17 'Schiphol ligt hopeloos verkeerd' Leidse oogarts draagt bij aan nieuwe bril Wereldwinkel niet welkom in Burgsteeg Zeeschilderij Arena-show in Guinness Book In geval van calamiteiten Twee Belgische verdwenen meisjes waren ingemetseld JE START IS PAS OKE MET IMKO AOV Qiller dreigt met harde actie op Cyprus Instructrice uit Katwijk onder invloed in auto GOED NIEUWS OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad NR. 41160 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Buitenland President Suharto 5 sluit politieke veranderingen uit Weg en Wiel Franse Hymne 7 bestelauto met twee motoren Cultuur en Kunst Vergeten /t Stones-film op j Q witte doek Sport Trainer Quick Boys treurt om blessures Voor ouderen met oogziekte De Leidse oogarts H. Völker- Dieben, verbonden aan het Dia- conessenhuis, heeft een belang rijke bijdrage geleverd aan de totstandkoming van een nieuw soort bril. De bril is ontwikkeld voor ou deren, die lijden aan de oog ziekte 'macula degeneratie', een vorm van slijtage aan het net vlies. De glazen zijn op een spe- riale manier geslepen en zorgen ervoor dat het licht op het beste deel van het netvlies, de zijkant, terechtkomt. Hierdoor hoeft de brildrager zijn gezicht niet meer in de meest onmogelijke posi ties te draaien om toch nog wat te kunnen zien. Low-visionspecialist C. Vere zen uit Voorburg heeft de bril bedacht samen met de oogart sen Völker-Dieben en C. Hoyng van het Radboud Ziekenhuis in Nijmegen. De bril is de afgelo- j* pen tweeënhalf jaar getest bij 38 s patiënten. Van hen hadden er In 23 baat bij de nieuwe bril, zo 1 blijkt uit een publicatie in Opto- metry and Vision Science, een Amerikaans wetenschappelijk tijdschrift. Zij konden meer zien en vonden dat ze in het dage lijks leven beter functioneerden. Met de bril kunnen de men sen niet scherper zien. Op z'n best zien de lijders aan macula degeneratie een wazig beeld. „Maar daarmee kunnen ze wel over straat", aldus Völker. „Ze kijken gewoon voor zich uit. Zonder bril moeten ze hun blik vaak op iets anders richten dan wat ze proberen te zien." De vaak geforceerde houding leidt ook tot nekklachten. De bril, die ongeveer duizend gulden kost, is bedoeld voor mensen bij wie de slijtage aan het netvlies is voltooid. Ze zijn in het midden van hun oog blind, maar kunnen met de zij kant nog iets zien. Mensen, bij wie de ziekte in een beginstadi um verkeert, hebben geen baat bij de bril. In Nederland lijden 200.000 mensen aan macula de generatie. De komende tien jaar komen er nog eens 20.000 bij. Afgezien van de bril zijn er voor hen geen hulpmiddelen. Volgens de onderzoekers vergt de bril speciale slijptech- nieken- en machines waarover een doorsnee opticien niet be schikt. schiphol» Tijdens een demonstratie toonde de brandweer van Schiphol één van haar nieuwe aan winsten, bestemd voor de bestrijding van calami teiten op Schiphol. Het gaat om een rupsvoertuig dat in staat is door sloten, greppels en over zwaar terrein te denderen. Afhankelijk van de noodzaak kunnen aan het voertuig containers worden gekop peld voorgewondenvervoer, reddingsgereedschap of brandslangen. Bij het vliegtuigongeluk met een Cityhopper in '94, waarbij het toestel in een wei land was beland, moest de brandweer de hulp van een boer en diens tractor inroepen. Naast het rups voertuig heeft de brandweer een milieu-surveil lancewagen en een gewondentrailer in gebruik ge nomen. Deze trailer is in samenwerking met de GG GD ontwikkeld. Een ander nieuw snufje is een zaag op perslucht die vliegtuigwanden kan open breken. FOTO FOTOPERSBURO DIJKSTRA leiden wim koevoet tract dan ook staat" A. Verrest van Terre des Hommes zegt niet te begrijpen wat anderen erop tegen kunnen hebben als zijn winkel beperkt open is. „Dat lijkt me vooral m'n eigen probleem." Wethouder A. van Bochove breekt een lans voor Wereld winkel en Terre des Hommes. „Ik heb twee petten op in deze zaak: die van wethouder eco nomische zaken én die van wethouder internationale soli dariteit. In beide hoedanighe den ben ik uitermate verguld met het nieuwe adres van We reldwinkel en Terre des Hom mes. Er komt een kwaliteits winkel op een toplocatie. Ik vind dat de winkeliers in hun handen mogen knijpen met zulke nieuwe buren. Ze zullen nog opkijken van het assorti ment." HET WOORD IS AAN Confucius Geen dokter is een goede dokter die zelf nooit ziek is geweest. Een groep winkeliers uit de Leidse Burgsteeg en omgeving probeert de komst van de We reldwinkel en Terre des Hom mes tegen te houden. De mid denstanders schrijven in brie ven aan de gemeente en de wo ningbouwvereniging Leiden dat zij liever een publiekstrekker in het leegstaande pand willen hebben met professioneel per soneel en dezelfde openingstij den als zijzelf. Woordvoerders van de We reldwinkel schrikken van de ac tie van hun toekomstige buren en zijn er verontwaardigd over. Met ingehouden woede zegt R. Paardekooper: „Als de winke liers bezwaren tegen ons heb ben dan hoor ik dat graag van henzelf. Dat stelt mij in de gele genheid te zeggen wat ik vind van hun actie. Daar hoef ik geen krant bij. Verder zou ik willen opmerken dat er nog niet één handtekening onder welk con- voorultblik z on maan dins 1ST™ "725- "726' "727- SB 10* 10* 20* KSSff 80* 80* 60* Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 20 PAGINA'S Pagina Leiden: Nieuwe buren bevallen winkeliers Burgsteeg niet Binnenland Buitenland Cultuur Economie Klachten bij Commissie Geluidhinder zullen volgens geluidsdeskundige toenemen charleroi paul koopman 3 5 16 6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Regio11,12,13,15 RTV/programma's9 Sport17,18,19 Strips8 14 7 Uitgaan Weg en wiel Steeds meer omwonenden van Schiphol ondervinden overlast van vliegtuigen. Het aantal klachten over vlieg tuiglawaai zal blijven groeien. De aanleg van een vijfde baan brengt daarin geen verandering. Dat zegt de direc teur van de Nederlandse Stichting Geluidhinder (NSG), ir. Jan Kuiper, in het laatste nummer van 'Geluid in het nieuws'. Zijn conclusie: 'De mainport Schiphol ligt hope loos verkeerd'. Schiphol voorlopig mag blijven groeien, verwacht Kuiper dat de CGS de komende jaren nieuwe records kan blijven melden. „Protesteren helpt nauwelijks omdat Schiphol zich - welis waar met moeite - aan de wet houdt", aldus Kuiper. Hij plaatst kanttekeningen bij de inhoud van die wet. Die staat immers toe dat vliegtuigen schiphol wim bank Kuiper signaleert in de uitgave van de NSG dat de Commissie Geluidhinder Schiphol (CGS) geregeld nieuwe recordaantal len klachten boekt. Dat is een gevolg van een grotere bekend heid van het klachtennummer, maar vooral van het sterk groei ende luchtverkeer. Omdat meer lawaai maken dan andere geluidsbronnen. Het hanteren van een norm van 35 Kosteneenheden (KE) betekent dat 25 procent van de bewoners van een gebied ern stig wordt gehinderd door vlieg tuigen. Bij verkeerslawaai zou den in dat geval ingrijpende maatregelen volgen. „Bij vlieg tuiglawaai is er volgens de Luchtvaartwet echter niets aan de hand", stelt Kuiper vast. De directeur van de NSG vindt het dus niet vreemd dat klachten over vliegtuiglawaai uit een steeds groter gebied rond de nationale luchthaven ko men. „Als Schiphol 44 miljoen passagiers gaat verwerken, zal de regio bezwangerd raken met vliegtuigen en lawaai. Ook ge bieden waar niet wordt ge woond", meent Kuiper. Hij doelt op gebieden voor dagre creatie, zoals het Amsterdamse Bos, de Kagerplassen, de West- einderplassen en het recreatie gebied Spaarnwoude. In een aantal gebieden zal door de vijf de baan het lawaai toenemen. De laatste cijfers van de CGS over klachten in het tweede kwartaal van 1996 bevestigen de angst van Kuiper. In vergelijking met het eerste kwartaal is het aantal individuele klachten over geluidshinder door vliegverkeer op Schiphol in april, mei en juni toegenomen. Ook het aantal klagers steeg in deze maanden. In het tweede kwartaal ont ving het klachtenbureau van de CGS 23.341 klachten van 3.547 mensen. Daarvan waren er 13.830 individueel en 9.501 fre quent. Volgens CGS is een ver gelijking met het tweede kwar taal van 1995 niet representa tief, omdat de Zwanenburgbaan toen wegens groot onderhoud langdurig buiten gebruik is ge weest. Dit had een verschuiving van vliegbewegingen naar de Buitenveldertbaan en aanzien lijk meer klachten tot gevolg: circa 31.000, afkomstig van ruim 5.300 mensen. Door het slechte weer (minder mensen in hun tuinen, minder ramen open) lag het aantal klachten vooral in juni lager dan gebrui kelijk in de zomermaanden. correspondent De Belgische politie heeft gisteravond twee jonge Belgische meisjes bevrijd uit een appartement in Marcinelle. een voorstad van Char leroi. Het ene meisje van 14 was zes dagen spoorloos, het tweede meisje van 13 bijna drie maanden. In het appartement bevond zich een vrijwel volledig dichtgemet selde ruimte, waarin de meisjes gevangen werden gehouden. Twee van de drie ontvoerders waren al eerder veroordeeld wegens ze denmisdrijven. Het tweetal was van de straat geplukt door een echtpaar en een man. Tijdens hun gevangenschap zouden de kin deren medicijnen of verdovende middelen toegediend hebben ge kregen. Voor jezelf beginnen? In ruim 100 plaatsen gaat de opleiding Algemene Ondernemersvaardigheden van IMKO weer van start Nu in 4 keer 8 weken, met examen op de cursus- lokatie en gratis herkansing. Bel 0172- 619255 of schrijf naar LftlKO Antwoordnummer 10841. 2410 WB Bodegraven. De betere opleidingen bij jou in de buurt ankara-new york ap De Turkse minister van buiten landse zaken Tansu (giller heeft r de Grieks-Cyprioten gisteren J gewaarschuwd dat Turkije niet zal aarzelen geweld te gebrui ken als zijn territoriale integri teit wordt bedreigd of zijn vlag wordt onteerd. „We breken de handen die zich uitstrekken om de vlag te onteren", zei giller op een bijeenkomst in de Zuid- Turkse stad Ceyhan. Later op de dag kwam giller, die tevens vice-premier is, aan in de Cypriotische hoofdstad Nicosia om de Turks-Cyprioten een hart onder de riem te ste ken. „We zullen jullie nooit al leen laten, mijn Cypriotische broeders, bij het verdedigen van jullie rechtvaardige zaak", zei Ciller op een persconferentie. „We zullen geen enkele 19 grensschending toestaan. We zullen geen enkele aanval op de vlag toestaan", aldus (filler eer der in Ceyhan. Woensdag werd een Grieks- "j Cyprioot die een Turkse vlag 1 wilde neerhalen door Turkse militairen doodgeschoten. Het was de tweede dode bij recente anti-Turkse demonstraties. Ook de Griekse premier Kos- tas Simitis gaat naar Cyprus. Hij heeft aangekondigd dat hij de 2 begrafenis van de woensdag ge dode demonstrant wil bijwo nen. Tijdens een besloten zitting van de Veiligheidsraad van de VN heeft de Amerikaanse am- 1x1 bassadrice Madeleine Albright het optreden van de Turkse troepen afgekeurd Pagina 2: Vergeten strijd laait weer op Leidenaar rijdt 30 jaar zonder rijbewijs leiden annet van aarsen Na een wilde achtervolging door de stad heeft de politie de afgelopen nacht op de Witte Singel in Leiden een 48-jarige automobilist klemgereden. De Leidenaar bleek een flinke bor rel op te hebben en was boven dien niet in het bezit van een rijbewijs. Sterker nog, hij ver klaarde deze ook nooit te heb ben gehad, terwijl hij toch al dertig jaar op de weg zit en mo menteel voor zijn werk elke dag naar Gouda rijdt. De politie be sloot de automobilist aan te houden nadat deze op de Haar lemmerstraat bij het zien van een politiewagen rechtsomkeert maakte en met hoge snelheid wegreed. Kortingsbon voor rondvaart langs kunstwerken rond de tentoonstelling 'mART, ne gen eeuwen markt in Lei den'. KATWUK PAUL VAN DER KOOU Een rij-instructrice uit Katwijk is gisteren aangehouden op verdenking van rijden onder invloed. De politie had een melding gekregen dat de vrouw naar alcohol rook en bracht de lesauto In Katwijk tot stoppen. Agenten roken in derdaad de alcoholgeur en merkten bovendien dat de in structrice onvast liep. Door haar kortademigheid was een ademtest niet moge lijk! Besloten werd om de vrouw een bloedproef af te ne men op het politiebureau in Katwijk. De uitslag laat veer tien dagen op zich wachten. Omdat er wel een 'ernstig ver moeden' bestond dat de vrouw te veel had gedronken, is haar rijbewijs ingevorderd tot de of ficier van justitie heeft beslist over teruggave. De officier doet dat binnen veertien da gen. Op het moment van de aan houding reed de vrouw niet zelf. Achter het stuur zat een leerling die net examen had gedaan in Leiden en op weg was naar Katwijk. De rij-in- structrice was echter juridisch bestuurder en dus verantwoor delijk voor de gang van zaken in de auto. Volgens de politie is de instructrice niet eenier aan gehouden voor rijden onder invloed. FOTO HANS VAN WEEL De grasmat van de Arena was woensdag tijdens het openingsspektakel bedekt met 'het grootste schilderij ter wereld'. amsterdam homme siebenga Bij een mega-spektakel als de opening van de Arena worden grote woorden ui teraard niet geschuwd. Het met golven beschilderde doek dat over de grasmat van het stadion werd gedeponeerd, heette 'het grootste schilderij ter we reld'. Bij nader inzien blijkt dat nog te kloppen ook. Een officiële, door een no taris opgestelde akte is inmiddels ver stuurd naar het hoofdkantoor van het Guinness Book of Records, zo laat de ontwerper van het doek, de Haarlemse theatermaker Rieks Swarte weten. Tijdens de Arena-show dobberden op het doek van ruim twaalfduizend vier kante meter een vloot van twee-dimen sionale schepen, die de clubs uit de Ne derlandse voetbalcompetitie symboli seerden. De repetities in het Olympisch stadion met de 550 figuranten zij trokken de schepen werden nog angstvallig geheim gehouden. Nu alles achter de rug is en de mega-show rond het nieuwe stadion een doorslaand suc ces werd. kan Swarte vrijuit praten. Rieks Swarte heeft in de loop der ja ren een grote reputatie opgebouwd bin nen de theaterwereld. Hij ontwikkelde een geheel eigen stijl, waarin speelse de cors. rekwisieten en achterdoeken een belangrijke rol vervullen. Niet onbegrij pelijk dus dat regisseur Matthijs Rümke, die was aangetrokken om een theatrale, spetterende openingsceremonie op te zetten, Swarte in mei belde. „Of ik effe kon komen brainstormen. We zijn toen op de tribune gaan zitten. Het bleek de bedoeling dat de grasmat moest worden onthuld. Toen zei ik: 'Dan moet je hem bedekken." Swarte schilderde een minuscule zee van niet meer dan zo'n 1,50 bij 2 meter. Die werd in hokjes verdeeld en vervol gens opgeblazen tot de grootte van het voetbalveld. Swarte: „Ik heb gezien hoe de stukken doek werden beschilderd. Fantastisch. Containers vol verf en een vermogen aan stof. Stond er een spetter van een millimeter op mijn ontwerp, dan tekende iemand een reusachtige cirkel die werd ingevuld met een be zem." Om de voering op het doek te naaien werden twee hallen in de RAI afge huurd. De klus werd geklaard met be hulp van drie naaimachines uitgerust met wielen, die over de stof heen reden. Maar de climax voor Swarte was uiter aard het live meemaken van de Arena- show. onvergelijkbaar met zijn ervarin gen in theaters. „Ik vond het fantastisch. Het was een verhaaltje van ongeveer tien minuten en het had een enorme uitwerking. Duizenden mensen begon nen te gillen: AjaxJ Heel overweldigend. Dat maak je maar eens in je leven mee." nieuwe abonnees ontv angen de krant DE eerste 2 weken gratis. la. dat is goed nieuw*. Dus neem Ik nuecn abonnement. -M/V (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: _l Per maand automatisch (f. 31,30) Nr. bank/giro: - 'J Per kwartaal acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) N B Deze aanbieding geldt alleen als u in de afgelopen 3 maanden geen (proef labonnement heeft gehad. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar: Leidsch Dagblad. Abonnee-service. Antwoordnummer 10050.2300VB Leiden OF BEL 071-5128 030 712141 400114 maandag t/m vri|dag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1