Nieuw parkeerregime kwelt bedrijven in Grote Polder eidenaar k met itematief HSL-tracé Job Duivenvoorden (73) straalt weer aan politiek firmament Rijpwetering Algemene begraafplaats bij Petrus Bandenkerk Rijn Veenstreek Feest in Oude Wetering koffieconcerten in nieuw meentehuis Jacobswoude Woud wetering niet eerder uitgebaggerd phenaren ingehouden Opsporing Jerzocht Definitief ondergrondse vuilcontainers in Alphen Boete voor Leimuidense 'Führer' JJSDAG 10 JUL11996 irdrijders betrapt jjuizENBij een snelheidscontrole op de Heerewegh in Bent en hebben 33 automobilisten een bekeuring gekregen. In riii al zag de politie 110 auto's voorbijkomen. De hoogst geme- n snelheid bedroeg 81 kilometer per uur. Op de Heerewegh >50 kilometer per uur worden gereden. Van de 1250 auto- iilisten reden er gisterochtend 325 te hard op de Rijndijk in erswoude tussen 10.35 en 11.50 uur. Een automobilist span- kroon met een snelheid van 81 kilometer per uur. JTRijsreotoren ontvreemd ar. Een woning aan de Hoogerheijdestraat in Ter Aar was e nacht van maandag op dinsdag doelwit van een inbraak, lader kwam binnen door het slot van de achterdeur te force- Zijn buit bestond uit een stereotoren met CD-speler. orters betrappen insluiper ifnaan den run» Leden van een sportvereniging aan de Olym- n Gai? veg in Alphen aan den Rijn hebben gisteravond een insluiper un kleedkamer betrapt. Zij probeerden de man in de kleed ier op te sluiten, maar de naar schatting 25-jarige inbreker te ontsnappen voordat de politie arriveerde. Op zijn vlucht niets meenemen. Ook zijn fiets moest hij laten staan. N onken achter stuur rja® ifnaan den run* Een 28-jarige automobilist uit Hazerswoude- idijkis de afgelopen nacht op de Willem de Zwijgërlaan in Al- naan den Rijn aangehouden, omdat hij zonder verlichting /r°uj l.De man bleek net uit een café in Alphen te komen. Daar hij zoveel alcohol gebruikt, dat zijn rijbewijs werd ingevor- öijk 'Er kunnen levensgevaarlijke situaties ontstaan zoeterwoude-runduk Zes bedrijven op het Zoeterwoudse industriegebied de Grote Polder zijn boos over de parkeerplaatsen vopr vrachtwagens die voor hun panden moeten komen. De plaatsen moeten een einde maken aan het lukraak par keren van vrachtwagens op het industrieterrein, waar door vooral op de Industrieweg regelmatig gevaarlijke verkeerssituaties ontstaan. en de Energieweg. ,,Uit ervaring is ons gebleken dat de kruising met de Energieweg in geval van geparkeerde vrachtwagens ui terst onoverzichtelijk is, waar door levensgevaarlijke situaties kunnen ontstaan", schrijft het bedrijf in een bezwaarschrift. Volgens LSM rijden vrachtwa gens op de weg te hard gereden en moet daaraan wat worden gedaan om het verkeer veiliger te maken. Bovendien zou op de hele Industrieweg een parkeer verbod moeten gelden. liesbeth buitink Door aan de Industrieweg ne gen parkeerplaatsen aan te wij zen en verder een parkeerver bod in te stellen, hoopt de ge meente dat de problemen uit de wereld zijn. Maar de bedrijven die een parkeerplaats voor de deur krijgen, verwachten dat de ellende dan pas begint. Het bedrijf Leiden Special Machinery (LSM) is gevestigd op de hoek van de Industrieweg Het bedrijf Prince Cladding heeft eveneens een bezwaar in gediend, omdat er een parkeer plaats komt bij een pand dat in eigendom is van het bedrijf. „U kunt zich voorstellen dat deze showroom zeer moeilijk te ver huren is, als er een vrachtwa genparkeerplaats voor de deur is aangewezen." Het bedrijf Crouzet vreest dat de maatregel ervoor zorgt dat bezoekers en leveranciers het pand niet meer kunnen bereiken. „Eén parkeer vak is gepland voor de ingang van het voetpad dat leidt naar de voordeur van ons bedrijf." Paes Nederland klaagt over de slechte herkenbaarheid van het bedrijfspand door gepar keerde vrachtwagens. „Er wordt veel tijd, geld en energie be steed om ons kostbare bedrijfs pand constant op een hoog ni veau qua uitstraling te houden. De vrachtwagens en losse op leggers met containers zijn een ontsierende en gezichtsontrek- kende dissonant in het geheel." Bonda's Veevoederbureau vreest dat door de geparkeerde vrachtwagens ongelukken wor den veroorzaakt door wagens die op weg zijn naar de weeg brug bij het bedrijf. „De mid denberm bij het beoogde par keervak wordt door vele chauf feurs gebruikt. Zij worden dan beperkt in de manouvreerruim- te en aangezien zij de situatie ter plekke niet kennen, wordt daardoor direct de verkeersvei ligheid nadelig beïnvloed." De bezwaarschriften van de bedrijven worden op maandag 15 juli behandeld door de com missie beroep- en bezwaar schriften. chef hans jacobs. 071 -5356414, plv.-chef rudolf kleun, 071 -5356429 Sluizen op Langeweg en Ripselaan Om het hardrijden op de Langeweg in Roelofarendsveen tegen te gaan, worden twee snelheidsremmers in de vorm van verkeersslui- zen aangelegd. Deze sluizen worden dit najaar aangebracht, gelijk tijdig met de reconstructie van de weg. Snelheidscontroles van de politie bevestigen dat er vaak te hard wordt gereden op de Lange weg, waar maar 50 kilometer per uur maximaal is toegestaan. Ook op de Ripselaan ter hoogte van de entree van Rijpwetering wordt dit jaar nog een sluis aangebracht. Voorts zijn er plannen om de Alkemadelaan te voorzien van een roodlichtcamera. deren tot en met twaalf jaar op de Veerstraat ter hoogte van de Rabobank straattekenen. Kop pels van vier personen kunnen 's avonds meedoen aan het vrachtwagenduwen. Dat ge beurt ter hoogte van de gerefor meerde kerk aan de Kerkstraat. Zowel dames- als herenkoppels kunnen meedoen. De festivitei ten worden zaterdag afgesloten met een braderie. Tussen tien uur 's morgens en vijf uur 's middags zullen zo'n 160 kra men op de Kerkstraat staan. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door de B-kapel en een draaiorgel. Naast de activi teiten is er alle dagen ook ker mis. oude wetering» De Kerkstraat in Oude Wetering vormt vanaf vanavond tot en met zaterdag het middelpunt van allerlei activiteiten. Tegelij kertijd met de kermis (in de buurt van de hervormde kerk) begint vanavond de Wetering loop. De start is ter hoogte van Kerkstraat 31. Kinderen starten om zeven uur en kunnen twee kilometer lopen. Volwassenen starten een half uur later en kunnen kiezen uit een loop van vijf of van tien kilometer-.' Donderdagavond is er een ballonnenoptocht. Deze bègint om half acht aan de Meerkreuk. Vrijdagmiddag kunnen de kin- ipsmatig is de Leidenaar F. Kruit gespeciali- in aluminium gevels, maar in zijn vrije tijd t hij zich met heel andere zaken bezig. Kruit in de afgelopen twee jaar een alternatief tra- itwikkeld voor de hogesnelheidslijn. De flit- i moet volgens hem in een half open tunnel, Kruit zelf ontworpen, dwars door het Groe- art rijden en daarbij alle dorpen ontzien, alternatief is acceptabel voor de omgeving, lilieu en voor de mensen", vindt Kruit, lits hogesnelheidslijn loopt over het oor- 08 ikelijke Groene Harttracé ten westen van rswoude-Dorp en -Rijndijk en oostelijk van made. De lijn kruist de rijksweg 4 bij de w luiting met de provinciale weg 5 en loopt ilgens westelijk langs Nieuwe Wetering. Bij ibouwde kommen en de Wijde Aa moet de volgens Kruit onder de grond verdwijnen, rest van de route steekt zijn half open tun- rie meter boven het maaiveld uit. lit heeft octrooi aangevraagd op zijn ont- voor de half open tunnel, die rust op palen, roker is aan de bovenkant open en de grond an weerszijden als bij een boezemkanaal te- Ie tunnel aan." Voordeel van zijn ontwerp is ins de Leidenaar dat in de half open tunnel '6 lubbel spoor kan worden aangelegd tegen letrekkelijk lage prijs. Zijn tunnel zou 55 mil- gulden per kilometer kosten, terwijl de tun- teen an negen kilometer die het kabinet onder Iceptabel plan voor omgeving, mensen en milieu' liesbeth buitink het Groene Hart 900 miljoen gulden kost. „Er komt daglicht in mijn tunnel en de lucht druk kan weg door het rooster op de bovenkap. De trein komt door dat rooster nooit in aanraking met dieren of vuil. En door aan de zijkant een spiegel op ooghoogte te plaatsen, zijn de mensen zich niet zo bewust van de snelheid van de trein." Kruit beseft dat zijn ontwerp het Groene Hart wel doorsnijdt, terwijl.de tunnel die het kabinet voorstaat onzichtbaar zou blijven. „Het gebied onder de Wijde Aa is voornamelijk weiland. Rijp wetering is volgens mij het meest kwetsbare ge bied. Met mijn variant worden Rijpwetering en Nieuwe Wetering niet meer gesplitst. En dat de half open tunnel een gedeelte van het Groene Hart doorsnijdt, vind ik geen verlies. Dit is goed koper en het verstoort geen woonlocaties. Ik ben vóór de natuur, ik wil die ook sparen, maar het moet wel financieel acceptabel zijn. Dit is een compromis waarvoor geen nieuwe technieken hoeven te worden verzonnen. Elk bedrijf in Ne derland kan dit uitvoeren." Hoewel Kruit zijn idee heeft voorgelegd aan de ministeries van verkeer en waterstaat, milieu en de provinciale staten, heeft hij nog weinig res- •pons gehad. „Ik heb het zelfs aan premier Kok gegeven toen hij laatst in Leiden was. Maar ik heb sterk het gevoel dat de mensen toch op hun eigen standpunt blijven staan en niet willen zoeken naar een reële oplossing. En mijn oplossing is uit voerbaar." F. Kruit: „Er komt daglicht in mijn tunnel en de luchtdruk kan weg door het rooster op de bovenkap". FOTO HENK BOUWMAN woubrugge She saterwoude Ie toekomst zullen in het nieuwe gemeentehuis van Ja- swoude koffieconcerten gehouden worden. Dit gebeurt op Nr. iatief van burgemeester W. van Beek. De gemeente kreeg eer- dit jaar van een bank een vleugel aangeboden. Die zal een "H|f; its krijgen in de hal van het gemeentehuis in Rijnsaterwoude. igllj tr worden dan ook de pianoconcerten gegeven. De Woudwetering in Woubrug- gè hoeft niet eerder worden uit gediept dan gepland. Dat schrijft de provincie in een brief aan het college van Jacobswou de. Burgemeester en wethouders hadden een verzoek tot uitbag gering ingediend bij de provin cie, nadat woonbootbewoner J. Metzelaar had geklaagd over schepen die over de bodem schuurden. Metzelaar woont in de ark 'De Groote Beer' die in de Woudwetering ligt. De pro vincie heeft inmiddels diepte peilingen gedaan en is tot de conclusie gekomen dat de diep te in de vaargeul toereikend is. In 1997 en '98 zal de provincie het vaarwater uitdiepen. Metzelaar blijft evenwel bij zijn standpunt. Gisteren zag hij nog, zo zei hij, een 1700 tonner, vol geladen met zand voorbijva ren. Uit de bruine kleur van het opgemaalde schroefwater maakte hij op dat de boot te diep voer en dat de onderkant van de boot over de bodem schuurde. Normaal worden slechts schepen tot 800 ton toe gelaten. Zwaardere schepen krijgen vaak een ontheffing. 08 en aan den rijn rö aanleiding van de televi- J tzending van Opsporing ocht maandagavond heeft 'olitie van het district Rijn- warlanden drie verdachten jehouden. Het drietal heeft iddels bekend een" 20-jarige ire lenaar van zijn fiets te heb- 89 beroofd en hem te hebben B9|andeld. verdachten komen allen dphen aan den Rijn en zijn 6 en 17 jaar oud. Zij beroof- hun plaatsgenoot voor het van de camera's van de na- ge bank aan de Pieter Doel- ïstraat. Het slachtoffer werd ig mishandeld, dat hij ge- telijk beidsongeschikt is 1. Zijn verwoningen aan „kas waren zo ernstig, bij zijn beroep in de grafi- industrie niet meer kan efenen. et is voor de tweede keer in s tijd dat de politie van het tiet Rijn- en Aarlanden suc- 'ol is geweest met oproepen de bevolking. Eerder had uitzending van Opsporing !°cht over een soortgelijke 'ving bij een andere geldau- de gouden tip opgele- rijpwetering marieta kroft De triomf straalt van hem af. En ook van zijn vrouw. „Ze hebben hem eruit willen wer ken, maar hij is toch weer te rug", zegt ze in hun woning in Rijpwetering. Job Duivenvoor den (73) mag weer meepraten in de politiek: hij is sinds kort burgerlid ruimtelijke ordening. Een post die vacant kwam doordat Leo van der Meer raadslid werd. Ingewerkt is hij al. Geen vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning en de raad miste hij de af- gelopen twee jaar. Het zinde de Rijp wet eringer allerminst dat hij twee jaar ge leden na 16 jaar raadslidmaat schap door het CDA-bestuur op een onverkiesbare plaats werd gezet. Het CDA wilde dat ouderen plaatsmaakten voor jongeren. „Zodra ik fouten maak, mogen ze mij dat opleg gen", zegt hij fel. „Maar dit vond ik discriminatie. Temeer omdat wel dertien procent van de bevolking uit 65-plussers bestaat." Hij hoopte nog via voor keursstemmen in de raad te worden gekozen. Met 185 stemmen kwam hij er echter 50 te kort. Het is dat de agrarische sector hem, zoals hij zelf zegt, heeft laten vallen. Maar anders Job Duivenvoorden. FOTO HENK BOUWMAN had hij het vast en zeker gered. In zijn dagelijks leven was „Die hebben op Jan uit den Duivenvoorden eerst bollen- Boogaard gestemd". Uit den boer en later melkveehouder. Boogaard is eveneens een vee- De laatste 25 jaar combineerde houder uit Rijpwetering. hij dat met vele bestuursfunc ties in de agrarische sector en in de politiek. „Ik zeg altijd: je hebt het verkeerde vak geko zen", mengt mevrouw Duiven voorden zich lachend in het ge sprek. „Je had minister moeten worden. Dan had je kunnen preken." Vanwaar die vergader drang? Job Duivenvoorden denkt even na. „Er is een tijd geweest dat wij zo arm waren als de straats tenen. Geen mens keek je aan. Ik denk dat ik daar eens wat aan wilde doen. Door mee te praten, kun je wat voor je me deburgers betekenen." Na een korte stilte voegt hij hieraan toe: „Ach ik weet niet wat het is. Het trekt je gewoon." Ook de oorlog speelt een rol, denkt hij. „Je hebt daardoor een drang gekregen om iets te bereiken. Ik ben verder geen fi losoof, maar misschien is dat de reden dat jongeren nauwe lijks meer interesse tonen voor bestuursfuncties. Je ziet het toch ook bij verenigingen. Daar zijn het ook altijd dezelfde die actief zijn." Aan deelname in een volgende raadsperiode denkt Duivenvoorden nog niet. „Op onze leeftijd moet je niet meer zover vooruit denken. Te gen die tijd ben ik driekwart eeuw. Ik denk d^t ik dan maar bij moeders blijf." Positieve etvaringen met proef alphen aan den run» De ervaringen met het onder grondse afvalsysteem in Al phen aan den Rijn zijn zo po sitief, dat het zogenoemde métro-systeem op de drie lo caties gehandhaafd blijft. Het ging aanvankelijk om een proef van drie maanden. Eind vorig jaar heeft de gemeente in de Denemarkensingel, de Zee landstraat (beide in de wijk Kerk en Zanen) en bij de Greb- beberg de ondergrondse afval bakken geplaatst. In april wer den de gebruikers onder vraagd. Op een enkeling na re ageerde iedereen enthousiast op het systeem, reden voor de gemeente om het systeem de finitief in te voeren. Het systeem is ontwikkeld door Rutte Recycling BV uit Halfweg. Die plaatst buizen onder de grond en daarop een zuil ter grootte van een mini- container. Voor het legen van de afvalbuizen is een speciale vrachtwagen nodig. Een buis heeft een capaciteit van drie wijkcontainers (2500 liter). Be langrijk voordeel van het me tro-systeem is dat het geen stankoverlast veroorzaakt. Vooralsnog heeft de ge meente geen plannen om meer afvalbuizen te plaatsen. Zij wil eerst een tweede evalu atie houden. Die wil de ge meente organiseren als er meer dLiidelijkheid is over de ontwikkelingen van het metro systeem. De gemeente is bang dat anders een wellicht verou derd systeem wordt ingevoerd. den haag/leimuiden persbureau cerberus Door zijn vriendjes werd de 22- jarige baldadige Leimuidenaar al 'Der Führer' genoemd. Onder diens leiding zongen ze reeds zo'n anderhalf jaar lang Duitstalige anti-Joodse liederen op openbare plaatsen in Lei- muiden. Totdat de 'Führer' en enkele maten van hem op 12 augustus vorig jaar opgepakt werden op een schoolplein van basisschool De Kleine Wereld óm negen uur 's avonds. „We wilden gewoon pro moveren", zo legde de Leimui denaar gisteren bij de Haagse politierechter, mr. A. Dekkers, uit. De 22-jarige was als enige van het stel vervolgd door het Openbaar Ministerie; U be doelt natuurlijk provoceren" verbeterde de magistraat. De Leimuidenaar knikte. Zo was het. Hij zou in werkelijkheid geen enkele sympathie koesteren voor de ideeën achter de onfrisse liedteksten. „Mijn moeder was bij de ge- stapo en wij zullen wat joden vergassen", zongen de jongelui onder meer in het Duits. „Hoe kom je in hemelsnaam aan zul ke verachtelijke teksten", pro beerde rechter Dekkers te ach terhalen of er mogelijk toch een verband bestond tussen het ge drag van de Leimuidense jonge re en een eventuele organisatie. ,ilk weet het niet. Eentje begon er mee en toen volgde de rest. Achteraf is het gewoon heel stom geweest wat ik gedaan heb, want je naait je eigen op deze manier...". Z'n opa en oma zouden hem inmiddels flink hebben onder houden. „Die mensen hebben de oorlog meegemaakt. Ze zeg- .gen dat ik hun vertrouwen in mij heb geschonden. Ze zeiden dat die man nooit aan de macht had mogen komen. Adolf Hitler bedoelden ze dan". Thuis bij zijn ouders had hij een 'pak op zijn sodemieter gehad', volgens eigen zeggen. Z'n vriendin had er ook van gebaald. Ze was met hem meegekomen naar de zit ting en luisterde uitdrukkings loos toe. „Ik heb er met haar ook al meningsverschillen over gehad. Het zal nooit meer ge beuren", beloofde de Leimuide naar. Rechter Dekkers deed de zaak overeenkomstig de eis van de aanklaagster M. Horstman af met een boete van 750 gulden en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. alkemade marieta kroft Het kerkhof van de parochie Petrus Banden aan het Noordeinde in Roelofarendsveen wordt uitge breid met een algemene begraafplaats. Deze al gemene begraafplaats moet ruimte bieden aan 290 graven. De gemeente betaalt de aanlegkosten die maximaal een half miljoen gulden mogen be dragen. Wel moet het parochiebestuur nog een samen werkingsovereenkomst tekenen. En ook de ge meenteraad moet er in september nog mee ak koord gaan. Volgens J. Klein van het kerkbestuur is er al overeenstemming met burgemeester en wethouders bereikt. „We zijn nu nog in overleg met het bisdom." Door de uitbreiding gaat een stuk tuin van de kerk verloren. Volgens J. Oerlemans van de gemeente Alke made is elke gemeente verplicht om een algeme ne begraafplaats in stand te houden. Nu is er één bij de NH-kerk. „Maar die is heel klein en kan niet verder worden uitgebreid." Hij vertelt dat er een grote behoefte aan extra begraafplaatsen is in de gemeente omdat de parochie Jacobus de Meerdere in Oude Wetering geen eigen kerkhof heeft. Overleden parochianen werden in het ver leden bij de Veense Maria Presentatiekerk begra ven. Dit raakte echter ook vol. Sinds maart vorig jaar worden parochianen van Jacobus de Meer dere daarom bij de Petrus Bandenkerk begraven. Over de aanleg van een algemene begraafplaats wordt al jaren door de gemeente gepraat. Drie jaar geleden leek het er nog op dat er een kerkhof zou worden aangelegd aan de Alkemadelaan na bij Maria Presentatie. De gemeente had hieivoor al land aangekocht. Het zou gaan om een plek met ruimte voor 820 graven. Uiteindelijk ging het niet door vanwege de hoge kosten (1,3 miljoen gulden). Bovendien waren niet alle politici even enthousiast over deze locatie nabij het industrie terrein en drukke wegen. Het is nog niet bekend wat er nu met dat stuk land gaat gebeuren.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 15