Sport Mooie week van Siemerink eindigt toch nog met kater Ajax dakloze in nieuwe behuizing Haan en Koeman begraven strijdbijl Tweede goud Oranje bij Paralympics Van Heusden eerste doelman bij Port Vale Blankenstein moet de wei in vinden coaches Van der Marei pakt titel Van der Niet verslagen Wangedrag PSV-fans MAANDAG 19 AUGUSTUS 1996 sei 13 De trainers in het betaalde voet bal zijn op de bres gesprongen voor scheidsrechter John Blan- kenstein, die afgelopen donder dag zakte voor een conditietest in Zeist en daardoor geen wed strijden in de eredivisie mag lei den. Volgens bondscoach Guus Hiddinki die zich achter het ini tiatief van de coaches betaald voetbal schaart, kan de scheids- rechterscommissie het advies niet zomaar naast zich neerleg gen. „Het is heel belangrijk om toparbiters in het Nederlandse betaalde voetbal te hebben. Blankenstein is een van onze absolute toppers. We moeten zuinig op hem zijn en hem niet aan de kant schuiven als hij bij een Coopertest 25 meter te kort komt."' Leo Beenhakker zegt dat de Coopertest bovendien een ach terhaalde methode is om de conditie van topsporters te me ten. „Blankenstein moet ge woon nog een jaar de wei in. Daar moeten we niet moeilijk over doen." aldus Beenhakker. atlanta anp Wielrenner Jan Mulder heeft gisteren tijdens de Para lympics in Atlanta goud ver overd op de tandem. De cou reur uit Twello won met pi loot Pascal Schoots uit Tiel het achtervolgingstoernooi. In de finale versloeg het Ne derlandse koppel de Austra liërs Hollands en Clohessy. Syreetha van Amelsfoort was de snelste op de 100 me ter vlinderslag. De zwemster uit Den Bosch, die eerder zil ver op de 200 meter wissel pakte, greep ditmaal het goud met een wereldrecord: 1.25,71. Op de 100 meter vlinder voor mannen was er zondag zilver voor de Barne velder Alwin de Groot. Zaterdag al had de Neder landse zwemploeg een gou den en drie zilveren medail les uit het water gevist. Alwin de Groot veroverde op de 200 meter wisselslag in de klasse van deelnemers met de lichtste handicap goud. Hij zwom tevens een wereld record. De Club Card en de Club Card Oranje Per 1 augustus 1996 verplicht. >r leiden. willem spierdijk Arjan van Heusden is eerste keeper geworden van de Engel se eerste-divisionist Port Vale. De Alphenaar, die voor zijn ver trek het doel verdedigde van za- _J terdageersteklasser Noordwijk, is bezig aan zijn derde seizoen in Stoke-on-Trent, de thuisbasis van Port Vale. Zaterdag speelde Van Heusden (23) in de eerste wedstrijd van het seizoen thuis met 1-1 gelijk tegen Bolton Wanderers. De Alphenaar kijkt tevreden terug op zijn debuut in de op een na hoogste klasse in het En gelse voetbal. „Ik heb eigenlijk niet veel te doen gehad. Dan is het vaak moeilijk om geconcen- treerd te blijven. Maar het werk :4' dat ik kreeg, heb ik goed ge- daan." Voor Van Heusden kwam zijn uitverkiezing tot vaste keeper van het eerste elftal niet als een verrassing. „Ik ben de laatste twee jaar steeds sterker gewor den. vooral fysiek. Bovendien heb ik mijn traptechniek sterk verbeterd." Aan het begin van de oefen campagne kreeg Van Heusden alle kans om zich in het eerste van de Engelse club te spelen. „De keeper die vorig jaar onder de lat stond, Paul Musselwhite, weigerde om zijn contract te te kenen. Eén van de belangrijkste oefentoemooien, op het eiland Man. was hij er dan ook niet bij. Toen hij uiteindelijk wel teken de, zei de manager dat ik het goed had gedaan en mijn plaats zou behouden." Belangrijkste doel voor de voormalige jeugd keeper van ARC is om zijn plaats in het eerste te behou den. „Want het is niet zo dat ik nu zeker ben van mijn plaats." rotterdam marcel van der kraan f gpd-verslaggever le j' De spelers van Feyenoord heb- ben gisteren enthousiast gerea- geerd op de terugkeer van Ro- nald Koeman. De ex-internatio- J nal stapte gistermorgen om half tien de kleedkamer binnen en n schudde zijn collega's de hand alsof er niets was gebeurd. Een half uur later verzond hij op het trainingsveld al weer passes vanuit het hart van de defensie. „Voor de club, voor het elftal en voor de supporters is het ge weldig dat hij terug is," zegt Ed de Goey. „Ik zou het triest heb ben gevonden als het echt tot i een breuk was gekomen. Hij f praat in op de verdedigers, is ;n almere gpd :n De organisatie van de Holland Triathlon wilde het de aanwezi gen graag anders doen geloven, maar zaterdag stond er slechts ?n één wereldtopper aan de start van het open Nederlands kam- pioenschap. Jan van der Marei maakte zijn favorietenrol waar en realiseerde een wereldtijd. dank zij zijn Spaans een belang rijke schakel bij het iryjassen van de twee Argentijnen en hij zorgt voor routine in de ploeg." Ronald Koeman en Arie Haan besloten het afgelopen week einde de koppen bij elkaar te steken en hun ruzie bij te leg gen. Volgens Haan was het een 'zeer lang gesprek', waarin alle zaken die beide heren dwars za ten aan de orde kwamen. Aan het eind van de avond dronken Haan en Koeman, die geen be hoefte hadden aan de aanwe zigheid van andere partijen, sa men een 'borrel' op de goede afloop. Haan: „Wat zeg ik nou weer. een borrel? Ha.ha. beetje pijnlijk in dit verband, hè? Nee. Ronald nam dus een spaatje..." Op eerbiedwaardige afstand ge volgd door de Belg Dirk van Gossum sprintte de triatleet uit Ter Aar acht uur. één minuut en dertien seconden nadat hij in het water van het Gooimeer was gedoken onder het dundoek op het Stadhuisplein in Almere- Stad door. Lees verder pagina 17 Hiddink praat met Davids Amsterdam Guus Hiddink gaat praten met Edgar Davids over een terugkeer in het Nederlands elftal. Wanneer het gesprek plaatsvindt is niet bekend. Hiddink hoopt Davids voor de WK- kwalificatie-interland op 5 oktober tegen Wales bij zijn selectie te kunnen voegen. „Ik heb hem zeker niet verbannen uit Oranje. We moeten een nieuwe start proberen te maken." KNVB verlengt contract met PTT Amsterdam De KNVB heeft de sponsorovereenkomst met PTT Telecom, de naamgever van de eredivisie en een van de begun stigers van het Nederlands elftal, met vier jaar verlengd. De ver bintenis, die loopt tot en met het EK van 2000 in Nederland en België, is op jaarbasis ongeveer 2.5 miljoen gulden waard. Dennis Klioejev naar Lierse SK Rotterdam Dennis Klioejev speelt de rest van het seizoen voor Lierse SK. De Russische jeugd-intemational, die bij Feyenoord niet in aanmerking komt voor een basisplaats en vorige week boos meldde dat hij terugwil naar Dinamo Moskou, wordt door Feyenoord verhuurd aan de Belgische eersteklasser. Ajax wil eigen trainersopleiding amsterdam Ajax heeft plannen voor een eigen trainersopleiding. Dit zei voorzitter Van Praag zaterdag voor de microfoon van ra dio 1. Volgens Van Praag zijn er niet veel trainers die bij Ajax passen, waardoor in de toekomst een probleem zou kunnen ontstaan. „Om dit voor te zijn, denken we eraan zelf trainers te gaan opleiden. Zo zijn we verzekerd van trainers voor wie de Ajax-stijl geen geheimen heeft." katwijk Tom van der Niet ligt er verslagen bij. De wegsprintende Marco de Ridder heeft een minuut voor tijd voor de gelijkmaker gezorgd in de derby tegen Quick Boys. Het werd 2-2 op Nieuw Zuid. Zie verder pagina 14. foto kees van hoocdalem PSV heeft de eerste prijs van het nieuwe seizoen binnen. In de Amsterdam Arena wonnen de Eindhovenaren het duel tegen Ajax om de Johan Cruijff-schaal met 3-0. foto anp Ajax verloor alweer voor de vijfde achtereenvolgende keer. Er staan verschrikkelijke doelcijfers op het scorebord: 16 tegen, 0 voor. Dat komt allemaal door het blessure- verhaal zonder einde, zeggen ze in Amsterdam. Maar zijn het alleen de lichamelijke ongemakken? Ajax had de supercup, ofwel de Johan Cruijff Schaal, op voorhand al op de post richting Eindhoven ge daan. Maar de laatste nederlaag in de lijdensweg - 0-3 tegen PSV - moet Ajax de stuipen op het lijf hebben gejaagd. Want over drie dagen begint het allemaal echt, in de Arena, tegen NAC. En die ploeg heeft plannen. amsterdam ype minkema gpd-verslaggever Ajax voelt zich niet thuis in de Arena. De club is, zegt technisch directeur Louis van Gaal, niet baas in eigen huis. Het is een verhaal dat veel verder gaat dan al leen de verkeerde grasmat. „De belan gen van de Arena en die van Ajax lopen uit elkaar", vindt Van Gaal. Ajax is bang een speelbal van de commercie te wor den. „En als dat gebeurt", kondigde Van Gaal aan, „dan gaan we nog sombere tij den tegemoet." Ajax voelt zich op dit moment nérgens thuis. De winnaar van alles wat er te winnen viel, is in het mooiste stadion van 't land een dakloze geworden. Het is ook een verhaal dat verder moet gaan dan alleen de pijn in lijf en leden. Waar schijnlijk betaalt Ajax in de verschrikke lijke voorbereiding op een nieuw sei zoen de zware tol voor het vopge, lood zware voetbaljaar. Lichamelijk èn gees telijk. Ajax dreigt nu ook een speelbal van de tegenstanders te worden. En als dat gebeurt, gaat Louis van Gaal inder daad nog sombere tijden tegemoet. Ajax is - voor de oppervlakkige kijker - zoekgeraakt in de chaotische verhuizing van De Meer naar de Arena. Vorm, over tuiging, 'gogme', uitstraling, het moet al lemaal in de dozen hebben gezeten die 'ergens' zijn achtergebleven. Op het eer ste gezicht. Maar in feite is Ajax verder gegaan waar het vorig seizoen eindigde. 'Rome' was toen al één wedstrijd te veel. Het Europees kampioenschap lijkt een heel toernooi te veel. Ajax is niet meer vooruit te branden. Kluivert, in het voor jaar gehinderd door een kapotte menis cus, is nog steeds niet fit, Bogarde ging weer door zijn rug. De gebroeders Frank en Ronald de Boer, liefhebbers, komen doorgaans pas tot leven als er een bal in de buurt is. In de aanloop naar dit sei zoen lijken de broers zo dood als een pier. Danny Blind, de oudste in jaren en ervaring, schuttert als een beginneling. Geblesseerd? Misschien wel; geestelijk. Ze zijn uitgeput nog voordat het seizoen gaat beginnen. Het zijn bij Ajax de spe lers die de zwaarste lasten moeten dra gen. Waarschijnlijk hebben de Ajacieden in de triomfmars van de laatste jaren een zomer te lang op de toppen van de tenen moeten lopen. Misschien wel een seizoen te lang. Van Gaal heeft geen seconde spijt dat Ajax zijn geboortegrond heeft verlaten. De Meer, waar de technisch directeur het levenslicht zag, is niet meer van deze tijd, zegt-ie. De kampioen is die kneute righeid ontgroeid. Alles ziet er inderdaad 'gelikt' uit in de Arena, tot en met de vestjes onder het pak van de Ajacieden. Zelfs op de bank is de echte voetbalsfeer, de lange regenjas met opgezette kraag. ver te zoeken. Je zou bij Van Gaal eerder een 'bacootje' bestellen. Het stadion is prachtig, maar nu is het voetbal kneute rig. De technisch directeur, voetbaldier, moet wel heimwee gaan koesteren naar de knusse kneuterigheid van het oude Ajax. Naar het voetbal, naar de omge ving waar hij alleenheerser was. Als Van Gad de broekjes nóg iets korter wilde hebben, dan werd direct de schaar ge pakt. In de Arena moet zelfs Louis van Gaal beslissingen acceptéren. Ajax als speelbal van de tegenstander. Chelsea (0-2), Juventus (0-6), Deportivo La Coruna (0-2), AC Milan (0-3) en gis teravond van PSV (0-3). De uitdager (Van Gaal: „Beter dan Milan") deed alles wat het wilde, met het gallery-play' zelfs nog iets te veel, en de kampioen kon er niets tegen ondernemen. Ajax is ontred derd. Dat bleek duidelijk na de eerste goal van PSV. „Tot die tijd", vond Van Gaal, „waren we gelijkwaardig. Na die goal zakten we door onze hoeven." Het doelpunt, van René Eijkelkamp, kon di rect al worden ingelijst en aan de muur gespijkerd. Een knal ineens na de voor zet van Numan. „Een gelukstreffer", vond Van Gaal. Nummer twee en drie komen er naast te hangen. Het waren de eerste twee PSV-doelpunten van Mare Degryse. Met zijn 'verkeerde' been, lach te hij later. Als het meezit, dan zit ook all ies mee. Of in het geval van Ajax alles in derdaad tegenzit. „We kregen in ieder geval weer veel kansen", zei de tech nisch directeur van Ajax. Dat was al héél positief nieuws, blijkbaar. Van Gaal krijgt Ajax wel weer op de rails. Maar wanneer? Woensdag NAC, zaterdag Heerenveen. Dat zijn zes pun ten. „PSV heeft een uitstekende ploeg, dit jaar", zei Van Gaal. „En dat zijn wij op dit moment nog niet." Het zou, na twee duels, al beslist kunnen zijn. PSV wordt dus kampioen. „Ajax blijft een geduchte tegenstander", zei Dick Advocaat later, na de 0-3. Dat klinkt wel even anders dan een seizoen geleden. Toen de trainer van PSV nog voorzichtig hoopte zo lang mogelijk bij Ajax in de buurt te blijven. Er is inderdaad veel ver anderd in een zomertje. Ajax - PSV 0-3 (0-0). 48 Eijkelkamp 0-1. 61. Degryse 0-2, 78. Degryse 0-3. Scheidsrechter: Ui lenberg. Toeschouwers: 31.000. Gele kaart: Nilis (PSV). Ajax: Van der Sar: Veldman (83 Melchiot). Blind, luan en Frank de Boer: Scholten (46. Wooter), Uimanen en Witschge; Rabangida. Ronald de Boeren Hoekstra (60. Turpijn). PSV: Waterreus, Vampeta. Faber (75. Valckx), Stam en Numan; Vink (70. Petrovic). Degryse. Jonk en Cocu; Nilis en Eijkelkamp (80. Marceló) amsterdam gpd Een groep van zo'n 150 PSV-supporters heeft gisteren vernielingen aangericht in de Amsterdamse binnenstad. Voor aan vang van de wedstrijd Ajax-PSV trok de groep over het Rembrandtplein waar terrasbezoekers werden lastig gevallen. Bij twee cafés sneuvelden de ruiten. De eigenaar van een derde café werd ernstig mishandeld. Vervolgens trokken de Eindhovense supporters naar de Utrechtsestraat, waar ze opnieuw vernielingen aanrichtten. Verschillende winkelruiten gingen aan diggelen. Daar werden zij door de Mo biele Eenheid ingesloten, waarna 100 relschoppers per stadsbus werden afge voerd naar het hoofdbureau van politie. Na verhoor zijn ze aan het eind van de avond per bus overgebracht naar Eind hoven. new haven janet van puk medewerker De benen van Jan Siemerink luisterden gisteren in het zon overgoten New Haven niet naar de stem van Jan Siemerink. „Als je negen wedstrijden in vijf da gen kunt spelen, kun je er ook tien spelen. Dit is de laatste, kom op!", zei die stem maar steeds. Maar de benen weiger den dienst en Siemerink verloor de finale van de Pilot Pen Inter national van de Amerikaan Alex O'Brien (7-6,6-4). En daarmee kwam een teleur stellend einde aan een mooie weck, waarin de 26-jarige Rijns burger met dubbelpartner Ellis Ferreira de halve finale bereikte en in het enkelspel Bruguera, Krajicek en Wayne Ferreira ver sloeg. De kansen leken groot op de eindoverwinning en de 150.000 dollar prijzengeld tegen de spe ler die met een wild card net toernooi was binnengekomen. De evenoude Texaan O'Brien, jarenlang een sterke universi teitsspeler, nam tot gisteren slechts de 169ste plaats in op de wereldranglijst, en dat is een behoorlijk verschil met de 32ste positie van Siemerink. Van onderschatting van de te genstander was echter absoluut geen sprake. „We stonden alle bei niet voor niets in de finale. Het is een sterk toernooi ge weest en je moet ervan uitgaan dat de sterkste spelers in de fi nale komen. Zij hebben tenslot te de anderen verslagenaldus Siemerink. Tot aan de halve finale op za terdag had de Nederlander nog geen set verloren in het op een na grootste tennisstadion in de Verenigde Staten. Na de span nende driesetter tegen de Zuid- afrikaan Terreira (Siemerink werkte veertien van de zestien breakpunten weg) verloor de Rijnsburger met die ander Fer reira (geen familie) de halve fi nale in het dubbelspel. Een dag later stond er ineens een andere Jan Siemerink op de baan. De finale was nauwelijks begonnen of de Nederlander had al een servicegame verlo ren. Die won hij weliswaar meteen terug, maar de goede vorm waarin hij eerder in het toernooi verkeerde hervond hij nooit meer. Zijn eerste service was bedui dend minder vaak goed, een enorm nadeel voor een speler die het liefst direct na zijn op slag het net opzoekt. Siemerink had bovendien grote moeite met de eerste opslag van O'Brien. „Dat lag meer aan me zelf dan aan hem", zou hij later zeggen. „Ik reageerde gewoon te langzaam, ik was niet fel ge noeg." Smashes kwamen veel vaker in, dan over het net. De tiebreak in de eerste set was bepalend voor de wedstrijd. Siemerink kwam gemakkelijk met 3-0 voor maar verloor uit eindelijk toch met 8-6. „Ik pro beerde zijn service terug te slaan maar ik deed hiks extra's. Terwijl dat wel moest, ik moest gaan voor een paar winnende slagen, wat extra stappen zet ten. Maar dat ging niet vandaag. Mijn benen waren zo lang zaam." Jan Siemerink won zijn eerste proftoernooi in 1991 in Singapore. Vijf jaar duurde het voordat hij voor de tweede keer een finale op zijn naam kon schrijven. Dat was twee maan den geleden in Nottingham. Eerder dit jaar stond hij al in de finale in Hongkong, waar Pete Sampras drie sets nodig had om de Nederlander te verslaan. De blonde tennisser denkt zelf dat hij, nu hij tien jaar in het profcircuit meedraait, 'rijp' is voor betere resultaten. „Eindelijk weet ik hoe het alle maal moet", zegt hij, doelend op praktische zaken, zoals het trainingsschema, de voorberei dingen op toernooien en het plannen van toernooien. „Ik denk dat ik nu meer kijk naar de kwaliteit dan naar de kwantiteit. Ik doseer nu alles beter, ook de trainingen. In het begin dacht ik altijd: ik moet goed voorbereid zijn op een toernooi en ik ben goed voorbereid als ik er veel voor heb gedaan. Maar dat werkt niet altijd zo."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13