Strand in ochtendgloren: hondenpoep en lege flessen ZOMERKRANT 'Hectisch, maar leuk werk op Vlietland' Zeeverkenners hijsen vlaggen op boulevard 1st. 'Zwemmen in de golven masseert je zo lekker' Krieken 5) Valkenburg g) Voorschoten HO) Rijnsburg (jf) Alkemade p^Qegstgees ^3^5^ssenheim (f4) Warmond fpftLeiden 'Een keertje 's morgens vroeg naar her strand. Om een uur of halfzeven, bedoel ik. Is dat nou niet eens leuk voor de Zomer - krant?'Ja, sommige chefs zitten echt boordevol creatieve ideeën. Het zijn ware meesters in het bedenken van klussen. Voor een ander. Half zeven op het strand. Eens even denken, dat is dan kwart voor zes met de Ecobus vertrekken uit Leiden. Dat betekent dat ik om vijf uur van huis moet. En dat houdt dus in dat ik kwart voor vijf moet opstaan. Kwart voor vijf? Op zaterdag!? 'Dat lijkt me nou typisch een klus voor collega Joustra', probeer ik nog in een alles of niets poging. Niets dus. En dus zet ik vrijdagavond de wekker om kwart voor vijf. Het wijzertje knarst protesterend. Op die plek op de wijzerplaat is-ie nog nooit in zijn inmiddels twaalfjarige bestaan geweest. 'Kwart voor vijf. wat een stelletje mafketels daar bij die krant zeg', mompel ik kort na het acht-uurjournaal in m 'n kussen. Het is niet te geloven, maar er zijn ook nog twee verslaggevers bereid gevonden de reis v naar het Katwijkse met me mee te maken. Een stagiair, die geen nee durfde te zeggen waar schijnlijk en zo'n figuur die ik ervan verdenk dat-ie altijd op zaterdag om kwart voor vijf op staat. Zo één die in de zomervakantie vrijwillig wilgen gaat knotten of wandeltochten van zes tig kilometer maakt. Inwendig mopperend op de bemanning (die me te opgewekt is), op de bus (die me te veel herrie maakt), en vooral op de chef (die dit allemaal bedacht en zelf waar schijnlijk nog lekker uren in z'n nest ligt) rijd ik van Leiden naar Kat wijk. Het is nog niet eens licht, nota bene. Verwachten ze nou echt dat er in een dorp als Katwijk wat te beleven is op dit on christelijke tijdstip? Halverwege de reis voer ik mijn eerste ge sprekje van de dag. 'Ik ben helemaal niet chagrijnig, bemoei je er niet mee, man'. We zijn in Katwijk. De boulevard is nagenoeg uitgestorven. Hier en daar hangt nog een mistflard en op het strand zijn al leen een paar meeuwen te zien. 'Zie je wel dat er hier niks te be leven is', mompel ik, maar ik moet toegeven dat wat ik zie me op de een of andere manier ook wel weer bevalt. Het is imiddels helemaal licht en de zon komt achter de hui zen aan de boulevard vandaan. Een zeeverkenner komt voorbij- gefietst en knikt vriendelijk. Hij hijst zoals gebruikelijk langs de boulevard de vlaggen in top en heeft er kennelijk zin in van daag. In de verte klinkt geplons. Drie dames op leeftijd met wit te badmutsen op springen kwiek de zee in. Ze lachen luid. Nog verder weg ronkt een tractor. Het strand kiijgt zijn dagelijke schoonmaakbeurt. Mannen kieperen fluitend vuilnisbakken leeg in een aanhanger. Op de boulevard kijkt een vogelaar een stern na en een vader trekt, geholpen door zijn kinderen, een net door de branding. Ze zijn op garnalenjacht. Wie zei ook al weer dat er niets te beleven valt in Katwijk, bij het krieken van de dag? Het is een paar uur later. Bij strandpaviljoen Van Beelen ge bruikt het Zomerkranttecim een vorstelijk ontbijt. Met verse jus en dito koffie en broodjes. De zon voelt al warm op de huid en de eerste stratidgast meldt zich. Negen uur, de zaterdag is eigen lijk nog maar nauwelijks begonnen en toch heb ik het prettige, tevreden gevoel dat ik al veel heb beleefd vandaag. Eigenlijk onbegrijpelijk dat er mensen zijn, die chef met die creatieve ideeën bijvoorbeeld, die nu nog op bed liggen. Ze we ten niet wat ze missen. PAUL DE VLIEGER let Schaddé van Dooren: „Als de bouw vak voorbij is, klapt het meteen in." foto hielco kuipers Eigenlijk was het zeewater de ze ochtend wat koud. En ei genlijk is het lekkerder zwem men met van die hoge golven. Althans, dat vindt de 80-jarige A. van Duin-van Rijn. „Giste ren was het water heerlijk. Toen hadden we wat golven. Dat beukt en masseert zo lek ker tegen je aan." Ondanks haar hoge leeftijd neemt ze met twee andere ou dere dames elke ochtend een duik in het water van de Noordzee. „Voor mijn gezond heid, en voor mijn plezier. Ik doe het sinds begin juli, nu zo'n zes weken lang", vertelt ze, terwijl ze bezig is zich weer warm aan te kleden. Ze wijst op een medezwemster. „Zij heeft een dochter die meegaat. Voordat ze bij de Hema werkt neemt ze nog even een duik. En 's avonds gaan we een uur tje fietsen, ook voor de ge zondheid." „Het is een traditie geworden. Voor de oorlog zwom ik ook 's ochtends in zee. Na de oorlog ben ik er weer mee begonnen en nu nog. Vroeger zwommen we met z'n twintigen, maar ja, er zijn er een aantal overleden. Op onze leeftijd, zie je." KATWUK» RUUD SEP Het belooft een mooie dag te worden, mahr zover is het nog niet. De zon gaat nog even schuil achter een dunne laag laaghangende bewolking. Het is zeven uur, de dag ligt op de loer. Straks, als de zon wat hoger komt, zal zij de blote huid van de Katwijkse strandgasten weer doen schroeien. Nog even, want de zon is nog niet in zicht en de enige gasten op het strand zijn een kolonie meeuwen en drie beschonken heren die de nacht onder de sterren hebben doorge bracht. Dit is het uur van de strandschoonmakers. Tijdens het seizoen lopen ze zes dagen per week het strand af om alles wat de badgas ten achterlaten netjes af te voeren. Alleen op zondagochtend wordt er in de badplaats niet schoongemaakt. Is het op zaterdag druk, dan komt de ploeg op zaterdagavond terug voor een extra rondje. Op deze ochtend van de laatste zaterdag van de bouwvak heeft het er alle schijn van dat het druk wordt op het stand. De 71-jari ge Iet Schaddé van Dooren houdt er al ern stig rekening mee dat hij vanavond nog een keer terug moet komen. Hij kan er niet mee zitten. Het is een rustige zomer geweest en het hoogseizoen zit er op. „Als de bouwvak voorbij is, klapt het meteen in. Misschien dat het dit weekend nog echt druk wordt, maar daarna is het over", verzekert hij, ter wijl hij als een kievit over het strand loopt, her en der ijspapiertjes en plukken zeewier oprapend. De ruim veertig jaar jongere ver slaggever heeft zelfs zonder te bukken moeite om de oude baas bij te houden. Vandaag zijn er twee ploegen in de weer om het strand schoon te maken en één om de zeereep langs de boulevard weer op orde te brengen. Bijna allemaal familie. Zoon Arie is samen met zijn zoon bezig de zeereep te ontdoen van hondendrollen. De duinenrij tussen boulevard en strand blijkt vooral in gebruik te zijn als hondentoilet. Het vuil beneden op het strand is al bijna net zo oninteressant. „Als er echt iets van waarde op het stand ligt, is het al weg voor dat wij langskomen", weet Iet. „Er zijn altijd mensen die 's morgens heel vroeg langs het stand lopen te jutten. Voor de hobby, weet je wel." Alleen de lege flessen worden apart gehouden. En als bij een standtenthouder een paar nog gesloten zakken met witte bolletjes in de container liggen, gaan die netjes in een jute zak mee naar huis. Iet is net terug van twee weken vakantie in Bennekom. „Mooi plaatsje hoor, maar ik zou er nooit willen wonen. Geef mij de kust maar. Waarom ik op mijn leeftijd nog loop te werken? Dit is toch pracht werk. In de vrije natuur, wat wil je nog meer. En 's mor gens als het nog rustig is, is de natuur op zijn mooist." Om kwart over negen zit het werk er bijna op. De hoeveelheid vuil valt vandaag mee. Zoals er de hele zomer al weinig afval van het strand komt. Gemiddeld twee open containers per dag. Een afgeladen strand produceert per dag ongeveer vijf containers vol met afval. Vorig jaar was dat schering en inslag, maar deze zomer zijn dat soort sco res nog niet voorgekomen. De zon komt door. Een ouder echtpaar in opzichtige trainingspakken sjokt langs de vloedlijn. De eerste badgasten met wind schermen, koelboksen en matrasjes melden zich. Het belooft een mooie dag te worden. Zevenentwintig vlaggen van verschillende naties worden elke dag weer gehesen en gestreken. foto hielco kuipers KATWIJK PETER VAN EGMOND De lange rij vlaggen van allerlei landen, die de boulevard van Katwijk aan Zee siert, wordt el ke ochtend gehesen door de le den van de padvinderij. De zee verkenners, om precies te zijn. En elke avond om zeven uur worden de gekleurde doeken weer omlaag gehaald: vrijwillig. „We krijgen er niets voor. Het geld gaat naar de vereniging", verklaart jeugdleider Edwin de Wilt van de Abel Tasman wacht, een onderdeel van de Katwijkse Zeeverkenners. Afgezien van de contributiebijdragen leeft de vereniging van dit soort activi teiten. „In de winter hebben we de oliebollenverkoop, en verder nog de collectes voor het Anjer fonds en Jantje Beton." Zevenentwintig vlaggen van verschillende naties gaan elke dag omhoog en weer omlaag. De jongens moeten er vroeg voor uit de veren. „Ik moet er om kwart over zes uit, want ze ven uur beginnen we", verzucht de elfjarige Peter Beekhuis. De zeeverkenners hebben een rou- leringssysteem voor het vlaghij- sen. Elke week mag er een an dere groep aan de slag. „Zo ko men we maar een keer per zo mer aan de beurt. En dat is wel lekker, want je moet er wel vroeg voorop." 's Avonds worden de vlaggen weer binnengehaald en door de zeeverkenners mee naar huis genomen. „Het gebeurt wel eens een enkele keer dat er een vlag wordt gestolen, maar dat is maar zelden", vertelt De Wilt. Eind september zijn de zeever kenners klaar met hun taak. Dan hebben ze een hele winter rust. Vanaf 30 april - Koningin nedag - begint de cyclus weer. Bushalte vakantiewerk StefWeel brengt zomer door in watersportcentrum het leuk om in een omgeving te verkeren met veel jonge men sen die komen watersporten. „Al zijn de contacten die ik met de bezoekers heb meestal kortstondig. Zo aan de balie ben ik vaak het meldpunt voor eventuele problemen, die ik dan weer aan anderen doorspeel. Zo had laatst iemand een potlood- venter gezien. Dan waarschuw ik de politie. Het is al het derde jaar dat hij bij Vlietland werkt voor een pe riode van zes, zeven weken in de zomer. Dat is precies de va kantie die hij heeft van de Haagse Hogeschool, waar hij bewegingstechnologie studeert. „Het spijt me niet echt dat ik hier moet werken, terwijl ieder een om me heen vakantie viert. Ik ben niet zo'n grote zonaan- bidder. Na het werk blijf ik hier ook niet rondhangen, maar fiets ik lekker rustig naar mijn woon plaats Den Haag terug." En ook al wil hij later wel zijn brood verdienen in.de sportwe reld, met water zal dat wat hem betreft niet veel meer te maken hebben. „Met bewegingstech nologie kun je verschillende kanten uit, zoals bijvoorbeeld in revalidatiecentra of als ergo therapeut. Ik wil de kant van de sport op en loop nu stage bij de Nederlandse Tennis Bond. Zo kan ik mezelf alvast een beetje bekend maken in dat wereldje." Het geld dat Stef verdient op Vlietland, gebruikt hij om de rest van het jaar niet te veel in de problemen te komen met zijn studiebeurs. Om de dingen die hij leuk vindt net iets mak kelijker te kunnen doen. „En dan ga ik elk jaar natuurlijk op wintersport. Dót is mijn vakan tie, waar ik nu al voor werk." Het werk dat StefWeel heeft bij Watersportcentrum Vlietland, lijkt op het eerste gezicht een 'moordbaantje'. Vooral als het zonnetje schijnt, kan het geen straf zijn op het centrum te ver keren, temidden van strandgan- gers en watersporters. „Inder daad is het leuk werk", beaamt Stef. „Lichamelijk veel minder zwaar dan bij het bouwbedrijf waar ik vier jaar heb gewerkt. Maar soms kan het er hier wel heel chaotisch aan toegaan en dat maakt je meer geestelijk moe." Stef is receptionist in het win keltje op het watersportterrein. Hij verkoopt echter niet alleen vliegers en strandemmertjes. Zijn taak is veel meer nog het verstrekken van informatie over de meest uiteenlopende zaken. „Dit is de receptie van de cam ping en de jachthaven, maar ook komen mensen hier om ka no's, waterfietsen of een motor bootje te huren. En om allerlei vragen te stellen, zoals bijvoor beeld of je om het gebied heen kunt lopen of waar het naturis- tenstrandis." Hij heeft de baan via zijn vader die zijn contacten heeft op de Hiswa, de jaarlijkse beurs voor de watersportwereld. „Mijn va der had altijd een jachthaven in het Friese Workum. Vandaar dat ik wel bekend was met de watersport. Al gingen de boten bij ons vroeger vanaf ongeveer zeven meter, en op Vlietland houdt het daarjuist al mee op." En ook al is het soms hectisch, als er mensen in de winkel staan, iemand een waterfiets wil huren en óók de telefoon nog eens gaat, over het algemeen is StefWeel: „Elk jaar op winter sport, dat is mijn vakan tie." foto loek zuyderduin MAANDAG 19 AUGUSTUS 1996 Leidsch Dagblad Horen, tien en...njdm. p w iBBn j) Noordwjjk^JMB ^Leiderdorp Leidsch Ös Dagblad Horen,zien en djdeth Katwijkse schoonmaakploeg voor dag en dauw in touw

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7