Verkiezing president Suriname gaat door 'Brand stichten is de handtekening van Bouterse" Buitenland Afluisteren telefoons in VS gaat niet door ioorzitting Celebici-zaak verloopt chaotisch Duizenden Serviërs in grote nood in Krajina Uitlevering van oud-SS'er :£rich Priebke is onzeker Debré (84) overleden Hannover is klaar voor chaoten Politie Jakarta heeft het ook gemunt op correspondent van Wereldomroep Hokken gaat stelletjes in Tianjin geld kosten LR I LIIUAU J MUUU JI J I AFP Agcnce France Prewe ANP Algemeen Nederlanch Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters Jeltsin is 'kolossaal' moe moskou De Russische president. Boris Jeltsin. is uitgeput na zijn verkiezingsoverwinning en heeft twee maanden rust nodig. Dat zei zijn adviseur Georgi Satarov gisteren in een krantenin terview. „Hij lijdt aan een kolossale vermoeidheid na zijn verkie zingscampagne. Intellectueel is hij. uiteraard, in een prima vorm, maar fysiek... Hij heeft waarschijnlijk twee maanden no dig om te herstellen. Rust en vrede heeft hij nodig", aldus Satar ov tegenover de gezaghebbende krant Sevódnja Sollicitanten verstoppen Rome rome» Meer dan 19.000 werkzoekenden hebben het toch al drukke verkeer van Rome in de war gestuurd. Ze wilden een exa- men afleggen voor een van de 250 banen die de overheid aan bood. Kranten meldden gisterendat op de weg naar een van de 21 examenlokalen een file van vier kilometer stond. In Italië, waar 12 procent van de beroepsbevolking werkloos is, zijn ba nen bij de overheid zeer geliefd, omdat het risico van ontslag er zeer klein is. Akkoord over computerchips Vancouver Japan en de VS zijn het na dagenlang onderhande len eens geworden over verlenging van een overeenkomst inza ke de handel in computerchips. Een akkoord over de toegang van buitenlandse verzekeraars tot de Japanse markt laat echter op zich wachten. De Japanse minister van Handel, Shunpei •Tsukahara, en zijn Amerikaanse tegenspeelster, Charlene Bars- hefsky, waren gisteren alletwee tevreden. Het akkoord moet de toegang van buitenlandse fabrikanten tot de Japanse chips- markt, goed voor 44 miljard dollar per jaar, waarborgen. Bij moord betrokken generaal vrij madrid Het Spaanse Hooggerechtshof heeft gisteren het arres tatiebevel tegen generaal Enrique Rodriguez Galindo opgehe ven. De generaal, die wordt verdacht van betrokkenheid bij de moord op twee vermoedelijke leden van de Baskische afschei dingsbeweging ETA, is in afwachting van zijn proces vrijgelaten uit de militaire gevangenis van Alcala de Henares bij Madrid. De generaal is een van de hoge militairen van de paramilitaire Gu- ardia Civil die zijn aangeklaagd wegens betrokkenheid bij de zo genoemde vuile oorlog van anti-terroristsiche bevrijdingsgroe- pen (GAL) tegen de ETA. Washington ap pet Amerikaanse Huis van Af- digden heeft vannacht Nederlandse tijd) een Repu blikeinse anti-terrorismewet ngenomen. De door presi- ent Clinton voorgestelde rui- nere mogelijkheden voor de cherchedienst FBI om tele- af te tappen komen rin niet voor. Wel opgeno- nen zijn nieuwe veiligheids- naatregelen voor luchthavens. archieffoto reuters ARUS «AFP-Rtr-ANP-DPA '3)e voormalige Franse premier lichel Debré is gisteren op 84- irige leeftijd overleden. Debré chreef de grondwet van de Vijf- jome-bonn DPA-AFP-AP Het is lang niet zeker of Italië de foormalige SS-officier Erich 'riebke aan Duitsland zal uitle- teren. De Italiaanse minister )an Justitie, Flick, liet dat giste- jen blijken. Niet alleen het uitle veringsverdrag tussen Italië en 'uitsland, maar ook dat tussen alië en Argentinië, waar Prieb- tot november vorig jaar ver beef, moet worden bestudeerd, lovendien moet eerst worden ifgewacht of het Italiaanse bpenbaar Ministerie tegen de den haag jolande van der graaff Was het een brandende peuk die gisternacht de vuurzee in Paramaribo veroorzaakte? Kort sluiting, oververhitting van elec- tronische apparatuur? In Para maribo geloven weinigen daar in. Al te vaak in de woelige Suri naamse geschiedenis gingen monumentale gebouwen onder verdachte omstandigheden in rook op. Ook nu, terwijl de res tanten nog nasmeulen, trekken Surinamers conclusies. „Er zijn zoveel aanwijzingen dat de brand is aangestoken", vindt Derk Ferrier, directeur van het Economisch en Sociaal We tenschappelijk Instituut. „Een pand van 60 bij 24 meter waar twaalf mannen de wacht hou den, maar dat opeens, binnen drie minuten in lichterlaaie staat? Dat is niet mogelijk. Dat is brandstichting, met politieke motieven. Welke motieven en welke daders weet ik niet het zou trouwens levensgevaarlijk zijn om daarover te speculeren maar het gaat om mensen die uit rancune handelen." Anderen noemen nu al man en paard. „Het is een onmis kenbare zet van ex-legerleider Bouterse en zijn kliek om anar chie te creeëren", zegt een vroe gere verzetsstrijder. „Brand stichten is zijn handtekening. Denk maar aan de gebouwen van de vakbond, van een druk kerij en het radiostation ABC die met de decembermoorden in 1982 in vlammen op gingen. Met het lamleggen van de staat hoeft hij straks niet eens een coup te plegen om de touwtjes in handen te krijgen." Over de gevolgen is iedereen het eens: die zijn desastreus. Al is het maar omdat alle, maar dan ook alle archiefstukken van de Nationale Assemblee en de ministeries van Buitenlandse Zaken en Algemene Zaken ver loren zijn gegaan. Recente stuk ken, maar ook historische docu menten. Ferrier: „Materiaal vanaf 1861 met de hele politieke levens loop, de hele koloniale geschie denis van Suriname. Weg. Zoals het bouwkundig archief ver dween toen het ministerie van Openbare Werken en Verkeer in 1974 afbrandde, of de histori sche jurisprudentie toen het Hof van Justitie in rook opging. Archiefopname van het historische gebouw van de Surinaamse Assem blee aan de Gravenstraat in Paramaribo. foto anp ruud hoff 't Is verschrikkelijk". In april schreef Ferrier nog een memorandum waarin hij opriep om een fonds in het le ven te roepen om monumen taal bezit te beheren. „Oude ge bouwen vliegen de laatste lijd om de haverklap in brand. En de archiefverzorging in Surina me is baren boos." Een ramp, vindt ook de Suri naamse mensenrechtenactivist Stanley Rensch de brand. Ook voor organisaties die zich bezig houden met mensenrechten. „We kunnen immers niet meer de stukken erop naslaan en kij ken hoe besluitvorming binnen de Nationale Assemblee tot stand is gekomen. Belangrijke verslagen van discussies, maar ook voorstukken van belangrij ke beslissingen zijn verdwe nen." Belangrijk was bijvoorbeeld eind vorig jaar het besluit om een onderzoek te starten naar de decembermoorden (1982) die nog steeds een onverwerkt trauma voor de Surinaamse be volking vormen. „Voor de ver kiezingen", kijkt Rensch terug, „zijn de mensenrechtenschen dingen door het vroegere regi me-Bouterse voor het eerst dui delijk in de Nationale Assem blee aan de orde geweest. Dit besluit heeft de deur naar een betere mensenrechtensituatie op een kier gezet. De verslagen van dat politieke proces zijn be langrijk. Al is het maar om de vinger aan de pols te kunnen houden, zodat de beloftes niet beperkt blijven tot verkie zingspropaganda." Volgens Rensch treft de brand alle geledingen van het Suri naamse staatsapparaat. „Niet alleen de wetgevende, maar ook de uitvoerende en de rechterlij ke macht. En dat zal zeer ernsti ge problemen gaan opleveren voor het functioneren van dat staatsapparaat. Ook historici zijn ontsteld. „De oudste en belangrijkste ge bouwen van Paramaribo", ver zucht Cynthia McLeod, „in één klap weggevaagd. Zo uniek, zo monumentaal zoals ze nergens op het hele westelijke halfrond zijn te vinden. Gebouwen die hoog op de monumentenlijst van Unesco prijkten." McLeod had vooral een zwak voor het pand waarin het minis terie van Buitenlandse Zaken was gevestigd. „Onbeschrijflijk mooi was net pand dat Jan Nepveu, afkomstig uit een oud Frans hugenotengeslacht, rond 1776 liet bouwen. Nepveu is gouverneur geweest en voerde het leger tegen de marrons (weggelopen slaven) aan. 'Voor Zorg en Waakzaamheid' stond in het Latijn boven de deur, als of Nepveu Paramaribo wilde oproepen om waakzaam te zijn tegen aanvallen. Die spreuk heeft de gebouwen en de prach tige mahoniehouten meubels niet kunnen behoeden. Dal is niet alleen een verlies voor Suri name of voor Nederland, maar voor de hele mensheid." De uitslag was 389 stemmen voor en 22 tegen. De meeste Democraten gingen schoor voetend akkoord omdat het voorstel het best bereikbare leek. Een laatste concessie van de Republikeinen was om on derzoek te laten doen naar een ander voorstel van Clinton, na melijk om stoffen die voor de fabricage van bommen worden gebruikt, te voorzien van een chemisch identificatiemiddel. de Republiek en was van 1959 tot 1962 de eerste premier on der" president De Gaulle. De oud-verzetsstrijder Debré, vader van de huidige minister van Binnenlandse Zaken, Jean- Louis Debré, stierf in zijn wo ning in Montlouis-sur-Loire na een langdurige ziekte. Debré was na zijn premier schap minister van Financiën en Economische Zaken (1966- '68), Buitenlandse Zaken (1968- '69) en Defensie (1969-73). In 1979 werd hij in het Europees Parlement gekozen. Bij de pre sidentsverkiezingen in 1981 kreeg hij maar 1 procent van de stemmen. Michel Debré was lid van de Académie Frantjaise en zette zich in voor de status van Frankrijk als grote mogendheid. uitspraak van de militaire recht bank van donderdag in beroep gaat. De militaire rechtbank in Ro me oordeelde dat de moord uit 1944 op 335 mensen waarvan de nu 83-jarige Priebke werd beschuldigd, is verjaard. Een woordvoerder van de Duitse justitie zei gisteren met grote nadruk dat zaken als waarvan Priebke wordt beticht in Duits land niet verjaren. „Duitsland gaat daarmee anders om dan Italië", zo zei hij. hannover Hannover was gisteren met 6.000 politiemensen en 20 helikopters helemaal klaar om een vandaag en morgen verwachte stroom punkers en anarchisten uit heel Duitsland buiten de stad te hou den. Die zullen proberen daar toch hun 'chaosdagen' te vieren, ondanks een verbod. Sommigen (foto) waren gisteren overigens al in de hoofdstad van Nedersaksen. Omdat zo veel agenten in Hannover zijn samengetrokken, zullen Duitse neo-nazi's proberen in andere plaatsen optochten te houden. Ze willen Adolf Hitlers rechterhand Rudolf Hess herdenken, die zich in de Berlijnse Spandaugevangenis op 17 au gustus 1987 ophing. foto reuters reinhard krause Kok en Van Mierlo bieden hulp aan bij herstel schade De verkiezing van een nieuwe president en vice-presi dent in Suriname gaat door. Parlementsvoorzitter Lach- mon zei dat gisteren, nadat brand het parlementsgebouw en twee ministeries in Paramaribo in de as had gelegd. „Ik wil me houden aan de grondwettelijk vastgestelde termijn", aldus Lachmon na overleg met president Vene- tiaan. Voormalig legerleider en NDP-leider Bouterse sloot zich bij Lachmons uitspraak aan. van Buitenlandse Zaken en het oude ministerie van Algemene Zaken brandden geheel uit. Het aanpalende Bisschopshuis liep grote waterschade op, net als het departement van Justitie en Politie en het gebouw van het openbaar ministerie tegenover de uitgebrande panden. Het uit het begin van de 18de eeuw stammende houten parle mentsgebouw behoorde safhen met onder andere Fort Zeelan- dia tot de oudste bouwwerken van Suriname. De Surinaamse ambassadeur in Den Haag, Azi- mullah, wees er gisteren op dat de Assemblee voor de Surina- paramaribo-den haag anp-gpd Volgens de Grondwet moet het Surinaamse parlement vóór ko mende vrijdag in bijzondere vergadering de hoogste rege ringsautoriteiten kiezen. I^ichmon sloot gisteren niet uit dat sprake is van brandstich ting. Deskundigen vermoeden dat in de verwoeste panden brandstof is gesprenkeld. De politie verhoorde gisteren vier bewakers van de gebouwen. Na de ondervraging zijn ze weer wijgelaten. Het parlementsgebouw aan de Gravenstraat, het ministerie mers gold als het symbool van democratie en de vrijheid van meningsuiting. Nederland zal Suriname volop helpen bij de wederop bouw na de brand. Ook wil Ne derland hulp verlenen bij de vervanging van documenten die bij de brand verloren zijn ge gaan. Dat hebben premier Kok en minister Van Mierlo (Buiten landse Zaken) gisteren laten weten. „We zullen niet alleen in woorden maar ook in daden en in financieel opzicht onze soli dariteit tonen", zei Kok gisteren op een persconferentie in Atlan ta, waar hij de Olympische Spe len bijwoont. Voorzover Nederland be schikt over verdragsteksten en andere documenten die in Suri name zijn verbrand (zoals stuk ken die betrekking hebben op de onafhankelijkheidsverklaring van Suriname in 1975) zullen daarvan kopieën naar Parama ribo worden gestuurd. Meer vakbondsleden in hechtenis genomen JAKARTA Rtr-ANP-AP In Jakarta heeft de politie het kantoor van de Indonesische journalist Jopie Lasut door zocht. Lasut werkt voor de We reldomroep in Nederland. Vol gens de journalist is archiefma teriaal in beslag genomen. Ook heeft de politie te kennen gege ven Lasut te willen ondervragen over de rellen in Jakarta van het vorig weekeinde. „Tien politiemensen in bur ger kwamen donderdag naar mijn kantoor en doorzochten het. Ze vertelden mijn zoon dat ze me wilden ondervragen, om dat ik betrokken zou zijn bij de rellen van 23 juli", zei Lasut gis teren. De politie van jakarta was gis teren onbereikbaar voor com mentaar. Akhmadsyah Naina, directeur journalistieke aange legenheden van het ministerie van Informatie, zei dat Lasut bij het ministerie niet is geregi streerd als journalist die voor een buitenlandse nieuwsorgani satie werkt. Indra Leihitu. het hoofd van de Indonesische afdeling van de Wereldomroep, zei dat Lasut al 17 jaar voor het radiostation werkt. De Wereldomroep wil de zak zo snel mogelijk aankaarten bij het ministerie van Buiten landse Zaken en bij de journa listenvakbond NVJ. „Op dit mo ment is Lasut ondergedoken, maar we weten waar hij zit. We houden contact met hem", al dus een woordvoerder van de Wereldomroep. De rellen in Jakarta braken vorige week zaterdag uit toen de politie het hoofdkwartier van de Indonesische Democratische Partij (PDI) bestormde. Behalve voorzitter Pakpahan van het onafhankelijke Indone sische vakverbond SBSI zijn de afgelopen dagen ook dertig an dere SBSI-leden gearresteerd. Het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen in Brussel heeft een klacht ingediend te gen de Indonesische autoritei ten vanwege het 'treiteren en intimideren' van Pakpahan. Mannenoverschot groot probleem rribunaal neemt nog geen besluit over gezamenlijk proces vier verdachten en haag gpd linnegappende verdachten en oor elkaar pratende advoca- ïn. De eerste openbare hoor- itting van het Joegoslavië-tri- unaal waarbij alle vier de ver achten in de 'Celebici-zaak' anwezig waren, verliep giste- ;n chaotisch. Doel van de zit- ng was te bepalen of de ver achten gezamenlijk worden erecht, zoals de aanklagers illen, of afzonderlijk, zoals de dvocaten hebben geëist. Maar en beslissing hierover is nog iet gevallen. Wanneer dat wel ebeurt, is nog niet bekend De Celebici-zaak was in taart de eerste aanklacht be- effende oorlogsmisdaden te en Servische gevangenen. Op- terkelijk snel kreeg het tribu- aal daarna de vier aangeklaag- en in handen na medewerking m Duitsland, Oostenrijk en dc Dsnische autoriteiten. De mos lims Hazim Delic (31) en Esad Landzo (23) worden beschul digd van moord, marteling en verkrachting in het kamp Cele- bici in Midden-Bosnië. Tot eind 1992 werden daar Servische burgers gevangen gehouden. De zogenaamde 'grote vis', Zej- nil Delalic (48). wordt als supe rieur verantwoordelijk gesteld voor de misdaden die zijn on dergeschikten begingen. Dat geldt ook voor Delalic' plaats vervanger, de Kroaat Zdravko Mucic (41). Aanvankelijk deden de ver dachten gisteren alsof ze elkaar niet kenden. In de beklaagden bank keken ze strak voor zich uit. Maar tijdens de betogen van hun advocaten sloeg de verve ling toe. Ze bestudeerden uitge breid de publieke tribune, be gonnen met hun buurman te praten en barstten regelmatig uit in gelach. De onlangs benoemde advo caat van Mucic, opmerkelijk ge noeg een Serviër, trok aan het begin van de zitting het verzoek voor afzonderlijke berechting van zijn cliënt onmiddellijk weer in. Wel wil hij dat het pro ces snel begint. Mucic zal toch meteen worden vrijgesproken, aldus de advocaat. Als de verde diging maar de hand kan leggen op een document van de Bosni sche regering waarin staat dat Mucic pas op 27 juli 1992 com mandant van Celebici werd, dus na de misdaden die in de aan klacht worden vermeld. De advocate van Zejnil Dela lic hield in eerste instantie wel vast aan de eis dat deze apart moet worden berecht. Waarom een 'megaproces' doorstaan als meteen kan worden vastgesteld dat Delalic geen enkele verant woordelijkheid droeg voor de gebeurtenissen in het kamp? Maar toen de advocaten van de bewakers Landzo en Delic aan gaven dat zij er geen bezwaar tegen hebben als de twee geza menlijk worden berecht, stem de Delalic advocate ook in met een eventueel gezamenlijk pro ces voor haar cliënt en Mucic. De Amerikaanse rechter Ga- brielle Kirk McDonald maande de zeer warrige advocaten bij herhaling tot duidelijkheid. De Amerikaanse aanklager Teresa McHenry verklaarde geen enkel argument te hebben gehoord dat afzonderlijke berechting van verdachten zou rechtvaardigen. Zo'n opsplitsing zou volgens haar onnodig lijden betekenen voor de getraumatiseerde getui gen, die hun medewerking toch al schoorvoetend hebben ver leend. „Ze hebben maanden ge vangen gezeten, ze werden ge marteld. verkracht, gedwongen zich als beesten te gedragen. Ze kunnen het niet aan om bij her haling te worden opgeroepen." genève bob kroon correspondent De 10.000 Serviërs die vorig jaar na de Kroatische inname van Krajina en Slavonië in die gebei- den achterbleven, verkeren in erbarmelijke omstandigheden. Dat heeft het Internationale Co mité van het Rode Kruis giste ren gemeld. Na 'Operatie Storm' van het Kroatische leger in Krajina en Slavonië vluchtten een jaar ge leden 130.000 Serviërs naar vei liger oorden, in Bosnië of Servië. Volgens het Rode Kruis zijn de 10.000, meest bejaarde achter blijvers her en der verspreid over 600 Kroatische dorpen, in een vijandige omgeving waar discriminatie aan de orde van de dag is. „Ze rekken hun leven in angst en armoede, staan bloot aan intimidatie en over vallen van misdadige elemen ten. Zonder hulp van buiten zijn de overlevingskansen voor de kwetsbaarste groep de ko mende winter uiterst precair", aldus Rode-Kruiswoordvoerder Patrick Fuller. Rode-Kruisteams maken in spectietochten door het gebied en rapporteren over schendin gen van mensenrechten aan re gionale en nationale autoritei ten. Onder de 10.000 Kroatische Serviërs zijn 3.500 acute kre- peergevallen, van wie de fami lieleden en buren zijn gevlucht. Het Rode Kruis werkt met het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen aan een terug- keerplan voor deze familiele den. PEKING YVONNE VAN DER HEUPEN CORRESPONDENT Ongetrouwd samenwonen gaat geld kosten in de Noord-Chine- se havenstad Tianjin. De op twee na grootste Chinese stad gaat een 'zonden-belasting' in voeren die. tot 1.000 yuan (200 gulden) kan oplopen voor onge huwd samenwonende stellen. Het pakket maatregelen dat het stadsbestuur heeft ingevoerd, verbiedt ook dat zogenaamde Cupido Clubs, eigenlijk huwe lijksbureaus, zonder officiële toestemming hun werk doen. De Tianjin Huwelijks Mana gement Verordening moet een einde maken aan de wildgroei van niet-geregistreerde 'huwelijken'. „De verordening moet het huwelijksbeheer weer op een wettelijk pad zetten", al dus een gemeenteambtenaar. „Ons doel is niet mensen te straffen, maar om ze beter op te voeden." In China is de minimumleef tijd om te kunnen trouwen voor vrouwen 20 jaar en mannen 22 jaar. Veel paren beschouwen zichzelf als getrouwd na een eenvoudige plechtigheid thuis met familie en vrienden. Ze ko men er pas achter dat ze 'ille gaal' samenwonen, als ze een aanvraag indienen om een kind te mogen krijgen. Dan bliikt na melijk dat ze niet als echtpaar staan geregistreerd. China's een-kind-per-gezin-beleid be paalt dat toestemming van de overheid nodig is voor een zwangerschap. Voortaan zullen de Cupido Clubs de goedkeuring behoeven van de autoriteiten. Ze moeten zich ook als bedrijf laten regi streren. Huwelijksbureaus in China floreren door een enorm mannenoverschot. Het aantal vrijgezellen zal over vier jaar vijftig miljoen bedragen. Op het Chinese platteland zijn er op el ke ongetrouwde vrouw in de leeftijd van 25 tot 49 jaar 29 on gehuwde mannen in dezelfde ?r- het platteland is een dramatiscC gevolg van de traditionele voor keur voor mannelijke erfgena men Officiële cijfers geven aan dat 97,5 procent van alle abor tussen worden uitgevoerd op vrouwelijke foetussen. gel leeftijdsgroep. De scheve ver houding tussen de seksen on

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5