Renault Initiale: Formule 1 limousine Auto's kijken op Internet: showroom in slow-motion Weg en wiel Unieke ligfiets uit failliete boedel DAG 12 JULI 1996 lanbiei iluizundi lestemniii ïolf voor tweede keer gekozen tot 'Zakenauto van het Jaar' larlijkse slag om de titel enauto van het Jaar' is ge nen door de Volkswagen Het is de tweede keer dat swagen dit presteert, in won de Golf ook. Het geeft dat VW erin is geslaagd een model te bouwen dat con- jin de belangstelling van de lijke rijder is blijven staan. <«iito is daarmee nog niet de tP ierin de leasemarkt. Met lm marktaandeel van 5,67 pro- I* 'tin deze sector scoort hij JmL goed, maar zelfs als de het 4-deurs sedanmodel, wordt geteld, wint de Opel a nog. In het juryoverleg i dan ook de volgende op- dng gemaakt: als het bedrijf aalt welk automodel wordt i-eschaft, heeft Opel de A keur, als de berijders zelf w jen kiezen wint Volkswagen ^1/ -r. Vrij vertaald komt dat op de volgende stelling: als ilometerprijs doorslagge- 1 is, wint Opel, als er meer tie aan te pas komt, wint :swagen. omplete uitslag geeft een 1 beeld van auto's die het lijk goed doen. Bovendien jtkt de puntenwaardering het elijk dat bij de eerste tien :1 een Opel Corsa als een cedes S zijn ingedeeld, e verkiezing 'Zakenauto gjHII het Jaar', een initiatief van blad Automobiel Manage- id'uNatt, worden de auto's door onafhankelijke jury beoor- d op de volgende punten: ie tussen aanschafwaarde ilometerkostprijs, aandeel asemarkt, kwaliteit impor- /dealerorganisatie, volledig- van het programma en ac- oires, comfort, rij-eigen- 'NO maakt 'opvallendheidsmeter' onderzoeksinstituut TNO een maJckelijk en snel te uiken instrument ontwik- om de zichtbare opvallend- van objecten te meten. Het onder meer gebruikt wor- op voertuigen en in de ver stechniek. Als voorbeeld mt TNO meting of richting- 3j vijzers van een auto vol gde opvallen, of een fietser ït donker, of een verkeers- instrument heeft iets weg van een camera. Het te meten object wordt in zijn natuurlijke omgeving geplaatst en 'gekiekt'. Gedurende een kwart seconde wordt in de zoeker van het ap paraat de omgeving getoond, maar het beeld is onder een in stelbare hoek naar rechts ver plaatst. Binnen twee minuten is met een aantal malen 'kieken' bij steeds verdere verschuiving vast te stellen hoe goed het ge meten object voor een mens zichtbaar is. Renault werkt aan slaapalarm zal wel een belangrijke ont- celing zijn, getuige de diver- J ïerken die ermee bezig zijn: ''oplettendheidsmeter' voor prijders. Ook Renault werkt 11 in, en denkt rond de eeuw- 1S ieling klaar te zijn voor ver- 23 p. Voornamelijk gaat het om 21 rijfswagens en bussen, rmee 's nachts nogal eens J elukken gebeuren doordat 35 hauffeur slaperig wordt, ^arhet systeem zou ook in onenauto's gebruikt kun- worden. Een beperking is dat het nog al leen goed werkt in het duister. Het meetsysteem bestaat uit een kleine camera die de be stuurder letterlijk recht in de ogen kijkt en reageert op licht bronnen die reflecteren in de ogen van de chauffeur. Tenmin ste, wanneer hij ze open heeft. Het systeem registreert de tijd tussen knipperingen met de oogleden. Overdag neemt de camera echter onvoldoende be trouwbare reflecties op het oog waar. KLASSE OCCASIONS 'y/o::. -Uire: 1.0 DL t Toyota Starlet 1.3 XL! "oycta Stariet 1.3 XL! "oyota Star et l.3XLiaut 'oya'a Star et 1.3Gli Stóf et 1 3GT Toyota Corolla 1 3 GL Toyota Corolla 1.3 XL HB Toyota Corolla 1.6 XL LB Toyota Corolla 1.6 GTSi Toyota Corolla 1.6 XU LB ,.C< Toyota Corolla 1.3 XU HB ..Si Toyota Corolla 1.6GTS* Toyota Corolla 1.6 XU H8 Toyota Corona 1.3 XUHB Toyota Corolla 1 3 GXi Sed loyota Carina LB 1 6 XL Toyota Canna 1.6 Xü Sed E> Toyota Canna 1.6 XLi Sed Toyota Canna 1 6 XU LB Toyota Carina 2.0 GU Sed Toyota Canna 2.0 GTS Toyota Carnry 2.2 XL. airco Toyota Ce'ica 1 6 STi LB .06-89 05-92 02-93 .03-93 04-93 .04-94 .02-86 10-89 06-88 04-90 .10-91 ...02-92 .07-93 09-93 08-93 10-93 12-93 7.950,- ƒ15.950,- ƒ17.950,- ƒ20.500,- ƒ18.950,- ƒ19.500,- 6.750,- 9.500,- 8.950,- ƒ14.950,- ƒ16.500,- ƒ16.950,- ƒ27.450,- f24.950,- ƒ22.950,- ƒ29.950,- ƒ10.950,- ƒ11.950,- ƒ26.950,- ƒ21.950,- ƒ34.950,- ƒ36.500,- ƒ22.950,- ƒ35.950,- Toyota Corolla 2.0 XL Sed. Toyota Corolla 2.0 XL Sed04-94 Toyota Carina 2 OGL Sed12-94 ƒ34.950,- BMW318I Citroön AX Ford Escort 1.61 Soort Ford Sierra 2.0 CU station Nissan Sunny 1.6 SLXaut Nissan Un/an LWB Ooel Astra 1.4 GL Opel Astra Sport 1 6i Opel Vectra 1.8 GLS 0|)el Vectra 1.8 Sport Renault Clio 12 RL Renault 25 TX Suzuki Samurai Softtop Volvo 340 Special VW Jetta 4-drs. .11-90 .02-93 ...01-92 .05-93 12-93 .09-93 .03-94 ...04-93 .04-90 11-91 01-90 01-89 7.950,- 7.500,- ƒ11.950,- ƒ11.950,- ƒ22.950,- ƒ17.950,- ex BTW ƒ21.950,- ƒ23.950,- ƒ24.950,- ƒ27.950,- ƒ16.950,- ƒ12.950,- ƒ13.950,- 7.950,- 7.950,- Uw Toyota-dealer TOYOTA DIJKSMAN B.V. REDACTIE: PETER LODEWIJKS schappen en veiligheid en als laatste telt de uitstraling van het model mee. De deelnemende auto's moeten 18 maanden op de markt zijn. De jury vindt het een compli ment dat de VW Golf steeds zo danig verfrissend is aangepast dat de wagen over de gehele li nie voor grote groepen aantrek kelijk is gebleven. fJet modellen aanbod is met de 3-/5-deurs, 4- deurs (Vento), stationwagon en cabriolet compleet, het aanbod van uitvoeringsniveaus is ruim. Ook wat de brandstofsoorten betreft, is Golf met zijn diesels, turbodiesels en directe dieselin- spuiters toonaangevend. Een ander opvallend punt is de ac ceptatie als occassion. Dat de titel 'Zakenauto van het Jaar' belangrijk is,-blijkt uit het aantal zakelijke rijders. Dat zijn er 1,1 miljoen, allemaal auto mobilisten die de gereden kilo meters niet zelf betalen. Van 850.000 auto's wordt meer dan 50 procent zakelijk gereden en staat niet op naam van de eige naar, zo'n 350.000 zijn eigen dom van leasemaatschappijen. De overige staan op naam van bedrijven, overheidsinstellingen en dergelijke. De volledige uitslag luidt: 1. Volkswagen Golf (826 punten) 2. Opel Corsa (805) 3. Opel Astra (804) 4. Volvo 850 (796) 5. Ren ault Espace (791) 6. Volkswagen Polo (775) 7. Opel Omega (767) 8. Mercedes S (766) 9. BMW 7- serie (764) 10. Audi A8 (763) 11. BMW 3-serie (760) 12. Merce des C (757) 13. Volkswagen Vento (751) 14. Peugeot 306 (750) 15. Audi A6 (738) 16. Ren ault Clio (735) 17. Renault Lagu- na (731) 18. Peugeot 806 (727) 19. Lexus LS 400 (725) 20. Ford Escort (721). Met de verkoop van zes procent van het totale Ren- ault-kapitaal doet de Fran se staat binnenkort een nieuwe stap in de richting van privatisering van deze autofabrikant. Hierna zal nog 46 procent van de aan delen in handen zijn van de overheid. Renault is dan nog steeds een (semi-) staatsbedrijf, maar van een stoffig ambtenaren-imago is allang geen sprake meer. Vernieuwing is tegenwoor dig het motto, de studie modellen die met grote re gelmaat geproduceerd worden steken zelfs de vooruitstrevende faam van concurrent Citroën naar de kroon. AMSTERDAM Chef Patrick Le Quément houdt zijn ontwerpafdeling onder hoogspanning. Op de lauweren rusten nadat weer een produc tiemodel is afgeleverd is er niet bij, voortdurend wordt van de ontwerpers verwacht dat ze ook serieus nadenken over model len voor de verdere toekomst. Zodat ze niet vastroesten in een voor de hand liggende vormge ving naar de huidige mode, maar de uitdaging aangaan om de mode voor morgen te bepa len, dus voorop te lopen. Een teken dat het Renault goed gaat, want het bouwen van toe komstvisies kost geld en leidt zelden direct tot een nieuw se riemodel. In minder goede tij den is de verleiding groot om als eerste op zulke fantasie-oe feningen te besparen. Heel eigenwijs is Renaults stu die Initiale om te beginnen een grote, luxe en dure reislimousi- ne. Haast alle andere merken zijn geheel gefixeerd op studies voor kleine, zuinige en goedko pe auto's. Studeert men niet op een mini-auto, dan zijn het wel 'life-style'-modellen ais een sport- of ruimtewagen. Renault lijkt te willen zeggen dat het ka pitaalkrachtig publiek niet ver geten mag worden, dat ook in de toekomst naar exclusieve se dans zal vragen. Afwijkend aan de Initiale is De Initiale heeft een hoogst originele achtersteven, waarbij de bagageklep omhoog en naar voren over de achterruit heen schuift. foto renault daarnaast de vormgeving uit een combinatie van bogen in de bovenbouw en platte, scherp begrensde vlakken in de onder bouw. De huidige mode van zo glad mogelijk overvloeiende ovale vormen is uitgemolken, het wordt tijd voor iets nieuws, meent Renault. Dat vond men reeds eerder, want hetzelfde idee van bogen en simpele plat te vlakken had ook de vorige studie Argos (1994), een heel elementair open sportwagentje op basis van Twingo-techniek. Hoogst origineel werkte men de achtersteven van de Initiale uit, schuin aflopend als bij 5-deurs auto's, de vorm die Renaults topmodellen al jaren hebben. De Initiale heeft echter geen vijfde deur, al scharnieit de ach terklep op het oog bij de boven randvan de achterruit..Die ruit is evenwel vast gemonteerd, de tot aan de bumper lopende ba gageklep schuift omhoog en naar voren over de achterruit heen. Zo zit hij niet in de weg bij het beladen van de auto, blijven zit- en bagageruimte strikt gescheiden, en hoefje om de klep te sluiten niet ver te rei ken zoals bij een wijd open slaande conventionele kof ferklep. Renault maakte tevens handig gebruik van de bestaande Fran se haute couture-traditie. Voor de Initiale liet men koffermode koning Louis Vuitton een ba gageset maken waar de luxe en goede smaak vanaf druipen. De vier afzonderlijke fauteuils in de cabine maakte Renault in sa menwerking met de al even be faamde interieurontwerper Ber- trand Faure. Waarmee Renault aangeeft zich onder de Franse modekoningen te willen scha ren met haute couture op wie len. Op zich een welbewuste toe komst-strategie. Automerken die niet tot een wereldomspan nend concern behoren moeten zich onderscheiden met een sterke eigen identiteit, zoals in dit geval een typisch Franse. Daarmee kunnen ze zich staan de houden tegenover machtige multinationals als General Mo tors, Ford en de steeds multina- tionaler wordende grote Japan se en Koreaanse concerns. Nog een duidelijke lijn bij Ren ault is dat men de opgebouwde kennis en ervaring van de sport - afdeling nuttig gebruikt, dat wil zeggen niet alleen om een dy namisch imago te kweken. Ren ault Sport krijgt dezelfde ge wichtige functie als BMW Mo torsport, het mag immers de ge waagde Sport Spider in een klei ne serie gaan bouwen. Deze af deling mocht eerder spelen met de Espace, gepresenteerd als studiemodel met midscheeps' een heuse Renault Formule 1 V10-motor. Het lijkt of de onmetelijke som men geld die Renault in de For mule 1 investeerde rechtstreeks ten goede moeten gaan komen aan de top van het productie gamma. Voorin de Initiale staat wederom de 3.5 liter type RS6 10-cilinder, in een speciaal ont wikkelde min of meer gecivili seerde versie. Nog altijd goed voor 392 pk en gekoppeld aan een sequentieel schakelende 6- versnellingsbak. Dus met een soort tuimelschakelaar-pook die bij elk duwtje naar voren een versnelling hoger schakelt en per tikje naar achter een ver snelling terug. Voor de overige techniek greep men terug op het huidige top model Safrane Biturbo, met permanente vierwielaandrij ving en elektronisch gestuurde vering. De Initiale heeft echter niet de complete bodemgroep van deze Safrane. Hij is van bui ten 15 cm langer, op een 25 cm langere wielbasis van maar liefst 3,02 meter. Aan het inmiddels afgesloten onderzoeksproject 'Prometheus' naar de hoogst Ai sinds de jaren zeventig ont wikkelt Renault de meest uit eenlopende conceptcars, waar bij vooral de afgelopen acht jaar een groot aantal modellen het levenslicht zag. Diverse namen zijn inmiddels voor productie auto's gebruikt. Een overzicht. 1988- Mégane: grote luxe auto met de nadruk op design. 1988 - Laguna: roadster zonder voorruit, voorbode van de Sport Spider. 1991- Scenic: ruime één-volu me auto, voorloper van de bin nenkortte introduceren Mégane Scenic. 1992 - Zoom: tweepersoons elektrische stadsauto die kan worden ingekort. 1993 - Racoon: vierwielaange- dreven vrijetijdsauto van mor gen. 1994 - Argos: 3-zits cabrio op Twingo-basis, met de nadruk op design. 1994 - Citadlnes: serie stads auto's voor de toekomst, be staande uit: de Amperatrice, een één- of tweepersoons stads- wagentje, de bedrijfswagen Mo dus, de ruime 4-persoons auto Ludo en de stadsbus City Site. 1995- Evado: 7-persoons sta tionwagon met vier schuifdaken. Voorbode van de Laguna Break. 1995- Initiale: apart vormge geven luxe limousine met For mule 1-techniek. 1995 - Next: middenklasse ge zinsauto met verbrandingsmotor en twee elektromotoren. 1996 - Fiftie: tweepersoons coupé, eerbetoon aan de Ren ault 4CV uit 1946. mogelijke autoveiligheid voor morgen, waarin alle Europese automerken deelnamen, ont leende Renault enkele accessoi res. Natuurlijk is een Carminat- navigatiesysteem aan boord, en een parkeerhulp met afstands sensors in de bumpers. Een in telligente cruise control meet de afstand naar voorliggende voer tuigen en past vanzelf het rij- tempo aan. Heel nuttig bij een twee ton zware limousine die theoretisch 300 km/u haalt. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij DEN HAAG GPD Internet is 'hot', kunnen we wel zeggen. Aanbieders van toegang tot dé elektro nische snelweg vallen over elkaar heen om u als klant te werven. Elk bedrijf dat wil meetellen richt een ei gen 'Internet-site' in, zoals het gros van de autofabri kanten, maar tevens diver se Nederlandse impor teurs. Het schijnt dat hon derdduizenden Nederlan ders 'surfen' op het net, zoals dat heet. We gingen ook eens op zoek naar au to's. Het Internet is groter dan de grootste bibliotheek, dus het is noodzaak té we ten wat je zoekt. Nederlandse auto-importeurs laten regelma tig weten van activiteiten die hun merk op Internet ontplooit. Mazda Nederland heeft sinds februari een eigen site, Peugeot Nederland ook/Opel niet, maar eind januari wees de importeur op de site van de fabrikant, met voor elk land specifieke pagi na's. Aan het Intemet-adres zie je dat. Na het standaard voor voegsel 'http://www.' komt voor Nederlandse sites bijvoor beeld mazda.nl of peugeot.nl, iets als opel.com of peugeot- .com is een fabrikanten-adres. Het heet niet voor niets World Wide Web: net zo makkelijk kom je bij Amerikaanse of Ja panse autofabrikanten binnen. In Amerika hebben grote auto dealers al eigen pagina's. Dat gaat aardig in de richting van een letterlijke 'virtuele show room', die iedereen thuis vanaf de computer kan bezoeken op jacht naar een auto van zijn ga ding. Gezien de enorme drukte rond Internet in ons land kon dat hier ook weieens snel ko men. Keer op keer liepen we voorop in de acceptatie van nieuwe snufjes, zie de massale aanschaf van video- en cd-ap- paratuur, of personal compu ters. Nieuwsgierig duiken we het In ternet in. Eerst op zoek naar Peugeot, dat een toer door Eu- ropa met de 106 belooft. We kunnen naar Amsterdam, Ber lijn, Brussel of Parijs, meer ste den zouden later toegevoegd worden. Met blijde verwachting denken we daarna naar Opel te gaan, waar je als schermbeveili- ger voor je computer een plaat je van je eigen Opel-model in een zelf te kiezen kleur schijnt te kunnen binnenhalen. Om te beginnen een tegenval ler. Peugeot blijkt kennelijk ver huisd naarwww.riv.nl/peugeot, erger is dat een entree-pagina verschijnt zonder 'hyperlinks'. Dat zijn een soort gevoelige plekken in de pagina die je moet aanwijzen om naar ach terliggende pagina's te komen. Tergend staat er 'Met de nieuwe 106 on tour', maar een moge lijkheid om dat mee te maken was niet te vinden. Nadrukkelijk opnieuw zoeken naar de pagina 'peugeot.nl' levert niets op. Naar Opel dan, waar het Opel Universe zich naar behoren ontrolt op het beeldscherm. Een belangrijke les: wanneer het programma om Internet te ont sluiten de mogelijkheid biedt, kies om plaatjes achteraf op verzoek te laden. Binnenhalen van tekst gaat vlot, op de pagina verschijnen symbolen waar plaatjes moeten komen. Pas als er een echt interessant beeld bij lijkt te zitten laat je dat komen. Want de virtuele showoom vraagt geduld, heel erg veel ge duld. Het vroeg om en bij qen half uur voor het Opel Universe in volle pracht was opgebouwd. Dat netsurfen tijd vergde lag niet aan de apparatuur. Plaatjes beslaan nu eenmaal een boel computertekens en laden veel langzamer dan tekst. Het grote probleem lijkt vooral dat je niet de enige bent in de virtuele showoom, al zie je er niemand. Vaak stokt het overseinen van gegevens omdat duizenden an deren over het net zwerven. Men moet op zijn beurt wach ten tot de weg vrij is om het vol gende pakketje gegevens te ont vangen. Ook bij Opel lukte niet alles. Achter 'virtual events' op de en treepagina kwam een kaart van Europa tevoorschijn. Klik op een stad om de autoshow daar te bezoeken, nodigt Opel uit. Turijn en Genève zijn al ge weest, maar Madrid was net open en Parijs opent pas in het najaar. Helaas, ldikken helpt niet, plaatsnaam invullen in een tekstvakje evenmin. Geen pri meurs uit Parijs dus. Onder 'News' komt de nog te introduceren ruimtewagen Opel Sintra tevoorschijn, en meer tekstpagina's die vlot op te roe pen zijn. Dat is tevens de erva ring bij www.mazda.nl waar de pagina-opmaak aanzienlijk minder spetterend is; maar heel rap rondgeneusd kan worden. Op afstand is de nieuwe Mazda 121 te bekijken. Er kan een ech te proefrit aangevraagd worden, prijzen, dealeradressen en fol ders. Zo brengt Internet het auto nieuws binnen ieders greep. Mits er veel tijd vrijgemaakt wordt, of men moet midden in de nacht surfen op het dan niet zo drukbezette net. Nogal be zorgd zien we de volgende tele foonrekening tegemoet. Wie echt een andere auto zoekt, kan misschien toch beter naar een tastbare dealer gaan. Dat is sneller en goedkoper dan in very slow motion de nieuwe vir tuele showoom bezoeken. Heb je beslag weten te leggen op de bijzondere Sinclair C5-fiets, mag je er niet op je gemak mee over de Hollandse dreven tuffen. Want de kunst stof driewieler mag wel trappend worden voort bewogen, maar niet comfortabel door de bijgeleverde accu. En daar wil eigenaar Reggy Papilaja wat aan doen. De Vleutenaar heeft iets met bijzondere fietsen. Het meeste opzien baart hij met zijn Sin clair C5. Deze Engelse fiets werd in 1985 in productie genomen. Het ontwerp is van Sir Clive Sinclair, de excentrieke Engelse uitvinder die fortuin maakte met eenvoudige home-compu ters. Zeven maanden duurde de productie van de C5, toen ging de fabriek vanwege tegenvallen de afzet failliet. Papilaja: „In 1988 zag ik een ad vertentie staan van iemand die Reggy Papilaja in zijn bijzondere Sinclair C5. 500 Sinclairs had gekocht uit een faillisementspartij. Het leek me een bijzonder ding en toen heb ik hem gekocht." De kunst stof fiets heeft twee achterwie len en een voorwiel. Net als bij een gewone ligfiets drijft de be rijder hem aan met de benen recht naar voren en zit het stuur onder de benen. Comfortabel fietst de Sinclair echter niet. Hij loopt snel vast in zachte ondergrond en je kunt er trappend geen lange tocht mee maken. Elektrisch aangedreven kun je zo'n 35 kilometer vooruit met een gangetje van 20 kilometer per uur. Maar je mag niet zomaar met de ze elektrisch aange dreven driewielige fiets de weg op, om dat er gelijkenis is met een invaliden wagentje. Dan moet deze eerst worden gekeurd en dat kost zo'n 2.000 gulden. Pas als de Sinclair officieel is toegelaten door de Rijksdienst voor het Wegver keer, mag de berijder er elek trisch mee de weg op. In 1991 was er in Nederland een poging een Sinclair-club op te richten, maar die strandde vooral vanwege een gebrek aan strijdbaarheid. Papilaja gaat op nieuw een poging doen Sin- clair-bezitters in de Benelux te verenigen en de kunststof fiets erkend te krijgen." BUK IN HET VERLEDEN Een wrak is een wrak, maar levert soms toch een mooi plaatje op. Zoals dit tafereel langs de grote weg dwars door Chili, de Panamericana. Ten noorden van de plaats Osorno zorgt deze oude A-Ford voor een fraai stilleven tegen de achtergrond van een al even oud winkeltje. De A-Ford was destijds de langver wachte opvolger van de legendarische T-Ford, waarvan 'de man die Amerika op wielen zette', Henry Ford, er in totaal 15.458.781 bouwde. Na de Volkswagen Kever is de T-Ford nog altijd de meest verkochte auto aller tijden. Hield de T-Ford het twintig jaar vol, de A-Ford ging maar vijf jaar mee. Toch rolden er in die vijf jaar 4.813.617 exemplaren uit de Amerikaanse Ford-fabrieken. foto Arthur maandag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 9