ZATERDAGS BIJVOEGSEL 'Haken en ogen zat Maar rijden zal-ie' U ZATERDAG 27 JULI 1996 van de Beach Boys uit de luidsprekers en in felle tinten getatoeëerde wagons. 'Dat wordteen reuzen-succes' gelooft'-.initiatiefnemer Peter Sul van Rederij Lovers. Helaas werkt alleen de NS nogal tegen. et Is ontzettend kinderach- I tig natuurlijk. Om zeggen, kleinzielig. Vertel hèm wat. Maar echt kwaad kan hij zich er niet over maken. De strijd is reeds gaande vanaf het moment dat zij hun plannen openbaar maakten. In april of daaromtrent. Broodnijd wellicht, wie zal het zeggen. Maar het kan ook best zijn, dat ze zich bij de Spoorwegen voor hun kop hebben geslagen omdat op het idee zijn gekomen. „En daar...", zegt mede-directeur van Lovers Rail, Pe- malicieus grijnsje, „en daar kan ik me eerlijk gezegd wel iets bij voorstellen. Want wat is nou makkelijker? Die rails lagen er al; wij hoefden er alleen a treintje op te zetten." Op 24 september 1983 sjokte er voor de laatste keer een boemeltje van Haarlem r IJmuiden en terug. De Nederlandse Spoorwegen hieven de lijn op wegens 'miljoenenverlies'. Onttakeling van het 'i kon vervolgens niet uitblijven. Sta- Velsen/IJmuiden-Oost werd ge sloopt, de elektrische bovenleiding ging tegen de vlakte en - om nog maar iets te an de twee sporen werd uit de grond gespit. Over het andere dok- kerde nog een keer per week de zoge naamde 'vistrein'. Maar toen deze vanaf 1994 óók nog eens een ander traject koos, was alles voorbij. En restte slechts onkruid en hondendrollen. Verval, al waar je keek. Slalommen De vraag wie precies op het idee kwam de lijn te reanimeren, kan Peter Sul on mogelijk beantwoorden. Zoiets groeit. Maar dat het bij een Amsterdamse rederij van rondvaartboten ontstond, is veel minder verbazingwekkend dan het op het eerste gezicht lijkt. Directeur Karei Lovers immers, slalomt al vanaf 1978 op onnavolgbare wijze door het toeristische wereldje. En niet één keer, zo stelt oud- Velsenaar Sul (38) vergenoegd vast, ging hij onderuit. „Een geweldig inventieve In april van dit jaar kuierde hij samen met Lovers (48) tussen de rails van Drie- huis-Westerveld naar IJmuiden. Verken ningstochtje. Het was een van die zeld zaam mooie lentedagen en wie weet, is dat van invloed geweest. Kan best. Blau we lucht, kwinkelerende vogeltjes en bij IJmuiden die onmiskenbare zilte geur van de ruisende zee. Mmmmm... wat wil een mens nog meer. Er sloegen welis waar voortdurend overhangende takken in hun gezicht en toen ze tegen de rails schopten, stoven hun broekspijpen vol roest. Maar daar keken ze dus dwars doorheen. 'Dit doen we', riep de reder na enthousiast over de laatste bielsen te zijn gesprongen, 'dit doen we'. Waarna nog diezelfde middag, op het terras van het IJmuidense visrestaurant Henk Schoorl, Lovers Rail werd opgericht. Lovers Rail is voor de helft eigendom van Peter Sul en voor de helft van Karei Lovers. Het tweetal kent elkaar door en door. Sul trad aan het eind van de tachti ger jaren bij Lovers als marketing-mana? ger in dienst. Er woedde in Amsterdam een complete grachten-oorlog in die tijd. Met nieuwlichter Lovers als eenzaam stij - der aan de ene zijde van het water en het leger van de verenigde rondvaartrederij- en aan de andere. Een voor Karei bij voorbaat verloren strijd, naar het leek. Ook al omdat de gemeente Amsterdam voor - zoals Sul dat noemt - 'de ouwe hap' koos. Maar het liep dus anders. Tel kens als Lovers verstrikt dreigde te raken in een net van nieuwe regelgeving (de meest geliefde taktiek van rederijen en gemeente), vocht hij zich met een listig uitgevoerde houw lachend uit de proble- Uitweg Legendarisch bijna is de wijze waarop hij aan het eind van de jaren zeventig zijn toen nog kleine vloot (even daarvoor overgenomen van pappa Jannes) uit- Kennemerstrand Express op de rails ken, dat kón-niet. Maar dat is nu juist het spannende: bewijzen dat het wèl kan. Niemand maakt Peter Sul wijs dat hij is begonnen aan een mission impossible. Je koopt in de hal van het Centraal Station, bij het feestelijke aange klede Lovers-loket voor 13 gulden - want dat wordt de prijs - een retourtje IJmui den. Daarna stap je op perron 2b, tegen- de Koninklijke Wachtkamer in de in vrolijke kleuren getatoeëerde Kennemer- land Express. En die brengt je vervolgens op uiterst aangename wij- het eindpunt. Muziekje van de Beach Boys uit de luidsprekers, kunstma tig zeeluchtje in de coupés en personeel hoedje op de passa giers terzijde staat. Fun, fun, fun, daar gaat het om. „Natuurlijk, haken en ogen zat", zegt Pe ter Sul. Maar die problemen zijn er om te worden opgeruimd. Neem bijvoorbeeld ■anaf het eindstation naar het strand, een afstand van 2,8 kilometer. Dat geschiedt voorlopig per bus. Tot aan dat het spoor wordt doorge trokken tot zee - en die plannen zijn er - kunnen die touringcars nog worden ver vangen door bijvoorbeeld een treintje op luchtbanden, een soort Jan Plezier. En te gen lieden die smalend vaststellen dat de plek waarop de passagiers strak uitstap pen 'er niet uitziet', zou Sul willen zeg gen: „Kom over twee jaar maar eens te rug!" Want als er in IJmuiden één plaats i: potentie dan is het wel 'de banaan', zoals de naaste omgeving van de Halkade wordt genoemd. Toen Henk Schoorl er zijn 'viscentrum' bouwde, verklaarde ie dereen hem voor gek. Nu loopt het er storm met mensen die even van een lek- kerbekkie komen snoepen. Of van een harinkje. En toen Imko Binnerts zijn comfortabele positie als chef de i van l'Europe in Amsterdam verliet om aan de Halkade visrestaurant 'Imko's' te beginnen, wees iedereen op hoofd. Nu zit hij elke avond vol. Sul: „Ik bedoel maar. Let maar eens op wat er ge beurt als er hier een paar bomen zijn ge plant en er vijftienhonderd passagiers per dag in- en uitstappen." Kedeng, kecleng, kedeng, kedeng. De Ken nemerstrand Express. Niet meer tegen te houden. Dit jaar nog één maal i uur; volgend jaar e want dat is de uiteindelijke bedoeling - eens per dertig minuten. Van 's ochtends half negen tot 's avonds kwart over acht. Of nog langer. Want het gaat niet om badgasten alleen. De eerste contacten met Scandinavian Seaways zijn al gelegd. Is het nu nog een hele hijs om met het openbaar vervoer van de terminal in breidde van drie naar vier schepen. De gemeente had juist een afkoelingsperio de afgekondigd. Een afkoelingsperiode, waarin het totaal aantal boten dat door de Amsterdamse grachten voer slechts in uitzonderlijke gevallen mocht worden uitgebreid. De vijand - in sommige geval len eigenaar van wel 25 schepen - lachte in zijn vuistje. Dit betekende het onher roepelijke einde van die verschrikkelijke Lovers. Kon niet anders. De balsturige lastpak zou als een mug worden doodge drukt door de macht van het getal. Maar Lovers vond natuurlijk een uitweg: de invaliden-boot. Een schip dat met een liftje toegankelijk moest worden voor rol stoelers. Kon de gemeente daar tegen zijn, tegen zoiets prachtigs? Nee, dat kon ze uiteraard niet. Gaat uw gang, meneer Lovers, mooi initiatief, leuk. De loftuitin gen verstomden echter snel toen het nieuwe vaartuig niet voor invaliden werd gebruikt, maar voor normaal toeristen- vervoer. Dat was tegen de afspraak. Het argument van de reder dat hij toch moeilijk klanten in de rij kon laten staan, terwijl er een leeg schip langs de steiger dobberde, vond geen genade. Aan de ket ting ermee. Waarop Lovers als de wiede weerga een gehandicapte in dienst nam die de hele dag gratis mocht i en daarmee nog een klein loontje ver diende ook. Over het aantal invaliden dat de aangepaste boot op z'n minst diende te vervoeren, stond in de vergunning na melijk geen letter vermeld. In het licht van het voorafgaande, mag het nauwelijks een wonder worden ge noemd, dat de armada van Rederij Lovers zich vervolgens uitbreidde tot de 21 schepen van nu. De museumboot, de Artis-express, dinner-cruises, de water taxi, schepen met elektro-motoren (in de grachten van Utrecht) en rondvaartboten met open kuip... Overal was Karei Lovers de eerste mee. Bovendien bouwde hij in Amsterdam Zuidoost ook nog eens het Park Lake Hotel. Peter Sul: „Karei is een vechter. Vooral op momenten dat iets heel goed gaat, wordt hij onrustig. Dan wil hij weer aan wat nieuws beginnen." Waarmee maar gezegd wil zijn dat hej idee van die trein dit voorjaar als geroe pen kwam. Temeer daar Sul vlak daar voor even in de keuken van de Spoorwe gen had kunnen kijken. Na zes jaar Lovers, vertrok hij vorig jaar naar NS Rei zigers. Die had hem gewaagd vanuit Arn hem 'iets aardigs op te zetten' voor het Netwerk Noord-Oost. Mooie job, veel mogelijkheden en je wil op een gegeven toch wel eens iets anders. The i years itch, zoals de Amerikanen dat Maar het liep allemaal wat traag bij de fa milie Spoor. 'We gaan ervoor' heel leuk, maar wat hij miste was de onvervalste, niet te imiteren Lovers-mentaliteit, 's Ochtends een idee hebben en het 's mid dags uitvoeren. Kon je in Arnhem verge ten. 'Best wel' succes gehad hoor. De vroege zondag-ochtendtrein tussen Arn hem eh Doetinchem voor jonge nacht brakers bijvoorbeeld. Met een gratis ont bijtje van bakker Melchers in de coupé en een hip-hop zingende troubadour op het perron. Anti-agressie werkend, naar al snel duidelijk werd. Maar ja, om nou te zeggen dat hij bij NS z'n ei kwijt kon.... Al die overlegorganen, al die instanties die moesten beslissen over de kleinste dinge tjes... Sul: „Toen Karei me vroeg om terug te komen naar Amsterdam, heb ik niet lang nagedacht." Nog meer plannen Het duo herenigd en dat zal Nederland weten. Want bij die Kennemerstrand-Ex press blijft het natuurlijk niet. Ideeën zat. Jaja, ook met treinen. D'r ligt tenslotte nog veel meer ongebruikte rails in Ne derland. Als NS Reizigers maar doet wat zij behoort te doen. En dat is nou net het grote probleem. Zeer zeker, de Europese wetgeving is heel duidelijk: staatsmono polies van spoorwegen zijn sinds vorig jaar uit den boze. Maar dat belet de Spoorwegen niet Lovers Rail van harte tegen te werken. Voor zijn Duitse loco motieven heeft Sul ATB-kasten nodig, apparaten die de Automatische Trein Be veiliging activeren. NS Reizigers heeft er voldoende, maar verkocht er na veel ge soebat uiteindelijk slechts twee. Woord voerder Manten van NS Reizigers in Vrij Nederland: „We gaan onze concurrent niet voor een duppie in het zadel hel pen." Sul en Lovers laten het er uiteraard niet bij zitten. Een klacht bij het ministerie van economische zaken is reeds in voor bereiding. Als ze ergens niet tegen kun nen, dan is het wel tegen onrechtvaardig heid. De moeilijkheid is alleen dat ze niet verwachten dat ze de dwarsliggers vóór 8 augustus op de knieën gedwongen zullen hebben, de datum waarop volgens plan de eerste Kennemerstrand Express vanuit Amsterdam Centraal moet vertrekken. Sul strijdlustig: „Maar rijden zal-ie." Al is het alleen maar om iedereen te laten zien dat Lovers Rail geen luchtkastelen najaagt. Hetgeen velen aanvankelijk dachten. Een dood spoor tot leven wek- down town Amsterdam te komen, straks kan het in nauwelijks meer dan een half uur. Take the easy way, take the Kenne merstrand Express. En wat te denken van de halte Driehuis-Westerveld? Het klinkt wat morbide, maar dankzij de opstan ding van de lijn Haarlem-IJmuiden kan straks op rouwkaarten weer de regel 'cre matie na aankomst van de trein' worden ingevoerd. Mooi toch? Hard werken Ze zijn nog lang niet allemaal uitgekris talliseerd, de mogelijkheden. Sul: „We hebben een hele wagon gereserveerd voor rijwielvervoer. Mensen die dat wil len, kunnen hun karretje voor een riks meenemen en 's avonds weer naar huis fietsen. De route, dwars door Kennemer- land, langs Beeckestijn en via Spaarn- woude, is al door de Historische Kring Velsen op papier gezet en zal door ons aan de passagiers worden uitgedeeld. Over het vervoer van surfplanken wordt nog gedacht en vast al staat dat we op het strand een eigen paviljoen krijgen. Dat geeft ons de gelegenheid besloten partijtjes te organiseren. Trouwerijen bij voorbeeld. Met de Express naar het strand, daar een feest en 's avonds met de trein ook weer terug. Kan je nog een borreltje drinken ook." 't Is werken geblazen om alles voor de Grote Dag in gereedheid te krijgen. Van 's ochtends acht tot 's avonds middernacht. En wie weet moet de openingsrit toch nog een week of zo worden uitgesteld. Maar dat de Kennemerstrand Express vóór 15 augustus dagelijks langs de Haar lemmerweg tuft, staat vast. Dat moet, verkneukelt Sul zich al bij voorbaat, een opvallend schouwspel worden. Hun trein, hun in felle tinten geschilderde funtrain, tussen al die saaie rijtuigen die namens de NS naar Haarlem en Amster dam snellen. De directeur, vast overtuigd van het komende succes: „Kom je net te rug uit Zandvoort waar je op de Zeeweg een uur in de file hebt gestaan, zie je die vrolijke trein rijden. Wat denk je dan? Juist! 't Is sneller, 't is goedkoper, 't is makkelijker en 't is leuker."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 29