België tussen hoop en vrees Tumult rond zelfmoord Italiaanse ex-senator Feiten &Meningen Molukse jeugd weer bereid tot geweld Mogelijk ook Nederlandse kinderen bij zaak betrokken DINDSDAC 20 AUGUSTUS 1996 De afgelopen maanden zijn twee Molukse jongerenbe wegingen opgericht: Gerakan Mena Muria (27 april) en Pemuaa RMS (15 juni). Beide organisaties richten zich niet op het streven naar een vrije Molukse republiek, maar op het daadwerkelijk bevrijden van de Molukken. De jongeren kunnen zich steeds minder vinden in het beleid van de Molukse regering in ballingschap en in de huidige 'president' dr. F. Tutuhatunewa. De politiek van praten biedt hen geen vertrouwen meer, de bereid heid tot acties groeit. Franklin Patty (25) woont in de Molukse wijk in het Zeeuwse Koudekerke. Hij is lid van de Pemuda Repu- blik Maluku Selatan. opgericht door de activisten die in de jaren zeventig verantwoordelijk waren voor de ka- pings- en gijzelingsacties van treinen bij Wijster en De Punt. een school in Bovensmilde. het Indonesische consulaat in Amsterdam en het provinciehuis in Assen. Die acties zijn volgens hem van wezenlijk belang ge weest voor het politieke bewustzijn onder de huidige generatie jongeren. Dat bewustzijn is niet zozeer gegroeid, zegt Patty, maar jongeren geven er meer uiting aan. „Er wonen zo veel allochtonen in Nederland dat je nauwelijks nog kunt zien waar iemand vandaan komt. De Molukse jon geren van nu gaan op zoek naar hun identiteit. .Als ze die hebben gevonden, komen ze daarvoor uit. Ze laten ook niet meer over zich heen lopen." Een deel van de Molukse jongeren heeft radicale op vattingen, beaamt Patty. „Anderen willen het doel met praten of met de pen bereiken. Mij maakt het niets uit. Ik sluit acties niet uit. Er is geen land ter wereld dat zonder geweld onaf- r geweli hankelijk is gewor den. Praten is pri ma, als het maar niet gaat over de vraag óf de vrijheid moet worden be reikt. maar over de vraag hóe die moet worden bereikt." Over een derde nieuwe Molukse or ganisatie. Waspada (Waakzaam), weet Patty overigens niets. Waspada dreigde de afgelo pen weken met aan slagen op Indonesische doelen in Nederland uit protest tegen de onderdrukking van de democratische krach ten in Indonesië. Een van de brieven van Waspada zou zijn gefaxt vanuit het postkantoor in Vlissingen. Patty: ..Het hoeft natuurlijk geen Molukse organisatie te zijn". Met andere woorden: het kunnen ook in Nederland wonende Indonesiërs of voormalige Indonesiërs zijn. Tutuhatunewa. de nieuwe Molukse president in bal lingschap. opvolger van de onlangs overleden Manusa- ma. voert volgens Patty een passief en verkeerd beleid. „Manusama was misschien niet zo'n goede leider, maar jongeren hadden wel heel veel respect voor hem. Voor Tutuhatunewa hebben ze dat veel minder. Er is al te veel gepraat en dat heeft niets opgeleverd. Bovendien is de regering met de verkeerde dingen bezig. Zij moet zich niet bezighouden met sociale kwesties voor Mo- lukkers in Nederland, maar zich inzetten voor een vrije Molukse republiek. Dat verwachten de mensen op de Molukken ook van ons. Zij worden immers onder drukt." De jongerenorganisaties willen meer inspelen op ac tuele gebeurtenissen in Indonesië. ..Daar staat een bom op barsten", zegt Patty. Hij vindt dat de Molukkers de handen ineen moeten slaan met andere onderdrukte volkeren. „Over een paar jaar zijn er verkiezingen in Indonesië. Als het land democratisch wordt, zijn we al een heel eind." Zijn gevoelens voor een vrije Molukse republiek wor den met de dag sterker, vertelt Patty. „Ik kan dat Neder landers nooit goed uitleggen. Het is een gevoelskwestie, het zit in je hart." De bereidheid tot geweld onder Mo lukse jongeren neemt volgens hem toe. Hij merkt dat sterk in zijn omgeving. Ook hij zelf wijst geweld, zelfs als dat ernstige vormen aanneemt, niet op voorhand af. „Ik ben daartoe bereid, maar het moet wel nut hebben. Het moet helpen ons uiteindelijke doel te bereiken: een vrije republiek." Hij wil er zelfs zijn leven voor geven. „Dat kan op verschillende manieren. Je kunt je leven lang praten, of je kunt je lichaam opofferen. Dat laatste geldt zeker voor mij." VU5SMGEN MAUMTS SEP Dr. F.Tutuhatunewa. archieffoto WIM STEVENHAGEN Massale zoektocht naar An en Eefje Na de euforie over het levend terugvinden van Sabine (13) en Laetitia (14), de afschuw over de dood van Julie (8) en Melissa (8) is er nu de angstige hoop over het lot van de 17-jarige An en de 19-jarige Eefje. An en Eefje verbleven net als Sabine, Laetita, Julie en Melissa korte tijd in het 'huis der gruwelen' in Marcinelle. Deze bekentenis van hoofdver dachte Mare Dutroux heeft een einde gemaakt aan de specula tie dat beide meisjes nog steeds onder hypnose verkeren van de Nederlander Rasti Rostelli. De zoektocht naar An en Eefje, die op de kop af een jaar aan de gang is, en uitlopers kende tot in Amsterdam en Gran Canaria, heeft een nieuwe impuls gekre gen. Samen met de ouders stelt België zich nu de martelende vraag: waar zijn An en Eefje? De ontvoering van de beide meisjes uit Belgisch Limburg is wellicht de meest tot de ver beelding sprekende verdwij ningszaak in West-Europa. Op donderdagavond 23 augustus vorig jaar bezochten An en Eef je, op vakantie met hun toneel club 'Harlekijn' in Westende, de hypnose-show van Rasti Rostelli in het casino van Blankenberge. Op de bewakingscamera van het casino zijn An en Eefje nog te zien. twee schimmige meis jes, onzeker hun weg zoekend tussen de mensenmassa. Dat zijn de laatste beelden die hun ouders van de meisjes te zien hebben gekregen. Na de show keerden ze nooit terug in Wes tende. Hun fietsen, die ze had den achtergelaten bij de kust tram in Middelkerke, stonden er nog. In het politiedossier staat het tijdstip angstig nauwkeurig vermeld: 'Verdwenen: 1.18 uur'. De zoektocht kwam traag op gang De plaatselijke politie agent lachte aanvankelijk harte lijk om de aangifte die de vrien den van An en Eefje de volgen de ochtend kwamen doen: „Die twee liggen lekker bij iemand in bed". Toen de ouders van An en Eefje het parket van Brugge be naderden, hield men hen voor niet meteen het ergste te den ken. „Meisjes van die leeftijd gaan wel vaker een paar dagen zomaar op stap", kregen ze te horen. Maar de ouders waren er niet gerust op. Samen met vrienden organiseerden ze op 26 en 27 augustus grote zoekacties aan de kust. De stichting 'Mare en Corinne', een vrijwuligersnet- werk voor de opsporing van verdwenen kinderen, hing na drie dagen posters op van de twee verlegen glimlachende meisjes in het station van Blan kenberge. Die posters zijn in middels overal in Europa ver spreid; van Rusland tot in Span je. Bussen met Belgen reisden september vorig jaar nog af naar Rotterdam en Amsterdam om ook daar honderden 'An en Eefjes' op vuilnisbakken, lan taarnpalen en muren te plak ken. De verdwijning kreeg een mys tieke lading toen deskundigen aan de hand van de videobeel den verklaarden dat de beide meisjes misschien nog steeds onder invloed van Rastelli's hypnose zijn. Deze theorie werd versterkt toen op 28 augustus een vrouw naar de politie belde met het verhaal dat ze An en Eefje een lift heeft gegeven tus sen Koksijde en de badplaats Nieuwpoort. „Ze hadden een vreemde blik in de ogen. alsof ZAAktSE vegHooflYlÉTHope <S,P0F EEN SCHEWNéf VAM ?E. REriHTtM? uee, het ts jmsr etM umstfsr f racjeze em G&ioeC'Sk. weTHope-- De moeders van Melissa Russo (rechts) en Julie Lejeune bij de stoffelijke resten van hun vermoorde kinderen in het rouwcentrum van hun woonplaats Graz Hollogne. foto epa ze onder invloed waren", ver klaarde de vrouw. Tussen de stroom van telefoon tjes en tips die de posteractie losmaakte, waren ook getuige nissen over een grijze Citroën CX, maar de politie besteedde er geen speciale aandacht aan- hoeveel grijze CX'en rijden er wel niet rond in België? Het afgelopen weekeinde takel de de politie precies zo'n grijze CX uit de achtertuin van het 'Monster van Wallonië', de 38- jarige werkloze staalarbeider, autohandelaar en kinderver krachter Mare Dutroux. Hij wordt aan de hand van de zich opstapelende bewijzen steeds meer de spilfiguur in een inter nationaal netwerk voor kinder porno. Naar verluidt gebruikte Dutroux niet alleen de handel in autowrakken, maar ook de pro ductie van pornobanden en beeldmateriaal om zijn niet ge ringe vermogen op te bouwen: de man bezit ten minste zeven huizen rondom Charleroi en huurt er nog eens vier. Zaterdagochtend toverde Dutroux na urenlang verhoor een klein puzzelstukje van het raadsel 'An en Eefje' uit zijn mouw: de beide meisjes zijn niet onder hypnose aan het dwalen geslagen, maar door Dutroux en handlanger Lelièvre ontvoerd en overgebracht naar hun woning in Marcinelle. Ook Lelièvre heeft deze lezing beves- ligd. Het spoor van An en Eefje ein digt nu op deze diabolische plek: het huis waar Dutroux sa men met zijn later door hem le vend begraven zakenvriend Wellenstein een betonnen cel bouwde waarin hij eerst Julie en Melissa, vervolgens An en Eefje en ten slotte laetitia en Sabine gevangen hield en misbruikte. Op 23 augustus waren vier ont voerde kinderen er samen zon der het zelf te weten: Julie en Melissa nog levend in hun kel dercel, An en Eefje opgesloten in een kamer op de eerste ver dieping. Een paar dagen later bracht Dutroux An en Eefje naar zijn tweede woning in Sars la Buis- sière, de plaats waar hij begin dit jaar Julie en Melissa gekne veld in een drie meter diepe kuil zou gooien. Bij graafwerk in de enorme achtertuin van de villa in Sars la Buissière zijn An en Eefje nog niet gevonden. Over hun verblijfplaats of lot hebben Dutroux en Lelièvre weinig los gelaten. Wat de ouders van An en Eefje en ook van Julie en Melissa tot wanhoop drijft, is dat de politie tot tweemaal toe huiszoekingen deed in het pand in Marcinelle, zonder er echter de goed ver borgen kinderen te kunnen vin den: de eerste keer in augustus 1995, de tweede keer december vorig jaar. „Onze kinderen heb ben niet durven antwoorden op de stemmen van de onderzoe kers. Maar als de ouders bij de huiszoeking waren geweest, dan stellen wij de vraag: zouden on ze kinderen de stem van hun ouders niet herkend hebben?", schreven de ouders van Julie en Melissa gisteren in een open brief aan de minister van justi tie. Een andere martelende vraag is: hebben de rechercheurs wel se rieus gezocht? In november vo rig jaar kregen de ouders van Julie en Melissa van het parket in Luik te horen dat zij moesten aanvaarden dat hun kinderen hoogstwaarschijnlijk dood wa ren. Julie en Melissa overleden volgens de getuigenis van Dutroux vier maanden later. Wat is er gebeurd met An en Eefje, de tieners naar wie in de cember nog in Spanje werd ge zocht en naar wie na een tip eind januari ook op Gran Cana ria een onderzoek werd inge steld? Volgens onderzoeksrech ter Bourlet kunnen de twee meisjes nog in leven zijn. Bour let: „Dutroux heeft gezegd dat hij geen ander dan seksueel ge weld heeft uitgeoefend op deze kinderen. Dat geeft mij hoop voor het lot van de twee". Terwijl politieagenten de zeven woningen van Dutroux met speurhonden, Nederlandse in- fraroodapparatuur en graafma chines binnenstebuiten keren, zitten de ouders van An en Eefje gespannen bij de telefoon. Va der Jean van Eefje zegt: „We wachten af. Gelukkig worden we nu goed op de hoogte ge houden". BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT De politie onderzoèkt of bij de omvangrijke kinderporno- zaak in België ook Nederland se kinderen zijn betrokken. Dit heeft de Centrale Recher che Informatiedienst (CRI) gisteren gezegd. De CRI wei gert in verband met dit on derzoek te zeggen hoeveel kinderen op dit moment in Nederland worden vermist. Jaarlijks verdwijnen in Neder land 3.200 kinderen in de leeftijd tot 10 jaar. In 99 pro cent van de gevallen worden zij binnen 24 uur teruggevon den. In de resterende gevallen gaat het voornamelijk om kinderen die verongelukt zijn. Dr. S.Schouten van de Rijks universiteit Utrecht deed eer der dit jaar onderzoek naar vermissingen. „Het aantal kinderen dat door een mis drijf verdwijnt is gelukkig zeer gering en bijna niet in per centages uit te drukken", zegt hij. Uit onderzoek van Schouten in samenwerking met de CRI, blijkt dat jaarlijks in Neder land 16.000 mensen als ver mist worden opgegeven. Hiervan is negentig procent binnen een week weer te recht. Meestal gaat het om tieners die van huis zijn weg gelopen. Elk jaar opnieuw blijven tien tot vijftien zaken onopgelost, slechts een enke le keer betreft het hier kinde ren. Volgens de organisatie ChildRight Worldwide is de zedenzaak in België opmer kelijk, omdat het om Belgi sche kinderen gaat. Het is wel bekend dat in Nederland en België kinderen worden mis bruikt voor kinderporno. De daders daarvan gebruiken volgens ChildRight vooral Aziatische, Afrikaanse en in toenemende mate Oost-Eu- ropese kinderen. Dat geldt ook bij kinderprostitutie. De ze kinderen, net zo vaak jon gens als meisjes, worden in hun geboorteland gekocht of ontvoerd. Ook van sommige uit Neder landse asielzoekerscentra ver dwenen kinderen wordt ver moed dat ze in het illegale sekscircuit zijn beland. Deze zaken veroorzaken echter minder commotie dan ont- voeringsgevallen van 'eigen' kinderen, stelt ChildRight Worldwide bitter vast. Binnen de Europese Unie staan momenteel zestig kin deren geregistreerd als lang durig vermist. Volgens Inter pol loopt het aantal slachtof fers van kinderporno wereld wijd op tot bijna 2,5 miljoen kinderen. DEN HAAG GPD L«EM k- ICENNEM.-. SMAi-, Na zich vier maanden schuil te hebben gehou den in Griekenland, had Carmine Mensorio be sloten terug te keren naar Italië en zich te mel den bij de Napolitaanse magistraten die hem beschuldigden van banden met de Camorra (maffia). Vrijdagmiddag, in het zicht van de haven van Ancona, sprong de voormalige top- christendemocraat van de veerboot. Zelf moord, constateerden de artsen; moord zeggen de politici, die maatregelen eisen tegen de on derzoeksrechters. Italië staat op zijn kop. Het witte laken op de ka de van de haven van Ancona met daaronder het lijk van Mensorio, heeft eenieder nog op het net vlies. De partijen van de rechtse Vrijheidsallian tie van ex-premier Berlusconi, maar ook de communistische PRC, voelen aan dat dit hèt moment is om een oude kwestie aan de orde te stellen: het gebruik van het voorarrest door de magistraten. Vittorio Sgarbi, senator van Forza Italia, zet de toon: „Mensorio is het zoveelste slachtoffer van de Italiaanse justitie." Wat hebben de magistraten van het parket van Napels voor vreselijks op hun geweten? Mensorio, zo vertellen spijtoptanten, werd een machtig senator van de christen-democratische DC en later van de splinter CCD, dankzij de stemmen die hij kreeg van de Napolitaanse ma- fifa in ruil voor aanbestedingen en andere gun sten. Een bekende procedure, maar verboden bij de wet en dus besloten de magistraten na een lang onderzoek tot het uitvaardigen van een ar restatiebevel. Vandaag vertellen vrienden en familieleden, met de afscheidsbrieven van Mensorio in de hand, dat al lang bekend was dat de ex-senator zelf moordneigingen had en een arrestatie uit men selijk maar ook strafrechtelijk oogpunt niet op portuun was. Hij zou gewoon, als vrij man, heb ben kunnen wachten op het proces, dat in okto ber van start zou gaan. Waarom moest een zwaar lijdende man nog in een van die vreselijke en overvolle Italiaanse gevangenissen worden gestopt, zo vraagt men zich af. Het medelijden prevaleert, ook bij collega-politi ci. Clemente Mastella, een van de leiders van de CCD en eveneens afkomstig uit het gebied rond Napels, zei gisteren niet te weten of Mensorio schuldig was, maar wel dat justitie hem te hard heeft aangepakt. Volgens Mastella zijn de magistraten gefixeerd op politici en hebben zij bovendien te weinig oog voor de problemen die het politiek bedrijven in mafiose gebieden met zich meebrengen. „Het is makkelijk de held uit te hangen daar waar de maffia ontbreekt", aldus Mastella. Deze redenatie sluit exact aan bij wat Mensorio bij le\%n altijd zei en verklaart ook het zo rots vaste geloof in de eigen onschuld en de onmoge lijkheid gevangenisstraf te accepteren. Mensorio geloofde waarschijnlijk werkelijk dat akkoorden met de maffia onontkoombaar waren en dus ei genlijk niet strafbaar. Het parket van Napels weigert echter korting te geven aan politici die moeten opereren in maf fia-land en is ook van mening dat het voorarrest zinvol is. De magistraat Mancuso zei eergisteren in de krant La Repubblica dat Mensorio wordt beschuldigd van maffia-praktijken en dus in de gevangenis thuis hoort. „Waarom moet een maf fia-baas wel worden opgesloten en een mafiose politicus niet?", aldus een polemische Mancuso. Zijn baas. procureur Cordova deed er nog een schepje bovenop. „Willen ze het voorarrest uit het wetboek van strafrecht halen? Ze doen maar. We zullen dan een ander record hebben: het eni ge land waar geen handboeien meer bestaan. Misschien heeft iemand het vergeten, maar in alle beschaafde landen gaat iemand die wordt beschuldigd van een ernstig delict de gevangenis ROME EELCO VAN DER UNPEN CORRESPONDENT 1

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 2