Q8P Uithuilen en knuffelen in de staF Paarden worden duur betaald aroe parolo. fM'>'/>ar,,l^ 'Lijkspelen Bijbel ZATERDAG 13 JUL11996 Amazone en zakenvrouw Anky van Grunsven Paarden. Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat. Zeven dagen in de week. Winnen is geen drijfveer. „Er zijn veel te veel uren die je niet wint. Ik kan me een leven zonder paarden gewoon niet voorstellen." door MONIQUE DE KNEGT De rust van de weilanden be driegt. Op het erf regeert de mo biele telefoon. „Met Anky, nee, ja, morgen vier uur, goed, houd- oe." De telefoongesprekken zijn kort, maar talrijk. „Nu begrijp je dat ik er tot half drie voor nie mand ben." Elke dag van acht uur 's ochtends tot half drie 's middags rijdt Anky van Grunsven paard. Onafgebroken en in alle stilte. Rusten of lunchen doet ze niet. „Mijn moeder brengt boter hammen, die eet ik op het paard op." Opnieuw de telefoon. „Sorry voor de onderbrekingen." Moei teloos pakt de Brabantse de draad van haar verhaal op. Ze vertelt over de paarden die elke dag weer anders maken omdat geen enkel paard hetzelfde is. Over hun ka rakters die zo verschillen dat ze wel vierhonderd jaar oud moet worden wil ze de dieren echt he lemaal leren kennen. „Met elk paard werk je naar een ander doel toe." Over de ijverige, super-in telligente maar niet bijster sociale Bonfire, waarmee ze in Atlanta zal aantreden. Over haar eerste Grand Prix-paard Frisco die nu bij haar schoonzus in de wei graast. „Het heeft me veel moeite gekost, maar daar heeft hij een goeie oude dag. Ik bezoek hem een paar keer per week." Kriegels Het lijken wel mensen. „Inder daad, alleen werk ik liever met paarden want die zijn gemakkelij ker. Ze zeggen niets terug." Schaterlach over het erf. Eigenlijk wil ze paarden en mensen niet te veel met elkaar vergelijken, maar ongewild gebeurt het toch. Haar voorkeur bij voorbeeld voor hengsten en ruinen (gecastreerde hengsten). „Merries zijn van die kriegels. Een hengst die verve lend doet houdt tenminste op als je aangeeft dat je er genoeg van hebt, maar een merrie blijft uit proberen. Dat kriegelige zie je bij vrouwen ook terug. In het alge meen dan hè, want er zijn zoveel uitzonderingen." Ze praat met ze. Knuffelt ze. Vindt er rust en troost. „Ik huil eerder uit bij paarden dan bij een goede vriendin. Wat heb je er nu aan om andere mensen met je problemen op te zadelen? Je moet ze toch zelf oplossen. Met vrien den deel ik liever leuke dingen." Een man in overall heeft een vraag, een leerlinge maakt een nieuwe lesafspraak, de telefoon gaat, de stalmeid krijgt een op dracht. Op het erf ronkt de wijn rode Porsche van trainer en leven- Anky van Grunsven: „Nee, Nederland is niet zo zuinig op haar toppers." spartner Sjef Janssen die in de golfsport een nieuwe obsessie heeft gevonden. Blaffende hon den schieten de weg op, de stof wolk achterna. „Boesj! Kom hier! „We hebben elk onze eigen paar- worden door haar liefde. „Als ik den en klanten. Ik hou ervan fi- dan werd afgeblaft tijdens de trai- nancieel onafhankelijk te zijn. Ik ning dan vatte ik dat persoonlijk run dit bedrijf en doe de was. Sjef op. Nu kan ik privé en werk goed traint mij en kookt, want ik kan scheiden. Sjef heeft nog wel eens nog geen ei bakken." In het begin de neiging om ook na de les door De taken zijn strikt verdeeld, was het niet eenvoudig getraind te te gaan met commanderen, maar dat duurt niet lang. Ik ben geen volgzaam type." Ze is secuur, althans met paar den. Dat moet ook wel, anders zou ze nooit goed dressuur kun nen rijden. „Als springruiter heb je weer meer lef nodig. Ik spring ook wel, maar niet over die grote hoogten. Ik kijk wel uit." In de dressuursport komen in verhou ding veel vrouwen voor. „En ho mo's. Die hebben meer oog voor detail denk ik, zijn meer secuur. Maar de trainers zijn juist weer 'echte' mannen. Die zijn harder, moeten ontzag hebben. Ik ken ook geen enkele vrouwelijke trai ner op hoog niveau." Een goed paard is liefde op het eerste gezicht voor Van Gruns ven. „Als ik een paard zie moet het de eerste seconde raak zijn. Wat dan telt? Ja, jeetje, dat weet je bij mensen toch meestal ook niet? Ik denk de uitdrukking van het dier, het hoofd, maar ook de manier waarop-ie beweegt." Ze koopt de jonge paarden nooit voor meer dan 25.000 gul den. „Dan kun je ze tenminste ook weer verkopen als ze niet be vallen. En duurder vind ik ook niet nodig. Ik ben een pin hoor! Ik ben spaarzaam opgegroeid, maar het komt ook door m'n ei gen bedrijf. Dan moet je wel op de centen letten. Ik heb twee heel verschillende periodes achter de rug. Eerst één hele serieuze en toen één van feesten en uit de ban springen. Sinds een paar jaar heb ik een middenweg gevonden en dat bevalt me uitstekend." Feest Ze hoeft zichzelf weinig te ont zeggen voor de topsport. Ze rookt („Dit is de eerste pas van van daag"), drinkt soms en feest wan neer ze daar zin in heeft. Over de toekomst denkt ze zelden na. At lanta is voorlopig de einder. Ne derland heeft haar al met goud behangen. „Vreselijk ja. Ik ga ge woon voor een medaille. De kleur zie ik wel. Er zijn altijd onzekere factoren. Het klimaat daar is heel anders. Ben ik in vorm, is Bonfire fit? Het is typisch Nederlands om halleluja te roepen als je aan de top staat. Ben je een keer tweede, dan wordt dat negatief uitgelegd. Het laatste resultaat telt hier, on geacht je staat van dienst. Nee, Nederland is niet zuinig op haar toppers, ze worden snel verge ten." Nerveus wordt ze niet van de hoge verwachtingen. Zenuwen zijn Van Grunsven nagenoeg vreemd. Kort voordat ze de ring in moet, ligt ze te slapen of ont spannen te lezen. Eén, twee boe ken verslindt ze per week. Haar wereld bestaat niet uit paarden al leen. „Het nieuws houd ik ook goed bij. Ik vind het belangrijk om de wereld te volgen. En soms word ik boos ja. Over het drugs beleid bij voorbeeld. Dat vind ik veel te tolerant. Maar ze zeggen dat ik dat niet begrijp omdat ik uit Erp kom." Een slordige half miljoen gulden voor vervoer en verblijf Volgens overlevering zou de oorsprong van de Olympische Spelen reeds in de mytische oudheid van de Grieken liggen. Het verhaal van Oinamaos, koning van het nabij Olympia gelegen Pisa, en Pelops geldt als het bekendste. Oina maos had een dochter genaamd Hip- podameia, dat paardentemster betekent. Voorspeld was dat - mocht zij ooit trou wen - haar echtgenoot de oorzaak zou worden van de dood van koning Oina maos. Alle mannen die naar de hand van Hippodameia dongen, werden gedwon gen eerst een race met vierspannen aan te gaan met Oinamaos. De koning bezat echter buitengewoon snelle paarden en alle mannen verloren de wedstrijd om vervolgens te worden gedood. De uit Ly- dië afkomstige Pelops wist echter door een list of superieur mentechniek - daar over doen verschillende verhalen de ron de - Oinamaos te verslaan. Zoals voor speld kwam de koning daarbij om het le ven. Het was te doen gebruikelijk bij de Grieken dat er bij de begrafenis wed strijden werden gehouden. Dus ook bij die van de koning. Men spreekt wel van 'lijkspelenEn die worden gezien als de oorsprong van de Olympische Spelen. Naar Pelops is het Griekse schiereiland waarop Olympia is gelegen, Peloponne- sos genoemd. Forrest Smithson stond tijdens de Olym pische Spelen in Londen (1908) voor een groot dilemma. De Amerikaanse atleet had zich geplaatst voor de finale van de 110 meter horden, die op zondag werd gehouden. De geloofsopvatting van Smithson stond niet toe dat hij op de Dag des Heeren sport bedreef. Maar een olympisch finale laten schieten, ging hem wel erg ver. Hij zou toch niet voor niets die verre reis naar Groot-Brittan- nië hebben gemaaktBovendien was hij de grote favoriet. De student theologie heeft enkele dagen diep nagedacht over de wijze waarop hij zou protesteren te gen de programmering. Want één ding stond voor Smithson vast: als hij zou lo pen, dan moest hij een daad stellen. De hordenloper besloot te starten en tijdens de wedstrijd een bijbel met zich mee te dragen. Het boek was geen overbodige ballast, want de devote Amerikaan won en...liep met 15 seconden rond een we reldrecord. Een medaille rijker en met een rein geweten keerde Smithson terug naar zijn geboorteland. Een ruiter aanwijzen voor de Olympische Spelen is één, maar een ruiter vervoeren is twee. Want die paarden moeten ook mee. De Nederlandse olympische viervoeters vormen weliswaar geen ballast in de letterlijke zin van het woord, maar wel in financieel opzicht. Een medaille voor bij voorbeeld Anky van Grunsven in Atlanta wordt duur betaald. Kosten transport paarden: 300.000 gulden. door HENK STOUWDAM Als geld ter sprake komt, is een gevleugelde uit spraak van chef de mission André Bolhuis: „Nee, dan het vervoer van de paarden, dét is pas duur." George de Jong, directeur van de Nederlandse Hippische Sportbond (NHS), krijgt spontaan jeuk van zo'n opmerking. Het transport van paarden naar Atlanta mag dan een paar centen kosten, tus sen de Olympische Spelen door doet de NHS zel den een beroep op de kas van NOC*NSF. De rui ters zijn professionals; die redden zichzelf. Rela tief gezien vallen de kosten nogal mee, wil De Jong maar zeggen. Wat niet wegneemt, dat ook de NHS-directeur het overvliegen van paarden een kostbare zaak vindt. Maar goedkoper kan niet, omdat een paard in de lucht nu eenmaal met speciale zorg dient te worden omgeven. De NHS besteedt de verplaatsing van A naar B uit aan Horse Service International, een in paar- dentransport gespecialiseerd bedrijf uit Horst. Di recteur Lau van Nieuwenborg: „Wij regelen alles, tot douanefaciliteiten en bloedtesten toe. De NHS zegt maar wanneer de paarden in Atlanta moeten zijn, wij zorgen dat het wordt uitgevoerd." De eerste etappe van de verre reis eindigt op Schiphol. Aangezien met KLM wordt gevlogen, komt het beest op het vliegveld onder de hoede van KLM Cargo. Ter verzorging en ter voorberei ding op de lange vlucht, wordt het paard eerst op genomen in het dierenhotel, een accommodatie die onze sportvriend waarschijnlijk moet delen met huisdieren, vogels, vissen en allerhande uit heemse diersoorten. De luchtvaartmaatschappij heeft stewards in dienst, die voor de begeleiding van het paard zor gen. Zij bereiden het dier voor op de vlucht, die wordt doorgebracht in een speciaal ontworpen container. Door de paardenbril bekeken, vormt die container een luxe verblijfplaats. Het paard kan er vooruit inlopen en heeft voldoende bewe gingsruimte. De olympische paarden hebben dan nog eens het voordeel dat zij één container met z'n tweeën delen. Het had slechter gekund, want de box biedt ruimte aan drie paarden. Daar is door NHS en NOC*NSF nog flink over gesteggeld, want de kosten per container bedra gen voor een reis naar Atlanta 27.000 gulden en 25.000 gulden voor een retourtje New York, waar de dressuurpaarden naar toe worden gevlogen. Bolhuis heeft er uit kostenoverwegingen bij de ruiters sterk op aangedrongen niet twee maar drie paarden in een container te stoppen. Op de twaalf olympische paarden had het NÓC*NSF daarmee een slordige 60.000 gulden kunnen besparen. De ruiters - daarin gesteund door de NHS - vonden dat een slecht plan. In het geval van Anky van Grunsven zelfs onbespreekbaar. Van Gruns- vens vriend Sjef Janssen: „Met drie paarden per container waren wij nimmer akkoord gegaan; dan hadden we de extra kosten voor eigen rekening genomen." Bolhuis, die door de onverwacht ruime omvang van de olympische ploeg tot meer zuinigheid Paarden en groom klaar voor vertrek. Krijgt het paard tijdens de vlucht last van druk op de oren, dan wordt het zuurtje vervangen door hooi. foto gp wordt gedwongen, hield echter voet bij stuk: er moest op het budget van paardentransport worden beknibbeld. KLM Cargo bleek uiteindelijk bereid als sponsor op te treden, zodat na stevige onder handelingen het verschil tussen vraag en aanbod kon worden overbrugd. Tijdens de vlucht wordt het paard in de container begeleid door de vertrouwde groom (verzorger) en een steward van KLM Cargo. Die laatste moet erop toezien dat het dier zich niet af wijkend, en mogelijk gevaarlijk, zal gedra gen. Paarden hebben bij vliegen hetzelfde gevoel als mensen, alleen drie keer erger. Dus zijn er ook paarden die zich in de lucht allesbehalve happy voelen. En paarden die claustrofobische angsten krijgen. Indien een paard uit zijn doen raakt, krijgt het intraveneus een kalmeringsmiddel toe gediend door de steward, die daartoe van wege zijn veterinaire opleiding bevoegd is. Overigens wordt bij hoge uitzondering de spuit gehanteerd; het komt namelijk zelden voor dat een paard in paniek raakt. Boven dien zijn sommige kwalen simpel op te los sen. Bijvoorbeeld als het beest tijdens het landen druk op de oren krijgt. Waar mensen dan vaak een zuurtje nemen, krijgt een paard hooi om het slikken te bevorderen. Eenmaal op de plaats van bestemming loods je een paard niet eventjes door de paspoortcontrole. In de Verenigde Staten wacht het dier een verblijf van minstens twee dagen in een quaran tainebox. Er worden bloedmonsters afgenomen, die op ziekten worden onderzocht in een laboratorium. Pas als er een gezondsheidsverklaring is afgegeven, mag het dier naar de plaats van bestemming worden getranspor teerd. Voor die facilitaire afhandeling in de zogenoemde port of entry dient 1500 dollar per paard te worden neer geteld. Zodra de Nederlandse paarden zijn vrijgegeven, worden zij vervoerd naar Meadow Ridge Farm in Columbia, South Carolina. Voor de springpaar den, die in Atlanta landen, betekent dat nog eens een reis over land van ongeveer 400 kilometer. De dressuur paarden, die uit New York komen, hebben zo'n 1000 kilometer af te leg gen. De, naar vermeld fraaie, farm is drie weken gehuurd door de NHS om de paarden tijd te gunnen te acclima tiseren en de ruiters in alle rust en on der ideale omstandigheden voor te bereiden op dé wedstrijd van het jaar. De huursom van Meadow Ridge Farm is niet gering: 180.000 gulden. Om die prijs te drukken heeft de loka le overheid in Columbia sponsors ge zocht, die gezamenlijk 80.000 gulden ophoesten, zodat er voor de NHS een ton resteert. Columbia is er namelijk trots op om de Nederlandse ruiters onderdak te kunnen bieden. De spon sors worden terugbetaald met twee demonstratietrainingen op de farm voor relaties. Trouwens de NHS heeft in de on derhandeling met eigenaresse Katie Petterson bedongen, dat de bestaande faciliteiten flink worden verbeterd. En dat het voer wordt geleverd dat ook door de organisatie van de Spelen wordt verstrekt. De ruiters zullen overigens op ver schillende dagen in Amerika arriveren. De dressuurploeg vertrok 3 juli en de springruiters pas op 12 juli. Anky van Grunsven en Tineke Bartels reizen in het vliegtuig waarmee ook de paarden worden vervoerd, terwijl de springrui ters afzonderlijk van hun paarden vliegen. Een apart geval vormt het echtpaar Sven en Gonnelien Rothenberger. Zij wonen in de omgeving van Frankfurt en hebben speciaal toestemming om met twee paarden met Lufthansa van af de Duitse luchthaven te vliegen. Niet dat Bolhuis daar nu zo blij mee is, omdat de KLM de official carrier van de Nederlandse olympische ploeg is. Maar het paard Olympic Dondolo van de familie Rothenberger is gevoelig voor reizen en blijft op uitdrukkelijk verzoek van de dressuurruiters verschoond van de reis Frankfurt-Amsterdam. Op sportieve gron den heeft Bolhuis daarmee uiteindelijk inge stemd. Als alle paarden volgende maand zijn te ruggekeerd, zullen de kosten van het totale olympische project tot een slordige half mil joen gulden zijn opgelopen. En zodra de boeken van Atlanta worden afgesloten, kan het NOC*NSF gaan sparen voor Sydney 2000...

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 46