Imker moet luizenhoning niet langer verdoezelen IJ' 89 33 DIGROS Randstad r_J Baby bijna gestikt in veiligheidsstoeltje 'Heilige' bouwgrond op Zeedijk ingewijd Italiaans vuurwerk het mooiste; Topdrukte in strand-express heeft het laagste prijspeil vanNederlanil! Openbare aanbesteding Arrestant overleden MAANDAG 19 AUGUSTUS 1996 10 druten Drukte in Umuiden op het eindpunt van de Kennemerstrand Express. De zomerse zondag lokte veel mensen naar het strand. Fataal gebruik landbouwgif door onbekendheid met gedrag bijen druten cpd SUSSEX CORNED BEEF\ BLIK 340 GRAM 1 ELDERS 2M I VASTE LAGE PRUS ELDERS 5M Met vuilniszakken vol hebben imkers de afgelopen weken do de honingbijen afgevoerd. De beestjes waren het slachtoffer van dimethoaat, een middel om luizen te verdelgen. De imkers willen een verbod. Maar het wordt hoog tijd het bestaan van 'luizenhoning' niet langer te verdoezelen. Als de boer zich realiseert dat bijen ook honing dauw verzamelen een zoete stof die bladluizen afscheiden kan dat veel ongelukken voorkomen. Vooral in het noorden en oos ten van het land zijn dit jaar veel slachtoffers gevallen. Zeker zeshonderd bijenvolkeren zijn bezweken. De schade is vele malen groter dan andere jaren omdat luizen zich in deze war me, maar vooral droge tijd enorm verspreiden en de boer meer spuit. „De bijen gaan dood van het gif, maar als ze de kast nog ha len, ruiken ze anders en mogen ze er niet meer in. Hun soortge noten herkennen hen niet en steken ze onmiddellijk dood", verklaart imker G. Broers uit Druten. Hij trof een decimeter- dikke laag van tienduizenden dode bijen aan voor twintig van zijn zesenveertig kasten. Paradijselijk Broers' groen geverfde kasten staan in een paradijselijk hoekje van de heemtuin aan de net verzwaarde Waaldijk in Druten. De kasten, die al sinds jaar en dag de klassieke korven vervan gen, staan keurig in het gelid onder een carré-vormig afdak bedekt met een weelderige laag wingerd. In het midden bloeien de sierkalebassen van zijn dochter. Pruimenbomen bieden wat schaduw, het afgevallen fruit verspreidt een zoete geur. De bijen zoemen tussen de bloemen en dansen naar de in gang van de kasten. „Ik heb de kasten maar uit el kaar gezet", zegt Broers. „Ze stonden eerst tegen elkaar aan, maar nu het er zo weinig zijn Door het regiohoofd Staatsbosbeheer in de regio Hollands Noorden zullen, overeen komstig het UAR, worden aanbesteed: Bestekken nr. P1996-01, maaien en afvoeren van riet met botanische doelstelling 1997-2001 en nr. PI996-02, maaien en afvoeren van overjarig riet 1997-2001. Riet/ruigte-beheer en botanisch- maaibeheer in Noord-Holland Bestekken De bestekken zullen vanaf 19 augustus doch uiterlijk 29 augustus worden toegezonden na ontvangst van 100,- voor bestek P1996-01 en 150,- voor bestek P1996-02 op girorekening 3705800 t.n.v. Staatsbosbeheer, Postbus 62, 1800 AB Alkmaar, onder vermelding van "aanbesteding bestek P1996-01 en/of 2". Restitutie van bestekkosten vindt niet plaats. De aanbesteding zal worden gehouden op dinsdag 1 oktober 1996 om 9.00 uur voor bestek P1996-01 en om 10.00 uur voor bestek nummer P1996-02 ten kantore van Staatsbos beheer, Bloemaertlaan 20, 1816 KC te Alkmaar. Uitsluitend de bij het bestek gevoegde inschrijfformulieren mogen worden ingediend in blanco enveloppen, met in de linker boven hoek het besteknummer vermeld, tot het tijd stip van aanbesteding. Opleveringstermijn In de jaren 1996 tot en met 2001 dienen de werken uitgevoerd te worden tussen 1 decem ber en 15 maart van het daarop volgende jaar. Het jaar van aanvang is 1996 en het laatste jaar van oplevering is 2001. Betaling De betaling zal jaarlijks voor elk van de bestek ken worden voldaan in twee termijnen, ieder 50% van de jaarlijkse aanneemsom. Een bank garantie ter hoogte van 10% van de jaarlijkse aanneemsom wordt vereist. Inschrijving vindt voor elk bestek afzonderlijk plaats op basis van de totale aanneemsom voor vijf jaar. Inlichtingen Inlichtingen worden verstrekt op maandag 2 september om 9.00 uur ten kantore van het Staatsbosbeheer, Aletta Jacobslaan 1 te Purmerend. Staatsbosbeheer beheert bossen en natuurterrei nen, houdt natuurwaarden in stand en probeert deze te ontwikkelen Daarbij is een goede balans tussen natuur, openluchtrecreatie, kwaliteit van landschap en de opbrengst van natuurprodukten als hout gras en riet uitgangspunt. Zo levert Staatsbosbeheer een bijdrage aan een duurzame relatie tussen mens, natuur en milieu. staatsbosbeheer Imker Broers uit Druten bij zijn bijenvolken waarvan een groot deel werd vergiftigd door landbouwgif. FOTO CPD oogt dit beter." De lege kasten zijn onder een ander afdak op geslagen, een derde rek is hele maal leeg. Eind juli werd in de buurt een tarweveld bespoten en nog dezelfde dag vielen de eerste honingbijen massaal dood. „Ik hoorde het 's avonds al, het gezoem klonk anders", herinnert hij zich. De rust is nog niet hersteld. Broers is druk doende de res tanten van de getroffen volken samen te voegen, zodat ze de winter door kunnen. Dat is een secuur werkje want bijen accep teren elkaar niet zomaar. „Je zet de kasten op elkaar met een krant ertussen om ze nog even te scheiden. Als beide partijen zich door de krant - waar ook nog wat spiritus op is gespren keld - heenknagen, ruiken ze al lemaal naar krant en blijven vij andigheden uit", doceert de conrector van de Drutense scholengemeenschap. Terwijl hij zijn verhaal doet, kruipt een van zijn lievelingen in zijn neus en steekt hem daar. „Hij zat klem", grinnikt de im ker als hij toch maar even bij de kast wegloopt en verwoed aan zijn neus pulkt. De tranen schieten hem in de ogen. „Daar kun je niets aan doen, dat gaat vanzelf." Geroutineerd schakelt hij met duim en wijsvinger een andere bij uit die in zijn haar zit. De sterfte onder honingbijen wordt veroorzaakt door luizen verdelger dimethoaat, een toe gestaan insecticide. De Algeme ne Inspectiedienst onderzoekt wat er mis is gegaan. Broers heeft wel een idee hoe de vork in zijn geval in de steel zit. „Een loonwerker heeft tegen luizen gespoten in de tarwe. Hij is vol ledig gediplomeerd en hoort dus te weten dat bijen er het slachtoffer van konden worden omdat ze ook honingdauw ver zamelen. Dat heeft hij zich waarschijnlijk onvoldoende ge realiseerd." Toegestaan De Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt in Nederland, die ongeveer de helft van de 9.000 Nederlandse imkers vere nigt - vrijwel allemaal amateurs met een tiental kasten - eist een verbod. Ze verwijst naar moge lijke sterfte onder vlinders en andere 'nectarafhankelijke in secten' en zoogdieren en vogels die ze eten. Voorzitter J. Vunde- kleine sluis anp boodschap doen en had het meisje alleen in de auto gelaten. Het kindje is vermoedelijk wat gaan spartelen en de politie denkt dat de gordels misschien niet goed bevestigd zijn ge weest. Het gaat in elk geval te ver om meteen te concluderen dat veiligheidsstoejtjes op zich gevaarlijk zijn, aldus een politie woordvoerder. rink meent dat er er in het hele land 600 bijenvolken zijn ge sneuveld en raamt de schade op zo'n 325 gulden per volk, bij el kaar is dat twee ton. Onduide lijk is wie de schade vergoedt „De verzekeraars zeggen alleet maar dat het middel is toege staan." De imkerende leraar nor maal goed voor duizend kili honing, maar dit jaar moet e geld bij is niet te beroerd di hand ook in eigen boezem tf steken. Imkers praten graaj over de verrukkelijke honing dii hun bijen maken van de necta die ze verzamelen als de lande rijen en de boomgaarden bloei staan. Minder bekend dat bijen ook verzot zijn op ho ningdauw, de kleverige zoetsto die bladluizen afscheiden. Ei daar wringt de schoen. „Mis schien heeft de loonwerker dacht, er zijn geen bloemen het tarweveld, dus voor bijei kan het geen kwaad." Broers vindt dat de bijhou ders er meer ruchtbaarheid aai moeten geven dat bijen net z goed honingdauw verzamelen „Maar ja, het verkoopt niet lek ker als je zegt dat je luizenho ning in de aanbieding hebt." ALKMAAR CPD Een 32-jarige man heeft zater dag in IGeine Sluis (Noord-Hol land) nog net het leven kunnen redden van een baby die bijna was gewurgd door de gordels van het veiligheidstoeltje in de auto. Het kindje ademde al niet meer, maar reanimatie hielp. De moeder was even een amsterdam gpd In een grote tent op de Zeedijk in Amsterdam, staat meneer Lho rechtop en breed glimla chend voor het geïmproviseer de altaar. De grote boeddhisth sche leermeester Hsing Yun ver telt de verzamelde Chinese ge meenschap zijn levensverhaal. Meneer Lho heeft zijn leven te danken aan boeddhabeelden. Dankzij een boeddhabeeld kon meneer Lho zich op won derlijke wijze als piloot in veilig heid brengen tijdens de oorlog tussen China en Japan. En ook het boeddhabeeldje dat hij ooit in Vietnam ontving, redde me neer Lho het leven. Hij nam het twintig jaar geleden mee naar Amsterdam, waar hij als zovele van zijn landgenoten een res taurant begon. Het beeldje kreeg er een ereplaats. Ook toen meneer Lho na zijn pensioen het restaurant verkocht, bedong hij dat het beeld daar moest blijven. Lho werd ziek, geopereerd en raakte in coma. IJllings werd het boeddhabeeldje opgehaald „en het hart van meneer Lho ging weer kloppen. Toen zei Lho: boeddha heeft nu een paar keer mijn leven gered. Nu ga ik een tempel bouwen", aldus de meester. Lho glimlacht. Na jaren plannen maken, gaat het daar nu ook echt van komen. In 1998 moet de Fo Kuang Tempel aan de Zeedijk een feit zijn. De tempel is een initiatief van de Buddha's Light Intemation Association-Hol land (BLIA) en de Stichting In ternational Buddhist Progress Society. Chinese ondernemers in de omgeving van de Zeedijk ondersteunen de bouw van de tempel. De afgelopen jaren heeft de Chinese gemeenschap vierenhalf miljoen gulden voor de bouw ingezameld. Het wordt de eerste Chinees- Boeddhistische tempel in Euro pa, die helemaal in traditionele stijl wordt gebouwd. Daarom zijn zaterdag tientallen monni ken uit Taiwan naar Amsterdam overgekomen. Samen met hun leermeester Hsing Yun wijden zij de bouwgrond op traditione le wijze in. De tempel wordt gebouwd op het laatste stukje Zeedijk, dat nog niet gerenoveerd is. Terwijl de herstelde kop van de Zeedijk inmiddels een dorpse rust uit straalt, maken drugsverslaafden en dealers hier nog steeds de dienst uit. De gemeente Amsterdam is dan ook blij met de komst van de tempel. Behalve voor reli gieuze bijeenkomsten, komen er ook ruimtes voor cursussen en tentoonstellingen. Een arrestant van de Alk- maarse politie is dit weekein de overleden. De 26-jarige man uit Leeuwarden, die in Alkmaar leefde, overleed in de nacht van vrijdag op za terdag nadat hij in een flat al daar was aangehouden en opgebracht door de politie. Familie en vrienden van het slachtoffer willen een onaf hankelijk onderzoek naar zijn dood. Agenten constateerden na lankomst bij het bureau de man niet meer ademde Ze- hebben hem gereani meerd, wat later werd over genomen door ambulance personeel. Later in de nacht werd in het ziekenhuis Alkmaar de dood geconsta teerd. De Rijksrecherche stelt een onderzoek in naar de toedracht. Daarom bewaart de Alkmaarse politie mo menteel het stilzwijgen. De politie kreeg om kwart voor een in de vroege zater dagmorgen de melding bin nen dat een man zich schreeuwend op een gang in flatgebouw 't Hoefijzer aan de Van de Veldelaan ophield De politie trof de man, die cocaïne had gebruikt, aan op de gang bij de woning van een vriend waar hij in z'n eentje verbleef. Omdat hij vernielingen had gepleegd en geluidsoverlast veroorzaakte werd hij opgepakt en in een auto naar het bureau ge bracht. Daar aangekomei bleek dat hij niet mee j ademde. De staat van het lichaam schaafwonden op handel j voeten, blauwe plekken - ge ven vrienden twijfels over dl handelwijze van de politie j. Ze willen daarom een eigei 7 onderzoek. „Aan zijn li- g chaam is te zjen dat buiten j sporig geweld gebruikt is' aldus een vriend. scheveningen» Aan het slot van het 17e Internationale Vuurwerk Festival in Scheveningen kreeg de Italiaanse fir ma Martarello SRL uit Rovigo de meeste punten van de jury. Het Spaanse Catalan S.A. en 252 punten voor Skylight uit Houten, de winnaar VI t vorig jaar, werden respctievelijk tweede en derd jj De tien getoonde vuurwerkshows werden bv oordeeld op onder meer versheidenheid, klei I vorm en originaliteit.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 10