemmen te ge bruiken, maar die wilde de ge meente dan alleen op de bui tenlandse toeristen toepassen. Daar was ik het weer niet mee eens. Ik vind dat iedereen gelijk moet worden behandeld Voor alle duidelijkheid: Phi lippo heeft het over de 'fiscale' bonnen, zoals dat in vakjargon Agent Edwin Philippo in actie op de Noordwijkse boulevard: „ledereen moet gelijk worden behandeld". foto dick hocewoninc heet. „Dat zijn bekeuringen die onder de gemeentebelasting, invalideplaats terwijl je niet in- je krijgt wanneer je niet of niet Bonnen die wij geven als je fout valide bent, worden door justi- voldoende betaalt. Die vallen parkeert, bijvoorbeeld op een tie afgehandeld. Die komen wel altijd terecht. Voor die bekeu ringen krijg namelijk vanuit Duitsland wel de namen en adressen toegestuurd. Voor fis cale bonnen kregen gemeenten dat niet voor elkaar. Zelfs incas sobureaus gaven het werk op." Toch bleef Philippo bekeuren: „Onze filosofie was dat het mooi meegenomen is wanneer buitenlanders naar het bureau komen om te betalen. En als ze op het politiebureau beroep aantekenden, had je tenminste hun naam en adres. Natuurlijk hadden we dan bij elkaar maar twintig procent van de boetes 'binnen', maar we vonden dat toch de moeite waard." En ver der was het een zaak van de ge meente. Gisteren deed Philippo niet zo moeilijk: „Die auto's daar, die staan eigenlijk verkeerd. Maar door de drukte op dit soort dagen zien we dat door de vingers. Zolang ze het overige verkeer maar niet hinderen en dan bedoel ik dat er nog steeds een kinderwagen of een rolstoel langs moet kunnen." AIRCONDITIONING? Webcr koeltechniek 071 - 545 56 56 NR. 41164 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 1,95 Leidsch Op ds mat... blad leiden maarten keulemanslamt, het hoofd te bieden. verhaal wordt afgesloten met een aanbeve ling die veel verder gaat. Er had moeten staan: er was een misverstand rondom de huurverhoging, en verder ziet u zelf maar wat u met uw bestuurscrisis doet. Van der Valk wil de Algemene Ledenver- ên ops het natf (heep //www tref nl /9010/htmt/thuis htm) HET WOORD IS AAN Emerson TDe grondslag van goede manieren is lelfvertrouwen. WEERSVERWACHTING VOOR DONDERDAG gadering (op 4 september) oproepen een nieuw bestuur te benoemen met hem als voorzitter. Voor het nieuwe bestuur zijn be halve Van der Valk nog twee leden van het huidige bestuur voorgedragen. Pagina Leiden: 'Er moest wel gelazer van komen' vooruitblik vrij kt™ "721* "720- «719* 7°* 60S 60% KSS? 20% 20% 20% Uitgebreid weeroveraicht op pagina g VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland5 Cultuur7 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,12,13,15 RTV/programma's9 Sport17,19 Strips8 Uitgaan .16 len gehuld. De Nederlandse zakenman Casper Flier werd gisteren na intensief verhoor en een nacht in de cel te hebben doorgebracht, weer vrijgelaten. Flier had toegegeven dat hij Marcel Lelièvre, het 'klusjesmannetje' van Dutroux, kent alsmede de Brusselse za kenman Nihoul, die eveneens in voorlopige hechtenis is genomen. Volgens Flier is Dutroux echter een volstrekte onbekende voor hem. De Belgische politie heeft een speciaal tele foonnummer opengesteld voor Nederlanders die relevante informatie denken te hebben over de zaak van de ontvoerde meisjes. Het nummer is 06 - 022 59 69. Pagina 5: Justitie tempert optimisme over lot An en Eefje Nederlands gesproken film 'Kuifje en het haaienmeer' in de kinderbioscoop in Voor schoten. Met de bon van de pagina Uitgaan drie kaartjes halen, twee betalen. oen haag gpd Het comité 'Nee-zeggers tegen Thijs Wöltgens' dreigt de Lim burgse PvdA-coryfee uit de par tij te zetten. Wöltgens, burge meester van Kerkrade en voor malig voorzitter van de PvdA- fractie in de Tweede Kamer, schrijft in het tijdschrift Socialis me en Democratie dat Neder land wellicht meer invloed zou krijgen in Europa als het onder deel zou gaan uitmaken van Duitsland. „Er is zelfs discussie mogelijk over de vraag of Nederland sa men met de Duitse deelstaat Nordrhein-Westfalen niet meer invloed zou hebben dan nu als één van de vele landen in de Europese Unie", schrijft Wölt gens. Het 'Nee-zeggers-comité' (bestaande uit verontruste jon ge PvdA-leden) vindt deze idee- en beschamend en schadelijk voor de PvdA. Het comité wil dat Wöltgens zijn uitspraken in trekt; als hij dat niet doet komt er een voorstel tot royement op het februaricongres van de PvdA. Ook premier Kok zou af stand moeten nemen van de opmerkingen. Wöltgens, die door het partij bestuur is gevraagd een nieuw beginselprogramma voor de PvdA te schrijven, was gisteren niet bereikbaar voor commen taar. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. us neem ik nu een abonnement. rietter.M la, dal Is goed nletiwv. Dus n Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: - (I.v.m. controle beruiKmr Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f 91,20) O automatisch (f 90,20) Nr. bank/giro:Handtekening: N.B. Deze aanbieding geldt alleen als u in de afgelopen 3 maanden geen f proefabonnement heeft gehad Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Ixidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300VB Leiden OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 14 maandag 11 m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1