Grote Uitdager sluipt naderbij Britse leger in ademnood ZATERDAG 27 JUL11996 Pak Harto moet opvolging snel regelen Sinds hij in Duitsland medisch is goedgekeurd, bestiert president Suharto de Indonesische staatszaken weer van A tot Z. Hij is tiptop en de hemel wolkenloos, heet het. Maar de vraagtekens willen niet meer wijken. Ruim dertig jaar legde Suharto elke potentiële uitdager het zwijgen op. Nu echter de Grote Uitdager met zijn levensbeëindigende zeis naderbij sluipt, moet de 75-jarige president eindelijk eens bepalen hoe hij denkt de macht vreedzaam over te dragen. Of dat lukt, is onzeker. De politieke onrust is de laatste tijd groot. Het is zelfs maar de vraag of Pak Harto de wahyu nog heeft. euvelend over vee- teelt is Suharto, naar ^^het schijnt, het meest in zijn element. Onder het pant ser van de staatsman schuilt nog altijd de boerenzoon. En de Ja vaan, met zijn geloof in eeuwen oude mystiek. Macht van de oude vorsten net zo goed als van het moderne staatshoofd stoelt volgens de Javaanse traditie op de wahyu. Visioen, goddelijke op dracht, betekent dat letterlijk. Heerst er rust in het rijk en zijn de onderdanen tevreden, dan blijkt daaruit dat de leider de wahyu heeft. Slaan onrust en onheil toe, dan is dat een veeg teken. En als de leider de macht gebruikt voor zijn eigen belang en dat van zijn getrouwen, dan is dat een aanwij zing dat hij de wahyu kwijt is en dat zijn bewind ten einde loopt. Voor Suharto reden voor grote zorg. Al drie decennia zwaait de oud- generaal zijn oppermachtige scepter. Maar op 28 april 1996 leek Indonesië zich plots te reali seren dat ook Suharto's bewind ooit ten einde loopt, al dan niet door tussenkomst van de dood. Die 28ste april overleed Sitih Har- tinah, Suharto's echtgenote en. betrouwbaarste adviseur. Het lijkt 'het begin van het einde', zei een Indonesische wetenschapper. Invloed op koersen Het besef van Suharto's sterfelijk heid groeide uit tot regelrecht on- i vorige maand mi rt verband met zijn ïaar het buitenland De koers van de ru- piah gleed weg, de koersen op de Bursa Effek in Jakarta eveneens. Eerst wilden offciële woord voerders niets loslaten, toen zei den ze dat de president 'ergens' in Europa een medische keuring zou ondergaan. Dat, plus het feit dat Suharto zijn ministers onthul de dat hij een hartvergroting heeft, drukte de beurskoersen nog verder. Pas toen Suharto na drie dagen onderzoek in het Duitse Bad Oeynhausen door hartspecia list Reiner Körfer gezond was ver klaard, hervonden Jakarta's finan ciële markten hun evenwicht. Investeringsanalisten blijven echter op hun hoede. De presi dent mag voor een 75-jarige dan in een goede conditie zijn hart, nierstenen en lever vormen geen probleem, heet het de politieke toekomst blijft toch ongewis. Waarnemers zijn het er roerend over eens dat Suharto snel een manier moet vinden waarop ie mand anders de macht soepel kan overnemen. Zelf zegt hij dat alles is geregeld: de Grondwet be paalt dat, zou hij om enigerlei re den niet meer kunnen regeren, de vice-president de rest van de ambtstermijn herroer overneemt, waarna hgt Volkscongres een nieuw staatshoofd aanwijst. Formeel klopt dat. Maar de hui dige vice-president, oud-generaal Try Sutrisno, lijkt niet de man aan wie Indonesië dan behoefte heeft. Hoewel de vriendelijke Try in het machtige leger niet slecht ligt, dicht niemand hem presidentiële capaciteiten toe. De grote vraag Uiteraard moet Suharto's opvol ger deze staat met zijn 17.000 ei landen, vijf officieel erkende godsdiensten, honderden volke ren en talen, en ruim 190 miljoen inwoners bijeen kunnen houden. Maar hij moet ook de belangen van de familie Suharto kunnen en willen beschermen. Die belangen zijn economisch van aard en qua omvang indrukwekkend. Vooralsnog is er niemand in beeld die aan die eisen voldoet. Of het zou Suharto's oudste doch ter moeten zijn. De 47-jarige Siti Hardijanti Rukmana meestal aangeduid als Mbak (Zus) Tutut is behalve in het zakenleven ook in de politiek actief als vice- voorzitter van regeringspartij Gol kar. Waarnemers sluiten niet uit dat Suharto over twee jaar voor een zevende termijn opteert en dan Tutut tot vice-president be noemt. Zou Pak Harto overlijden of anderszins buiten machte ra ken te regeren, dan kan Tutut de politieke touwtjes in handen ne men en de economische belan gen van de familie beschermen. Meer dan speculatie is dat ech ter niet. Om te beginnen zwijgt Suharto over de vraag of hij in 1998 weer kandidaat is. „Tegen die tijd ben ik 77 en dat is oud", verkondigde hij onlangs. Dat zegt echter weinig. Al begin jaren tach tig noemde hij het onzeker of hij een nieuwe ambtsperiode ambi eerde, maar hij zit nog altijd op het pluche. Vast staat wel dat Suharto geen serieuze uitdager fluldt. Die ande re presidentsdochter, Megawati Soekarnoputri Kiemas (49), kind van de in 1966 door Suharto ver dreven Soekarno, weet daar in middels alles van. In 1993 ver overde Mbak Mega het voorzitter schap van de Partai Demokrasi Indonesia (PDI). Die staat formeel te boek als oppositiepartij, maar dat is zeer betrekkelijk. PDI-lei- ders konden in het verleden pas aantreden als de regering (lees: Suharto) het licht op groen had gezet. Megawati werd op een congres in Surabaya echter zon der handjeklap gekozen door de partijbasis, waarmee de regering uiteindelijk schoorvoetend in stemde. Mbak Mega doet sindsdien van zich spreken doordat ze de oppo sitierol serieus opvat. Steeds meer partijbureaucraten die de autori teiten naar de ogen keken, moes ten opkrassen. Bovendien waagt Megawati om sociale rechtvaar digheid en meer democratie. Daarmee bedoelt ze bijvoorbeeld dat de president niet meer door het Volkscongres moet worden aangewezen zestig procent van de leden daarvan heeft hij zelf be noemd maar door het volk. Met de parlementsverkiezingen van volgend jaar in het verschiet, kregen de machthebbers volgens het Amerikaanse blad Newsweek in mei de druppel voor hun kie zen die de emmer deed overlo pen. In 1992 scoorde regerings partij Golkar nog een comfortabe le 68 procent van de stemmen, de islamitische PPP 17 procent en de PDI 15 procent. In mei zou uit een geheime peiling door het le ger echter zijn gebleken dat Gol kar nu op 40 procent blijft steken, nota bene even veel als de PDI. Naar aanleiding daarvan moet het besluit zijn gevallen Megawati de politieke nek te breken. Met behulp van leger en regering be legden PDI-dissidenten een con gres in Medan waar Mbak Mega als voorzitter werd vervangen door oudgediende Surjadi. „Wij willen niet dat dit een oppositie partij wordt", liet deze treffend Dat de partijreglementen met voeten waren getreden, verhin derde de minister van binnen landse zaken niet Surjadi te er kennen als nieuwe PDI-leider. Te vens sloot hij Megawati en haar aanhangers uit van de verkiezin- volgendjaar. strijdkrachten aan. Omdat rech ters in Indonesië gewoonlijk hun oren naar de autoriteiten laten hangen, is het twijfelachtig of ze die procedure wint. Veel boeiender is, dat Megawati meer en meer het kristallisatie punt lijkt te worden van allerlei oppositionele groeperingen. Daarmee is op zichzelf nog niets gezegd over de Indonesische laachtsverhoudingen, maar het tekent wel de groeiende ontevre denheid met het Suharto-bewind. Wie in de archipel de machts verhoudingen beschouwt, richt automatisch de blik op de strijd krachten. De laatste paar jaar lij ken daar verschillen van inzicht te bestaan. De PDI-crisis illustreert dat. Aanvankelijk werd een beto ging van Megawati-fans in Jakarta ongemoeid gelaten, maar toen op 20 juni 5.000 PDI'ers de straat op gingen, werden ze keihard uiteen geslagen. Curieus is evenwel dat nadien tal van protesten in steden op Java, Bali en Sulawesi onge moeid werden gelaten. Verdeeldheid binnen de strijd krachten kwam begin deze maand ook aan het licht toen lui tenant-generaal Soeyono in Jakar ta verklaarde dat de protesten te ver gingen, terwijl een brigadege neraal en een politiecommandant vanuit Midden-Java lieten weten dat het wel meeviel. Vorig week einde zei een hoge militair in Ja karta echter weer dat het nu ge noeg is geweest. Opvallend Het opvallendst was Suharto's mededeling dat hij Megawati's te genstrever Surjadi pas in audiën tie zou ontvangen als deze de PDI weet 'te consolideren'. De sfinx in Bina Graha, het presidentiële kantoor, wilde de gang der dingen blijkbaar even afwachten. Veel bedenktijd had hij overigens niet nodig. Afgelopen donderdag mocht Surjadi komen opdraven. Het staatshoofd spoorde hem aan de verdeeldheid binnen de PDI snel de baas te worden. Voor Suharto komt het er nu op aan ook niet te lang te dralen met een regeling voor zijn opvolging. Gezien 's mans gevorderde leef tijd, lijkt na dertig jaar het eind- Megawati op haar beurt gaf spel begonnen. Halverwege de ja- geen krimp. Haar aanhangers houden nog steeds het partijbu reau in Jakarta bezet om te voor komen dat Surjadi er zijn intrek neemt en Mbak Mega zelf stapte naar de rechter. Ze klaagde minis ter Yogie S. Memet (binnenlandse zaken) en stafchef Tanjung van de zestig kwam 'de glimlachende generaal' temidden van stromen bloed aan de macht. Als hij de wahyu nog heeft, zou hij zijn land een dienst bewijzen door die te gebruiken om minder bloederig van het toneel te verdwijnen. lekte dat hij i gezondheid i Suharto's kinderen niet gerust op toekomst Tunky Ariwibowo stak 8 juli lachend zijn duim om hoog. Samen met Hutomo Mandala Putra, presi dent Suharto's jongste zoon 'Tommy* (34), presen teerde de minister van handel de Timor, Indonesiës 'nationale' auto. Volgens de Far Eastern Economie Review zou Tunky zich echter schamen voor het project. Het blad citeerde een expert die repte over 'de duidelijkste inbreuk' op de internationale han- delsregels 'die je ooit zult aantreffen'. In februari werd een 'nationale' auto aangekon digd. Even dacht Suharto's oudste zoon Bambang Trihatmodjo (43) dat hij die mocht gaan maken. Met de Zuid-Koreaanse firma Hyundai had hij bij Jakarta immers al een autofabriek geopend. Maar de mmor viel toe aan Tommy en diens Koreaanse partner Kia. Omdat die nog geen productielijn in Indonesië hebben, kwam vader Suharto met de creet No. 42/1996. Dat bepaalt dat de Timor voorlo pig in Zuid-Korea wordt gemaakt en dat er tot juni volgend jaar 45.000 exemplaren mogen worden in gevoerd. De Europese Unie, de VS en vooral Japan waren woest. Zij mogen immers geen auto's naar Indonesië verschepen, reden waarom de Japanners veel geld hebben gestoken in fabrieken ter plekke. En nu mag Tommy van papa wat anderen is verbo den! Bovendien krijgt hij belastingfaciliteiten die zijn auto goedkoper maken dan alle c Zulke praktijken vervullen ook Indonesiërs met weerzin. „Twee generaties parasieten is te veel", klaagde een Indonesische econoom tegen het Britse blad The Economist. Hij bedoelde dat niet alleen drie van Suharto's zes kinderen met overheidshulp dik geld verdienen, maar dat ook kleinzoon Ary Si- git Haryojudanto (24) deze weg bewandelt. In fe bruari overspeelde Ary echter zijn hand. Diens be drijf Arbamoss Muld Invesco had het recht gekre gen belastingstickers op alcohol te verkopen op Ba- li. Officieel kost zo'n sticker voor een fles bier 200 rupiah (16 cent) maar Arbamoss rekende 600 ru- piah. Dat joeg bierproducenten en Balinese horeca in de gordijnen, waarna Suharto zijn kleinzoon dwong de gebruikelijke 200 rupiah berekenen. De bedrijven waarin Suharto's kinderen belangen hebben, zijn samen zo'n vijf miljard dollar waard. Dochter Siti Hardijanti Rukmana ('Tutut', 47) be stiert de Citra-groep (voedingindustrie, telecommu nicatie, bouw). Haar PT Citra Marga Nusaphala Persada heft tol op de Indonesische snelwegen. De tarieven zijn het afgelopen jaar met de helft ver hoogd. PT Bimantara Citra is de groep van genoemde Bambang. Bimantara zit onder meer in televisie, auto's, petrochemie, telecommunicatie en onroe rend goed. Tegenover de Asian Wall Street Journal heeft Bambang erkend dat 'de rechtstreekse toe gang tot zijn vader, zonder bureaucratische obsta kels, een extra troef is'. Meer dan Bambang treedt Tommy in de schijnwer pers. Autoracerij is zijn hobby en het zal hem ge noegen hebben gedaan dat hij vorig jaar een meer derheidsaandeel verwierf in de Italiaanse sportau- tofabriek Lamborghini. Ook luchtvaartmaatschap pij Sempati behoort tot Tommy's imperium. Daar naast kreeg hij in 1992 het monopolie op de kruid nagelhandel. Zijn agentschap BPPC staat aan scherpe kritiek bloot omdat het de boeren te weinig voor hun kruidnagelen zou betalen. In april riepen betogers: 'De VOC (Verenigde Oost-Indische Com pagnie, red.) bestaat niet meer, de BPPC is ervoor in de plaats gekomen'. Tutut, Bambang en Tommy zijn doende enkele be drijven naar de beurs te brengen. Volgens analisten proberen ze zo niet alleen geld aan te trekken, maar zich ook in te dekken. Als Suharto straks geen pre sident meer is, kunnen bedrijven die uitluitend ei gendom zijn van de Suharto-familie immers sneller doelwit worden van wraakacties dan als er ook an dere aandeelhouders zijn. De Suharto-kinderen zijn blijkbaar niet gerust op de toekomst. Omdat zijn in april overleden vrouw hem niet meer kon begeleiden, nam Suharto enkele van zijn kinderen en een kleinzoon n schap was ook technologieminister en Suharto-vertrouweling Habibie, rechts naast de president. zorgen binnen het Britse leger: de t die zich aanmelden om koningin en irland te dienen, slepen een overgewicht zich mee. De gevolgen zijn mis. Jaarlijks wordt zestien procent van ruten afgekeurd. Ze zijn niet fit, want: te langzaam, te snel buiten adem en te re-gevoelig. nilitairen klagen tijdens een bezoek aan ftmy Trainings Regiment bij Winchester been dat de hoop voor de toekomst ken minder 'robuust' is dan vroegere ge ts. „Dit is de video-jeugd. Meer dan de in onze nieuwe recruten heeft zo'n ap- op de eigen kamer. En sommigen den- dan nog dat ze in no time een Rambo zegt luitenant-generaal Christopher El- die de supervisie heeft over de veertién igscentra van het leger, tt's zorgen zijn verpakt in een dikke map tisch materiaal. Van de 21.800 jonge die zich vorig jaar aan- militaire carrière vielen niet alleen de 16 procent 'couch potatoes' af. Nog eens 24 procent kon wegens medische rede nen - variërend van platvoeten tot instabiele psyche - met een enkele reis terug naar de burgermaatschappij. Omdat Groot-Brittanië sinds 1960 een be roepsleger heeft, en dus aangewezen is op een getalsmatig beperkte groep enthousiastelin gen"voor een legercarrière, dreigt bij ongewij zigd beleid een militaire ramp. Ieder jaar moe ten er vijftienduizend 'baroes' bij om de ge vechtskracht van het leger kwantitatief en kwalitatief op peil te houden. Vorig jaar kwam defensie echter bijna vierduizend recruten te kort. En dat was niet de eerste keer; de cijfers bevestigen een trend. Op het eerste gezicht gaat alles volgens strak militair plan bij het Trainingsregiment in Win chester. Op deze kazerne, even buiten de stad in een bosrijke omgeving, worden recruten in tien weken fysiek klaargestoomd voor een mi litaire carrière. De basis, met roodstenen ba rakken tussen veel groen, ziet er uit om door een ringetje te halen. Geen peukje, geen pa piertje op straat. Slenteren of gewoon lopen is er niet bij. Ook de recruut die in vrije tijd even een ommetje maakt doet dit stram, in militai re pas, de armen hoog opzwaaiend. Altijd. Maar achter deze opzichtige drilmethode gaat de harde werkelijkheid schuil. De nieuwe aan was moet, alweer in vergelijking met vroeger, met zachtere handschoenen worden aange pakt. De opleiding is verlengd van tien naar elf weken, en het worden er waarschijnlijk twaalf. „We hebben de roosters moeten aanpassen", zegt kapitein Mike Dicker, een man die met snor, rechte rug en staccato-spraak zo uit een oorlogsfilm lijkt weggelopen. „We kregen te veel blessures." Geschrapt zijn derhalve oefe ningen buiten reguliere werktijden en spierbe- dreigende acrobatiek op paard en hoge bok in de gymzaal. Er wordt ook meer tijd uitgetrokken voor het nuttigen van maaltijden - 'niet meer dat ge jacht om snel weer paraat te staan' - en dege nen die desondanks ziek worden, mogen bij moeder thuis weer opknappen. Dat laatste is een belangrijk element. Er wordt voortaan na melijk ook meer zorg en aandacht dan vroeger besteed aan bestrijding van kwaal nummer één van de recruut: heimwee. „Bij 82 nieuwe recruten die wij hier een paar weken geleden kregen was heimwee een groot probleem. De meesten misten hun moeder, daarna vriendin, vriend of huisdier. In die volgorde, ja", ver klaart generaal Elliott. Maar de grootste verandering is, dat het leger de kneusjes niet zonder meer in de burger maatschappij dumpt. Sinds januari wordt op de basis Glencorse in Schotland geëxperimen teerd met een aangepaste opleiding: die de fysieke eisen niet halen, krijgen een herkansing. Deze 'bijscholingscursus' blijkt een succes. Vierentachtig procent van de aan vankelijk gesneuvelden weet zich na zo'n aan gepast trainingsprogramma (dat één tot tien weken kan duren) alsnog in de wapenrok te hijsen. Volgens Elliott betekent deze 'soepelheid' ab soluut niet dat het leger water in de wijn doet om aan meer recruten te komen. „Maar het is wel zo dat ons tekort ongeveer gelijk oploopt met het aantal recruten dat de test niet haalt. Die afvalfactor moet kleiner worden, zonder dat wij iets laten vallen van ons militaire ethos, onze normen voor kwaliteit en ge vechtskracht", verzekert de generaal met vaste Wetenschappelijk onderzoek heeft uitgewezen dat de generatie van nu zich in vergelijking met die van dertig jaar geleden bezondigt aan 'passief overeten'. Er wordt weliswaar minder voedsel geconsumeerd dan in de jaren zestig, maar het is vetter, en de extra calorieën blijven in het lichaam door gebrek aan beweging. Minder dan zes procent van de kinderen slechts, legt de weg naar school lopend af. Dertig jaar terug was dat tachtig procent. Veertig procent van de vrije tijd wordt voor de tv doorgebracht. Een nationale gezondheids actie om voor het jaar 2005 overgewicht bij mannen met zes en bij vrouwen met acht pro cent terug te dringen, blijkt nu al mislukt. De streefcijfers moeten naar beneden worden bij gesteld. „Wij vinden de nieuwe mensen niet gemotiveerd. Het lijkt erop dat ze alleen voor drie jaar tekenen om een baantje te krijgen", klaagt korporaal Gammon, een eind-twintiger die zes jaar geleden zijn handtekening voor het leger zette. Het leger heeft, zo blijkt uit Gammons verhaal, de 'kistjes' al vervangen door qua design dezelfde maar qua gewicht totaal nieuwe modellen. „Ze komen met zwaardere schoenen niet vooruit. Ze zijn ge wend aan die lichte sportschoenen, die ze al in de wieg aankrijgen", schampert Gammon. En daar lijkt een hoop mee gezegd.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 31