Wereldwijd systeem volgt auto op de voet Atlanta Russen grijpen weer naar echte wodka Feiten &Meningen Krakers Georganiseerde boeven overwoekeren Berlijn Verkeersboete levert voordeel op ZATERDAG 20 JULI 1996 In de Bijbel, 1 Timotheus 4 vers 8, lezen wij: 'Want de lichamelijke oefening is tot weinig nut.' Deze onvergetelijke woorden lijken heden ten dage geheel vergeten te zijn. Een ziekelijke koorts heeft zich meester gemaakt van de media. Atlanta is het toverwoord. Zelfs op de enveloppen van de Postbank is een soortement logo afgedrukt met de Olympische ringen, met daarboven de trot se mededeling Postbank: Partner in Sport en daaronder NOC*NSF. Ik wou dat ik flink wat geld had staan bij de Postbank. Dan kon Uc een gebaar maken, dan kon ik het daar weghalen. Maar ja, waar moet je, als je 't al had, met je geld naar toe? Naar de Ra bobank? Maar die zitten met huid en haar in zoiets onzinnigs als de Tour de France. Alsof zo'n Tour nodig is, alsof we niet alle maal allang weten dat de een nu eenmaal harder fietst dan de ander. Ik ben niet gekant tegen een beetje li chaamsbeweging. Iedereen die voor zijn plezier een uurtje hardloopt, of achter een bal aanholt, of een baantje zwemt, of een stukje schaatst, heeft mijn zegen. Zelf mag ik ook graag zwemmen en schaatsen. Maar het is totaal onzinnig om zoveel ophef te maken van onder andere hardlopen, ver springen, en zwem men bij die zoge naamde Olympi sche Spelen. Straks wordt er weer, als de een of andere dame (het zal Ellen van Langen niet zijn), de achthon derd meter in een zeer scherpe tijd heeft neergezet, ge daan alsof er sprake is van een wereld wonder! Maar de eerste de beste haas, bij mij uit het weiland geplukt, kan zonder dat daar enige training aan vooraf gegaan is, die achthonderd meter moeiteloos in de helft van de tijd lopen die de wereldrecordhoudster daarvoor nodig heeft. Mijn hondje, een simpele Vunibara, een zwartbruin Schiedams Jeneverhondje, loopt desgewenst elke*01ympische afstand moeiteloos veel sneller dan enige Atlantase aüeet. Zelfs op mijn racefiets kan ik mijn hondje amper bijhouden. Hetzelfde geldt natuurlijk ook voor al die zwemrecords. Elke willekeurige bruinvis of dolfijn, zwemt al die opgehemelde records zonder enige inspanning aan flarden. De eerste de beste kangoeroe kan elk record hoogspringen met één simpel sprongetje verbeteren. Geen verspringrecord of het jachtluipaard weet het achteloos té over treffen. Trouwens: wist u dat zo'n jachtlui paard althans gedurende korte tijd een snelheid weet te maken van 120 kilometer per uur! Kom daar eens om bij al die hemel hoog geprezen Olympische hardlopers! U zult zeggen: Het is allemaal de kif. U was op school indertijd heel slecht in gym nastiek. Een vogelnestje in de ringen werd bij u een zeester. Vervolgens wist u niet meer hoe u eruit moest komen. U hing daar hulpeloos en uw klasgenoten moesten u voorzichtig uit de knoop halen. En bij bok springen lukte het u amper om eronder te kruipen, laat staan dat u eroverheen wist te komen. Zeker, dat is allemaal waar, en dat zal ook wel de reden zijn waarom ik zo'n gruwelijke hekel heb aan georganiseerde sportbeoefening. Maar dat neemt niet weg dat het totaal onzinnig is om straks hardlo pers uitzinnig te bejubelen en te huldigen omdat ze iets kunnen dat elke haas beter kan. Libertel en NVD verwachten veel van CarAngel !u> Ruim een maand geleden was het zover: het al jaren leegstaande deel van het hotel tegenover mij in de straat werd eindelijk ge kraakt. Een jaar of twee ge leden sloot het hotel plotse ling zijn deuren, waarschijnlijk op last van een of andere gemeentelijke inspectie dienst die vond dat het zo niet langer kon. Tijdens een maandenlange opknapbeurt werd het interieur op straat gedumpt en kon de buurt zich vergapen aan smerige matrassen, vervuilde bedden, smoezelig meubilair. Na de renovatie ziet de lounge er echter nog steeds uit als een hotel in een verarmd Oost-Europees land van tien jaar geleden. Sindsdien kwamen er net zo wei nig gasten als daarvoor en dat doet het erg ste vermoeden over de rest van het interi eur. Het is van belang dit allemaal te vertellen omdat zo duidelijk wordt dat de buurtbe woners de krakers aanvankelijk groot gelijk gaven. Met enig leedvermaak werd bespro ken hoe de af en toe langs wippende eige naar (hij schijnt nog meer van dit soort slechte hotels te runnen) nu mooi op zijn neus zit te kijken. En dat het een schande zou zijn als zo'n mooi laat-negentiende- eeuws huis (het hotel bestaat uit drie van zulke panden) weer voor de uiterst krappe woningmarkt in de hoofdstad verloren gaat als hij wellicht gelijk krijgt van de rechter. Na een maand is de stemmming over de krakers echter al veel minder juichend. He laas is dat hun eigen schuld, omdat ze gere geld geluidsoverlast veroorzaken. Met openstaande ramen wordt er in het pai* jom uren achter elkaar muziek gemaakt ope esdi niveau dat doet vermoeden dat hier, eul F~" mistisch gesteld, geen professionals aan werk zijn. Zijn ze uitgefreakt op trommö Ier, t mondharmonica, dan gaat geregeld de knop van de stereo op tien. Ik weet van iemand die uit angst voor wraakacties anoniem wil blijven, dat hij middels twee keer briefjes bij het pandii de bus heeft gedaan. Daarin heeft hij de krakers de solidariteit van de buurt toe, zegd, maar ook verzocht voortaan van last verstoken te blijven. Mochten ze hu; gedrag niet aanpassen, dan zit er (helaaj helaas) niets anders op dan de hoteleige naar in te lichten over de antistemming de buurt. Dat zal hem wellicht tot steun ider bij de juridische procedure rond het uitj ngej tingsbevel. Vooralsnog hoopt iedereen dat het zovei niet zal komen en hebben de krakers no ,|10U steeds krediet. Maar we concludeerden pen wel een beetje beschaamd dat ook wij ni t[^e zo tolerant zijn als we dachten. Het is in ,ora( multiculturele samenleving van Nederla een bekend fenomeen: als zich 'wezens vreemde' elementen in een buurt vestig Ï60 levert dat nogal eens problemen op. Ma dat zoiets ook bij ons dreigt te gebeuren viel ons erg tegen. Krakers, help ons en wees stil! Want zonder overlast houdem "en jullie graag in ons midden, laat dat duidfe^lr zijn. FRANCOISE LEDEBOER Russen erg actief Vietnamezen bikkelhard 'ee FOTO CPD CEES ZORN In de centrale meldkamer van de NVD In Rijswijk heeft men gestolen auto's al snel in het snotje. Satellieten en gsm-telefoons zijn de nieuwste wapens in de strijd tegen de autodiefstal. De Neder landse Veiligheidsdienst (NVD) en het gsm-telefoonbedrijf Libertel hebben een apparaat ontwik keld dat gestolen voertuigen voortaan wereldwijd kan volgen. De CarAngel, zoals het systeem wordt genoemd, kan ook diefstal voorkomen door bijvoorbeeld een startonderbreker te activeren. Het eerste contract met een Britse verzekeringsmaatschappij is inmiddels geslotèn. CarAngel werkt in feite heel simpel. Via satellieten wordt constant de locatie van de auto bepaald. Dit navigatiesysteem, Global Positioning System (GPS) genaamd, werkt ovér de hele wereld. In de zeevaart wordt het al veel gebruikt en het kan de positie van het voertuig tot op een paar meter nauwkeu rig aangeven. De positie wordt via het gsm-te- lefoonnet doorgegeven aan de meldkamer van de NVD in Rijs wijk. Als de auto, boot of vracht wagen ergens geparkeerd staat, wordt de CarAngel geactiveerd. Op het moment dat een dief de auto probeert open te breken, komt er een alarm binnen in de meldkamer. „Wat er dan gebeurt, is afhan kelijk van de instructies die de CarAngel heeft meegekregen. Zo kan automatisch de starton derbreker in werking worden gesteld, maar het apparaat kan ook een sirene laten loeien of de deuren op slot doen. Die han delingen kunnen ook door de dienstsdoende beambte in de meldkamer worden gedaan", legt F. Dessens van CarAngel uit. Ook als er niets gebeprt, is de auto trouwens nog niet verlo ren. Op een beeldscherm in de meldkamer kan de wagen im mers van minuut tot minuut worden gevolgd. De NVD be schikt over gedetailleerde stads plattegronden, waarop zelfs het huis is te zien waarvoor de auto staat geparkeerd. Een gestolen wagen die met loeiende claxon en gesloten deuren midden op de weg stil staat, zal behoorlijk wat aan dacht trekken. Dat zo'n auto ook nog eens met behulp van GPS kan worden getraceerd, lijkt daan ook een beetje over bodige franje. Dessens erkent dat GPS inder daad in eerste instantie voor an dere doeleinden is bedoeld. „Een van onze klanten is een verhuurbedrijf van kampeerau to's. Er verdwenen naar zijn zin iets te veel van die auto's naar Marokko. Daarom hebben we in de CarAngel een waarschu wingssignaal ingebracht. Zodra de kampeerauto de grens tus sen Spanje en Marokko over gaat, komt er hier een signaal binnen. Dan kan de auto meteen worden afgesloten. Bo vendien kunnen we de wagen in Marokko opsporen." Het zwakke punt van CarAngel is overigens dat het systeem al leen werkt in gebieden waar gsm-telefoonnetten liggen. In West-Europa zullen de dieven dus niet ver komen. Maar als de gestolen auto op een vrachtwa gen het Oostblok wordt binnen gereden, zijn ze bij de NVD al spoedig het spoor bijster. „We gaan er van uit dat we de dieven al eerder te pakken hebben", verdedigt Dessens zijn sysreem. Goedkoop is het nieuwe snufje overigens allerminst. Voor een CarAngel moet, inclusief in bouw, al snel 3.500 gulden wor den neergeteld. „De London Lancashire verzekeringsmaat schappij, die ook achter Uniga- rant van de ANWB zit, geeft echter 25 procent korting op de autoverzekering als er CarAngel inzit. Bij een dure auto heb je de kosten er dus binnen de kortste keren uit. Bovendien zal CarAngel de komende jaren nog wel flink goedkoper worden. Dan wordt het voor steeds meer automobilisten interessant", meent Dessens. De Nederlandse verzekeraars zijn tot nu toe echter niet in ac tie gekomen. „Ze kennen het systeem niet en zijn daarom af wachtend. We hebben nu 8.000 klanten en de praktijk zal snel genoeg uitwijzen hoe effectief we zijn. Er is in Italië twee jaar lang een proef gedaan met 500 vrachtwagens. Er zijn verschil lende pogingen tot diefstal ge daan, maar het is nooit gelukt, dus wii geloven er wel in", aldus een zelfverzekerde Dessens. RIJSWIJK» PEET VOGELS Zelfgestookte brouwsels zijn op de achtergrond geraakt Als het om echt grote misdrijven gaat, hoor je Duitse agenten alleen maar 'OK' tegen el kaar zeggen. De afkorting staat voor de ge organiseerde misdaad organisierte Kri- minalitat die zich als een kankergezwel over de hele Bondsrepubliek heeft uitge breid. Met name in Berlijn voelen gangsters uit de hele wereld zich thuis. De hoofdstad wordt door experts zelfs als het Europese centrum van de georganiseerde misdaad omschre ven. En de Berlijners zelf noemen hun stad- spottend 'Mafiopolis'. Volgens de politie is ongeveer tweederde van de leden van georganiseerde misdaad bendes afkomstig uit het buitenland. Sinds de val van de Berlijnse Muur stromen met name misdaadbendes uit Oost-Europa naar de Duitse hoofdstad. Maar ook groepen uit Latijns-Amerika en Aziatische bendes laten van zich horen. De bendes zijn met name actief waar het gaat om huurmoorden, overvallen, diefstal van luxe auto's, mensen- en drugshandel en afpersing. Er is bijna geen misdaad die niet door de georganiseerde bendes is ontdekt. „Voor geld doen ze alles", zo zegt men bij de politie. In Berlijn opereren alleen al tien bendes uit het Gemenebest van Onafhankelijke Staten, de voormalige Sovjetunie. De stad is het centrum van de Russenmafia in Duitsland, menen experts. Zakkenrollers uit Roemenië en Latijns-Amerika hebben zich gespeciali seerd in het bestelen van mensen in het openbaar vervoer. De grootste problemen heeft de politie met de Vietnamese bendes, die zo grof te werk gaan dat zelfs ervaren rechercheurs er kou de rillingen van krijgen. Sinds 1992 zijn bij de strijd tussen twee rivaliserende bendes om afzetmarkten voor gesmokkelde sigaret ten meer dan zestig mensen om het leven gekomen. Alhoewel de autoriteiten er alles aan doen !aa om de bendes te pakken, is het lastig oir |Vfci betrouwbare informatie over hun doem laten te achterhalen. Omdat de bendes: jL uit een nationaliteit of een volksgroep b(* staan, is het onmogelijk om infiltranten de bendes af te sturen. De politie hoopn omvangrijke afluisterpraktijken, de oms den zogenaamde grosse Lauschangriff.ï Wt meer informatie te krijgen. stere Vooral bij de bestrijding van de Vietnam euw zenmafia stuit de politie vaak op een ra >ude van stilte. Omdat zij met de dood worde51 va bedreigd, zwijgen de getuigen. Bovendu ge bewegen de daders zich „als een vis in h ^te water van ons rechtssysteem", zegt den s. t nister van binnenlandse zaken van Berb; »r d Jörg Schönbohm. Sinds de rechtbank be paaldp dat de verkoop van minder danö zend'gesmokkelde sigaretten een overtn ding en geen misdrijf meer is, vindt dep tie bij razzia's steeds vaker handelaren n jj'i e op de kop af 999 sigaretten op zak. Bove en ri dien leveren de handelaars de klanten en meer aan huis. Dat er ondanks alle problemen toch sue sen kunnen worden behaald in de strijd gen de georganiseerde misdaad bleek m langs. Een aantal Vietnamezen was tock reid te getuigen en zelfs de spectaculair! \}i moord op drie Vietnamezen in mei waarschijnlijk wraak voor de moord op; Vietnamezen een paar dagen eerder- binnenkort worden opgelost. Een 26-j man is in dit verband al opgepakt. Schönbohm is met betrekking tot de Vie namezenmafia iets optimistischer dand |gn maanden geleden, maar een prognoses nje neer dat geboefte verslagen zal zijn, durf fj,je hij niet te geven. Het is echter zeker dal, a) een uitbreiding van hun activiteiten kun ft g verhinderen", aldus de bewindsman. eg BERLUN THOMAS SCHMOLL De angst van elke buitenlander die ergens op het Russische platteland wordt uitgenodigd waarbij uiteraard een stevig glas wodka moet worden ge dronken is dat hij samogon krijgt voorgezet. Sa- mogon is een in Rusland buitengewoon geliefd, maar soms levensgevaarlijk eigen alcoholisch brouwsel. Het gevaar lijkt echter te wijken. Het kapitalisme slaat in Rusland ook op dit gebied toe. Door de gigantische import van pure alcohol, onder meer uit Nederland, is het niet meer lonend samogon te maken. Bovendien draaien de officiële Russische stokerijen op volle capaciteit. De goed koopste soort wodka kost omgerekend nog geen drie gulden per halve liter, terwijl alleen al de suiker die nodig is voor een fles samogon op 1,50 gulden komt. In de Russische dorpen wordt samogon al eeuwen gebrouwen, maar echt populair werd de drank pas toen Michail Gorbatsjov als secretaris-generaal van de Communistische Partij zijn kruistocht tegen de wodka begon. Miljoenen Russen begonnen daarom samogon te bereiden. Het recept is simpel. Suiker en water zijn essentieel, maar voor de rest kan erin wat voorhanden is, zoals brood, aardappels, even tueel aangevuld met fruit. Het hele spul moet tien dagen gisten en daarna kan het luide en vrolijke wasdarovje (op je gezondheid) klinken. Wie haast heeft, kan het proces volgens experts ver snellen door het mengsel in een wasmachine te verhitten en regelmatig te luchten. Maar vooral als amateurs aan de slag gaan, kunnen er levensge vaarlijke brouwsels ontstaan. Menig vrolijk avondje eindigde in een drama als bleek dat het gistingspro ces niet geheel was gelukt. De feestvierders moes ten dan een hoge prijs betalen voor hun dorst: het verlies namelijk van hun gezichtsvermogen. Mede daarom stapt Rusland nu weer massaal over op de oude, vertrouwde wodka. Maar vergeten is het samogon-tijdperk nog lang niet. „Ik weet nog dat ik het in de Gorbatsjov-periode heel vaak maak te, omdat mijn man het nodig had om mensen om te kopen", herinnerde de 65-jarige Jekatarina zich in een interview. „Maar nu doe ik het niet meer. Suiker is zo duur geworden dat ik het hooguit nog •gebruik bij het maken van jam", zei ze. Een oude baas liet echter weten dat hij zich door de hoge suikerprijs er niet van laat weerhouden zijn ei gen specialiteit te brouwen. „Dat doe ik al veertig jaar en ik zie niet in waarom ik dat zou veranderen. De Russische wodkafabrieken draaien op volle toeren. Ik maak mijn samogon in mij eigen schuurtje van gistende aardappels", zei hij in een vraaggesprek met een Moskouse krant. De anti-alcoholcampgne van Gorbatsjov vormde overigens in de jaren '80 ook een niet voorziene aanslag op de schatkist, aangezien er veel minder accijns binnenkwam. En de Russen schakelden zo massaal op eigenstook over dat ze een miljoen ton suiker aan de markt onttrokken, waarna de suiker werd gerantsoeneerd. In een gesprek met het pers bureau Reuters zei Sergej Goedosnjikov van de in Londen gevestigd Internationale Suiker Organisa tie, dat de Sovjetunie enkele jaren zelfs tegen harde valuta suiker moest kopen op de wereldmarkt. Maar begin jaren '90 kwam de grote ommekeer: de geheelonthouder Gorbatsjov maakte plaats voor Boris Jeltsin, zoals bekend een man die niet in een glas spuugt. De distilleerderijen draaiden de kraan wijd open, maar het was bij lange na niet voldoen de voor de naar wodka smachtende Russische ke len. Volgens Reuters importeerde Rusland vorig jaar 300 miljoen liter pure alcohol. Dat staat gelijk aan flT jbÉ| flflj 40 procent van de eigen jJBÊ produktie. In het Kremlin 8aan nu stemmen op om feJi 1 SB de import van alcohol aan banden te leggen om de ei gen productie te bescher men. Dan zal de capaciteit van de drankfabrieken in Rusland echter wel flink moeten worden opge schroefd. Zo niet, dan be leeft de samogon een co- me-back. Overigens had de gezag hebbende Russische krant Izvestija dezer dagen nog een aardig nieuwtje voor mensen die te diep in het wodkaglas kijken en daar een geweldige kater aan over houden. Ene Oleg Kroeptsjovdeed, zo meldt de krant, in 1979 een ge weldige ontdekking. Hij slaagde erin het Sint El- mus-vuur, een verschijnsel dat ontstaat bij statische elektriciteit met zeer hoge voltages, op te wekken in een fles wodka. Kroeptsjov gaf ingewikkelde de monstraties met zijn 'Leidse fles', waarbij de vonken uit zijn neus en vingers spoten. Leuk voor bruiloften en partijen, maar dat was voor deze inventieve Rus te weinig. Hij ging door en ont dekte onlangs dat door zijn behandeling de wodka onschadelijk werd. Met anderewoorden: de consu ment zou niet meer agressief worden en de onver mijdelijke, splijtende hoofdpijn na een avond door zakken, zou eveneens tot het verleden behoren. Helaas is de nijvere uitvinder voorlopig gestruikeld over de door de bureaucratie opgestelde horden, schrijft Izvestija. Maar een wetenschappelijk onder zoek verdient zijn idee wel. Al was het maar omdat van de 2.181 zelfmoorden die het afgelopen jaar in Moskou werden gepleegd, de helft plaatsvond on der invloed van alcohol. MOSKOU HANS HOOGENDUK ARCHIEFFOTO CORRESPONDENT BELASTING BELICHT Voor leken is de belastingwetgeving niet altijd even makkelijk te begrijpen. Ais ik beweer dat een werknemer loon ontvangt als zijn werkgever een verkeersboete voor hem betaalt, zal de gemiddel de Nederlander mij wat verward aankijken. Zeker als ik er aan toevoeg dat de verkeersovertreding was begaan in een bedrijfsauto en tijdens werktijd. Menig burger zal mij echter voor gek verklaren als ik verdedig dat iemand door een verkeersovertre ding te maken in een bedrijfsauto, meer belasting terug kan krijgen - bij de aftrek van hypotheekrente. Toch is het zo. Laat ik het uitleg gen. Recent was er een rechtszaak voor het gerechtshof in Leeuwarden. Wat was er aan de hand? De werk nemers van bedrijf X rijden in be drijfsauto's. Tijdens hun werk be gaan die werknemers wel eens verkeersovertredingen. Het kente ken van de bedrijfsauto's staan op naam van bedrijf X. Daarom wor den de verkeersboetes opgelegd aan dit bedrijf, dat de boetes ver volgens niet verhaalt op de werk nemers. Die werknemers hebben daardoor een voordeel. Volgens de belastinginspecteur is er daarom sprake van loon en daarover moet loonbelasting worden betaald. Be drijf X was het hier niet mee eens en spande een procedure aan tegen de fiscus. Het hof in Leeuwarden oordeelde kort en bondig: het voordeel voor de werknemers was gewoon loon. De verkeersboete wordt namelijk volgens de wettelijk regels aan de bestuurder van de bedrijfs auto opgelegd, de werknemer dus. Om het ge makkelijk te houden, moet echter in negen van de tien gevallen de kentekenhouder de boete betalen, hier dus bedrijf X. De kentekenhouder kan op zijn beurt de verkeersboete terugvorderen van de wer kelijke overtreder. Bedrijf X had de boete dus van haar werknemer (die immers de overtreding had begaan) moeten terugvorderen. Aangezien het be drijf dit niet deed, had de werknemer een voor deel. Hij hoeft immers de verkeersboete niet te be talen. Dit voordeel moet worden beschouwd als loon en daarover moet loonbelasting worden afge dragen. Wanneer nu een werknemer onder werktijd het gaspedaal eens flink in trapt omdat hij van zijn baas ergens snel moet zijn, en als de baas de verkeersboete wegens snelheids overtreding voor zijn rekening neemt, dan betekent dat meer loon voor de werknemer. Als de baas daarover de loonbelasting betaalt, dan is er wat betreft de fiscus niets aan de hand. Maar nu komt het. De werknemer kan door dit hogere loon in een ho gere belastingschijf belanden. Heeft hij een eigen huis en kan hij daar door de hypotheekrente voor de be lasting aftrekken, dan kan het zo zijn dat hij opeens 10 of 15 procent meer belasting over deze rente te rugkrijgt. Door te hard te rijden in de auto van je baas kan je dus een belastingvoordeel krijgen! De eerlijkheid gebiedt wel te zeggen dat er ook een kans is dat de werk nemer belastingnadeel voor de kie zen krijgt. Valt hij door de overtreding in een ho gere tariefschijf en ontvangt hij flink rente op een spaarrekening, dan moet hij namelijk opeens 10 of 15 procent méér inkomstenbelasting over die ont vangen rente betalen. De conclusie is in beide gevallen dat de hoogte van de belastingaanslag afhankelijk kan zijn van een snelheidsovertreding. Inderdaad: de belas tingwetgeving is niet altijd even gemakkelijk te be grijpen.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 2