GRACELAND, huis van de onbegrensde mogelijkheden Toerisme 'Elvis was een gevoelige knul' ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1996 166 25 Hound Dog II' en de grote 'Lisa Marie', roepnaam 880 Pappa Echo. Graceland werd op 7 juni 1982 voor het publiek geopend en trok die eerste zeven maan den 64.000 bezoekers. Nu ko men er per jaar 750.000. Van al le gebouwen in Amerika schijnt slechts Het Witte Huis nóg be roemder te zijn. Onverslijtbaar Een fascinerende kermis. Met de roem en tragiek van een jo chie uit Tupelo, Mississippi als onverslijtbaar thema. Ach, het verhaal is al zo vaak verteld. Een straatarm knulletje neemt in 1954 speciaal voor zijn 'mom and dad' in Memphis z'n eerste plaatje op en dondert op een zomernacht in 1977 als multi miljonair morsdood van - naar men zegt - z'n toiletpot. Bijna twintig jaar geleden dus alweer. Maar npg steeds verschijnt de ene na de andere Presley-bio- grafie in de boekwinkels, nóg snotteren er meisjes bij het toe gangshek en nóg ligt er elke dag een vers geplukt bloembollen- veld op zijn graf. Graceland is Amerika. Het huis van de onbegrensde moge lijkheden met Elvis als presi dent. Niets was hem te gek. Shake, rattle and roll Wat in zijn hoofd opkwam, diende meteen te worden uitgevoerd en altijd in zo'n extreem moge lijke vorm. De aanblik van z'n Jungle Room doet de nietsver moedende bezoeker het plom- beersel spontaan uit de kiezen spatten. Maar tegelijkertijd schudt hij vertederd 't hoofd. Het was ook zo'n lieve kwajon gen. Hoor je wat daar nu weer wordt verteld? Als hij er trek in had, at hij een half jaar lang, de hele dag door, niks anders dan gehaktbroodjes. Hahaha, naught)'gay. Anderhalf uur staat er voor de rondleiding door Graceland. Maar met een bandrecordertje als uitstekende gids kan je het zonder mankeren ook dubbel zo lang maken. De kitsch voor bij; niets verveelt. Het compu- terloze kantoor van waaruit va- The King of Rock 'n Roll ligt begraven in de tuin van Graceland tussen zijn ouders en zijn grootmoeder in. foto rob van den dobbelsteen Bijna alles hier doet je in de lach schieten: z'n biljartkamer, de goudbestikte hansopjes waarin hij optrad, ja zelfs zijn graf bij het cirkelvormige zwembad in de achtertuin. Maar tegelijk ver baast en ontroert het. Elvis Aar on Presley was - zoals ze dat in Amerika noemen - een jay-wal- ker. Zo'n figuur die kitsch en ge nialiteit in één persoon verte genwoordigt. The King of Rock 'n Roll overleed op 16 augustus 1977, nu alweer negentien jaar geleden. Maar als iemand dacht dat hij dood was... Graceland ligt op tien mijl van Memphis, Tennessee langs de Elvis A. Presley Boulevard. Aan de ene kant van de weg het landgoed dat The Rockabilly Kid in de lente van 1957 voor 100.000 dollar kocht (hij was 22 jaar toen); aan de andere kant het in de jaren zestig stijl opge trokken 'Plaza', een aantal zuur- stokkleurige gebouwen waarin onder meer zijn extravagante auto's zijn gestald, z'n motoren en zijn vliegtuigen: de kleine Van Buuren vaker open Stationsreclame Eén van de minst bekende, maar zonder enige twijfel aantrekkelijkste musea van Brussel, het Museum van Alice en David van Buuren. is nu ook op zondag geopend. Voorheen was het alleen mogelijk de per manente expositie in de prachtige, aan de Leo Erraralaan gelegen villa op maandag te bezoeken. De door de Nederlandse bank- tycoon bijeengezochte verzameling blinkt uit in veelzijdigheid. In het authentieke art- déco interieur is werk te zien van Brueghel, Van Gogh, Van Dongen, Ensor, Permeke en van (vooral) Van de Woestijne. De prachtige tuin (met doolhof) is met uitzondering van zaterdag dagelijks te bezoeken. Info (vanuit Nederland): 00 32 - 23 43 48 51. Witte Wieven-tram Door de natuurgebieden Wolfslenk en Riet slenk bij Nijverdal rijdt tot eind augustus el ke dinsdagavond een paardentram. Het is een tocht voor reizigers met stalen zenu wen. De rit gaat namelijk door een gebied waar de witte wieven rondspoken. Wie daar oog voor heeft ziet hoe de witte gedaanten zich aftekenen tegen de grillige jeneverbes struiken op de grote stille heide. Bij het minste zuchtje wind bewegen de bosjes als menselijke gedaanten. Met een beetje avondnevel erbij zorgt dat voor een spook achtig beeld. Informatie en reserveringen: 05 48 - 61 25 68. Holiday Inn-gidsen 's Werelds grootste hotelketen, Holiday Inn, gaf zojuist een aantal geactualiseerde gid sen uit met daarin gegevens (locatie, aantal bedden, tarieven, enzovoort) van alle aan gesloten accommodaties. Er is een gids voor Europa/Midden-Oosten/ Afrika (EMEA) en een boekwerk waarin alle hotels over de hele wereld zijn vermeld. De gratis boekjes zijn aan te vragen op het kosten- vrije telefoonnummer 06 - 02 21 15 5. Van zaterdag 28 september tot en met zondag 20 okto ber wordt in het Nederlands Spoorwegmuseum in het Maliebaanstation te Utrecht een overzichtstentoonstel ling gehouden van een halve eeuw stationsreclame. Uit een aanbod van 6.500 Alre- con-affiches werden ruim honderd posters geselec teerd. Het Maliebaanstation ligt op twintig minuten lo pen van het Centraal Station, maar er gaat ook een bus naar toe (lijn 3). Info: Nederlands Spoorweg museum 030 - 23 06 20 6. Reisgidsje met tips Speciaal voor reizigers stelde Western Union (waarvoor in Nederland de Grens Wissel Kantoren, GWKhet agentschap heeft) een reisgidsje met vakantietips sa men. Uiteraard wordt vooral veel aandacht besteed aan de manier waarop toeristen in den vreemde via Western Union snel aan nieuw geld kunnen komen. Maar ook is er informatie over het voorkomen van ernstige ziekten, liften en visa. Het boekje is bij alle Nederlandse Grens Wissel Kantoren ver krijgbaar. maar kan ook worden aange vraagd bij het gratis telefoonnummer 06 - 05 66. Grote Belt-brug Bij de achttien kilometer lange brug/tunnelcombinatie over de Grote Belt tussen de Deense eilanden Funen en See- land, komt een bezoekerscentrum. Met de aanleg ervan wordt begonnen zodra de oe ververbinding gereed is. Naar verwachting zullen de eerste treinen volgend jaar ge bruik maken van de nieuwe brug: automo bilisten moeten tot 1998 wachten. In het nieuwe centrum komen onder meer een in formatiebalie, een restaurant, een benzine station en een kinderspeelplaats. Er worden 600.000 bezoekers per jaar verwacht. Kroegentocht In Antwerpen wemelt het van de karakteristieke kroegen en cafés. Maar soms zijn ze moeilijk te vinden. Om het de vreemdeling makkelijk te maken, heeft de organisa tie Toermalijn een gratis foldertje laten maken met daarin een adreslijst van zo'n beetje alle cafés van de stad. Ook is er een plattegrond in afgedrukt. Wie dat niet voldoende acht, kan bij Toermalijn een speciaal uitgewerkte route aanvragen inclusief een brochure van zestien pagina's. De kosten daar voor bedragen nissen de vijftien en twintig gulden. Info: Toermalijn, (vanuit Nederland): 00 32- 32 33 74 74. Vliegend de wereld rond Ook dit jaar kunnen geharde reizigers met een Boeing 737 van Transavia in 24 dagen de wereld rondreizen. Onder lei ding van gastheer Gert-Jan Dröge en onder auspiciën deze keer van tourope rator Holland International worden tus sen 5 en 28 november aanstaande,on der meer landen aangedaan als IJsland (Reykjavik), de Verenigde Staten van Amerika (New Orleans en Boston), Mexico (Cancun), Chili (Santiago) en Argentinië (Buenos Aires). Ook worden er diverse excursies gemaakt. Een daar van voert de passagiers vanuit Ecuador naar de Galapagos Eilanden; een ander naar de Iguazu-watervallen in Brazilië. De reis wordt uitgevoerd volgens de First-Class formule (56 stoelen) en er worden ondanks de aanwezigheid van Dröge geen televisie-opnamen ge maakt. De reissom bedraagt 35.975 gul den per persoon. Info: de ANVR-reisagent Voormalige buunrouw beheert geboortehuis van The King ROB VAN PEN DOBBELSTEEN Over Route 78 is het vanuit Memphis, Tennessee nauwe lijks twee uur rijden naar Tu pelo, Mississippi. Vernon Pre sley, zijn vrouw Gladys en hun dertienjarige zoon Elvis, zullen er in 1948 wel langer over heb ben gedaan. Ze legden de rit in omgekeerde richting af. Er viel nauwelijks werk te vinden in Tupelo en wellicht dat het veel grotere Memphis, 140 mijl naar het noordwesten, meer moge lijkheden zou bieden. Janelle McComb ziet ze nog gaan. Een stelletje armoedzaai ers op weg naar het Grote Ge luk. Ze had tranen in haar ogen, want het waren 'aardige men sen'. „Betere buren kon je niet hebben, 's Avonds zaten we op de veranda bij elkaar en praat ten we wat. Of maakten we mu ziek. Ik droeg ook wel eens zelf gemaakte gedichten voor. Elvis moest dan vaak huilen. Hij was een gevoelige knul.'' Hoe oud ze is, wil Janelle Mc Comb niet onthullen. 'Nog jong genoeg om niet seniel te zijn', zegt de kittige Amerikaanse kor daat. Dat blijkt. De beheerster van het huisje waarin Elvis Pre sley, op 9 januari 1935 samen met zijn dood geboren twee lingbroertje Jesse Garon ter we reld kwam, heeft het geheugen van een computer. Feiten en data ratelen uit haar mond als was het een laserprinter. En wie de moeite doet ze thuis op waarheid te controleren, komt tot de ontdekking dat ze geen enkele misslag heeft gemaakt. Elvis werd geboren in wat in het weerbarstige, maar spitsvondige dialect van Janelle McComb een 'shotgun house' wordt ge noemd. Een houten hutje zo klein, dat een kogel die door de Het geboortehuisje van Elvis Presley in Tupelo, in het dialect van de streek een 'shotgun house' genoemd. Het hutje is zo klein dat een ko gel die er aan de voorkant invliegt er aan de achterzijde weer net zo hard uitkomt. foto rob van den dobbelsteen McComb die met een stofzuiger in haar hand over het en brosse geschoren gras wandelt. 'Wat, komt u van Holland? Oh. wat leuk. Ik ben meerdere keren in Amsterdam geweest. Daar wo nen Elvis' grootste fans." Een rondleiding van Janelle Mc Comb herself. Voor wie van de tails houdt. „Elvis sliep de eerste tien jaar tussen zijn vader en moeder in. Kon niet anders. Ze hadden maar twee kamers Dat is dus het matras waarop ze lagen. Hadden ze van de bede ling gekregen Die teil daar, daarin werd Elvis gewassen. El ke zaterdagavond. Het was een proper gezin Dit zijn z'n eer ste motorlaarzen. Die heb ik in 1956 van hem gekregen toen hij in Tupelo een benefietconcert gaf Pas bij de open haard, met daarboven een foto van het jonge gezin Presley (de kleine Elvis met een veel te grote cow boy-hoed op z'n hoofd), valt ze voorpui naar binnen vliegt er aan de achterzijde weer net zo hard uitkomt. Vemon Presley had het in de jaren dertig met eigen handen gebouwd. De ha mer waarmee hij de spijkers door de planken joeg, kan nog worden bewonderd in het mu seumpje dat achter het keurig opgelapte huisje is neergezet. Ongeloof bij het aanschouwen van het relikwie wordt door mrs. McComb abrupt de kop ingedrukt. 'It's the real hammer. Yes it is!" Wie zijn auto, een dag na het bezoek aan Presley's landgoed Graceland, het kleine parkeer- terreintje van The Birthplace Of The Star opstuurt, vraagt zich even af of hij niet verkeerd is ge reden. 306 Elvis Presley Drive. Een perkje, een witgeverfd huis je, een bakstenen pand waarin een museum blijkt te zijn ge huisvest en een kapelletje. Geen mens te zien. Behalve mevrouw even stil. Tribute aan haar oude buurjongen, ooit Held van de Natie. The Elvis Presley Birthplace Museum. Vorig jaar ontving het 97.000 bezoekers; dit jaar zullen het er meer dan 100.000 zijn. Daaronder zo'n achthonderd paartjes, die zich in de kapel in de echt zullen laten verbinden. Nee, zegt Janelle McComb, dat kost geen vermogen. Voor de expositie van de enorme soms zeer persoonlijke collectie foto's in het museum (aanstekelijker nog dan die in Graceland) dient ze de Elvis Presley Enterprises Ine, een flinke vergoeding te be talen. Net als voor het gebruik van de naam van The King. Maar wie geen geld heeft, mag de kapel ook voor niets gebrui ken. Want: „That's the way Elvis would have wanted it. Echt, het was zo'n goeie jongen." Info: The Elvis Presley Birth place Museum ligt in Tupelo, Mississippi, niet ver van de In terstate 45 aan de Elvis Presley Drive. Het is elke dag geopend van 9 tot 17 uur en op zondag van 13 tot 17 uur. Toegang tot geboorte" een kaartje v dollar. Bijna dwars door Tupelo loopt de befaamde Natchez Trace Parkway, een oude In- dianen-trail die is uitgebouwd tot een van de mooiste wegen van de zuidelijke staten van Amerika. De route loopt van Nashville in het noorden naar het magnifieke Natchez aan de Mississippi in het zuiden over een afstand van 445 mijl (circa 800 kilometer). Het Visitors Center ligt 3 kilometer ten noorden van Tupelo. het geboortehuis kost I dollar, ije voor het museum 4 Graceland, het landgoed bij Memphis dat Elvis Presley in 1957 voor 100.000 dollar kocht en waar hij nu bijna twintig jaai den overleed. der Vemon de zaken regelde, de met honderden gouden platen behangen Hall of Gold, de tot Trophy Building verbouwde sportzaal, zijn kostuums, zijn juwelen, zijn guitaren, zijn gou den Las Vegas-gordel en zijn lievelingsfoto's. Elvis forever. Zelfs in de Meditation Garden, de plek waar hij samen met z'n ouders en oma Minnie Mae ligt begraven. Gouden idee Big Business, dat Graceland. Be gin jaren tachtig dreigde het landgoed weg te zinken in een moeras vol financiële proble men. Het onderhoud alleen al kostte erfgename Lisa Marie Presley, de toen nog minderjari ge dochter van Elvis, een half miljoen dollar per jaar. Niet meer op te brengen. Mama Priscilla - in 1973 'in vriend schap' gescheiden van The Pel vis - schoot te hulp. Samen met Jack Soden, een project-ontwik kelaar uit Kansas City. Basisge dachte van het ondernemende tweetal: 'Graceland openstellen voor het publiek'. Een gouden idee. Voor Presley Estate's, onderdeel uitmakend van Elvis Presley Enterprises Inc., werken nu al meer dan 300 mensen en op hoogtijdagen zijn het er zelfs 500. Een daarvan is Ria Flake-Kiebert uit Katwijk. De receptioniste vertrok in 1980 uit Nederland en had met Elvis' muziek 'eigenlijk niet zoveel op', laat staan met de man zelf. Todat ze, omdat ze wat te doen wilde hebben, per ongeluk in Graceland aan de balie kwam te zitten. „En of je nou wil of niet, je raakt op een gegeven mo ment toch betoverd door die knul." Zoals zovelen. Tegenstribbelen heeft geen zin. Belachelijk die zoetroze Cadillac. En waarom moest hij ook nog twee Stutz Blackhawks hebben, een pur peren Cadillac, een Continental, een funcar en een stuk of wat motorfietsen? Maar dan zie je in een door familieleden gescho ten acht millimeter-filmpje waarvoor en op welke wijze The Legend z'n vehikels allemaal ge bruikte. En hoor je die modder vette lach als hij met een knal rood zwembandje om zijn dikke buik vanuit een jeep het zwem bad in duikelt. Een groot kind, dat toevallig goed kon zingen en daar heel veel dollars mee ver diende. Zodat hij lekker kon doen waar hij zin in had. Waanzinnig, afzichtelijk, ridi cuul, idioot, hypocriet (er wordt met geen woord over zijn drugsgebruik gerept en de deur van zijn slaapkamer blijft helaas hermetisch gesloten) en wan smakelijk. Het is allemaal van toepassing op Graceland. Maar hetzelfde geldt voor fantastisch, vertederend, imponerend, on gelooflijk, indrukwekkend en pptsierlijk. 'Hoe bedenk je zo iets', zegt in de biljartkamer een bezoekster haar hand giechelend voor de mond slaand. En iedereen denkt hetzelfde. Want Elvis was volstrekt uniek. Het extrava gante Graceland is er het bewijs van. Info: Memphis, Tennessee wordt sinds vorig jaar vanuit Amsterdam rechtstreeks door de KLM aangevlogen. Voorals nog is Jan Doets uit Heerhugo- waard, een van de weinige Ne derlandse touroperators die rondreizen organiseert door het zuiden van de Verenigde Staten (met daarbij inbegre pen een visite aan Graceland). De verwachting echter is dat de komende winter een groot aantal andere reisorganisaties dit voorbeeld zullen volgen. Een bezoek aan Graceland (Platinum Tour) kost per per soon 17 dollar. Het is ook mo gelijk alleen het landgoed met huis te bezoeken (9 dollar), het Elvis Presley Automobile Mu seum (5 dollar), het Sincerely Elvis-museum (3,5 dollar) en Presley's privé-viiegtuigen (4,50 dollar). Rondleidingen worden sinds deze zomer ook verzorgd in de Nederlandse taal. Graceland is dagelijks ge opend van 8 tot 18 uur.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 25