Op de bres voor behoud schelpengrot Warmond kan extra ligplaatsen gebruiken Muzenhof wil met serre uitbreiden Regio Leiden/Rijn Veenstreek Antieke bus rijdt tussen Hoogmade en Leimuiden Auto brandt uit in Voorschoten Haasbroek wellicht langer open Wisselgeld weg uit bloemenzaak 11 chef hans jaco8s.071 5356414. plv -chef rudolf kleijn.071-5356429 Koudekerker gewond alphen aan den run» Met een hoofdwond is een 17-jarige Koude kerker zaterdagmiddag naar het ziekenhuis gebracht. Het slacht offer reed met zijn bromfiets de kruising van de Einsteinweg en de Lorentzweg in Alphen op en verleende daarbij volgens de po litie geen voorrang aan een auto, die werd bestuurd door een 32- jarige Alphenaar. De automobilist kon een aanrijding niet meer voorkomen. Verboden wapenbezit alphen aan den run De Alphense politie heeft zaterdag drie speelgoedpistolen in beslag genomen. Getuigen hadden op de Havixhorst jongens gezien die met een wapen liepen te zwaaien en waarschuwden de politie. Eerst moesten een 15-jarige en 17- jarige jongen het pistool inleveren en later een derde. Na onder zoek bleek het te gaan om vervaarlijk uitziend speelgoedpisto len, die volgens de Wapenwet echter verboden zijn. Dergelijke wapens worden volgens een woordvoerder van de Alphense po litie nog wel eeris gebruikt bij overvallen. De drie kregen een proces-verbaal wegens verboden wapenbezit. De 'wapens' wor den vernietigd. Haagse dief betrapt wassenaar De inbraak bij het Rijnlands Lyceum, waarvan hij wordt verdacht, ontkende een 40-jarige Hagenaar vrijdagnacht in alle toonaarden, maar een nacht later liep hij weer tegen de lamp. Nu nadat hij had ingebroken in het clubgebouw van de golfclub aan de Hoge Klei. Bij de komst van de politie probeerde hij over een sloot te springen, maar in plaats van aan de over kant kwam hij in het water terecht. De Hagenaar werd door de politie uit het water gevist. In zijn zakken het geld dat hij had ge stolen uit het clubgebouw. Jongen breekt onderbeen wassenaar Bij een ongeval op de Lange Kerkdam heeft een 10- jarig Wassenaars jongetje gistermiddag zijn rechteronderbeen gebroken. De knaap stak achter een geparkeerde vrachtwagen met zijn fiets de straat over en werd daarbij aangereden door een auto, die werd bestuurd door een 40-jarige Wassenaarder. Het slachtoffer is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Leidse beroofd van bromfiets wassenaar Op het fietspad tussen de Leidse Stevenshof en Was senaar is een 17-jarige Leids meisje van haar bromfiets beroofd. Het slachtoffer merkte dat zij werd gevolgd door twee jongens op een snorfiets. De Leidse wilde keren maar kwam daarbij ten val. Haar vervoermiddel kwam in een sloot terecht. De twee jon gens visten de bromfiets uit de sloot en verdwenen. Botsing tussen fietsers wassenaar Bij een frontale botsing op het fietspad tussen Was- senaarse Slag en Scheveningen zijn gistermiddag twee fietsers gewond geraakt. Een 40-jarige vrouw uit het Duitse Lünen kreeg hoofd- en nekletsel en een 50-jarige Delftenaar brak een schou der. Beide slachtoffer werden overgebracht naar het Bronovozie- kenhuis. De preciese oorzaak van het ongeval is niet bekend. Historicus Robert van Lit, lid van de Wassenaarse monu mentencommissie en bestuurslid van twee verenigingen die zich sterk maken om het verleden van het dorp te be waren, is boos op de gemeente. Hij vindt het een kwalijke zaak dat de schelpengrot op het landgoed Wiltzangk is verworden tot een crossplek voor kinderen en dat de mu ren van baksteen worden ondergraven. wassenaar kees van kuilenburg Een historisch bouwwerk, dat het gemeentebestuur niet naar waarde beoordeelt, zegt hij. „Er zijn nog maar een paar grotten in Nederland. Het is dan ook treurig dat de gemeente de boel zo laat verwaarlozen. Nog even en het is echt een ruïne. Zo ga je niet met het verleden om. Dat is slecht rentmeesterschap." De grot, op de hoek van de Rijksstraateeg en de Rust en Vreugdlaan, moet volgens Van Lit voor 1775 gebouwd zijn door mr. Cornelis Backer. „Een ren tenier en behorend tot een zeer welgestelde Amsterdamse re gentenfamilie, die deel uit maakte van het stadsbestuur. Cornelis Backer heeft wel op de nominatie gestaan, maar is nooit bestuurder geworden. Rond 1730 kocht hij van boer Beyersbergen 20 hectare grond om er een buitenplaats van te maken. Behalve de grot herin nert ook de op een heuvel staande koepel nog aan het landhgoed Backershagen, zoals het werd genoemd", vertelt Van Ut. „Samen met een zoon en een dochter heeft hij het land goed ingericht." Waarom Backer de stenen grot heeft laten bouwen is niet bekend. „In de tweede helft van de achttiende eeuw was er veel aandacht voor landschappelijke tuinen. Dat zou een aanwijzing kunnen zijn. Maar er is vrijwel niets bekend over de schelpen grot en het koepeltje. Zelfs geen foto's of tekeningen. We weten niet of de grot bekleed is ge weest met schelpen, zoals die bij Zutphen of op het landgoed Nienoord in het Groningse Leek. Die zijn ook prachtig ge restaureerd. Wat dat betreft tasten we in het duister, maar die naam schelpengrot wijst er mogelijk op dat er ook werkelijk Robert van Lit: „Het historisch besef van de gemeente Wassnaar is niet zo erg groot. Sinds 1955 is er niets aan de grot gedaan." foto henk bouwman schelpen aan de muren hebben gezeten." De mensen die zich sterk ma ken voor het behoud van de ruim twee eeuwen oude grot staan niet alleen. Ook de Rijks dienst voor Monumentenzorg geeft de gemeente het advies VRIJE TIJD ALPHEN AAN DEN RUN Fietstocht. De recreatieve fietser kan 21 en 22 augustus zijn lol op, wanneer Toerclub Avanti uit een fietsvierdaagse organiseert. De tochten zijn 35 kilometer lang en speciaal bedoeld voor gezinnen. Meedoen kost vijf gulden. Verdere informatie: 0172-421020. LEIDERDORP Middeleeuwen. De zomervakantie-activiteiten van de Stichting So ciaal-cultureel werk (Sjelter) staan in het teken van de Middeleeu wen. Op dinsdag 20 en woensdag 21 augustus kunnen kinderen tus sen 10 en 13 uur zelf een leeg kasteel inrichten. Ook kunnen ze stok paarden bouwen. Deelname kost 4 gulden. Aanmelden bij Sjelter, Heemraadlaan 67, Leiderdorp. Muziekvoorstelling. Donderdag 22 augustus is er bij Sjelter aan de Heemraadlaan 67 in Leiderdorp een muziekvoorstelling. Het Ghesel- schap Goet ende Fijn brengt met middeleeuwse instrumenten een muzikale versie van het sprookje De Bremer Stadsmuzikanten ten gehore. Entree: 5,- (voorverkoop) off. 6,- (aan de zaal). jacobswoude Gerestaureerde Maarse en Kroon-bussen zullen tijdens de landelijke open monumenten dag in september de vier dor pen van jacobswoude met el kaar verbinden. Voor fietsers is er net als vorig jaar weer een route langs boerderijen, mo-" lens, kerken en andere monu mentale plekjes. Omdat het dit jaar het jaar van het 'Indus trieel Erfgoed' is, kunnen niet- fietsers en liefhebbers van oude bussen met een pendeldienst de monumenten bezoeken. De Stichting Veteranen Auto bus uit Aalsmeer zal met een M K-bus uit 1960 en mogelijk een uit 1948, die nog niet rijk laar is, tussen Leimuiden, Rijnsaterwoude, Woubrugge en Hoogmade een half-uurdienst verzorgen. Tijdens de open monumen tendag, zaterdag 14 september, is ook het nieuwe gemeente huis van Jacobswoude in Rijnsaterwoude voor het pu bliek te bezichtigen; de officiële opening is de dag ervoor. De ex-Maarse Kroon-bus, een Leyland uit 1960, rijdt in september de monumentenroute in Ja cobswoude. foto stichting veteranen autobus aalsmeer Inwoners van Hoogmade en Woubrugge hebben met deze gratis monumentenbus voor één dag een rechtstreekse ver binding met het gemeentehuis. Voor de gangbare verbinding met het openbaar vervoer tus sen Hoogmade en het nieuwe gemeentehuis, moet men over stappen en een half uur wach- De dienstregeling van de monumentenbus zal in de spe ciale monumentenkrant van Jacobswoude worden vermeld. DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Strombeek en Etampes. Vanuit Strombeek: PV Het Oosten Comb. Mooten-v/d Hoogt 1, 5, 8, 10; J. Verbaan 2; W. Kop 3; van Putten 4, 9; K. Hartevelt PV De Blauwkras Comb, v/d Blom 1, 5, 8; P. Lan- desbergen 2,3,4,6,9,10; R. v/d Geer 7. PV De Vriendenclub Comb. Rozier-de Schrijver 1, 4; A.J. Link 2; Comb, v/d Nieu- wendijk 3, 5, 8. 9; Comb. Straat- hof-v/d Berg 6; Comb. v. Wee- ren-Pracht 7; L. Polane 10. PV De Reisduif N. de Groot Zn. 1,2,5, 6, 7, 9, 10; Comb. J. Hartevelt 3; H. Dusoswa 4; Comb. Tolboom- Klootwijk 8. PV Leiderdorp D. van Seggelen 1, 2, 4, 8; B. van Mil 3, 7; J.C. Knijnenburg 5, 6; M. Reijerse 9; R. v/d Nieuwen- dijk 10. PVLPC H. Pen 1, 2, 6, 9, 10; Groenen dijk Korte 3, 5; W. Stouten 4, 8; K. Lefebre 7. Vanuit Etampes: PV Het Oosten W. Kop 1, 2; Comb. Mooten-v/d Hoogt 3, 4, 5, 8, 10; K. Hartevelt 6, 7, 9. PV De Blauwkras en P. Landesbergen 1, 2, 9, 10; ™Comb. v/d Blom 3; F. v/d Wete ring 4, 6, 8; Groenendijk-Pikaar 5; Comb. Montanje 7. PV De Vriendenclub jjCA. van Dorp 1; Comb, v/d ®]Nieuwendijk 2,3, 4, 6, 10; L Po lane 5; Comb. v. Weeren-Pracht 7,9; Comb. Rozier-De Schrijver 8. PV De Reisduif P. Kop 1; H. Dusoswa 2; N. de Groot Zn. 3, 4. 5, 6, 7, 8, 9; J)mb. J. Hartevelt 10. PV Leiderdorp A. Petit 1; D. van Seggelen 2, 6, C7, 8, 9; R. v/d Nieuwendijk 3, 5. 10; J. Koolmoes 4. PVLPC H. Pen 1, 3, 5. 6. 8. 9; J. v/d v Hoogt 2, 10; J. Staffeleu 4; Groe- rd «endijk Korte 7. PV De Zwaluw bd Kooij-de Best 13, 6,8; L en ei Hi Verhoork 2, 7; G. Hooger- "orst 4, 5, 9; N. Meeuwenoord 10. Bij mooi weer erg druk in jachthavens warmond dorith ugtvoet Wie tijdens de zomervakantie in een van de Warmondse jacht havens wil overnachten, vindt meestal wel een plekkie. Dat is tenminste de mening van de Warmondse gebroeders Vïsch, eigenaars van de gelijknamige jachthaven. De vaste klanten die de rest van het jaar de meeste ligplaatsen bezet hou den, zijn tijdens de zomer op stap. Toch kan uitbreiding van het totale aantal ligplaatsen in Warmond geen kwaad, vinden de broers. Want als het mooi weer is, is het bij de jachthavens wel erg druk. En als bekend wordt dat het dorp extra lig plaatsen biedt, komen daar al licht extra toeristen op af. In het nieuwe beleidsplan Toerisme en Recreatie maakt de gemeente Warmond duidelijk dat ze wil weten wie de gebrui kers van de jachthavens zijn. Volgens de broers wordt een groot deel van het aantal plaat sen bezet door mensen die een recreatie-ark in de Leede of de Zijp hebben liggen. Dat lijkt merkwaardig maar is het niet. „De meeste gezinnen beschik ken naast hun woonark over meer bootjes. Ze hebben er één om te zeilen, één om bood schappen te doen, één voor de kinderen", somt WA Visch op. „Het gros van die bootjes ligt bij ons als het gezin niet in de woonboot zit." De broers vinden dat War mond deze groep zou moeten vertroetelen, want de recrean ten doen hun boodschappen vaak in het dorp. De eigenaars van de jachthaven denken voor al aan aantrekkelijke winkels en terrassen aan het water. „Je moet het dorp voor hen en voor andere toeristen gezelliger ma ken." Als het gaat om uitbreiding van het aantal ligplaatsen komt ook de gemeente in beeld, vin den de broers. De plaatsen bij J.W. Visch (rechts) en W.A. Visch, eigenaars van de gelijknamige jachthaven. „Warmond kan meer ligplaatsen gebruiken." Koudenhoorn liggen, als het even mooi weer is, direct vol. In het beleidsplan staat dan ook dat het er wel meer mogen wor den. Ook extra aanlegplaatsen vlakbij de dorpskern zijn ge wenst. De vraag is waar die plaatsen zouden moeten ko men. „Zonder op precieze plek ken in te willen gaan. heb ik het idee dat er wel geschikte loca ties zijn, maar dat de gemeente er te weinig achteraan zit", zegt Visch. Iets wat de gemeente wil sti muleren, is dat er vanuit de jachthavens kano's, waterfiet sen en roeiboten worden ver huurd. „Een prima idee, maar de meeste jachthavens hebben er geen ruimte voor", zegt Visch. „Bovendien is het een ac tiviteit. waarmee maar twee maanden per jaar iets te verdie- foto dick hogewoning nen valt." Hij denkt dat het be ter is als de gemeente kano's, waterfietsen en roeibootjes ver huurt. „Dat zou bijvoorbeeld kunnen gebeuren door een AOW'er of iemand met een uitkering." om de grot te behouden. „Het is tenslotte een onderdeel van dit prachtige park. Net als die an dere elementen, zoals die schit terende aanleg van het bos", merkt de Wassenaarder op. De gemeente is sinds 1955 van het gebied en de grot. „Vanaf die tijd is er nooit wat aan gedaan. De koepel is destijds voor een gulden aan een particulier ver kocht." Sinds enige tijd is er wat be weging rond de grot. Van Lit: „Dit jaar is er al twee keer een voorstel door burgemeester en wethouders gedaan om de grot te restaureren. De eerste keer vonden de raadsleden dat ze er te weinig van wisten om een juist besluit te nemen. Datzelfde gebeurde de tweede keer. Toen, omdat nog niet duidelijk was wat er moest gebeuren als de grot was opgeknapt. Hoe wordt het monument vervolgens in stand gehouden was de vraag. Dus B en W moesten weer aan de slag. Terwijl het maar om een bedrag van 40.000 gulden gaat." Na de restauratie verwacht Robert van Lit dat er meer aan dacht voor de grot gevraagd zal worden. „Wat meer aan de weg timmeren kan geen kwaad. Het gehele gebied is prachtig om in te wandelen of te fietsen. Een bezoek aan de grot hoort er dan zeker bij. Uiteindelijk is het in dit landschap toch iets bijzon ders." Café te krap voor aantal bezoekers leiderdorp judy nihof Beheerder Robin Hoogendam heeft grote plannen met cultu reel centrum De Muzenhof in Leiderdorp. Als het aan hem ligt, krijgt het gebouw aan de Cor Gordijnsingel er een flink aantal vierkante meters bij. Het café-gedeelte kampt al geruime tijd met ruimtegebrek. „Het idee is om een ronde serre te bouwen aan het bargedeelte, met veel glas. Daardoor krijgt De Muzenhof ook een veel be tere uitstraling", aldus Hoogen dam. Moeilijk Wie ooit een voorstelling in De Muzenhof in Leiderdorp heeft bezocht, weet hoe moeilijk het is om in de pauze in het café gedeelte een drankje te be machtigen. Het is dan dringen geblazen in de smalle sleuf bij de bar. Hoogendam vindt dat er aan die situatie snel een eind moet komen. „Uitbreiding is gewoon broodnodig, want we hebben een probleem. Het ge bouw voldoet niet meer aan de eisen die zijn ontstaan." Volgens Hoogendam is het theaterbezoek dusdanig toege nomen en gaat het zo goed met het verhuur van de zalen dat de ruimte bij de bar naar verhou ding veel te klein is geworden. „Daar komt bij dat mensen in de buurt het café hebben ont dekt. Veel plaatsen aan de bar worden ingenomen door vaste cafébezoekers. Die laten zich niet wegjagen door de andere bezoekers van de Muzenhof. En dat is logisch." Om iets te doen aan de op stoppingen, had Hoogendam een provisorische oplossing be dacht. „Als er meer dan 150 the aterbezoekers waren, zette ik een extra bar in de hal. Dat is wel heel duur, omdat je dan dubbele capaciteit aan barper- soneel moet hebben. Dat nam ik op de koop toe." Maar die tweede bar moest weg, omdat de brandweer gelastte om op die plek een nooduitgang te maken. Als er geen goede ande re oplossing komt, dan gaat dat De Muzenhof geld kosten, denkt de beheerder. „In de pau zes van voorstellingen moet je mensen binnen vijftien minu ten kunnen helpen. Kun je daaraan niet voldoen, dan loop je inkomsten mis, die gewoon keihard nodig zijn." De aanbouw kost de gemeen te, die bezitter is van de Muzen hof, volgens Hoogendam onge veer een ton. Of de gemeente bereid is dit bedrag neer te tel len, is de vraag. De politiek staat meestal niet te springen als het gaat om investeringen in De Muzenhof, waar al geld 'bij moet'. Niet somber Hoogendam ziet het niet zo somber in. „Niet geschoten is altijd mis. De gemeente heeft destijds dit gebouw neergezet, en het was het pronkstuk van Leiderdorp. Wil je het houden, dan moet je soms wat aanpas singen verrichten. Dat doe je ook als je een huis koopt. Bo vendien weet de gemeente ook wel dat je met zo n Muzenhof een heleboel mensen blij maakt. Het is het enige waar volwassenen naar toe kunnen in Leiderdorp, op enkele eetge- legenheden na. voorschoten Door onbekende oorzaak is de afgelopen nacht een auto in brand gevlogen die geparkeerd stond aan de Rouboslaan in Voorschoten. De brand was snel geblust, maar de brandweer kon niet voorko men dat een deel van een fietsenstalling vlam vatte. zaterdag 31 augustus voor de laatste keer dit jaar geopend. Op deze dag zwemmen kinde ren af voor hun diploma. Bo vendien kan vanaf 7 uur worden meegedaan aan het dauw- zwemmen, gevolgd door een ontbijt. Deelname kost 5 gul den. Opgeven kan tot zaterdag 24 augustus bij het zwembad. zoeterwoude Het Zoeterwoudse zwembad Haasbroek aan de Nieuweweg blijft wellicht een week langer open. Voorwaarde voor de ver lengde openstelling is dat het mooi weer blijft. Wanneer be wolking en regen roet in het eten gooien, is het zwembad op voorschoten Bij een inbraak in een bloemenzaak aan de Van Wijngaardenlaan in Voorschoten is in de nacht van donderdag op vrijdag een bedrag van ongeveer 150 gulden aan wisselgeld verdwenen. Hiervan is dit weekeinde aangifte gedaan. Ook werden enkele bloempotten ver nield. De inbreker kwam binnen door een deur te forceren. Fietsers gewond bij botsing in Noordwijk noordwuk/leiden» Bij een botsing op het fietspad langs de V. Berckelweg in Noordwijk zijn gisteren twee fietsers gewond geraakt. Nadat de twee elkaar frontaal geraakt hadden, werd een 34-jarige vrouw uit Leiden met een hoofdwond en een 43-jarige man uit Leidschendam met een gebroken arm naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden ge bracht.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 11