Leiden Grimmige opening Beestenmarkt Ook problemen bij El Cid verwacht Bedrijven ook verantwoordelijk voor stad' Ruzie over inboedel Holiday Inn bijgelegd Verliefde student wil concurrent vermoorden iTERDAG 20 JUL11996 HEf HANS JACOBS. 071 -5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071 -5356429 ANNO 1896 Maandag 20 Juli Dit jaar zal het Scapulierfeest te Zoeterwoude aan den Hoogen Rijndijk wederom plechtig worden gevierd, ditmaal voor het eerst in de nieuwe, fraaie parochiekerk van O. L. Vr. Onb. Ont vangenis. Deze kerk bevat een kapel, welke aan het Scapulier broederschap is toegewijd, waarin een zeer schoon altaar met Mariabeeld. Z. H. de Paus heeft voor deze dagen een vollen af- •erleend aan allen, die, na gebiecht en gecommuniceerd te hebben, de Broederschapskerk bezoeken en daar bidden ter in tentie van Zijne Heiligheid. ANNO 1971 dinsdag 20 juli de begraafplaats van de Nederlandse Hervormde Kerk in Ifassenaar is vanmiddag de op zondag 11 juli in Rome overle- len filmactrice Talitha Getty-Pol begraven. De 30-jarige voor- lige actrice van Nederlandse afkomst, overleed, nadat zij in ir flat in Rome een overdosis slaapmiddelen had ingenomen, jj was sinds december 1966 getrouwd met Paul Getty jr., zoon in de gelijknamige Amerikaanse oliemnagnaat. Talitha Pol, die iIndonesië geboren is, heeft onder meer een rol gespeeld in de lm„Barbarella". Bouwvakker gespiest na val Rotterdam Een 37-jarige bouwvakker uit Leiden is gistermid- ij een ongeval in Rotterdam ernstig gewond geraakt. De n viel uit een bouwstelling en kwam terecht op een aantal fezeren draadeinden. Een van de draadeinden is door het onder- :haam van de man gegaan en een ander stuk door een been. jEen chirurgisch team heeft de man uit zijn benarde positie be- Ivrijd. Daarbij werd een van de stukken ijzer losgeknipt. Met het metaal in het lichaam is de man per spoedtransport naar het (ziekenhuis gebracht. Daar is ook het stuk metaal verwijderd. (Grofvuilcampagne begint maandag leiden Bellers van de grofvuillijn krijgen vanaf maandag een - enSlfoldervan de dienst milieu en beheer thuisgestuurd met richtlij- hoii nen voor het aanbieden van grofvuil. De folders zijn onderdeel de nieuwe campagne 'Zwaar hè, dat grofvuil'. Volgens milieu en beheer worden de grote, niet meer gewenste spullen raak verkeerd aangeboden en dat maakt het werk voor de men sen in de ophaaldienst onnodig zwaar. In het najaar krijgt de campagne een vervolg. De dienst milieu en beheer wil dan de aandacht vestigen op hergebruik en op het bestaan van de Leid- se kringloopwinkels. Waterspektakel op de Kagerplassen kaag Boegsprietlopen, de surfplank-race, het badkuip-peddel circuit en een rubberboot-strozakgevecht. De jeugd tussen de acht en 15 jaar kan zich zondag tussen elf uur en half drie uitle ven in de Kagerplassen. Voor het eerst heeft de watersportvere niging De Natte Latten in samenwerking met de Stichting Pro- 'rogrea motie Kaag dit waterspektakel georganiseerd. Deze wordt ge- iidem houden in het water voor de Firma van Lent op Kaageiland. De deelname is gratis. De enige voorwaarde voor deelname is het in bezit zijn van een zwemdiploma. htove Meevallertje voor huurders :>ai 'lOl mm Vlie ibden» I luurders van Zijl en Vliet kunnen na de zomer een meevallertje verwachten. De woningbouwvereniging heeft be lten de waarborgsom af te schaffen. Het besluit kost Zijl en ietzo'n 800.000 gulden, het levert de huurders 350 gulden op. Nieuwe huurders van de corporatie betaalden tot nu toe een .'aarborgsom van 350 gulden. Het aantal mensen dat met een huurschuld of uit een beschadigde woning vertrekt neemt af. En dus is de 'aanbetaling' eigenlijk niet meer nodig. Na de stap van Zijlen Vliet is woningbouwvereniging De Sleutels de laatste in Leiden die huurders nog een waarborg vraagt. ix-wethouder directeur Dienst ludheidkundig Bodemonderzoek Wk eB /rijdagl 5.00 ut' 5—17-00' enriëtte van der Linden (46) is 5 er 1 november 1996 benoemd 1algemeen directeur bij de jksdienst voor Oudheidkun- 'lUL"» (bodemonderzoek. Van der Linden heeft nu een functie bij het ministerie ij m 0CW. Voor haar overstap :E™ Jaar het ministerie was zij wet- Carrière yt j- Arno Kolenbrander I 3 wacht - dankzij Soundmixshow - veelbelo vende carrière. Ovenvisje a a Achttien bewoners I H" van Leiderdorpse Koningshof hebben last van ovenvisjes. Ambtenaar Van Gulick tegen de grond gesmeten In een grimmige sfeer is gisteren het nieuwe plein op de Beestenmarkt officieel geopend. Nadat projectleider R. van Gulick van de gemeente tegen de grond was gesme ten door ondernemer G. Nagtegaal van Gebak van Van Dam, wilde het niet echt feestelijk worden. Op een span doek, dat over het plein hing, maakten de ondernemers bekend dat zij sinds de afsluiting van het plein voor au to's een omzetverlies hebben geleden van 25 tot 40 pro cent. LEIDEN HANS KOENEKOOP Van excuses kwam het niet meer. Nagtegaal is boos op pro jectleider Van Gulick: ,,Hij heeft vier jaar lang niet willen luiste ren naar onze bezwaren. Het autovrije plein is gewoon door de gemeente doorgedrukt. Ik kon me even niet beheersen toen hij kwam aanlopen met een grimas op zijn gezicht." Van Gulick was zichtbaar aan geslagen door het voorval. Hij had aan de valparij een flinke schaafwond aan zijn elleboog overgehouden. ,,En mijn foto toestel is beschadigd. Een ver velend incident, maar ik laat er de vrolijkheid van deze dag niet doorverpesten." Wethouder Van Rij, aanwezig om het plein officieel te openen, was zeer verbolgen. „Het pleit niet voor de ruimhartigheid van geest van deze ondernemer. Nagtegaal groet mij ook al niet meer. Het is niet leuk als je je zin niet krijgt, maar blijf dan wel respect hebben voor een andere mening. Dit is absoluut onge past." Omzet Een aantal ondernemers zegt aantoonbaar minder omzet te hebben dan vóór de afsluiting van de Beestenmarkt. Nagtegaal heeft het over 40 procent, Mc Donalds meldt 30 procent, snackbar Hendo 35 procent en 't Kaashoekje 35 procent. De restaurants El Gaucho en Kwangtung zeggen beduidend minder klanten te zien. Eigenaar Jaap Huscka Van de Hus Pub beweert zelfs 45 pro cent omzetverlies te hebben ge leden. „Maar dat is vooral te wijten aan de werkzaamheden op het plein. Nu het goed weer is en ik mijn terras buiten kan zetten, zal het wel aantrekken. Maar ik houd mijn hart vast hoe dat van de winter moet gaan. Dan is er op dat kale plein niks te beleven." R. Gransjean, eigenaar van 't Kaashoekje, ziet het helemaal niet meer zitten. „Sinds er geen auto's meer op het plein mogen staan, is mijn omzet sterk ge daald. En als kleine midden stander moet je al zo aanpoten, leder jaar lever ik procentjes in. Ik zit hier nu bijna 23 jaar, maar als het zo doorgaat haal ik geen jubileum. Het was een goed stekkie, maar dat is nou over." McDonalds is zo'n beetje alle 'meenemers' kwijtgeraakt, zegt eigenaar M. Kop. „Dertig pro cent van mijn klanten kwam met de auto voor de deur. Die komen niet meer, mensen lo pen geen honderd meter voor een Big Mac. En de laatste da gen is het helemaal niks, want op het parkeerterrein bij Molen de Valk hebben ze nog even gauw een kermis neergezet. Bij de opening van het nieuwe plein klaagden de ondernemers op een spandoek over omzetverlies. Daar bouw je nou zestien jaar een zaak voor op." Klagen Toch zijn er ook ondernemers die geen zin meer hebben in klagen, zoals het echtpaar On derwater van de bloemenboot, restaurant Oudt Leyden en Het Pannekoekenhuis. Zij vinden dat het nu afgelopen moet zijn om de Beestenmarkt negatief af te schilderen. „Laten we daar nu mcc ophouden. We hebben die strijd gestreden, maar verlo ren. We moeten nu de handen ineen slaan om er wat van te maken. Want als wij maar met die zure gezichten in de winkel blijven staan, loopt de klant ook hard door", zegt C. Onderwater van de bloemenboot. Die houding is wethouder Van Rij uit het hart gegrepen. „Dit plein gaat pas leven als de ondernemers gezamenlijk ac ties op touw zetten. Dan krijgen ze vanzelf meer klandizie. Ze schieten er niets mee op als ze maar blijven zeggen dat het slecht is. Dat nu die omzet wat minder is, lijkt me logisch. De winkeliers hebben een maand lang tussen graafmachines en zandhopen gezeten en dat lokt bepaald geen klanten. Maar nu foto holvast/mark lamers is het plein klaar, de zomer kan beginnen. Laten we over twee jaar kijken hoe het met de om zetcijfers zit." Nagtegaal is trouwens ook van plan te stoppen met klagen. „Ik ben niet van zins als een ge frustreerde ondernemer aan de Beestenmarkt te blijven. Ik ga een pannenkoekenboerderij be ginnen in Leiderdorp. Dat wordt een nieuwe start." Omwonenden Arsenaalplein dreigen al met nieuwe rechtszaak houder in Leiden (onderwijs) voor de PvdA. De huidige directeur van dé ROB, prof.dr. W. Willems, wordt benoemd tot wetenschappelijk directeur. De ROB is bestuurs dienst en kennisinstituut voor de archeologische monumen tenzorg. Staatssecretaris Nuis van OCW overweegt de ROB te verzelfstandigen in de vorm van een agentschap. LEIDEN AAP RIETVELD VERVOLG VOORPAGINA De Lakenfeesten zijn op een haar na voor bij, maar van de feesttent op het Arsenaal plein zijn de omwopenden voorlopig nog niet af. Ook tijdens de introductieweken voor de nieuwe lichting studenten van de Leidse universiteit wordt de tent gebruikt. Studentenroeivereniging Asopos en de El Cid-commissie hebben op 12 en 16 augus tus nog feesten in het witblauwe gevaarte. „Ik hoop dat ik u hier niet weer terugzie over dit onderwerp, maar ik ben bang van wel", zei de president van de Haagse recht bank gistermiddag. Omwonenden maakten in kort geding bezwaar tegen de tent op het Arsenaalplein tijdens de Lakenfeesten. Tegen de studen tenfeestjes in augustus konden zij nog geen bezwaar maken, omdat daarvoor nog geen vergunning is verleend. Die vergunning is ook niet voor eind juli klaar. Maar de om wonenden lieten al doorschemeren dat zij overwegen ook tegen die vergunningen be zwaar te maken. Als er opnieuw een kort geding komt, kunnen de bewoners in ieder geval niet het argument aanvoeren dat de gemeente te scheutig is met vergunningen voor de Grote Beer. Want met de studentenfeestjes heeft eigenaar Kenter niets te maken. „Dus als er maar iedere keer een andere organisator is kunnen wij elke avond van het jaar opgeza deld worden met een tentfeest", mopperde een van de omwonenden voor de recht bank. Kenter is inmiddels sterk geneigd om wat betreft het organiseren van activiteiten op het Arsenaalplein het bijltje er maar bij neer te gooien. „Die Lakenfeesten worden ge houden op verzoek van de gemeente, om de zomerstilte in de stad wat te doorbreken. En als je dat dan doet, krijg je dit. Met drie oktober hebben we ook al ellende gehad. De afspraken die we toen met de buurt maakten, hebben ertoe geleid dat we op 2 en 3 oktober een omzet van 500 gulden hebben gedraaid. We hebben een enorm verlies geleden, waar we nu nog last van hebben." Dit jaar al dacht Kenter erover de Laken feesten maar de Lakenfeesten te laten. „Maar allerlei mensen hebben op mij inge praat om toch mee te doen. Dat is niet zo gek want we doen ook leuke dingen, cul tuur, themafeesten. We steken er veel ener gie in. Het is veel gemakkelijker om een rock rollband neer te zetten en dure kaartjes te verkopen, maar daar kiezen we bewust niet voor. En er zijn ook omwonen den van het plein die dat wel waarderen. Maar soms lijkt het wel of democratie bete kent: minste stemmen gelden." De omwonenden erkenden overigens ook wel, dat zij doorgaans van de evenementen op het plein niet zoveel last hebben. De kla gers hebben veel meer bezwaar tegen la waai uit het café aan de Rembrandtstraat en de overlast op straat. Maar daar kunnen zij met een juridische procedure niets aan veranderen. ,1 \looi zo goed zohaait ondernemers naar Jeugddorp MN «KEES VAN KUILENBURG ndememers in Leiden voelen ch nog te weinig deel uitma- n van de lokale samenleving, 'iet dat ze niet willen, maar er wdt niet bij stil gestaan dat inkelier en fabrikant er ook at bij hebben dat het goed le- nis in de buurt", zegt Fokje lf? etersen. De Leidse is project- «'rdinator van 'Mooi zo, goed 1 Bat is een organisatie die di inzet voor een leefbare erplee? 00n_ en webomgeving Het Dject is ondergebracht bij de üdse Welzijnsorganisatie. Lei- n is een van de 50 gemeenten ft een dergelijk project. "De plaatselijke afdelingen kken deel uit van het landelij- Mooi zo, goed zo. Wel hebben plaatselijke organisaties een I«n onderkop. In Deventer is I 'Dit is Deventer, daar doe ik voor' en bij ons 'Leiden doe Mvoor de Sleutelstad"legt Pietersen uit. Het Leidse ®)ect bestaat ruim twee jaar. éigens Fokje Pietersen is de tr(A' dachte achter het project dat *ds meer verbanden in de sluitend' Eden verdwijnen. „Vroeger delke buurt een speeltuin en II buurtvereniging. Van daar- oorheeü 'werd er aan de leefbaarheid d? wijk gewerkt. Dat is bijna finaal verleden tijd. Maar ook 'nogzijn er mensen in de wij- die ideeën voor projecten hebben om de leefbaarheid te vergroten. Niet dat wij een pro ject opzetten, maar wij bemid delen en helpen waar nodig. De mensen moeten het zelf doen. Zo hebben wij al diverse aan vragen lopen." Overtuigen Uiteraard is er wel het een en ander nodig om de activiteiten van de grond te krijgen. Pieter sen: „Om een zo groot mogelijk effect te krijgen is er een klank bord opgericht. Daarin zitten mensen üit het bedrijfsleven, gemeente en belangrijke orga nisaties. Zij dragen onze doel stellingen uit en hebben ingan gen bij het bedrijfsleven. Dat is ook de opzet. Het bedrijfsleven te overtuigen dat ze moeten meedoen." Een project waar Leiden de komende weken mee ken nismaakt is Zomer '96. Zes we ken lang zijn er op het voorma lige Jeugddorp aan de Voor- schoterweg activiteiten voor de jeugd van zes tot zestien jaar. Draaiend op twee buurthuisme dewerkers en zo'n vijftig vrijwil ligers.' Ook 'Mooi zo, goed zo' heeft veel bemoeienis gehad met Zomer '96. „Op een gegeven moment hoorden wij van mensen uit de buurthuizen dat veel Leidse kinderen niet op vakantie gaan. Terwijl in die periode de buurt huizen zijn gesloten. Dus hen rest niets dan zwerven in de buurt. Vanuit de buurthuizen kwam de vraag om activiteiten in de zomer op touw te zetten. Uiteindelijk is dit er uit gerold, maar wel dankzij de mensen uit de buurthuizen. Onze rol is ge weest om het mogelijk te ma ken", zegt Fokje Pietersen trots. In het vakantiedorp worden zo'n 3500 jeugdige Leidenaars verwacht. Spijkers Hierin heeft het bedrijfsleven al een rol gespeeld. ,,Zo maar wat voorbeelden. De firma Noord man schenkt ons een container hout en Kruijt levert de spijkers en het gereedschap. Bedrijven zijn bereid om mee te doen, maar weten niet wat de moge lijkheden zijn. Vaak wordt ge dacht dat het alleen maar om geld gaat. Dat is zeker niet zo. Koopt een bedrijf andere com puters, dan zijn er clubs die in teresse hebben. Subsidies wor den minder, dus ook die vereni gingen hebben het moeilijker. Ook als een straat of wijk een schoonmaakactie op touw zet, kan een winkelier op simpele wijze meedoen door het leveren van bezems en schoonmaak middelen. Of gewoon een kopje koffie. Ook voor de winkelier en zijn klanten is het fijn dat een straat er leuk uitziet." Fokje Pietersen: „Belangrijk dat ondernemers meedenken over de leef baarheid in hun wijk." foto loek zuyderduin Negende Leidse glibberpaal-festijn Café De Grote Beer houdt zon dag 21 juli voor de negende keer het Leidse glibberpaal-festijn. Moderne gladiatoren strijden van 14.00 tot 17.00 op de met groene zeep ingesmeerde paal om het kampioenschap. Voor de winnaar ligt een hoofdprijs van 150 gulden te wachten, nummer twee gaat met 100 gul den naar huis. Deelnemers, voorzien van handdoek en dro ge kleren, kunnen zich tot aan het begin van de wedstrijd in schrijven aan de bar van De Grote Beer. Plek voor peuters in De Compagnon Peuters vanaf anderhalf jaar oud kunnen terecht in Kinder centrum De Compagnon aan het Broekplein in de Leidse Me- renwijk. Het kindercentrum heeft met drie groepen uitge breid naar in totaal zes groepen. Voor de opvang van baby's is nog wel, een wachtlijst. De Compagnon heeft nu twee ba by-groepen, drie peuter-groe pen en een groep naschoolse opvang voor kinderen van vier tot acht jaar oud. Voor de op vang van oudere kinderen heeft het centrum een overeenkomst gesloten met De Draaimolen. LEIDEN. RUUD SEP De banken betalen voor de inboedel en de curator staakt zijn verzet tegen de overname van de exploitatie van het Leidse Holi day Inn motel door de Haagse Schouw Expioitatiemaatschappij (HSE). Met die overeenkomst is voorlopig de rust weergekeerd rond het hotel aan de Plesmanlaan. De nieuwe eigenaars kun nen ongestoord doorgaan met de verbouwing van hun hotel, zonder dat ze bang hoeven te zijn dat ze door de curator op straat worden gezet. Sinds op 27 juni de Hotel Maatschappij Leiden (HML) failliet werd verklaard, twisten de curator en de Duitse banken waarbij HML haar hypotheek had lopen over de exploitatie van het ho tel. HML ging op de fles met 5,2 miljoen gulden achterstallige hypotheekbetaling. De banken richtten HSE op als nieuwe ex ploitant om het hotel zo rimpelloos mogelijk voort te zetten. „De banken hebben uiteindelijk maar betaald om rust in de tent te krijgen. Maar dat de banken de inboedel zonder betaling onder zich wilden houden, was volledig in overeenstemming met twee gerechtelijke uitspraken. De banken hebben er echter niets aan om daarover drie jaar te gaan procederen", aldus ad- vocaal J. Weermeijer namens de banken. Rechtbankpresident E. van Delden suggereerde afgelopen woensdag echter dat HSE mogelijk niet het recht had om het Holiday Inn te exploiteren. Bij zo'n uitspraak zou het beheer te ruggaan naar de inmiddels failliete voorganger. Nu de twee par tijen overeenstemming hebben bereikt, kan dat scenario echter in de kast blijven. Was er geen schikking gekomen, dan had Van Delden aanstaande woensdag de knoop doorgehakt. CERBERUS/MAARTEN BAKKER Zijn vriendin koos uiteindelijk voor de andere minnaar. Op 15 juli 1995 kreeg de 23-jarige stu dent het slechte nieuws te ho ren. „Ik voelde mij geestelijk dood en vond dat zij ook dood moest", verklaarde hij later. In de vroege ochtend van 16 juli reed de verdwaasde student naar de ouderlijke woning van de vriendin. Met een klein tan getje ging hij de remleiding te lijf van de auto waarmee zijn ex-vriendin, haar nieuwe min naar en twee andere vrienden de volgende dag op vakantie gingen. Een ongeluk werd voor komen doordat de vakantiegan gers bijtijds ontdekten dat aan de remleiding was geknoeid. Officier A. Nederpelt beschul digde de student gisteren bij de Haagse rechtbank van poging tot moord. Zij eiste een celstraf van drie jaar, waarvan een jaar voorwaardelijk. De officier sprak van een berekende daad. De verdachte had al eerder la ten vallen dat hij zijn rivaal in de liefde zo zou kunnen vergifti gen. Een alternatieve straf vond de officier veel te licht. De aankla ger vond het ook nog maar de vraag of therapie de verdachte wel zou helpen. De psychiater wist immers na 25 gesprekken nog steeds niet wat hij met de verdachte aanmoest. En de sa menstellers van de psychologi sche rapporten, waarin ver dachte verminderd toereke ningsvatbaar werd verklaard, betwijfelden of hij wel werkelijk was gemotiveerd om zijn psy chische problemen te lijf te gaan. Toch eiste de officier, naast de celstraf, ook nog dat de verdachte zijn psychiater zou blijven bezoeken. En hij zou uit de buurt van het slachtoffer moeten blijven. De advocaat betwijfelde tij dens de rechtszitting of er wel echt sprake was van een moordpoging. Hij wees erop dat de remleidingen, na de wraak actie van de student, toch nog gedeeltelijk functioneerden. De auto was zelfs nog naar de vaste garage van de familie, helemaal in Nijmegen, gereden. De recht bank doet over twee weken uit spraak. PUSOSWA 6EMGENTE gZDAMTH 25-4O|

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13