Leiden Pieterswijk wordt de Leidse Jordaan Burgers verlangen stilte van studenten Benoeming Wagenaar vandaag bekrachtigd 'Drie oktober? Wat gebeurt er dan?' Toedracht 'ganzenongeluk' blijft raadsel voor politie 13 DINSDAG 13 AUGUSTUS 1996 971 chef* hans jacobs. 071-5356414, plv-chef rudolf kleun, 071-5356429 Negentien telefoonkaarten weg leiden Een treinreiziger stal gistermiddag bij een loket van de spoorwegen aan het Stationsplein negentien telefoonkaarten. De kaarten hadden een waarde van 355 gulden. Het loket was eventjes onbemensd. Fietsendieven opgepakt leiden Vier fietsendieven - een Sassenheimse van 18 jaar en drie Leidenaars van 16,18 en 21 jaar - zijn vannacht aangehou den op het Stationsplein. Voorbijgangers hadden gezien hoe de vier een roze mountainbike ontvreemden. Zorgen om dronken man leiden Een dronken Hagenaar (20) heeft vanmorgen rond vier uur voor de nodige consternatie gezorgd op de Stille Rijn. Bij de politie kwamen meldingen binnen over een man die op straat lag. Agenten troffen de dronken Hagenaar langs de waterkant aan, liggend over zijn fiets. Toen ook de Eerste Hulp Dienst ver scheen, werd de man agressief en dreigde in het water te sprin gen. Hij is ter ontnuchtering in een cel gestopt. Prestatiebeurs ter discussie leiden Vijf politieke jongerenorganisaties, IS, JD, CDJA, JOVD en Dwars houden donderdag 15 augustus een avond waarop verte genwoordigers van hun moederpartijen met elkaar in debat gaan. Gewerkt wordt via het 'lijsttrekkersdebatsysteem', waarbij de kopstukken een voor een met elkaar in debat gaan. Werkgele genheid, prestatiebeurs, de 'juridische basis van samenlevings vormen' en Nederland als multiculturele samenleving komen aan de orde. Zitting nemen o.a. kamervoorzitter Deetman, en PVDA'er Apostolou. Het forum begint om 20.00 uur in koetshuis De Burcht in Leiden. ANNO 1896 Donderdag 13 Augustus De heeren Gebrs. Kruyt, handelaren in en magazijnhouders van ijzerwaren, aan den Nieuwen Rijn alhier, zijn hofleveran ciers geworden van H.M. de Koningin-Regentes en mogen ten gevolge daarvan Hr.Ms. wapen voeren. Het niet onbelangrijk aantal van 44 sollicitanten meldde zich aan voor de vaceerende betrekkingen van veldwachter en nacht waker der gemeente Katwijk, standplaats Katwijk aan Zee. ANNO 1971 vrijdag 13 augustus Nederland krijgt in de toekomst een nieuwe muntreeks. De cent zal langzamerhand verdwijnen en het tien gulden-stuk zal zijn intrede doen. De adviezen zijn uitgebracht door een in 1968 in gestelde muntcommissie. De muntcommissie kwam tot de con clusie dat rond 1990 de reeks zou moeten bestaan uit de munten van 5, 15.25, 100,250 en 1000 centen. Op den duur kan het ech ter mogelijk zijn dat de volgende reeks de voorkeur krijgt: 5, 10, 50,100,500 en 1000 centen. leiden caroline van overbeeke Professor dr. Willem Albert Wa genaar (55) is officieel benoemd als opvolger van professor Lam mert Leertouwer, rector magni ficus van de Leidse universiteit. De benoeming is vandaag door de minister van onderwijs en wetenschappen. J. Ritzen, be krachtigd. Ook de koningin zet te haar handtekening onder de voordracht van de Leidse psy choloog door de universiteits raad. Wagenaar, hoogleraar psy chologische functieleer, neemt op 1 februari volgend jaar de functie van Leertouwer over. Leertouwer die volgend jaar 65 wordt, gaat met emiritaat. De officiële overdracht is op 7 fe bruari tijdens de viering van de 422ste Dies Natalis, de verjaar dag van de Leidse universiteit, in de Pieterskerk. De uit Gro ningen afkomstige, theoloog Leertouwer was vanaf 1991 rec tor van de universiteit. Wagenaar is sinds 1982 als hoogleraar werkzaam aan de Leidse universiteit. De psycho loog was van 1987 tot 1989 de caan van de faculteit sociale we tenschappen. Wagenaar is voor al bekend geworden als getuige- deskundige bij een aantal ge ruchtmakende rechtszaken. Zo moest hij tijdens de Epcr incest zaak de betrouwbaarheid van getuigenverklaringen toetsen. De psycholoog liet zich onder meer kritisch uit over de uitla tingen van de hoofdpersoon in die zaak, lolanda. Zo waren volgens hem de vele door lolanda gesuggereerde zwangerschappen onmogelijk. De Leidse hoogleraar bekriti seerde bovendien openlijk het werk van de rechtbank en de politie en sprak in een tv-pro- gramma over de Nederlandse rechtsstaat als toekomstige 'ba nanenrepubliek'. Zijn uitlatin gen riepen veel weerstand op. Wagenaar wordt bij incestza ken veel gevraagd als getuige- deskundige. De psycholoog vraagt in het openbaar vaak aandacht voor een andere cate gorie slachtoffers: degenen die, ten onrechte, van massale in- cestpraktijken en seksuele ritue len worden beschuldigd. In 1993 speelde Wagenaar een belangrijke rol tijdens het proces in Jeruzalem tegen de wegens oorlogsmisdaden ter dood veroordeelde lohn Dem- janjuk. Volgens Wagenaar wa ren de verldaringen van Joodse getuigen die in Demjanuk 'Ivan de verschrikkelijke' herkende, niet betrouwbaar. Demjanjuk werd uiteindelijk vrijgesproken. „Ik heb wel eens beter weer gehad op mijn verjaardag,'' zegt Gerdien van der Horst uit Neede (Achterhoek). Ze vierde gisteren op de eerste dag van de El Cid in de stromende regen haar verjaardag. Vanaf sep tember is ze studente HBO-Verpleegkunde. foto» dick hogiwonin Tegenhanger van de Haarlemmerstraat Als het aan de Sassenheimse projectontwikkelaar Kors- wagen ligt, begint bij de Pelgrimspoort de 'verjordanise- ring' van de Pieterswijk in Leiden. De tien pandjes die te huur staan in het gerenoveerde monumentencomplex van de voormalige drukkerij Groen aan de Langebrug en Pieterskerk-Choorsteeg zijn voorbestemd winkeltjes in antiek en snuisterijen te worden. „Als tegenhanger van de Haarlemmerstraat, waar de filiaalbedrijven de toon zetten", zegt P. van der Plas van de Leidse bedrijfsmake- laar Basis, die de pandjes verhuurt. De woorden van Van der Plas passen precies in het toekomst plaatje van het Centrum Mana gement Leiden. Dat presenteer de kort geleden een ambitieus plan om de Leidse binnenstad nieuw economisch leven in te blazen. Met een tunnel onder de Rijn en verplaatsing van de markt naar een overdekte hal op de Kaasmarkt als blikvan gers. Zodat bij voorbeeld de Breestraat volledig verkeersvrij kan worden en de achterliggen de Pieterswijk niet langer geïso leerd ligt van het centrum. In dat plan van Centrum Management wordt de Pieters wijk genoemd als een geschikte wijk voor winkels mét een am bachtelijk karakter, te vergelij ken met de Jordaan in Amster dam. De projectonwikkelaar en de makelaar zijn het helemaal eens met die visie. „De Lange brug is een uniek stukje Leiden. De historische panden zijn heel geschikt om er exclusieve win keltjes in onder te brengen. Daar mikken wij ook op." Het gerenoveerde complex De Pelgrimspoort ontleent zijn naam aan de oude poort op het binnenterrein, die alleen te be- reikenis via de Gekroonde Lief despoort aan de Langebrug. Het is de plek van waaruit in de Middeleeuwen de pelgrims ver trokken naar verre bedevaarts oorden. Naast winkels bestaat het complex uit veertien appar tementen en een binnenplein. „Het is de bedoeling om het plein een publieke functie te ge ven. Zeg maar een soort evene mentenplein." Bewogen De verhuizing van drukkerij Groen naar de Rooseveltstraat in 1991 luidde een bewogen pe riode in. Diverse beleggers pro beerden de panden van Groen te verwerven om er winstgeven de projecten te verwezenlijken. Er kwam in die tijd zelfs een plan op tafel voor het bouwen van een tropisch zwemparadijs. Een Zweedse belegger kreeg het complex uiteindelijk in handen en diende in februari 1992 een plan in voor renovatie van de panden en bouw van winkels, restaurants en een halfonder- gronse parkeergarage. De nieuwe eigenaar had haast, maar kon niet snel begin nen omdat een grote groep kra kers de oude drukkerij had be zet. Op dat moment werd een unieke regeling geboren: de nieuwe eigenaar kocht de kra kers uit. Met 36.000 gulden om 27 krakers weg te krijgen. Op 1 oktober 1992 vertrokken de kra kers vrijwillig, waarna de pan den direct werden dichtgetim merd. In januari 1993 werden de panden echter opnieuw ge kraakt. De negen krakers be weerden dat ze mochten terug keren wanneer er zes weken na ontruiming nog niets zou zijn gebeurd met de panden. Kors- wagen, die de panden in de tus sentijd had overgenomen van de Zweden, wilde net beginnen met renovatie. De Sassenheim se bouwer schakelde de rechter in en die gaf hem gelijk, de kra kers moesten eruit. In maart 1993 kwam het tot een geweld dadige ontruiming, die gepaard ging met een rel op de lange brug. Krakers gooiden troep op straat, stookten een vuurtje en gooiden een verfbom naar de politie. Augustus 1993 werd dan ein delijk begonnen met de renova tie en inmiddels zijn de panden aan de kant van de Langebrug klaar. Alle appartementen zijn bewoond. Na de bouwvak gaat Korswagen verder met de Pie terskerk-Choorsteeg, waar voor al aan de achterkant nog het nodige moet gebeuren. De monumentale pandjes van de voormalige drukkerij Groen zijn fraai gerestaureerd. foto holvast/mark lamers Rector en burgemeester trekken lange neus naar elkaar in El Cid-toespraken ■aden caroline van overbeeke let was een ongewoon tafereel tje: de rector van de Leidse uni versiteit die zijn tong uitsteekt naar de burgemeester. De kers verse eerstejaarsstudenten in de looglandse Kerk wisten niet vat ze zagen. De rector en de lurgemeester van Leiden, twee looggeplaatste personen, be- tookten elkaar in hun toespra ken bij de opening van de El ïdweek met plagerijtjes. Het [ing over een of ander feest op iet Arsenaalplein... „U trotseert de Leidse bek en de Leidse kak", zo zei rector ammert Leertouwer tegen de 650 eerstejaars die huis en laard verlaten voor een nieuw n spannend leven. ,,U wilt in licht, niet alleen in het vak van Uw keuze, maar ook in de be- overende wereld, die Leiden )eet en die er van buiten be- Irieglijk uitziet als een middel- ei [rote provinciestad met iets te vi reel praatjes." 0 „Gelukgewenst met uw keuze oor Leiden. Daar zit uiteinde- ijk maar één schaduwkant aan: u zou niet de eerste zijn, die, oen hij eenmaal het ware in- icht in Leiden had gekregen, lier met geen stok meer weg te slaan was. Maar dat kan de bur gemeester u beter uideggen dan ik, want hij is een Leienaar van dat kaliber en dat ben ik als gastarbeider niet. „En bovendien: hij is er nog maar een paar dagen geleden door een Haagse rechter weer eens aan herinnerd, wat stude ren in Leiden betekent en wat de stad aan haar universiteit verschuldigd is. Het is een beetje treurig dat dat nodig was, maar u, damens en heren eer stejaars, profiteert ervan: zo hoort u het ook nog eens van een ander - en nog wel heet van de naald." Burgemeester Cees Goekoop liet die woorden en de triom fantelijke grijns van de rector niet op zich zitten. Leertouwer had het over het kort geding dat vorige week door El Cid is ge wonnen: de studenten mogen toch een eindfeest houden vrij dagavond op het Arsenaalplein. Maar het geluid moet aan ban den om aan de bezwaren van de omwonenden tegemoet te komen. De burgemeester begon met complimenten aan het adres van zijn toehoorders. „U ziet er vanmorgen heerlijk schoonge- leiden monica wesseunc Het is voor de Leidse politie ai een raadsel hoe de 22-jarige Noordwijker vorige week zon- rl dagmorgen op de Witte Singel per ongeluk' maar liefst der tien ganzen heeft kunnen doodrijden. De man heeft ten overstaan van de politie ver- el klaard niet te hebben gedron ken. noch te hard te hebben Ot gereden. Beide verklaringen djn, zo constateert politie- Ul voorlichter R. Blom, absoluut niet meer te controleren. Maar we vragen ons af hoe bet heeft kunnen gebeuren. e De Noordwijker, die zich af gelopen weekeinde, een week na het gebeuren, bij de politie u) van Leiden heeft gemeld, ver- u klaart dat de ganzen opeens r(A voor zijn wielen zaten. „Maar ie zou toch verwachten dat ie- nd mand dan meteen op zijn rem ir11 gaai staat. Dan kan het nog gebeuren dat er een of twee ie< ganzen doodgereden worden, en maar dertien lijkt me wel erg veel aldus Blom. (x Mensen die in de buurt wo nen van de plek waar het ge beurd is (nabij de Heren straat), zijn de bewuste zon dagmorgen naar buiten ge sneld omdat ze een auto hard door de straat hoorden rijden. „Dat hebben ze gehoord, maar niet gezien. Het is dus hun woord tegen dat van de Noordwijker. Bewijzen zijn er niet. En dat geldt ook voor het alcoholgebruik." De man is doorgereden na het gebeuren. Naar zijn zeg gen omdat hij helemaal over stuur was. Dat was er ook de reden voor dat hij zolang heeft gewacht voordat hij zich meldde. Dat deed hij pas na dat zijn werkgever hem hier toe had aangespoord. De poli tie bekijkt nu of dat doorrijden strafbaar is. Blom: „Doorrijden na een aanrijding mag niet. Bovendien waren niet alle ganzen in een klap dood. Op grond daarvan zou hem die renkwelling ten laste kunnen worden gelegd." Carolien Weststrate uit het Zeeuwse plaatsje Meliskerke: „Alles is lek ker dicht bij elkaar." foto dick hogewoning Eerstejaars vinden Leiden 'gezellig ,,'t Is wel een grote stad, hè?" „Groot? Het is juist kleiner dan ik dacht. Alleen het verkeer is een stuk drukker dan bij ons in Middelburg." De nieuwe eerstejaars hebben allemaal een andere indruk van hun aanstaande woonplaats. Eén ding staat echter als een paal boven water: Leiden ziet er gezellig uit. De El Cid-gangers hebben zo juist een stadsverkenning achter de rug. Hoewel de regen het zicht op de oude pakhuizen en statige grachtenpanden enigszins vertroebelde, hebben ze toch een idee gekregen van wat hen de komende jaren te wachten staat. En dat valt niet tegen. „Alles is lekker dicht bij elkaar. Er zijn zoveel studenten huizen in het centrum, dat je je hier vast snel thuisvoelt", denkt Carolien Weststrate uit het Zeeuwse plaatsje Meliskerke. De zeventienjarige Brusselaar lam Wegter denkt ook dat de kleinschaligheid Leiden tot voordeel strekt, maar vreest dat het na een paar jaar gaat verve len. „Ik denk niet dat ik hier na mijn studententijd blijf wonen. Maar voorlopig spreekt Leiden mc wel aan. De mensen zijn makkelijk in de omgang en staan overal voor open. Heel anders dan in Brussel." De slogan 'Niets lijkt op Lei den' vindt hij niet helemaal waar. „Leiden is juist een ty pisch Hollands stadje. Alleen op drie oktober schijnt het er hier nogal wild aan toe te gaan." Een medestudent kijkt hem vragend aan: 'Drie oktober? Wat gebeurt er dan?' „Weet je dat niet? Toen hebben ze de Span jaarden hier weggejaagd", ant woordt Jam als een echte Leide- naar. wassen uit. Dat is wel 's wat an ders bij ouderejaars! Ik hoop dat u dat de komende jaren zo houdt." „Gefeliciteerd, U heeft geko zen voor kwaliteit: ik praat nu de rector na en die moet je nooit tegenspreken. De El Cid- commissie heeft kosten nog moeite gespaard voor deze week, ze heeft het zelfs aange durfd om samen met de univer siteit een kort geding tegen de gemeente aan te spannen. El Cid wil naast de universiteit een daverend feest houden maar de' omwonenden willen dat niet. Dat is vervelend van de omwo nenden." „Het feest gaat toch door, al leen wordt het nu een fluister- feest. De studenten mogen niet meer geluid maken dan 65 deci bel en dat is ongeveer de helft van wat de rector zojuist deed. Dat is een goede oefening voor u voor de komende jaren. Want een ding is nu wel duidelijk: de burgers verlangen stilte van de studenten." „Ik hoop dat u van uw stu dententijd, de mooiste tijd van uw leven, geniet. Spat uit op zijn tijd, u mag alles van ons doen, als wij er maar geen last van hebben.De regen bedierf gisteren voor de eerstejaars een deel van de pret. foto dick hogewoning

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13