Aubergine in trek rond Middellandse Zee Smaak Prepareren van pompoen Chinese invloed op Thaise keuken Frankrijk I VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1996 HET WEER DOOR JAN VISSER Vanochtend hing er een grijze, gesloten wolkendeken bo ven Nederland. De wolken zijn echter geen voorbode van het weerbeeld dat ons de komende dagen staat te wachten. Integendeel zelfs! Tot het midden van volgende week is het overwegend zonnig en warm zomerweer dankzij een vooral in de hogere luchtlagen goed ontwikkeld hogedrukgebied. Aan het aardoppervlak ligt het centrum morgen min of meer boven ons land, op zondag/maandag boven Denemar ken en daarna over het Oostzeegebied en de Baltische sta ten. Daardoor gaat de wind uit oostelijke richtingen waaien en zulks stimuleert het kwik in deze tijd van het jaar tot zo merse daden. Morgen kunnen er tijdens de ochtenduren eerst nog wat wolkenvelden voorkomen. In de loop van za terdagochtend en -middag is het zonnig en bij weinig wind loopt de temperatuur op tot 23 graden. Op zondag is het strandweer met zon en 25-26 graden en maandag/dinsdag kan het, ook aan zee, wel zo'n 28 graden worden. Hoogzo- mers weer en niet bepaald het moment om je al met de winter bezig te gaan houden. Toch heeft de Duitser Wolfgang Roder van de Vrije Universiteit van Berlijn (voor waar geen charlatan!) al z'n prognose voor het komende halfjaar gelanceerd. Deze meteoroloog, die op wetenschap pelijke gronden al jaren met wisselend succes prognoses opmaakt, is op de grond van luchtdrukafwijkingen over de afgelopen 120 jaar tot de conclusie gekomen dat vooral ja nuari een bijzonder koude maand zal gaan worden. Boven Scandinavië komt dan namelijk een krachtig hogedrukge bied te liggen. De komende maanden schommelt de ge middelde temperatuur veelal in de buurt van normaal (oktober kan wat kouder worden, november wat zachter). De afgelopen maanden scoorde Roder overigens heel goed. Het weerbeeld van gisteren tenslotte was aanvankelijk nogal bewolkt, 's Middags kwam de zon er aan te pas al meldde IJmuiden wel een vrij krachtige noord tot noord westenwind. De temperaturen liepen op tot 20 21 graden maar bij Leiden werd het maar 19 graden. In Thailand is het gewoonte om grote vruchtgroenten of vruch ten zoals meloen, ananas of pompoen zodanig uit te snijden dat zij tegelijk als 'serveerschaal' kunnen dienen en als decoratie. De vrucht kan men uithollen, het vruchtvlees fijnhakken of in kleine stukjes uitlepelen of ver delen en, in combinatie met an dere ingrediënten, op smaak brengen en terugdoen in de holte van de vrucht. Gebruik hier een scherp, puntig koksmesje voor. Na het wegha len van het kapje met de rozet, kunt u de ananas van binnen uitsnijden, te beginnen langs de randen. Snijd op een afstand van 1-17: cm van de schil en kerf dan de ontstane binnencir- kel diverse malen kruislings in, om het vruchtvlees eruit te ha len. Begin daarna weer langs de randen een cirkel te kerven tot u circa 5-6 cm van de bodem bent verwijderd. De uitgeholde stuk jes ananas zijn direct geschikt voor consumptie en kunnen met andere ingrediënten, zoals vruchten, garnalen, kip, zoetzu re (chili)-saus (enkele druppels), enzovoorts in de uitgeholde vrucht worden teruggedaan. Plaats de gevulde vruchten in het midden van een serveer schaal, eventueel bekleed met bananenblad en voorzien van een salade. Zet het deksel erop en serveer de schaal met gepas te trots. Het roerbakken dat ook in Thai land populair is, is een duidelij ke inbreng geweest van de Chi nezen, die al heel vroeg, onge veer vanaf de 12e eeuw. voet aan wal zetten in Thailand. Waar de echte wok vroeger al leen van duurzaam gietijzer, van emaille, van emaille met een anti-kleeflaag, of van alumi nium (al dan niet met een ko peren bodem, omdat koper uit stekend warmte geleidt), ver krijgbaar was, zijn er nu ook woks (zelfs elektrische, zoals een elektrische rijststoompan), die aangepast zijn aan de warmtebron. Soms dragen de woks en wad jans twee oren, soms zijn ze voorzien van een steel. Andere typische Thaise kookattributen zijn opstapelbare stoommand jes, vijzel cn stamper, hakblok en hakmessen, de frituurschep en de bananenbladeren, waarin veel gestoomde producten wor den verpakt en verkocht. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Overwegend veel bewol king en vooral in het noor den en langs de westkust van tijd tot tijd regen. In het zuidoosten ook perio den met zon. Middagtem- peratuu r uiteenlopend van 14 graden in het noor den tot 25 in de omgeving van Oslo. Zweden: In het noorden wolkenvel den en mogelijk wat re gen. Elders geregeld zon en in het zuidoosten afne mende kans op een regen- of onweersbui. Middag- temperatuur tussen 20 en 24 graden, vooral vandaag in het noorden aanmerke lijke koeler. Denemarken: Overgang naar overwegend zonnig en droog weer. Maxima rond 23 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland en Schotland wolkenvelden en nu en dan regen of motregen. In Wales en Engeland minder bewolking,geregeld zon en droog. Mid- dagtemperatuur van 17 graden langs de Schotse en Ierse westkust tot 26 graden in Londen. België en Luxemburg: Zonnige perioden en droog. Middagtem- peratuur 24 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrij zonnig, maar in het oosten eerst nog iets meer wolken. Droog. Middagtempe- ratuur tussen 25 en 27 graden. Portugal: Zonnig, morgen in het noorden kleine kans op een bui. Middagtemperatuur van 24 graden in het noorden tot onge veer 30 in het zuiden. Madeira: Zon. afgewisseld door wolkenvelden. Waarschijnlijk droog Maximumtempe ratuur omstreeks 25 graden. Spanje: Overwegend zonnig en droog. Morgen in Galicie kleine kans op een bui. Middag- temperatuur op de meeste plaatsen iets boven de 30 graden. Langs de Golf van Biskaje temperaturen van circa 25 gra den. Canarische Eilanden: Flink wat zon en droog. Middagtempera tuur rond 28 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig, maar in het noor den nog enkele wolkenvelden. Middag- temperatuur 25 tot 30 graden. Tunesië: Overwegend zonnig. Vandaag echter ook nog enkele stapelwolken en kans op on weer. Middagtemperatuur tussen 35 en 40 graden. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur op de meeste plaatsen oplopend naar 29 tot 32 graden Mallorca en Ibiza: Overwegend zonnig en droog. Maxima rond 30 graden. Italië: Vandaag nog een enkele verspreide on weersbui. Verder flink wat zon Morgen droog en vrij zonnig Middagtempera tuur rond 30 graden, in het noorden iets lager. Corsica en Sardinië: Vandaag misschien enkele wolkenvel den. Verder zonnig en warm. Tempera tuur 's middags rond 31 graden. Malta: Veel zon en vandaag een kleine kans op een onweersbui. Maximumtemperatuur rond 31 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig. In het noorden ook stapel wolken Op de Egeische af en toe een stevige noordenwind. Middagtempera tuur rond 30 graden. Turkije en Cyprus: In het noordwesten enkele stapelwol ken. Verder overwegend zonnig. Middag temperatuur tussen 28 en 34 graden. Duitsland: In het uiterste oosten nog een enkele i. Verder geregeld zon en meest droog. Middagtemperatuur rond 25 gra den. m het noorden iets koeler. Zwitserland: Kleine kans nog op een bui Verder zon nige perioden, met name aan de zuidzij de van de Alpen. Middagtemperatuur rond 25 graden. Oostenrijk: In de bergen zonnige perioden. In het oosten meer bewolking en nog enkele buien, soms met onweer. Maxima tus sen 24 en 27 graden. koufront L lagedruk H hogedruk repen opklanngen -1000- luchtdruk 19 temperatuur hecto pas Polen. Af en toe zon, maar ook regen- en i weersbuien Meeste buien in de midi en avond, meeste zon in de ochte Middagtemperatuur rond 22 graden. Tsjechië en Slowakije: Half tot zwaar bewolkt en enkele bui vaak met onweer In de ochtend zon. Temperatuur 's middags rond graden Hongarije: Afwisselend zon en wolken en enkele gen- of onweersbuien. Middagtempe tuur rond 25 graden Morgén in hetw ten droger en meer zon. ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1996 Zon- en maanstanden Zon op 06.28 Zon onder 20 Maan op 09.46 Maanonder21 Waterstand Uitluiden Katwijk Hoog 06.19 18.41 05.52 18. Laag 01.55 14.15 01.36 13 Weerrapporten 16 augustus 08 uur: station weer wind temp hi max min Amsterdam zwaarbew ver. 1 21 15 De Bilt zwaar bew vet 1 22 14 Deeien nraarbew wnwl 22 15 Eelde nraarbew nw2 20 16 Eindhoven zwaar bew nw2 23 12 Den Helder zwaar bew. wnw2 21 16 Rotterdam zwaar bew. ver. 1 21 13 Twente zwaar bew wnw2 23 15 Vlissingen zwaar bew. ver 1 18 16 Maastricht half bew. nw2 22 14 Aberdeen half bew. z 1 20 13 Athene onbew. w.s.O 35 24 Barcelona onbew. n4 28 21 Berlijn zwaar bew. nnw4 17 16 Boedapest regen n2 26 17 Bordeaux onbew no2 27 15 Brussel zwaar bew. ver 2 20 12 Cyprus onbew no 3 32 24 Dublin half bew. w3 21 12 Frankfurt onbew zzol 20 16 Genëve lichtbew w.s.0 24 12 Helsinki onbew nno2 20 13 Innsbruck half bew ver 1 19 12 Istanbul licht bew no 2 29 20 Klagenfurt zwaar bew wnw2 21 13 Kopenhagen onbew. n 5 19 15 Las Palmas half bew. n4 27 21 Lissabon onbew. wnwl 27 17 Locarno onbew. w.s.O 27 13 Londen half bew. zl 21 15 Luxemburg onbew. n3 23 13 Madrid onbew nl 31 17 Malaga onbew nw 4 31 20 Mallorca licht bew n2 30 20 Malta half bew ws.O 33 23 Moskou half bew w.s.0 24 10 München zwaarbew wzw 2 17 13 Nice licht bew. nnw 3 23 21 Oslo licht bew. ws.O 27 13 Panjs grondmist ono2 23 13 Praag regen wzw 4 20 12 Rome lichtbew. nl 30 18 Split lichtbew. w2 19 Stockholm half bew. wl 26 12 Warschau lichtbew w.s.0 22 11 Wenen licht bew nw5 23 16 Zurich mistbanken n2 22 10 Bangkok half bew z3 34 27 Buenos Aires onbew nil 18 7 Casablanca onbew ozol 25 19 Johannesburg onbew w.s.0 16 4 Los Angeles onbew wzw 2 29 21 New Orleans onbew w.s.0 32 24 New York onbew wzw 3 27 21 Tel Aviv lichtbew zzw 5 33 24 Tokyo zwaarbew nw 2 39 28 Toronto onbew w2 28 17 Tunis hall bew o3 34 26 Vancouver zwaarbew w.s.0 24 12 HEINZ Aubergine (midden) en daarvoor courgette en antroewa. foto studio wick natzijl MARTHA DE JAGER De aubergine of eierplant vindt zijn oorsprong in tropisch Azië en wordt al sinds mensenheugenis geteeld in Thai land om zijn vlezige vrucht. Er is veel variatie in kleur en vorm. Van eigen bo dem is er momenteel ook een grote aanvoer van de paarse vruchten die vers een mooie strakke schil hebben waarin vitamine C voorkomt. Voor het overige deel bevat de aubergine niet veel voe dingswaarde. In de Surinaamse keuken is de antroewa geliefd die uit Oost-Afri- ka stamt en daarom ook Afrikaanse au bergine genoemd wordt. Aan deze bit tere vrucht worden genezende krachten toegekend, ze lijken op onrijpe tomaten met grote kelkbladeren. Evenals de zoe te, eivormige Thaise aubergine, voorna melijk in toko's te koop. Aubergines zijn vooral ook populair in landen rond de Middellandse Zee. Men weet deze vruchtgroente daar ook goed klaar te maken. Het geheim van een lekkere Griekse moussaka schuilt niet alleen in het lepeltje kaneel dat door het lamsgehakt gaat. ook de voorbewerking van de aubergine is belangrijk. Plakken ongeschilde aubergine worden met zout bestrooid en na een half uur heeft het bittere vruchtvocht zich als druppels op de snijvlakken afgezet. Die worden er afgeveegd en de plakken gaan bestreken met olijfolie even onder de grill. Pas daarna gaat de groente met het vlees en de bechamelsaus in de oven om er als moussaka weer uit te ko men. Ook de aubergines die de lams- vleesstoofpotjes in Turkse restaurants zo mooi bedekken, hebben eerst een voorbewerking ondergaan. In Roemenië legt men de aubergine ge woon in het vuur van de barbecue, steeds draaiend tot de schil barst. Het gare vruchtvlees wordt als een salade klaargemaakt en gegeten met brood en vlees. Deze methode van bereiden is ook in andere landen terug te vinden. Op de Turkse manier versiert men de auberginemoes met tomaat, olijven en peterselie en in Israël is het de gewoon te om hiermee tomaten te vullen. Ratatouille In Noord-Afrikaanse couscousgerech- ten en in ratatouille, een stoofpot uit Frankrijk met zuidelijke kruiden als tijm, basilicum en oregano, wordt au bergine in combinatie met courgette klaargemaakt. De groene en soms gele langwerpige courgettes zijn overal ver krijgbaar en kunnen met schil en al ver werkt worden, mits ze niet al te groot zijn. De patisson, evenals de courgette familie van de pompoen, ziet er door de schotelvorm en golvende randen fraai uit. Ze zijn meestal in het wit en het geel bij natuurvoedingswinkels en spe ciaalzaken te vinden. Ook bij deze vruchtgroente komt de smaak pas tot zijn recht na bakken of stoven. Jonge patissons met een doorsnee van een centimeter of tien zijn heel geschikt om te vullen met een salade en behouden op die manier hun decoratief uiterlijk. De vruchten met een appelboor of gra pefruitmesje uithollen en blancheren. Lunchgerecht Bij een glaasje ouzo eet men in Grie kenland graag gefrituurde stukjes au bergine en courgette die eerst door een gekruid beslag zijn gehaald. Als lunch gerecht staat de courgette ook regelma tig op het menu in de vorm van ldeine pannenkoekjes waarbij de geraspte vrucht met gekookte aardappelen, muntblad en kaas tot een beslag wordt geklopt. Ook in de Turkse keuken ko men deze pannenkoekjes voor, maar dan gemaakt met bloem en een bosje dille. De variatie in gevulde aubergines en courgettes is groot waarbij een vulling van gehakt lams- of rundvlees, verse kruiden en een paar lepels rijst of ge broken tarwe (bulgur) favoriet is. Door van de aubergine op gelijke afstand re pen te schillen en de rest van de schil te laten zitten, krijgt men een extra zachte textuur zonder dat de vrucht uit elkaar valt. /MO£Tj£ V&ORSTEUSM A/&/A/Z, &at vy£3> w/j aaa/ //£t aiaac£a/ zj/a/ &£plav£/c> /s m£t <&ol/£>£s/ &t£a/£aa £a/ ONS &£&£U2£CMT SSAAK 0£ TOM POES Heer Bommel en de Wezelkennis OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1punt van een lijst: 5. Spaanse landvoogd; 9. paard: 10. vaar tuig; 12. koeiemaag; 13. mu zieknoot; 14. leger; 16. lager on derwijs; 17. sieraad; 19. rivier in Spanje; 21. wenteling; 23. loot; 24 uitroep van opluchting; 26. watering; 27. Frans lidwoord; 28 beddegoed; 30. par exemple (afk.); 31. lor; 32. verharde huid; 33 langspeelplaat; 34. onbe suisd; 36. geliefde van Zeus; 38. boom; 40. Europeaan; 41. slaap gelegenheid; 42. bijbelse reus; 44 gehoorzaal; 45. kermisroet- sjbaan; 48. getijde; 50. soort kers; 51onmeetbaar getal; 52. vertragingsmiddel; 54. kunst werk; 55 muurholte; 56. be stemming; 57. roofvogel. Verticaal: 1. onwezenlijk; 2. dicht; 3. boom; 4. stripfiguur; 6. laatstle den; 7. huid; 8. abonnementhou der, 10. behoeftig; 11. roofzuch tige papegaai; 14. papegaai; 15. loot; 17. zangstem. 18. roeipen; 20. begrijpen; 22. diersoort; 24 visuil; 25. festijn; 28. por; 29. keurig; 33. schat; 35. geleide. 37. haremdienares; 39. schaak term; 41. viskaar; 43. vaatwerk; 44. vis; 46. dieregeluid; 47. ver laagde toon; 49. praatvogel; 51. dik boek; 53. persoonlijk vnw.; 55. achter. OPLOSSING CRYPTOGRAM winter k-b-r-a-a wilde-1-t a-i-noest lente-n-e --d--eton zowaar i-e--i nagels Toen Tom Poes de bocht rondde, zag hij dat de sportauto langzaam in be weging kwam en schokkend de bouwvallige brug opreed. Edelhart van Wezel had zich afgewend en ver borg het gelaat sidderend in de han den. „Stop, heer Ollie", riep Tom Poes nog. Maar het was al te laat. Zelfs wanneer zijn vriend hem boven het loeien van de motor en het kra ken van de brug uit had kunnen ho ren, zou hij hem niet hebben kunnen stoppen. Want het voertuig was te zwaar voor het wrakke bouwsel; waar het reed knapten de kabels en viel de vloer onder de wielen uit. „Ik ben een v-verloren heer", stamelde de bestuurder ontredderd. In zijn grote nood kromde hij de tenen, waardoor het gaspedaal geheel ingedrukt raak te. De automobiel raasde dan ook met zo'n snelheid over de brug, dat de planken er achteraan vlogen; niets dan een gat achterlatend. Het was een akelig gezicht en ook Tom Poes kon het niet langer aanzien. „Dat gaat verkeerd", mompelde hij de ogen sluitend.Arme neef', jammer de Everhard. „Dit is de overmoed van de wezels! Op deze manier is de hele familie aan zijn einde gekomen: roekeloosheid, dat is het. Ach, nu ben ik de laatste van mijn geslacht..." Hij liet zijn klacht wegsterven en luis terde scherp naar het breken en kra ken van de hangbrug. Want hij ver wachtte nu ieder moment de totale ineenstorting... Drie jaar lang ben ik de Franse kust ont rouw geweest. Maar op het moment dat ik de trap van ons favoriete strandpaviljoen af daalde bloeide de liefde weer als vanouds op. We werden onthaald alsof we nooit wa ren iveggeweest. De eigenaar herkende ons meteen en dat doet een mens goed. De gast vrijheid aan de Cóte d'Azur is groots. Alles klopt er gewoon. De bediening, de sfeer, de aankleding van de tafels, het publiek en het eten. Alhoewel het begrip vakantie per individu verschilt kom ik er rond voor uit dat vakan tie voor mij bestaat uit culinaire verwenne rijen en vooral mooi weer. Beiden zaken wa ren volop aanwezig zodat we naar waarde hebben genoten. Er is immers geen enkel land ter wereld waar de eetcultuur zo'n voorname rol speelt als in Frankrijk Het bewijs daarvan wordt alleen al geleverd in de meest eenvoudige boekwinkels waar het aantal maandelijks terugkerende bladen over eten en drinken praktisch ontelbaar is. En voor elk wat wils in iedere prijsklasse. Eén i>an de meest bekende uitgaven is het magazine GaultMillau dat tien keer per jaar verschijnt. Naast zowel praktische als bij zondere recepten komen allerhande culinai re zaken aan de orde. Variërend van restau rantrecensies tot reisreportages, nieuwe trends en talrijke tips Nieuw is een speciale GaultMillau waarin niet minder dan 1.500 restaurants zijn opge nomen waar je onder de 150 F (circa 50 gul den) kunt eten. De restaurants zijn per streek gerubriceerd en ondenerdeeld in de klasse 'correct', 'goed' of 'uitstekend'. Altijd praktisch om zo n blad bij de hand te heb ben als ie Frankrijk bezoekt. Dat geldt trouwens ook voor de Michelin- gids, het kleine rode handzame boekwerk dat jaarlijks opnieuw wordt uitgegeven. Naast restaurants staan hierin ook hotels vermeld evenals overzichtelijke plattegron den van de grotere steden. Overigens viel het mij op dat ook even buiten de toeristische oorden een uitstekend culinair product wordt geleverd. Met name de prijs-kwaliteit- verhouding ligt er enorm goed en dat maakt kleine uitstapjes zo verrassend en aantrekke lijk. Juist dan komen praktische gidsen goed van pas en kun je je alvast watertandend voor bereiden op een zomerse lunch of diner. Voor kinderen zijn de Franse restaurateurs trouwens vol begrip. Mits ze zich netjes ge dragen natuurlijk. In een land waar de eet cultuur een voorname plaats inneemt is dat ook niet zo vreemd. Van jongsaf aan nemen ouders hun kroost mee naar restaurants, naar alle waarschijnlijkheid onder het mot to: jong geleerd is oud gedaan. En gelijk heb ben ze, want alleen op die manier blijft de zo bijzondere eetcultuur behouden. JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Mi ch elln-sterren gedecoreerd restau rant in de duinen van Bloemen- daal.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 8