erinnermgen aan en middeleeuws ïrtschaftswunder f m Toerisme Wandelen tussen de roofdieren (TERDAG 20 JULI 1996 REDACTIE: ROB VAN DEN DOB8ELSTEEN Vernieuwingen bij dierentuinen In de Beekse Bergen kunnen bezoekers sinds kort wan delsafari's maken. Waterpartijen, ramen, grachten en verzonken hekken voorkomen problemen tussen de roofdieren en argeloze wandelaars. Doordat die veilig heidsvoorzieningen op inventieve wijze zijn weggemof feld is een heel natuurlijk landschap gecreëerd. De nieuwe wandelroute is 3,5 kilometer en langs het traject verrezen nieuwe dierenverblijven en zogeheten in- en uitkijkpunten, van waaruit de bezoeker de duizend die ren van dichtbij kan bespieden. Nieuw zijn ook de en tree en de 'Speelberg Kilimanjaro', een avontuurlijke speeltuin. Het park kreeg meteen ook een kortere naam: Safari Beekse Bergen. De uitbreidingen vormen de basis van een nieuwe aanpak die beter aansluit bij de huidige manier van denken over natuur en milieu. Daarin zal de auto, die in het oude safaripark zo'n centrale rol speelde, steeds verder worden teruggedrongen. Per jaar legden de be zoekers 700.000 autokilometers af tussen de dieren. Dat aantal moet binnen enkele jaren bijna worden gehal veerd. Het uiteindelijke doel is te komen tot een volle dig autovrij park. Om de bezoekers aan te moedigen hun wagen buiten de hekken te laten staan, zijn duizend nieuwe parkeer plaatsen aangelegd. Wie niet wil wandelen kan een rondrit met de safaribus maken, of inschepen voor een boottocht tussen de dieren. Die tochtjes onder leiding van een gids zijn voortaan bij de entreeprijs inbegre pen. Safari Beekse Bergen investeerde ruim negentien miljoen gulden in de nieuwe opzet. Er worden 400.000 bezoekers per jaar verwacht. Info: 013-53 60 03 5. Een geraffineerd in het landschap weggewerkte wandel route brengt safari-bezoekers tot vlak bij de roofdieren. FOTO CPD Art is Ook andere dierenparken zetten nieuwe projecten op. Zo restaureerde en vernieuwde Artis het befaamde Aquarium. Het 114 jaar oude gebouw biedt nu onder meer vier hypermoderne aquaria, van elk vijftien meter lengte. In die mammoetbaWcen zijn drie verschillende onderwaterwerelden te zien: de vloedbossen van de Amazone, de tropische koraalriffen van de Aziatische zeeën en een heuse Amsterdamse gracht. Details eruit komen in 28 kleinere bakken aan bod. Info: 020 - 52 33 40 0. Pieterburen De Zeehondencrèche in Pieterburen viert het 25-jarig bestaan met een speciale tentoonstelling. Die laat zien hoe de crèche in een kwart eeuw uitgroeide van een simpele eerste hulppost, waarin Lenie 't Hart de eerste 'huiler' verzorgde in een teiltje in de tuin, tot een mo dern kennisinstituut dat op wetenschappelijke wijze probeert zieke zeehonden te laten herstellen, om ze vervolgens terug te zetten in zee. Diverse hoogte- en dieptepunten passeren de revue, bijvoorbeeld het uitbreken van het zeehondenvirus, dat in 1988 de zeehonden bijna uitroeide. Maar ook de bui tenlandse hulp aan opvangstations in bijvoorbeeld Mauretanië en Griekenland komen aan bod. In de ex positieruimte zijn ook de brieven en kunstwerken te zien, waarmee bekende Nederlanders de jarige crèche feliciteerden. De tentoonstelling blijft tot eind septem ber staan. Info: 05 95 - 52 82 85. Burgers' Zoo Met een tentoonstelling viert Burgers' Zoo in Arnhem dat 25 jaar geleden de chimpansee-kolonie werd ge opend; een eiland van driekwart hectare, met binnen- verblijf en observatieruimte, van waaruit de mensapen van heel dichtbij konden worden bestudeerd. De nieu we opzet was een wereldprimeur, want tot dan toe wer den chimpansees gehuisvest in kleine, makkelijk schoon te houden hokken. Bovendien hielden de mees te dierentuinen maar één paartje of hooguit een klein groepje. Critici waren bang voor agressie en ongelukken op het eiland. Maar de nieuwe huisvesting bleek een groot succes. De Arnhemse apen werden wereldberoemd via talloze wetenschappelijke publicaties, televisiedocu mentaires, boeken en de speelfilm 'Chimps onder el kaar' van Bert Haanstra. De expositie belicht de ge schiedenis van de chimpanseekolonie, het bijzondere karakter van de huisvesting, de wetenschappelijke on derzoeken, alsmede de ontwikkelingen binnen de Noorder Dierenpark De commerciële gekte die na Steven Spielburgs kassuc ces 'Jurassic Pare' ontstond, mag dan aan het wegeb ben zijn, de belangstelling voor dinosauriërs is geble ven. Het Noorder Dierenpark in Emmen haakt daar op in met een nieuwe, permanente tentoonstelling over de uitgestorven giganten. De titel van de expositie, 'Ver steende draken', wordt onmiddellijk duidelijk bij het aanschouwen van het model van de Albertosaurus. De zeven meter lange engerd straalt pure moordlust uit. In zijn indrukwekkende kaken staan rijen dolkvormige tanden, waarmee hij zijn prooi aan brokken scheurde. Hoogtepunten van de tentoonstelling zijn een nest met eieren van de Maiasaura en een compleet, origineel skelet van een Hypacrosaurus. De resten zijn gevonden in Montana (Verenigde Staten). Er is ook een 35 cm kleine baby van deze prehistorische reus te zien. Info: 05 91 -61 88 00. Aqua Lutra Op een unieke tentoonstelling in Otterpark Aqua Lutra zijn waterminnende amfibieën en slangen te zien, die in ons land met uitsterven worden bedreigd. Speciaal voor deze tentoonstelling zijn dieren uit florerende po pulaties in Tsjechië naar Leeuwarden overgebracht. Aqua Lutra toont naast de bekende groene kikker, de pad en de ringslag, ook minder bekende soorten, zoals de knoflookpad, de geelbuikvuurpad, de boomkikker, de vuursalamander en de dobbelsteenslang. In de ten toonstelling - die tot eind dit jaar te bezoeken is - ligt de nadruk op de internationale bescherming van deze kwetsbare diersoorten. De expositie gaat ook in op de maatregelen die nodig zijn om amfibieën en reptielen nieuwe levenskansen te bieden. Info: 05 11 -43 12 14. 'OljSVAND itsland is weer één staat. Al valt de oude ?ns tussen oost en west nog duidelijk te Kok (kennen. Voorbij het machtige Lübeck wc land je een halve eeuw terug in de tijd; de p.-,) ehveg houdt abrupt op. Een tweebaans- idai voert langs uitgestrekte velden, kleine loe irpen en vervallen boerenhoeves, een en- •jj,) Ie bekroond met een ooievaarsnest. Maar de verschillen tussen oost en west ...id he, eenheid. Her en der worden op het Bo lenblik de wegen verbreed; hobbelige kei- M-y iverdwijnen onder een gladde laag asfalt. Ifs een aaneengesloten net van fietspa- seti tn is al bezig te ontstaan. In de binnenste- "goj in worden de vuile historische gevels op- schilderd in zoete taartkleuren. Voor het gn rst sinds de oorlog kunnen eeuwenoude Jero mden rekenen op miljoenen marken itrheidssteun. In veel gevallen nog maar ggj nop tijd. Nadat de kerkbesturen een hal- er j eeuw op eigen kracht hun roodbakste- gj in gebouwen moesten onderhouden, zijn meeste er bar slecht aan toe. In de ven- Carm «traceringen nestelen vogels, op de |as (1 iunberen groeien dikke plakkaten mos. Het oppoetsen van het historische erf- ied wordt natuurlijk vooral voor de toeris- ;daan. En die laten zich niet .onbe- Drommen Duitsers uit de voormalige mdsrepubliek weten tegenwoordig in su- rdeluxe campers hun weg te vinden naar vervallen stadjes. Op de marktpleinen Evolken ze 's avonds de terrasseri, verbijs- ïd dat er na vijftig jaar communisme en iwaarlozing nog zoveel overeind staat. De toeristen die nu de oude havensteden de DDR bezoeken, worden door de toe- i itenbureaus herinnerd aan het middel- j.vse Wirtschaftswunder van de Han- steden. Van de 14de tot de 17de eeuw erkten kooplieden van verschillende Noord-Duitse steden samen in de handel in een gebied dat zich uitstrekte tussen de Zuiderzee, de Baltische Zee, de Finse Golf en Thüringen. De overzeese handel bracht geweldige rijkdom, waarvan de restanten nog steeds zijn te zien. Verbaasd hebben de inwoners van Wis- mar, Rostock en Strahlsund de laatste jaren nieuwe wèlkomstborden aan hun gemeen tegrenzen zien verschijnen. In navolging van Bremen, Hamburg en Lübeck noemen ook deze steden zich 'Hansestadt'. Maar de parallel ontgaat niemand. Het etiket 'Hansestadt' is met opzet over de recente geschiedenis heengeplakt. Niemand wil nog worden herinnerd aan het communis tische tijdperk, aan de tweedeling tussen oost en west. Liever wordt de aandacht ge vestigd op het gezamenlijke verleden van de late middeleeuwen, toen de gehele Noord-Duitse kust een economische bloei tijd beleefde. De drie Oost-Duitse Hanzesteden hebben nog veel uit dat Hanze-verleden bewaard. Wismar durft zich zelfs, schromelijk over dreven, de 'schönste stadt in der Welt' te noemen. Wel behoort het stadje tot de mooiste steden van Duitsland; zware bom bardementen bleven het plaatsje in de Tweede Wereldoorlog immers bespaard. Gotische gevels aan het marktplein, het Fürstenhof met zijn terracotta versieringen in Renaissancestijl en maar liefst drie mid deleeuwse kerken vormen hier de hoogte punten. Het stadje ademt een landelijke sfeer; bijna alle huizen vertonen ouder domskwalen en het centrum ontbeert gelukkig! nog de onvermijdelijke wandel promenade. Pronkzucht Rostock daarentegen is tijdens de laatste oorlog zwaar getroffen door de Geallieer den; in de stad was immers de productie van de jachtvliegtuigen van de Duitse Wehrmacht geconcentreerd. Dat neemt niet weg dat er nog een hoop te zien valt, onder andere de reusachtige Marienkirche, waarvan het interieur een mooi voorbeeld is van Lutherse pronkzucht. Een weelde waar Rome nog een puntje aan zou kunnen zuigen. Vlakbij ligt het badplaatsje Warne- münde. Op het ogenblik worden hier de bouwputten gedicht. Een torenhoog glazen hotel en diverse restaurants hebben de muffe DDR-stijl verdrongen. De Jugendstil- villa's, die ooit moeten hebben toebehoord aan partijbonzen, krijgen nu een frisse lik verf van nieuwe bewoners. Als een fossiel uit het recente verleden ligt aan de duin rand een golfslagbad. Op een oud vergeeld bord worden de bezoekers welkom geheten in het Duits, het Engels én... het Russisch. Verderop, voor de kust van de oude stad Strahlsund, ligt het eilandje Rügen, bereik baar via een dam, en bekend vanwege zijn kleine badplaatsjes, rijke natuur en vogel broedplaatsen. In Strahlsund zelf is de ar chitectonische rijkdom helemaal verbluf fend. Middeleeuwse woonhuizen die in Ne derland al lang tot een oersaai musuem zouden zijn bestempeld, staan hier dood leuk op instorten of zijn nog onlangs voor zien van strakke kunststoffen kozijnen. Van de vensters in de St.Marienkirche is er bijna niet één onbeschadigd. Het plaatsje be schikt bovendien nog over een groot deel van de oude ommuring en een nog nooit gerestaureerd middeleeuws handelshuis van de Orde der Cisterciënzers. Nu wacht het verbrokkelde pand op een levensred dende operatie. Plamuur De 'Ossi's' zijn enthousiast over de ontelba re restauratieprojecten in hun steden. „Kom over een paar jaar nog maar eens te rug, dan zul je zien hoe mooi het geworden is", zegt de bewoonster van een wijkje in Strahlsund, waar bijna elk huis in de stei gers staat. Haar vreugde is begrijpelijk, maar toch stemt al dat nijvere restaureren treurig. Nu laat de ouderdom nog zijn ware gezicht zien, maar spoedig ligt ook in de DDR alles verborgen onder het plamuur van de nieuwste restauratie- en conserve ringsmethodes. Info: Duits Reis- en Informatiebureau, Hoogoorddreef 76, 1101 BG Amsterdam, 020 - 69 78 06 6. Honderden gotische en barokke gevels in de voormalige DDR wachten op restaura tie. Aan monumen tenzorg gaf het com munistische regime nooit veel aandacht. FOTO'S DUITS VER KEERSBUREAU Vuurwerk Kaasboerderijen :t grauwe oosten van Duitsland, voormalige DDR, is aan het rdwijnen. Overal staan «wkranen en klinkt het - Jgewonden geluid van mokers en ilboren. Het opgepoetste sultaat wordt in kleurrijke dstenfolders trots aangeprezen een verwijzing naar het emrijke middeleeuwse verleden, navolging van Lübeck, imburg en Bremen in het j oegere West-Duitsland, noemen it Wismar, Rostock en rahlsund zich nu 'Hanzesteden'. :t Wirtschaftswunder van de I4dR als echo van het inomische succes van de Hanze. Scheveningen zorgt ook deze zomer weer voor vuurwerk. Tot 9 augustus ontbrandt op vijf achtereenvolgende vrijdagavon den om elf uur op de Pier een zee van vuur. De serie vormt de ouverture van het Vuurwerk Festival Scheveningen, dat van donderdag 15 tot en met zon dag 18 augustus voor de zeven tiende keer plaatsvindt. Tien in ternationalevuurwerkfabrikan ten schieten dan hun mooiste creaties af in de strijd om de Scheveningen Vuurwerk Trofee. Info: 06-34 03 50 51. Het Nederlands Zuivelbureau heeft een landkaart uit gegeven met daarop aangegeven plaats en gegevens van 93 kaasboerderijen. Ook wordt er informatie ver strekt over de drie Nederlandse kaasmusea (Alkmaar, Gouda en Bodegraven). De brochure is gratis aan te vragen bij het Nederlands Zuivelbureau in Rijswijk, 070 - 39 53 39 5. Molendagen Kinderdijk Aan de Kinderdijk bij Rotterdam wordt tot eind au gustus elke zaterdag de zogenoemde 'Molendag' ge houden. Alle 76 wieken slaan dan van 13 tot 17.30 uur door de lucht. De 'bezoekmolen' van 09.30 tot 17 uur geopend. De andere achttien molens zijn niet toegan kelijk voor het publiek. Machinisten-cursus In de Eifel wordt sinds kort les gegeven in het besturen van een stooinloc. De lessen duren in totaal vier dagen en kosten inclu sief logies 649 Duitse mark. Er is nog plaats op de machinisten-cursussen van 29 augustus tot 1 september en van 19 tot 22 september. Info: Eifel-Touristiek, Bad Münstereifel, (vanuit Nederland) 00 49 22 53 60 75. Industrieel erfgoed Bij de VW's in heel Nederland is sinds kort de brochure 'Industrieel Erfgoed Pro vincie Utrecht' verkrijgbaar. De folder, die 1,50 gulden kost, geeft een overzicht van veertig belangwekkende industriële objec ten, waaronder zowel de neo-barokke pro ductieruimte van de Nederlandse Munt wordt verstaan als de overkapping van het Centraal Station in Utrecht. tgele TjFactor Fris in NINT oten met 1 september mogen bezoekers an het Technologie Museum NINT, aan Tolstraat 129 in Amsterdam, samen et de barkeeper van het paviljoen, een euw frisdrankje proberen te ontwerpen, ivendien worden een aantal brandende Knel raEen rondom het fenomeen 'frisdrank' yo iiehandeld. Want hoe komt het bijvoor- iieeld dat je er van moet boeren? En wat gebeurt er met de prik als de drank wann Coni Wordt? De geheimen van zonnebrandcrè- va mes worden eveneens onder de aandacht La ran het publiek gebracht, NINT, 020 - 57 08 11 1. Scandinavië buroperator Buro Scandinavia geeft sinds kort elke klant een voordeelpas die fldig is in alle Scandinavische landen, let document geeft recht op kortingen ran 10 tot 25 procent op bijvoorbeeld ireizen, tochten met een stoomrader- [tonPi boot en attractieparken. Golfers die in het bezit zijn van de pas hoeven voor de green 'eevan de golfbaan in Skei (Noorwegen) B pedO hechts de helft te betalen. |Ge derland in Cultuur De Provinciale WV van Gelderland finels (jj)e brochures uitgegeven onder de titels t Achterhoek in Cultuur', 'Rivierengebied na3iin Cultuur' en 'Veluwe in Cultuur'. De fol Dl Afl 'Iers geven een overzicht van het culturele ranbod in genoemde regio tijdens deze, tomer. Het aanbod varieert van een oper- oorstelling in het kasteel van Ruurlo tot 'n Frans filmfestival in KerkdrieL De 'rochures zijn verkrijgbaar bij alle Gelder- *WV-kantoren en bij de grote VW-bu- vand reaus elders, mvani Attractiepad Tussen de gemeenten Ermelo, Harderwijk en Putten is sinds kort een zogenoemd 'Attractiepad' openge steld, een bewegwijzer- de Fietsroute die ook het recreatiegebied Nulde- Horst aandoet. Het tra ject is aangegeven met geelgroene bordjes en staat (samen met allerlei gegevens) afgedrukt op een uitvouw-folder die voor een gulden bij alle Gelderse VW-kantoren verkrijgbaar is.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 23