Vogels beleven grillig broedseizoen Natuur Milieu Actie tegen giftige houten speeltoestellen Kantoor Wetlands naar Wageningen WOENSDAG 10 JULI 1996 JE REDACTIE BERT DE JONG 072-5196276 W OPGAVE OPLOSSING DOOR JAN VISSER NI Vanochtend was het nog tamelijk druilerig weer. Uit een grauwe, grijze wolkendeken viel af en toe motre- gen. Voor de komende tijd is er reden voor voorzichtig po I optimisme. Aan de noordflank van een hogedrukge- 07 I bied reikend van de Oceaan tot boven Midden Europa I wordt met een westelijke tot zuidwestelijke wind war mere lucht aangevoerd. i Morgen al kan het kwik de 20 graden bereiken en de dagen daarna stijgen de temperaturen tot 22-23 gra- 41 I den. Bovendien blijft het meestentijds droog en laat i de zon zich regelmatig zien. Zonovergoten wordt het 09 nog niet omdat uitlopers van storingsgebieden die aan I de noordzijde van de hogedrukgordel naar het oosten I trekken periodiek voor bewolking kunnen zorgen. De stranden lijken daar de komende dagen het mees- 11 te last van te hebben doordat de lucht die naar ons land stroomt tamelijk vochtig is. Daardoor kunnen de i wolken zich boven het relatief koude zeewater langer i handhaven. De temperatuur van het zeewater langs de I Noord en Zuidhollandse stranden bedraagt thans zo'n j 16-17 graden. i Voor begin volgende week zijn de vooruitzichten op I grond van het Europese atmosfeermodel heel gunstig. Zij verwachten dat een nieuwe kern van hogedruk van de Britse eilanden naar de Noordzee trekt. Wanneer I deze ontwikkeling gestalte gaat krijgen, zou de zomer DO I wel eens wat standvastiger in het zadel kunnen ko- 24 I men. |0 Morgen veroorzaakt een frontaal systeem opnieuw vrij veel bewolking en eerst nog wat regen. In de middag wordt de kans op zon wat groter en dan 'kan de tempe- ratuur stijgen tot omstreeks 20 graden. De wind waait I 1 uit overwegend westelijke richtingen en is zwak tot matig van sterkte. Gisteren begon de dag met wat zon in de ochtend maar 's middags gingen de gordijnen dicht en kwam er onverwacht snel een regengebied opzetten. Veel viel er niet maar het buitenvertier was meteen afgelo- 24 pen. Door de bewolking bleef de temperatuur vrij laag (Leiden 17.1 graad, Schiphol 17.7) maar dankzij de hogere luchtvochtigheid en de afgenomen wind voel de het warmer aan. i Verschillende milieu- en consu mentenorganisaties willen dat staatssecretaris Terpstra (Volks gezondheid) actie onderneemt tegen mogelijk gevaarlijke hou ten speeltoestellen. Op veel speelweiden voor kinderen staan houten constructies die tegen houtrot zijn beschermd met wolmanzouten. De organi saties menen aanwijzingen te hebben dat kinderen die daar mee in aanraking komen een gezondsheidsrisico lopen. De beschermende zouten be vatten koper, chroom en ars een. Het behandelde hout heeft een lichtgroene en soms licht bruine kleur. Spelende kinderen kunnen de stoffen aan hun han den krijgen en mogelijk in de mond. Volgens de organisaties is er weliswaar wetenschappe lijk onzekerheid over de precie ze gevaren, maar zeker is wel dat er serieuze risico's zijn, zo stellen ze. Van een aantal ver bindingen is bekend dat ze kan kerverwekkend zijn. Onder meer Natuur en Milieu, Milieudefensie, de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, de Bouw- en Houtbond FNV en de Alternatieve Konsumenten Bond menen dat actie is gebo den. Zo zijn er voldoende veili ge alternatieven beschikbaar om hout te behandelen. Be staande speeltoestellen die met wolmanzouten zijn behandeld, kunnen maar beter worden weggehaald, aldus de organisa ties. Hoewel de naam anders doet vermoeden heeft de strenge winter vrijwel alle ijsvogels in ons land de kop ge- r—j j i 1 kost. Herstel van de populatie zal een flink aantal jaren duren. foto martijn de jonge Zeldzame dieren en planten in poelen HEINZ schrokken. ..Hoofdschrevel van ei land is ontstoft, denk ik", zei haar zoon. ,,Tom Poes is over de schreef gegaan..." ,,Ai, ai!" krijste zijn moeder. „Dat heeft Holle zaliger verboden. Nu la ten alle schrevels los! O wee! Wat zal er gaan gebeuren?" „Weet niet", zei het ventje. „Maar dikke meneer is ontstoft." Zo spre kend wees hij op heer Ollie, die hij gend en steunend uit het puin om hoog rees en een verwilderde blik in het rond wierp. „Oempf!" stamelde de geredde met trillende mond. „D-dit is d-dus ont stoffen! Hoe vr-vreselijk is dit alles.... Het lijkt de schoonmaak op Bom- melstein wel! Ach, mijn teer ge stel...." „Wees liever blij, dat je uit die vastge- koekte schreveling hebt kunnen ko men!" riep het mensje. „We zijn nog niet klaar met de ellende; alle schre vels laten los! Onheil!" Nauwelijks had ze deze woorden ge sproken of een vreemde trilling voer door het landschap. Onder de aarde rommelde het en de rotsen begon nen te beven... KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Wisselvallig met eerst vooral in het oosten regen, later juist in het westen. Hier en daar ook wat zon. Middagtemperatuur uit eenlopend 14 graden langs de westkust tot 22 n de omgeving van Oslo. Zweden: Veel bewolking en enige tijd regen. In het zuiden 'andaag eerst nog veel vind en morgen juist wat :on en bijna overal droog. Middagtemperatuur op morgen rond 20 graden; vandaag op de meeste plaatsen aanmerkelijk koeler. Denemarken: Wolkenvelden en vooral in het oosten eerst nog wat regen. Geleidelijk minder wind. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: ïn dan zon, vooral vandaag. Morgen ook wolkenvelden. M^t name in Ierland i Schotland kans op wat regen. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van 15 graden in Noordwest-Schotland tot 25 n de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Zon afgewisseld door wolkenvelden. Vandaag vooral in de Ardennen eerst nog regen, verder droog. Middagtempe ratuur oplopend tot een graad of 21 Noord- en Midden-Frankrijk: Geregeld zon maar met name in de Vo gezen en Jura eerst nog wolkenvelden i kans op wat regen. Middagtempera tuur oplopend tot ongeveer 24 graden op morgen; langs de kust van het Kanaal blijft het frisser. Portugal: Zonnig. Middagtemperatuur tussen 30 en 36 graden. Madeira: Flinke perioden met zon en droog. Ta melijk veel wind. Middagtemperatuur rond 24 graden. Spanje: zon, maar lang de kusten in het zui den ook enkele wolkenvelden en plaat selijk veel wind. Droog. Middagtempera tuur langs de kusten uiteenlopend van 23 graden in het noorden tot 30 plaat selijk in het zuidoosten; in het binnen land hier en daar maxima van ruim 35 graden. Canarische Eilanden: Veel zon en droog. Een stevige noordelij ke wind. Maxima aan de stranden onge- :r 27 graden. Marokko: Westkust: veel zon, in het zuiden ook enkele wolkenvelden. Droog. Middag temperatuur van 23 graden in het zui den tot ongeveer 30 in het noorden. Tunesië: Droog en veel zon. Geleidelijk minder wind. Middagtemperatuur aan zee onge- :r 28 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en in de bergen mogelijk wat regen. De Mistral neemt verder af. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 25 graden; langs de Mid dellandse Zee-kust tot een graad of 29. Mallorcaen Ibiza: Flinke perioden met zon. Droog. Mid dagtemperatuur rond 27 graden. Italië: Flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur onge- :r 26 graden. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en droog. Ver der afnemende wind. Middagtempera tuur ongeveer 27 graden. Malta: Droog en vrij zonnig. Afnemende wind. Maxima rond 27 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon, maar in het noorden ook kans op een bui. Vooral op de Egeische Zee waait een stevige noordenwind. Maxima rond 27 graden. Turkije en Cyprus: Langs de kusten: Vrij zonnig, langs het noordelijk deel van de Turkse westkust mogelijk een bui. Van het westen uit iets minder warm; morgen maxima van 27 graden langs de Turkse westkust tot 31 n het oosten. Duitsland: Wisselend bewolkt. In het zuiden, en eerst ook nog in het noordoosten, nu en dan buiige regen, misschien met on- ir. Stijging van temperatuur; morgen xima rond 23 graden. Zwitserland: Aan de noordkant van de Alpen wolken velden en af en toe wat regen. Aan de zuidflank zonnige perioden en droog. Hogere temperatuur; morgen in het noorden rond 23 graden; in het zuiden rond 27. Oostenrijk: Wolkenvelden en nu en dan een bui, mogelijk met onweer. Met name in Stiermarken en Karinthië ook zon en SrÉs °Pkl overwegend droog. Middagtemp —oplopend tot ongeveer 23 morgen. Pplen: Half lót zwaar bewolkt. In het eerst nog regen en veel wind. li al in het zuiden kans op een r onweersbui. Middagtemperatuu pend naar ongeveer 19 graden' gen. )iu Tsjechië en Slowakije: Wisselend bewolkt en kans op eef)LLE Ie regen- of onweersbui. Middaj ratuur ongeveer 20 graden. Hongarije: VAndaag geregeld zon. Morgen rien i wolking en kans op een bui, mi tc met onweer. Middagtemperatuu veer 20 graden. DONDERDAG 11 JULI 19 Zon- en maanstanden Zon op 05.34 Maan op 02.39 Maan onds tier Waterstand IJmuiden Katwijk - Hoog 01.00 13.46 00.33-Pe Laag 08.55 21.46 08.36- Weerrapporten 10 juli 08 ui Amsterdam motregen Vlissingen Maastricht Aberdeen Berlijn Boedapest Bordeaux Cyprus Dublin half bew. wzwl 17 jdglc Split Stockholm Warschau Wenen Zurich regen Bangkok half bew. Buenos Aires motregen Casablanca half bew Johannesburg onbew. Los Angeles onbew New Orleans onbew. New York onbew. TelAviv licht bew. Tokyo^ regenbui Het hoofdkantoor van de inter nationale organisatie voor de bescherming van waterrijke na tuurgebieden, 'Wetlands Inter national' (WI), wordt gevestigd in Wageningen. De Nederland se vestiging zal tevens fungeren als regiokantoor voor Europa, Afrika en het Midden-oosten. In Wageningen zijn onder an dere ook de Landbouwuniversi teit en allerlei onderzoeksinsti tuten gehuisvest, waaronder het Instituut voor Bos- en Natuur onderzoek (IBN). WI bestaat sinds 1995. Het is een samen werkingsorgaan van drie mondiale organisaties die al zo'n veertig jaar vechten voor de bescherming van waterrijke natuurgebieden. WI coördineert en ontwikkelt allerlei beschermingsprojecten op regionale en nationale schaal. Het is vaak vechten te gen de bierkaai. Natuurbe schermingsorganisaties die zich inzetten voor het behoud van bij voorbeeld rivierdelta's en moerasgebieden kunnen voor ondersteuning bij WI aanklop pen. De hoofdvestiging biedt werk aan 25 personen. De organisatie beheert ook da tabanken met informatie over wat er aan planten en dieren leeft in waterrijke natuur. Op de internationale 'rode lijsten (be dreigd met uitsterven) komen opvallend veel soorten voor die afhankelijk zijn van wetlands. Er is flink werk van gemaakt om het WI-hoofdkantoor naar Ne derland te halen. Drie ministe ries financieren de verhuiskos ten, daarnaast springen het We reld Natuurfonds, de provincie Gelderland en de gemeente Wageningen financieel bij. Door WI naar ons land te halen illustreert Nederland belang te hechten aan internationale na tuurbescherming. De ijsvogelstand is gedeci meerd, driekwart minder broedparen van de winterko ning, de blauwe reiger met een derde afgenomen, geen lepe laars in de Oostvaardersplassen, veel dode jonge mezen door voedselgebrek. Ziehier een handvol nare gevolgen van de strenge winter en de daarop volgende voorjaarsdroogte voor de vogels in Nederland. De winterkoninkjes, mezen en blauwe reigers zullen de verlie zen wel snel goed kunnen ma ken. En voor de lepelaars is één slecht broedseizoen evenmin een ramp. Maar het herstel van de ijsvogel zal veel minder snel gaan, want deze soort is vrij zeldzaam in ons land, vooral door een gebrek aan geschikte broedplaatsen. De Sovon, dat is de landelijke vereniging voor vogelonder- zoek, heeft ook beter nieuws. Dank zij de geringe sneeuwval waren er veel muizen voor de kerk- en ransuilen. Deze vogels, echte muizeneters, zaten dan ook al erg vroeg op grote legsels. De boomklever en de appelvink blijken eveneens een zeer goed jaar te hebben, net als rood- borsttapuit en paapje. Door het merkwaardige tempe- ratuurverloop in het voorjaar, met eind april enkele warme dagen en vervolgens wekenlang koude noordenwinden, arri veerden veel trekvogels in gol ven. De eerste waren er vaak vroeg, de massa kwam laat. Gierzwaluwen werden opmer kelijk vroeg gemeld: al groepen op 18 april. Maar half mei werden er nog doortrekkende grauwe vliegen vangers en tortelduiven gezien. In het waddengebied is alles dit jaar laat: op de eilanden zaten tot ver in mei nog grutto's in groepjes bij elkaar te kleumen, blauwe kiekendieven zijn laat met de leg en dat geldt even eens voor de meeuwen. Dui zenden sterns zijn niet tot broe den gekomen. Vooral de droogte is rampzalig voor de eenden in de Gelderse Poort en de water- en moeras- vogels van de duinmeren. Zo ontbreken-op veel plaatsen de fraaie geoorde futen en dodaar- zen. In Drenthe zijn de vennen op de natte heidevelden tot tien procent gereduceerd, met alle gevolgen van dien voor de vo gels die het van nattigheid moe ten hebben. De regen van de af gelopen tijd heeft er nauwelijks verandering in kunnen bren gen. Toch heeft Sovon hoop op een interessante broed vogelbalans 1996. Daarvoor zullen bij voor beeld broedende middelste zaagbekken en porseleinhoen tjes op de waddeneilanden zor gen, en kwartels op de Dollard- kwelders. In Noord-Holland zijn op Wieringen baltsende zwarte wouwen gesignaleerd en op Goeree zijn vier zilverreigers present. Raven vestigen zich steeds meer buiten de Veluwe en Salland, waar ze in de jaren zeventig werden uitgezet. Dit jaar broe den onder andere in Noord- Holland, Flevoland en de Ach terhoek raven. In laatstgenoem de regio werd een broedende raaf afgeschoten door een waar schijnlijk bijziende jager, die het verschil niet zag tussen een raaf en (onbeschermde) zwarte kraai. In Zuid-Limburg zijn ook op verschillende plaatsen raven waargenomen. De herintroduc tie van de raaf begint steeds na drukkelijker een successtory te worden. Verder lijkt de visarend, thans een doortrekker in herfst en voorjaar, slechts te wachten op geschikte nestgelegenheid (ge woonlijk toppen van hoge vrij staande bomen in de buurt van 'hun' water), om zich als broed- vogel in Nederland te vestigen. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. stad in Spanje; 2. soort pape gaai, bejaard; 3. naderhand; 4. lengtemaat, lichaamsdeel, voeg woord; 5. reisdeken; 6. bijbelse naam, bijbelse naam; 7. uitroep tegen een hond; 8. voorzetsel, bijbelse naam, op deze manier-, 9. toevluchtsoord; 10. Engelse taxi, tennisterm; 11. zekere re kenkundige opgave. Verticaal: 1uitroep van afkeer, toegangs bewijs, ongeveer; 2. voertuig, klaar; 3. vogel] kostuum, kloos teroverste; 4. liefdegave; 5. bo ven het gewone, keur; 6. uitgifte van aandelen; 7. gehoororgaan, aanwijzend vnw., tussenzetsel; 8. thans, compagnon; 9. ten be drage van, boekformaat, emeri tus. TOM POES &e /S TE POEAJ AJE//VZ JE KL/AST £l/ZZT JYElPEAS M£T Z'AS ASPERGÉS JE AZ//JT A/ACSJTS<y-/APE Heer Bommel en het ontstoffen SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. wijziging; 2. onattent; 3. eet gerei; 4. nietsnut; 5. sergeant; 6. dadelwijn; 7. arabisch; 8. gage- ment. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: WOENS DAG en ZATERDAG. Het sleutel woord luidt; HANDWORTEL. De maan scheen bleek op de ruïne van heer Bommels huis. Er heerste een diepe stilte, die slechts verbroken werd door een gedempt geklop, dat uit de bedolven vliering opsteeg. „Is dikke meneer", verklaarde Oole droevig. „Wil er uit, denk ik. Maar kan niet. Is vastgekoekt met dubbele schrevel..." Op dat moment begon de bouwval te bewegen en voor de verbaasde ogen van de toeschouwers stortten de steenklompen plotseling tot puin in elkaar. „Hoe kan dat?" riep het vrouwtje ge- Onderzoekers van het Instituut voor Bos- en Natuur onderzoek (IBN-DLO) hebben in een relatief nieuwe poel in Midden-Limburg een groot aantal zeldzame kleine groene kikkers aangetroffen. Bovendien her bergt het water alle vier de Nederlandse soorten wa tersalamanders, een uitzonderlijke combinatie. Ook is een zeldzame waterplant, de waterweegbree, ge signaleerd. De onderzoekers concluderen uit hun vondsten dat het natuurbeleid om nieuwe poelen aan te leggen zijn vruchten al afwerpt. Sinds vijftien- jaar komen er op grote schaal nieuwe poelen bij en worden oude „gesaneerd". Het is daarbij de bedoe ling de slechte situatie van amfibiën in ons land te verbeteren. Het instituut stelt vast dat de dieren in verreweg de meeste gevallen hun weg naar het nieu we water op eigen gelegenheid hebben gevonden, en zich daar ook voortplanten. Het poelenbeleid wordt beschouwd als een goed voorbeeld van 'maakbare' natuur, dat snel resultaat heeft. FOTO MARTIJN DE JONGE /AT AzWAM A//E& OM TE FVEEAE/V, (EGAAEJEETEE ME MAAE WAA& MOET 0E&tNAJ£TA//

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 8