Leidsch Dagblad 'Heineken financiert burgeroorlog Burundi 19 enny Gal blij net brons Croonprins: Spelen ook in ederland best mogelijk feiler Heiner herstelt zich iemerink kan naar huis Trekpaarden trekken door Katwijk OPRUIMING GOED NIEUWS OENSDAG 24 JUL11996 OPGERICHT 1 MAART 1860 I Feiten en Meningen Russisch banksysteem is tijdbom va jflARLEM GOVERT WISSE >1^ Blijheid in de judohal in Atlan- vreugdetranen in Amstel- een en groot feest bij judo- lub Kenamju in Haarlem. Ju- oka Jenny Gal veroverde gis- eren de vierde bronzen me- aille voor Nederland, haar overwinning tegen de iirkse Kobas viel Jenny Gal i) haar trainer Cor van der ist in de armen, zoals club- lote Claudia Zwiers dat 24 iur eerder ook al had gedaan. )pde tribunes leefden Jenny's [loeder en broer mee. luizenden kilometers ver in de eenzaamheid van ijn Amstelveense huiskamer, inkte vader Gal een traantje eg toen hij het 'bronzen' ieuws vernam. „Ik ben alleen chtergebleven, want er moet ich iemand op het huis pas en. Ik wist, dat Jenny in vorm is, maar haar plak bracht me ich van mijn stuk. Ik moest Binnenland Hagelstenen als 3 eieren in Apeldoorn Buitenland Leiden Cultuur en Kunst Plastisch chirurg van Vaticaan herstelt maagdenvliezen Overlast op A4 duurt nog twee jaar Jodie Foster eist miljoenen van Polygram Atlanta'96 even huilen", aldus de vader, die vandaag opnieuw span nende uren zal meemaken. Want zijn andere dochter, Jes sica, komt in een lichtere klas se in actie in Atlanta. De dopingcontroleurs deden gisteren nog een - vergeefse - poging het plezier van Jenny te vergallen. Ze accepteerden haar plasje niet omdat het naar hun oordeel te licht was. In een benauwde bouwkeet moest ze wachten op heldere urine, zonder een druppel te mogen drinken. Na twee uur lukte dat en kon het feest echt beginnen. oogtep unten Vandaag Bijzonderheden fudo 15.30-20.00 Lichtgewicht (M/V) Volleybal 16.00 Nederland-Japan (V) Tafeltennis 16.30-19.30 Enkelspel (V) Zwemmen 16.00 200m school (M), 200m wissel (V), 100m vlinder (M).4x tOOm wissel (V), 800m vrij O/) Tennis 16 00 Enkelspel (V/M) Wielrennen 16.00-19.30 Achtervolging (M). kwal. sprint (V) Badminton 20.00/02.00 Enkelspel (M) Paarden 21.00-00 00 Military Turnen 22.00 Achtkamp (M) Wielrennen 22.30 Kwal sprint (M) Waterpolo 22.40 Nederland-Duitsland Softbal 00.30 Australië-Nederland jZwemmen I 01.30 Finales Morgen Tijd' Bijzonderheden Paarden 13.30 Military Roeien 15.00-18.00 Halve finalès: twee zonder, dubbel- twee. skif (M/V). vier zonder (M) Softbal 15.00 China-Nederland Wielrennen 15.00 Achtervolging (V/M). sorint (V) Tennis 16.00 Enkel, dubbel (M/V) Tafeltennis 16.00-20.00 Enkelspel (M/V) Honkbal 16.00 Nederland-Nicaragua Zwemmen 16.00 50m vrij. 200m wissel. 1500m vrii (M), 200m rug. 4x 200m (V) lonprins Willem Alexander :t dat Nederland goed in Jat is om de Olympische elen te organiseren. De s zegt dat vandaag in een view in deze krant, dat tij- is de Spelen in Atlanta is af- Enomen. De kandidatuur van Amster- bm voor de Spelen van 1992 jegeven dat Neder- md in staat is compacte en wderne Olympische Spelen [organiseren. Er zitten veel voordelen aan het mogen or ganiseren van de Spelen. Ik denk bijvoorbeeld aan de aan dacht die de hele wereld nu voor Atlanta heeft. Voor de sport in zo'n organiserend land, van de jeugd tot en met de topsport, is het een extra stimulans nog beter te preste ren. Je zet jezelf als sportnatie op de kaart", aldus de prins. Pagina 16: Nederland is in staat de Spelen te organise- fde Finn-klasse liet Roy Hei gisteren op de Olympische den eindelijk weer eens n dat hij nog steeds snel in in eenmansboot kan varen. Je35-jarige profzeiler uit loudekerk aan den Rijn, die netzeezeilen al vele jaren pre- ïert boven de olympische discipline, kwam gisteren als zevende en als zesde binnen. Hij'maakte daarmee zijn valse start in de eerste wedstrijd (21ste) een beetje goed. „Een aangename verrassing", oor deelde bondscoach Pels over de prestatie van Heiner, bezig aan zijn derde olympische toernooi. „„■ftftflANTA.GPD 'ennisser Jan Siemerink kan Jnaf vandaag zijn pijlen rich- op de US Open. Op de tympische Spelen werd hij steren in de eerste ronde uit- schakeld door de Australiër foodbridge. te lefthander mi Rijnsburg 3d zich na de bittere pil bij ijn Olympische debuut in :elona (toen hij ook in de ïste ronde uit het toernooi bog) heilig voorgenomen in inta revanche te nemen op ïzelf. Dat lukte dus niet. Siemerink bleef tegen Wood- j bridge onder zijn niveau. De j als negende geplaatste speler 1 kende in de tweede set nog wel een opleving, maar verloor uiteindelijk in twee sets (2-6,4- 6). Siemerink had danig de pest in, maar kon alleen zichzelf wat verwijten. Het feit dat hij maar liefst tien breakpunten onbenut liet zegt genoeg. „Vooral daarvan baal ik als een stekker. Als je die situaties niet j uitbuit, dan wordt het wel erg j moeilijk om te winnen." Tutsi-leger houclt stand dankzij Amstel-bier Heineken is indirect een van de grootste financiers van de burgeroorlog in de Afrikaanse staat Burundi. De Ne derlandse brouwer is samen met de regering eigenaar van de Brarudi-brouwerij in de hoofdstad Bujumbura. Volgens financiële analisten in Londen zijn de accijnzen die de brouwerij betaalt samen met het aandeel in de winst goed voor zestig procent van het nationale inko- rij. „Zonder ons zouden de ambtenaren en soldaten van het door Tutsi's gedomineerde machtsapparaat al lang zijn ver dwenen", aldus Hanin. Branidi biedt werk aan 1.300 mensen, Tutsi's en Hutu's, die de mer ken Amstel en Primus produce ren. Heineken meent echter dat het niet van financiering van het leger kan worden beschul digd. „Wij betalen in Burundi accijnzen, net als in Nederland. Wat de regering daarmee doet De analisten bevestigen daar mee eerdere uitspraken van de Burundese minister van finan ciën, Salvator Toyi, die tegen over de Britse krant Financial Times liet weten dat overheid en leger niet zouden kunnen functioneren zonder de maan delijkse cheque van Brarudi. Ook Georges Hanin, de Belgi sche directeur van de brouwerij, bevestigde dinsdag het econo mische belang van de brouwe- Leidenaar eist herbegrafenis van dochter DEN HAAG/LEIDEN RUUD SEP Al heel snel nadat zijn 16-jarige dochter in 1991 bij een ver keersongeval om het leven was gekomen, kreeg hij spijt als ha ren op zijn hoofd over de ma nier waarop zij was begraven: in een algemeen graf op begraaf plaats Rhijnhof, met drie 'wild vreemden' boven haar. Een ver zoek om het stoffelijk overschot op te graven en opnieuw te be graven in een familiegraf, werd echter afgewezen juist omdat er nog drie anderen boven haar lagen. Gisterenv probeerde de vader voor de Raad van State alsnog een andere, laatste rust plaats voor zijn dochter te be werkstelligen. De gemeente wijst de verzoe ken van de Leidenaar al vijf jaar consequent af. Alleen in uitzon derlijke gevallen staat de Wet op de lijkbezorging toe dat voor een herbegrafenis andere gra ven worden geroerd. „In princi pe mag een graf na tien jaar worden geruimd, maar in een eerder stadium denk ik niet dat er een vergunning wordt ver leend", meent de gemeentelijke jurist H. Fase. „We krijgen wel vaker zo'n verzoek. Als iemand als bovenste is begraven, is het over het algemeen geen pro bleem. Maar als iemand twee de, derde of vierde ligt, wordt het altijd geweigerd." Advocaat J. Landman, die na mens de vader het woord voer de, vindt dat de gemeente zich er wat al te makkelijk van af maakt. Volgens hem zou de ge meente bij. de nabestaanden van de mensen die boven het meisje begraven liggen, moeten informeren of zij bezwaar heb ben tegen een korte verstoring van de> grafrust. „Dat je zo'n verzoek niet meteen het eerste jaar doet, kan ik begrijpen. Maar vijf jaar later denk ik dat een verzoek niet zulke heftige emoties op zal roepen", aldus Landman. Eerdere pogingen om zelf de nabestaanden van de bovenlig gende graven te benaderen, lie pen stuk op de weigering van de gemeente om de adressen vrij te geven. Landman: „Als er maar één briefje binnenkomt van iemand die bezwaar maakt tegen het roeren van het graf, is voor mijn cliënt de zaak afge daan. Hij wil niet dat om zijn emotionele problemen op te lossen anderen juist in de pro blemen komen." De Raad van State doet op 3 september uitspraak. AIRCONDITIONING? Weber koeltechniek 071 - 545 56 56 is niet onze zaak", aldus een woordvoerder, die toevoegt dat de onderneming de situatie in het land scherp in de gaten houdt. Feit is wel dat de Brarudi- brouwerij nog steeds op volle toeren draait, terwijl de meeste bedrijven in het door burger oorlog verscheurde land in puin liggen. De brouwerij is op dit moment het best bewaakte ge bouw in de hoofdstad. Heine ken heeft daar volgens de woordvoerder niet zelf om ge vraagd. De bierbrouwer neemt voor 60 procent deel in de Bu rundese onderneming; de rest is van de staat. De Nederlandse multinational is al 45 jaar in Bu rundi actief. De onderneming voelt zich mede daarom sterk verantwoordelijk voor het wel zijn van de 1.300 werknemers. Burundi zit momenteel mid den in een burgeroorlog die is overgewaaid vanuit het buur land Ruanda. Afgelopen weken kwamen honderden Tutsi's die waren gevlucht uit Ruanda om het leven bij een slachting die werd aangericht door extremis tische Hutu-rebellen. Heineken trok zich enkele weken geleden onder druk van actiegroepen terug uit de bouw van een brouwerij in Myanmar (Burma). Belangenorganisaties betichtten het concern van in directe steun aan het dictatoria le militaire regime dat de men senrechten stelselmatig zou schenden. Sommige actiegroe pen dreigden met een boycot van het biermerk. 'Knollen zitten in de grond' LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Een bonte stoet van briesende viervoeters trok gisteren door Wassenaar i vard was de belangstelling groot. Vanavond slaat de karavaan op de Keu KATWIJK/WASSENAAR IRENE NIEUWENHUUSE Vier Katwijkse jochies vermaken zich in een stapel hooi en stro. Een Belgische mevrouw wijst hen erop dat het om 'eten voor de paarden' gaat. De knapen zien het in Keulen donderen en druipen schuldbewust af. Het parkeerterrein in de Zuidduinen in Katwijk is de elfde rustplaats van de rally van aangespannen Belgische en Nederlandse stam boektrekpaarden. Zaterdag 13 juli was de start in Brussel en zaterdag 27 juli zal deze 'Parijs-Dakar-tocht met trekpaarden' in Amsterdam ein digen. De karavaan trok giste ren via Duinrell in Wassenaar door Katwijk. Vooral op de bou levard was de belangstelling groot. Op het parkeerterrein is het een bonte verzameling van menners, staljongens, poeprui- mers, officials, bierdrinkers en belangstellenden. De briesende hoofdrolspelers, de bruin-, de vos- en de zwartschimmels doen zich te goed aan het voer en water. Louis van de Vijver komt uit de 'schone' Waalstad Melsele en begint met te vertellen dat het om stamboektrekpaarden gaat. En dat knollen dingen zijn die in de grond zitten. Hij be rijdt met drie maten een driespan en is de enige met een Eén op tien automobilisten ziet niet goed DEN HAAG» ANP Relatief veel automobilisten hebben problemen met het ge zichtsvermogen. Bij ongeveer één op de tien bestuurders is de bril of contactlens niet in orde of zijn deze hulpmiddelen ten onrechte nooit voorgeschreven. Een op de vijf bestuurders heeft een afwijking aan de ogen. Dat blijkt uit onderzoek onder vierhonderd automobilisten tussen 18 en 70 jaar in de regio Amsterdam. Bij een op de vijf werd een afwijking geconsta teerd. Het onderzoek is uitge voerd door de afdeling oogheel kunde van het VU-ziekenhuis, in het kader van de nieuwste campagne van Veilig Verkeer Nederland. De autobestuurders zijn ondervraagd in mei en juni van dit jaar. De onderzoekers stelden on der meer vast dat acht van de onderzochte personen niet vol deden aan de minimale normen voor het rijbewijs. Bij acht an deren vermoedden de oogart sen een begin van de oogziekte glaucoom. Bij enkele anderen was de bril of lens te sterk, ze hadden een oppervlakkige oog ontsteking of een onverklaarba re lage gezichtsscherpte. De veelheid aan geconsta teerde tekortkomingen kunnen volgens de onderzoekers reden zijn de huidige keuringseisen voor het gezichtsvermogen te heroverwegen. Wie nu examen doet voor een rijbewijs moet in staat zijn op ongeveer dertig meter een nummerbord te le zen. Het afgegeven rijbewijs blijft vervolgens in principe gel dig tot het zeventigste levens jaar. Het is echter bekend, zo stellen de onderzoekers, dat de ogen geleidelijk achteruit gaan, vaak zonder dat het de betrok kene opvalt. Pagina 3: Automobilist moet ogen regelmatig laten testen Aardbeving in Zuid-Limburg MAASTRICHT ANP Zuid-Limburg is vannacht ge troffen door een lichte aardbe ving. Volgens het KNMI in De Bilt bevond het epicentrum zich bij het plaatsje Theux in België tussen Spa en Luik op een diep te van achttien kilometer. De beving had een kracht van 3,5 op de schaal van Richter. In het gebied komen volgens het insti tuut regelmatig bevingen voor. Tientallen mensen uit de om geving van Maastricht belden de politie over de korte trilling. Volgens een woordvoerder van de politie heeft een groot aantal menden het trillen van zijn bed gevoeld. De beving van de aardkorst was vooral te voelen in Maas tricht, Oost-Maarland, Eijsden, Margraten, Gulpen, Hulsberg en Valkenburg. Ook de politie in Noord- en Midden-Limburg kreeg telefoontjes van veront ruste bewoners. Aan Belgische zijde was de trilling voelbaar tot in Brussel en de zogeheten Oostkantons, het Duitstalige landsdeel. Voor al in Luik kïeeg de politie tal van telefoontjes van ongeruste burgers, die wakker waren ge worden door de beving. Er zijn geen meldingen van slachtoffers of schade. HET WOORD IS AAN Blaise Pascal Het hart heeft zijn redenen die de rede niet kent. «721° 117220 117210 n«n°up« 20% 20% 30% ÏSS£3$ 40% 40% 30% VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Randstad10 Regio7,8,9,10 RTV/programma's23 Schrijvende lezers20 Sport13 t/m 17 Strips21 Uitgaan18 Kortingsbon vooreen bezoek aan het modelbouwmuseum aan het Noordeinde in Lei den. Behalve treinen, vlieg tuigen en schepen zijn er ook maquettes te zien. fJeneikova) Kwaliteit, design, voordelig lEN-C: Haarlemmerstraat S2a. DEN HAAG e Poten 41 AMSTERDAM-C Molsleeg 12, Spuistraat AMSTERDAM: Gelderlandplein 46 ARNHEM Bakkerstraat 6 EINDHOVEN-C Rechleslr. 62 GRONINGEN Oosterstraat 27 UTRECHT Gildenkwartier 173, (Hg Catharijne) ROTTERDAM: Lynbaan - - ALLERLAATSTE KANS! NOG 3 DAGEN De sinds meer dan 80 jaar geves tigde en bekende meubelzaak Dreef Interieurs aan de Burgsteeg 12 te leiden gaat deze week definitief dicht. Daarom stelt zij nog alleen deze week haar totale puntgave voorraad beschikbaar voor halve prijs of soms nog minder. Daar de tijd dringt, nog eens 10% EXTRA KORTING als u de meubelen direkt mee neemt. Bijv. fraaie eiken kranten- bak van 198,- voor 99,- min 10% 89,-; diverse ladenkastjes van 498,- voor 220,- min 10% 199,-; elegante blank eiken vitri nekast van 2998,- voor 1399,- min 10% 1259,-; verder bankstellen, eethoeken, fauteuils, boekenkasten, bloemtafels, video/tv-meubels, secretaires, lampen en nog veel meer. Artikelen gemerkt met rode sticker gaan weg tegen elk aannemelijk bod! Dit komt nooit weer! Sla uw slag en haal alleen nog deze week het grote voordeel bij Dreef Interieurs, Burgsteeg 12, Leiden. Nog open vanaf 10.00 uur, a.s do.,(koop avond), vrij. en zat. i Katwijk. Op de Katwijkse boule- enhofweide in Lisse. FOTO HENK BOUWMAN korte dissel tussen de paarden. Dit hogeschool-menwerk is vol gens de Belg niet te leren. „Da moede ge voelen hè. Het schoonste is as ik met m'n span van twee meter negentig door een poortje van twee meter zes tig moet manoeuvreren en ik ie dereen zie denken: 'da kan ie niet'. Mooi wel dus. Ik laat dan de linker, het handpaard, iets voor de middelste rijden en de rechtse volgt vanzelf. Ik raak geen paal. Maar da's gevoel me vrouw, dat kennen alleneg de boeren die zo hebben g Da kan geen mens leren." Pagina 10: Briesend en stam pend door de Bollenstreek NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem Ik nu een abonnement. Voorletters: 1h - tl.v.m. controle bc/orging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per inaand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91.20) O automatisch (f. 90.20) n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1