NS beginnen proef met dubbele overwegbomen Binnenland ielbelovende' olievondst orthals: Echt absolute onzin llobiele telefoon voor K»g minder dan 128,- ran 128,- voor Dubbele tegenwind \4) A A v V s t 1 ■b i -1 i v-A Jongeren steeds eerder op het criminele pad Asbestbesluiten kosten huishoudens flinke duit Kwart Nederlanders voelt zich niet veilig Halvering haringvangst kost sector 32 miljoen Nederland smaakmaker op aidscongres -ISC DAG 10 JUL11996 ie voor invalide redder Mike Smit r.owAARDIn Heerhugowaard is gisteren officieel de stich- :dt Mike Smit opgericht. Het doel is geld inzamelen voor jarige inwoner van Heerhugowaard, die een week geleden d invalide raakte bij zijn poging een gezin uit Ursem van irinkingsdood te redden. Volgens Leo Busman, voorzitter stichting en woordvoerder van de familie, moet de stich- jdoende geld bijeen kunnen brengen om behalve Mike dere dwarslaesiepatiënten te helpen. Het gironummer dt Mike Smit is 648500. •rzeke j onze le ger ietere >zeglo, ït drei kever lauwe erd bt Met :ou ik< Boesman krijgt onderscheiding iG De Haagse ballonvaarster Nini Boesman is in de Vere- Jtaten onderscheiden. Het portret van de 78-jarige komt jen in de Hall of Fame van het Balloon Airship Museum •heil (South Dakota). Ook is ze benoemd tot ereburger van >11. Samen met haar, inmiddels overleden, man Jo behoort t de luchtballon-pioniers in Nederland. Ze maakte haar vaart in 1938 (vanuit Kijkduin) en stapte sindsdien onge- •venhonderd keer in een luchtballon. Ze is nog altijd voor- an de Haagse Ballon Club (HBC). 91 wijst ziekenhuis-CAO af TJE! idem S1 atiesj wij, zesj gaa di !t tenvj niets tar n; *en.D wang i kern penb vera uwen ïomei ij een ijejel ïnd' en all|* nen irzien r. De beroepsorganisatie Nu'91 wijst het principe-ak- ifvoor een nieuwe CAO-ziekenhuiswezen (320.000 werk- ;t Grofe). Een overgrote meerderheid van de leden vindt de e- enl erhoging twee procent in twee jaar tijd te mager. ien vinden zij het snijden in onregelmatigheidstoeslagen li eerbaar. De beslissing van Nu'91 heeft geen gevolgen voor iwe CAO. De leden van de andere bonden, waaronder Ab- d en CFO, zullen de overeenkomst naar verwachting wel ïuren. se boete voor Electrorail Voor het inschakelen van ondeskundig en niet goed in- personeel bij werk aan onder hoogspanning staande bo lingen moet het Utrechtse bedrijf Electrorail 30.000 gul- 'a)ete betalen. Dat heeft de Amsterdamse rechtbank giste- s paald. Aanleiding tot de strafzaak was een ongeluk in Am- 13 m waarbij in 1994 een ingehuurde medewerker gewond r De man raakte tegelijkertijd een onder spanning staande :n een geaarde kabel aan waardoor hij meer dan 1.200 volt et lichaam kreeg. i overkoop stijgt met vier procent dam De verkoop van nieuwe personenauto's is in de eer maanden van dit jaar gestegen tot 289.800 stuks, dat is lv ocent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Dat blijkt evens van de Rai in Amsterdam. Sterke groeiers zijn Dae- iat, Ford, Mitsubishi en Volkswagen. Verliezen zijn ervoor Citroen, Peugeot, Toyota en Seat. Aantal onbeveiligde overwegen verminderd; aantal ongevallen stabiel UTRECHT GPD De Nederlandse Spoorwegen beginnen volgend jaar een proef met dubbele overwegbomen. Bij het passeren van een trein wordt de rijweg aan beide kanten afgesloten, zodat het onmogelijk wordt tussen de spoorbomen door te slalommen. de betrokken weggebruikers zich aan de regels hadden ge houden. Niet één keer heeft een beveiligingsinstallatie gewei gerd. In het verleden waren er tal van spoorwegovergangen met dubbele overwegbomen. In die gevallen gingen de bomen alle vier tegelijk dicht. Van die (be waakte) overgangen zijn er in Nederland nog vier over in Bus- sum, Roermond, Hilversum en Zutphen. In het nieuwe systeem haalt hard uit naar 'cellennotaSorgdrager Olt op et ecl n had acht. lieuw ?mbe beke: angei 'lense ,t. Züln' dachi nhet< orge :h hei dus n eidi%j jaar. ?ginsi( 'A, een dochteronder- van het Duitse energie- RWE, heeft een Dvende' olievondst ge- het noordelijke deel van derlands Continentaal geveer tweehonderd ki- uit de kust. Verder on- moet uitwijzen of het veld daadwerkelijk zal worden geëxploiteerd, aldus een woord voerdervan RWE-DEA. Tijdens een proef werden 9.700 vaten ofwel 1.540 kubieke meter olie per dag gewonnen. RWE-DEA spreekt over een re cord voor een proefboring in Nederland. De olie zit zo'n veer tienhonderd meter diep. Het experiment is één van de wapens in de strijd tegen roeke loos verkeersgedrag dat vorig jaar heeft geleid tot 101 botsin gen op spoorwegovergangen, waarbij 45 doden en 31 gewon den vielen. Een jaar eerder was nog sprake van 95 aanrijdingen, 38 doden en 32 gewonden. Volgens J. Beets van NS Rail- infrabeheer waren alle ongeval len te voorkomen geweest als T elefoonterrorist maakt met gezang marine stapeldol DEN HELDER GPD De Koninklijke Marine wordt al drieënhalf jaar lastig gevallen door een telefoonterrorist. De man belt de centrale in Den Helder en zingt vervolgens een zeemansliedje. De politie heeft de beller opgespoord. Vandaag dient in Middelburg een kort geding. Eind 1993 begon de man, die in Zeeland woont, naar de cen trale te bellen. Zijn telefoontjes waren, volgens voorlichter Van Hout, divers. „Vooral het num mer Sailing home is een favoriet van hem. Maar hij zingt soms ook andere liedjes." Het vrien delijke zingen gaat echter vaak over in lallen, vloeken en schel den. „Boeren schijnt hem ook een kick te geven", aldus de marinevoorlichter. Soms liet de telefoonterrorist acht weken niets van zich ho ren. Maar daarna was ook meteen weer goed raak. Van Hout: „Dan kreeg je minstens honderd tot honderdvijftig tele foontjes op een dag." zullen de achterste bomen van de installatie iets later sluiten dan de voorste, zodat het ver keer altijd tijd heeft de overgang te verlaten. Blijft toch een auto steken, dan moet een detectie systeem de machinist van de naderende trein tijdig waar schuwen. Deze kan de trein dan stilzetten. De spoorwegen kun nen nog niet zeggen waar de nieuwe dubbele overwegbomen worden uitgetest. Eind vorig jaar waren er in Nederland 1.809 openbare overwegen, waarvan er 920 wa ren beveiligd met automatische halve overwegbomen (Ahob's) en 684 met automatische knip perlichtinstallaties (Aki's). Van de overwegen waren er 205 on beveiligd. De afgelopen jaren is het aantal onbeveiligde en slechts met knipperlichten be veiligde overwegen verminderd. Het aantal ongevallen is deson danks ongeveer stabiel geble ven. De NS wijten dat aan het feit dat het treinverkeer en het wegverkeer intensiever zijn ge worden. Voor het veiliger maken van overwegen heeft NS Railinfra- beheer dit jaar voor het eerst vijftig miljoen gulden extra ge kregen van het rijk. Daarmee is het budget verdubbeld, hetgeen betekent dat een kleine veertig overwegen per jaar kunnen worden aangepakt. De komen de vijf jaar houden de NS dat dubbele budget. de toch al moeizame ling tussen D66-minis- ;drager (justitie) en het laldeel in de paarse coa- ïzienlijk kunnen verbe- vlaar het tegendeel ge- De officiële reactie van ger op het advies van de sie-Korthals Altes over itpleging, maakt de alleen maar groter, de commissie onder lei- n het WD-kopstuk zich voor uitbreiding van :al cellen, zich afkerig van vervroegde vrijla- weinig zag in alternatie- i' verder op de ingesla- dwars tegen het advies natieve straffen, preven- "topping' van langduri- ingenisstraffen zijn de roorden in haar nota htshandhaving en vei- Aan de roep om meer 'ordt met het voorstel er te bouwen slechts be- „De minister heeft het over heel andere criminelen. Zij ziet nog-mogelijkheden tot verbete ring, waar wij bij zedendelin quenten en drugshandelaren de hoop daarop verloren hebben. Met criminaliteit is het net als met ziek zijn: je hebt mensen met griep en met aids, maar ze heten wel allebei ziek", zo rea geert Korthals Altes. Toch verbaast het antwoord van Sorgdrager niet erg. Toen haar bijna een jaar geleden het rapport van de commissie-Kort hals Altes werd aangeboden, toonde ze zich weinig gelukkig met de strekking. Ze had ge hoopt op een reeks aanbevelin gen die de druk op het toch al overbelaste gevangeniswezen wat zou verlichten. Maar de commissie kwam tot de consta tering dat de rek er wat de alter natieve straffen betreft uit is, en een uitbreiding van het aantal cellen broodnodig. Uit Korthals Altes zich nog re delijk diplomatiek, zijn partijge noot Korthals is dat aanzienlijk minder. De WD-justitiewoord- voerder noemt de hele nota van Sorgdrager 'een mooi gebaar zonder veel inhoud'. Alternatie ve straffen, experimenten met preventie in de wijk, Korthals heeft er onderhand genoeg van. „De minister holt van het ene naar het andere experiment, het is niet meer bij te houden." De richtlijnen die Sorgdrager wil meegeven aan officieren van justitie om lagere celstraffen te eisen, helpen volgens hem niet het cellentekort omlaag te bren gen. „Een onafhankelijk rechter maakt zelf wel uit wat de straf zal zijn." Het plaatsen van offi cieren van justitie in de wijken, om 'ontsporingen' sneller te sig naleren, krijgt eveneens kritiek. „Daar zie ik echt helemaal niets in. Meer blauw op straat is pas echt adequaat." En het idee om de strafeisen af te laten hangen van de beschikbare celruimte „is echt absolute onzin. Het aantal cellen behoort afhanke lijk te zijn van de straffen, niet omgekeerd", aldus Korthals. tde Pocketline Jazz" kost lat zo Stisch ^"telefoon En gebeld worden. wen in De 1530 ize1 at zie Ti on< wel ischil n ikwei n eni en d; 40- -* je ook nog eens extra, eek-weken bepaalt de het KNMI-weerbericht ddagtemperatuur, wilt genieten, ga je nu naar Primafoon. f 128,-. Een handige mobiele in vrijwel heel Europa kunt Op 'n terrasje in Maastricht in Zuid-Frankrijk, koopt, dan profi- Want gedurende onze Zon temperatuur de korting, voor de voorspelde maxi telefoon 06-8003 (50 minuut). Kom dus snel langs bij Primafoon. Primafoon i -; -i X X V: assen De Stichting Drentse Rijwielvierdaagse is tevreden over de eerste fietsdag. Tot grote vreugde van de organisatie heeft zich gisteren nog een groot aantal fietsers op het laatste moment bij de vier start plaatsen gemeld. Hierdoor kwam het aantal inschrijvingen toch nog op ongeveer 24.000. Onder hen dit echtpaar. Op één fiets, maar toch allebei voorop. Heel gezellig, maar tegenwind komt dubbel hard aan. FOTO ANP DENNIS BEEK n Nederlands Persbur DEN HAAG ANP gebleven. Dat schommelt rond de dertien procent. Dat blijkt uit een onderzoek van het Weten schappelijk Onderzoek en Do cumentatiecentrum (WODC) van het ministerie van justitie. Bij mislukkingen gaat het om jongeren die zich onttrekken aan de taakstraf of voortijdig af haken. Zij vinden dan opnieuw de officier van justitie of de kin derrechter op hun weg. Zowel de officier van justitie als de kinderrechter kan taak straffen toepassen. Officieren leggen een taakstraf op van ge middeld 31 uur, bij de kinder rechters is het gemiddelde 67 uur. Dat verschil heeft te maken met het feit dat rechters de zwaardere zaken krijgen voor gelegd. Officieren mogen bo vendien maar maximaal veertig uur taakstraf opleggen. longeren komen op steeds jeug diger leeftijd in aanraking met de politie. De gemiddelde leef tijd van de vierduizend jonge ren die vorig jaar een taakstraf kregen opgelegd, is vijftien jaar en vijf maanden. Tien jaar gele den was dat nog zestien jaar en vijf maanden. Van de groep zeer jeugdigen (tot elf jaar) zijn 36 jongeren meer dan eens met de politie in aanraking geweest. Staatssecretaris Kohnstamm (binnenlandse zaken) wil een apart registratiesysteem om de ze 'boefjes' nauwlettend te vol gen. Vorig jaar werden ruim vier duizend taakstraffen opgelegd, in 1983 bedroeg het nog 298. Ondanks de forse groei is het percentage mislukkingen gelijk Onderhoud verwarming fors duurder ALKMAAR GPD Zo'n miljoen huishoudens in Nederland moeten binnenkort eenmalig diep in de buidel tasten voor onderhoud of repa ratie van hun verwarming. Het gaat daarbij om apparaten waarin asbest is verwerkt. De kosten bedragen per apparaat in het gunstigste geval ruim zes honderd gulden. In het ongun stigste geval zelfs tweeduizend gulden, zo stelt de Gaswacht Kop van Noord-Holland. Dat is het gevolg van het invoeren van het asbestbesluit en het asbest besluit arbeidsomstandigheden. Woordvoerder Hoeben van de Vereniging van Nederlandse Installatiebedrijven (VN1): „Voor het behandelen van as best zijn allerlei extra maatrege len nodig. Voor een normale onderhoudsbeurt rekenen we 17,75 gulden per kwartier. Is as best in het spel, dan moeten we door die extra maatregelen 53,50 per kwartier in rekening brengen." De Gaswacht Kop van Noord- Holland heeft zeventigduizend abonnees. Hoeben schat dat twintig tot dertig procent een gas- of gevelkachel of een cv-ke- tel heeft, waarin asbest is ver werkt. Voor vrijwel alle asbestonder- delen (veelal isolatiemateriaal en pakkingen) zijn inmiddels al ternatieven. De kosten voor ver vanging zijn dus eenmalig. Het werk moet volgens de VNI kun nen worden uitgevoerd door de hiervoor opgeleide installateurs. De overheid denkt daar heel an ders over. Het ministerie van VROM gaat er namelijk vanuit dat vervanging van een asbest- onderdeel onder het hoofdstuk slopen valt. Daarvoor gelden nog strengere regels. In zo'n ge val moet namelijk de gehele ruimte waarin het verwar mingsapparaat staat, in onder druk worden gebracht door een hiervoor gespecialiseerd bedrijf. De kosten daarvan schat de Gaswacht op zo'n tweeduizend gulden per keer. DEN HAAG GPD Eén op de vier Nederlanders voelt zich niet veilig in eigen land. Ongeveer 225.000 mensen (zo'n anderhalf procent) zijn zelfs zo bang dat zij 's avonds na tienen de deur niet meer open durven te doen. Dat schrijft staatssecretaris Kohn stamm (binnenlandse zaken) in de gisteren gepresenteerde Vei ligheidsrapportage. De cijfers over de gevoelens van onveiligheid dateren uit 1994 en verschillen niet veel van die uit '92. Inwoners van de vier grote steden zijn gemiddeld zesmaal zo bevreesd voor crimi naliteit als de mensen in kleine gemeenten en drie keer zo bang als die in gemeenten met 100.000 tot 250.000 inwoners. Ongegrond zijn die angstgevoe lens van de grote stadsbewo ners niet: zij lopen daadwerke lijker een veel grotere kans om het slachtoffer van een misdrijf te worden. De groep extreem angstigen bestaat vooral uit ou deren, vrouwen en lager opge leiden. DEN HAAG ANP nen voor een compensatierege ling, maar hij weigerde harde garanties te geven. Een nationa le steunregeling is voor hem vooralsnog niet aan de orde. De voorzitter van het Pro- duktschap heeft begrip voor Van Aartsens opstelling dat de compensatie uit Brussel moet komen, en niet uit Den Haag. „Het gaat tenslotte om een plot seling afgekondigde, incidentele vangstreductie. Het is geen structurele kwestie. De halvering van de haring vangst die de Europese Com missie voor dit jaar heeft opge legd, kost de Nederlandse visse rij 32 miljoen gulden. Daarom moet er uit Brussel compensatie komen. Dat zei D. Langstraat, voorzitter van het Produktschap Vis, gisteren na afloop van een overleg met minister Van Aarts- en (visserij). Van Aartsen heeft toegezegd zich in Brussel te zullen inspan- Thalys zo snel dat je hem mist ROTTERDAM GPD Op het Rotterdamse Centraal Station gaat het mis met de Thalys-trein. Hij staat maar twee minuten stil op perron 1. In die tijd moeten ruim hon derd personen in- en uitstap pen en dat verloopt niet altijd goed. De Hoge Snelheids Lijn (HSL), die je binnen zes uur van Amsterdam naar Parijs brengt, is te snel. „We moeten echt de mensen de trein inwerken. Want als de deuren dicht gaan, blijven ze ook dicht en daa heb je hem gemist", zegt een NS- medewerker. De helft van de passagiers uit Nederland stapt in de Maasstad op en de andere helft in Am sterdam. Maar omdat de hoofd stad een begin- en eindstation is, staat de Thalys daar wel een kwartier te wachten in plaats van twee minuten. In Den Haag stopt de trein drie minuten, maar daar stappen zo weinig mensen in dat dat ruimschoots voldoende is. VANCOUVER MARIEKE DE VRIES/ANP Als warme broodjes vliegen de Nederland se ansichtkaarten van de vrij-veilig-cam pagne de Nederlandse stand uit op het wereld-aidscongres in het Canadese Van couver. Vol bewondering staat menigeen te kijken naar de grote posters met daarop twee jongens of een jongen en een meisje met ieder een condoom in hun hand. Als de standhouders ook nog eens vertellen dat de affiches in Nederland gewoon op straat hangen, slaat de bewondering om in ongeloof. Aidsdeskundige Van Treu uit Vietnam durft wel een paar kaarten mee te nemen maar een poster, nee. „Ik krijg anders pro blemen bij de douane. De ansichtkaarten stop ik tussen mijn kleren." Maar ook Amerikanen en Canadezen grijpen gretig naar het campagnemateriaal. „Je ziet geen bloot, maar wel mooi gefotografeerde mensen met een condoom in hun hand. Toch kan het hier niet. Heel jammer", meent de Canadese J. Wierenga. „De mensen hier zijn geschokt door de directheid van de boodschap", constateert L. Kolker, de vrouw achter de vrij-veilig- campagnes in Nederland. „De foto's laten duidelijk zien waar het om gaat. In veel landen is de boodschap verpakt. Die tijd hebben wij achter ons gelaten. De direc teur van het aidsprogramma van de Vere nigde Naties, Piot, verklaarde het ook in zijn openingsrede zondag: de tijd is rijp om expliciet te zeggen waar het over gaat." Seks moet je met seks verkopen, vindt Kolker. „Hoeveel producten worden niet met seks aan de man gebracht. Veilig vrij en promoot je niet met mensen met een winterjas aan. Dat is niet realistisch." Toch zijn er ook in Nederland mensen die de posters aanstootgevend vinden. De fractievoorzitter van het CDA in Wasse naar wil dat de biljetten uit de abri's in zijn gemeente worden verwijderd. Voor GPV, RPF, SGP kunnen de afbeeldingen evenmin door de beugel. De fracties van deze partijen in de Tweede Kamer hebben minister Borst (volksgezondheid) om op heldering gevraagd. In Canada oogst de campagne echter al le lof. Na drie dagen is de Nederlandse stand bijna door alle kaarten heen. De roep om een vaccin tegen aids wordt luider nu duidelijk wordt dat mensen in de Derde Wereld niet zullen profiteren van de vooruitgang in het aidsonderzoek. De nieuwe, veelbelovende therapieën zijn te duur voor mensen in ontwikkelingslan den. „De Derde Wereld is voor de farma ceutische industrie, ondanks de enorme afzetmarkt, niet interessant genoeg zolang mensen de producten niet kunnen beta len." Dat zei prof. dr. Roscam Abbing, voorzitter van de commissie aidsbeleid van het Aidsfonds. Volgens hem is sprake van een enorm moreel appèl om iets voor ontwikkelings landen te gaan doen, nu in grote delen van het Westen de omvang van de epide mie afneemt of stabiliseert. Negentig pro cent van alle mensen die besmet raken met HIV, het virus dat aids veroorzaakt, woont in de Derde Wereld.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3