.ZOMERKRANT >*4—— J Koetsjes voor de dag van je leven 'Van alles en nog wat' in d' Soete Inval Een bijenboer heeft nooit zomervakantie Gabbers hakken en spuiten op skaters (15) Leiden al L Business Fiat op de vluchtstrook t ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1996 Lcidsch Dagblad Horen, iicn cn...nid*n. RUNSBURG ERIC DEJAGER De zon schijnt, vlinders fladde ren en mensen lopen zonder jas buiten. Het lijkt wel zomer! Voor de meesten is de zomer vakantietijd. John en Marijke Driebergen hebben echter geen seconde tijd om te luie ren. De bijna zeventig bijenvol ken van de Rijnsburgers komen pas bij warm weer in actie, zo dat het echtpaar de handen vol heeft aan de verzorging van hun troeteldiertjes. Een imker zet zijn sociale leven in de zo mer op een laag pitje. „Je kunt niet op het drukste moment zeggen 'ik heb geen zin'. Een boer moet altijd melken en ei genlijk zijn wij bijenboeren", zegt Marijke Driebergen. In het tuintje voor de woon boot aan de Oegstgeesterweg is het een drukte van belang. Zoemende bijen vliegen af en aan, met als start- en landings baan één van in totaal vijf bij enkasten. Een glaasje ranja in schenken in deze tuin lijkt zelf moord, maar dat is volgens Marijke Driebergen niet waar. „Een bij is helemaal niet geïn teresseerd in wat mensen eten. Als wij in de tuin zitten, blijven ze het liefst uit de buurt. Dit in tegenstelling tot wespen, die graag op zoetigheid in men seneten afkomen." Toch be grijpt Driebergen de angst voor een bijensteek wel. Daarom be perkt zij het aantal bijen in de tuin. De meeste kasten verdeelt het echtpaar over bloemenvel den in het hele land. „Mij doet het niets, maar mijn buur vrouw wordt behoorlijk zenuw achtig van al die beestjes. En ik wil geen overlast veroorzaken." Een imker is volgens Marijke Driebergen zeker geen levend speldenkussen. „Ik ben wel 'ns gestoken, maar een prikje op een volk van zestigduizend bij en is peanuts. Bovendien raak je immuun voor vervelende bij werkingen." Eigenlijk wil een bij helemaal niet steken, omdat het diertje daarna sterft. Elk bij envolk heeft zijn eigen per soonlijkheid. „We proberen zachtaardige volken te kweken, die tegelijkertijd veel stuifmeel halen Maar ja, wat is veel, als je bedenkt dat een bij maxi maal een speldenknopje van de grondstof kan binnenvliegen. Toch sjouwen de noeste wer kers steeds weer voldoende bij elkaar voor een flinke honing voorraad, die de Driebergens trots tentoonstellen in de tuin. {f4)v\/armond i Leidsch HDagblad Horen,zien en rtjdsh OEGSTGEEST DIMITRI WALBEEK W ee rid •pa „Dit is een skateplek, maar we moeten steeds meerwijken voor die gabbers." Aan de Irislaan in Oegstgeest brengen enkele jongeren de lange vrije vakantiedagen door bij hun 'half-pipe'. Over deze krom me. betonnen halve pijp razen de tieners overdag met hun skateboards. Overdag, want 's avonds kun je er als 'skater' maar beter wegblijven. „De 'gabbers' moeten ons niet, die 'lakken op ons in als we ons lier 's avonds vertonen", zegt een verontwaardigde skater. Voor de duidelijkheid: de 'ska ters' noemen zich 'alto' en de rest, dat zijn gabbers. Deze al to's in Oegstgeest herken je aan de wijde broeken, skate board in de hand of aan het stuur van de fiets en achterop een tas voor het bezorgen van kranten. „De gabbers spuiten met verfbussen onze 'ramp' (het opppervlakte van de ska- te-baan) onder. Daardoor wordt-ie steeds trager". Ook zeggen de skaters dat ze door gabbers bespoten worden. Een ventje met spuitbus in de hand, volgens Mol en zijn ma ten één van de gabbers, voegt verderop de daad bij het woord; een nog kleiner man netje ontvangt van de spuiter huilend een wolk zwarte verf op het gelaat. De skaters bekij ken het voorval gelaten. „Kijk, daar heb je het al. Hij spoot net ook al de ramp onder", constateert een andere alto. De 'alto's' aan de Irislaan zijn eigenlijk pas amateurtjes. In de wijken Stevenshof en Lage Mors in Leiden, daar skaten de echt goede: „Die kunnen echt stunten". Wouter en Arnold gaan er vanmiddag ook nog even kijken. In de toekomst hopen ze in Warmond hun ei gen veldje te krijgen. Dan kun nen ze hun trucs oefenen zon der de overlast van de storen de gabbers. Trouwen in een koets blijft populair. FOTO HENK BOUWMAN LEIDERDORP RUUD SEP Het is een bekend gegeven. We trouwen nog steeds, en als we trouwen doen we dat liefst met veel toeters en bellen. Want je trouwdag is de mooiste dag van je leven. Dan stap je dus met veel poespas in het hu welijksbootje en moet er ook een mooi ver voermiddel worden gevonden om de jonge echtelieden en hun gasten een dag lang van hot naar haar te vervoeren. Een koetsje dus, of nog mooier een hele stoet koetsjes. Op een mooie vrijdagochtend - werkelijk een uitgelezen dag voor een trouwerij: een blauwe lucht met slechts hier en daar een lieflijk schapenwolkje - staan ze daar op een verscholen parkeerplaats aan de rand van park De Houtkamp in Leiderdorp. Sie- be en Dinie de Vries met drie negentiende eeuwse koetsjes en een handvol paarden. „Met dit open koetsje heeft de koningin nog weieens met Koninginnedag haar rondrit gemaakt. Toen het bruidspaar die foto zag, waren ze meteen verkocht", vertelt Siebe nog voordat de verslaggever een woord heeft gezegd. Dan moet hij met de veewa gen snel terug naar Gouda om nog meer paarden te halen. Vandaag is een vrij kleine trouwerij. Met één open Landauwer voor het bruidspaar en twee gesloten omnibussen die samen plaats bieden aan 24 gasten. „We hebben soms ook wel trouwerijen met zes of zeven rijtuigen", vertelt Dinie. „Of twee trouwerij en op één dag. Binnenkort hebben we zelfs drie trouwerijen tegelijk." Omdat het echt paar in de loop der jaren niet minder dan elf rijtuigen heeft verzameld, levert zo'n si multaan optreden geen probleem op. De manier waarop de koetsen zijn bemach tigd voldoet precies aan het romantische beeld van de antiekjager. „We kopen ze echt als wrakkenvertelt Dinie. „Mijn man restaureert ze dan helemaal. In Nederland vind je ze niet meer, maar in Duitsland en Frankrijk kom je ze nog wel tegen: soms half binnen en half buiten een schuur. Dan koop je eigenlijk alleen maar een model, zo erg ligt de boel van ellende uit elkaar." Alle koetsen van De Vries zijn in de origine le kleuren zwart en bordeaux geschilderd en worden getrokken door bijpassende, zwarte paarden. „We hebben alleen uitein delijk één trouwkoets wit geschilderd. Dat was onze enige concessie. Wit is geen origi nele kleur, maar er is heel veel vraag naar. De paarden krijgen dan ook nog witte pluimpjes op - het is dan net een sprookje van Cinderella dat over straat loopt." Het trouwen met de koets is populair. In de zomerperiode is het wat rustiger met ge middeld twee trouwpartijen per week. Daarna loopt de drukte snel op tot vier of vijf. .Alleen in de winterperiode ligt het zo'n beetje stil, met uitzondering van sinterklaas dan. Half november moeten we op twee za terdagen meest zo'n tien sinterklazen bin nenhalen", vertelt Dinie. Gezien de populariteit is het zaak er vroeg bij te zijn. Maar sommigen overdrijven. „Gisteren hadden we een stel dat voor mei 1998 wilde boeken. Dan moet ik wel even slikken. Dat is zo ver weg. Je vraagt je af: zijn we dan nog wel in leven?" m NOORDWUKERHOUT MARUN KRAMP Mini-hotel d' Soete Inval heet het, en dat is niet gelogen. Het heeft vier kamers en de afgelo pen vijftien jaar hebben die on derdak geboden aan de meest uiteenlopende types. Keurige Duitsers, psychiatrische patiën ten, exotische Japanners en van huis weggelopen jongeren. 'Van alles en nog wat' is te gast ge weest bij mevrouw Zoet. De eigenares van het pension aan de 's Gravendamseweg in Noordwijkerhout pakt het gas tenboek erbij. Al bladerend noemt ze de nationaliteiten op die zij te gast heeft gehad. Bij de Japanse bladzijde houdt ze even stil. Ze wijst op de tekening. „Die kinderen tekenen poppe tjes met spleetogen. Grappig hè? Die cultuurverschillen vind ik ontzettend interessant. Daar om besteed ik heel veel aan dacht aan mijn gasten, ik ben gewoon nieuwsgierig naar hun leven. Vaak wordt dat gewaar deerd. Met sommige schrijf ik nog steeds. Ook komen veel mensen terug. Ze heeft een leuk maar ook zwaar beroep vindt de pension houdster. „Je moet alles tegelijk zijn, gastvrouw, moeder, psy choloog, pedagoog en ga zo Mevrouw Zoet heeft heel wat meegemaakt in haar mini hotel d'Soete Inval. maar door. In de afgelopen ja ren heb ik wat dat betreft heel wat geleerd. Ik trek me het lot van mensen nogal snel aan en dan heb je, voordat je het weet, de meest vreemde types bin nen. Zo heb ik weieens een knul gehad die maar niet betaalde. Elke keer als ik hem geld vroeg, had hij weer een ander verhaal. En ik geloofde hem. Totdat hij een keer 's nachts in een taxi FOTO HIELCO KUIPERS thuiskwam. Zelf kon hij de auto niet meer uitkomen, dat heeft de chauffeur gedaan. Die heeft hem ladderzat in de gang neer gelegd. Ik heb hem toen met water wakker gegooid. De vol- In Noord wijk woedt een heuse 'bussenoorlog'. Busonderneniers zijn er al weken in een bittere strijd verwikkeld met als inzet: de reizigers van Noordwijk naar Langevelderslag en weer terug. Als of het allemaal nog niet boeiend genoeg was. heeft inmiddels ook de vakbond zich erin gemengd. Er Icornt zelfs een rechtszaak aan. Het is al met al een kostelijke affaire, die mij jrersoonlijk zeer aanspreekt. Ik heb namelijk iets met Noordwijk. (In het dagelijks leven doe ik voor de krant met buitengewoon veel genoegen de verslaggeving uit dat bij tijd en wijle volslagen maffe dorp.En ik heb ook iets met bussen. (Da s logisch, hè). U begrijpt: bussen en Noordwijk. dat is voor mij net zoiets als ijs met slagroom of een foed gesprek met een mooie vrouw. Een ideale combinatie, ortom. Nou weet ik niet of u het allemaal heeft ge volgd, dus voor uw be- gtip zal ik even kort uitleggen hoe het zit. Eind juli begint buson dernemer Beuk met een paar andere initia tiefnemers) de Boule vard Express, een bus lijn van Katwijk naar Noordwijk naar Lange velderslag en weer te rug. De vervoersbond FNV is daar niet blij mee. De bond vindt dat de 'gewone' buslijn van de ZWN en de NZH on eerlijke concurrentie wordt aangedaan en legt de zaak aan de rechter voor. En dan is er ook nog Brouwers Tours, die nog voordat de Boulevard Express PAUL DE VUEGER ging rijden, een Zomer- bus op pad bus op pad stuurde op het traject Noordwijk - Langelderslag en onaangeaam werd verrast door de komst van de concurrent. Een beuk van Beuk, zeg maar. Na tussenkomst van de Rijksverkeers- dienst - die zich er ook nog eens tegenaan ging zitten bemoeien - is die Zomerbus van Brouwer trouwens inmiddels vervangen dooreen Belbus. Ik zie inmiddels door de bomen ook de bics niet meer, maar als ik het goed begrijp, hebben we nu een Boulevard Ex press, een Zo merbus, een Beukbus, een Belbus, een Brouwer s Bus. een Gewo ne bus. een NZH-bus en een Z\VN-bus. En u begrijpt, als die alle maal tegelijk op pad zijn, en dat ziin ze. komt het erop neer dat russen Noordwijk en Langevelderslag één lange file van bussen staar die niet voor- of achteruit kan. Kijk, en daar ruik ik van de Zomerkrantbus mijn kans Die van mij rijdt namelijk op elektriciteit en mag daarom als enige over het fietspad. Gna. gna. En bovendien heb ik als enige een gratis schuifpuzzeltje voor alle reizigers. Gna. gna. Mijn besluit staat vast: ik ga ook in de busy bus-business. Langevelderslag. here I come. gende dag ging ik eens op zijn kamer kijken. Die zat onder de smerigheid en het matras was zeiknat van de pies. Ik heb die jongen nooit meer gezien. De schadepost was enorm, ruim tweeduizend gulden. Achteraf bleek dat die jongen uit huis was geschopt en al een tijdje in hotels in de regio verbleef. Ner gens had hij betaald." Door schade en schande is ze wijs ge worden. Wanbetalers pikt ze er nu zó tussenuit. „Die krijgen geen kamer meer." Ook patiënten uit 'Sancta Ma ria' heeft ze liever niet meer. „Ze betalen netjes op tijd hoor maar het zijn niet de makkelijk ste gasten. Toch hebben we met sommigen ook veel lol gehad. Met opoe Takkenbos bijvoor beeld. De kinderen noemden haar zo vanwege haar uiterlijk. Het was een krom mager oud vrouwtje met een enorme bos haar. Ze liep vaak met een ap paraatje door het huis, op zoek naar geesten en spoken. Hel was echt een schatje. Maar ik sliep op een gegeven moment niet meer vanwege de proble men van die mensen. Ik wilde ze zo graag helpen. Uiteindelijk kom je erachter dat dat niet kan. Tegenwoordig heb ik een korst op mijn hart. Cees van Hoore is journalist bij deze krant. Hij schreef'Het anti-vakantieboek, voor de thuisblijver en de vakantieganger', dat is verschenen bij uitgeverij Kwadraat/Utrecht (ISBN 90 6481 2586. Prijs F 24,90). 'Het anti-vakantieboek' gaat over reisleed, dat door Van Hoore op humoristische wijze wordt beschreven. Anekdotes die de lezer doen huiveren. Hieronder 'Fiat op de vluchtstrook', één van de 24 verhalen uit de bun- de). Het is zomer, 1966. De wel vaart is ook aan ons niet voor bijgegaan. We hebben een au to gekocht, een kleine, twee dehands Fiat, waar we, als we ons klein maken als Houdini's, met ons vieren net in passen. Mijn moeder zwaait naar de buurman, een man die 's nachts eenzame gastarbeiders mee naar huis neemt. Hij kijkt met een geamuseerde twinke ling in zijn ogen naar mijn va der, die de auto start en daar bij grimmig voor zich uit kijkt, omdat zijn vrouw door 'een poot' met 'lekkere meid' wordt aangesproken. Een man die haar voor de grap wel eens vraagt of ze een paar 'loden oorbellen' van hem wil heb ben. Onge vaarlijk, maar toch. En dan zijn we op weg naar onze vakantie bestem ming: Eindhoven. We passe ren de pia- nohandel van Brink- mann. Ik zie hoe de piano's in de etalage breed grijnzen. Om het Prins Hen drikplein heen, To renstraat, Jan Hendrikstraat, ja hoor, en dan zijn wij op de Grote Weg. We hebben een lange, lange reis voor de boeg. 'Niet harder dan zeventig, hoor', zegt mijn moeder, als een vrachtwagen ons met flap perende jaspanden voorbij- raast. Vol afgrijzen kijken mijn zusje en ik naar de grote ban den van het gevaarte. 'Hier komen de vogels naar toe om zelfmoord te plegen', zeg ik tegen mijn vader, als wij op het wegdek het zoveelste geplette hoopje veren zien lig gen. 'Denk je wel om je zusje', rea geert hij kwaad. De hitte in de auto wordt ver stikkend. 'Zijn we nog niet bij De Lucht?', vraagt mijn moe der. 'Ik begin dorst te krijgen.' 'Heb jij geld voor De Lucht?', antwoordt mijn vader. 'We parkeren stralb wel even langs de kant van de weg. Je hebt toch van alles meegenomen?' 'Hè, mam, mogen wij dan li monade?', vraagt mijn zusje. Even later stoppen we langs de kant van de weg. onder een HET VAKANTIE BOEK bord waarop met grote letters 'Breda' staat. Moeder zet het klaptafeltje uit, terwijl vaderde visstoeltjes uit de kofferbak pakt. We kunnen gezellig gaan picknicken. Het is een prachtige dag. In de verte trilt het wegdek van de hitte. De wind die de voortra zende auto's veroorzaken, zorgt gelukkig voor wat koelte. Soms zie je in die auto's men sen die een zwarte sjerp om hebben. Mijn vader wil net zijn tanden in een broodje zetten, als we achter ons het geluid van een sirene horen. Omkijkend, zie ik dat er eem witte auto met een oranje balk met hoge snel heid op ons afkomt. 'Die wil ons dood rijden!', schreeuwt mijn moe der in pa niek. Met piepende remmen komt de auto voor ons tot stilstand. Er stappen twee agen ten uit. Ze hebben rij broeken aan en een witte helm op. 'Heeft u pech, me neer?', vraagt een van de agenten aan mijn va der. 'Nee hoor, agent', zegt hij, op de Fiat wijzend, 'ik heb hem pas een paar dagen en hij loopt als een zonnetje.' 'Maar wat doet u dan op de vluchtstrook? Weet u dan niet dat u hier niet mag parkeren? Waar moet u naartoe?' 'We hebben een lange reis voorde boeg', zegt mijn moe der. "We moeten helemaal naar Eindhoven.' Ze ziet dat mijn vader zich begint te erge ren en wil grofheden voor zijn. 'Zo, zo', antwoordt de agent, terwijl hij steels naar zijn colle ga kijkt. 'Het is nu - eens even op mijn horloge kijken - tien uur, dus als u voor het donker in Eindhoven wil zijn, zou ik nu echt maar vertrekken. Het kan 's nachts behoorlijk spo ken op de Grote Weg.' 'Zie je nou wel', zegt mijn va der tegen miin moeder. 'Straks moeten we door jouw toedoen nog ergens duur overnachten. Ik heb het je toch gezegd. Eindhoven, dat ligt diep in Brabant. Daar ben je niet zo maar vanuit Den Haag.'

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 9