CPB: Behouden van koopkracht kan wel Nederlandse schoorsteen is smeerpijp VOORDEEL VERZORGD: p i i Binnenland pensioenfonds kiezen 'Verdachte bedankte de politie na Zaans verhoor' MKB wil hoger arbeidsforfait Wasmachines en stereo terug naar fabrikant TNO keurt uitlaatgassen Ja-woord voor homoparen DINDSDAG 20 AUGUSTUS 1996 ANP AJgeme«n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Vrijgesproken arts vraagt miljoenen arnhem De 41 - jarige werkloze keuringsarts uit Roermond dient een miljoenenclaim in bij het Openbaar Ministerie. Volgens hem heeft de beschuldiging dat hij z'n dochtertje vrijwel vanaf haar geboorte seksueel heeft misbruikt zijn leven getekend. Het gerechtshof in Arnhem heeft de man gistermorgen vrijgesproken van de beschuldiging van ontucht. Tijdens het politie-onderzoek heeft de man vier dagen in de cel gezeten. Verplichte roetmeting voor diesels den haag Vrachtwagens en bussen, de grootste vervuilers on der de diesels op de weg, krijgen mogelijk uitstel van de ver plichte roetmeting in de apk. Per 1 januari moeten alleen diesel personenauto's worden gekeurd tegen zestig gulden meerkos ten. De Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) laat bussen en vrachtwagens nog even ongemoeid vanwege de grote geluids- en stankoverlast voor het personeel van de keuringsstations. Sorgdrager: Mesdagkliniek zorgvuldig den haag Minister Sorgdrager van justitie vindt dat de Mesdag kliniek in Groningen geen fouten heeft gemaakt bij de tbs-be handeling van een 37-jarige Groninger. De man doodde op 20 juni een autohandelaar uit Waarder tijdens een onbegeleid ver lof. Hij was in 1991 in de kliniek geplaatst na een veroordeling wegens doodslag in 1988. In antwoord op kamervragen schrijft Sorgdrager dat de kliniek zorgvuldig heeft gehandeld. Alle proce dures, die moeten waarborgen of een verlof verantwoord is, zijn gevolgd. Emmense vrouw verzon verkrachting emmen De 36-jarige vrouw die vorige week in Emmen aangifte deed van verkrachting door drie mannen, blijkt alles te hebben verzonnen. Justitie in Emmen heeft dat gisteren laten weten. De drie mannen die na de aangifte werden gearresteerd, zijn inmid dels vrijgelaten. Tegen de vrouw is proces-verbaal opgemaakt wegens het doen van valse aangifte. Gebleken is dat de drie mannen wel gemeenschap met de Emmense hebben gehad. Hongerstaker in isoleercel Rotterdam/Tilburg Een Iraanse asielzoeker is ondanks zijn hon gerstaking opgesloten in een isoleercel van het huis van bewa ring in Tilburg. Zijn Rotterdamse advocaat J. van Zunderd heeft geëist dat die situatie wordt beëindigd. De Iraniër werd in mei in Rotterdam opgepakt en is sindsdien in hongerstaking. Pitbull hapt in zwaaiende arm Groningen Een 50-jarige automobilist uit Groningen die een patatje ging halen, zal zich dit nog lang heugen. De man zat in de auto en zwaaide een kennis gedag. Op dat moment sprong haar pitbull naar voren en beet zich vast in zijn arm. De hevig geschrokken man drukte in paniek het gaspedaal in. De hond bungelde nog steeds aan zijn arm die buiten het portierraam hing. Pas na enkele tientallen meters lukte het de man de hond van zich af te schudden. In allerijl reed hij door naar het zieken huis waar hij inmiddels is geopereerd. Nieuwe voorstellen voor Euro-or den haag Minister Melkert van Sociale Zaken gaat een aantal punten van zijn wetsvoorstellen voor een Europese onderne mingsraad heroverwegen. De plannen worden meer in overeen stemming gebracht met de Europese richtlijn. Het VNO-NCW heeft er vertrouwen in dat dit de onrust wegneemt onder Ameri kaanse en Japanse bedrijven over het Nederlandse investerings klimaat. Zij vrezen een te grote beknotting van de ondernemers vrijheid en dreigden met het terugtrekken van investeringen. Journalist H. Hofhuizen overleden Amsterdam In zijn woonplaats Amsterdam is gisteren de jour nalist Herman Hofhuizen overleden. Hij was 79 jaar. Hofhuizen was jarenlang redacteur van het dagblad De Tijd. Vervolgens schreef hij televisiekritieken voor de Brabant Pers. Dat had hij ook voor De Tijd gedaan. Hofhuizen was ook een medewerker van Man en paard, het schaakprogramma van de KRO-radio. Met zijn vriend Hans Böhm schreef Hofhuizen het boek Onder Grootmeesters. Hofhuizen wordt vrijdag begraven in Heemste de. Extraatje voor werkloze burgervaders den haag Burgemeesters die door een gemeentelijke herinde ling zonder baan komen te zitten, hoeven zich geen zorgen te maken over hypotheek of gratificaties. Uit een sociaal plan dat minister Dijkstal (binnenlandse zaken) heeft opgesteld voor de ze groep blijkt dat de nieuw gevormde gemeente bestaande hy potheekafspraken gewoon moet voortzetten. Ook blijft de opzij gezette burgervader recht houden op gratificaties voor een jubi leum-dienstverband. Dat geldt zelfs als dat pas enkele jaren na zijn ontslag wordt bereikt. Eis: Twaalf jaar cel in omstreden zaak groningen gpd Hoewel de manier waarop de bekentenis is verkregen zwaar onder vuur ligt, is gisteren voor de Groningse rechtbank tegen een 45-jarige man twaalf jaar cel geëist voor moord op een Groningse coffeeshophouder en afpersing van diens vriendin. Officier van justitie mr. M. Nieuwenhuis hekelde in haar betoog de berichtgeving in de media over de omstreden 'Zaanse' verhoormethode, die de politie heeft gehanteerd. Zij noemde die berichtgeving heel eenzijdig en suggestief. Bij die verhoormethode wordt een ver dachte zwaar onder druk gezet door urenlange verhoren waar bij foto's aan de muur van de lijken te zien zijn. De advocaten vergelijken de verhoren al met psychische marteling. De suggestie dat deze metho des in een rechtsstaat niet door de beugel kunnen zijn volgens de officier onterecht. De tech niek die is toegepast, is in feite niet meer dan een samenbun deling van al jaren bestaande en ^accepteerde middelen en echnieken bij het politiever- loor. De coffeehophouder werd in 'ugustus vorig jaar op zijn afge- egen boerderij in Siddeburen met een pistoolschot om het le ven gebracht. Zijn lichaam werd n stukken gesneden en in het 3uitse riviertje de Ochtum bij Iremen gevonden. De vriendin van het slachtoffer betaalde nog 150.000 gulden losgeld aan de MKB-Nederland wil het bedrag dat iedere werkende voor de fis cus mag aftrekken, verhogen. Volgens de ondernemersorgani satie wordt hierdoor zowel de koopkracht als de werkgelegen heid gestimuleerd. Voorzitter N. Wijnolst van MKB-Nederland zei dat vanmorgen bij de pre sentatie van de plannen. De ondernemersorganisatie voor het midden- en kleinbe drijf wil het arbeidskostenforfait verhogen tot vijftien procent van iemands inkomen met een minimum van duizend gulden. Nu is dat acht procent met een minimum van 243 gulden. Voor niet-werkenden moet het belas tingaftrek gelijk blijven, stelt de organisatie. Zij zouden door de hogere forfait voor werkenden een extra prikkel krijgen om aan het werk te gaan. Een gevolg van het voorstel is wel dat de financiering van de AOW in het gedrang dreigt te komen. Om die reden wordt voorgesteld de arbeidsaftrek eenmalig te bevriezen. Voor in komens tot ruim dertig mille verandert dan niets. Extra geld voor mensen met huursubsidie Het Centraal Planbureau (CPB) verwacht dat het volgend jaar toch mogelijk is om lastenverzwaring voor burgers en bedrijven te voorkomen. Het CPB heeft nieuwe bere keningen gemaakt die een stuk positiever uitvallen dan sommige ramingen waarmee het het kabinet vorige week onaangenaam verraste. den haag anp Volgens de berekeningen van vorige week zou het kabinet volgend jaar te maken krijgen met een extra tegenvaller van ongeveer vijf miljard gulden als gevolg van lagere belastingop brengsten en hogere tekorten bij de sociale fondsen. In de nieuwe CPB-ramingen, die ge baseerd zijn op recente gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, zijn de tegen vallers veel geringer van om vang. Dat komt onder meer doordat rekening wordt gehou den met een hogere groei van de werkgelegenheid in 1997. Er zullen dan 101.000 nieuwe ba nen bij komen. Eerdere ramin gen gingen uit van 96.000 extra arbeidsplaatsen. Het CPB gaat er in zijn nieu we berekeningen vanuit dat het tarief in de eerste belastingschijf volgend jaar licht daalt. Het fi nancieringstekort komt daar door wel iets hoger uit dan in eerdere berekeningen: 2,4 pro cent van het bruto binnenlands product in plaats van 2 procent. Met een dergelijk tekort voldoet Nederland nog ruimschoots aan de criteria die gelden voor toe treding tot de Economische en Monetaire Unie. Er is inmiddels al wel beslo ten om de koopkracht voor de financieel kwetsbaarste groepen veilig te stellen. Alle mensen die het afgelopen „huur-jaar" huur subsidie hebben kregen, krijgen dit najaar een eenmalige toeslag van vijftig gulden (alleenstaan den) of honderd gulden (meer- persoonshuishoudens). Ook mensen in een koophuis met een woonkostentoeslag, hebben recht op de uitkering. Met dit bedrag compenseert het kabi net het verlies aan koopkracht door een hogere ziekenfonds premie. Bijna een miljoen men sen hebben recht op het extraa tje. DEN HAAG ANP Producenten en importeurs van elektrische apparaten, zoals koelkasten en stereoto rens, moeten in de nabije toe komst er zelf voor zorgen dat de oude spullen worden her gebruikt of verwerkt. Dat is de kern van het Besluit verwijde ring wit- en bruingoed, waar van het ministerie van VROM een concept aan belangheb benden heeft gestuurd. Die hebben nog inspraak. Consumenten kunnen in de toekomst bij een nieuwe aankoop hun oude appara tuur gratis inleveren bij de winkelier. Geluids-, oplaad-, en keukenapparatuur. ge reedschap of andere huishou delijke apparaten kunnen ook worden ingeleverd bij de ge meenten. Gemeenten en win keliers kunnen de apparaten op hun beurt weer gratis inle veren bij de producenten. Bij buitenlandse fabrikanten draait de importeur ervoor op. Die moeten zorgen dat de machines worden herge bruikt. Het wordt verboden om de apparaten te storten op een vuilnisbelt of te ver branden in de reguliere ver brandingsinstallaties. De producenten en impor teurs moeten inname en ver werking van de spullen zelf betalen. Hoe ze die kosten verrèkenen, bijvoorbeeld in de prijs van nieuwe spullen, mogen ze zelf weten. De producentenorganisa ties in het wit- en bruingoed hebben nog geen reactie ge ven op het ontwerpbesluit. In het verleden hebben de bran cheorganisaties gewaar schuwd voor een onder mijning van de internationale concurrentiepositie als de re geling alleen in Nederland wordt ingevoerd. Ook vroe gen de organisaties zich af wat er moet gebeuren met apparaten van producenten of importeurs die niet meer bestaan. Schoorsteenveger Ed Donkersloot aan het werk in Volendam. Daar vergadert deze week de Algemene Schoorsteenvegers Patroonsbond over Europese regelgeving. FOTO ANP JU AN VRIIDAC volendam anp ontvoerders-omdat ze dacht dat haar vriend nog in leven was. De politie kwam al vrij snel op het spoor van de hoofdver dachte en een medeverdachte. Omdat de hoofdverdachte er het zwijgen toe deed, werd be sloten hem aan de Zaanse ver hoormethode te onderwerpen. Uiteindelijk bekende hij. Volgens zijn advocaat, mr. L. de Leon, is de verhoormethode in hoge mate onrechtmatig en dient het openbaar ministerie dan ook niet ontvankelijk te worden verklaard. Hoewel Justi tie juist spreekt van een open methode die middels geluid en filmbeelden is vastgelegd en dus controleerbaar is. zegt de advocaat dat de werkelijke in houd van de methode niet op enige band of in het verbaal is vastgelegd. Verder had de raadsman kri tiek op de politie die zich in de ze verhoortechnieken laat trai nen door een communicatie deskundige zonder enige we tenschappelijke achtergrond. „Een halve gare die de politie is gaan trainen in halve gare-me- thodes", aldus de raadsman. Mr. Nieuwenhuis hechtte weinig waarde aan de kritiek van de deskundigen. Ze consta teerde dat de hoofdverdachte nooit is teruggekomen op zijn bekentenis en de politie zelfs bedankte voor hun wijze van optreden. Op aanwijzingen van de verdachte werd ook de romp van het lijk bij Bremen gevon den. De uitspraak is op 2 sep tember. De schoorsteenvegers in Nederland zien de toekomst zonnig in. Zij verwachten dat de Europese Commissie binnen vijf jaar met regels komt, die erkende, vakbe kwame vegers aanzienlijk meer werk zullen opleveren. Voor beunhazen is geen plaats meer. Dat zegt voorzitter W. Rutten van de Algemene Schoorsteenvegers Patroons Bond (ASPB). Zijn orga nisatie is deze week gastheer van een internationaal congres van Europese schoorsteenvegers. In het Vo- lendamse hotel Spaander praten vakgenoten uit ze ventien landen over de ontwikkelingen in hun be drijfstak. In vergelijking met de Duitse, Oostenrijkse of Zwit serse schoorsteen is de Nederlandse maar een smeer pijp. Regels zijn er niet, dus verwaarlozing ligt op de loer. „Als, je naar de Duitstalige gebieden kijkt, is Ne derland een ontwikkelingsland", aldus Rutten. „En zelfs in vergelijking met het gemiddelde in Europa, lo pen we ver achter. Dat Duitsland als het Mekka voor de beroepsgroep geldt, komt vooral door de strakke regelgeving. Iedere schoorsteen krijgt jaarlijks een verplichte poetsbeurt door een gediplomeerde veger, die bovendien ook nog eens de uitstoot controleert. Ook zijn er stringen te bouwvoorschriften. In Engeland gelden weliswaar geen wettelijke regels, maar is er wel een opleiding en zijn de brandverzekeraars streng. Wanneer bij brand niet kan worden aangetoond dat de schoorsteen is ge veegd, is er een grote kans dat de verzekaar niet uit keert. In Nederland lijkt dc schoorsteen vogelvrij. Er zijn geen wettelijk verplichte beurten en geen opgeleide vegers. Wie dat wil, kan zich bij de Kamer van Koop handel als schoorsteenveger inschrijven. Bouwvoor schriften zijn er ook al niet. „Met als gevolg dat er hier in vergelijking met bij voorbeeld Duitsland meer schoorsteenbranden en meer kolendampvergiftigin gen zijn", beweert Rutten. Daarnaast zijn het vooral de beunhazen die de be roepsgroep een slechte naam bezorgen. Rutten kent de verhalen maar al te goed. „Iedere week hangen er wel mensen aan de telefoon die geflest zijn. Ze komen bij de ASPB uithuilen. Wij kunnen er niets aan doen omdat het geen leden van ons betreft." Bovendien pikken de beunhazen een flink deel van de omzet in. Zo'n 55 miljoen gulden uit een totale •markt van 170 miljoen gulden, schatte het EIM/Cen trum voor Ambachtsonderzoek vier jaar geleden. De reguliere schoorsteenveger komt niet verder dan 25 miljoen gulden. De rest van de omzet zit bij installa tiebedrijven en onderhoudsdiensten van woning bouwverenigingen. De op handen zijnde Europese regelgeving kan een einde maken aan de dubieuze praktijken op de Ne derlandse daken. Vooruitlopend daarop wordt een opleiding tot schoorsteenveger begonnen. In januari begint de eerste lichting van twintig man. Volgens Rutten ontstaat binnen nu en vier jaar een zichtbare tweedeling in de sector tussen „vegers met een erken de opleiding en de niet erkende gelegenheidscow boys.'' Mocht de Europese Commissie met dwingende re gels komen, dan is er voor de opgeleide vegers veel werk aan de winkel, voorspelt Rutten. Bij de patroons bond hebben ze nog niet uitgerekend in welke mate het erkende deel van het gilde zal profiteren. „Maar we krijgen kansen in Nederland. De omzet zal aan zienlijk stijgen." In onze winkel vindt u alles voor de Inwendige, maar ook alles voor de uitwendige mens Alles voor de verzorging van uzelf, uw gebit, uw huid, uw haar_ u zegt het maar. Alles héél goed én voor weinig geld. (Alles in deze advertentie zelfs per twee nog voordeliger.) Zendium tandpasta. Mild mint*»!®.Fds mint Peuter of Sensitive m duopak Q QO" 2 tubes S 75 ml Nü O.ZJZJ Sanex deodorant spray, roller of stick, c ~~l/i duopak &9Z O. /t Kotex maandverband, diverse soorten, ~JA(\ 2 pakken &8S /.TU Pantene shampoo, 2 flacons O QQ a 200 ml 14-9S O.t/O Gillette Series scheergel, Cool Wave of Wild Rain, -i qj-' J duopak LZrTÜ IZ.uJ den haag anp ueze aanbiedingen zl|n geldig t/m zaterdag 24 augustus a.s Zolang de voorraad strekt A; 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. CTl Ongeveer 64 procent van de on dernemers die nu nog verplicht zijn aangesloten bij een be drijfspensioenfonds, wil meer vrijheid hebben om zelf een pensioenfonds te kiezen. De verwachting bestaat dat dit zal leiden tot lagere kosten. De on dernemers zijn er wel in over grote meerderheid voorstander van dat werkgevers en werkne mers op brancheniveau vast stellen aan welke voorwaarden de pensioenregeling moet vol doen. Dat blijkt uit een NlPO-on- derzoek dat in opdracht van het Verbond van Verzekeraars is ge houden. In Nederland vallen bijna 300.000 ondernemingen en instellingen onder de Wet verplichte deelneming in een bedrijfspensioenfonds. Het Verbond van Verzeke raars vindt dat bedrijven meer ruimte moeten krijgen bij het kiezen van hun pensioenfonds. De verzekeraars voelen zich ge sterkt in hun opvatting door de uitkomst van het onderzoek. De Vereniging van Bedrijfs pensioenfondsen (VB) zegt in een reactie op het onderzoek dat een andere NlPO-ondervra- ging in opdracht van VB twee jaar geleden nog uitwees dat slechts 22 procent van de werk nemers voorstander is van het afschaffen van de verplichte deelname aan bedrijfspensioen fondsen. TNO is begonnen met het op afstand meten van uitlaatgassen van personenauto's. Dat ge beurde gisteren op een oprit van de Rijksweg A13 bij Delft. De metingen duren nog de hele week. Auto's rijden door een infra- roodstraal en omdat iedere gas soort bepaalde frequenties licht absorbeert, kan precies op af stand worden geregistreerd uit welke componenten de uitlaat gassen bestaan. „Al hebben we de apparatuur wel op specifieke frequenties afgesteld", zegt R.C. Rijkeboer van TNO. Hij is ver antwoordelijk voor de weten schappelijke kant van het on derzoek. Bij hele hoge concentraties koolstofmonoxide en koolwa terstoffen, de stoffen die de ap paratuur deze week opspoort, gaat één van de vier motor agenten die ter plaatse zijn, achter de auto aan om deze te laten stoppen. Op een parkeer plaats bij een wegrestaurant even verderop wordt dan nog maals een meting gedaan. Zo kan worden gecontroleerd of de eerste resultaten kloppen. Het onderzoek wordt op vrij willige basis uitgevoerd. De TNO-mensen kunnen, met toe stemming van de automobilist, een wagen aan een uitgebreider vervolgonderzoek onderwer pen. Dat duurt maximaal een week en gedurende die periode krijgen de mensen een verge lijkbare huurauto. 'Consulaat Tanger stal geld van gedetineerden' alkmaar gpd Een medewerkster van het Ne derlandse consulaat ln Tanger zou minstens negenduizend gulden, bestemd voor Neder landse gevangenen in Marokko, hebben verduisterd. De Neder landse overheid wist daarvan af, maar heeft de zaak nooit goed onderzocht. Dat zegt de stich ting Themis, die opkomt voor (ex gedetineerden. Volgens een woordvoerder van Buitenlandse Zaken is de zaak wel onder zocht maar dat leverde niets op. Themis heeft de Marokkaanse autoriteiten gevraagd iets aan de kwestie te doen, omdat de delicten in Tanger zijn ge pleegd. den haag gpp Homoparen krijgen in de toe komst dezelfde rechten en plichten als getrouwde stellen. Alleen het recht op kinderen krijgen ze niet. Dit blijkt uit het voorstel van staatssecretaris Schmitz (justitie) voor een zo genoemde 'partnerschapsregi stratie'. Schmitz wil dat ook homopa ren het recht krijgen tot het ge ven van het ja-woord en beves tiging daarvan door getuigen via een handtekening. Met de in voering van deze rituelen wijkt de staatssecretaris af van haar eerdere voorstellen. Paren die overgaan tot de zogeheten part- nerschapsregistatie zijn alimen tatieplichtig. krijgen dezelfde erfrechten als huwelijkspartners en mogen eikaars naam voeren. Schmitz verwacht dat ongeveer tien procent van de homoparen van deze registratie gebruik gaat maken. In totaal gaat het dan om zo'n 3.400 paren.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3