Alles v inge Extreme prijsstijging koopwoningen is voorbij Binnenland Bonden leggen zich neer bij procedure politiechefs Brandweer blust brand in eigen kazerne 'Meeroken is wel slecht' 'Bevolkingsonderzoek naar groene staar loont' 'Klassen worden groter en lessen vallen uit' 'Geen ban op autotelefoon' lENSDAG 17 JUL11996 S houden meer ingangscontroles iecht« Treinreizigers worden vaker buiten de trein gecontro- fjóp het bezit van een kaartje. NS zetten 192 mensen extra in )rin- en uitgangscontroles op de stations. NS nemen deze jatregel om de veiligheid op de stations en in de treinen te rgroten. Naast de controles gaan NS incidenten in de trein uvvkeuriger registreren. Als blijkt dat zich telkens in dezelfde :in onregelmatigheden voordoen, kan het spoorbedrijf ingrij- ndoor extra personeel in te zetten. udste Nederlander overleden rtPNDAALCornelia Hendrikse-Maas is maandag op 110-jarige ftijd overleden. Mevrouw Maas was sinds mei de oudste inge- ene van Nederland. De afgelopen twintig jaar woonde zij in bejaardenhuis te Roosendaal. Haar gezondheid was goed, iar nadat ze vorig jaar haar been had gebroken, zat zij in een stoel en liep ze slechts af en toe. Mevrouw Maas werd op 2 :ember 1885 geboren in Zeeuws-Vlaanderen. elstraf voor militaire drugsdealers tHEM» Vijf (ex-)militairen zijn gisteren door de Militaire Ka- ■rin Arnhem veroordeeld tot celstraffen variërend van vijftien achttien maanden wegens handel en uitvoer van drugs. De ex-dienstplichtigen en jonge beroepsmilitairen van de leger- iats Seedorf, handelden vorig jaar op grote schaal in softdrugs, speed en cocaïne. De Militaire Kamer merkte in het vonnis het niet aannemelijk te vinden dat het kader in Seedorf niets vist van de drugshandel. De verdachten verklaarden tijdens de ting twee weken geleden dat militairen in de legerplaats mas- il drugs gebruiken. Waterschade kost rijk 364 miljoen Het rijk heeft 364 miljoen gulden betaald aan particu- ien en bedrijven als schadevergoeding voor de wateroverlast o n 1995. Daarnaast keerde het Nationaal Rampenfonds nog Jns tachtig miljoen uit aan ruim 100.000 getroffen huishoudens (met name Limburg. Minister van binnenlandse zaken Dijkstal Jhrijft de Kamer dat hij in de toekomst de schade-afhandeling «rampen via één wet wil regelen. Naast het Rampenfonds wa in nu de ministeries van binnenlandse zaken, landbouw, eco- Smische zaken en volksgezondheid verantwoordelijk voor de {handeling van de schadeclaims. Deze versnipperde afhande- Igis volgens Dijkstal nadelig voor de getroffenen. Wlan bekent moord op vrouw *ien op zoom Een 28-jarige man uit Bergen op Zoom heeft 'enover de politie bekend dat hij in de nacht van zondag op 1 aandag een vrouw heeft gewurgd. De identiteit van het slacht- fer is nog niet bekend. De politie heeft dat gisteren laten we ll. De aangehouden man heeft de politie zelf attent gemaakt ide dode vrouw. Hij vertelde even voor drie uur maandagoch- nd op het bureau dat op het Zuivelplein een vrouw lag. De po- ie vertrouwde het verhaal dat de man erbij vertelde niet en eld hem aan. mbulancemedewerker steelt beurs Inschoten Een 45-jarige ambulancemedewerkër uit Winscho- 01 .fare- lerstei - n is opgepakt op verdenking van beroving van een 29-jarige atiënt. Hij zou begin juni de portemonnee met geld en een jikpasje van de gewonde man hebben gestolen op weg na< :tziekenhuis. Het slachtoffer werd daar naartoe gebracht na m auto-ongeluk. De patiënt zag op een bankafschrift dat een agna het ongeluk enkele honderden guldens van zijn rekening ;f aren opgenomen. lominee misbruikt Zaandamse jomiiANDAMEen dominee van de Hervormde Gemeente Zaandam veroordeeld door het rechtsorgaan van de Hervormde Kerk tot maand schorsing en twee maanden voorwaardelijk wegens f coc^ ksueel misbruik. Als pastoraal werker onderhield de man ja- inlang een relatie met een Zaandamse. In die functie misbruik- ^hij de vrouw. De dominee werkt sinds 1982 in Zaandam. efunG aarvoor stond hij ruim tien jaar in Hoogvliet bij Rotterdam. In tndinf jebaan heeft zich iets dergelijks voorgedaan, rond li wefh! lossche wethouder mept plaatsgenoot )e lich igekoENB0SCH* Bij een ruzie met een plaatsgenoot heeft een Bossche 'slede eth°U(ier een 44-jarige plaatsgenoot een bloedneus geslagen, rel deed zich voor tijdens een brandje in een parkeergarage an Den Bosch. De wethouder kreeg daar om onduidelijke rede- en een woordenwisseling met zijn plaatsgenoot. Bij een tweede [oordenwisseling, waarbij de gewonde man de wethouder een ptater gaf, greep de politie in. De officier van justitie heeft een :hikking aangeboden in de vorm van een boete van 250 gulden, e wethouder heeft inmiddels zijn excuus aangeboden. voordirigent bestraft voor ontucht Een 69-jarige koordirigent uit Gouda is door de Haagse ïchtbank veroordeeld tot drie jaar celstraf waarvan een jaar m Wi oorwaardelijk wegens ontucht met minderjarige jongens. De het nan was voorganger en dirigent van onder meer het regionale leredf oor van de Vergadering van Gelovigen. De rechtbank achtte be- ort) et 'ezen dat hij over een periode van vele jaren seksuele handelin- en heeft gepleegd met de aan hem toevertrouwde jongens. Zelf chatte de verdachte het aantal slachtoffers op enkele tientallen. Zi Zo! 'n Compleet mobiel GSM pakket voor f 49,95(incl. BTW) per maand. Wat zit er allemaal in het ZiZol pakket: «Geavanceerd digi- taal GSM-toestel: Philips FIZZ «Libertcl abonnement *10 minuten j gratis bellen per maand «Handige ZiZo! helplijn «Speciale ZiZo! uikersgids. Bel voor meer informatie over het ZiZo! pakket en Verkoopadrcsscn 06 05 60 (gratis). LIBERTEL inds Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dier DEN HAAG ANP Midden (R. Straver) zijn vrijwel geregeld. Wie echter naar de re giokorpsen Rotterdam, Utrecht, Gelderland en Kennemerland gaan, is onduidelijk. Ook is niet bekend wie de lei ding krijgt over het op 1 juli op gezette Nederlands Politie Insti tuut (NPI), dat namens de korpsbeheerders, hoofdofficie ren van justitie en korpschefs de kwaliteit van de politie moet verbeteren en bewaken. De meest waarschijnlijke kan didaat daarvoor is S. van Hulst, korpschef Hollands Midden en voorzitter van de Raad van Hoofdcommissarissen. Van Hulst was beoogd opvolger van Wiarda als korpschef in Utrecht, maar heeft daar om persoonlij ke redenen vanaf gezien. Hij geeft pas komend weekeind uit sluitsel over zijn toekomst. Het liefst blijft hij bij het korps Hollands Midden, maar Dijkstal heeft voor die post Stra ver op het oog. Straver moet on der druk van de Tweede Kamer weg uit Haarlem omdat hij, zoals bleek uit de parlementaire enquête opsporingsmethoden, onvoldoende leiding heeft gege ven aan de rechercheurs Lan- gendoen en Van Vondel van de criminele inlichtingendienst (CID) Kennemerland. De politiebonden betreuren het dat minister Dijkstal kiest voor een verkorte benoemingsproce dure voor een aantal nieuwe politiechefs. Dit zei voorzitter P. Kruizinga van de Algemeen Christelijke Politiebond (ACP) gisteren na afloop van infor meel overleg met de top van Dijkstals departement. De bon den leggen zich neer bij de pro cedure. „De minister heeft toegezegd zorgvuldig te handelen", aldus Kruizinga. „Er is een vorm van inspraak. Liever hadden we ge had dat de nieuwe korpschefs via normale, open sollicitaties zouden worden benoemd. Me de onder druk van de politie zoekt de minister zelf kandida ten. De vertrouwenscommissies in de korpsen kunnen daardoor niet kiezen uit een aantal gega digden, maar moeten ja of nee zeggen tegen de kandidaat waar Dijkstal mee komt." Hoewel tijdens het overleg niet is gesproken over perso nen, staat vast dat Dijkstals plaatje voor de verschuivingen binnen de Nederlandse politie top nog niet helemaal rond is. Amsterdam (J. Kuiper), Den Haag (J. Wiarda) en Hollands Makelaars: Huizen dit jaar maar zes procent duurder De Nederlandse Vereni ging van Makelaars (NVM) denkt dat het binnenkort is afgelopen met de extreme prijsstijgingen van koop woningen. Van een prijs daling is echter nog lang geen sprake: Voor dit jaar voorziet het grootste ver bond van makelaars een stijging van vijf tot zes pro cent, zo heeft de NVM gis teren bekendgemaakt. NIEUWEGEIN ANP-GPD Deze stijging ligt weliswaar ruim boven het gemiddelde in flatiecijfer, maar is veel lager dan de recente prijsstijging. In de eerste helft van vorig jaar be droeg de gemiddelde prijs van een koopwoning 233.800 gul den: in de eerste helft van dit jaar was dat 257.700 gulden, 10,2 procent meer. De tijd van de extreme prijs stijgingen is echter voorbij. Een van de oorzaken van de uit de pan rijzende prijzen was de late oplevering van nieuwbouwhui zen. Dat had te maken met de strenge winter, toen de bouw stillag. Verschillende nieuw bouwprojecten worden mo menteel opgeleverd. De vraag naar koopwoningen was het eerste halfjaar zo groot dat ook hierdoor de prijs sterk werd op gedreven. Door de krapte komt het volgens NVM-voorzitter O. Smit geregeld voor dat kopers ver boven de vraagprijs bieden. De prijzen zijn zo sterk geste gen dat iemand die voor het eerst een huis koopt (een star ter) geen eengezinswoning meer kan betalen. Daardoor is er momenteel veel vraag naar appartementen en etages. De NVM voorziet in dat segment de sterkste prijsstijging. Opvallend zijn ook de prijs verschillen per regio. Die wor- Nieuwe overval Geldnet past niet in reeks arnhem anp De beroving van een geldloper van Geldnet gisteren lijkt geen relatie te hebben met eerdere overvallen op het transportbe drijf. Daar gaat de politie in Arnhem voorlopig nog vanuit. Vorige week moest een mede werker van het transportbedrijf zich bij de Arnhemse rechtbank verantwoorden voor een overval op Geldnet in Duiven. Daarbij schoot de medewerker een col lega dood. In april werden de deuren van een Geldnetvesti- ging in Amsterdam geramd. Bij de overval van gisteren moest een Geldnetmedewerker onder bedreiging van een vuurwapen een geldkoffer afstaan. Reclamecommissie gispt tabaksfabrikant AMSTERDAM ANP De reclamecampagne van Phi lip Morris dat 'meeroken' niet schadelijk is voor de volksge zondheid is misleidend. De si- garettenfabrikant heeft de geva ren van passief roken verdoe zeld, eenzijdig uit wetenschap pelijke verslagen geciteerd en producten als leidingwater en peper volkomen onterecht in een verdachte hoek geplaatst. Dat heeft de Reclame Code Commissie (RCC) gisteren be kendgemaakt. RCC adviseert de fabrikant zich voortaan te ont houden van deze wijze van re clame. Philip Morris haalde zich de woede op de hals van onder andere het Astmafonds, koek jesfabrikanten, waterleidingbe drijven, epidemiologen en het Nederlands Kanker Instituut, door in paginagrote adverten ties te stellen dat het wel mee valt met de schadelijkheid van passief roken. De kans op long kanker door passief roken is volgens het concern zelfs nog een fractie kleiner dan de kans op longkanker door het drinken van gechloreerd water of het eten van koekjes. Organisaties en particulieren betichtten de sigarettenfabri- kant van een onverantwoorde lijke interpretatie van weten schappelijk onderzoek. Ook mi nister Borst van Volksgezond heid noemde de campagne „misleidend". Amper drie we ken na de start van de Europese campagne besloot het concern in Nederland geen advertenties meer te plaatsen. Het Astma fonds is verheugd met het oor deel van de RCC. Sobere intocht Vierdaagse nijmegen «anp De intocht van de Vierdaag se, vrijdag in Nijmegen, krijgt een sober karakter. Van het gebruikelijke militaire ver toon, dat altijd veel bezoe kers trekt, zal geen sprake zijn, als gevolg van de vlieg ramp in Eindhoven. De Nederlandse land- en luchtmacht en marine stop pen al in Heumensoord, waar de Vierdaagse officieel eindigt. De feestelijke intocht in de Sint-Annastraat komt altijd pas daarna. Bij die ge legenheid kleedden militai ren zich altijd extra mooi aan. De instrumenten wer den nog eens gepoetst en dan werd de grote finale pas gelopen. Hoogleraar wil oogziekte snel opsporen den volgens de NVM steeds gro ter. Voor het eerst zijn in alle provincies de prijzen gestegen, maar het verschil tussen bij voorbeeld een eengezinswoning in Groningen of in Utrecht is fors groter geworden. Zo ligt de gemiddelde prijs in Groningen 33 procent onder het landelijke gemiddelde, in Utrecht vijftien procent daarboven. Ook groeit de vraag naar huizen buiten de Randstad. Noord-Brabant en Gelderland zijn steeds meer in trek. Daarentegen is er minder belangstelling voor Groningen, Drente en Zeeland. De NVM waarschuwt huizen kopers voor te hoge hypothee- klasten. Banken en andere fi nanciers zijn namelijk bereid steeds grotere bedragen te le nen. Daarnaast is de consument bereid om een hoger percenta ge van zijn inkomen aan wonen te besteden. Bij een eventuele stijging van de hypotheekrente gecombineerd met een stagne- AMSTERDAM ANP Mensen van vijftig jaar en ouder zouden om de vijfjaar onderzocht moeten worden of zij de oogziekte glaucoom (groene staar) hebben. Op deze manier kan de aandoe ning vroegtijdig worden opgespoord en is de ziekte beter te behandelen. Volgens schattingen leiden zeker honderdduizend mensen in Nederland aan deze ziekte. Dat zegt hoogleraar oogheelkunde prof. d- r. E. Greve. Hij is verbonden aan Acade misch Medisch Centrum in Amsterdam en is president van de Europese glaucoom ver eniging. Van ongeveer vijftigduizend mensen in Nederland is bekend dat zij aan glaucoom leiden, maar Greve denkt dat het aantal in werkelijkheid twee keer zo hoog is. „Om de ze mensen op te sporen, is een bevolkings onderzoek nodig. Mensen merken pas in een heel laat stadium dat ze de aandoening hebben. Oogartsen ontdekken de meeste gevallen als ze bij het aanmeten van een leesbril de oogdruk meten", aiodus Greve. Groene staar ontstaat door een verhoog de oogdruk of een minder goede bloed- doorstroming, waardoor de oogzenuw wordt aangetast. Vooral oudere mensen lo pen de ziekte op. Mensen met een zwarte huidskleur hebben een verhoogde kans op glaucoom. De ziekte ontwikkelt zich bij hen op vaker op jonge leeftijd en verloopt ern stiger. Onderzocht wordt in hoeverre erfelij ke factoren een rol spelen bij de ontwikke ling van groene staar. Volgens Greve is er sprake van vooruit gang in de behandeling van glaucoom. „Er zijn nieuwe medicijnen die de oogdruk ver lagen. De middelen kennen amper bijwer kingen. "De medicijnen Trusopt en Lata- noprost worden in Nederland echter niet vergoed. Minister Borst (Volksgezondheid) heeft de middelen niet opgenomen in het Geneesmiddelen Vergoedingen Systeem (GVS). De minister laat slechts heel mond jesmaat nieuwe soorten toe. Greve vindt het jammer dat, nu er middelen zijn die rende verkoopprijs kunnen veel mensen in de problemen ko men, aldus de NVM die voor zichzelf een taak ziet om hui zenkopers daarop te wijzen. Volgens de NVM is er minder vraag naar duurdere huurhui zen, met een huur van meer dan 950 gulden per maand. Zelfs in de Randstad is er een leegstand van twee procent, ter wijl er vroeger alleen een zo ho ge leegstand was in Limburg, Zeeland, Groningen en Fries land. De NVM constateert dat de huren van de duurdere wo ningen niet snel stijgen. Gemid deld zijn de huren bij de grote beleggers per 1 juli met 3,75 procent gestegen. Incidenteel is zelfs sprake van huurverlaging. Ten slotte is er meer vraag naar kantoorruimte, gedeeltelijk in gegeven door het economische herstel en gedeeltelijk door het afgenomen aanbod van nieuw- bouwkantoren. DEN HAAG GPD De nieuwe CAO voor het onder wijs leidt tot grotere klassen, lesuitval en zwaardere belasting voor leraren. De gezamenlijke onderwijswerkgevers, verenigd in het SCWO, schrijven dit in een brandbrief aan minister Rit- zen van onderwijs. In de nieuwe CAO, die na moeizame onderhandelingen op 5 juli werd afgesloten tussen de onderwijsbonden en Ritzen, is naast een salarisverbetering van 4,4 procent afgesproken dat er een arbeidstijdverkorting van drie procent komt. Dit houdt in dat vooral oudere leraren meer mogelijkheden krijgen voor langdurig onbetaald verlof, sab batsverlof en korter werken. De vrijkomende uren worden ech ter voor slechts (gemiddeld) tachtig procent herbezet. De werkgevers vinden wel dat de ouderen in het onderwijs minder moeten gaan werken, maar de gevolgen van de ar beidstijdverkorting vinden zij nu onacceptabel. Rector Guido de Brés stapt op Amersfoort ANPhij jaren eerder niet adequaat had aangepakt. Begin maart kwam naar buiten dat een aard- rijkskundelaar tussen 1977 en 1993 ontucht had gepleegd met meer dan achttien jongens. Dat varieerde van het kijken naar pornofilms tot seksuele ge meenschap. De docent werd drie jaar geleden ontslagen, ter wijl Van Middelkoop al in 1990 wist van de affaire, maar die in de doofpot stopte. Volgens de school is met Van Middelkoop 'een arbeidsrechtelijk correcte regeling getroffen. Rector G. van Middelkoop van de scholengemeenschap Guido de Brés in Amersfoort stapt op. Ook zal hij geen andere functie meer vervullen binnen de school. Zijn dienstverband zal worden beëindigd. Het bestuur en het schoolhoofd gaan in goed overleg uit elkaar, zo heeft de school bekendgemaakt. Leerlingen en ouders hebben vandaag een brief gekregen. De rector raakte dit voorjaar in opspraak in verband met een ontuchtzaak op de school, die staphorst De brandweer van Staphorst moest gisteren in de eigen kazerne in actie komen om een uitslaande brand te blussen. Rond het middag uur werd groot alarm geslagen nadat door kortsluiting brand was ontstaan. Het vuur werd door vijftien brandweerlieden bestreden. Ondanks het feit dat het blusmateriaal snel voorhanden was, kon niet worden voorkomen dat er voor ruim een ton schade werd aangericht. Het dak liep grote schade op en de kantine ging in rook op. foto anp peter wassing DEN HAAG ANP lefoons niet. WN vindt dat autorijden en telefoneren niet samengaan omdat het ongelukken in de hand werkt. Omdat minister Jorritsma van verkeer niets voelt voor een verbod, stelde WN voor dat verzekeraars een ver bod in de polisvoorwaarden op nemen. Volgens WN vergt au torijden concentratie en bellen tijdens het rijden leidt altijd af. Het advies is dan ook om tij dens een telefoongesprek de auto stil te zetten op een par keerplaats. Verzekeraars voelen niets voor de suggestie van Veilig Verkeer Nederland (WN) om automo bilisten uit te sluiten van een autoverzekering als ze telefoon hebben in hun auto. Volgens een woordvoerder van het Ne derlands Verbond van Verzeke raars gaat de vergelijking met het rijden met alcohol of het niet dragen van autogordels of valhelmen niet op omdat juist die zaken in de wet zijn verbo den en het gebruik van autote- glaucoom kunnen behandelen ze niet voor patiënten beschikbaar zijn. De hoogleraar krijgt de medicijnen nu van de farmaceuti sche industrie voor zijn eigen patiënten. Mensen bij wie groene staar is geconsta teerd, worden eerst behandeld met medicij nen. Helpt dit onvoldoende, dan wordt via een laserbehandeling geprobeerd de hoge oogdruk weg te nemen. Heeft dit ook on voldoende of geen succes dan wordt via een operatie vocht uit het oog afgevoerd, waar door de druk verminderd. Greve is erg te spreken over een nieuwe methode waarbij een buisje in het oog wordt geïmplanteerd, zodat constant vocht weg kan stromen. Het AMC ontwikkelt in samenwerking met de Technische Universiteit Twente een buisje waarmee de druk in het oog geregeld kan worden. Groene staar is een andere ziekte dan ge wone staar, waarbij sprake is van een ver troebeling van de lens. Een kunstlens biedt hierbij uitkomst. ZiZo! 'n Compleet mobiel GSM pakket voor f 49,95(ind. BTW) per maand. Wat zit er allemaal in het ZiZo! pakket: «Geavanceerd digi taal GSM-toestel: Philips FIZZ «Libertel abonnement «10 minuten gratis bellen per maand «Handige ZiZo! helplijn «Speciale ZiZo! gebruikersgids. Bel voor meer informatie over het ZiZo! pakket en verkoopadressen 06 05 60 (gratis). LIBERTEL

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3