Leidsch Dagblad VVV op rand faillissement 19 23 Rijnsburgs bloemencorso ziet Abraham Smart' Bart wint goud 'olitie Jakarta pakt akbondsleider op I.IJjI.'II.IILI Verzekeraars: Aantal autodiefstallen neemt af Op Kaageiland sneeuwt het in de zomer GOED NIEUWS NSDAG 31 JUL11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 jEiten en Meningen Leiden Cultuur en Kunst Verpleegkundige krijgt in nieuwe cao sigaar uit eigen doos irt Brentjens wordt door zijn jn overwinning. eep it cool, Bart'. De irhitte menigte het natuurge- ed rond Georgia temational Hor- parkschreeuwt irt Brentjens ar een primeur de Olympische jelen. De 27-ja- ;e mountainbik- verovert goud ide discipline ivoor het eerst het program- a staat. a natte inddoek in de ik kust de bijna ikende Nederlander zijn ouw Petra. Verzorger Jo oeren leent in het gekken- lis achter de streep de ge topte renner zijn rüg'om iroken lijf even uit te in.„Ikzeihet'soch- nds al tegen mijn vrouw: als blijft heel, ook Brentjens zelf. Atlanta'96 De Limburger houdt ook woord. In moordende om standigheden rijdt de wereld kampioen alle concurrenten op grote afstand. Di rect na de start slaat hij met Lu- ca Bramati een gaatje, in de tweede ronde laat hij de Itali- j aanse bluffer achter. Bramati is zo kapot, dat hij uiteindelijk als achtste ein digt. „Hij heeft zich zelf overschat. Hij nam veel risi co's. Dat is de Italiaanse bluf- mentaliteit", zegt Brentjens. De Nederlander vecht na zijn demarrage nog slechts tegen de elementen. De hitte, de scherpe stenen, de vele boch ten, het gladde gras. Alles gaatje heb, z teer terug", zegt de he- gzwetende Brentjens kort azijn overtuigende race. Langs het prachtige parkoers juichen 50.000 mensen hem toe. „Geweldig dat publiek." Olympische hoogtepi RTA Rtr-AP-DPA Herbaria schatkamers van groene kennis Zodiaks maken na 34 jaar debuutalbum i Radio en Televisie RTL gaat deel programma 'achter decoder zetten' andaag Tijd Bijzonderheden 'ennis 17.00-23.00 Halve fin. enkel (V), dubbeLAJliljpF^* eilen 19.00-00.00 Finale Soling: eerste rond^Ür Volleybal 22.00 Kwartfinale (M): Nederig- Bulgarije afeltennis 22.30/01.00 Finale enkel (V), halve ISSenkel (M) atletiek 23.00-05.00 vervolg tienkamp: halvjflfeales 200m (WW), halve finite 40pS^rden (M). 100m en 400m hord<$%), discus(M), series 5000m (M) lockey 23.30/02.00 Halve finales (M) NedeÉl§d-Duitsland, Spanje-Australië k adminton 01.00-06.00* Enkel (M/V), mixeddubbel Aorgen itletiek 14.00-18.00 Tienkamp; hoogspringen, verspringen (V). halve finale 200m (m/V), finale - 100m horde (V) In 'aarden 14.30-01.00 springen adminton 15.00-20.00 Finale enkel (M/Vj, mjxeddubbel lockey 23.00-02.00 3/4e plaats, finale (V) - VKOUWCN. (M) MANNEN Me Indonesische vakbondslei- Muchtar Pakpahan is gister- nd opgepakt. Volgens irdvoerders van zijn niet-of- ile vakorganisatie SBSI dt Pakpahan ondervraagd in >and met de rellen van het ilopen weekeinde in Jakarta. rellen volgden op de be- ming door de politie van het fdkwartier van de Indonesi- Democratische Partij I). akpahan kwam in mei vorig vrij nadat hij in november 1 was veroordeeld tot drie cel. Volgens de autoriteiten hij aangezet tot rellen tij- s een grote stakingsbewe- Mn in Zaragoza GOZA AP le Spaanse stad Zaragoza is morgen één persoon ge ld geraakt toen een auto- i ontplofte bij een autohan- De Spaanse radio heeft dat ield. Nadere bijzonderheden Jraken rond het middaguur 'Gemeente Leiden moet zich bezinnen op de toekomst' Als het Leidse gemeentebestuur niet snel een reddings boei uitwerpt, heeft de Sleutelstad over een paar maan den geen VW meer. Dat staat in een vertrouwelijke brief, die het VW-bestuur vorige week aan het college stuurde. De VW-bestuurders maken zich op om het faillissement aan te vragen. Een extra ledenvergadering zou zich daar al in september over moeten uitspreken. „De gemeente moet zich bezinnen op de vraag of ze nog wel een VW wil hebben", vindt voorzitter A. Coenen. dat het college besprekingen voert over een grondige reorga- De brief komt op het moment nisatie van de Leidse toeristi sche sector. De Leidse bestuur ders willen in september een plan op tafel hebben om de VW te laten samengaan met onder meer de Stichting Leiden Pro motie en Leiden Museumstad. Den Haag ging Leiden hierin al voor: daar is de noodlijdende VW inmiddels opgegaan in de overkoepelende Stichting Den Haag Promotie. De Leidse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer kampt al jaren met geldzorgen. Vorig jaar nog bracht de gemeente de subsidie aan de VW terug van 400.000 naar 250.000 gulden. De VW zou veel efficiënter kunnen werken, vond de ge meenteraad. Maar het bestuur klaagde steen en been en luidde de noodklok. „Vorig jaar heb ben we gezegd dat het kwart voor twaalf was, zegt VW-voor- zitter Coenen. „Nu is het twaalf Onlangs presenteerde de VW voor de vierde opeenvolgende keer een niet-sluitende begro ting. Het tekort is door dé jaren heen gegroeid van 10.000 tot rond de 50.000 gulden, ondanks RUNSBURC IRENE NIEUWENHUUSE Wanneer het allereerste bloe mencorso is verreden, daarover zijn de meningen in Rijnsburg verdeeld. Zelfs in het Genoot schap Oud-Rijnsburg waren de geleerden het niet helemaal eens. Was het nu 1946 of 1947? De meesten houden het maar op het laatste, omdat het niet erg waarschijnlijk lijkt dat al zo kort na de oorlog voldoende middelen aanwezig waren om een bloemenstoet te laten rij den. Het Rijnsburgs corso-comité vindt de strijd der historici trou wens ook weer niet zo belang rijk. Evengoed kozen ze dit jaar als motto voor de praaltocht '50 jaar kleur bekennen'. Zodat het jubileum niet over het hoofd is gezien, mocht de eerste tocht in 1946 zijn geweest. En was het begin in 1947, dan is het nu de vijftigste aflevering. Ook een mijlpaal. De geschiedenis van het Rijnsburgs bloemencorso gaat veel verder terug dan een halve eeuw. Al voor de oorlog reden er jaarlijks in augustus kleine bloe- menóptochten door Rijnsburg. Met paard en wagens en voor die tijd opvallend veel auto's. Dat veel bloemen al verlept wa ren voordat de stoet zich in be weging zette, scheen niemand te deren. Het was een folkloris tisch evenement, waar het hele dorp voor uitliep. Een paar keukenstoelen met daarop de voltallige kwekerfa milie in de zondagse kleren trok genoeg aandacht. Hier en daar dosten jongedames zich uit als 'toverfee' en mannen als cow boy of indiaan. En dat alles om bloemen te promoten. Wat nog steeds het hoofddoel is van de huidige edities van de bloemen- optocht. Hoewel de handel in de oor log zo goed en zo kwaad als het kon doorging, werd er geen op tocht gehouden. De tuinbouw- Deze foto van rond 1930 toont dat er ook voor de oorlog al bloemenoptochten in Rijnsburg werden gehouden. FOTO COLLECTIE S. LEENHEER grond werd voor het grootste deel aangewend als ruimte voor voedselvoorziening. Deson danks werden er goede prijzen gemaakt voor de bloemen, om dat deze niet op de bon waren en vaak als enig mogelijk ca deau konden fungeren. Ook de versieringsdrift bleef. Op 31 augustus 1941, de ver jaardag van koningin Wilhelmi- na, werd de Wilhelminaboom in het centrum versierd met oran je bloemen. De Duitsers waren woedend over deze actie en stuurden veertig willekeurige Rijnsburgers naar kamp Amers foort. De Rijnsburgers bleven desondanks doorgaan met deze 'pesterijen' en plaatsen tot grote ergernis van de bezetters oranje goudsbloemen en afrikaantjes nonchalant voor de ramen. Dat er dan af en toe een geweerkolf door het glas werd geslagen, "na men de dorpelingen op de koop Pagina 9: Kleur van goud Corso dreigt Leiden te mijden RUNSBURG/LEIDEN IRENE NIEUWENHUUSE Het is zaterdag vermoedelijk het laatste keer dat het Rijnsburgs Bloemencorso door Leiden trekt. Het corsocomité is woedend omdat Leiden al drie jaar weigert geld voor de bloemenkaravaan beschikbaar te stellen. Het corsocomité wil dit jaar de Leidenaars nog één keer de gelegenheid geven de stoet in de eigen stad te be kijken, omdat het vijftig jaar geleden is dat de eerste na-oorlogse stoet door de regio trok. „Maar het is natuurlijk van de gekke dat Leiden ons in de kou laat staan", aldus jan van der Meij, voorzit ter van het corsobestuur. Pagina 9: Corsocomité: Leiden is gierig NR. 41146 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Leidsch blad tref nl /9010/html/thu HET WOORD IS AAN Albert Plasschaert Humor is een zacht moedig zijn. de bezuinigingen op perso neels- en andere kosten. Coenen: „We hebben alles bezuinigd wat er te bezuinigen valt. Maar het is volstrekt on mogelijk om bijvoorbeeld ons baliepersoneel te laten afvloei en. We zijn nu echt aan de laatste noot bezig. Als die uitge zongen is, is de muziek over. Om meer te bezuinigen, is een nauwere samenwerking met andere VW's uit de regio nodig. Maar dat is niet mogelijk zo lang de Leidse VW een 'onge zonde partner' is, vindt Coenen. erj toer Uitgebreid weeroverzicht op pagina 21 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland, Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving -7,8,9,11 23 RTV/programma'i Schrijvende lezers Sport13 t/m 18 Strips21 Uitgaan6 Op het Van den Heuvel-or gel in de Nieuwe Kerk in Katwijk geeft de Haarlemse organist Albert de Klerk een concert, waarvoor een kor tingsbon. Cheque voor medewerkers Arke reizen Bij zo'n achthonderd medewer kers van touroperator Arke viel vorige week een uiterst prettige verrassing in de bus: Een vette cheque, ondertekend door op richter en ex-directeur Ferdie Fransen. Als dank voor de be wezen diensten. Fransen verkocht onlangs het restant van zijn Arke-aandelen aan de nieuwe Duitse eigenaar TUI. De opbrengst wilde hij niet helemaal voor zichzelf houden. Elke werknemer met minimaal één dienstjaar kreeg duizend gulden. Wie langer dan tien jaar in dienst was kreeg meer. Eén werknemer ontving 24.000 gul den. de Sumatraanse stad Vanuit Jakarta wordt gemeld dat de politie ook de afgezette PDI-voorzitter Megawati Soe- karnoputri wil verhoren. Omdat zij parlementslid is, moet presi dent Suharto daarvoor toestem ming geven. De mensenrechtenorganisatie Amnesty International hekelde gisteren het optreden van de Indonesische autoriteiten. Vol gens Amnesty gebruikt het be wind de rellen als voorwendsel voor een heksenjacht op activis ten van de oppositie. Het leger zal in Jakarta zonder waarschuwing het vuur openen op mensen die de openbare or de verstoren. De militaire com mandant van Jakarta, generaal Sutyoso, heeft dat gisteren be kendgemaakt. Volgens officiële opgaven zijn bij het politieke geweld in het weekeinde drie doden gevallen. Onafhankelijke instellingen spreken van ten mi- niste zeven doden, sommige oppositiegroepen van veertig. De autoriteiten zeggen dat 236 mensen zijn gearresteerd. Vol gens bronnen binnen de PDI zijn 158 mensen zoek. De poli tie weigert te zeggen of deze 158 vermisten behoren tot de 236 arrestanten. Het aantal autodiefstallen' in Nederland daalt scherp. De af gelopen zes maanden zijn 14,5 procent minder auto's ont vreemd dan in dezelfde periode vorig jaar. Voor het eerst in ja ren zijn er hierdoor verzeke raars die weer winst boeken op hun autopolissen. Of dat ook leidt tot een verlaging van de premies is de vraag. De laatste jaren steeg het aan tal autodiefstallen fors. In 1995 werden in Nederland bijna 34.000 auto's als vermist opge geven, tegen 28.000 in 1994. Veel auto's worden overigens na korte of langere tijd teruggevon den. Vorig jaar bleven 11.000 auto's definitief zoek. Verzekeraar Royal Nederland meldde deze week de afgelopen zes maanden 21,5 miljoen gul den te hebben verdiend op de autoverzekeringen. Royal is na Centraal Beheer de grootste au toverzekeraar van ons land. Ook Stad Rotterdam, een andere grote autoverzekeraar, heeft zijn resultaat bij de autoverzekerin gen verbeterd. Ondanks het gedaalde aantal autodiefstallen, ziet directeur Goedvolk van Stad Rotterdam ziet geen premieverlagingen in het verschiet. „Absoluut niet. We moeten na de verliezen de afgelopen jaren nu eerst inhaalslag maken." Pagina 2: Goedkope kering is nog heel ver weg CEES :n rustige, grijze dag op Kaageiland, r is drukkend. Van dat weer waarop elkaar om niets te lijf gaan. Mis schien is er onweer op komst. Het verbale onweer is er al. De gemoederen in het dorp zijn verhit. Binnenkort moeten de decoders voor alle schotelantennes, die hier als witte oorschelpen de ruimte afluisteren, worden vervangen. Een dure grap, die is bedacht door de commerciële omroepen. En het Kaagdorp moet wel, want kabeltelevisie is hier niet. „Dit is crimineel", zegt Martien Hoogen- boom, eigenaar van hotel De Eijmershof. Zijn nering grenst aan het water, maar zijn geld zal hij daarin niet snel met een zwierig gebaar wegwerpen. Dat hebben RTL, Vero nica en SBS wel voor hem gedaan. Deze omroepen hebben de grote schotelantenne alsmede de bijpassende installatie die hij heeft aangeschaft voor de 22 appartemen ten achter zijn hotel naar de schroothoop verbannen. Vanaf 18 augustus gaan de zen ders over op een digitaal systeem en daar mee zijn de analoge decoders waardeloos geworden. Schotelbezitters rest weinig anders dan een nieuwe digitale decoder aan te schaf fen, die hen zeker 1.600 gulden gaat kosten. Naar schatting worden 250.000 schoteleige naars in Nederland gedupeerd door de actie van de commerciële zenders. Die overigens beweren de schotelbezitters tijdig te heb ben gewaarschuwd. „Ik heb gisteren een briefje naar Veronica geschreven en mijn lidmaatschap na vijf tien jaar opgezegd. En daaronder heb ik ge zet: Veronica bedankt!", zegt Hoogenboom. „Ik moet nu weer nieuwe digitale decoders gaan aanschaffen. Dit grapje kost me zo'n 12.000 gulden. In september heb ik pas een hele nieuwe installatie laten maken. Die is dus niks meer waard", zegt de hoteleige naar. „Als ik de boel niet opnieuw laat om bouwen, hebben we alleen nog Nederland 1, 2 en 3. En het beeld van Nederland 1 sneeuwt dan voortdurend, omdat de zend stations dit gebied niet goed kunnen berei ken. Ja, het sneeuwt hier zelfs in de zomer." Pagina 11: 'Dit is gewoon crimineel' NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neein Ik nu een abonnement. 1. controle bezorging) e weken betaal ik mijn abonnement: I Per maand automatisch (f. c J Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) n envelop, zonder postzegel, OFBEL 071-51 28030 8 "712141 "400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1