ZOMERKRANT Ben Luijkx ziet overal handel in Stuivende zandbulten en typische duindoorns Vaders brengen zonen fijne kneepjes van garnalenvisserij bij I valkenburg IfÏÏKatwijk TJNoordwijk gjLeiderdorp pV/oorschoten Rijnsburg [f^)Alkemade fiS Oegstgeest fiS sassenhetm 14Warmond fiö) Leiden Leidsch^ Dagblad Nieuwe activiteiten rond gondel vaart Oude Wetering en ...rijderL Water 'Baby' Krijntje kleinste woonboot van Hoogmade VAN DE KAART KATWIJK PETER VAN EGMOND Terwijl de mistflarden nog over de zee trekken, lopen twee jongetjes over het strand, een kar achter zich aan trek kend. Hun vaders ploegen zich twintig meter van de branding door het zeewater, een hon derd meter lang net achter zich aan slepend. Voordat de toeristenstroom strand en zee in beslag neemt, kunnen ze nog een paar emmertjes gar nalen vangen. De zoons volgen trouw hun vaders, parallel met hen meelopend langs de branding. Het zijn de neefjes Aaldert-Jan en Matthijs Hoek. Waarom gaan ze mee? „Vis en garnalen vangen is leuk", verklaart de oudste van de twee. „Eens in de paar maanden of weken gaan we met onze vaders mee, om te helpen." Dat het zo vroeg is maakt ze niets uit. Even later komt een van de va ders aanlopen. Iets gevangen? „Ja, wat garnalen, en een ton getje. Veel is het niet. Maar we gaan het nog op de noord pro beren, zo meteen. Ongeveer een half uurtje na hoogtij is het het beste garnalen vangen, weet hij: „Bij zakkend water vang je het meeste." Zijn zoon brengt hij nu de kneepjes bij. „Ik heb het weer van mijn va der geleerd. Zo'n traditie gaat van familie op familie." De vangst wordt thuis soldaat gemaakt. „Zelf pellen, zelf ko ken, zelf opeten. In de winkel is het spul trouwens nog best prijzig. Garnalen kosten tegen woordig al gauw vier of vijf gulden per ons, gepeld. Na een ochtendje vissen, hebben we hopelijk tien kilo binnen en dat is na het pellen nog onge veer anderhalve kilo. Net mooi, toch?" DINSDAG 20 AUGUSTUS 1996 J - Lcidsch Dagblad Horen, 1 Een fietspuzzeltocht, een zes kamp en een skeelerwedstrijd. Het zijn drie nieuwe onderdelen van het programma rond de jaarlijkse gondelvaart in Oude Wetering die zaterdag 24 augus tus weer wordt gehouden. Ook de braderie is weer terug van weggeweest. Het thema van de dag is 'jong voor oud'. Voor de fietspuzzeltocht van circa 35 kilometer kan tussen tien en twee uur worden gestart aan het einde van de Kerkstraat naast Wesselman. Om elf uur begint zowel de skeelerwed strijd in de Kerkstraat als de drakenbootrace in de Wetering ter hoogte van palingrokerij Kraan. Tussen twee uur 's middags en tien uur 's avonds is er een bra derie en hobbymark op de Kerkstraat. Voor de zeskamp die tussen twee en negen uur plaatsheeft, kunnen kaarten worden gekocht bij de stand van Promotievereniging Alke made op de braderie. De zes onderdelen testen de sprong kracht, behendigheid, precisie, elasticiteit en het geluk bij de deelnemer. Niet meer weg te denken on derdelen van de jaarlijkse feest dag zijn verder de gevelversier- wedstrijd en de gondelvaart. Een jury beoordeelt de gevels van bewoners langs de Wete ring op verlichting, originaliteit, vindingrijkheid en toepassing van materialen. De gondelvaart begint 's avonds om half negen op de kruising van de Ringvaart en de Wetering en wordt om half elf afgesloten met vuur werk. Tijdens en na de gondel- vaart kan iedereen naar het gondelbal in de feesttent aan de Plantage. Horen,Zien Ben Luijkx te midden van wat smurfen. „Voor alles is handel". FOTO» DICK HO- GEWONING Leidse zakenman verkoopt attributen voor 3 Oktober-optocht Alles heeft-ie te koop. Peperduur antiek, spannende kitsch en goedbedoelde rotzooi. Sinds kort heeft-ie z'n assortiment uitge breid met attributen uit een voorbije 3 Ok tober-optocht. Een reuzenuil, uit de kluiten gewassen tuinkabouters, kermispaarden, enorme eieren en een praal tractor. Alles van polyester. Destijds door ijverige handen gemaakt en jaren opgeborgen geweest in een schuur in Pijnacker. „Ik was daar toe vallig voor een partijtje van het-een-en-an- der en vond dit wel geinig. Ik ben nogal im pulsief en heb het maar opgekocht." Ben Luijkx (nooit getrouwd) is horecabaas van een handjevol 'echte' Leidse kroegen. Desondanks zegt hij met z'n tijd mee te gaan en 'ander volk, zoals studenten' niet (meer) weert. Maar bovenal is hij hande laar. De 46-jarige ontvangt z'n gast in zijn woonkamer in antiekboerderij De Hoogh- stede in Hoogmade. De vriendin zorgt voor koffie en chocoladecake. In een van de drie donkerbruine chesterfield banken zinkt de bezoeker diep weg. „Toen ik hoorde dat Leiden het verder ver tikt om iets bij te dragen aan het Rijnsburgs Bloemencorso dacht ik 'nauw dan gaan we toch zelf een optochtje maken'." En omdat hij als uitbater van onder meer Malle Babbe niet afkerig is van publiciteit en deze hore cagelegenheid binnenkort ook nog eens vijftien jaar bestaat, was de 'link' gauw ge legd. „Er zijn altijd wel een paar gekken te vinden die met zo'n polyester ei op hun snuffer rond willen lopen. Ik schilder er dan Malle Babbe op en heb een leuke reclame, toch? Ach en de rest van die troep verkoop ik heus wel." Zijn ogen staan alert, vooral als het gesprek over 'handel' gaat. Als handelaar voelt hij zich als een vis in het water in een van zijn kroegen en koopt en verkoopt hij, ook daar, zijn waar. Van violen zonder snaren tot ma jestueuze kasten. Want, zo is z'n filosofie, voor a-l-l-e-s is handel. Je moet alleen een leuk prijsje maken en afwachten tot de juis te man of vrouw komt. Dat handelen niet altijd succesvol verloopt, deert hem geenszins. Het maakt het spel ei genlijk des te boeiender. Zoals de keer dat hij een patattent opzette en zich niet echt goed had verdiept in de commerciële hoe danigheden van de patatboer. En de keer dat hij een farmaceutische fabriek op Cura sao wilde beginnen, maar ook dit niet al te succesvol bleek. „Ach je gaat daar nog een keer effe kijken en dan geloof je het verder wel." Of zoals de door hem georganiseerde groot scheepse manifestatie in de Pieterskerk en er 'geen hond' kwam. „Kan gebeuren, maar je moet blijven gokken. Daarnaast incalcu leren dat je af en toe eens op je bek gaat. Tegenover al deze 'miskleunen' staan vele successtory's. Zijn antiekboerderij loopt als een trein. En zijn vijfde kroeg, de UB, heeft hem tot nu toe ook geen windeieren gelegd. Het gaat volgns hem vaak ook óm de com binatie van het gouden idee en adequaat handelen. „UB betekent universiteits bi bliotheek, dus ik kocht wat boeken, waar door je een bepaalde sfeer krijgt en het volk dat daarvan houdt, komt wel binnen." Dat Luijkx gek is op drukte, vooral van de deinende mensenmassa op 3 oktober ge- niet-ie met volle teugen, is niet verwonder lijk. Want al die mensen kunnen bij een van z'n tenten immers de kelen smeren. Maar werken doet-ie het liefst alleen. „Ik hou van die spanning en ben daarom altijd bezig. Wat heb je nou aan thuiszitten?' 9 Veel. heel veel drinken. Laat het waterrijk i>oeht rijkelijk door het lichaam stromen. Want dat helje nodig op een tophete dag in een ecobus die maximaal 30 kilometer per uur haalt Zelfs als het vehicel in een ravijn ran 500 meter stort, vangt-ie nog geen zuchtje wind. Tevoren een liter water genuttigd om de waterhuishouding in werking te zetten. In de bus de lippen meteen aan de jerrycan ge zet Al snel laat de natuur zich gelden Een noodstop en nog niet eens in Leiderdorp. Keurig geparkeerd nabij een restaurant. Niet alleen water weggebracht, voor mijn fatsoen ook maar weereen flesje bubbeltjes genuttigd. Hoogmade haal ik ternauwernood. Gelukkig heb ik daar veel familie. En die is nooit te beroerd om een paar glazen huppelwa ter weg te geven. Krom van de waterdruk haal ik Woubrugge. En voor mijn fatsoen maar even plaats genomen op het terras: Ober, doet u mij maar wat van dat bruisende, minerale vocht Je komt ze altijd tegen wanneer het slecht uit komt. Die vage kennissen van wie het ponem is vastgelegd in de diepste laag van je herinnering. En die ook altijd een paar alcoholrondes voor lig gen; van die vervelende mensen van wie je aan de drank geraakt. 'Jóh, neem een borrel, her is toch gezellig, kom er bijGelukkig heb ik HENK VAN DER POST niet meer stimulans no dig om van drankkeuze te veranderen. Ach. wat kan het schelen zo'n borreltje. Bovendien houdt alcohol het vocht vast. Dat is vooral vandaag een prettige bijkomstigheid. Je neemt er nog een en nog een. probeert omzichtig te achter halen waar je ze voor het laatst hebt ontmoet. En hoe lieten ze ook alweer? Je hoopt dat ze tijdens het gesprek elkaar bij de voor naam noemen. Dan kun je ze later het gevoel geven dat je ze niet vergeten bent als je je rechtstreeks adresseert en zegt: Jan en Mien, wat was het de laatste keer toch geweldig gezellig'. Het flauwe zonlicht weerkaatst nog zwak in het rimpelloze water. Aan de andere einder dient de nacht zich aan. De ober stapelt terrasstoelen. 'Het is hard gegaan in de hete namiddag zon', voegt hij mij toe om mijn hazenslaapje te verstoren. Op de brug zie ik nog net de achterkant van de laatste bus richting Leiden. Die heb ik mooi gemist, langzamerhand, als mijn troebele geest de eerste heldere beelden weer doorstuurt wordt mij duidelijk dat ik vandaag ongelooflijk naast de pot heb gepist. Koos en Jo Schuller bij hun vakantie-onderkomen 'Krijntje' FOTO DICK HOGEWONING HOOGMADE ANN FT VAN AARSEN Het ziet er uit alsof één van de grote woonboten langs de Does in Hoogmade een baby heeft gebaard. Maar Krijntje, het vakantie-onderkomen van het Haagse echtpaar Schuller, heeft als mini-woonboot in middels al een respectabele leeftijd bereikt. Koos Schuller laste en timmerde het woon- bootje zo'n veertig jaar gele den eigenhandig in elkaar bij scheepswerf Colijn. „Alles zit erin hoor", zegt zijn vrouw, 'tante Jo'. „We komen niets tekort." En inderdaad in het kleine vertrekje bevinden zich heel handig weggewerkt een toiletje, twee slaapbanken, een grote koelkast, een tv, een stoel met tafeltje en bergruim te. Alles bij elkaar heeft de boot maar een paar meter lengte en breed is hij ook al niet. „Maar we houden het hier in de zomer heel goed uit", zegt tante Jo. „Alleen voor het hoognodige gaan we naar huis. Eens in ae week even op en neer om de post door te nemen." Haar man: „Mensen verbazen zich er wel eens over, over hoe klein Krijntje is. Maar in een cara van heb je toch niet meer ruimte dan in onze woon boot." ,,'t Is eigenlijk een bijzonder verhaal, de totstandkoming van Krijntje". zegt Koos. „Ik heb het onderschip gemaakt van munitiekisten. Die zaten op de Canadese auto's die vlak na de oorlog door mijn baas werden ingevoerd en geas sembleerd. Torenhoog ston den die kisten opgestapeld. Ik haalde de kisten uit elkaar en heb het onderschip hier op de scheepswerf in Hoogmade weer in elkaar gelast. Dat had nog heel wat voeten in de aar de. Bij Colijn maakten ze toen uitsluitend houten bootjes. Elektriciteit - dat had ik nodig om te lassen - was er niet. Ik heb de elektriciteit zelf moeten aanleggen." „Aan de overkant van het wa ter bij de werf was er een boer, die niet geloofde dat zo'n sta len bak zou blijven drijven. Zoiets had hij nog nooit ge zien. „Waar begin je toch aan", vroeg hij maar telkens. Ik heb tegen hem gezegd dat ik drie van zijn koeien zou ov ervaren als het onderschip klaar was. Bij de tewaterlating ging er wat mis, lag Krijntje ge lijk aan de overkant van de vaart tegen de kant. „Waar blijven die koeien nou, heb ik toen geroepen." „De huidige generatie is heel anders. Ik neb geleerd om niet snel iets weg te gooien en om eerst eens te kijken of ik iets zelf kan maken. Als automon teur had ik wel een goed sala ris. maar ik bedacht me twee keer voor ik het geld uitgaf. Zo hebben we goed kunnen spa ren. En daar hebben we op onze oude dag veel plezier van." ïssies impressies van wandel- en fietstochten De Oostduinenroute: een fiets route die anders is dan andere. Stad en platteland in één. De route voert door Wassenaarse villawijken, over landgoed De Horsten, door Haagse straten en langs vele volkstuinen. Star ten kan gewoon in Leiden en dan in Voorschoten bij de tun nel onder het spoor in het ver lengde van de Horstlaan, ten westen van het spoor richting Den Haag gaan rijden. Maar de fiets op de trein gooien en bij station Mariahoeve uitstappen (station in de rug laten, toe gangsweggetje uitfietsen en dan meteen rechts) kan ook. Deze routebeschrijving gaat van dit startpunt uit. De Oostduinenroute is 29 kilo meter lang en goed aangege ven. In het drukke Den Haag is het, in de wirwar van borden, wel opletten geblazen. Een wat minder fatsoenlijk den kend mens kan, direct na Ma riahoeve, een avondmaaltje bij een scharrelen in de talrijke volkstuintjes. Links de aardap pelen, rechts de peen en uien: het lijkt Leiden wel. Het aller eerste stukje Oostduinenroute voert door een soort niemands land tussen Den Haag en Voor burg. Ihibliek genoeg, want het fietspad loopt tussen twee spoorlijnen. Twee voorbijsnel lende treinen betekenen hon derden paren ogen die je bekij ken. Ze zijn vast jaloers: zij op een hoopje in die trein, zo nog Een parel aan de rand van het landgoed De Horsten: kasteel Duivenvoorde in Voorschoten. FOTO DICK HOGEWONING voor negen uur 's morgens vast op weg naar hun werk, en de vrije fietser buiten. Voor Huis ten Bosch drentelt een geüniformeerde wacht heen en weer. De Bezuiden- houtseweg toont zich in al haar statigheid en even later duikt de fietser het Haagse bos in. Wat een prachtig bos is dit toch. Jammer van het verkeerslawaai, maar ook dat probleem valt wel te ondervangen: door heel hard te zingen over de Wielewaal of andere buitengenoegens bij voorbeeld. Mijn eigen raad op volgend bemerk ik wel enige bevreemding bij de enkele wan delaar die ook het bos bezoekt. Hoogstwaarschijnlijk word ik nu door iemand voor 'volko men getikt' versleten. Na het bos komt Duindigt: een plek die tot de verbeelding spreekt. 'Henry Buitenzorg' en Quick Silver S springen door mijn hoofd. Het ruikt heerlijk (naar paarden dus) en op enig moment voert de route zelfs langs een stal waar allerlei paar denhoofden uitsteken. Verder gaat het weer. langs de Scheve- ningse gevangenis en dan rechtsaf, de duinen in. En daar mee wordt het genot van kei hard opgepompte banden een marteling. De, overigens rustie ke en fraai omzoomde paden, zijn uitgevoerd in kleine keitjes. Hobbelen en bobbelen dus. Het is in de duinen vreemd rus tig: weet dan niemand dat het hier echt prachtig is? Laat ze maar in die gezegende onwe tendheid, dan blijft het tenmin ste zo. Het fietspad voert door een relatief onbekend stukje Meijendel: grote bomen afge wisseld met stuivende zand bulten en typische duindoorns. Dan laten we het groen achter ons en begint een lange rit door Wassenaars villawijken. Huisies kijken en je vergapen. Van het villapark belanden we in De Horsten: altijd heerlijk, die wei landen met koeien. Heren der staan uitgebloeide bloemen van de Berenklauw als spookachtige staketsels in de berm. Aan de einder raast een trein voorbij. Rechtsaf langs het spoor en via de buitenkant van Leidschendam komt Mariahoe ve weer in zicht. Een minder natuurlijk, maar zeker niet te versmaden rondje is weer geslo ten. MONICA WESSELING

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 9