Russen slaan er weer op in Tsjetsjenië Grootmeesters van het geweld maken Ulster klaar voor nieuwe oorlog ilitse toerist doodgeschoten Buitenland Mandela tussen de mutsen 'Westen moet rekenen op nieuwe aanslagen' Vesten offert mensenrechten hina op aan winstbejag' Bibi bij Bill op bezoek Massagraven bij Cerska en Kravice blootgelegd Communisten Italië dwarsbomen Prodi Lachmon wordt voorzitter van Surinaamse parlement IENSDAC 10 JUL11996 jever partner de deur uit dan hond" Menig Duitser leeft liever zonder partner dan zonder Dat blijkt uit een gisteren in het weekblad Brigirre ge- iliceerd onderzoek. Van de ondervraagde hondenbezitters elf procent liever de partner dan de hond de deur uit te >o als er zou moeten worden gekozen. ippen meppen jaartje geen muggen De organisatoren van het wereldkampioenschap mug- jmeppen in Lapland hebben de strijd dit jaar afgelast omdat le lachten dat er niet genoeg muggen zouden zijn vanwege de i.*,Wè besloten vorige maand de wedstrijd niet door te laten in omdat het er naar uit zag dat er te weinig muggen zouden i.JMu zwermt het van de insecten", aldus organisator Kai Kul- 'óSalmijarvi. Vorig jaar vestigde een Finse tiener op het kam- ischap een nieuw record: in vijf minuten beroofde hij 21 met de blote hand van het leven. ferverkiezing Jeltsin nu officieel fl(öu« De herverkiezing van Boris Jeltsin tot president van sland is gisteren officieel geworden. De centrale kiescommis- ihaakte de definitieve einduitslag bekend. Voor de tweede .ronde op 3 juli gingen 74,81 miljoen Russen naar de stem- 68,89 procent van de geregistreerde ldezers. Jeltsin kreeg miljoen stemmen (53,82 procent), zijn communistische uit- erGennadi Zjoeganov30,ll miljoen stemmen (40,31 pro- t). Ongeveer 3,6 miljoen kiezers (4,8 procent) koos voor de de mogelijkheid: ze stemden tegen beide kandidaten. Jeltsin rit waarschijnlijk op 9 augustus beëdigd. AE-top steunt Boutros-Ghali yf>iDÉDe leiders van de landen die deelnemen aan de top 'berelTfx de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) in Yaoundé nteroen) hebben zich uitgesproken voor een tweede termijn dé Egyptenaar Boutros Boutros-Ghali als secretaris-generaal de Verenigde Naties. De 53 Afrikaanse landen verzetten zich irmee tegen Washington, dat wel van Boutros-Ghali af wil. ie ikhard Lamm wil Witte Huis in Richard Lamm, de vroegere gouverneur van de Ameri- ise staat Colorado, heeft gisteren laten weten dat hij zich ididaat stf lt voor het presidentschap. Hij wil de kandidatuur werven van de Hervormingspartij van de vroegere presi- ittkandidaat Ross Perot. Lamm (60) is tussen 1975 en 1987 p keer gouverneur van Colorado geweest voor de Democrati- le Partij. jlitie pakt Britse messentrekker lvekhampton De Britse politie heeft gisteravond de man ge- jC ms 'W 11 se rlido esteerd die wordt verdacht van de steekpartij bij een school in ilVerhampton. Daar verwondde hij maandag met een kapmes kinderen en drie volwassenen. De arrestant is een 32-jarige vuner van Wolverhampton. Vanuit de flat waar hij woont, eft hij Uitzicht op de school. ntaleider wint in Niger De leider van het militaire bewind in Niger, generaal tiim Bare Mainassara, heeft de eerste ronde van de presi- fiiisverkiezingen gewonnen. Dit heeft de Nigerese kiescom- ssie, die maandag door Mainassara werd geïnstalleerd nadat ■bilde was geschorst, vanochtend bekend gemaakt. Volgens de üWe kiescommissie heeft Mainassara ruim 52 procent van de mmen vergaard. In een gezamenlijke verklaring hebben ze- h partijen de generaal beschuldigd van fraude. "Z"vck westerse landen offeren de 1 ïsenrechten in China op aan economische belangen, Winstbejag. Ze doen dat ter- de situatie voor andersden- den in China het afgelopen 1J( juist verder is verslechterd. Stelt de Amerikaanse men- techténorganisatie Human its Watch /Asia in een van- jai (gepubliceerd rapport. fol uman Rights Watch bekriti- zder. t met name de Verenigde jr or, en. die voorrang gevent aan 'ordi ilijke belangen boven kritiek inderdrukking. Het rapport chijnt op het moment dat iony Lake, de Amerikaanse BON [myers dpa de Amerikaanse staat Flori- s opnieuw een buitenland- toerist vermoord. Het li- van een vijftigjarige i uit de Duitse stad Han- 'er Is in de buurt van de Port Myers op een veria- weg gevonden. Hij is met kogels om het leven ge- Offensief in Zuidoosten vanochtend hen'at Rusland heeft vanochtend de militaire operaties hervat tegen verschanste opstandelingen in de plaats Gechi, in het zuidoosten van Tsjetsjenië. Dat meldde het persbu reau Itar-Tass. De acties gingen gepaard met luchtbom bardementen en artilleriebeschietingen op tal van andere dorpen. nen zouden vrijlaten. De Russen hebben naar eigen zeggen in Gechi zeventig gewa pende Tsjetsjenen ingesloten, die eerder Russische stellingen zouden hebben aangevallen. De plaatselijke autoriteiten ontken nen dat zich in Gechi gewapen de strijders bevinden. De uitwisseling van gevange nen, vorige maand overeenge komen als onderdeel van het bestandsakkoord, vordert nau welijks. Tot nu toe zijn er maar een paar gevangenen over en weer vrijgelaten. Bovendien hebben de Russen nog maar 3.000 van hun 48.000 militairen uit Tsjetsjenië teruggetrokken. MOSKOU »AFP-,EFE-DPA De gevechten begonnen giste ren. Daarmee kwam na zes we ken een einde aan het bestand. Er zijn tot nu toe tientallen do den gevallen, onder wie ook Russische soldaten. De Russische legerleiding stelde met ingang van vandaag een avondklok in voor heel Tsjetsjenië. Die geldt van 21.00 uur tot 05.00 uur. Het uitgaans verbod volgt op een gisteren verstreken ultimatum van de Russische commandant in Tsjetsjenië, generaal Tichomi- rov. Hij had geëist dat de Tsjetsjeense onafhankelijk heidsstrijders al hun gevange- londen President Mandela van Zuid-Afrika is momenteel op be zoek in Groot-Brittannië. Gisteren stond voor hem in Londen een erewacht opgesteld van het eerste bataljon van de Irish Foot Gu ards. foto ap» jacqueline arzt Radicale Arabier bedreigt Britten en Amerikanen LONDEN-WASHINGTON AP-Rtr De radicale moslim Osama Bin Laden heeft Groót-Brittannië en Frankrijk gewaar schuwd dat ze moeten rekenen op nieuwe aanslagen als ze hun militairen niet uit Saudi-Arabië terugtrekken. De Britse krant The Independent meldde dat vanochtend naar aanleiding van een interview met Bin Laden. „Niet zo lang geleden gaf ik de Amerika nen het advies hun militairen uit Saudi- Arabië terug te halen", zo werd Bin Laden geciteerd. Een bomaanslag op de Ameri kaanse basis bij Dhahran kostte op 25 juni aan 19 Amerikanen het leven. De verant woordelijkheid voor aanslag werd opgeëist door extremistische moslims. Bin Laden, een 40-jarige Saudische miljardair, ontken de dat hij persoonlijk verantwoordelijk was voor die aanslag. Hij verloor zijn Saudische staatsburger schap in 1994 nadat Egypte, Algerije en Je men hem hadden beschuldigd van het fi nancieren van subversieve groepen. Nadat hij ruim vijf jaar in ballingschap in Soedan had gewoond, vestigde Bin Laden zich in mei in Afghanistan. Daar heeft de Britse krant hem ook geïnterviewd. In het Amerikaanse Congres hebben senatoren gisteren zware kritiek geuit op minister van defensie Perry en hoge gene raals. Dat gebeurde naar aanleiding van de bomaanslag op de Amerikaanse basis in Dhahran. Leden van de Senaat verweten de minister en de militaire top dat ze te weinig hebben gedaan om de aanslag met een autobom te voorkomen. „Het duidelijke feit is dat de veiligheidsmaatregelen onvol doende waren omdat negentien Amerika nen dood zijn", aldus senator Lieberman, een Democraat uit Connecticut. Aan het begin van het debat zei Perry dat achter de aanslag op de luchtmachtbasis een „ervaren en ruim gefinancierde inter nationale organisatie" zit. presidentiële adviseur voor de nationale veiligheid, een bezoek brengt aan Peldng. Human Rights Watch uit kri tiek op Pekings meedogenloze campage tegen de misdaad, omstreden gevangenisstraffen, een toenemend aantal terecht stellingen, de politiek ten aan zien van Hong Kong en de ver volging van gelovigen en natio nalisten in Tibet, Xinjiang en Binnen-Mongolië. De Amerikaanse president Clin ton besloot in 1994 om het ver lenen van de status van meest- begunstigde handelsnatie aan China los te koppelen van de kwestie van de mensenrechten. bracht. Dit heeft de plaatselij ke politie vanochtend vroeg bekend gemaakt. De Duitser werd twaalf uur voor zijn dood voor het laatst gezien toen hij op weg was naar een restaurant. Het is de derde moord op een buiten landse toerist in Florida dit jaar. In februari werd een Ne derlandse doodgeschoten. Washington De foto wekt de indruk dat de Amerikaanse president Bill Clinton (rechts) en de Israëlische premier Benjamin - 'Bibi' - Neta nyahu de dikste vrienden zijn. In werkelijkheid ging het er gisteren tijdens Netanyahu's bezoek aan Washington tamelijk koeltjes aan toe. Netanyahu gaf geen enkele duidelijkheid over zijn concrete plannen met betrekking tot het vredesproces in het Midden-Oosten. Wel keerde hij zich tegen een politiek van 'land voor vrede'. Dit in tegenstelling tot de vorige Israëlische premier, Peres, wiens beleid door de Verenigde Staten werd gesteund. foto ap wilfredo lee Lijken van vluchtelingen uit Srebrenica CERSKA-PALE-BELGRADO AP-AFP-Rtr Finse onderzoekers hebben in Bosnië op het terrein bij Cerska door ontbinding aangetaste lij ken en lichaamsdelen blootge legd. Ook bij Kravice werden lij ken aangetroffen. In de massa graven zouden moslims liggen die vorig jaar uit Srebrenica moesten vluchten. De experts stuitten bij Cerska op zeker tien lichamen en vele andere menselijke resten, soms gedeeltelijk, soms tot op het bot ontbonden. Bij Kravice werden meer dan twinitg lijken gevon den in een massagraf op een heuvelrug waar Bosnisch Servi sche troepen honderden mos lims in een hinderlaag zouden hebben gelokt. De Bosnisch-Servische auto riteiten haalden zich de woede van de VN op de hals door te zeggen dat ze de Finse operatie enkel onder bepaalde voor waarden zouden toestaan. De Finnen staakten hun werk zaamheden gisteren en troffen voorbereidingen om te vertrek ken. De deskundigen verwachten de hele zomer bezig te zijn met het blootleggen van de massa graven, waar naar schatting 7.000 inwoners van Srebrenica" begraven liggen. Het bewijsma teriaal zal worden gebruikt voor de aanklacht van het VN-tribu naal in Den Haag tegen de Ser vische leiders Karadzic en Mla dic. Het parlement van de Repu- blika Srpska (RS), het Servische gebied in Bosnië, heeft gisteren een Senaat opgericht. De Se naat (55 zetels) wordt voorgeze ten 'door de president van de republiek', Radovan Karadzic, zo meldde het Bosnisch-Servi sche persbureau SRNA. Maar later,ontkende een bron in de Bosnisch-Servische hoofd stad Pale weer dat het voorzit terschap aan Karadzic zou toe vallen. De Senaat zou pas na de verkiezingen in Bosnië, op 14 september, worden benoemd. Karadzic zou er al van hebben afgezien zich bij die verkiezin gen kandidaat te stellen voor de functie van president van de RS. In het eerste proces in Servië wegens oorlogsmisdaden is gis teren een Serviër veroordeeld wegens moord en verkrachting. Hij kreeg zeven jaar celstraf. De 32-jarige Duso Vuckovic was lid van de gevreesde paramilitaire Gele Bij-eenheid. Hij werd ove rigens niet door het tribunaal in Den Haag gezocht. Bezjuiniginsplannen fel omstreden ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT De centrum-linkse regering van dc Italiaanse premier Romano Prodi raakte gisteren in de pro blemen door de opstelling van Communistische Herstichting, de partij die het kabinet ge doogt. In vier van de acht com missies van de Kamer van Afge vaardigden waarin werd ge stemd over de financiële plan nen voor de komende drie jaar, kozen de communisten de zijde van de rechtse oppositie. Ze vinden dat het plan, opgesteld om Italië voor 1999 klaar te sto men voor de Europese Mone taire Unie (EMU), te veel bezui nigingen bevat. Door het stemgedrag van de communisten ging de regering vier maal 'onderuit'. Hoewel de definitieve stemming in de Ka mer zelf zal plaatsvinden, bleek gisteren wel hoe reëel voor Pro di het 'communistische gevaar' is. Zijn kabinet heeft in de Ka mer van Afgevaardigden de steun nodig van de communis ten om aan een absolute meer derheid te komen. In de Senaat is dat niet het geval en daar ver liepen de stemmingen in de commissies dan ook zonder problemen. De communistische fractie voorzitter Armando Cossuta zei gisteravond absoluut niet uit te zijn op de val van het kabinet. „Wij willen dat de regering vijf jaren blijft zitten. Maar we wil len ook dat er geluisterd wordt naar de stem van de zwakslen", aldus Cossuta. De communistische voorman pleitte voor het behoud van koopkracht en meer initiatieven op het gebied van de werkgele genheid en keerde zich tegen de ambitieuze anti-inflatiepolitiek van het kabinet. De grote vakor ganisatie CGIL liet zich over dit laatste vorige week ook zeer kri tisch uit. Prodi zit in een lastig parket, ook omdat een aantal vooraan staande economen juist meent dat er meer bezuinigingen no dig zijn om straks met de EMU te kunnen meedoen. De groot ste partij van de coalitie, de linkse PDS, is hier weer fel tegen en neigt krediet te geven aan de vakbonden en soms ook aan de Communistische Herstichting. Gisteren zei PDS-secretaris Massimo D'Alema dat de rege ring 'meer moet luisteren naar terechte signalen van de meer derheid'. Het was duidelijk dat hij tot die meerderheid ook de communisten rekent. Dat de verontrusting binnen de coalitie groot is, blijkt ook uit de spoed vergadering die de regerings partijen voor vandaag hebben belegd over het financieel-eco- nomische plan. PARAMARIBO ANP van Democratisch Alternatief '91 deel uitmaakt, toch verder zullen onderhandelen over de vorming van een coalitierege ring. „Er is ruimte", aldus Jessu- run. Maandagavond werden on derhandelingen tussen het Nieuw Front en het middenblok afgebroken omdat ze geen over eenstemming konden bereiken over de verdeling van de minis tersposten. Jaggernath Lachmon van de Verenigde Hervormings Partij (VHP) is gisteren gekozen tot voorzitter van het Surinaamse parlement. Vice-voorzitter is Winston Jessurun, leider van het Democratisch Alternatief '91. De uitslag van de stemming geeft aan dat het Nieuw Front (waartoe Lachmons VHP be hoort) en het middenblok waar- ^nden. hans geleunse Iet vliegende oranje vaandels en slaande rofti marcheert protestants Noord-Ierland !rug naar de toekomst. De beelden op tv, e foto's in de kranten, het is weer net als en kwart eeuw geleden: barricades op de egen. ammende autowrakken, uit hun izen verdreven katholieken, een ver- 'oorde katholieke taxichauffeur, gemas- erde heerschappen met geweren en zelfs misbogen. i wit Etnische zuivering is teruggekeerd in Ul- ®r", constateerde gisteren in het Lager- uisde leider van de Liberaal-Democrati- che Partij, Paddy Ashdown. Premier John fojor kon in zijn antwoord weinig meer te terde brengen dan veroordeling van het éwtld en oproepen tot dialoog. etsje meer had best gemogen. De gebeur- eniissen van de afgelopen dagen in Noord rand hebben eens te meer aangetoond 'a[ 1-agërhuisleden als Unionistenleiders )avid Trimble en dominee Ian Paisley in rincipe gëen haar beter zijn dan de duis- e bommenfabrikanten en terroristen van de IRA, het Ierse Republikeinse Leger dat geen middel schuwt om samenvoeging van Ulster met de republiek Ierland te be werkstelligen. Trimble, Paisley en hun collega's van de twee grootste protestantse partijen, die ziel en zaligheid over hebben voor het behoud van een Unie met Engeland, hebben het dezer dagen naar eigen zeggen zo druk met het verdedigen van een Oranje-traditie in Noord-Ierland dat deelneming aan de vredesonderhandelingen in Belfast voorlo pig onmogelijk is. De twee politici zijn rivalen als het gaat om het leiderschap van de Noordierse pro testanten. Maar afgelopen zondag mar cheerden ze broederlijk aan het hoofd van een orangistische demonstratie in het stadje Portadown richting politie-afzetting. Daar werd hen verteld wat ze al wisten: de marsroute zou niet mogen voeren over on geveer tweehonderd meter Garvaghy Road, want die loopt door katholiek gebied. Meteen ontstond de situatie die een jaar geleden op precies dezelfde plaats ook al de wankele vrede in Noord-Ierland be dreigde. Toen werd na drie dagen onder handelen een compromis bereikt: de pro testanten mochten met letterlijk stille trom door katholiek gebied trekken. Dit jaar wilden katholieke bewoners én de autoriteiten niet van wijken weten. De orangisten moesten maar een straatje om. Omdat de protestanten dit als capitulatie zagen, grepen Ze naar geweld. Het verschil met de IRA-aanslagen is dat het protes tantse geweld niet buiten, maar in Noord- Ierland plaatsvindt. Voor de katholieke minderheid in Ulster symboliseert de oranje-traditie de protes tantse suprematie in de provincie. De Oranje ordes de eerste werd opgerichj in 1795 herdenken op de 12de juli de slag aan de Boyne uit 1690, waar koning Willem III, prins van Oranje, de kroon van Engeland binnensleepte doorzijn (katholieke) rivaal James II te verslaan. Al in de vorige eeuw echter ontaardde de jaarlijkse herdenking in schermutselingen tussen protestant en katholiek. De orangis ten beweren dat hun parades een verdedi ging zijn van burgerlijke en godsdienstvrij heid. In de praktijk echter waren en zijn het demonstraties van krachtpatserij, die de katholieken moeten inpeperen wie het in Noord-Ierland voor het zeggen heeft. De Ierse nationalisten vieren hun histori sche wapenfeiten met soortgelijke marsen. Aantal (zo'n driehonderd per jaar) en om vang vallen echter in het niet bij het pro testantse machtsvertoon. Die houden zo'n 3.500 grote en kleine parades per jaar, waar de in totaal honderdduizend leden zich vertonen met bolhoeden, paraplu's, oranje vaandels en witte handschoenen. Toen de Noordierse politie, de RUC, dit jaar marsroutes door katholieke wijken verbood, waren de protestantse rapen gaar. In Portadown speelde zich, net als vorig jaar, de eerste krachtmeting af. „We staan tegenover een geweldige Britse macht, die samenzweert met de schooiers in Dublin en het geboefte van de IRA", brieste dominee Paisley zondag op het kerkhof naast de Drumcree-kerk. De orangisten lieten, gezeten op graven, het zaad van de onverzoenlijkheid in hun ziel neerdalen. „Het is waard om voor de zaak van Ulster te strijden, te sterven", schreeuwde Paisley. Afwijken van de mars route achtten de orangisten uitgesloten. „Dan is de protestantse zaak verloren", zei dominee Smyth, grootmeester van de Oranje Orde en partijgenoot van Trimble. En Jeffrey Donaldson, de rechterhand van Smyth, voorspeldé gisteren nog meer on heil: „Als het nodig is zullen we, om de orangisten van Portadown te helpen, heel Noord -1erland lamleggen Gisteren kon de tussenstand worden opge maakt. In 1969 betekende een oranje-mars in Londonderry en de optocht van de 'leer jongens' in Belfast het begin van jarenlang sectarisch geweld. Maandag staken protes tantse jongeren in Belfast een katholieke school in brand, vier katholieke families in Noord-Belfast moesten de wijk nemen na dat protestanten hadden gedreigd hun huizen te verwoesten. Een nog onheilspellender signaal was de laffe moord op de jonge katholieke taxi chauffeur Michael McGoldrick. Volgens de politie had de doodsoorzaak, een kogel door het achterhoofd, alle kenmerken van een executie door protestantse milities van de Ulster Volunteer Force (UVF). Billy Hut chinson, leider van een kleine Unionis tische partij die aan de UVF is gelieerd, ontkende'gisteren elke betrokkenheid, maar weigerde de moord te veroordelen. Een weg terug lijkt, na een vruchteloos ge sprek gisteren tussen Major, Trimble en Paisley, niet open te staan. De katholieken in Portadown willen de Oranjemars niet langs hun huizen, de orangisten willen er koste wat kost wèl langs. Overmorgen, op de dag van de slag van de Boyne, wordt de explosie verwacht die Noord-Ierland waar schijnlijk weer terug brengt bij 'af. De Pilatussen van de Noordierse politiek, Paisley en Trimble, hebben intussen afkeu rende woorden gesproken over het geweld. De nabestaanden van taxichauffeur Mc Goldrick waren er niet van onder de in druk. „Politici die de gemoederen hebben opgehitst met hun vurige toespraken zijn verantwoordelijk voor de dood van Mi chael", verklaarden zij. Dat ondanks alles niet iedereen in Noord-Ierland het ver stand heeft verloren, bleek uit hun smeek bede: „Alsjeblieft, geen wraakacties".

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5