Monster achter vriendelijk gelaat Met de vlam in de pijp 's nachts de snelweg op Feiten &Meningen Paars gaat passend en metend naar Prinsjesdag Overzicht gruweldaden MAANDAG 19 AUGUSTUS 1996 t Zalm NIEUWSANALYSE Drie middagen en twee avonden heeft de voltallige ministerraad de komende week alvast uitgetrokken om de begroting voor 1997 op een rijtje te krijgen. Voor de zomer leek het ergste leed al geleden, maar enkele even forse als onduidelijke tegenvallers zor gen voor overwerk. De koopkracht staat on der druk en dus moet paars aan de slag. Grootse politieke problemen worden voor het kabinet niet verwacht, maar gemakke lijk is het ook weer niet. Paars gaat passend en metend naar Prinsjesdag. Opgelucht vertelden ambtenaren van het ministerie van financiën vorige week aan het weekblad Vrij Nederland hoe soepeitjes de begroting tegenwoordig in elkaar wordt gezet. Geen slepende loopgravenoorlogen, geen nachtelijke vergaderingen; een vera deming vergeleken met vroeger. Slechts op één punt gaat het er in Den Haag nog ou derwets aan toe; het gevecht tot ver achter de komma over de koopkracht. Dit jaar is het niet anders, al leek het daar wel even op. De sombere geluiden over de groei van de economie maakten voor de zo mer langzaam plaats voor zonniger voor spellingen. Daarnaast leek met een even simpele als briljante truc dé oplossing ge vonden voor het hardnekkige miljardente kort in de sociale fondsen, dat voor fors koopkrachtverlies dreigt te zorgen. Via een bundeling van de fondsen met de staatskas van Zalm verdwijnt ruim de fl izWk helft (4,2 miljard i\\ gulden) van de te- korten op papier als sneeuw voor de zon. En daarmee ook ruim de helft van het koopkracht probleem, want te korten moeten im mers worden aan gezuiverd via hoge re premies. De resterende kleine inkomens achteruitgang zou in augustus simpel kunnen worden ge repareerd. zo was de verwachting in Den Haag voor de zomer. Vooral als de resterende tekorten niet in twee, maar in drie jaar werden ingelopen. Het Centraal Plan Bureau (CPB), waar de rekenmeesters van het kabinet zitten, werd alvast aan het werk gezet om een model te ontwikkelen waarbij niemand er volgend jaar op achteruit zou gaan. Maar helaas voor paars kwam het CPB na een zomer rekenen begin deze maand met nieuwe tegenvallers. De laatste jaren zou den het rijk en de fondsen liefst vijf miljard gulden minder hebben ontvangen aan be lasting (3,5 miljard) en premies (1.5 miljard) dan verwacht. Tot nu toe heeft het kabinet voornamelijk verbaasd gereageerd op deze mededeling. Voordat de ministerraad mor gen voltallig bijeenkomt, moet het CPB dui delijk maken waar de tegenvallers vandaan komen en hoe ze kunnen worden wegge werkt. Zoals het er nu voorstaat, dreigen grote groepen namelijk tot anderhalf pro cent besteedbaar inkomen te moeten inle veren. Dat is niet te verkopen, vinden PvdA-pre- mier Kok en de rest van het kabinet. Niet nu voor dit en volgend jaar 2,5 procent groei wordt voorspeld en de banenmachine op volle toeren draait. Typisch is dat de econo mie en werkgelegenheid er behoorlijk ge zond uitzien, maar het koopkrachtbeeld al lerminst De paarse ploeg heeft meer aan zijn hoofd dan koopkracht alleen. D66-minister Wijers van economische zaken wil de lasten voor het bedrijfsleven verder verlagen, zo dat hij de drie procent groei haalt en er meer banen bijkomen. Zijn PvdA-collega Melken op Sociale Zaken heeft ook nog eens geld nodig om de harde kérn van lang durige. laagopgeleide werklozen aan de slag te krijgen, omdat de banengroei aan die groep voorbij gaat. En WD-minister Zalm van financiën wil volgend jaar met vlag en wimpel slagen voor het examen voor de Eu ropese Monetaire Unie. de EMU. maar dan moet het overheidstekort wel eerst onder de drie procent zakken en de staatsschuld een 'bevredigende daling' vertonen. Met wat creatief boekhouden kan de schuld wel een procent dalen, maar daar mee neemt Zalm geen genoegen. Hij wil ook een echte schulddaling, alleen al om straks niet afhankelijk te zijn van de goed heid van zijn Europese collega's, die hij bo vendien niet tot de orde kan roepen, als Ne derland zelf zijn toevlucht heeft moeten ne men tot trucs. Een vol procent schulddaling kost echter normaal gesproken zo'n zes miljard gulden. Dat is hetzelfde bedrag dat het CPB in ge dachten had voor de koopkrachtreparatie via verlaging van de belastingen. Die oplos sing is in het kabinet voorlopig als te duur van tafel gegaan, maar er is nog niks voor in de plaats gekomen. Geen wonder dat pre mier Kok vorige week vrijdag voorspelde dat de begrotingsbesprekingen een 'graadje lastiger' worden dan paars eerst dacht. Zijn traditionele 'evenwichtige mix' tussen meer banen, een lager tekort en schuld en koop- krachtbehoud komt er vast wel. maar is voorlopig nog lang niet in zicht. OCN HAAG WKCO DEKKER Keurige huisvader zet gevangenismedewerkers, sociologen en buren op verkeerd been Het 'monster van Wal lonië', de 38-jarige Mare Dutroux, zei zijn buurvrouw altijd vriendelijk bonjouren bonsoir. Hij was door gaans goedgekleed en allerliefst voor zijn drie kinderen. En toch von den sommige buurt bewoners van de Avenue Philippeville in Marcinelle, een sombere boomloze straat pal naast de spoorlijn, de donker harige man ook een beetje raar. Want waarom liet hij 's nachts een betonmo len draaien, waarom sjouwde hij videoca mera's het huis in en hoe kon deze werkloze staalarbeider, samen wonend met een eveneens werkloze on derwijzeres, erzo'n luxe levensstijl op na houden? De macabere ontknoping van de ontvoering van twee tiener meisjes in België heeft op enke le, maar nog lang niet al deze vragen een sluitend antwoord gebracht. Dutroux had in de kelder van zijn tussenwoning in Marcinelle een betonnen cel ge bouwd waarvan de ingang schuilging achter een metalen kast die op rails stond. In deze raamloze gevangenis had hij een ingenieus verlichtings- en ventilatiesysteem geknutseld, dat met een tijdschakelaar dag, nacht en schemering imiteerde. Maar met het ontvoeren, lang durig opsluiten en seksueel misbruiken van Sabine (13) en laetitia (14) is het strafblad van Dutroux nog lang niet com pleet. bleek afgelopen weekein de. Zaterdag wees Dutroux achter zijn villa in Sars la Büssière de plaats aan waar hij in februari de ontzielde lichamen van twee 8-jarige meisjes in een drie me ter diepe kuil gooide. Daar ver doofde hij ook zijn handlanger Bernard Weinstein om hem ver volgens op dezelfde plaats le vend te begraven. Samen met Weinstein zou Dutroux nog twee meisjes van 17 en 19 jaar hebben ontvoerd die al sinds augustus vorig jaar spoorloos zijn. De politie vermoedt dat Dutroux deze twee meisjes heeft 'doorverkocht' aan een buitenlands bordeel, justitie in België onderzoekt nu of een groot aantal onopgeloste andere verdwijningen van vaak jonge meisjes in verband met de man kunnen worden ge bracht. Zo werden in Marcinelle onder een vloer nog niet geï dentificeerde botten van een klein lichaam alsmede stukjes textiel gevonden. De koelbloedige handelwijze van Dutroux, wiens 36-jarige partner Michelle inmiddels ook achter de tralies zit, roept herin neringen op aan de affaire-West in Groot-Brittannië, waar de aanhouding van het echtpaar Fred en Rosemary West twee jaar geleden tot de gruwelijke ontdekking leidde van de lijken Duizenden mensen hebben gisteren en eergisteren bloemen neergelegd in de tuin van de ouders van Melissa Russo, een van de slachtoffertjes van het 'monster van Wallonië'. foto reuter van twaalf vrouwen, onder wie een dochter van het echtpaar en een dochter van Fred uit een eerder huwelijk. In de kelder van hun woning in Gloucester had het echtpaar een ruimte ge maakt waar hun slachtoffers werden misbruikt, voordat ze onder de betonnen vloer wer den begraven. Evenals Fred West, die zichzelf vorig jaar in de gevangenis van het leven beroofde, is Dutroux een goed opgevoede en intelli gente man, niet bepaald het ty pe van wie je meteen vermoedt dat hij wordt gedreven door diabolische driften..Ontvoer ders zijn vaak griezelig gewone mensen", zegt de Leuvense hoogleraar Adriaenssens in de Vlaamse krant De Standaard. „Dat is een schokkende vast- Een foto van de twee slachtoffertjes Melissa Russo en Julie Lejeune die sinds juni vorig jaar werden vermist, hangt op de woning van de familie Russo. Daarbij de tekst dat de wereld een gevaarlijke plek is om te leven, niet van wege alle moordenaars en verkrachters maar meer vanwege die mensen die dit soort lieden laten begaan, foto reuters benoitdoppacne stelling." Dutroux blijkt niet alleen zijn directe buren, maar ook meer doorgewinterde sociologen en gevangenismedewerkers op het verkeerde been te hebben gezet. Na amper drie jaar opsluiting werd hij begin 1992 vanwege zijn voorbeeldige gedrag ver vroegd in vrijheid gesteld, hoe wel hij was veroordeeld tot 13,5 jaar celstraf wegens de ontvoe ring, opsluiting en het seksueel misbruik van ten minste zes meisjes. „Dutroux was een zeer intelli gente en veeleisende man. Hij wist perfect waarmee hij bezig was. Toen hij al drie jaar vrij was, bleef hij nog herhalen dat hij onterecht was gestraft", zegt de jeugdrechter Hallet, die Dutroux destijds achter tralies zette. Hoe Dutroux zijn kapitaal heeft we ten te vergaren en of en in welke mate hij betrokken is bij de productie van kinderporno dan- wel mensenhandel, is nog niet opgehel derd. Hoewel erbij huiszoekingen enorme hoeveelhe den beeld- en vi deomateriaal in be slag zijn genomen, staat volgens de on derzoeksrechter van Neufchateau, Bourlet, nog niet vast dat de man ac tief was in een in ternationaal net werk voor kinder porno. Wel werd bij zijn veroordeling in 1989 aangevoerd dat Dutroux samen met een tweede man zijn slachtof fertjes 'ontvoerde, opsloot, verplichtte zich uit te kleden waarna ze hen foto grafeerden en ver krachtten'. Volgens buren reis de Dutroux vaak naar Slowakije en keerde hij te rug met jonge meisjes die in Marcinelle 'op vakantie' waren. Vrijdag werd op aanwijzing van Dutroux een Brusselse makelaar aangehouden, op verdenking van medeplichtigheid aan de ontvoering van de twee in Mar cinelle opgesloten meisjes. De makelaar die eerder is veroor deeld in een fraudezaak zou een vooraanstaande rol hebben ge speeld bij de verkiezingscam pagnes van diverse Brusselse politici. De getuigenverklaringen van de ontvoerde en bevrijde meisjes Laetitia (14) en Sabine (13) heb ben inmiddels nog niet veel op heldering gegeven. Laetitia zei voor de Waalse televisiezender TF1 dat zij de eerste drie dagen vooral heeft geslapen, omdat haar ontvoerders haar slaap middelen hadden toegediend. Daarna moest zij met Dutroux in bad en zou ze drie keer zijn verkracht. Laetitia en Sabine kregen de laatste dagen alleen water, fruit en letterkoekjes te eten. Volgens Laetitia was Sabi ne, die al vanaf eind mei in Mar cinelle was opgesloten, de wan hoop nabij. Dutroux had de bei de meisjes wijsgemaakt dat hun ouders geen losgeld wilden be talen. Laetitia: „Sabine wist niet meer wat ze deed. Ze stond op instorten en was bang dat ze haar familie nooit meer zou zien". De bevrijding van Laetitia en Sabine leidde afgelopen week einde in hun woonplaatsen Ber- trix en Doornik tot ware volks feesten. De beide meisjes wer den overstelpt met brieven, bloemen en cadeautjes. Maar de ontdekking zaterdag van de twee kinderlijkjes in de achter tuin van Dutroux wierp een donkere schaduw over deze feestvreugde. De Gazet van Ant werpen bracht gisteren een ex tra editie uit met over de volle breedte van de voorpagina slechts één woord. 'Monsterlijk'. MARCINELLE PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Een overzicht van soortgelij ke macabere misdaden sinds 1980: De Amerikaan John Gacy wordt in Chicago ter dood veroordeeld. Hij heeft 33 jon gens vermoord; 1982: in Los Angeles krijgt de 34-jari- ge William Bonin, alias De Doder van de Snelweg, de doodstraf wegens moord op tien jongeren, 'l ussen 1972 en 1980 zijn er langs autowe gen 44 ernstig verminkte li chamen ontdekt; februari 1982: in de VS wordt de 23- jarige Wayne Williams tot le venslang veroordeeld wegens moord op twee kinderen. Eerder werd Atlanta geteis terd door een serie van 28 moorden op jonge zwarten. januari 1989: in de VS wordt de 42-jarige Ted Bun- dy veroordeeld voor moord op drie meisjes. Drie dagen voor hij op de elektrische stoel wordt gezet, bekent hij nog twintig moorden op jon ge vrouwen; oktober 1989: in Zwitserland bekent de 30- jarige Michel Peiry, DeSadist van Romont, drie jongeren te hebben verkracht, vermoord en verbrand. Justitie ver denkt hem van minstens nog zes moorden; februari 1992: in Brazilië bekent De Vam pier van Rio, de 25-jarige Marcelo Costa de Andrade, tussen april en december 1991 veertien jongetjes uit de sloppenwijken van Rio de Ja neiro te hebben omgebracht na ze te hebben verkracht; oktober 1992: in Rusland maakt een execudepeloton een einde aan het leven van De Menseneter van Rostov. De 56-jarige Andrej Tsjikatilo vermoordde tussen 1978 en 1990 52 kinderen en jonge ren, na hen eerst seksueel te hebben misbruikt; januari 1994: in Zuid-Afrika wordt De Wurger van het Station, een 29-jarige leerkracht, verdacht van het misbruiken en wur gen van 22 jongens. Hij zou de misdaden hebben ge pleegd tussen 1986 en 1994. Norman Afzal Simons wordt uiteindelijk schuldigbevon- den aan één moord; mei 1994: in Groot-Brittannië wordt de 47-jarige pakjesbe zorger Robert Black tot le venslang veroordeeld wegens het verkrachten en vermoor den van drie meisjes van 5, 10 en 11 jaar. Hij zat al een levenslange straf uit wegens de verkrachting van een meisje van 6 jaar; septem ber 1995: in Canada wordt de werkloze boekhouder Paul Bernardo veroordeeld tot le venslang voor het verkrach ten, martelen en vermoorden van twee jongeren van 14 en 15 jaar. Hij bracht ook de zuster van zijn ex-echtgenote om en verkrachtte veertien jonge vrouwen; novgmber 1995: in Groot-Brittannië wordt de 42-jarige Rosemary West veroordeeld tot tien keer levenslang wegens tien moorden, bovendien wordt zij verdachtvan negen ande re moorden. In het house of horrors (in Gloucester) waar Rosemary en haar man Fred woonden, werden tien lijken gevonden waaronder die van hun eigen dochters, die 8 en 16 jaar waren toen ze werden omgebracht. Fred West pleegde zelfmoord in de ge vangenis. PARUS/BRUSSEL AFP/BELGA De vrachtwagenchauffeur kan de files in het Rotterdamse havengebied wel dro men. Voor de poort van een containerter- minal. bij een opslagdepot of 'gewoon' op rijksweg 15, de voornaamste verbin ding tussen haven en achterland. Rijn mond dreigt dicht te slibben, maar er worden pogingen ondernomen het ver keer te spreiden. Een van de mogelijkhe den is 's nachts te rijden. Steeds meer ter minals en depots zijn 24 uur per etmaal open. Rotterdam wil best 'klokje rond', maar krijgt de rest nog niet mee. Politiek Den Haag zou het laatste zetje moeten geven. Wil je als vrachtwagenbestuurder het rijk alleen hebben, dan kun je het beste 's morgens vroeg of 's avonds laat op pad gaan. Om vijf uur 's morgens bijvoor beeld kom je op rijksweg 15, de slagader van de Rotterdamse haven, niemand te gen. Hier en daar een verdwaalde auto mobilist. een enkele collega, maar daar blijft het bij. Bij containeroverslagbedrijf ECT. Home Terminal aan de Eemhaven en de Multi User Terminal op de Maasvlakte kun je dag en nacht terecht. Als het aan de Stichting Rotterdam Interne Logistiek (RIL) ligt, volgen meer bedrijven. De or ganisatie heeft inmiddels tien terminals op haar lijstje. Wondergem is zo'n bedrijf. Het depot aan Eemhaven wordt met drie ploegen 24 uur per dag opengehouden voor con tainers. Baliemedewerkster Monique van den Berg heeft vanaf tien uur de vorige avond vijf chauffeurs gehad. Zonder vrachtwagenchauffeur Van der Heijden, die net wegrijdt in zijn vrachtwagen, zou ze in slaap zijn gevallen, zegt ze. Maar om half zes staat chauffeur P. Kroon van transportbedrijf Jaap Leune uit Benthui zen aan de poort met een lege container. Kroon heeft zijn twijfels over 'de haal baarheid' van het nachtrijden. „Je kunt je containers er wel vroeg opzetten, maar vaak moet je dan nog wachten tot zeven uur, als de poort open gaat. Meestal zijn vervoerders het zwarte schaap, wij zitten altijd maar te wachten." Kroon heeft geen moeite met 's nachts werken. „Wij ouderen vinden het minder erg. maar ik merk dat de jonge garde niet zo staat te springen. Ja, je moet wel eens een verjaardag of een feestje overslaan." Harry Welters, directeur van de Haven ondernemersvereniging SVZ, spreekt van 'een taaie materie'. In zijn ogen kan het nachtrijden een enorme opluchting bete kenen voor files in de Rijnmond. „Het is een intelligentere oplossing dan het al leen maar volgooien van Nederland met beton", zegt Welters, die het nachtrijden van en naar Rotterdam als een ander the ma beschouwt dan de bekendere discus sie rond de 24 uurs-economie. Volgens Welters geven de verladers nog steeds geen krimp. „KLM, AKZO en Philips pro duceren wel 24 uur lang. maar voor hun vervoer geldt dat weer niet. Daar heerst de 8 tot 4 uur-mentaliteit." De SVZ-directeur vindt Heineken een verkeerd voorbeeld. De brouwer nam het voortouw door het bier klokje-rond te gaan vervoeren, „ledereen verwijst maar steeds naar Heineken, ik vind het een atypisch voorbeeld", meent Welters. „Het bedrijf is te groot om voor deze discussie model te staan. Ook de middelgrote be drijven moeten meedoen." De haventopman vindt dat we hier een landelijk probleem bij de kop hebben. „Het gaat niet alleen Rotterdam aan, maar ook de rest van Nederland. De t overheid heeft een sleutelpositie en kan juist klimaatbeïnvloedend werken." Hij stelt voor een platform op te richten waarvan behalve het ministerie van ver keer en waterstaat ook vervoersorganisa ties als EVO, Transport en Logistiek Ne derland, Nederland Distributieland en Koninklijk Nederlands Vervoer deel uit maken. De EVO heeft al toegezegd het komende najaar de discussie met de achterban (37.000 verladers, goed voor bijna negen tig procent van de vaderlandse goederen stromen) aan te gaan. De organisatie hoopt daarbij op het spreekwoordelijke sneeuwbaleffect: Als het ene bedrijf om is, dan moet de concurrent ook mee. Eind dit jaar hopen de vervoersorganisa ties het ministerie van verkeer en water staat een plan voor te schotelen voor 's nachts rijden op nationaal niveau. RIL zal zich dan beperken tot Rotterdam. SVZ-topman Welters wijst nog op een aantal andere aspecten die de discussie met zich zal meebrengen: de hinderwet, de rijtijdenwet en de arbeidsvoorwaar den. De Vervoersbond FNV vindt het een goede ontwikkeling dat de strijd wordt aangegaan met die 'colonnes' van vracht auto's. „Het is toch eigenlijk niet meer te filmen", verzucht de Rotterdamse dis trictsbestuurder Cees van Nimwegen. „Bij de chauffeurs groeit de irritatie over de wachttijden steeds meer. Er moet iets gedaan worden." Van Nimwegen stelt voorwaarden aan het nachtrijden. „De arbeidsvoorwaarden moeten goed geregeld zijn. Je kunt de chauffeurs natuurlijk niet dag en nacht laten werken. Veel verladers zijn alleen voor de dagdienst ingeschaald. Echt, het is te doen hoor, maar alleen als het goed geregeld is. Dus goede afspraken en ook goede beloningen." ROTTERDAM CERT ONNINK

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 2