Onze Top 10 van deze week. eni Speciale advocaat voor slachtoffer zedenmisdrijf 699.!! Binnenland O O O 0 O O O 'Alleen als ik gratis nieuwe apparatuur krijg, doe ik mee' O O Hard optreden verlost Enschede van crossers Varen voor oevers Hollands Diep Student doodgeschopt na ruzie om zak patat Ouderen willen in pensioenfonds ïRWvan de week 4 stuks X75 y y KRAS MAANDAG 19 AUGUSTUS 1996 CNV vreest einde van loonmatiging utrecht» Het CNV vreest dat het draagvlak voor loonmatiging verdwijnt als de dreigende staking in de metaal uitdraait op ac ties voor meer loon. Rond dezelfde tijd stellen alle bonden hun arbeidsvoorwaardennota's vast. „Een staking om meer loon in een grote sector als de metaal heeft zijn uitwerking. Hoge loon eisen in alle CAO's zijn desastreus voor de werkgelegenheid", al dus de CNV-woordvoerder. De onderhandelingen in de metaal zitten vast op een kortere werkweek. Zonder goede afspraken op dit punt dreigen de bonden alle loonruimte in hogere salarissen om te zetten. Utrechts opvangcentrum ontruimd utrecht Een opvanghuis voor dakloze jongeren in Utrecht en tien omliggende huizen zijn vannacht na een bommelding ont ruimd. Een man, die zei een ex-bewoner van het opvanghuis te zijn die onterecht was verwijderd, belde kort na middernacht met de bommelding. De politie besloot de panden te ontrui- men. Ruim twintig bewoners werden tijdelijk op het politiebu reau ondergebracht. Het Explosieven Opruimings Commando vond niets verdachts. Vijf verkeersdoden in weekeinde den haag Het verkeer heeft dit weekeinde vijf levens geëist. On der hen waren twee motorrijders. Een 26-jarige man uit Blari- cum verongelukte zaterdag op de Rijksweg A27 omdat hij bij de afrit Vianen over de vangrail sloeg. Een krantenbezorger vond gistermorgen een 22-jarige verongelukte motorrijder in een sloot bij Warmenhuizen. Een 25-jarige inwoner van Zundert reed za terdag in zijn woonplaats tegen een boom. Een 83-jarige fietser uit Nieuwerkerk overleed zateYdag nadat hij bij het oversteken door een auto werd gegrepen. Een 80-jarige vrouw overkwam zondag exact hetzelfde in Roosendaal. Verliefde piloot veroorzaakt zoekactie bergen op zoom» Politie, brandweer, een ambulance en de red dingsbrigade rukten gisteren uit na een melding dat een vlieg tuigje zou zijn neergestort in het West-Brabantse Markiezaat- smeer. De zoekactie had snel succes. De hulpverleners troffen op een eilandje in het meer een ultra-light vliegtuigje. De piloot en zijn lief hadden het plekje uitgekozen om van de zon te ge nieten. Het duo moet de 'reddingsoperatie' betalen. Bovendien kreeg de. piloot een proces-verbaal omdat hij zich met zijn vlieg tuigje op beschermd natuurgebied bevond. Drie jongens bedolven onder zand schoorlDrie jongens zijn gisteren op het strand bij Schoorl bedolven onder het zand. De toestand van eén van hen is nog steeds kritiek. De drie vrienden hadden een diepe kuil gegraven die plotseling instortte. Eén van de jongens wist zichzelf snel in veiligheid te brengen. De tweede knaap kon na tien minuten worden bevrijd en is met lichte verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Met behulp van een speurhond werd twintig minu ten later het derde slachtoffer gevonden. Deze vijftienjarige jon gen is door een traumahelikopter overgevlogen naar het VU-zie- kenhuis in Amsterdam. Schade door ontploffing in Enkhuizen enkhuizen Een explosie in een huis aan de Prunushof in Enk huizen heeft gisterochtend veel materiële schade veroorzaakt. De 30-jarige bewoonster raakte hierbij gewond. Door de klap vloog een deel van het dak van de woning af. Een deel van de ge vel raakte zwaar beschadigd. Woningen en geparkeerde auto's in de directe omgeving liepen schade op. Uit verhoor van de vrouw bleek dat ze een gasleiding had losgekoppeld om een ein de aan haar leven te maken. Dittrich wil geen Zaans verhoor den haag Het Tweede-Kamerlid Dittrich van D66 wil dat de zo genoemde Zaanse verhoormethode met onmiddellijke ingang wordt verboden. Dat zei hij gisteravond in KRO's Brandpunt. Dittrich, die van 1990 tot 1994 rechter was in Alkmaar, spreekt van een „psychische marteling". Bij deze verhoormethode wordt volgens een uitgekiende strategie zware psychologische druk op een verdachte uitgeoefend om een bekentenis los te krijgen. Inmiddels voert een commissie een onderzoek naar de methode uit. Dittrich wil niet op de resultaten wachten. Personeelstekort justitie Rotterdam Rotterdam Het werk van het justitieel apparaqt in Rotterdam heeft zwaar te lijden onder een tekort aan personeel. De te zwa re werkdruk zorgt ervoor jaarlijks zevenhonderd zaken, die ei genlijk bij de meervoudige kamer thuishoren, terechtkomen bij de politierechter. Deze magistraat mag maximaal een half jaar cel opleggen. Dit blijkt uit een onderzoek naar het functioneren van Justitie in Rotterdam. Sappige nectarines, mand kilo Sperziebonen, 500 gram Gehakt half om half, 500 gram 3.75 kilo CM Hele kip, kilo CMAIbi Allesreiniger, normaal, citroen of azijn, flacon 750 ml Croky bubble chips, ham/kaas of free style paprika, zak 150 gram CM Huiswijn, rood, wit, demi sec, Blanc de Blancs of rosé, fles 1 liter CM Boodschappentas, per stuk Coca Cola, Fanta of Sprite, set 6 blikjes 0.33 liter CM Geconcentreerde groente-, tomaten-of kippensoep, blik 460 ml Juristen moeten cursus volgen om bijstand te verlenen ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten enschede gpd rotterdam anp Justitie, politie, hulpverlening en de sociale advocatuur in Nederland werken aan een systeem om slachtoffers van zedenmisdrijven en seksueel geweld gespecialiseerde juridische hulp te bieden. Daarmee krijgen slachtoffers straks meer kans zich te verdedigen tegenover de dader, die automatisch een advocaat krijgt toegewezen. offer bijstand leveren. Deze vorm van rechtsbijstand is nieuw voor Nederland. Een van de initiatiefnemers van de beoogde regeling is de Rotter damse advocaat Hommes. In het arrondissement waar zij werkt, zullen politie en justitie naar verwachting volgend voor jaar de eerste slachtoffers gaan doorverwijzen. „Rotterdam is daarmee het Op initiatief van de werkgroep Vrouw en Recht worden in alle negentien arrondissementen besprekingen gevoerd tussen betrokken instanties. Het is de bedoeling dat slachtoffers na aangifte bij de politie straks worden doorverwezen naar een gespecialiseerde advocaat. Die kan op verzoek van het slacht- eerste ressort waar het systeem wordt toegepast. In de werk groep Vrouw en Recht is afge sproken dat in alle negentien arrondissementen aan een soortgelijke opzet wordt ge werkt. In Alkmaar bestaan eveneens vergevorderde plan nen", zegt zij. In Rotterdam voeren justitie, politie, het bureau slachtoffer hulp en de sociale advocatuur de komende maanden afron dende besprekingen over een regionale bereikbaarheidsrege ling voor zedenadvocaten. „Voor het arrondissement Rot terdam denken wij aan een lijst van vijfentwintig namen van raadslieden die thuis zijn in het strafrecht en het civiele aan sprakelijkheidsrecht". zegt Hommes. „Wij verwachten dat deze mensen affiniteit hebben met de bijzondere slachtoffer- groep." Daartoe moeten deze juristen een cursus volgen die wordt ontwikkeld in overleg met het instituut Opleidingen Sociaal Recht. Naar verwachting kun nen raadslieden deze training vanaf begin volgend jaar volgen. In deze cursus wordt bijzondere aandacht besteed aan zaken als een straatverbod, kans van sla gen van een procedure, schade vergoeding en maatregelen om de veiligheid van het slachtoffer te garanderen. Het zaterdag ingestelde samen scholingsverbod in Enschede met het doel de illegale auto- crosses in die gemeente een halt toe te roepen heeft goed gewerkt. Voor het eerst sinds dagen bleef het gisteravond in de omgeving van de parkeer plaats van het supermarktcom plex Miro rustig. De nacht ervoor werden nog mensen aangehouden. Zestien van hen hielden zich niet aan de noodverordening die de En- schedese burgemeester J. Mans zaterdagmiddag voor onbepaal de tijd instelde op straffe van een boete van driehonderd gul den. In totaal zijn sinds 4 au gustus 54 personen aangehou den, van wie er nog 28 zijn op gesloten. Op een deel van hen wordt morgen bij de politie rechter in Almelo snelrecht toe gepast. cromstruen» Natuurbeschermers van het Hoeksche- waards Landschap (HWL) hebben zaterdag op het Hol lands Diep actie gevoerd tegen de oeverafslag bij de am bachtsheerlijkheid Cromstrijen. Het gebied is eigendom van verzekeringsmaatschappij Amev. HWL zegt dat Amev niets doet om de oevers te beschermen. Daardoor zou jaarlijks 20.000 vierkante meter oever in de golven ver dwijnen. Met zeven vletten en een motorschip gingen de zeventig actievoerders, onder wie burgemeester Broek huis van Cromstrijen, het water op. Op spandoeken ston den teksten als: „Amev laat de natuur toch leven" en „Natuur is geen wingewest". In het water werd een gele boei geplaatst om aan te geven waar zich vorig jaar de oever bevond. foto anp hans steinmeier Burgemeester Mans was tot de uitzonderlijke maatregel overgegaan nadat het vorige week op de parkeerplaats van supermarkt Miro avonden lang onrustig was geweest. Nadat donderdagavond een vrij nieu we, gestolen Opel van zo'n 50.000 gulden op het Miro-ter- rein met een molotöv-cocktail in brand werd gestoken, besloot de burgemeester de uitwassen met hardere hand aan te pak ken. Vrijdagavond werden voor het eerst ME'ers ingezet. Een politiemacht van 170 agenten, van wie honderd ME'ers, hield zaterdag en zondag tot diep in de nacht toezicht op de nale ving van de verordening. Burgemeester Mans zei zater dagnacht dat in de nabije toe komst wil bekijken welke - soci ale - achtergronden onder de veelal werldoze daders en buurtbewoners bij het crossers- oproer meespelen. Circus Renz mag geen Renz heten amsterdam/breda anp De Duitse circusfamilie Renz- Berlin wil dat het Nederlands Nationaal Circus Herman Renz de naam Renz niet meer ge bruikt. Renz-Berlin heeft een kort geding aangespannen te gen Circus Herman Renz. Het dient op 10 september in Breda. Dit jaar overleden Herman Renz en zijn echtgenote Diana door koolmonoxidevergiftiging. Zes personeelsleden namen het circus over, gesteund door het Bredase bedrijf Princess. Het circus loopt weer als een trein. Herman Renz heette eigenlijk geen Renz, maar Van der Vegt. Hij was een afstammeling van Arnold van der Vegt, die in 1911 van zijn vriendin Theresa Renz, lid van de beroemde Duitse fa milie. toestemming kreeg om de naam Renz voor zijn eigen circus te gebruiken. In het begin van de oorlog zijn er ook al eens problemen om het gebruik van de naam geweest, vertelt Anneke Steij- vers van Circus Renz. „Toen zeiden ze hier: dan betekent Ras Echte Nederlandse Zwervers. Toen mochten ze de naam Renz wel gebruiken, maar ze moesten er puntjes tussen zet ten. Dat is nu uit de tijd, afkor tingen met puntjes worden niet meer gebruikt. Herman had bo vendien het gewoonterecht ge kregen om de naam te voeren. Maar wij zijn nieuwe eige naars." Er is de nieuwe eigenaars al les aan gelegen de naam te be houden. „Herman heeft er niet voor niets in zo'n korte tijd zo'n mooi circus van gemaakt." amsterdam anp Het voor de lol uit de hand schoppen van een zak patat heeft tot de dood van een 26- jarige Amsterdamse student geleid. De poli tie heeft vier arrestaties verricht. Het slachtoffer bevond zich zaterdagoch tend met twee medestudenten rond half vijf in de Voetboogsteeg toen ze zagen dat ie mand door vier mannen in elkaar werd ge slagen. Het gevecht ontstond doordat het viertal 'voor de lol' een zak patat uit de han den van het slachtoffer schopte. Vervolgens werden over en weer klappen uitgedeeld. De student schoot te hulp, maar werd toen zelf hardhandig door het viertal in elkaar geschopt. Hij raakte daarbij in coma. Hij overleed 's nachts in een Amsterdams zie kenhuis. Zijn vrienden die hem op hun beurt wilden helpen, liepen eveneens ver wondingen op. Zij werden in ziekenhuis be handeld en konden daarna naar "huis. De persoon die het eerst in elkaar werd gesla gen, is ook door artsen geholpen. Sindsdien is hij spoorloos. den haag gpd Pensioenfondsen moeten ge pensioneerden verplicht toela ten tot hun bestuur. De invloed die ouderen nu op hun fonds kunnen uitoefenen via deelne mersraden, is te gering. Dat blijkt uit een evaluatie van de in 1990 in werking getreden inita- tiefwet Regeling medezeggen schap bij pensioenfondsen. Het Coördinatieorgaan Samenwer kende Ouderenorganisaties (CSO) doet vandaag een drin gend beroep op staatssecretaris De Grave (sociale zaken) de me dezeggenschap bij pensioen fondsen beter te regelen. 1.99 69 6.98 je? 5.98 A591.79 aw99 4.45 A5fr 3.50 AJ* 3.95 a4^1.09 CM Pistolets, wit of bruin, voorgebakken Al onze winkels zijn open van 8 tot 8 uur. Schippers hebben weinig trek in digitale decoders rotterdam tom tibboel „De hele dag heb ik klanten in de zaak en telefoontjes gehad met vragen over de appara tuur die nodig is voor omscha keling op digitale schotelont vangst van de commerciële tv- stations RTL 4 en 5, Veronica., en SBS." De eigenaar van een zaak in technische scheepsbe- nodigdheden aan de Rotter damse Maashaven, maakt een verontschuldigend gebaar. „De klanten willen wel over schakelen, maar ik kan ze domweg de spullen niet leve ren. Ze zijn niet in de handel." Even verderop is de stem ming onder de binnenschip pers bij ontmoetingscentrum De Zwarte Zwaan bedrukt. Ze noemen de omschakeling van de commerciële tv-zenders een overval. De binnenvaart is voor een beetje redelijke tele visie-ontvangst aangewezen op satellieten. Binnenschipper Tichelaar uit Lemmer kijkt grimmig. „Wie ik van mijn collega's uit de Rijnhaven en Maashaven of op de beurs dezer dagen ook spreek, ze denken er allemaal hetzelfde over. Ook onze schippersbond ASV komt met dat advies: géén decoders aan schaffen. Ja, ik zou wel gek we zen om tweeduizend piek te spenderen. Ik heb pas een paar maanden geleden een nieuwe schotel aangeschaft." Zijn Rotterdamse collega Boerman vult bozig aan: „Al leen als ik gratis nieuwe appa ratuur krijg, doe ik mee. Maar dat zit er niet in natuurlijk. Het kapitaal maakt de dienst uit. Ik heb twee jaar geleden nog nieuwe koppen en een adap tor gekocht. Laat eerst de kin derziektes met die digitale ontvangst maar over zijn en zo'n decoder maar een eind in prijs zakken. Nu is het nog zo dat als je schip schommelt, het beeld meteen weg is." Wat de winkelier in scheeps artikelen verbaast, is de prijs van een digitale tuner. „Zo n bakkie kost nu 1.250 gulden, terwijl hij voor analoge ont vangst maar 250 gulden kost te. Daar zal wel de compensa tie in zitten voor het feit dat schotelbezitters niet op de ka bel zijn aangesloten. Want echt, het enige verschil tussen die bakkies is dat er wat ande re chippies in zitten. Wat wel raar is: met die nieuwe chips is de ontvangst via de satelliet te blokkeren. Moet je elke drie maanden je schotel opnieuw programmeren. Dat is lastig voor schippers, omdat ze met hun boot steeds van positie wisselen." Van de nieuw benodigde onderdelen, die rond de 1.500 gulden kosten, heeft de winke lier de ontvanger (kop) en de omschakelkastjes, voor scho- tels'die niet ouder zijn dan twee jaar, in huis. „De nieuwe bakkies zijn er nog niet. Vijftig heb ik er besteld, vier heb ik er gekregen. En die waren bin nen de kortste keren ver kocht." Schipper Zielstra uit Hans- weert hoort zijn klagende col lega's mild glimlachend aan. Hij is al wat ouder. Televisie zal hem een worst wezen, hoeft van hem niet zo nodig. Hij piekert niet over de aan schaf van een schotel. „Kost te veel en je blijft bezig. Teletekst is voor ons schippers belang rijk, maar die kun je via de schotel toch niet ontvangen. Ik kijk wel naar de publieke zen ders. De ontvangst is redelijk, al hangt het erv an af van waar je met je schip ligt." BEL: 072-5 20 30 40 RITSEVOORT 52 1011 DP ALKMAAR Profiteer v.a. We hebben maar één advies SNEL BIJ!' Want een prachtige én complete 10-daagse excursiereis voor SLECHTS 699 - is bijna VOOR NIETS" We gaan naar het werkelijk prachtige Reuzengebergte in Tsiechie Een beeldschone omgeving vol bergen, klaterende beekjes, dichte bossen en pittoreske plaatsjes De tijd lijkt er te hebben stilgestaan En dal hebben voor onze begrip pen zeker ook de prijzen want alles is nog spotgoedkoop Een kopje kotfie voor pakweg 7 dubbeltjes en wat te denken van een pilsje voor nog geen gulden? Dit wordt uw Goed koopste vakantie sinds jaren OPGELET AL VELE JAREN IS DEZE 10-DAAGSE REIS BIJ ZONDER IN TREK EN VRIJWEL ALTIJD UIT VERKOCHT WILT U MEE? BOEK DAN SNEL WANT VOL VOL" UW VAKANTIEPLAATS We contracteerden voor u het keurige mid denklassehotel SV0RN0ST m Harrachov. een leuk vakantiepiaatsje Uw kamer is natuurlijk voorzien van douche en toilet Verder be- VERTREKDATA REIS HZ 850 September 6-13-20 699.- INBEGREPEN Hele reis per comlortabele Tourist Class touringcar Diensten ervaren chauffeur Tussenovernachiing OP heen- en terugreis E'Cu'Sieprogranvna op basis van l/o Alscheidskoftieüfei op terugreis Niet inoegrepen niet genoemfle maaiti|0en verzekeringen entrees tac e«curs>es Min aantal dceln 95 Uiterste annuleringslermijn 14 oagen voor vertrek Noot ai oe touringcar mag niet gerookt «orden VRAAG UITGEBREID PROGRAMMA REIS HZ 850 Toestagen p p t -oersoonskamcr 125 - tot/tocnstenbel 19 50 Verbli|l m hotel Svornost in Harrachov in kamer met douche en toilet Verzorging hier op basis van haHpension die volgens velen tol de mooiste steden ter wereld behoort Ook gaan we naar het prachti ge BOHEEMSE PARADUS met Zijn grillige rotsformaties En wal te denken van de excur sie naar het buurland POLEN? Allemaal inclusief Daarnaast bestaat de mo gelijkheid om ter plaatse te boeken voor een extra excursie naar het Kokorindal en nog een keer Praag (niet inbegrWal moeten we hier nog aan toevoegen? hel hotel over een lift, ruime lounge, groot restaurant, dansgelegenheid en een heerlijk overdekt zwembad1 REISPROGRAMMA Zowel op de heen- als terugreis overnachten we in Zuid-Duitsland in een kamer met douche en toilet Vanuit onze standplaats Harrachov voeren we een werkelijk beeld schoon excursieprogramma uit Zoals natuur- lijk naar het unieke PRAAG, de Gouden Stad Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 24 augustus as.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3