Jol morele winnaar Marco de Ridder redt gezicht vv Katwijk Decheiver maakt indruk met twee treffers bij Freiburg Sport Michel van Oostrum velt FC Groningen BUITENLANDSVOETBAL MAANDAG 19 AUGUSTUS 1996 982 14 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV.-CHEF ROB ONDERWATER. 071-5356463 FREIBURG. SID Harry Decheiver heeft in zijn eerste optreden voor SC Freiburg in het nieuwe seizoen van de Bundesiiga indruk gemaakt. Hij was in het met 3-2 gewonnen duel met Werder Bremen de man van de wedstrijd met twee treffers in de eerste helft. Met Winkler (Mün- chen 1860), Herzog (Werder) en Akpoborie (Hansa Rostock) nestel- Eric Cantona neemt de bal op de borst aan voor het oog van Wimbledons Chris Perry. Decheiver zich meteen aan de kop van de topscorerslijst. Youri Mulder en Johan de Koek verging het met Schal- ke'04 aanzienlijk minder. Bij VfB Stuttgart, de club van ver dediger Frank Verlaat, werd kansloos verloren (4-0). Lands kampioen Borussia Dortmund kende een valse start met een nederlaag van 4-2 bij Bayer Le- verkusen. Decheiver zorgde er voor dat Freiburg met een comfortabele voorsprong van 2-0 kon rusten. In de 24ste minuut passeerde hij Reek, nadat de doelman van Werder eerst een inzet van Jur- cevic had gekeerd. De tweede treffer van de Nederlander was bijzonder fraai. Hij volleerde een voorzet van de Zwitser Sut ter met rechts pardoes in de bo venhoek. In de 58ste minuut werd Decheiver vervangen door Was- smer. Vervolgens dreigde het toch nog mis te lopen voor Frei burg. Door twee treffers van Herzog, uit een vrije trap en een omstreden strafschop, kwam Werder Bremen een kwartier voor het einde op gelijke hoogte (2-2). Vier minuten voor tijd zorgde Sutter voor het winnen de doelpunt, eveneens van elf Nog zestig tellen waren de tien van Quick Boys verwij derd van een zege op de elf van de w Katwijk. Met een doeltreffende kopbal sloeg Marco de Ridder de blauw witte hoop echter aan gru- zels: 2-2 en beide een punt in de eerste ronde om de 'grote' Amstel Cup. KATWUK ROB ONDERWATER Ondanks de tegenvaller op de valreep was Henk Wisman bij zonder tevreden over 'zijn' jon gens. Daar had de Amsterdam mer alle reden toe. Het liet zich aanvankelijk aanzien dat het piepjonge Quick Boys onder de voet gelopen zou worden door het meer ervaren Katwijk. Toen daar pal voor de rust nog de uit sluiting van doelman Peter DEN HAAG WILLEM SPIERPUK ..Ik moet Scheveningen compli menteren met het voortreffelij ke resultaat." ADO Den Haag trainer Mark Wotte perst de woorden met moeite door z'n lippen. De generale repetitie voor de competitie die woens dag begint, is voor zijn ploeg - met een 1-1 gelijkspel in het be kerduel tegen de amateurkam pioen - niet bepaald succesvol verlopen. En Scheveningen- trainer Martin lol wrijft tijdens de persconferentie na het duel nog wat extra zout in de wonde door te zeggen dat het voor zijn elftal 'slechts een oefenpartijtje betroF. Jol en Wotte zullen wel geen vrienden worden. Wotte beant woordde die laatste woorden van lol voor een lokale radio zender met de woorden dat Tol nu eenmaal rancuneus is', daar mee doelend op het feit dat de Scheveningen-trainer wellicht zelf maar wat graag in het Zui derpark had gewerkt. De over gang van lol stuitte echter af omdat hij te veel noten op zijn zang had. Op het veld ging het tussen de beide plaatsgenoten een groot gedeelte van de wedstrijd heel wat minder fel aan toe. Vooral de eerste helft was het een lauw partijtje voetbal, waar in ADO Den Haag wel een veld- meerderheid had. maar Scheve ningen de betere kansen kreeg. De amateurclub maakte dui delijk ook dit jaar weer de grootste kanshebber voor de ti tel in de hoofdklasse van het za terdagvoetbal te zijn. De ploeg van Jol raakte Pablo Plaïk en Leon van Nieuwkerk aan het betaald voetbal kwijt, maar heeft dat door de komst van Jimmy Charite (VIOS) en Alben Spaans (Quick) prima opgevan gen. In een oefenduel tegen Dordrecht'90 stonden de Sche- veningers na 20 minuten met 3- meter. Het stadion, met 22.500 mensen uitverkocht, stond op zijn kop. In de slotfase kregen Wolter (Werder) en WassmanA hun tweede gele kaan. Schalke'04. dit jaar deelnemer in het UEFA-cuptoemooi. be gon met drie spitsen: Mulder, de Belg Wilmots en Max. De da dendrang bleef echter buitenge woon beperkt. Ausputzer De Koek, overgekomen van Roda JC, zag de ene na de andere aanval op zich afkomen. Stuttg art stond bij rust voor met 2-0 door Eiber en Hagner. Na de pauze hadden Balakow en Bo- bic succes voor de thuisclub, die 36.000 toeschouwers mocht begroeten. Borussia Dortmund was voor al in verdedigend opzicht ver zwakt. Bij de titelhouder ont braken de geblesseerde interna tionals Sammer, Freund en Riedle. Bovendien waren de nieuwelingen Sousa en Schnei der niet beschikbaar. Lever- kusen profiteerde van het onsa menhangende spel van de be zoekers en stond na zeven mi nuten al met 2-0 voor door Ser gio en Kirsten. Erik Meijer leek in de 18e minuut 3-0 aan te te kenen maar zijn doeltreffende kopbal werd afgekeurd. 0 voor om uiteindelijk met 4-2 te winnen. ADO Den Haag beleefde in de voorbereiding een hoogtepunt door met 1-0 van Barcelona te winnen. Tegen Scheveningen was de ploeg bepaald niet in vorm. ,,Te weinig strijd, te wei nig beleving", analyseerde Wot te. Voormalig Katwijk-speler Pim Langeveld kwam niet of nauwelijks uit de verf. Hij was weinig aan de bal en zorgde pas diep in de tweede helft voor de eerste keer voor gevaar met een goede kopbal, die door Scheve- ningen-doelman Dave Kraayen- brink over de lat werd getikt. Volgens Wotte is Langeveld nog niet topfit. ..Hij sluit te weinig aan bij spits Lowie van Schijn- del. Misschien blijft hij hangen omdat hij bang is het verdedi gend dan niet aan te kunnen. Maar ik wil het zien zoals hij bij Katwijk rond Hans Zwaan zwierf." Aanvallend werd Den Haag pas in de tweede helft gevaarlijk bij een 0-1 achterstand. Scheve- ningen-spits Ron de Jager, in korte tijd voor de derde keer al leen voor doelmEm Beuken kamp verschenen, had in de 16de minuut op aangeven van Albert Spaans raak geschoten. De amateurs speelden op dat moment net met tien man. Hans Tellier, die al geel op zak had. sloeg de bal zo maar met de hand weg uit het strafschop gebied. Dat betekende rood voor de middenvelder en een penalty voor Den Haag. Lowie van Schijndel schoot hard in, maar Kraayenbrink kreeg nog zijn hand tegen de bal. Jol noemde de handsbal van Tellier achteraf bepalend voor de wedstrijd. ..Tot dat moment was er voor ons nog niet veel aan de hand. Tellier betwijfelt zelf of hij hands maakte. Nou. ik zag het duidelijk, het was een zuivere strafschop." Na de rode kaart was het verder eenrich- Dat was het sein voor Borus sia iets aan de achterstand te doen. Het offensief leverde nog voor de rust twee doelpunten op. van Lambert en Tanko. In de tweede helft sloeg Lever- kusen toch toe. Fach (58ste mi nuut) en Rydlewicz (81 stee) be paalden de eindstand op 4-2. Engeland De belangrijkste concurrenten in de strijd om de Engelse titel tingverkeer naar het Schevenin gen-doel. De gelijkmaker werd ingeleid door Dennis Iliohan. Hij kwam vrij voor Kraayen brink, schoot eerst tegen de keeper aan. maar legde de bal toen breed naar Dik Heesen die de bal in het legde doel depo neerde. Den Haag probeerde daarna wanhopig om de drie punten binnen te halen. Scheidsrechter Schaap - met afstand de slecht ste man van het veld - stuurde na een opstootje Den Haag- middenvelder Maurice Steijn en Scheveningen-invaller Paul Droppert naar de kant, maar ook met tien tegen negen scoor de de thuisploeg niet. Peter Kruit mocht het laatste kwartier Dennis Iliohan nog aflossen. Voor de Leidenaar, die door een blessure pas laat met de voor bereiding begon, was de tijd te kort om nog iets te laten zien. Lowie van Schijndel kreeg in de slotminuut de beste kans van de wedstrijd. De lange spits schoot de bal vanaf zes meter van het doel naast, zodat de stand 1-1 bleef. Martin Jol wist wel hoe Den Haag een beter resultaat had kunnen halen. „Die Engelse strijdwijze van Den Haag lever de weinig op. omdat bij ons m de verdediging Ron Cramer staat. Speelt Den Haag het bal letje rustig rond dan wordt het 3 of4-0. ADO Den llaag - Scheveningen 1-1 (O-O) 61. Ron de lager 0-1 67 Heesen 1-1 Toeschouwers: 3000: Scheidsrech ter Schaap; Gele kaarten: Langeveld. Smits (Den Haag), Kraayenbrink. Droppert. Spaans, Marcel de lager, Charite (Scheveningen) Rode kaarten: Steijn (Den Maag. 2 keer geel), Tellier Scheveningen, 2 keer geel). Droppert (Scheveningen) Den Haag Beukenkamp: Faerber. Heesen. Vogelaar (Smits), De Vreede: Sandel. langeveld. Steijn. Iliohan iKruit), Van Schijndel. De long. Scheveningen: Kraayenbrink; t Hart. Danen. Cramer. Van Oosten: Tel lier Marcel de lager. Blok. Charite iManiesing); Ron de lager. Spaans (Droppert) mogen dan miljoenen meer hebben uitgegeven, Manchester United hoeft er zich voorlopig niet druk om te maken. De landskampioen begon overtui gend aan de nieuwe competitie in de premier league, met een overwinning van 3-0 op Wim bledon, in Londen. Eric Canto na wees United, dat zich ver sterkte met onder anderen Jordi Cruijff, reserve-doelman Rai- mond van der Gouw en de Tsje- Quick Boys toonde zich aan geslagen door die tegenvaller en dat gaf Katwijk de gelegenheid de wedstrijd naar toe toe te trekken. Achterin heerste Toine l'Ami als een vorst en bediende de voorwaartsen veelal met schitterende passjes. De ploeg van nieuwkomer Bob Kootwijk kreeg kansen in overvloed. Ze- ger Oudshoom, hij speelde van wege de blessure van Jan Lijst op '10' en deed dat niet slecht, L'Ami, Tetro en Zwaan kregen de bal er maar niet in, ook al vanwege het meer dan voortref felijke keeperswerk van Peter Kromhout. Die zag vijf minuten voor rust Jaap van Duyn aan de andere kant een aanloop nemen voor een strafschop, nadat de goed spelende Hicham Rbii in de mangel was genomen. Doel man Lennart van Wijnen keerde chische pingelaar Karei Pobors- ky, opnieuw de weg. Sommige dure aankopen be taalden zich zaterdag direct uit. De Italiaan Fabrizio Ravanelli scoorde drie keer. Dat was de gehele productie van Middles brough en genoeg om Liverpool een gelijkspel af te dwingen. Ke vin Campbell, ploeggenoot van Bryan Roy bij Nottingham Fo rest, maakte in en tegen Coven try ook drie doelpunten. De de zwakke inzet van de aan voerder van Quick Boys. Even later opwinding bij het Quick Boys-doel, waar doelman Peter Kromhout de rode kaart voor zijn neus zag getoverd door ar biter Westerinck. Kromhout had een inzet van Geoffrey Tetro buiten de lijnen met zijn han den gekeerd en dat betekent wegwezen. Tom van der Niet kwam hem vervangen ten koste van Erwin Crooy. Wie een overwicht cn doel- puntenregen van Katwijk ver wachtte in de tweede helft, kwam bedrogen uit. 'Oranje' was niet meer vooruit te bran den. Het balletje ging traag rond, niemand die de verant woording voor zich opeiste. Dat Quick Boys via Patrick Heems kerk (een gifkikkertje, die de he le verdediging aan zich bindt) na 64 minuten 2-1 binnentikte thuisclub stelde er niets tegen over. Newcastle, gezien de investe ringen - onder meer in Alan Shearer - uitgeroepen tot favo riet, verloor met 2-0 bij Everton. Dennis Bergkamp begon wel goed met Arsenal. De Londense club won met 2-0 van West Ham. De Nederlandse interna tional zorgde vijf minuten voor rust voor de tweede treffer, van af de strafschopstip. na goed voorbereidend werk van Rbii, was niet eens onver diend. De werklust van de tien Katwijkers was hartverwarmend en Katwijk had zijn handen vol om meer treffers te voorkomen. Het leek wel of de Katwijkers zich bij de nederlaag hadden neergelegd en dat is voor deze club een vreemde gewaarwor ding. De Ridder redde uiteinde lijk het gezicht van Katwijk, al was daar wel de medewerking voor nodig van de zwak ingrij pende Van der Niet. Die raakte trouwens geblesseerd bij deze actie en moest vervangen wor den door de even eerder inge vallen veldspeler Leonard Pluimgraaff. Gescoord werd er echter niet meer. Bob Kootwijk, hij kon naast Lijst en Van der Meer niet be schikken over de geschorste Robbers en Kwestro, toonde Het officiële debuut van Ruud Gullit als trainer-speler van Chelsea verliep niet naar wens. Het mondaine team van de oud-intemational bleef tegen Southampton teleurstellend op 0-0 steken. België Via een monsterzege op het nietige St. Truiden heeft Club Brugge de top in de Belgische eerste klasse weer bereikt. De landskampioen won zaterdag avond onder meer door vier treffers van Stanic met 6-1 van het nog puntloze St. Truiden. Daarmee kwam de ploeg van Hugo Broos op zeven punten uit drie duels. Club deelt de koppositie met de verrassende debutant Moeskroen (vrijdag 1- 1 tegen Anderlecht) en AA Gent (1-1 tegen KV Mechelen). Op de derde speeldag vielen acht rode kaarten. Bij Ekeren - Lierse SK werden twee spelers wegge stuurd. Doelman Menzo was er een van. Hij haalde in de 65ste minuut Czerniatynski onderuit. De Schotse kampioen Glas gow Rangers heeft ook de twee de competitiewedstrijd gewon nen. De vuurkracht van de titel verdediger was veel te groot voor het gepromoveerde Dun fermline: 5-2. Ally McCoist scoorde driemaal, alles na rust, Peter van Vossen twee keer. De Nederlandse spits verdubbelde zijn seizoentotaal (vier wedstrij den). Celtic, de traditionele ri vaal van de Rangers, versloeg Raith met 4-1. De Duitser An dreas Thorn maakte twee doel punten nadat Pierre van Hooijdonk voor 1-0 had ge- zich opgelucht. De trainer had niet meer op een punt gere kend. „Het klinkt gek, maar ik had veel liever met elf tegen elf gespeeld. Met een man meer spelen is meestal nadelig. De te genstander gaat' zich defensief opstellen en dan staat alles vast. Dan moet er iemand creatief gaan denken en dat ontbrak er bij ons aan." Quick Boys - Katwijk 2-2. 1. Rbii 1- 0. 8. De Ridder 1 -164 Heemskerk 2-1 89. De Ridder 2-2. Scheidsrechter Wes terinck. Gele kaarten: Slootweg (QB), Van der Plas (Katwijk). Rood: Krom hout (QB) Quick Boys: Kromhout; Jansen, Ar- win Pluimgraaff, Van Duyn. Klinken berg; Van Hooy, Slootweg, Crooy (Van der Niet. Tiberkanine), Rbii. Steen- voorden. Heemskerk Katwijk: Van Wijnen; Pronk (Vooys). Teeuwissen, L'Ami (De Haas). Van Zeist; Roodakkers, Oudshoom, Van der Plas; Tetro (Ruwaard). Zwaan, De Rid der KNVB-BEKER Eerste ronde Groep 1: Emmen-FC Groningen 4-2 (3-2). 7. Van Oostrum 1-0 (strafschop) 1-0, 12. Meijerman 2-0, 35. 8eerends2-l, 38. Van Oostrum 3-1, 41. Beerends 3-2, 90. Van Oostrum 4-2 Scheidsrechter: Van Deren de. Toeschouwers: 4.000. Gele kaart: Wat- timury (Emmeri), Ommel (FC Groningen). Groep 2: Urk-Sneek 3-1 (2-0). 1 Wakker 1-0, 4. Loosman 2-0, 82. Kramer 3-0, 85. Den Ouden 3-1. Scheidsrechter: Oskam Toeschouwers: 1500. Groep 3: HSC'21-Veendam 1-4 (1-2). 2. Oosting 0-1, 23. Loons 1-1, 41. Stokkin- greef 1-2, 83. Meijer 1-3, 87. Meijer 1-4. Scheidsrechter: Inia Toeschouwers: 750. Gele kaart: Hoogerman (HSC). Groep 4: D0V0-GVW 2-3 (2-2). 5. Van Ginkel 1-0, 26 Top 2-0, 32. Hartog 2-1. 40. De Man 2-2, 76. Beukers 2-3 Scheidsrechter: Karremans. Toeschou wers: 1500. Gele kaart: Smit, De Man en Goes (D0V0), Leidekker en Titaly (GVW). Groep 5: RIOS'31-Fortuna Sittard 0-3 (0- 0). 54. Hamming 0-1, 68. Hamming 0-2, 88. Paauwe 0-3. Scheidsrechter: Suiting. Toeschouwers: 1200. Rode kaart (2x geel): 52. Vercoulen (RIOS). Gele kaart: Meeuw- sen(RIOS). Helmond Sport-MW 1-1 (0-0). 80. Vin cent 1-0, 89. Joordens 1-1 (e.d.) Scheids rechter: Helmstrijd. Toeschouwers: 750 Gele kaart: Braem, Schoonens en Vincent (Helmond Sport). Falix, Joordens en Ahan- nach(MW). Groep 6: Geldrop-Den Bosch 1-5 (0-1). 4. Lucius 0-1, 55. Lucius 0-2, 63. Schuman 0-3, 68. Lucius 0-4, 85. Heister 1-4, 89. Van Helmond 1-5 Scheidsrechter: Praam- gaar. Toeschouwers: 1000 Rode kaart: 48. Van de Besselar (doelman Geldrop) we gens hands. Groep 7: Heracles-De Graafschap 1-1 (0- 1). 33. Hendriks 0-1, 56. Klaver 1-1. Scheidsrechter: Luinge. Toeschouwers: 1083. Rode kaart: 85. Van der Meije (Heracles) 2xgeel, 87 Leferink (Heracles) 2xgeel. Gele kaart: Hilgerink, Vink en Van der Heuvel (Heracles), Ibrahim en Hen driks (De Graafschap). Groep 8: Kozakken Boys-Baronie 1-1 (0- 0). 77. Malherbe 1-0. 83. Van Galen 1-1. Scheidsrechter: Koopman. Toeschouwers: 1000. Groep 9: Hoek-Halsteren 2-4 (1-1). 10 Harten 0-1 (e.d.), 43. Nyskens 1-1. 80. Lambert 2-1. 80. Bevelander 2-2, 85. Var, Hees 2-3, 90. Van Hiistek 2-4 Scheids rechter: Van der Pas Toeschouwers: 850. I RBC-RKC 1-2 (0-0). 70. Van Diemen 0-1, 74. Van Arum 74. Van Arum 0-2, 78. Van 1 Oeveren 1-2. Scheidsrechter: Van Huiten, Toeschouwers: 1000. Gele kaart: Van Hel lemond (RBC). Groep 10: FC Utrecht-TOP Oss 2-1 (1-0). 41. Visser 1-0, 50. De Gaary 1-1, 80. Van Loen 2-1 (strafschop). Scheidsrechter: De Graaf. Toeschouwers: 5500. Gele kaart: Van der Net (FC Utrecht). Sparta 2-SC Feyenoord 1-4 (0-2). 3. Spie- rings 0-1, 30. Zaanen 0-2, 49. Dubbelde- man 1-2, 50. Spierings 1-3, 81. Roden 1- 4. Scheidsrechter: Vink. Toeschouwers: 425. Gele kaart: Stam (Feyenoord). Dub- beldeman en Andrade (Sparta) Bijzonder heid: Dubbeldeman miste in de 5e minuut een strafschop. Groep 11: AFC-Exce!sior 1-0(0-0). 83. Tu- lar 1-0 (strafschop). Scheidsrechter: Van Meerkerk. Toeschouwers: 500. Groep 12: BW-Bennekom 4-4 (1-1). 18. Mouvelle 0-1, 32. Wieleman 1-1, 51.1 Marone 1-2, 53. Wieleman 2-2, 60. Mou velle 2-3, 65. Coret 3-3, 70. Velzen 3-4, 84. Wijnen 4-4 Scheidsfechter: Slot. Toe schouwers: 500. Gele kaarten: 6 voor BW, 3 voor Bennekom. NEC-VW 1-0 (1-0). 10. Graef 1-0. Scheidsrechter: Luiten. Toeschouwers: 1500. Rode kaart: 8. Van der Meer (WV). 75. Sobiech (NEC). Gele kaart: Graef, Lc* en Crüden (NEC). Schol. De Wolf. Witzen- hauser en Volmer (WV). Groep 13: Telstar-Sparta 1-2 (0-0). 54 Dennis de Nooijer 0-1, 63. Koordes 1-1. 80. Krijgsman 1-2. Scheidsrechter: Var, Beek. Toeschouwers: 1013. Gele kaart: Cooman (Telstar). AD0 Den Haag-Scheveningen 1-1 (0-0), 61. De Jager 0-1, 69. Heesen 1-1. Scheidsrechter: Schaap. Toeschouwers: 2000. Rode kaart (2x geel): Stevn (Den Haag), De Lier en Droppert (Schevenin gen). Gele kaart: Langeveld en Smits (Den Haag), Spaans, De Jager en Krajenbrinl (Scheveningen) Bijzonderheid: 57. Var, Schijndel (Den Haag) mist strafschop. Groep 14: Quick Boys-Katwijk 2-2 (1-1! 2. Rbn 1-0, 10. De Ridder 1-1, 70. Heemskerk 2-1, 88. De Ridder 2-2 Scheidsrechter: Westerink. Toeschouwers: 2000. Rode kaart: 44 Kromhout (Quic« Boys). Gele kaart: Slootweg (Quick Boysl Bijzonderheden: 40. Katwi|k-doelman Var Wijnen stopt strafschop van Van Duyn; 44 Quick Boys-doelman Peter Kromhout uit veld gestuurd wegens hands buiten straf schopgebied, reservekeeper Van der Nie! vervangt hem maar valt in de slotfase ge blesseerd uit, veldspeler Pluimgraaf neem' zijn taak over. Haarlem-Volendam 0-2 (0-1). 30. Klein 0- 1, 79. Samardzic 0-2 (strafschop). Scheidsrechter: Reygwart. Toeschouwers: 800 Gele kaart: Naciri en Strobbe (Haai lem). Leeflang, Valk en Klein (Volendam). PROGRAMMA PTT-Telecompetitie, morgen: Roda JC- Feyenoord. Woensdag: Volendam-De Graafschap, FC Groningen-Willem II. Heerenveen-FC Twente. AZ-Vitesse, Aja» NAC, FC Utrecht-RKC, Sparta-Fortuna S Donderdag: NEC-PSV. Eerste divisie, woensdag: Emmen-Zwolle Go Ahead Eagles-RBC. Dordrecht '90-Te' star, MW-Excelsior, Haarlem-Eindhoven. Heracles-ADO Den Haag, Helmond Sport TOP Oss. BELGH Derde speeldag: Charleroi-Harelbeke 0-1 Brugge-St-Truiden 6-1. Ekeren-Lierse 1-1 Lokeren-Standard 0-1, Lommel-Cercle 1- 1. Mechelen-Gent 1-1. RWDM-RC Genk 2- 2. Aalst-Antwerp 1-2. Stund aan kop: Brugge 3-7, Gent 3-7. Moeskroen 3-7 Standard 3-6, Antwerp 3-6, Anderlecht 3- 5. RWDM 3-5. RC Genk 3-4, Ekeren 3-4 Aalst 3-4. DUITSLANt Eerste speeldag: Leverkusen-Dortmund 4- 2, Bochum-Duisburg 1-0, Freiburg- Bremen 3-2, Rostock-Karlsruhe 2-2 Stuttgart-Schalke'04 4-0, 1860 Münch- HSV 2-1Düsseldorf-Köln 0-3. ENGELANl Eerste speeldag: Arsenal-West Ham 2-C Blackburn-Tottenham 0-2. Coventry-Nd tingham 0-3, Derby C.-Leeds 3-3, Everton Newcastle 2-0, Middlesbr.-Liverpool 3-3 Sheff.Wed.-Aston Vil. 2-1. Sunderland-Le cester 0-0, Wimbledon-Man.United 0-3 Southampt.-Chelsea 0-0. JOHAN CRUIJFF SCHAJH Amsterdam: Ajax-PSV 0-3 (0-0). 48. Et keikamp 0-1, 61. Degryse 0-2, 78 Degrj se 0-3. Scheidsrechter: Uilenberg. Toe schouwers: 31.000. Gele kaart: Nilf (PSV). OOSTENRIJI Vijfde speeldag: Salzburg-Linzer ASK 1-1 Austria W.-Niederrost 1-0, FC Linz-SV Rn 0-4. Sturm Graz-Rapid Wien 0-0. FC Tird Graz AK 3-0. Stand aan kop: Austria W i 13. FC Tirol 5-11. Salzburg 5-11, Stun Graz 5-6, Graz AK 5-5, Rapid Wien 4-4. S' Ried 5-4. PORTUGU Super Cup: Porto-Benfica 1-0. SCHOTLAM Tweede speeldag: Celtic-Raith R. 4-i Dundee U.-Hibernian 0-1, Dunferml.-Ra» gers 2-5, Hearts-Kilmarnock 3-2, Mother well-Aberdeen 2-2. Stand aan kop: Ra' gers 2-6, Celtic 2-4, Hearts 1-3, Kilma» nock 2-3. Hibernian 2-3. TURKL Tweede speeldag: Galatasar -Trabzon 1- Altay-Kocaeh 0-0. Ankaragucu-Antalya 3. Denizli-Dardanel 0-1. Gaziantep Fene bahce 2-0, Genclerb -Istanbul 1-0. San un-Sariyer 2-2, Zeytinburn-Bursa 0- Scheveningen houdt ADO op 1-1 Pim Langeveld en Johan Vogelaar (r) in duel met John Blok van Scheveningen. FOTO KEES VAN HOOCDALEM DEN HAAG ANP Emmen heeft de noodzaak van versterking bij FC Groningen op ondubbelzinnige wijze aangetoond. De eerste-divisieclub was tij dens de openingsronde van het toernooi om de KNVB-beker met 4-2 te sterk voor de ambitieuze subtopper uit het Oosterpark. Michel van Oostrum bewees voor eigen publiek opnieuw zijn speciale klasse. De bijna 30-jarige spits maakte drie treffers. Het andere doelpunt van Emmen kwam op naam van Henri Meijerman. FC Groningen, dat in het komende sei zoen op een plaats bij de eerste acht ploe gen van de eredivisie gokt, kon de zwakker geachte tegenstander geen moment bedrei gen. Het team van trainer Hans Westerhof keek vanaf de openingstreffer van Van Oostrum (strafschop) in de zevende minuut tegen een achterstand aan. Raymond Beerends was de enige Groninger die bij Emmen een beetje ontzag afdwong. Met twee doelpunten (2-1 en 3-2) gaf hij de ne derlaag van zijn ploeg een iets draaglijker aanzien. Amateurclub AFC zette Excelsior, de nieuwe filiaalclub van Feyenoord, te kijk. De Amsterdamse hoofdklasser won op ei gen veld met 1-0. Roy Tular maakte zeven minuten voor tijd uit een strafschop het doelpunt. De zege van AFC was in de eerste speelronde van groepswedstrijden de enige overwinning van een amateurploeg op een profteam. Hoofdklasser SC Feyenoord ver sloeg weliswaar stadgenoot Sparta met 4-1, maar het ging in deze wedstrijd om het tweede team van de Kasteelclub. De eerste serie officiële wedstrijden in het amateur- en het profvoetbal leverde meteen al overwerk voor de arbitrage op. In 28 wedstrijden vielen liefst 65 gele en tien rode kaarten. Het duel tussen NEC en WV (1-0, doelpunt Maurice Graef) bood zeven keer geel en tweemaal rood. Arbiter Luyten stuurde Van der Meer (WV) en Sobiech (NEC) weg. Daarnaast bestrafte hij drie spe lers van NEC en vier van WV met geel. Ook arbiter Slot strooide met kaarten. In het tur bulente amateurduel tussen BW en Benne kom (4-4) trok hij negen keer geel. Zes boe kingen waren voor de thuisploeg. Kromhout bovenop kwam, vreesde het met 1700 toeschou wers matig gevulde Nieuw Zuid het ergste. Wisman, na afloop: „Iedereen zit nu te balen in de kleedka mer, maar daar hebben ze geen enkele reden toe, hoewel ze na tuurlijk meer hadden ver diend." Quick Boys trad noodge dwongen aan met gehavend elf tal. Spits Walter de Kievit had nog een wedstrijd schorsing meegenomen van zijn oude club UVS, Ronald van Dijk was nog op vakantie, terwijl Hans van der Plas met een pijnlijke knie in de lappenmand vertoef de. Het gaf Wisman de gelegen heid eens te kijken hoe het staat met de geroemde jeugdafdeling van Quick Boys. Voorlopig hoeft blauwwit niets te vrezen. Patrick Heems kerk. Michel van Hooy en Ro bert Klinkenberg speelden vorig seizoen nog in de Al en speel den nu alsof ze al jaren deel uit maken de hoofdmacht. Klin kenberg mag met zijn 17 jaar zelfs nog in de jeugd spelen. Probleem bij Quick Boys was dat zaterdag de balans in het elftal zoek was. Jeugd moet ge stuurd worden en als een elftal slechts twee routiniers telt (Jaap van Duyn en Martin Steenvoor den), is de kans op missertjes aanwezig. Zo kon het zaterdag gebeuren dat Quick Boys de na zestig seconden verkregen voor spong (Hicham Rbii slalomde door de Katwijk-defensie en passeerde doelman Van Wijnen met een onmogelijke bal) al weer kwijt was. Marco de Rid der verzilverde met een droog knikje een vrije trap van aan voerder Marco van der Plas: 1-1.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 14