'Is het een pyromaan?' tegel LddihDagWadPse Het is een verslaving waar je nooit meer vanaf komt' Elke dag telefoon voor die andere Monumentale boerderij mag verbouwd Regio Leiden/Rijn Veenstreek Vakantierooster brandweer wordt niet overhoop gehaald Geldstraf na bedreiging Samenvatting als protest Geldboete na verbranding van afvalhout ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1996 973 17 chef hans jacobs.071 -5356414. plv.-chef rudolf kleijn.071 -5356429 Wantrouwen is groot in Winkelhof Leiderdorp na brand Brenda Sloos is op haar hoede. De branden van de afge lopen week bij Blokker, bij Albert Heijn en bij mode huis Kien, de zaak waar ze zelf werkt smeulen nog na in haar hoofd. Wat de zaak nu doet ter voorkoming van een nieuwe brand? Sloos, assistent-bedrijfsleider, kijkt argwanend. ,,Voor ik daar antwoord op geef, heeft u uw legitimatie bij u?" Pas dan is ze bereid te praten. wordt de politie gewaarschuwd. Meer kun je niet doen. Bewa king in de Winkelhof zelf? Voor die lui geldt eigenlijk hetzelfde. Die moeten ook zo'n groot op pervlak bestrijken. Bij Albert Heijn is daags na de brand voorzichtigheid nog steeds troef. We mogen niks zeggen, is het commentaar van de medewerkers. En de bedrijfs leider verwijst door naar het hoofdkantoor van de grootgrut ter in Zaandam, naar 'meneer Muller'. Die is in gesprek en zal terugbellen, zegt een woord voerder van de pr-afdeling al daar. Maar meneer Muller belt deze vrijdag niet meer terug. De enigen die onverstoorbaar zijn gebleven onder de brand zijn de klanten in de Winkelhof. „Welke brand?", is soms zelfs de reactie. Degenen die wel op de hoogte zijn, het merendeel van de mensen, halen hun schouders op. „Het is vervelend voor de winkeliers", zo ver woordt K. van den Berg het heersende gevoel van het win- leiderdopr herman joustra Ze vertelt dat het personeel van Kien enorm is geschrokken van de brand bij Albert Heijn van donderdag. „Het zoveelste brandje hè. Dan begin je toch te denken: wat zit daar achter, is het een pyromaan? Ik kan het moeilijk van me afzetten. Ik heb zelf het brandje in deze zaak uitgemaakt. Ik stond er dus met mijn neus bovenop. Maar wat kun je er verder aan doen. Ja, goed uitkijken, dat is het enige." Dat klinkt logisch, de politie heeft inmiddels alle winkeliers van de Winkelhof de boodschap gegeven 'extra alert' te zijn, maar in de praktijk is dat nog niet zo eenvoudig, zegt Sloos. „Zeker nu in de vakantietijd niet. Dan staan we hier met twee, drie man personeel in de zaak. De oppervlakte bedraagt hier zevenhonderd vierkante meter. Zie dat maar eens goed in de gaten te houden. Maar goed, als iemand iets ziet, of ook zelfs maar iets vermoedt, leiderdorp wim koevoet Brandweercommandant A. Vons is niet van plan het vakantie- rooster van zijn korps om te gooien nu er veel aanwijzingen zijn dat Leiderdorp met een pyromaan in zijn maag zit. Hoewel zijn mensen nog niet eerder zo'n drukke julimaand hebben meege maakt en ooK Vons niet weet wat augustus zal brengen, is er on voldoende aanleiding voor zo'n ingreep. Bovendien kan een be roep worden gedaan op korpsen uit andere gemeenten. Vons vindt het nog te vroeg om van een 'pyromaan' te spre ken maar vermoedens in die richting heeft hij wel. Hij pakt er jaarverslagen van het Leiderdorpse vrijwilligerskorps bij waarin is te lezen dat de spuitgasten op jaarbasis 200 keer moeten uit rukken. Alleen in juli van dit jaar was dat aantal al 30, een abso luut maandrecord. „Zeer opvallend omdat ook voor de brand weer juli meestal een rustige maand is." Vons zegt vurig te hopen dat als de vele branden in containers en winkels het werk zijn geweest van een pyromaan, de politie hem snel in de kraag vat. „De brandweer bestaat uit vrijwilligers, dat wel. Maar ze hebben dikwijls ook een betaalde baan. Als ze elke nacht moeten uitrukken voor zo'n grappenmaker dan kun nen ze oververmoeid raken. Ook bij kleine brandjes gaat veel nachtrust verloren. Voordat een brandweerman weer naar zijn bed toe kan, zijn er al weer heel wat uurtjes verstreken." kelende publiek. „Heel vervelend. De klant on dervindt er natuurlijk nauwe lijks last van. De boel wordt even schoongemaakt en dat is dat. Je ziet er niks meer van. Ik geloof niet dat we hier nou echt gevaar lopen als er echt een grote brand uitbreekt. Uitgan gen genoeg. Nee hoor, er is ab soluut geen reden om nu thuis te blijven." Stichting Oud-Leimuiden/Rijnsaterwoude bestaat binnenkort vijftien jaar Riet Dekkers acht zich door pu blicaties in het Leidsch Dagblad ernstig aangetast in eer en goe de naam. Zij eist dat de krant haar zienswijze kenbaar maakt over de gebeurtenissen rond haar woning in de Leiderdorpse Van Poelgeestlaan, begin vorige maand. Dekkers heeft daartoe een kort geding aangespannen tegen de uitgever van de krant, dagbladuitgeverij Damiate. Het kort geding dient op dinsdag 13 augustus voor de rechtbank in Haarlem. In de Spaarnestad as! de hoofdzetel van Damiate ge vestigd. Begin juli liep een geschil tus sen de familie Dekkers en hun buurman uit de hand. De boze buurman ramde met een be stelbus de voorpui van de wo ning van de familie en sloeg met een koevoet de ramen aan diggelen. „De man was buiten 'Zichzelf', aldus destijds Jim Dekkers. Volgens een woord voerder van de politie was het de escalatie van twee jaar aan grotere en kleinere irritaties. In een vraaggesprek met deze krant gaven de buren later uit leg over het geschil. Buurtbewoners kwamen eveneens aan het woord en die lieten zich niet altijd even vlei end uit over het getroffen echt paar. Riet Dekkers, die om een reactie werd gevraagd, vond dat niet verrassend. „Je moet goed nagaan dat het een buurt is van ambtenar.en. En, een aantal stookt de hele b,uurt tegen me op. Maar al zegt de hele wereld wat, het interesseert me niets", aldus Dekkers: De Leiderdorpse heeft mid dels haar advocaat afwijzend gereageerd op het aanbod van de krant om een ingezonden brief van haar hand te plaatsen. In het kort geding vraagt haar advocaat om plaatsing van een artikel waarin het echtpaar zijn visie op de zaak geeft, danwel om een interview met de krant. runsaterwoude» robbert minkhorst „Het is een verslaving, een ziekte waar je nooit meer vanaf komt. Er is geen dag dat ik er niet mee bezig ben." De gedrevenheid stroomt nog door de aderen van Hans van der Wereld en Mauring Roest, respectievelijk voorzitter en be stuurslid van de Stichting Oud- Leimuiden/Rijnsaterwoude. Op 5 augustus be staat de stichting 15 jaar. De stichting pluist de historie van de twee dor pen uit in de breedste zin van het woord. Oud bewoners, de geschiedenis van de Woudse Dom, het werk van een molenmaker en in de toekomst wellicht ook straatnamen en het onderwijs: De stichting heeft er uren voor over om in de diverse archieven door te brengen. En dat is „absoluut leuk", zegt Mauring Roest. „Het idee alleen al datje stukken te zien krijgt, ja ren oud, die misschien een keer in handen zijn geweest van een archivaris. Bovendien doe je toch een soort van ontdekking." De stichting jubileert, maar erbij stilgestaan heeft ze nog nauwelijks. „Ik vind het niet direct iets om te vieren", zegt Hans van der Wereld. „Laten we eerst maar eens 25 jaar worden." Van de oprichters van de oudheidsvereniging zit niemand meer in het bestuur, maar dat heeft geen speciale reden, benadrukken Van der We reld en Roest. „De interesses verschuiven. Som migen stopten uit tijdgebrek of konden het niet meer combineren met hun werk." Roest is nu tien jaar bestuurslid. Van der Wereld hanteert al negen jaar de voozittershamer. Ieder kwartaal ontvangen de zo'n driehonderd leden het orgaan 'De Klapwaker'. Die diende in vroeger tijden als 'klok' en als onheilsbrenger. Verder heeft de Stichting Oud-Leimuiden/Rijnsa terwoude diverse boeken en deelstudies uitge bracht. Een voorbeeld daarvan is het werk 'Her kent u ze nog?', waarin oud-bewoners van de den haag/sassenheim/warmond peter van der hulst Epn busje met aanhanger blok keerde de weg en dus dacht de 24-jarige Sassenheimer wel even tijd te hebben om snel wat zaken op het postkantoor te doen. Maar toen hij terugkwam was het busje verdwenen en versperde zijn wagen de rij baan. Een van de automobilis ten ging woedend verhaal ha- Jen, waarbij de Sassenheimer Uiteindelijk naar een mes greep. Een bedreiging waar de Haagse politierechter gisteren niet van was gediend. De man kreeg een geldboete van 750 gulden, waarvan 500 gulden voorwaar delijk. De Sassenheimer maakte de rechter duidelijk aanvankelijk rustig te hebben gereageerd. Hij kreeg volgens eigen zeggen al lerlei enge ziektes naar het hoofd geslingerd. Toen hij een maal in zijn auto zat werd hij door de woedende man naar de runsburg monica wesseling Gek wordt hij ervan, Sander Kos van het bedrijf Flora Flower uit Rijnsburg. Al maanden achter een is het elke ochtend om half zes, zes uur weer raak; de tele foon! Niet voor hem of Flora Flower, maar voor de veiling Flora. Weer zo'n bloemenkwe- ker of -handelaar die iets wil doorgeven over de handel. Flora Flower is de 'telefoon-terreur' zat. Sinds een paar maanden geeft het PTT-informatienum- mer 06-8008 steevast het num mer van Flora Flower door als de beller van veiling Flora op vraagt. Toegegeven, Flora Flo wer, een tussenhandel in bloe men, is gevestigd in de grote hallen van de Rijnsburgse vei ling, maar dat is dan ook de eni ge 'verbintenis' tussen de twee. „Je komt absoluut niet aan je werk toe, met al die telefoon tjes. Het komt me echt de neus uit", aldus Kos. Er is al herhaal delijk bij de 'juffrouwen en me neren' van 06-8008 aan de bel getrokken. „Zeker 30 keer heb ben we gevraagd of het nou niet anders kan. Maar dan zeggen ze dat diegene die het nummer aanvraagt, alleen naar Flora vraagt. En de computer geeft op de naam Flora de het nummer van ons. Veranderen kan vol gens hen niet omdat ze niet in de hoofdcomputer kunnen ko men. Daar zit je dan mooi mee." De klacht is volgens manager communicatie M. van Daalen van PTT-Telecom bekend. Na enig speurwerk heeft ze ook een verklaring. „Als de operator van 06-8008 niet goed luistert en in plaats van Bloemenveiling Flora alleen Flora in likt op de com puter, komt het nummer van Flora Flowers er uit. Vervelend. We zullen alle 250 medewerkers van 06-8008 hier nog eens op wijzen." twee dorpen staan. Een vervolg daarop is inmid dels in voorbereiding. Over de Woudse Dom is een deelstudie verschenen. De komende jaren wil Van der Wereld graag een boek over straatnamen in de gemeente Jacobswoude uitbrengen. Roest wil zich gaan verdiepen in het lokale onderwijs en het functioneren van het dorpsbestuur. „Geregeld haken we ook in op de actualiteit", zegt Van der Wereld. „Een recent voorbeeld is de restauratie van het Molentje van Dekker, dat werd gerestaureerd. Dat is aanleiding geweest om de hele geschiedenis ervan na te trekken." Ook schreef de stichting een profiel over Dekker zelf, de bouwer van de molen. Voor de restauratie van de molen heeft de stichting een deel van het benodigde geld be schikbaar gesteld. Een aantal jaren terug heeft zij een monumentenfonds gecreëerd. Uit dat fonds vloeit geld naar diverse projecten. De stichting bepaalt zelf aan welke daarvan zij geldelijke steun geeft. Zelf drijft de stichting op de bijdragen van donateurs en een subsidie van de gemeente. Van der Wereld is ook voorzitter van de oud heidsvereniging voor Woubrugge en Hoogmade. Roest zit daar eveneens in het bestuur. Al enige jaren werken beide samen, en Van der Wereld en Roest hopen dat die samenwerking tot een fusie leidt. „Maar zo ver is het nog lang niet", haast de voorzitter zich te zeggen. Al ligt de gemeentelijke herindeling al vijf jaar achter de gemeenschap, een fusie is een 'heikel punt'. „Over en weer zijn mensen bang om hun eigen identiteit op te ge ven", aldus Van der Wereld. „Mensen hebben een beperkte belangstelling", vult Roest aan. „De jeugdtijd in hun eigen dorp heeft hun interesse. Daarmee houdt het op." Toch is een fusie op termijn de beste, en in Van der Wereld's ogen, de enige oplossing. „Te veel dingen worden dubbel gedaan. Ik vind het zonde dat er zo veel tijd en energie wordt ingestoken, terwijl het allemaal veel economischer kan." Medewerkers Flora Flower worden er gek van keel gegrepen en greep hij naar gereedschap dat naast hem op de bank lag. „Dat kan een mes zijn geweest", zei hij gisteren. Het slachtoffer verklaarde eer der tegenover de politie dat de jongen zelf uit de auto was ge stapt met een mes in de han den. „Ik steek je dood", zou hij hebben geroepen. Ook een ge tuige legde een belastende ver klaring tegen de Sassenheimer af. De officier van justitie vond de aanklacht tegen de man dan ook bewezen en vroeg om een boete van 750 gulden, waarvan 500 gulden voorwaardelijk. De raadsman van de verdach te claimde echter vrijspraak. Justitie kon naar zijn mening namelijk niet bewijzen dat hij een scherp voorwerp in de rich ting van de man heeft gehou den, zoals in de dagvaarding stond omschreven. „De getuige zag ook alleen maar dat mijn cliënt het mes onderhands vast hield." De rechter was het niet met de raadsman eens. hazerswoude Gloednieuw is de omleiding bij de spoorwegovergang en de toekomstige rijkweg 11 bij Hazerswoude-Rijndijk. De pas geplante struikjes zijn nog klein, het asfalt nog onbesmeurd en het muurtje naast het spoor net gebouwd. Die smetteloosheid moet de eigenaar van een spuitbus een doorn in het oog zijn ge weest. Op het muurtje heeft hij zijn samen vatting van het landschap gegeven. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Familie Buil uit Hoogmade zit dit najaar tussen de troep Met een beetje geluk zit de familie Buil uit Hoogmade dit najaar tussen de troep. Als de monumentencommissie van de ge meente Jacobswoude de plannen in sep tember goedkeurt, kan de grote verbouwing beginnen. De boerderij met de toepasselijke naam 'Bouwlust' dateert uit de vorige eeuw en staat op de monumentenlijst van het Rijk. „We willen er een volledige woonboerde rij van maken", zegt W. Buil. „Voordat wij haar twee jaar geleden kochten, was de boerderij nog in bedrijf." Architect M. van Dijk van het bureau Herms Van den Berg werd verzocht de bouwplannen op te stel len. De monumentencommissie behandel de deze half juli. Eerder had de Rijksdienst voor de Monumentenzorg zijn advies uitge sproken over de verbouwing. Op enkele kanttekeningen na kon de rijksdienst zich vinden in het voorgestelde plan. Daarom ook denkt Buil dat de partijen er in september wel uitkomen. „Met het uitge sproken advies valt te leven. We moeten al leen een beetje water bij de wijn doen. De monumentencommissie was bovendien heel meegaand." „Je moet de familie Buil niet te veel be perkingen opleggen", verklaart lid J. Verbij de toegeeflijke houding van de commissie. „De praktijk leert dat ze toch doen wat ze zelf willen. Iedereen mag dat toch in zijn ei gen huis?" Om de boerderij volledig bewoonbaar te maken, moet de stal wijken. De oorspron kelijke houtconstructie wordt verwijderd en het lage gedeelte, waar vroeger de koeien stonden, wordt opgehoogd. Monumenten zorg ziet dat als een 'verlies', maar wilde op dat punt geen spelbreker zijn. Onoverkomelijk vindt de rijksdienst het verwijderen van de trap, „omdat voor het plaatsen van een nieuwe trap een nieuwe muuropening moet worden gemaakt. De aantasting van de historische waarden kan eenvoudig worden voorkomen door de be staande trap te handhaven", schrijft Monu mentenzorg in zijn adviesrapport. Daar denkt de familie Buil anders over. „Het is een onhandig ding, veel te steil", aldus W. Buil. Over de vervanging van een aantal ramen bakkeleien de partijen ook nog. Architect Van Dijk stelt voor een aantal T-ramen te vervangen door zesruits-ramen, omdat dat type venster er vermoedelijk vroeger ook in zat. 'Historisch gezien onjuist', meent ech ter Monumentenzorg en daarom onaccep tabel. Ook aan de buitenkant van 'Bouwlust' moet het nodige veranderen. De voorgevel, tijdens de Tweede Wereldoorlog nog be schoten, blijft intact. De fraaie bomenrij aan de Van Klaverweijdeweg blijft ook staan. Maar de zijgevels wil de familie Buil laten pleisteren. Monumentenzorg vindt de zijmuren juist van bijzondere waarde. Het gezin Buil, dat zijn monumentale boerderij aan de Van Klaverweijdeweg in Hoogmade laat verbouwen. Achteraan zitten Saskia en Wilco Buil, middenin dochter llona. Op de voorgrond zoon Mark en buurmeisje Shaila Deckers. FOTO MARK LAMERS/HOLVAST Een sloopbedrijf uit Oud Ade is gisteren door de econo misch politierechter tot 2400 gulden boete veroordeeld wegens illegaal verbranden van afvalhout. De overtre ding werd al bijna twee jaar geleden begaan, maar de rechter had aanvankelijk een financiële schikking van 2000 gulden voorgesteld. 'Het be drijf was daarmee niet ak koord gegaan zodat de rech ter zich gisteren alsnog over de zaak moest buigen. Tij dens de zitting was niemand van het bedrijf aanwezig. De veroordeling bij verstek viel dus voor illegale verbranders 400 gulden duurder uit. Alles is ververst of vervangen. Albert Heijn in Leiderdorp ging gisteren, een dag na de brand, weer gewoon open voor het publiek. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 17