JEIDEN Asbest in huizen de Kooi Wat u schoonmaakt, stelt drie keer niks voor' Beefeaters bewaken Britse kroonjuwelen Geen meren te zien tijdens Lakenwandeltocht (ikkermolen krijgt tiogelijk weer werk eiden protesteert egen koppelingswet ANDAG 15 JUL11996 Han d )ronken achter het stuur 'e iden Dronken chauffeurs bezorgden de politie de afgelopen ügërThet nodige werk. Een 27-jarige Voorschotenaar veroor- E aakte vrijdagmiddag laat een aanrijding op de Plesmanlaan. Hij leek te veel te hebben gedronken. In de nacht van vrijdag op aterdag hield de politie een 22-jarige Leidenaar, een 20-jarige eidenaar en een 25-jarige Schiedammer aan wegens rijden on- blor er invloed. De Schiedammer bleek zoveel te hebben gedronken ;t|! at zijn rijbewijs werd afgenomen. Gisteren knalde een 19-jarige ™eidenaar met zijn auto achterop een voor hem rijdende auto jde Plesmanlaan. Er ontstond alleen matierële schade. De Lei- ?naar bleek te diep in het glaasje te hebben gekeken. Om die- ;lfde reden hield de politie gisteren op de Lammermarkt een i-jarige Koudekerker aan. Zijn rijbewijs wordt ingevorderd. n [o<J )ief vraagt om vergiffenis Af ei jjoENj Een 30-jarige diefsprak afgelopen zaterdag de hoop uit ir eei latde kerk hem vergiffenis wilde schenken. De kerk die hij be- oelde staat aan de Middelweg. Daar was hij even daarvoor op 'terdaad betrapt bij het stelen van een collectebus. De koster aagde er na een achtervolging in de diefin een tuin aan de Ui- on erstegracht te grijpen en over te dragen aan de politie. De man ren ekende de diefstal, kdoi Et iloot brengt Rijnsburger redding jDENEen 18-jarige Rijnsburger is vrijdagavond belaagd in park Leidse Hout door een groep jongeren. De jongeman werd ge- gen en gepoogd werd zijn portemonnee te stelen. De Rijns- urger slaagde erin de benen te nemen. Hij sprong in een sloot m aan zijn belagers te ontkomen. Hij is direct naar het politie- ureau gerend om aangifte te doen. Op het bureau zijn ook zijn onden verzorgd. I HANS JACOBS, 071 -5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356429 Gifspuit A A De arbeidsinspectie I I heeft onderzocht hoe vaak Stercompost naar de gifspuit grijpt om vliegen te bestrijden. Troostprijs (j q De Leidse zeilster I <5 Carolijn Brouwer, die niet naar de Olympi sche Spelen gaat, pakt Eu rope-wereldtitel. Geen treinen tussen Leiden en Schiphol leiden/regio Op de Schipholspoorlijn tussen Leiden en de luchthaven rijden komend weekeinde vanaf vrij dagmiddag 19 juli om 16.00 tot en met zondagnacht 04.00 uur geen treinen. Dan vinden er werkzaamheden plaats aan een tunnel in Hoofddorp die onder het spoor gaat lopen. Bussen zullen de treinreizigers tussen Schiphol, Hoofddorp, Nieuw- Vennep en Leiden vervoeren. In ongeveer vijftig woningen in de Kooi is asbest ontdekt. Het gaat om huizen aan de Javastraat, de Driftstraat, de Formosastraat en de Lombokstraat. De eigenaar van de huizen, de Woningbouwvereniging Leiden heeft een ge specialiseerd bedrijf in de arm genomen om het asbest te verwijderen. Dat gebeurt in september. leiden herman jousTRAdient om brandoverslag van de begane grond naar de eerste Het asbest zit in materiaal, dat verdieping te voorkomen. Het is aangebracht aan de onderzijde van de traptreden, in de berg- kast van de woonkamer. Omdat traptreden bewegen als men erop trapt, bestaat er een kans dat de asbestvezels vrijkomen. De WBL zegt in haar brief aan de bewoners echter dat deze kans bijzonder klein is. Desondanks laat de woning bouwvereniging het asbest ver wijderen. „Wij willen namelijk niet dat onze huurders een ge zondheidsrisico lopen, al is dat nog zo klein." Het inademen van asbestvezels kan asbestose veroorzaken, een ernstige long ziekte. Ook kan asbest verschil lende soorten kanker veroorza ken. Sluis Tijdens de werkzaamheden wordt in de deuropening van de kast een sluis gemaakt. Eventu eel losgeraakte vezels worden direct weggezogen. Na de ver wijdering van het plaatmateri aal wordt het stof met een spe ciale stofzuiger verwijderd. Hierdoor is het volgens de WBL onmogelijk dat er door de werkzaamheden vezels in de woning komen. Na verwijdering wordt nieuw brandwerend ma teriaal aangebracht. leiden cees van hoore iNNO 1896 Woensdag 15 Juli ivertentiëri Stoomtram: Leidende VinkVoorschoten ;ur (Leidschendam)de WijkerbrugVoorburg's-Graven- In de trammen van 7.55, 12.- en 4.10 (Amsterdamsche jd) naar 's-Gravenhage bij mooi weer open Tramrijtuig. Gevraagd: zoo spoedig mogelijk: eene Boeren-Stoepmeid, van P.G. Zich te vervoegen bij C. de Graaf, Landbouwer, Munni- inboogaard, Leiderdorp. NNO 1971 donderdag 15 juli raassemermeer. Paalzitorganisator Louis van der Meer (32) ;eft zich dit jaar weer laten strikken voor dit evenement. „Ik ;b zo veel verzoeken gekregen om opnieuw zo'n kampioen- :hap te organiseren, dat ik er niet buiten kon. Zelfs uit het bui- l. Daarom heb ik er ditmaal een wereldkampioenschap ran gemaakt." Het is de bedoeling dat de deelnemers op 7 au- ustus 's middags 12 uur op de palen met zitting plaatsnemen. )an maar afwachten wie de langste zit heeft. Het zal beslist niet mallen het record van Hannes de Jong (26) uit Roelofarends- r 67 uur te breken. leesterkoks in jury Leiden Culinair bert Kranenborg van het Am- Intercontinental Hotel in isterdam en Paul Fagel van taurant Het Arsenaal arden zijn twee prominente len in de jury van het Zilveren esenteerblad tijdens Leiden linair '96. meesterkoks beoorde- met juryvoorzitter Robert de 171-5!! inst en Kees Hoogerdijk van i23-5ii itelschool Haagland de deel- mende restaurants op hun '71-531 presentatie en originaliteit van de gerechten en de prijs-kwali- teitverhouding. De jurering heeft zaterdagmiddag 20 juli plaats. De prijsuitreiking is om 18.30 uur. Leiden Culinair is de jaarlijkse culinaire manifestatie in en rond de Pieterskerk. In totaal 24 restaurants presenteren daar verschillende gerechten in het 'openluchtrestaurant' op het plein voor de kerk en in de tot een Grand Café omgetoverde Pieterskerk. Als K&G met mooi en donde rend geweld voorbij trekt, rillen de Britse kroonjuwelen even in hun vitrines. Hoewel, echt zijn die juwelen natuurlijk niet. On der het Leidse stadhuis in de Breestraat werden gisteren prachtige replica's tentoonge steld, namaakjuwelen dus. „Maar evengoed moest elke vi trine voor 150.000 gulden wor den verzekerd", zegt Bram Re geer. Bram en zijn maat Wim Vo gelenzang - „Prachtig hè, dat K &G. Ik ben net tweeëndertig ge worden maar al veertig jaar een bewonderaar van K&G" - heb ben de opdracht gekregen om de juwelen te bewaken. Terwijl de bezoekers in drommen af en aan komen, spieden zij vanon der hun helm naar eventuele ju- welenrovers. Ze zijn, zoals dat hoort, gekleed in het pak van de befaamde Britse Beefeaters. Een pak dat natuurlijk van de Leidse firma Hoppezak komt. „De ech te juwelen liggen in het paleis van de Britse vorstin", zegt Wim. „Maar omdat de band tussen Oxford en Leiden nu al zo'n vijftig jaar bestaat, leek het de organisatie van de Laken- feesten een aardig idee om de boel hier eens even op zijn En gels te laten schitteren." Niet zo'n gek idee. Het stad- belangrijke bewakingsopdracht juwelen komen bekijken wel lach wanneer een gevetkuifd fi- geeft op de nieuwe trommels, huis kan de laatste tijd wel wat aangetrokken omdat ze naar ei- een grap of een aardig woord, guur de arme journalist toe- maakt weer veel goed. Want schittering gebruiken. Niet dan? gen zeggen „komische gezich- Bram en Wim, ach, je gaat er voegt: „Hé, juh! Je mot lachen hoor dan! De grote trom bonst Ja, toch? ten" hebben. En ja, altijd is er gewoon van meelachen. Maar als je begraven wordt." Maar als het goede hart van Leiden Bram en Wim zijn voor deze voor de vele bezoekers die de even verderop verdwijnt die goed, K&G, dat net een roffel door de Breestraat. leiden arnoud wukmans )endorith ligtvoet ng Leidse Kikkermolen aan de ■tgeesterweg straalt op- w in volle glorie. De restau- van het uit 1752 stammen- rijksmonument, dat tussen Leidse Heempark en de 'ia igstgeester ijsbaan staat, is op haar na voltooid. De op- .iif.aPbeurt heeftzon v'er ton twee ton meer dan aan- nkelijk was begroot. Op 14 Jtember, Open Monumen- wordt de molen voor t publiek opengesteld. Met het plaatsen van de kap restauratie van de buiten- Ie onlangs voltooid. Alleen nnen moet nog het nodige ge uren. De restauratie heeft bij een jaar geduurd. Het fraaie molentje met de rakteristieke rode bovenzijde de kleinste wipmolen ter we- Het stond dan ook niet niets op de Rijksmonu- rt entenlijst. Restauratie van de olen heeft echter jaren op *L laten wachten. Het was bijna te laat geweest, ver telt gemeentewoordvoerster T. Lammersen. „De molen was er veel slech ter aan toe dan aanvankelijk werd gedacht. Zo hebben we het bovenhuis moeten vervan gen, omdat het hout verrot was. De restauratie kwam daardoor veel duurder uit dan verwacht. Bovendien heeft de opknap beurt hierdoor meer tijd in be slag genomen. We moesten ex tra geld zien te vinden om de fi nanciële tegenvaller op te van gen." De restauratie is uiteinde lijk betaald door de gemeente, het Rijk en de provincie. De wipmolen werd aanvanke lijk gebouwd om de Kikkerpol der droog te malen. Maar nu heeft de molen geen enkele functie meer. De gemeente speelt met het idee om de oude functie in ere te herstellen. „We kijken of we het water in het Heempark via de molen kun nen verversen. Of dat lukt is nog de vraag. Er mag natuurlijk geen vuü water het park bin nenstromen." Druk is het nog niet, zondag ochtend in de kantine aan de Smaragdlaan, waar de inschrij ving plaatsvindt voor de jaarlijk se Lakenwandeltocht. Maar ter wijl de rest van de stad lang zaam wakker wordt, stappen de eerste in trainingsbroek gehulde vroege vogels dan toch binnen. „Lekker weer om te wande len, heerlijk." De organisatoren van Wandelsportvereniging Zuid-West hebben er zin in, hoewel de verwachtingen rond het aantal deelnemers niet erg hooggespannen zijn. „Volgende week staan zowel de Vierdaagse van Nijmegen als de Strandzes- daagse op het programma. Dat is niet al te bevordelijk voor de opkomst", zegt voorzitter Groenescheij. Toch blijven er voortdurend mensen binnendruppelen. Dat het zo rustig lijkt, zegt niets, legt secretaris Jan Woordes van Wandelclub Leiden en omstre ken uit. „Het wandelen is geë volueerd, net als de mensheid, de wereld is individueler gewor den, dus al lopen er 300 mee, dan zie je dat niet omdat ieder een ongelijk start en op zichzelf De paden op, de lanen in. de tocht volbrengt." met wie ze gekomen zijn Langs de route zie je de deel- voortstappen. Behoefte aan nemers inderdaad in hun eentje contact met andere lopers heb- of hooguit met enkele mensen ben de meeste wandelaars niet. FOTO HENK BOUWMAN „Ach nee, kijk, als je al met z'n vieren bent, dan kom je daar niet voor", vertellen twee spor tief geklede echtparen van mid delbare leeftijd, alvorens met fiere tred de bocht om te slaan. Een andere wandelaarster be vestigt het beeld. „Ja, je hebt er inderdaad veel mensen tussen zitten die met de blik op onein dig lopen, die komen alleen voor de kilometers." De mensen die meedoen zijn overwegend geroutineerde toer- tochüopers van ver buiten Lei den. Het verband tussen de wandeltocht en de Lakenfeesten ontgaat de meesten van hen compleet. De buitenstedelijke publiciteit voor de feesten kan duidelijk beter, blijkt vooral uit de anekdote van een stel uit Amsterdam. Vorige week ont moetten zij tijdens de wande ling in Noordwijk een Engels man die ook vandaag weer meeloopt. Toen deze Engels man van de Lakenwandeltocht hoorde, raakte hij in de vaste veronderstelling dat 'laken' het zelfde is als het Engelse woord 'lake'. En dus dat het hier een wandeling langs meren betrof. „Toen wij hem vandaag uit moesten leggen waar 'Laken' dan welvoor stond, kwamen wij echter ook niet verder dan hem te vertellen dat dat op z'n En gels'sheet'was." Bange binkies en gillende meiden leiden» marcel smeets Als een echte godfather staat Aad van der Luit temidden van 'zijn' evenement. Hij roept, groet, geeft handjes, knipogen en deelt ferme klappen uit op schouders die voorbij komen. Al 'voor de zoveelste keer' organi seert hij zaterdagmiddag de Leidse kampioenschappen dra- kenbootracen en ook deze keer geniet hij zichtbaar met de mi crofoon in zijn handen. In smalle schuiten en op het ritme van een dikke trom ped delen de roeiers zich in oud- Chinese traditie uit de naad richting finish. De tweede race in de Rijn langs de Apothekers- dijk is een lust voor het oog en een hel voor het oor. Hun zwar te kleding, het sonore tromge roffel en de zwalkende start be loven niet veel goeds, maar het zijn uiteindelijk de tegenstan ders, het luidruchtige In Casa- team, die halverwege de eindstreep tot grote hilariteit van het publiek kapseizen. Stoere kerels van het kleren- kastformaat en blitse dames grappen en grollen en peppen elkaar op. Het roept het beeld op van een succesvolle Formule 1-renstal vlak voor de start, maar toch doen de vertrapte plastic bekertjes en de biertent op de Boommarkt weer denken aan de gemoedelijke rondjes- om-de-kerk zoals die er na de Tour de France weer in elk gat zullen worden georganiseerd. Als de deelnemers eindelijk en toch nog droog in de wiebe lende schuiten zitten, valt alle stoerheid en blitsheid ineens van ze af. Wat overblijft zijn bange binkies en gillende mei den. Inmiddels heeft de ietwat ge maakte sfeer plaatsgemaakt voor de gezelligheid en is er nie mand meer die let op de finale. „Lekker gevoel, ja. Zeker na vier jaar", zegt een lid van het win nende team van DIOK/Van der Bom. Standwerkersconcours op Leidse markt leiden herman joustra jjn»aad rietveld nderwijs en gezondheidszorg er voor iedereen, ook voor Dat schrijven burge- eester en wethouders van Lei- in een brief aan staatssecre- Schmitz (justitie), waarin I protesteren tegen de Koppe- end' "gsvvet. Volgens die Koppelingswet, le na de zomer in de Tweede Noer wordt behandeld, moe- P onderwijs en medische zorg yorden onthouden aan mensen pe illegaal in Nederland verblij ven. Die wet is, schrijven B en W aan de staatssecretaris, voor Leiden onuitvoerbaar. „Het gaat ons te ver om te doen alsof een groep mensen niet bestaat", aldus B en W. „In Leiden mag geen niemandsland ontstaan." De collegepartijen PvdA, D66, CDA en GroenLinks vroegen burgemeester en wet houders in december vorig jaar in een motie, het gebruik van onderwijs en zorg voor alle in woners van Leiden te garande ren. Ongeacht hun verblijfssta tus. „Ik doe nu slaolie op deze spiegel. Vergelijk dat eens met de aanslag op het keukenkastje of de af zuigkap bij u thuis. En zeg nou niet; bij ons thuis is het niet zo smerig. Door het wrijven gaan de ve zeltjes van de handschoen overeind staan. Zo werkt hij als een borstel. U haalt het vuil er zo mee weg: kalkaanslag op de keramische kookplaat, zeepresten in de badkamer... Veldman is een van de deelnemers aan het stand werkersconcours van zondag op de Leidse markt, dat onderdeel uitmaakt van het nationale stand werkersconcours. De Oisterwijker is een oude rot in het vak, dat hoor je zo. Laatst komt er een vrouwtje bij me. Ze zegt: wat jij schoonmaakt stelt drie keer niks voor. Ik zeg: het vuil zit vaak bij de randjes, waar de ogen het niet zien en waar de handen niet bij kunnen. Kijk mensen, ik laat nu zien dat je niet alleen de boel schoon krijgt, maar dat je de boel ook kunt laten glimmen. Oordeelt u zelf. Als u wilt voelen, mag dat ook. Zo, nu is de handschoen vuil. Het enige wat u hoeft te doen, is even wassen. Op die manier gaat-ie vijf, zes jaar mee. En wat kost-ie? Bij ons maar tien gulden. Kijk, mevrouw, veel plezier er mee. „Wat zegt u mevrouw, u heeft een parketvloer en een stofzuiger? Nou, die stofzuiger heeft u niet no dig. Gewoon ejfe de deuren tegen mekaar open zetten en het stof waait zo weg. Maar als u tapijt heeft, is dit iets voor u. Liet is wel even wennen dat het schoon wordt na al die jaren. Wat zegt de man met het apparaat-dat-je-een- buik-als-een-wasbord bezorgt? Het mooie is: je kunt trainen wanneer je wilt, op elk tijdstip van de dag. Je hoeft er niet de deur voor uit. Handig, ik ken niemand die vijf minuten voor het slapen gaan nog even naar de sportschool En wat zegt de man met de reiniger-die-zelfs-het- ergste-vuil-verwijdert? Luister ejfe. Ik kreeg afgelopen week mijn klein kinderen op bezoek. Aan het eind van de middag: de klok half van de muur, de theepot stuk, servies stuk. Ik zeg: oma, rot maar ejfe op met die kinde ren. Neem ze maar mee in de auto. Schrijft er een met viltstift op de achterbank: opa is lief. Dat krijg je er nooit meer af, zei oma. Wat denkt u? Natuur lijk wel!" „We doen dit nou een jaar of twaalf. Hij doet het heel correct hè, hij schreeuwt niet. Dat blaffen houden we niet van. Het is even goed heel ver moeiend. Gisteren stonden we nog in Noordwijk en nu hier. Ik was daarnet in slaap gevallen in de auto. Op de Garenmarkt. Ik word ineens wakker. Ik denk: wat is hier nou aan de hand? Was het een country-festival. Dat zijn de leuke dingen. Puur natuur, dames en heren. Liet zonnetje is meegebakken. Kwaliteitje, kwaliteitje. Alles is goed, beter, best. Uiteindelijk bepaalt de jury dat Veldman op de op twee na hoogste trede van de overtreffende trap mag plaatsnemen na de standwerker-die-iedereen-achter-zich-laat Bisschop en de standwerker-die-genoegen-moet- nemen-met-zilver Haringman. Kroonjuwelen, namaak of niet, horen te worden bewaakt in stijl: in de originele kleding van de Beefeaters. fl FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 9