'Jeltsin heeft bypass nodig' GOED KOOP Zeventien miljoen voor jarige Clinton °.89 Buitenland Jordaanse leger paraat na rellen Netanyahu en Levy begraven strijdbijl verkiezing^ IFOR ontruimt Servisch depot KRENTEN BOLLEN te Rust even terug in Grozny Indonesische commissie waarschuwt Suharto Ernstige incidenten bij verkiezingen in Libanon MAANDAG 19 AUGUSTUS 1996 Gorillawijfje redt 3-jarig jongetje brookfieldEen gorillawijfje heeft in de dierentuin van Brook- field in de Amerikaanse staat Illinois een 3-jarig jongetje gered, dat vijf meter diep in het verblijf van de mensapen was gevallen. Het zeven jaar oude gorillawijfje Bintyjua, dat een eigen jong op de rug droeg, tilde de gewonde peuter van de betonnen vloer op en droeg hem naar de deur, zodat de oppassers erbij konden ko men. Toen de andere gorilla's naderbij kwamen nam ze het slachtoffertje in bescherming. Het jongetje is in een ziekenhuis opgenomen, maar verkeert niet in levensgevaar. Meloenzaadje 6,93 meter ver gespuugd parus» De Fransman Philippe Cailleau mag zich de beste me- loenzaadspuger van 1996 noemen. Hij won deze titel gisteren door bij de kampioenschappen in het Zuid-Franse Le Frechou een zaadje 6,93 meter ver te spugen. Het wereldrecord blijft ech ter staan op 10,29 meter. Dat werd vorig jaar gevestigd. Volgens de organisatoren had Cailleau last van lichte tegenwind. Blootliefhebbers moeten broek aan Barcelona Badgasten, die al twintig jaar ongestoord in hun blootje op het besloten strand van Balmins in de Spaanse bad plaats Sitges de zon aanbidden, moeten voortaan een broek aan. Het nieuwe gemeentebestuur heeft dat besloten. De eerste be keuringen van 350 gulden zijn al uitgereikt aan de nudisten. De woedende badgasten hebben aangekondigd komende zaterdag in een protestdemonstratie hun ongenoegen kenbaar te maken over deze brute beëindiging van twee decennia tolerantie. 'Britse vorstin wil moderniseren' londen Volgens het Britse boulevardblad The Sun heeft konin gin Elizabeth een plan opgesteld om de Britse monarchie ingrij pend te moderniseren. Een 'geheime commissie' van leden van de koninklijke familie zou al hebben toegestemd in het schrap pen van de jaarlijkse vergoeding voor het vorstenhuis van ruim 21 miljoen gulden uit belastinggeld. Als het parlement de plan nen goedkeurt zal de familie voortaan leven van inkomsten uit het eigen, enorme bezit, zo meldt The Sun vandaag. Verder zou Elizabeth onder meer de traditionele rol van de vorst als symbo lisch hoofd van de Anglicaanse kerk willen afschaffen. Eerste Saudische vrouw onthoofd riyadh Een Saudische vrouw is gisteren onthoofd nadat ze ter dood was veroordeeld wegens moord op haar echtgenoot. Het was de eerste terechtstelling van een vrouw dit jaar in Saudi- Arabië. In Saudi-Arabie staat de doodstraf op moord, verkrach ting en drugsmokkel. Vorig jaar werden in het koninkrijk naast 189 mannen drie vrouwen geëxecuteerd wegens verschillende misdaden. De executie van gisteren brengt het aantal terecht stellingen dit jaar op 28, een daling ten opzichte van 1995. BELGRADO Rtr-DPA De internationale vredesmacht in Bosnië, de IFOR, is gisteren begonnen met de ontruiming van een illegaal munitie- en mijnendepot van de Bosnische Serviërs. Het leeghalen van de opslagplaats in Oost-Bosnië gepaard met een dreige ment, waarop de IFOR zijn staat van paraatheid verhoogde. Vol gens een IFOR-woordvoerder is niets bekend over de herkomst van de engelstalige dreigbrief, die aan een NAVO-patrouille was overhandigd. Kort daarvoor de legerleiding van de Bosnisch-Servische strijdkrach ten fel geprotesteerd tegen de IFOR-actie en elke samenwer king geweigerd. Volgens haar gaat het puur om defensief ma teriaal, dat niet onder de beper kende maatregelen van het Dayton-vredesakkoord valt en j£en bedreiging vormt. De zak 10 stuks BOOMSTAMMETJES 5 stuks van 395~ MOUNT ELEPHANT CHINESE BONEN 0 blik 425 gram van elke dag goed nieuws Afp Agence France Pressc ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters Broodoproer slaat over van Karak naar hoofdstad Amman karak-amman afp-dpa-efe Het Jordaanse leger heeft gisteren troepen naar vrijwel alle steden van het land gestuurd om nieuwe demonstraties tegen de verdubbeling van de broodprijs te voorkomen. Jordanië gaat sinds vrijdag gebukt onder broodrellen, die zich vanuit de zuidelijke stad Karak over het land verspreid den. Gisteren heerste een gespannen rust. In verband met de onlusten kondigde het leger voor twee wijken van de hoofdstad Amman, Ka- rak en andere steden een uitgaansverbod en een verbod op samenscholingen af. De bevolking van Karak mocht gisterochtend enkele uren de nodige inkopen doen, maar moest daarna tot nader or der binnenblijven. Het leger nam zaterdagmiddag de controle over, nadat er opnieuw manifestaties en geweld daden hadden plaatsgevonden. Het leger en de politie sloten eerder de toegangswegen af. De au toriteiten pakten ruim honderd betogers op en lieten telefoonverbindingen verbreken. Journalis ten kregen het dringende advies de stad te verla ten. In de nacht van zaterdag op zondag was het ook in Amman onrustig wegens het besluit van de regering om de broodprijs te verhogen. Vol gens ooggetuigen raakten boze inwoners van een arme wijk slaags met de oproerpolitie, die hen met traangas poogde te verdrijven. Sommige de monstranten zouden op de agenten hebben ge schoten. t Koning Hussein bracht zaterdag in militair uni form een bezoek aan Karak. Tegenover soldaten zei hij dat het land de keuze heeft tussen orde en anarchie. Het staatshoofd liet in scherpe bewoor dingen weten dat hij het oproer met 'ijzeren vuist' zal onderdrukken. Hij stelde linkse groepen 'met banden met het buitenland' verantwoordelijk voor de rellen en waarschuwde 'de vijanden van Jordanië' voor het verder aanzetten tot geweld. In verband met de protesten schorste Hussein de zomerzitting van het parlement. Het invloedrijke Islamitische Actie Front en tien andere oppositiepartijen veroordeelden gisteren Husseins dreigementen. De partijen zullen 'on rechtvaardigheid en onderdrukking' nooit dul den, verklaarde een leider van een van de elf par tijen op een persconferentie. In een verklaring eisten de partijen, net als de betogers in Karak, het aftreden van de regering. Premier Kabariti besloot vorige week dinsdag tot een verhoging van voedselprijzen om graan- subsidies te kunnen verlagen. Met de omstreden stap kwam hij tegemoet aan eisen van het Inter nationaal Monetair Fonds. Karak, de grootste stad in Zuid-Jordanië, is het centrum van een onderontwikkeld en arm gebied met zo'n tweehonderdduizend inwoners. De broodrellen zijn de ernstigste sinds in 1989 onlus ten uitbraken. Toen verhoogde de regering de prijzen voor benzine, suiker en rijst. Russische president zou er slecht aan toe zijn Bosnisch-Servische televisie, een spreekbuis van de regering, betitelde de IFOR-ingreep als een gevaarlijke provocatie. De vredesmacht wil de driehon derd ton munitie en mijnen de komende vijf dagen opblazen. Deze zogenoemde Operation Vulcano is de omvangrijkste wapenvernietiging door IFOR sinds de komst van deze troe penmacht naar Bosnië in de cember vorig jaar. IFOR-soldaten verschaften zich eerder gisteren met geweld toegang tot de verboden opslag van liet Bosnisch-Servische le ger in Margetici, veertig kilome ter ten noorden van de Bosni sche hoofdstad Sarajevo. IFOR omsingelde het dorp en de op slagplaats met vijftienhonderd tot tweeduizend man Franse en Italiaanse soldaten en ruim 150 tanks en pantservoertuigen. Het illegale depot was twee weken geleden ontdekt. grozny De Russen en de Tsjetsjeense rebellen werden het zaterdag eens over een staakt- het-vuren in Tsjetsjenië. De rust is even teruggekeerd en een Tsjetsjeense strijder vindt daar door tijd om zich te laten vereeu wigen door een plaatselijke teke naar in de hoofdstad Grozny. De legerleiders hebben gisteren geen resultaat geboekt bij nieuwe be sprekingen waarin zij details over een bestand in de opstandige Kaukasische republiek wilden vastleggen. De delegaties gingen uit elkaar zonder het eens te wor den over bezetting en taken van een gemeenschappelijke commis sie, die zou moeten toezien op na leving van het staakt-het-vuren. De oppercommandanten van bei de partijen, de Russische generaal Poelikovski en de Tsjetsjeense stafchef Maschadov, namen tegen de verwachting in niet deel aan de bijeenkomst in Novy Atagi, 25 ki lometer ten zuiden van de hoofd stad Grozny. foto reuters De Russische president Boris Jeltsin zou er zo slecht aan toe zijn, dat zijn artsen een dubbele bypass-operatie overwegen om zijn leven te redden. Dat schreef gisteren het Amerikaanse weekblad Time aan de hand van een medisch rapport uit het Kremlin. Een woordvoerder van Jeltsin heeft vandaag tegengesproken dat zijn baas 'zich voorbereidt op een hartoperatie'. NEW YORK-MOSKOU DPA-Rtr-AFP-AP Volgens Time is het wat de ge zondheidstoestand van Jeltsin betreft 'vijf voor twaalf. Half ju ni, middenin de verkiezings campagne, zou Jeltsins gezond heidstoestand erg achteruit zijn gegaan. De oorzaak zou ge weest zijn dat hij zijn pillen niet meer wilde slikken en in plaats daarvan opnieuw naar de fles greep. Dit zou een schadelijke uitwerking hebben gehad op zijn hart en de linkerhelft van zijn hersenen. Hoofdgeneesheer Doebrovin zou toen 'dringende maatrege len' hebben geadviseerd. Vol gens Time overweegt het Krem lin de president in het geheim naar Zwitserland over te bren gen voor de dubbele bypass- operatie. Het Duitse boulevard blad Bild meldde zaterdag dat Jeltsin volgens niet bevestigde berichten een harttransplanta tie moet ondergaan. Dc opera tie zou al hebben plaatsgevon den in een ziekenhuis op de Krim. In reactie op het bericht in Bild zei een woordvoerder van de presidentiële persdienst niets te weten van een operatie. Jeltsin gaat binnenkort op va kantie, waarschijnlijk in de om geving van Moskou, en zal dan reguliere medische controles ondergaan. Sinds zijn herver kiezing begin juli is hij amper in het openbaar verschenen. Hij zou aan 'grote vermoeidheid' lijden. Het persbureau Interfax meldde zaterdag dat Jeltsin de ontslagaanvraag van zijn minis ter van binnenlandse zaken Koelikov had verworpen. Jeltsins hoogste veiligheidsadvi seur Aleksandr Lebed, de man die de Tsjetsjeense crisis moet oplossen, had vrijdag het ont slag van Koelikov geëist omdat deze verantwoordelijk zou zijn geweest voor het voortduren van de oorlog in de opstandige republiek. Beide mannen vroegen Jeltsin te bepalen wie van de twee kon aanblijven. Koelikov zou daarbij zijn ontslag hebben ingediend, maar Jeltsin verwierp dat ver zoek, meldde Interfax, dat zich baseerde op bronnen in het Kremlin. De Indonesische regering heeft zaterdag met een sobere plechtigheid op het paleis van president Suharto her dacht dat het land zich 51 jaar geleden onafhankelijk verklaarde van Nederland. De een uur durende plechtig heid werd bijgewoond door zo'n 2.000 mensen. Op de foto proberen kinderen in Jakarta tijdens een straat feest in een met olie ingesmeerde paal te klimmen. foto reuters MANILA-JAKARTA» Rtr-EFE De officiële Indonesische Commissie voor de Mensenrechten wil dat de regering niet met ge weld, maar met wettelijke middelen een einde maakt aan de huidige politieke onrust in het land. De commissie wijst op het verlangen naar veran deringen bij de bevolking. De Indonesische president Suharto dient acht te slaan op de roep om wijzigingen in de politieke leiding, aldus de voorzitter van de commissie, Marzuki Darusman. Hij uitte zich gisteren in de Filipijnse krant Manila Times, een dag na de in getogen viering van de 51ste verjaardag van de Indonesischeonafhankelijkheid. Darusman waarschuwde voor nieuw bloedver gieten, wijzend op de onlusten afgelopen maand die met drie doden de ernstigste rellen in twintig jaar waren. Een Indonesische rechtbank heeft vandaag het protest van de onafhankelijke-vakbondleider Pak pahan tegen zijn hechtenis afgewezen. Het Staatshof van Zuid-Jakarta verwierp het beroep van de activist, omdat de autoriteiten bij zijn ar restatie geen regels zouden hebben overtreden. Jakarta liet Pakpahan wegens ondermijning van de staat oppakken na de onlusten vorige maand. Naar schatting 160 mensen hebben zaterdag in Den Haag deelgenomen aan een demonstratieve stille tocht tegen het bewind van president Suhar to. De tocht was tevens bedoeld als eerbetoon aan de slachtoffers van het recente geweld in Ja karta. JERUZALEM Rtr-EFE-AP Na twee weken ruzie hebben de Israëlische premier Netanyahu en minister Levy van buiten landse zaken hun geschil bijge legd. Een woordvoerder van de premier zei na een ontmoeting tussen de twee bewindslieden dal zij hel eens zijn geworden over de vraag wie het buiten landse beleid voert. Afgesproken is dat Neta nyahu, Levy en minister van de fensie Mordechai gezamenlijk een comité leiden dat onder handelingen met Syrië, Libanon en de Palestijnen moet leiden. Levy zei tevreden te zijn over de uitkomst. Levy en zijn medewerkers klaagden dat Netanyahu sinds zijn verkiezing in mei het minis terie van buitenlandse zaken buiten de vredesbesprekingen met Israëls Arabische buren hield. Zo verhinderde de pre mier dat Levy of iemand van zijn ministerie hem begeleidde op zijn bezoek naar Jordanië vorige maand. Daarop besloot Levy de wekelijkse kabinetszit-, tingen te boycotten. De Israëlische regering heeft drie EU-ministers van buiten landse zaken laten weten dat ze volgende maand niet welkom zijn in Israël, omdat ze voorne mens zijn Orient House, het niet-officiële hoofdkantoor van de PLO in Jeruzalem, te bezoe ken. Dat meldde gisteren de Is raëlische radio. Premier Benjamin Netanyahu heeft geëist dat de PLO Orient House sluit. Israël beschouwt de aanwezigheid van het kantoor als een aanval op zijn soeverei niteit over Jeruzalem. BEIROET AFP-Rtr AMERIKA ANSL new york hans de bruun CORRESPONDENT Bill Clinton ziet vandaag Abraham en vierde die mijlpaal gisteravond met een feestje in New Yorks Radio City Music Hall, die hij verliet met zo'n ze ventien miljoen geilden op zak. Geld dat hij zal afdragen aan de Democratische Partij, die er zijn herverkiezingscampagne mee betaalt. Duizenden Clintonsup- porters in het hele land leegden gisteren voor dat doel hun por- lonnee. temt Het werd een groots feest, dat weer eens duidelijk maakte dat Clinton dikke vrienden in Holly wood heeft. De show werd ge produceerd door Jeff Margolis, de man achter de jaarlijkse Os cars-uitreiking, gastvrouw was actrice Whoopie Goldberg en zangers als Tony Bennett, Aretha Franklin, Jon Bon Jovi, Carly Simon en Kenny Rogers zongen de bijna-jarige Clinton toe. Hij kreeg een 200 kilo zware verjaardagstaart. Voor een stoel in de zaal moest 250 tot 2.000 dollar wor den betaald. Een kaartje voor de receptie vooraf kostte 2.500 dol lar. Wie na afloop van de show met Bill en Hillary Clinton aan tafel wilde gaan in het sjieke Waldorf Astoria hotel moest 10.000 dollar betalen. Het feest werd per satelliet naar tachtig zalen in het hele land uitgezon den, waar Democratische inza melingsavonden plaatsvonden, en waar men 100 dollar voor een stoel moest neertellen. Ross Perot zal zich opnieuw mengen in de strijd om het Amerikaanse presidentschap. De nieuw opgerichte Hervor mingspartij (Reform Party) koos dit weekeinde de 66-jarige Texaanse miljardair als haar eerste lijsttrekker. Perot heeft nog geen beslissing genomen over een kandidaat-vice-presi- dent. Perot aanvaardde gisteravond de kandidatuur met een rede voering tot partijleden in Valley Forge, Pennsylvania. Hij won bij een stemming, die per post, computer of telefoon kon wor den uitgevoerd, 65 procent van de stemmen. Zijn uitdager, de voormalige Democratische gou verneur van Colorado, Dick Lamm, kreeg 35 procent. Perot deed in 1992 ook al mee aan de verkiezingen en haalde toen in de strijd met Bill Clinton en George Bush een verrassen de 19 procent van de stemmen. Zijn belangrijkste verkiezings thema's zijn nu, net als vier jaar geleden, het omlaag brengen van het begrotingstekort en het hervormen van het politieke stelsel in Amerika. Hij vindt dat de twee grote partijen daar niets aan doen. Volgens de laatste opiniepei lingen zou Perot dit keer op hooguit vijf procent van de stemmen kunnen rekenen. Die haalt hij weg bij zowel zijn De mocratische als Republikeinse tegenstanders, maar vooral bij de aanhang van Dole. In Midden-Libanon is gisteren de eerste ronde van de parle mentaire verkiezingen onrustig verlopen. Een man kwam om het leven en kandidaten be schuldigden elkaar van omko ping, fraude en intimidatie. Vol gens de Libanese staatstelevisie wezen de eerste uitslagen van ochtend op een voorsprong voor de zittende, Syrië-gezinde kandidaten. De officiële uitsla gen worden pas morgen ver wacht. Oppositiekandidaten en onaf hankelijke waarnemers meld den tal van incidenten. Bij rel len bij een kiesbureau in een re gio waar veel Druzen wonen, werd een man doodgeschoten. De politie pakte ook verscheide ne mensen op die zouden heb ben geprobeerd het stemmen te verstoren. In het district Metn zou mi nister van binnenlandse zaken Michel al Muit zijn positie heb ben misbruikt om de oppositie te intimideren. Gesproken werd van de ernstigste corruptie en schendingen van de regels sinds de beruchte verkiezingen van 1947. Midden-Libanon is overwe gend christelijk. Van de onge veer 655.000 kiezers zijn er 450.000 christen. Zij vaardigen 35 vertegenwoordigers af naar het 128 zetels tellende Libanese parlement. Inzet van de verkiezingen is onder meer de grote Syrische militaire aanwezigheid in Liba non. Veel christenen zijn hier op tegen. In 1992 boycotten zij daarom de verkiezingen mas saal. De verkiezingen voor de overige regio's in Libanon heeft de volgende vier zondagen plaats.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5