De weg op^ via de pc A fgV^ CD-i GAMES kaart Multi Media Oscar Lake: Avontuurlijk taalonderricht Pi i A Quest for Fame: tennisracket onmisbaar Marco Polo Dolfijnen Snooker Gorilla's ATTRACTIES Dansschool op een schijfje Zetem op... DINSDAG 13 AUGUSTUS 1996 JAN VAN DER NAT MICHEL SCHREUDER» Om nog op te vallen zullen software fabrikanten met iets echt nieuws moeten komen. IBM heeft dat goed begrepen toen het de cd-rom Quest for Fame op de markt bracht. Het spel maakt het leuk om tijd achter de computer door te brengen. In Quest for Fame mag de speler samen met de rockformatie Aeros- mith op zoek naar de roem die een bekende popgroep ten deel valt. Dat zoiets niet van een leien dakje gaat is duidelijk. Net als iedere andere be kende musicus begin je thuis, in je slaapkamer, met oefenen. Veel oefe nen. Bij de twee cd-roms waarop het spel staat, wordt ook een zoals IBM het noemt VPick meegeleverd, een electronisch plectrum dat het moge lijk maakt thuis zonder gitaar toch gi taar te spelen (een oud tennisracket is wel aan te bevelen als hulpmiddel). De VPick wordt aangesloten op een printerpoort. Door het plastiekje over een oppervlakte heen en weer te be wegen, wordt gitaarspel nagebootst. Het vergt wel enige oefening om het spelen op de eletronische gitaar onder de knie te krijgen. Pas dan kan het echte werk begin nen. Om het niveau van de slaapka mer te verlaten (en door te mogen naar de garage) moeten enkele sessies worden afgewerkt, waarin de speler bewijst dat hij gitaar kan spelen. Ui teraard begint het niet al te moeilijk. Na de garage volgen een club, de stu dio en uiteindelijk het Walhalla voor iedere popmusicus: het voetbalsta dion. Maar wie dat bereikt is al een redelijk goede (VPick) speler. Quest for Fame is een mooi ge maakt spel, dat is doorspekt met mu ziek en beelden van Aerosmith. Wie niet van die muziek of van gitaren houdt moet het spel zeker niet aan schaffen, want eigenlijk draait het he le spel om die ene rockformatie en rockmuziek. Computerbezitters die de muziek wel kunnen waarderen (en ook nog een beetje gitaar kunnen spelen) zullen aan Quest for Fame in elk geval veel spelplezier beleven. Minimum steemeisen: Windows 3.1 met Dos 6.2, 486/33 Mhz, 6 MB RAM, SVGA, 16-bit geluidskaart, paralelle printerpoort. Prijs 119,-. Een beetje automobilist die ge regeld verder komt dan de gren zen van zijn eigen woonplaats, heefi het befaamde Shell-boek natuurlijk binnen handbereik. Daarmee kom je vrij nauwkeu rig in de buurt van de straat, waar je wilt zijn. Wie over een computer met cd-rom beschikt kan bijna letterlijk voor de deur komen. CityDisle Nederland stuurt je niet alleen via de kortste of de meest economi sche weg naar een andere plaats, maar weet ook perfect de weg in 333 gemeenten. Een paar minuutjes achter de pc en je hebt een uitdraai van de hele route. Voor wie desge wenst wil weten hoe de diverse afslagborden eruit zien, die hij onderweg tegenkomt, kan in een foto-database terecht. Leuk, maar wat overdreven. Ongetwij feld zullen er hiaten zitten in de diverse stadsplattegronden. De grillen van gemeenteambtena ren, die zó maar een straat af sluiten of een plein autovrij ma ken, zijn nu eenmaal niet te voorzien. Alleen via het Internet zou het haalbaar zijn om actuele platte gronden te presenteren. Tech nisch is dat natuurlijk haalbaar, maar je hebt dan wel de mede werking nodig van een paar duizend mensen op gemeente huizen en dus zullen we het maar bij een idee laten... Route 66, maker van een rou teplanner die goed werkt voor de lange aistanden, maar faalt in de steden, doet een verdien stelijke poging op het Net. Op de site van Shell is een Europese kaart van Route te vinden. Han dig voor de vakantie, maar er is één groot nadeel. Je moet de plaats van bestemming opge ven in de originele landstaal. Dus Praha (Praag), Berlin, enz. Maar hoevelen zouden weten dat je Athinai (of zo iets) moet intikken voor Athene? En op Mocba, Mockba en nog een paar variaties kregen we geen respons. Een tip: maak de rou teplanner Engelstalig. Nu we het toch over vakantie hebben. Wie dagtrips wil onder nemen in ons eigen land kan al vast in de stemming komen met Attracties in Kaart, een cd-rom van AND 29,95). In feite gaat het hier om een elektronische gids met alle pret-, speel-, die ren-, attractie- en recreatiepar ken, alsmede de subtropische zwembaden. Het schijfje is niet spectaculair. Een paar foto's, een stukje tekst en een kaartje met de ligging. Dat is alles. Geen gebruik gemaakt dus van de multimediale mogelijkhe den, die cd-rom biedt. Een kort filmpje, een beetje geluid. Jam mer. Dansen wordt ir Nederland, in te genstelling tot on dermeer Duitsland, niet gezien als een sport. Ten onrech te vinden velen. Als conditie, uit houdingsvermo gen en training voorwaarden zijn, heeft die groep gelijk. Wie daar niet van overtuigd is, moet voor de aardig heid eens de video-cd Dansen! (Philips, 59,95) be kijken. Of liever nog een beetje meedoen. Dan piep je wel anders. Dansen! gaat niet over het altijd wat truttige walsen, foxtrotten, enz, maar over dynamische dansen als de samba en de salsa, over rock 'n roll en boogie woogie. Voor je het weet sta je net zo te schudden als die Braziliaanse dames bij het carnaval of bij een wedstrijd van de nationale voetbalploeg. Ehvooropgesteld dat je over dezelfde fysieke kwaliteiten beschikt. Behalve aan de samba kun je je ook te buiten gaan aan de in het Caribische gebied zo po pulaire salsa, aan ouderwets rock 'n rollen of aan het nauwelijks bij te houden boogie-woogieën. Eenvoudige spelletjes zijn er voldoende. Wie eens iets anders wil, zou met Marco Polo (Philips 89,95) een goede keus maken. De befaamde handelsreiziger had heel wat problemen te overwinnen, alvorens hij in China terecht kwam. Volg de sporen van Marco Polo door heel Azië. Dat is geen eenvoudige opgave en je moet van alle markten thuis zijn. Soms letterlijk. Je moet allerlei missies onderne men. Eten en wapens kopen, onderhandelen met louche zakenlui, een robbertje vechten op zijn tijd met een of ander woestijnvolk. Kortom, Marco Polo is een avontuurlijk geheel. Maar het is meer dan een adventure alleen. Spelenderwijs kom je heel wat te weten over het leven in Azië in de dertiende eeuw. Een strategisch, cultu reel adventure, noemen de makers het. En dat is wellicht de beste omschrijving. Een zeer interessante reeks, die Philips met veel succes uitbrengt, is In the Wild. Elk schijfje 49,95) gaat over één diersoort. Onlangs werd de serie uitgebreid met Dolphins. De presentatie is heel bij zonder, want die is nu eens niet zoals meestal met dergelijke do cumentaires in handen van een echte kenner, maar van een lief hebber. die om andere redenen bekend is. Acteur Robin Williams (o.a Mrs. Doubtfire) vergaapt zich aan de dolfijnen. Zet em op zes. Dat was de slogan waarmee het commerciële Veronica vorig najaar probeerde de Nederland se televisiemarkt te veroveren. Uit de programmering bleek al snel op welke ob6sie hierbij werd ingespeeld. Door het uitzenden van erotische B-films en een imago op te bouwen rond een zwoele, schaars geklede dame, pro- beerde de eeuwige piraat zich op zijn prooi te richten. Een aantal duidelijke uitspraken van huistherapeut Van der Reijden was voldoende om de zaak te zuiveren - het aantal kijkers daalde met rasse schreden. SBS6, de concur rent als het ging om de positie onder knop nummer 6 op afstandsbediening, nam het vaandel over. Nu trekt men daar op de late avond een grote groep kijkers. Dankzij een letterlijk horizon tale programmering bereikt ook het marktaandeel na elf uur zijn climax. Het lijkt ongelooflijk, maar het wordt telkens weer bewaarheid. Zodra er het idee ontstaat van anonimi teit willen we schijnbaar al lemaal ge woon gluren. Net als op In ternet waarin de top 20 van meest bekeken websites maar liefst 12 home pages staan die sex als the ma hebben. Al heeft iedereen de mond vol over de infor matie-revolu tie; het lijkt er soms op of we de sexuele re volutie opnieuw meemaken. Alsof het bij de Nieuwe Media gewoon om Naakte Meiden gaat. Uit de aange kondigde koers-wijzigingen bij de jongste omroepen blijkt dat er nog hoop is. Waarschijnlijk slaat ook op Internet de stemming eerdaags om, zo dat we het net kunnen gaan gebruiken waarvoor het het meest geschikt is. Er klinken inmiddels al stemmen die het net zodanig willen inrichten c.q. bei>ei- ligen dat de sexy sites niet meer vrij toegan kelijk zijn voor b. v. kinderen. Een password of een creditcard-num merzijn dan vereist. Er zijn ook al ser vice providers die naakt op de home pages verbieden. Hun servers zouden er vanwege de grote interesse geblok keerd door raken. Ook op tv zal binnenkort niet meer al les zomaar te zien zijn. Daarvoor moet eerst een kastje bovenop het kassie ko men. De set-top box staat aan de voor avond van een grootschalige introduc tie. Wie in de toekomst nog een bijzonder programma wil zien moet er een aan schaffen. Zet em op de set-top zal vanaf dan hel motto van programmamakers moeten zijn. Misschien kan de set-top daarbij fungeren als een sex-stop in plaats van een sex-shop. Drs RONALD FAAS is publicist en presentator JAN VAN DER NAT» SPAANS NIVEAU 1 Het onder de knie krijgen van een vreemde taal is geen ge makkelijke opgave. Zeker niet als er geen dwang (school, stu die, werk) achter zit. Neem ie mand die gewoon een lekker mondje Spaans wil spreken, omdat Spanje zijn favoriete va kantieland is. Ingewikkelde stu dieboeken met de niet eenvou dige grammatica zijn een ware crime. Tenslotte gaat het er ei genlijk alleen maar om, dat je een kop koffie kunt bestellen, een treinkaartje kunt kopen en tandpasta krijgt als je dat wilt. Language Publications Inter active (in ons land vertegen woordigd door Halloween, uit gever van educatieve software in Amsterdam) heeft daartoe een hartstikke leuke cd-rom op de markt gebracht. 'Wie is Os car Lake?' is de titel van het schijfje. Een interactief avon tuur dat op diverse manieren gespeeld kan worden. 'Oscar Lake' is in diverse talen verkrijg baar en wie het mysterie serieus oplost spreekt aan het einde een aardig mondje Spaans, Frans, Duits of Engels. Je kunt ook twee talen tegelijk bestuderen door bijvoorbeeld in de Spaanse versie .de woorden en zinnen niet in het Neder lands, maar in het Engels te la ten vertalen. Een kwestie van instellen bij het installeren. Je kunt door een microfoon aan te sluiten ook je uitspraak oe fenen. 'Oscar Lake' begint op een station en de spelèr komt gaan deweg terecht in winkels, een restaurant, een hotel en op straat. Elk gesprek en elke situ- tie levert een stukje kennis op. Zo leveren de toetsen op een te lefoontoestel de telwoorden van 0 tot en met 9 op en een betstel ling in een restaurant de kennis over bestek enz. Belangrijk is dat je rustig de tijd neemt voor een oefening en die herhaalt tot je de stof onder de knie hebt. Tenslotte kun je een. spel opslaan en later voort zetten, dus haast is nergens voor nodig. Minimum systeemeisen: PC 486/50 Mhz, 4 Mb Ram, Win dow's 3.1 of hoger, Super VGA, double speed cd-rom, geluids kaart en muis. Prijs: 98,-. Eerst was er Virtual Pool, en het was natuurlijk een kwestie van tijd voordat Interplay Virtual Snooker zou uitbrengen. Als je thuis geen plek hebt voor zo'n enorme snookertafel (en wie heeft dat wel) kun je het spel gewoon op de computer spelen. En dat nog wel aan de hand van zesvoudig wereldkampioen Ste ve Davis. Voor de Engelsen is snooker topsport op televisie, voor veel Nederlanders misschien niet veel meer dan heel veel ballen in gaten biljarten, waarbij je het probleem hebt dat je door de grootte van de tafel soms niet eens goed bij de witte stootbal kan komen. Dat probleem heeft Virtual Snooker in ieder geval niet. Tamelijk uniek is de bedie ning van de keu in het spel. die overigens qua gebruik niet ver schilt van voorganger Virtual Pool. Plaats de keu in de juiste positie achter de bal, druk de toets 'S' in en haal uit door een soepele polsbeweging met de muis. In de praktijk blijkt je daarmee perfect de kracht van het schot te kunnen bepalen Virtual Pool biedt de moge lijkheid vanuit iedere denkbare hoek en vanaf alle mogelijke af standen de situatie op de tafel te bekijken. Je kan zelfs onder de tafel kijken. Tegen een men- selijke speler snookeren is mo gelijk, en anders staan er tien taaie computerspelers klaar. De cd-rom bevat veel begeleidende videobeelden en biedt op die manier tevens een cursus snooker voor beginners. Biljar ten tegen Steve Davis is ook mogelijk, maar de kans van hem te winnen is bijzonder klein. Wat te beginnen tegen een man die je soms niet eens aan stoot laat komen. Systeemeisen: 80486/33 Mhz, 4 Mb Ram, cd-rom-speler, SVGA, muis. Prijs: 89,95. Beschikbaar gesteld door Homesoft. De meeste gorilla's in het avonturenspel Congo zijn van het King Kong-type. Bloeddorstige moordenaars die indringers in hun domein wel even mores zullen leren, niet te vergelij ken met de vreedzame planteneters uit het boek/film 'Go rilla's in the mist'. Congo is gebaseerd op het gelijknamige boek van Michael Crichton, die in Jurassic Park ook al een legioen vleeseters op de mensheid losliet. Congo is ver filmd, maar de film was geen groot succes. Het videospel van Viacom geeft in ieder geval de sfeer van het boek goed weer. Een on heilspellende jungle, waar achter iedere boom een agressieve aap op de loer kan liggen. De speler, die deze jungle met eigen ogen beziet, kruipt in de huid van Jack Kisumu, die in Zaire een verloren expe ditie moet zien terug te vinden. Deze expeditie was op zoek naar de diamantmijnen van koning Salomo in de verloren stad Zinji. Kisumu wordt uit een vliegtuig geparachuteerd en moet in de stijl van Indiana Jones woeste rivieren beva ren, ravijnen oversteken en uiteindelijk Zinji zien te vinden, een stad die nauwlettend wordt bewaakt door een horde gorilla's. Gelukkig is er ook nog een aardige, behulpzame aap, de getrainde gorilla Amy, die je in begrijpelijk Engels te woord kan staan Congo is een vrij traditioneel avonturenspel en dat bete kent dat er vele voorwerpen moeten worden gevonden en puzzels opgelost voordat je zo'i) fraaie diamant in je zak kan steken. Gelukkig heb je de beschikking over zo'n fraaie zakcomputer, waarmee je middels een uitgekookte satei- lietverbindinghet hele gebied kan overzien. Congo biedt weinig actie, maar des te meer denkwerk. De beelden zijn fraai en het geluid is goed, dus het zweet druppelt al gauw van je voorhoofd in het benauwde oer woud; zeker als de gorilla's beginnen te grommen. Systeemeisen: min. 80486/66 Mhz, 8 Mb Ram, cd-rom-drive, Windows 3.1 of 95, muis. Prijs: 79,95. Beschikbaar gesteld door Homesoft.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 10