Van der Marei steekt energie liever in lopen Andrea Ferrigato verrast Sciandri in laatste meters Ronald Van der Tang wint Alblasserwaardklassement Sport Regiogenoten profiteren van omstandigheden Droomstart Jeroen Piket Escartin verslaat Indurain in bergrit Chinees goud op één been MAANDAG 19 AUGUSTUS 1996 17 chef willem spierdijk. 071-5356464, plv -chef rob onderwater. 071 5356463 VERVOLG VAN PAGINA 13 Slechts eenmaal eerder was een triaüeet sneller geweest. De Duitser Lothar Leder dook dit jaar in Roth als eerste onder de acht uur. Met 7.57,02 neemt hij de eerste plaats in van de 'World Ranking List'. Veel waarde hechten de sporters niet aan die lijst, want de omstandigheden zijn nergens gelijk. Bovendien wordt er hier en daar flink ge sjoemeld met de juiste afstanden. Daarbij wordt vooral naar Roth gewezen. ,,Ik had daar na het fietsen 177 kilo meter op mijn tellertje staan en hier kom ik tot 181", ver telde Van der Marei, die in Duitsland derde werd. Klaas Wilting, voorzitter van het Almeerse organisatiecomité, er gert zich groen en geel aan die steeds weer wisselende afstan den. Hij wil uniforme regels en kondigde aan het wereldrecord te claimen. Volgens hem klop pen de afstanden in Almere wel. Die zijn immers door de ge meente met geijkte apparatuur nagemeten. „Wel moet ik toe geven dat de kilometerbordjes niet altijd op de juiste plaats stonden. Mijn excuses voor dit ongemakverontschuldigde Wilting zich tegenover de spor ters. Veel hinder hebben de triatle ten hiervan niet ondervonden. Een enkeling verbaasde zich over zijn tussentijden, maar het merendeel zwom, fietste en liep zijn eigen race. Door de ideale omstandigheden had het vol gens Van der Marei nog sneller gekund. „Staat hier een groepje van vijf toppers aan de start, dan hallen we zeker nog vier mi nuten van de fietstijd af. Je jaagt elkaar dan op. Als iemand er even doorheen zit, dan kan een ander de kop overnemen zon der dat je tot stayeren komt." Nu moest Van der Marei het helemaal alleen doen. Hij kwam als negentiende uit het water en spurtte naar de eerste plaats. In zijn kielzog ging Dirk van Gos- sum mee. De nummer twee van het Europees kampioenschap van vorig jaar beperkte zich tot meerijden. „Ik kon niet aan kop komen. Jan reed zo sterk. Ik kreeg in de vierde ronde de klap van de hamer en moest hem la ten wegrijden." Achter hun rug vocht een an- Jan van der Marei tijdens het fietsen. der koppeltje om de derde plaats. De vrienden Martin Breedijk en Machiel Ittmann, laatstgenoemde haakte af met een gebroken spaak in het voor1 wiel. De podiumplaatsen waren daarmee verdeeld. Van der Ma- rel nam geen enkel risico. Ge concentreerd consolideerde hij zijn voorsprong. „Dat is mijn kracht. Ik ben zeer gesloten en reageer niet zo op aanmoedi gingen van de kant. Mensen uit mijn omgeving weten dat van mij. Ik steek mijn energie liever in het lopen dan te zwaaien naar de toeschouwers." Dat was maar goed ook, want toen Van der Marei na dertig ki lometer lopen in het gelegen heidsstadion terugkeerde, wa ren zijn reflexen nog uitstekend. Vlak voor hem had een vrijwilli ger een bestelbus van de orga nisatie klemgereden in de afzet ting zodat de weg was versperd. „Gelukkig werden de hekken meteen opzij getrokken. Binnen een paar seconden was ik er voorbij. Boos was ik niet, maar het had natuurlijk wel mijn rit me kunnen breken." Van Gossum had nog lang een stille hoop dat Van der Ma- rel stuk zou gaan. De Belg werd regelmatig op de hoogte gehou den van de verschillen en kwam allengs tot de ontdekking dat hij genoegen moest nemen met de tweede plaats. De technisch-in- genieur was in de slotfase im mers in staat te versnellen om het wedstrijdrecord nog scherp er te stellen, want dat de oude tijd van Frank Heidoorn (8.10,58) eraan ging, was inmid dels zeker. „Toen ik aan de ma rathon begon, zat ik al onder de tijd van Frank. Die liep vorig jaar 2.54 en normaal gesproken moest ik daar onder kunnen duiken", verklaarde Van der Marei. Op de streep bleek hij ruim negen minuten van de tijd van de Huizer afgehaald te heb ben, waardoor hij ook nog eens de sleutels van een fraaie auto kon ophalen. Ook Van Gossum dook onder de oude tijd van Frank Hei- doorn. Met 8.09,01 verbeterde hij bovendien zijn eigen Belgi sche record met driekwart mi nuut. Talloze mensen verpul verden overigens in Almere hun eigen tijd. Zo haalden de bron zen Breedijk (8.14,52) en zijn maatje Ittmann (8.17,29) een half uur van hun persoonlijk re cord af. Helemaal stuk zaten zij na afloop. De vermoeidheid werd echter verdrongen en zo blij als een kind doolden zij nog geruime tijd door het stadion. De start van de triatlon in Almere. De deelnemers stormen het water in. foto anp LEIDEN WILMAR KORTLEEVER MEDEWERKER Op eerbiedige afstand van de glorieuze Jan van der Marei profiteerde ook een aantal andere regionale triatleten van de goede omstandigheden in Almere. Harco Schaafs- ma was in 9 uur 18 minuten en 23 tellen niet alleen sneller dan ooit maar ook een kwartier rapper dan het clubrecord bij De Zijl/LGB van Mart Moraal. De Rijnsburgse bakker kwam als 51ste het water uit, maar als zo vaak bleken de andere onderdelen van meer belang. Schaafma (met 3.38.55 een bescheiden marathontijd) komt het best uit de voeten op de fiets. In 4.44.02 rea liseerde hij de zeventiende fietstijd, die hem uiteindelijk als dertigste man over de finish deed komen. Ook clubgenoot Sam Springer was ruim sneller dan ooit. De Leidenaar verloor echter veel terrein in de laatste hardloop-kilometers. Tot 30 kilometer koerste hij op een tijd onder de 9,5 uur, toen de man met de hamer toesloeg (9.47.03). Ook de Leimuidenaar Dompeling (9.52.42), Voorhouter Ruijgrok (9.54.27) en Lissenaar Van Tol (9.55.10) legden 3,8 kilo meter zwemmen, 180 kilometer fietsen en een marathon hardlopen af in minder dan tien uur. Een tegenvaller was de anonieme zevende stek voor Ada van Zwieten. De 38- jarige Alphense coryfee die met 9.10.36 de 13e plaats inneemt op de wereldranglijst al ler tijden, finishte in 10.14.11. Voor diverse triatleten was de lange af stand in Almere echter te veel van het goe de. Leidenaar Casper van den Burgh toog naar een wedstrijd over de olympische af stand in het Duitse Selm. De Duitser Hell- riegel won in 1.42.27.Van den Burgh be landde in 1.45.51 ruim naast het erepodi um. Dichter bij huis troffen de atleten en de triatleten elkaar vrijdag in de derde polder- cross van de Warmondse ijsvereniging. Ti telverdediger Henk van Velzen trof in zijn thuiswedstrijd zware concurrentie in de vorm van zijn clubgenoot bij leiden Atle tiek Jan-Dirk Hazeleger maar ook snelle all- rounders als Hans Wesseling, de jonge Roy- ce Kortekaas en veteraan Mart Moraal. At leet Hazeleger en triatleet Wesseling wissel den de kop af, maar het laatste stukje zwemmen en ploeteren werd de Hazers- woudse loper te veel. Wesseling restte dus de eindsprint met Kortekaas, die hij in zijn voordeel besliste. Hazeleger consolideerde de derde plaats, vóór Moraal, ex-triatleet (nu atleet) Bas van Zijp en Van Velzen. Gemma van Nijnanten was van de ruim honderd deelnemers de snelste vrouw voor Diane Hogervorst en Wendy Vergeer. Ullrich laat WK wielrennen schieten freiburg Ian Ullrich heeft besloten de wereldtitelstrijd wielren nen in Lugano te laten schieten. De nummer twee van de laatste Ronde van Frankrijk blijft ook weg uit de Ronde van Spanje. De Duitser heeft als laatste grote doel het Kampioenschap van Zü- rich, komend weekeinde. Ullrich won gisteren de Regio-Tour. De eindzege kwam voor de nummer twee uit de Ronde van Frankrijk in de slotetappe naar Vogstburg niet in gevaar. Het 22- jarige talent eindigde in de rit als zesde. De etappe was voor de Italiaan Filippo Casagrande, die zijn derde dagsucces boekte. Lelli eindwinnaar Ronde van Portugal Louie De Italiaan Massimo Lelli heeft gisteren de Ronde van Portugal in stijl afgesloten. Met de zesde ritoverwinnning, in de afsluitende tijdrit over 38,7 kilometer, bekroonde hij zijn twaalfdaagse heerschappij. De Portugees VitorGamito eindigde in het eindklassement als tweede, zijn landgenoot Manuel Abreu als derde. Nieuwe sponsors voor Vredeskoers forst. De 50ste internationale Vredeskoers, van oudsher de be langrijkste etappekoers voor amateurs in het voormalige Oost- blok (DDR, Polen, Tsjechoslowakije), gaat definitief op 10 mei van start in Potsdam. Het contract is zaterdag getekend. De or ganisatie heeft in een bierbrouwer en een bekende producent van Duitse schuimwijn nieuwe, financieel daadkrachtige spon- I sors gevonden. De route voor de jubileumkoers wordt enigszins aangepast aan de wensen van die geldschieters. Naar verwach- f ting is er in het peloton plaats voor twintig ploegen. Remi Zevenhuizen over 4.30 nieter leiden Polsstokhoogspringer Remi Zevenhuizen heeft dit week einde voor het eerst dit seizoen 4,30 meter bedwongen. Tijdens de Open Amstelveense kampioenschappen had de gewezen ju niorenkampioen een moeizame wedstrijd, maar hij herstelde zich uiteindelijke met de vierde plaats als resultaat. Ook pogin gen over 4,40 waren kansrijk, maar voorlopig blijft het persoon lijke record van 4,50 buiten bereik. Chris Tamminga kwam bij de Eindhovense Philips Games weer niet dichterbij het nationaal record van 5,60. Na zijn aanvangshoogte van 5,20 faalde de Al- phenaar die uitkomt voor Haag Atletiek. In Utrecht was Jan Kor tekaas vrijdag sneller dan ooit op de 3000 meter. De atleet van 'Leiden Atletiek snelde naar 8.28,41 AMSTERDAM ANP Jeroen Piket en Loek van Wely ijn in de derde editie van het Donner Memorial schaaktoer nooi in Amsterdam goed be gonnen Zij wonnen in het wekeinde hun partijen voor de eerste twee ronden. Jan Tim- fnan deed het omgekeerde. Hij verloor twee keer en staat moe derziel alleen onderaan de ranglijst van twaalf groot meesters in de invitatiegroep. Vorig jaar was Timman nog co- winnaar van het toernooi met de Peruaan Julio Granda Zuniga en deelden Piket en Van Wely de laatste plaats. Van Wely zorgde zaterdag in de openingsronde meteen voor een daverende verrassing door de Amerikaan Gata Kamsky met wit te verslaan. De zege had een Pikant tintje, omdat Van Wely onlangs gedurende twee maan den secondant van Kamsky was tijdens de verloren tweekamp om de FIDE-wereldtitel in Elista 'egen Anatoli Karpov. In een Positioneel sterke partij nam Van Wely het initiatief. Met een aardige combinatie, waarin een vrijpion een doorslaggevende ml speelde, rondde hij net zorg vuldig opgebouwde kunstwerk af met een matnet. Een dag la ter had Van Wely met zwart weinig moeite met een andere Amerikaan, De Firmian. Piket versloeg achtereenvol gens de jonge Rus Alexander Morozevich en Timman, die was begonnen met smadelijk verlies tegen de Indonesiër IJtut Andianto. Tegen de Oosteuro peaan had de Leiderdorper met wit een plezierig ruimtelijk overwicht. Toen Morozevich blunderde, konden de stukken meteen de doos in. Gisteren was Piket zo mogelijk nog snel ler klaar. Nadat Timman een pion had geofferd, ging hij op zoek naar tegenspel. Dat bleek echter niet te vinden. Timmans combinatie bleek een hallucina tie. waardoor hij al op de acht tiende zet moest opgeven. Vassily Ivantsjoek was de eni ge die de twee Nederlandse koplopers enigszins kon bijhou den. Hij won eerst in de Dra- kenvariant van het Siciliaans van de Brit Julian Hodgson en speelde vervolgens remise tegen Granda Zuniga. De in Oegst- geest wonende Bosniër Ivan Sokolov, die in de herfst een tweekamp om de Nederlands ti tel afwerkt tegen Timman, be gon niet best. Hij tastte mis te gen De Firmian en boekte een halfje tegen Morozevich, die een winnende voortzetting ge heel overzag. In zevende WB-wedstrijd in Leeds Classic LEEDS/ROTTERDAM PETER OUWERKERK/GPD Vorig jaar bleef Maximilian Sciandri in Leeds op zijn gemak twee Italianen de baas. In de plaatse lijke slotronde van de WB-klassieker reed de Ita- lo-Brit weg van Roberto Caruso en wist hij zich in die poging verdedigd door zijn toenmalige MG- ploegmaat Alberto Elli. Maar gisteren moest 'Max' het in een sprint met-twee duidelijk afleggen tegen een andere ex ponent van de brede Italiaans B-garnituun An drea Ferrigato, 27 jaar, een kroon plaatsend op het goede rijden van de Roslotto-ploeg in de re cente topkoersen. Ferrigato en Sciandri 'maakten er een adembe nemende korte sprint van. Tot nauwelijks hon derd meter van de finish wachtten ze met de be slissende aanzet. Sciandri, hoger ingeschaald op de UCI-ranglijst dan Ferrigato (44 tegen 107), zes keer zo veel zeges ook als zijn opponent (5 tegen 29), liet zich toen verrassen door de felle tem- postoot van de kleine-Italiaan en kreeg zijn zware versnelling in de korte, resterende meters niet meer op gang. De achtste uitgave van de Leeds International Classic, meetellend voor het klassement om de wereldbeker, was geen editie waar de vonken vanaf spatten. Na een traditionele, moedige, doch zinloze vlucht van Fabio Roscioli, scheidde zich bij de eerste beklimming van de Holm Moss een achttal renners af. De Italianen waren al het talrijkst op de start- lijst, dus ook in de kopgroep: Cattai en Ferrigato van Roslotto, Elli en Bartoli van MG, Gualdi van Polti, Vanzella met de Fransman Madouas van Motorola en Museeuw namens Mapei. Hoewel er nog een semi-serieuze achtervolging op gang werd gezet door onder anderen de Ra- bo's, die met Sörensen de slag hadden gemist, was de vlucht van acht meteen de inzet tot de be slissende slag. Uit de groep van acht bleven Ferri gato, Museeuw en Bartoli over, en kwamen Arm strong, Fincato, Rebellin en Sciandri erbij. Met zijn zevenen gingen ze de drie slotronden van Leeds in. Daar sprongen eerst Armstrong, Fincato en Museeuw zonder succes weg, waarna Sciandri en Ferrigato een beter lot trokken. Om dat van de vijf geklopten alleen Museeuw en Bartoli bereid bleken enig achtervolgingswerk te verrichten was het pleit voor de plaatsen één en twee beslecht. Ferrigato, en gesjeesde filosofie-student, be haalde in Leeds zijn tweede aansprekende inter nationale succes. In 1994 had hij in het Sloveense Kranj een etappe in de Giro d'Italia gewonnen. Begin deze maand liet hij zijn eerste zege van dit jaar aantekenen, in de Trofeo Matteotti. Ferrigato onderstreepte in Leeds de sterke herfst van de Roslotto's, die ook vorige zaterdag in San Sebastian een voornaam stempel drukten op de daar verreden Clasica. Ploegmanager Mo reno Argentin, die bij Ariostea een warm bewon deraar was van Ferrigato, lijkt de ploeg eindelijk op de rails te hebben. Sciandri moest lang treuren om een mislukte reprise van zijn stunt van 1995. Een nieuwe over winning was niet alleen hem maar ook zijn (Mo torola)-ploeg welkom geweest. Immprs, de eige naar van de Motorola-formatie, de Amerikaan Jim Ochowicz, is nog altijd op zoek naar een nieuwe sponsor. Hij heeft zijn renners, onder wie Lance Armstrong, tot 1 september respijt ge vraagd op zoek te kunnen naar een pot met geld. Voor Johan Museeuw zat er niet veel anders op dan zich te concentreren op het maximaal haal bare: de derde plaats, die 25 punten opleverde voor het individuele klassement om de wereldbe ker. Museeuw klopte Armstrong moeiteloos, zo dat zijn Engelse uitstapje toch nog lucratief was. Immers de concurrenten Zanini (2). Gontsjenkov (3) en Colombo (5) startten niet en Baldato (4) had de slag gemist. Museeuw (die in tegenstelling tot in San Sebas tian nu wél over een witte WB-leiderstrui kon be schikken) heeft na zeven wedstrijden inmiddels zo'n voorsprong, dat hij zijn voornemen om niet te starten in de elfde en laatste proef om de Japan Cup, eind oktober, mogelijk ook kan uitvoeren. Museeuw heeft punten genoeg. Komende zondag wordt de wereldbeker voorgezet met het Kam pioenschap van Zürich. LEIOEN WILMAR KORTLEEVER MEDEWERKER De tiende plaats in de ronde van Nieuw-Lekkerland was voor Voorhouter Ronald van der Tang zaterdag ruim voldoende voor de overwinning in het Al blasserwaardklassement. De 28- jarige A-amateur trof het dat zijn grote concurrent Marcel van Vliet uit Oost-Graafdijk koos voor de Eurode omloop in Kerkrade. Het meeste gevaar kwam nu van Woensdrechter Akkerman, die vier punten ach terstand had en dus evenzoveel plaatsen moest goedmaken. „Je gaat dus de hele koers op elkaar zitten letten", keek Van der Tang terug. „Maar je verpest op die manier natuurlijk wel de wedstrijd." Niemand kwam dan ook weg uit het peloton, zodat Van der Tang in een rommelige finish moest vertrouwen op zijn sprintsnelheid. „Ik ben voor hem gaan zitten. Dan moet hij met vier man over je heen ko men. Maar voor hetzelfde geld val je, dus het bleef wel tot het eind toe spannend." Akkermans bleef echter netjes drie plaatsen achter hem steken. Daags later reed Van der Tang in Dongen opnieuw. Het ach terhalen van weggesprongen renners kostte veel energie, zo dat hij uiteindelijk de achtervol gers net niet bij de kopgroep van vier kon krijgen. Wel won hij de sprint. Althans, dat dacht hij. maar op de uitslagenlijst vond hij zichzelf terug als zesde. „Ach, daar ga je niet tegen pro testeren." En waarom ook, de winst van het weekeinde was al binnen. Wel moet Van der 'l ang lang wachten op zijn Giant-fiets ter waarde van tweeduizend gulden. De prijsuitreiking is pas eind november. Twintiger Miquel van Kessel reed in vier dagen zelfs twee keer voorin in grote koersen van de amateurs. Na een negende plaats donderdag in de Belgi sche wereldbekerwedstrijd 'Omloop van de Vlaamse Ge westen' was de renner uit Ter Aar gisteren één van de 26 ren ners die het einde haalden in een Limburgse klimklassieker. De warmte en het selectieve parcours van de Eurode omloop zorgden over 180 kilometer voor'veel wisselingen en meer dan 100 uitvallers. Van Kessel hield zich op de 17de plaats wel staande. Junior Vincent van der Kooij acteerde sterk bij het WK Junio ren in het Sloveense Novo Mestre. De eerstejaars reed over zeven ronden van 18 kilometer aanvallend, maar miste in de laatste rondgang net de beslis sende slag van de zeven koplo pers. In de pelotonsprint was Wopke Veenstra vervolgens de beste Nederlander. In het veld van 178 renners restte voor de Leidenaar de 29ste plaats. Ingrid Kelderhuis was dit weekeinde tot twee keer toe succesvol met haar VKS-ploeg. Zaterdag in Nieuw-Lekkerland was de Alphense mee met een kopgroep van uiteindelijk elf rensters. Met Chantal Beltman ontsnapte ze ook daaruit, maar pogingen om dpze Slagharense af te schudden, faalden. Een tweede stek resteerde daarom na zestig kilometer, met ploeg genote Mirjam Melchers naast haar op het erepodium. Daags daarna in Heerhugowaard rest te voor Kelderhuis het afstop- werk, want met de kopgroep waren twee ploeggenotes mee. Van hen waagde Leontien van Moorsel in de slotfase een uit looppoging, maar ze werd tijdig achterhaald. In de sprint was Ingrid Haringa weinig verras send ruim de sterkste. Kelder huis was in de tweede groep ne gende. De renners van de Hillegomse wielerfamilie Van de Reep wa ren weinig gelukkig. A-renner Peter scoorde zaterdag een vijf tiende plaats in de tweede wie- Ieromnium van I.age Zwaluwe, maar reed een dag later in Don gen lek. Dat gebeurde ook neo- amateur André in Kerkrade. Al leen nieuweling Gerben scoorde daar een tóp-klassering (7de). MADRID» De Spanjaard I ernando Escartin heeft gisteren de Bergklassieker, een rondje in de omgeving van Ma drid over 152,5 kilometer, op zijn naam gebracht. Hij versloeg in de sprint landgenoot en vijfvoudig Tourwinnaar Miguel Indurain. Atlanta Win Hou uit de Volkrepubliek China springt tijdens de Paralympics in Atlanta met één been over de wereldrecordhoogte van 1.92 meter. De Chinees pakte het goud. foto reuters john kuntz

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 17